Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Setuze hrozí účetní skandál

I Česko může mít skandál podobný americkému Enronu. Česká televize s odvoláním na tajné dokumenty, které má k dispozici, obvinila vedení ústecké Setuzy z falšování účetnictví. Přesouváním majetku prý Setuza z loňské ztráty vyrobila zisk. Podnik však toto nařčení odmítl a hrozí televizi soudem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Emigrant

Opicaci
Vy Cesi se musite opicit po Americanech uplne se vsim!
0/0
2.12.2002 17:47

pardal

jeste poznamka ze ve skode plzen probihaly take audity je jasne o vysledcich neni treba pochybovat
0/0
2.12.2002 14:55

pardal

neni to patent pana soudka ze skody plzen ten si taky preleval penize az tam nebyly zadne a on mel vilku a prachy na uctech svych pribuznych
0/0
2.12.2002 14:53

josefhav

je to rok
proc CT zvolila odvysilani reportaze o ceskem Enronu prave na den, kdy uplynul presne rok od toho, co afera s Enronem propukla? je to shoda nahod? doufam, ze CT bude v patrani nadale pokracovat a nenecha se zastrasit. pak by to vsechno vypadalo jako hloupy stek.
0/0
2.12.2002 14:30

josefhav

je to rok
proc CT zvolila odvysilani reportaze o ceskem Enronu prave na den, kdy uplynul presne rok od toho, co afera s Enronem propukla? je to shoda nahod? doufam, ze CT bude v patrani nadale pokracovat a nenecha se zastrasit. pak by to vsechno vypadalo jako hloupy stek.
0/0
2.12.2002 14:24

Ing. Papazian

Přesuny mezi matkou a dcerou či vnučkou jsou v ČR doposud legální!
Protože tyto přesuny jsou v ČR zcela legální včetně vytváření holdingových uskupení, nelze než apelovat na nutnost sledovat konsolidované účetnictví, kde uvedené prodej ovládané dcery nehraje roli. Pravidla pro vytváření konsolidovaného účetnictví bych v ČR ještě zpřísnil, zpřísnil bych i existenci holdingových uspořádání. Zákon dceři nezakazuje prodávat repasovanou linku, proto SETUZA má pravdu, že je to žalovatelné vůči ČT. České televizi doporučuji více práce do hloubky, než povrchní senzace. To dělá NOVA a lépe. Od ČT očekávám větší serioznost.
0/0
2.12.2002 11:46

radegast

Re: Přesuny mezi matkou a dcerou či vnučkou jsou v ČR doposud legální!
Jistěže prodej majetku mezi spřízněnými osobami je legální, ale o tom ta reportáž nebyla, pane inženýre. Legální už nemusí být když onen majetek není správně oceněn a obchod neproběhne za férovou cenu. Tady se přímo nabízí například zkreslování údajů hospodářské evidence. Navíc, podle toho jaká je situace u kupujícího (to momentálně nevím), může u něj nákupem předraženého aktiva dojít k okrádání minoritních akcionářů (pokud existují) či poškozování věřitelů (pokud má firma problémy s úhradou svých závazků). Všechny případy jsou pěkná prasárna a je dobře, že do toho média vrtají.
0/0
2.12.2002 12:58

pan Kesi

Re: Re: Přesuny mezi matkou a dcerou či vnučkou jsou v ČR doposud legální!
To, že v ČR analytici nevěnují pozornost konsolidovanému účetnictví, není chyba naší legislativy, ale našich ubohých takyanalytiků (na jejich obranu je nutné dodat, že ty hovádka to ve škole nikdo nenaučil). Jen ekonomický analfabet totiž může učinit investiční rozhodnutí na základě individuálních účetních výkazů (parent financial reports). Relevantní jsou totiž pouze a jen konsolidované (consolidated financial reports). Kromě toho spoločenosti holdingovéhé typu musí zveřejňovat tzv. related parties report (zprávu o zpřízněných stranách). Z reportáže ČT mám bohužel dojem, že jejími autory jsou lidé, kterým nejsou jasné ani elementární ekonomické souvislosti.
0/0
2.12.2002 13:13

radegast

Re: Re: Re: Přesuny mezi matkou a dcerou či vnučkou jsou v ČR doposud legální!
No to máš jistě pravdu, ale tohle není ten správný příklad. O ocenění z důvodu nějaké investice tady přece nejde. K tomu, očistit hospodaření o takovýto pitomý trik není potřeba ani četba přílohy ani konsolidované výkazy. Výsledek z prodeje dlouhodobého majetku si lze přečíst i z nekonsolidované výsledovky. Takže nějaké hluboké analýzy s tímto případem nemají mnoho co dělat. HV firmy ale ovlivňuje její celkové image a PR. A v těchto případech se obvykle nejde pod povrch. Prostě se v novinových článcích  objevuje "jsou v černých", "mají takovýto HV, EBIT či P/E". A pokud jde o případy, kdy by nákupem předraženého aktiva byl poškozen věřitel či minoritní akcionář, tak pro ně bude asi těžko útěchou, že sice přišli o peníze ale mohou si alespoň přečíst konsolidované účetní výkazy.
0/0
2.12.2002 14:06

pan Kesi

Re: Re: Re: Re: Přesuny mezi matkou a dcerou či vnučkou jsou v ČR doposud legální!
Myslím, že si nešťastně sloučil 2 věci. 1) Ocenění (v tom tomto případě znalcem - viz článek "nechala ocenit" a 2) Nerealizované zisky uvnitř konsolidačního celku. Ad 1: Svůj majetek mohu prodat komu chci a za kolik chci (naštěští). Zde navíc k dispozici ještě znalecký posudek, takže mešinoví akcionáři mohou leda držet hubu. Pokud se znalec dopustil podvodu, musí mu to někdo prokázet. Možná je problém, jaktože byla daná technologie odepsána do nuly, to třeba podle US GAAP možné není - to je ale jiný problém. Ad 2: Že jsem prodal IM skutečně mohu zjistit i z indiv. úč. výkazů. Ale jen a pouze k konsolidovaných úč. výkazů se dozvím, že tento IM byl prodán spřízněné straně (v tomto případě dokonce dceřiné společnosti) a tudíž že tyto nerealizované zisky byly vyeliminovány a tedy že skupina vlastně žádný zisk nevykázala.
 
0/0
2.12.2002 15:13

radegast

Re: Re: Re: Re: Re: Přesuny mezi matkou a dcerou či vnučkou jsou v ČR doposud legální!
Z mých předchozích příspěvků jasně vyplývá, že zmiňuji 2 problémy, protože 2 problémy mohou uvedeným postupem skutečně nastat (1.zkreslování účetních výkazů, 2.vykrádání firmy, která IM nakupuje). Pokud se ti to nějak "nešťastně sloučilo", tak sorry. U nás můžu cokoliv prodat za jakoukoliv cenu, to jistě, ale pokud zároveň stojím i na druhé straně transakce a podaří se mi při tom okrást akcionáře či věřitele, tak je to přece jen trochu něco jiného (pro rozlišení: 2.problém). To už se dopouštím trestného činu. Jakou hodnotu u nás mají ocenění tzv."soudních znalců" je obecně známo. Stejně tak je známo jak u nás fungují soudy v podobných causách. Ale jinak máš pravdu, po FORMÁLNÍ stránce je dosud vše v pořádku a formální stránka u nás řídí vše. Problém je pouze v tom, že poměry, které tady panují v této oblasti z nás dělají rozvojovou zemi. To, že u nás menšinovým akcionářům nezbývá než držet hubu má za následek neexistenci kapitálového trhu a tím i neexistenci plnohodnotného kapitalismu u nás. Ale proč si dělat vrásky, máme přece znalecké posudky.
Pozn.: o tom, že prodej IM je možno zjistit i z individ.účetních výkazů jsem psal proto, že pokud analyzuji firmu, abstrahuji od výsledku z prodeje IM v každém případě, ať tam hraje spřízněná osoba roli nebo ne. Prodej IM totiž většinou nepatří mezi běžné operace firmy a byla by pěkná hovadina s ním v daném případě kalkulovat.
0/0
3.12.2002 16:57

Pavel Staněk

Kdo za tím je? ČSOB?
Spíš by mě zajímalo, kdo si zaplatil u ČT takovou kampaň proti Setuze. ČT se nedoplatí u soudu. Vždyť jediným pochybením by mohlo být nepoužití ceny obvyklé u prodeje spřízněné osobě, za což mohou dostat tak max. pármilionovou pokutu, pokud vůbec něco. Auditoři pracovali podle zákonů, a takové operace jsou naprosto normální, nejedná se ani náhodou o jakékoli falšování. Minimálně zdatný analytik v bance rozpozná rozdíl mezi provozním výsledkem a výsledekm z prodejů HIM....ČT u mě dost spadla, je vidět že úplatný je opravdu kdokoli. Rado ČT! Teď se ozvěte a začněte se ptát, kdo v ČT si namazal kapsu!!
0/0
2.12.2002 11:43

Lenin

Co je na tom špatného
Prodali nepotřebnou technologii oceněnou soudním znalcem firmě která ji snad potřebuje (pokud ne, tak je to daňový problém kupujícího a ne prodávajícího). Pokud za to dostali ( nebo na 100% dostanou ) zaplaceno tak je to v pořádku. Pokud ne, tak vytvoří rezervy a z výnosů je ho...
0/0
2.12.2002 11:29

Inkvizotor1

Re: Co je na tom špatného
Jenže oni nedostanou zaplaceno. Vlastníci jsou stejné osoby.... Lze předpokládat, že není důvod pro tento obchod.
0/0
2.12.2002 12:21

Marty

Re: Co je na tom špatného
Souhlasím - pokud dostanou zaplaceno, tak je vše v pořádku. Na tom, že obě společnosti mají stejného vlastníka v tomto případě nezáleží. O tom jaká je pravděpodobnost zaplacení nemáme z médií dostatek informací. Majetek, přestože je účetně odepsaný, zpravidla nějakou hodnotu má - je to vlastně jedna z mála "skrytých rezerv" mnoha podniků v ČR.
0/0
2.12.2002 12:37

xx

nechapu, proc se cilite...
... dela to 99% firem, ktere maji tu moznost, a to z mnoha duvodu. Firma u ktere pracuji (velka mezinarodni spolecnost) to nazyva "optimalizaci nalad akcionaru"  a rocne tak falsujeme uzaverky a to nejenom presunem kapitalu... :)
0/0
2.12.2002 11:22

Koudelka

Oproti podvodum v bankach, napr IPB jsou to zabari
0/0
2.12.2002 11:10

František

Re: Oproti podvodum v bankach, napr IPB jsou to zabari
Mohl by jste se vyjádřit trochu přesněji? Které podvody máte na mysli? Myslím tím konkrétní a doložitelné případy, nikoliv neustále dokola omílané žvásty a lži z novin.
František PÁRYS, bývalý řadový zaměstnanec IPB 
0/0
2.12.2002 11:39

Pavel z Kansasu

Re: Re: Oproti podvodum v bankach, napr IPB jsou to zabari
.. nevim jak kolega to myslel, ale patrne o tech velkych unicich a uverovych pripadech, ktery se uzaviraly na centralach velkych komercnich bank ... o tech malych pripadech, o kterych se jen spekuluje..(sup do kapsy za doporuceni uveru apod.) se tu asi kolega nezminuje, ale tyto pripady si myslim skodi obrazku banky stejne... dely se a deji se neustale
(taky byvaly zamestnanec, ale jine banky v Cesku)
0/0
2.12.2002 12:38

Koudelka

Re: Re: Oproti podvodum v bankach, napr IPB jsou to zabari
Treba ulitych 40 miliard nekde na Kajmanskych ostrovech v pripade IPB. V pripade KB podivna nahoda deseti pujcek presne ve vysi 70 milionu podovodnikum z H-Systemu. Nejaka divna nahoda pujcit desetkrat presne sumu, kterou muze odklepnout vedouci pobocky, aniz bych kdy videl spaltku dluhu predchoziho.
0/0
2.12.2002 13:07

Pavel Mertlík

Re: Re: Re: Oproti podvodum v bankach, napr IPB jsou to zabari
Koudelka ty jsi fakt magor, víš o Kajmanských fondech něco jiného, než co si ve zprávách v MF zaplatila ČSOB?
0/0
3.12.2002 21:47

MaSo

Re: Oproti podvodum v bankach, napr IPB jsou to zabari
Koudelka, ty jsi hlava. 
0/0
2.12.2002 13:51

Otík

Přestaňte hrozit a něco s tím dělejte!
Konečně by se měl někdo začít zabývat tzv.velkými rybami,kde jsou stamilionové  daňové úniky a podvody typu Enron.Tady myslím má stát možnost zjískat slušný kapitál.Pronásledování drobných živnostníků žádné velké peníze do státní pokladny nepřinese.
0/0
2.12.2002 11:00

Herodes

Jenom Setuze?
Takových firem je tady spousta jen se o nich zatím nehovoří.Machinace s účetnictvím dělají všichni aby hospodaření vždy vyšlo.No stejně se stane ho...,tak zase někdy příště u dalších kauz.
0/0
2.12.2002 10:54

Johny

Smrad
Reknu vam ta fabrika vzdycky nepredstavitelne smrdela. Nedivil bych se tedy kdyby meli poradny praseciny v ucetnictvi.
0/0
2.12.2002 10:42Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.