Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Chudoba za teror nemůže, tvrdí studie

Teroristy k jejich hrůzným činům nemotivuje jejich špatná sociální a materiální situace. Na základě výsledků svého průzkumu to tvrdí americký ekonom Alan Krueger. Rozsáhlou studií se snaží dokázat, že mezi chudobou a nevzdělaností na jedné a terorismem na druhé straně žádná příčinná souvislost neexistuje. Je to pravý opak toho, co hlásá západní populární sociologie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

keryx

Plně souhlasím.
Terorismus skutečně nesouvisí s chudobou, spíš se jedná o jakési poznání, že je někdo lepší a některá individua to špatně snášejí. Možná jde i o genetickou vadu- to je ale doměnka...
0/0
27.8.2002 17:32

předseda

Re: Plně souhlasím.
... no docela s tou Vaší domněnkou - že takovéto věci jsou v genech, no prostě v každém jednotlivém člověku - taky koketuji... Obecně platí - proč je jeden člověk víceméně "dobrý" (tedy s láskou a obětavostí k bližním převážně), kdežto naopak druzí "špatní" (viz třeba ti teroristé - sobečtí a nenávistní) ? Něčím to být musí - výchova a prostředí samozřejmě mají velký vliv, ale je známo, že v podstatě stejných životních podmínkách přesto mnozí jednají zcela odlišně. Asi to bude v každém z nás značně předem daný, tyto dispozice. Ovšem , jak jsem níže napsal, to prostředí kolem nás (spokojenosti nebo naopak frustrace a utrpení)tyto skryté dispozice uprostřed nás mohou značně odkrýt a mohou pak vyplavat na povrch, nebo naopak vlivem toho prostředí mohou tyto zůstat zcela skryty.
0/0
27.8.2002 21:00

taky občan

...no,jistý bych si nebyl,
skutečně, organizátoři a různé hlavy teroru musí být jednak dostatečně prachatí jednak dostatečně vzdělaní. Ale protože  nastrkují až příliš cizí kůži, musí tu být ti, co jsou ochotní nasrkkovat svou kůži. To je ale jednak chudoba (lidi přeměňované v lumpenproletariat jde směrovat kamkoliv...), jednak nedostatečná vzdělanost ve smyslu "modrosti..." (jinak jde většinu lidí zvláště v době tlačítek vycvičit odborně k čemukoliv...). A těm hlavám jde o moc, o obdobnou moc nad bližními, jako jde hlavám "legálním", a tudíž ani nemohou moc nist svoji kůži na trh (k čemu by jim pak případné úspěchy byly...). Proto také se všechny zúčastněné hlavy  tak sobě co do metod a ideologie podobají, a proto tak namítají proti "humanismu" resp jiným změnám přístupu (síla a zase jen síla...) - kdo by si řezal větev pod sebou.......
0/0
27.8.2002 9:10

Tom

Re: ...no,jistý bych si nebyl,
Vy jste přehlédl, že právě ti, co nasadili svou kůži nebyli z toho lumpenproletariátu, ale naopek z těch bohatších, takže ne, tato marxistická poučka, co jste tu napsal, neplatí, není to tak, že jsou lidé tak zbídačelí, že se nechají naverbovat k terorismu.
0/0
1.9.2002 20:42

předseda

Za to může ideologie
... která jejich rekrutům slibuje ráj - ať už zde na zemi (třeba komunismus, fašismus), nebo po smrti (islámský fundamentalismus)- za likvidaci "nepřítele" či "nevěřících". Otázkou ovšem je, v jakém prostředí se tyto ideologie uchytí - a tam určitě hraje roli to prostředí - může to být i ta chudoba, která pro to vytváří podhoubí, nebo jinak špatné prostředí - špatné mezilidské vztahy, křivdy, nespravedlnosti, frustrace apod. Pak i jinak bohatí lidé v takovémto špatném prostředí snadno podlehnou těm ideologiím, které jim slíbují lepší svět a život, a dále tyto ideologie mohou využívat k sebeprosazování a získání moci nad jinými - skupinami masami obyvatel. Viz např. Hitler, Usáma - to samozřejmě žádní chudáci opravdu nebyli. Obecně si tedy myslím, že k tomu přispívá nevzdělanost a doslova hloupost lidí, kteří pak nejsou schopni samostatného uvažování, a snadno si nějakou takovouto ideologií nechají vymýt mozek, a pak už není problém pro ně např. jít s bombou do supermarketu a podobně.
0/0
26.8.2002 21:38

hmmm...

Možná bude lépe se postavit do role člověka, který vzhlíží k západu jako k ideálu štěstí (v jeho nevědomosti), možná bude dobré si uvědomit existenci komunitního (nebo "klanového" myšlení)možná pochopení oddnanosti "rodině" která umožnila aby si na tento ideál dotyčný sáhl a nakonec rozčarování ze zkušenosti být jen kolečkem ve stroji na spotřebu (se všemi důsledky)... Ovšem pokud americký daňový poplatník neprotestuje proti vyplácení odměn pseudo sociologům kteří žijí v iluzi, že pokud mám dost budu se honit za ještě víc a nebudu mít čas přemýšlet nebo dokonce dělat "neplechu". Hm... nic proti... Někdo je "omezený" příčně jiný podélně další károvaně hlavně že se něco děje...že?
0/0
26.8.2002 20:10

aluska

objev
Je skvělý se dohadovat, kdo spíš válčí kvůli prachům, jestli amerikáni (západ) nebo Blízký Východ, ev. Afrika. Můžete snad nalézt příklad války nebo pohraničního konfliktu, který nebyl motivován materiálním či teritoriálním ziskem? Snad jen válka Trojská ...
0/0
26.8.2002 16:53

ond

Re: objev - celkem souhlas
ale jak rikam, tak jednoduchy to neni- jaky materialni ci teritorialni zisk ma sebevrazedny atentatnik po akci? - dav se sklada z jednotlivcu
0/0
26.8.2002 17:40

aluska

Re: Re: objev - celkem souhlas
Stejný, jako pilot kamikadze nebo voják vrhající se s náloží pod tank - tedy žádný. Tyto cíle ale rozhodně primárně sledují ti, kteří je přesvědčili o tom, že sebeobětování (s tím, že s sebou vezmou na onen svět ještě pár padouchů) je to nejlepší, co můžou udělat pro sebe a své blízké. Motivace vlád(ců) myslím jasná je, ale u jednotlivce, jasně, tam to může být složitější.
0/0
27.8.2002 14:01

ond

re:all
To me bavi, jak jste si vsichni jisty, ja myslim, ze tak jednoduchy to neni a ta studie, nebo aspon to, co je tu z ni uvedene je prinejmensim zavadejici.
jinak:1)asi nepujde o absolutni vysi zivotni urovne, spis jde o to, jestli nekdo relativne schudl (vuci zbytku sveta), ac byl zvykly na "lepsi". 2)ze by v centralni Africe byl zrovna klid a pohoda, tobych teda nerekl, spis nemaj dost penez a vzdelani, aby mohli utocit dal, nez na svoje nejblizsi sousedy 3)jenom penize v tom asi taky nebudou. 4)a k tomu kopani americanu do prdele:taky to neni tak uplne spatna myslenka, ale asi nejsou sami, koho by se dalo kopat. Kopani do prdele mi pripada jako celkem mirove reseni problemu.
0/0
26.8.2002 14:52

Ich

Američany bych nakopal do prdele
To je přece logický, že terorismus bude především vycházet ze vzdělanějších vrstev. Ti si totiž spíš uvědomují hrůznost dnešního světa, kde jde jen a jen o prachy, kde se jen kvůli prachům zabíjejí lidé, kde bohatší kašlou na chudší, protože z toho nemají prachy. Z toho právě  vzniká terorismus!
0/0
26.8.2002 12:44

oucast

Re: Američany bych nakopal do prdele
Je to tak! Terorismus je jedině důsledkem toho jak bohatá, ošklivá  Amerika ubližuje tomu hodnému, chudšímu zbytku světa. Můžou úplně za všecko! Bez nich by byl svět Rajskou zahradou, kde bychom se všichni drželi za ruce, rozuměli si a měli se rádi....
0/0
26.8.2002 12:58

Človíček

Re: Re: Američany bych nakopal do prdele
Nejsi náhodou terorista?
0/0
26.8.2002 15:56

dlouholetej

Re: Re: Re: Američany bych nakopal do prdele
ale jenom trošku...
0/0
26.8.2002 16:25

Ich vestehe nicht

Proč Američany
Proč chudáky Američany? To mi nejde do hlavy.
0/0
26.8.2002 13:09

Ich verstehe nicht

Proč Američany
Proč chudáky Američany? To mi nejde do hlavy.
0/0
26.8.2002 13:10

pop

Re: Američany bych nakopal do prdele
hochu, hochu, to jsi si nekde precet, nebo jsi na to prisel sam?  ale klidne na tehle moudrech pracuj dal, mozna jeste sezenes po knihovnach starsi marxisticky prirucky, tam se urcite inspirujes....  jsou velky myslenky, ktery se daj vzdycky znova pouzit, i v tomhle stoleti - tak do toho.  a zas nam neco napis, jo?
0/0
26.8.2002 14:01

Pavel Zatloukal

Re: Američany bych nakopal do prdele
Paneboze, tyhle zvasty polovzdelancu, kteri nemaji o lidskem chovani ani ty spatne predstavy jako "humanisticti filozofove a intelektualove - svedomi lidstva" me opravdu bavi. Prectete si knihu od Matta Ridleye - O puvodu ctnosti a pakneco MOZNA pochopite. Mozna.
0/0
26.8.2002 14:27

Jirka

Re: Američany bych nakopal do prdele
...a kdo by Ti pak chránil tvůj Ford v garáži.. tvoji manželku při nákupech v Tescu.. a tvý děti při obědě u McDonalda,hmm??? měl bys bejt rád,že za TVUJ způsob života se někdo postaví!!! J.
0/0
31.8.2002 23:51

Vladimír

Ještě malý dodatek
Poměrně výstižné, jen chci doplnit, že nejde spíše o peníze, ale jen o peníze. Kdyby existoval nějaký zdroj informací o majetku vůdců teroristických organizací, jistě by vysoce převyšovali majetky standardních průmyslníků z regionu. A zdroje peněz - vydírání, drogy a "dary" těch, komu vyhovuje, že se prodávají zbraně a protizbraně atd. Ideologie je dobrá "droga" pro pomatence, kteří vraždí - bossové jen kontrolují konta. Neexistuje výjimka - ani ideologická (viz. komunisté celosvětově ve chvílích největší moci, či Osama bin Ladín) , ani regionální. Chudí lidé občas ustřelí hlavu někomu, stejně jako bohatí, ale nikdy nemají v plánu terror jako prostředek k obživě. To si jen levicoví politikové dělají morální alibi ve vzpomínkách na své "úlety" z mládí - svedeme to na sociální nerovnost.
0/0
26.8.2002 12:43

Martin

Konecne rozumna rec!
Kdyby zapadni postomoderni a levicova sociologie mela alespon trochu smyslu pro realitu, musela by se ptat, proc nejvice terorismu nenalezneme v centralni Africe, ale na Blizkem Vychode. Nejchudsi oblasti na svete neprodukuji nejvice teroristu, ale je tomu presne naopak. Priklad Libanonu je ukazkovy - do 70. let to bylo Monako Blizkeho Vychodu s vysokou zivotni urovni, ale obcanska valka znicila prosperitu a privedla mnoho lidi do rad teroristickych skupin. Jednalo se ale o lidi vzdelane, sveho casu i dobre materialne zajistene, kteri se rozhodli pro pochybnou karieru teroristy nikoliv z duvodu boje o holou existenci, ale z duvodu zcela jinych, vetsinou nabozenskych nebo ekonomickych. To ze teroriste vetsinou netrpi podvyzivou je videt na prvni pohled. Zrejme jim lepe vyhovuje brat tucne prispevky od islamskych strycku v Saudske Arabii, Iranu a Syrii, nez pracovat. Ostatni svetova ohniska teroru jsou na tom podobne - Kolumbie, Sri Lanka, Baskicko, Irsko - tyto zeme jsou (ci alespon byly) bohate, pomerne vyspele a uroven vzdelanosti v nich byla vyssi nez v tradicne "chudych" oblastech sveta. Zrejme  bude nutne se ptat, jestli moderni terorismus neni proste jen nova forma vynosneho podnikani (po vzoru Mafie), kde jde spise o  penize a ideologicke zduvodneni je jen zasterkou.
0/0
26.8.2002 12:25

pop

Re: Konecne rozumna rec!
no a prave, kdyby na tom byli jako pruměrný američan nenechali by se najmout od strýčka z arábie. Je jasny, že to dělaj pro prachy, stejně tak jako američani.
0/0
26.8.2002 14:30Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.