Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vyjednávači směnili krávy za škrob

Vyjednávání o podmínkách vstupu českých zemědělců do Evropské unie prakticky skončilo. Jediným, ale o to podstatnějším, otevřeným bodem zůstávají dotace farmářům ze společných fondů. Čeští vyjednávači v noci ustoupili od pokusů zvýšit kvótu na chov masných krav. Pokles jejich počtu vykompenzuje vyšší výroba bramborového škrobu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Filosof

Jaksi nechápu rozdíl mezi bývalou RVHP a EU. Může mi to někdo vysvětlit. Děkuji.
Jak si vzpomínám, tak nám tenkrát nikdo neříkal, kolk můžem mít krav, zda můžeme vyrábět tvarůžky a utopence.
 
0/0
10.12.2002 21:03

realista

Re: Jaksi nechápu rozdíl mezi bývalou RVHP a EU. Může mi to někdo vysvětlit. Děkuji.
Rozdíl je hlavně v geografické poloze. Vůdci s podobnou nebo stejnou filozofií přesídlili z Moskvy do Bruselu.
 
A ještě jeden rozdíl, možná zásadní. Rusáci si nedělali velké násilí - když chtěli někoho ovládnout, poslali tam tanky. Bruseláci na to jdou lépe. Trvá to sice déle, ale výsledek jim za to stojí. Nejdříve zaplaví média i skripta svými teoriemi (chce se mi napsat "účelovými teoriemi"), a pak nechají pracovat lidi. Novináři, i veřejnost je dostatečně informačně zpracována, takže do nové diktatury vstoupí vlastně dobrovolně. Díky letargii, apatii, lenosti dovědět se a přijmout pravdu.
0/0
11.12.2002 9:25

Realista

Re: Re: Jaksi nechápu rozdíl mezi bývalou RVHP a EU. Může mi to někdo vysvětlit. Děkuji.
Howgh.
0/0
12.12.2002 18:45

PetrV

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
18.12.2002 8:43

Realista

Krávy...
Nevíte náhodou někdo kolik krav chovají státy EU? Mám pocit,že jedna kráva na sto obyvatel je celkem málo.
0/0
10.12.2002 18:18

Boris

Pane provajdr, kam zmizeli příspěvky
z článku Česko dostane nejméně peněz z EU? Že by zasáhlo ministerstvi zemědělství?
0/0
10.12.2002 12:57

Matěj

EU a MY ?
Prý boj skončil, nevím jaký, mantinely byly nastaveny již v roce 1992. Dnes se nabýzí spíš otázka :chce nás EU ? odpověď je nasnadě - moc ne, výhodné odbytiště (ale malé) již jsme dnes. A co my, chceme do EU? Zde je odpověď složitější. Víme co to pro nás vlastně bude konkrétně znamenat? Jsem přesvědčen a souhlasím s Radkou, že nevíme, možná to ví jen pár vyjednavačů, pochybuji že to vědí např. páni poslanci (a teď mám na mysli všechny, protože jejich morální  vlastnosti mě až na výjimky neuspokojují). Nejsme Polsko, které svojí velikostí bude mít lepší podmínky. Jen doufám, že EU pomůže vyvinout tlak na naše zákonodárce aby přijímali kvalitní zákony, a ne takové, které se mění ještě než začnou být účinné.
0/0
10.12.2002 12:20

ond

Re: EU a MY ?
prinos -
1.volny trh pracovnich sil, nemovitosti a kapitalu.
2. porad jsme chudsi nez EU-prumer, takze dotace
...
"nevyhody"
1.vyssi konkurence => mene efektivni (mene schopni)vlastnici podniku budou nahrazeni
2. mensi moc ceske vlady a parlamentu
...
 
0/0
10.12.2002 12:26

Realista

Re: Re: EU a MY ?
Myslím,že tato úvaha je VELMI zjednodušená a jen opakuje to co je nám vtloukáno do hlavy každý den. Myslím, že NIKDO pořádně neví co se stane.Klady i zápory.
0/0
10.12.2002 13:36

ond

Re: Re: Re: EU a MY ?
je to VELMI zjednodusene a mas pravdu, taky to neni uvaha.
V zasade to tak chodi, tak proc by nemelo pri nasem vstupu do EU? v cem jsme tak jini? (v leccem, ale vysledek to zasadne nezmeni)
0/0
10.12.2002 13:58

ond

Re: Re: Re: Re: EU a MY ?
P.S. jinak viz nase predchozi diskuse na vsech frontach
0/0
10.12.2002 14:00

realista

EU je jiná
MY ani tak jiní nejsme, jiná je EU. Pominu-li, že ani např. Řecku vstup do EHS příliš nepomohl, musím připomenout právě skutečnost, že tenkrát se vstupovalo na základě zcela jiných smluv, než nyní. Zlomem je Maastricht, který z obchodního společenství suverénních států (EHS) učinil politicko-ekonomický projekt - EU.
Tendence k omezení suverenity členských zemí pokračovaly tuším i v Amsterodamské smlouvě, a rozhodně jsou obsaženy ve Smlouvě z Nice, která se nás, naneštěstí, týká.
Ekonomicky je samozřejmě něco úplně jiného, když poměrně bohatá EHS přijímá jeden, dva státy relativně chudší, a když byrokratická centralistická EU čelí projektům na masívní rozšíření o státy, které zůstaly po komunistickém experimentu. Otázkou samozřejmě je, kde na to má EU vzít. Z daní občanů.
 
Jestliže ovládne jedno centrum celý kontinent, nemají pak investoři (zahraniční ani domácí) možnost volby (podle výše daní, například). Jde tedy víceméně o mocenský monopol, který si samozřejmě může do značné míry diktovat podmínky. A o to koneckonců při rozšíření možná jde. Co by dělali eurozvyšovači daní, kdyby v Evropě existovala investiční alternativa s nízkými daňovými sazbami a celkově pro-podnikatelskou legislativou? To by byla ale nepříjemná konkurence, není-liž pravda? To by si pak bruselští vládci nemohli diktovat daně jaké by chtěli.
 
Kdežto po masívním rozšíření a zbavení možnosti výběru v rámci Evropy jsou dveře k daňovému (i jinému) diktátu otevřeny...
0/0
10.12.2002 19:21

ond

...
no, me osobne by vic vyhovovalo dotovany mliko, nez skrob.
0/0
10.12.2002 12:13

Honza

0/0
10.12.2002 12:08

Radka K.

EU
Nechapu proc se v tomto state vice nemluvi o tom jaka pozitiva vstup do EU prinese.Ale konkretne a ne jen budeme se mit lip atd. Tomu lide moc neveri.Ja osobne si nejsem jista jestli neprevysuji negativa.Politici se divi,ze temer polovina lidi je proti EU,ale kdyz oni nam lidem nic poradneho nereknou,jake zmeny budou,co presne , o kolik porostou ceny a platy aj.aj.Obcas se o tom zmini v novinach,ale to nestaci.Je treba o tom lidi informovat poradne,mnohem vice o tom mluvit,mnohem vice psat,co kokretne to bude pro prumerneho ceskeho obcana znamenat.Lide nevedi co je ceka a je samozrejme,ze se hodne boji zdrazovani atd.,prijmy porostou,ale ne kazdemu stejne a buhvi jestli poroste realna mzda.Ja fakt nechapu proc se politice divi,ze lide moc do EU nechteji,kdyz nevedi co je ceka. Ja to,abych rekla pravdu take nevim.
 
0/0
10.12.2002 11:56

jm

jiří mašek www.osud.cz
Nejdůležitější je najít vnitřní rovnováhu a soulad s přírodou a jejími čáastmi. Vesmír je totiž nekonečný, plný botanické síly a exhumáních prostředků.
0/0
10.12.2002 10:57

Kanibal

Re: jiří mašek www.osud.cz
masek, masek, tebe asi exhumovali. ostatnim: ani to neotvirejte, jestli se nechcete dozvedet, co za magory chodi po svete.
0/0
10.12.2002 11:06

Libor

Re: jiří mašek www.osud.cz
To je REKLAMA! FUJ!!! Že se nestydíš, mizero!
0/0
10.12.2002 12:06

Realista

Do EU?
Stále ještě někdo věří, že SOUČASNÉ situace a za DANÝCH podmínek bychom měli příští rok hlasovat ANO? Pane ŠPIDLA&spol., jste neschopní lemplové a nepoužitelní vyžírkové této země. Nedokážete tuto zemi vést k prosperitě ani vyjednat COKOLIV rozumného v zahraničí pro NAŠI zemi a pro NÁS, občany této země a Vaše voliče... Styďte se a proberte se PANEBOŽE!!!!!!!
0/0
10.12.2002 10:31

jtomas

Re: Do EU?
V podstatě s Vámi souhlasím. I přesto, že nejsem zemědělec, při pohledu na stav zemědělství a postoj EU a našich bohužel představitelů budu hlasovat NE Evropské unii.
0/0
10.12.2002 10:38

ne

Re: Re: Do EU?
taky rikam ne
0/0
10.12.2002 10:42

A

Re: Re: Re: Do EU?
Ja rikam Ano, ale to nic nemeni na tom, ze Spidla a jeho banda je parta neschopnych idiotu a kryptokomunistu, kteri hospodari na ukor budoucnosti.
0/0
10.12.2002 10:58

eQuido

Re: Re: Re: Do EU?
Ja rikam ANO. Uvedomte si, ze vstup do EU nam prinese spoustu vyhod. Zejmena pokud bychom byli jedini ze stredni Evropy, kteri by nevstoupili. Nebo si myslite, ze si zacne celej svet davat do nasich bank penize, abysme na tom byli jako Svycarsko ?
0/0
10.12.2002 11:14

baca

Re: Re: Re: Re: Do EU?
eQuido, co to meleš o spoustě výhod? Můžeš mi nějakou sdělit; asi jsem v zajetí mylných informací, protože co vidím a slyším kolem sebe já, tak to jsou samá negativa. Pokud se objeví nějaké pozitivum, tak je to jenom v teoretické rovině- bohužel. A proto NE EU
0/0
10.12.2002 11:27

Libor

Re: Re: Re: Re: Re: Do EU?
Není to ani tak pozitivum, jako nutnost. Jednoduše řečeno, vedle takového kolosu bychom neobstáli. Můžeme říci ne (a já k tomu taky tíhnu), ale pak se smiřme s tím, že naše ekonomika půjde teprve do háje, protože pro EU budeme konkurent, kterého nepotřebuje, a EU bude vesele obchodovat s USA a Čínou. Nebo myslíš, že máme něco (jako třeba Švýcarsko, které má židovské peníze), bez čeho by se EU neobešla?
0/0
10.12.2002 11:49

ond

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Do EU? taky ANO
ja rikam taky ano
presto, neclenstvi v EU nemusi nutne znamenat nasi ekonomickou zahubu. Spis bych rek, ze neclensvi je jen o trochu horsi nez clenstvi. Proc se ale o tu trochu ochuzovat???
navic, komu se nelibi cesti politici, mel by co nejvic prosazovat co nejvetsi integraci do EU a maximalni nahrazeni ceskych Spidlu a Klausu apod. eurobyrokraty z Bruselu.
0/0
10.12.2002 12:20

Realista

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Do EU? taky ANO
Jen otázka: Po vstupu do EU, KDOže nahradí naše neschopné politiky? Nějací noví, kteří rostou v Bruselu v zahrádce EU? Nedělejte si iluze. Odkud by se asi tak někdo objevil? Prosím neberte to jako útok, ale spíš něco k yamyšlení...
0/0
10.12.2002 12:37

realista

Politici
Naše mizerné politiky můžeme ve volbách vyměnit - vím, zní to jen jako teorie, ale v EU to tak jednoduše nejde ani teoreticky. Monopol na legislativní iniciativu tam má nevolená Komise. Schvalování přes Radu EU - což jsou rzní zástupci exekutivy členských států.
Zlepšení při vstupu? Zvláště po přijetí eura hrozí zvýšení nezaměstnanosti, euronormy zbyšují náklady pro drobné (=české) podnikatele, čímž zlepšují postavení těch velkých (nadnárodních). To není jen můj osobní názor, podobně situaci hodnotili v nedávných analýzách. Zkrátka, jde o ztrátu komparativních výhod (to se asi týká zvláště exportu na trhy mimo EU, což je, pokud se nemýlím, cca 40 % našeho zahr. obchodu - a to je docela dost, ne?).
0/0
10.12.2002 13:04

ond

Re: Politici
1. v mocenskych prvcich EU se zase tak moc nevyznam (skoro vubec), slo jen o spekulaci - kazdopadne je to prerozdeleni moci, cili zmena
2.podilel jsem se na vyzkumu UK tykajiciho se drobnych podniku a jejich obav ze vstupu a pripravenosti. Neni to tak hrozne, vetsinou jsou velmi dobre pripraveni, normy davno splnuji a tesi se, ze snadneji prodaji do EU, kde se jich nyni nekteri odberatele trochu boji, cili, nuti je drzet ceny niz.
jinak 60% prece taky neni malo ne? dokonce mozna i trochu vic, nez 40%
0/0
10.12.2002 13:27

realista

Re: Re: Politici
60% bude trochu víc, než 40%, v tom máme stejný názor.
Ale témata v médiích jsou stále o tom, co dělat, abychom mohli vyvážet na trhy EU, jak splnit normy EU... Vše se točí okolo EU, a ostatní trhy jako by neexistovaly. Proto je dobré připomenout, že náš zahr. obchod není tak jednoznačně spojen jen s EU.
Normy - myslete na to, že Brusel vyprodukuje každoročně řádově tisíce právních dokumentů. Je pro drobné podnikatele snadné sledovat tyto novinky, nebo je to snadnější spíše pro nadnárodní koncerny? Například nové nařízení ohl. potravinářských producentů (teď nevím, jestli je již schváleno, či nikoliv) - najednou ruší směrnice z 80. let a zavádí nový systém kontroly výroby přímo v podniku, při výrobním procesu. O tíži nákladů pro drobné producenty se v tomto případě i ví - nutno uznat, že došlo alespoň k možnosti aplikace jednoduššího postupu u drobných výrobců.
Výzkum, o kterém jste se zmínil, neznám, takže se k němu nemohu příliš vyjádřit.
0/0
10.12.2002 14:11

ond

Re: Re: Re: Politici
jsem student ekonomie na UK v poslednim rocniku, na tom vyzkumu jsem se podilel jen jako jeden z tymu asi 6-ti lidi (profesor + doktorandsky student + 2 magistersti studenti (ja) + 2 bakalarsti studenti)
Nevim nakolik verejne dostupne ty vysledky jsou. Ani ted moc nevim, kde by se to dalo sehnat (momentalne jsem ve Svedsku, ale za 14 dni uz se konecne vracim -ne, ze by se mi tu nelibilo, ale CR je CR  - tak to muzu poslat nekam na e-mail, neb to mam v pocitaci - mozna jen trochu pracovnejsi verze). Kazdopadne jsme to pak posilali i tem podnikum, ktere chtely. Zminil jsem to, protoze mam v pameti ty data. Osobne jsem i mluvil s nekolika rediteli mensich podniku. Berou to spis jako fakt, ze do EU vstoupime a podle toho se prizpusobili. Vim, ze to neni uplne fer argument, neb si to nemuzes (omlouvam se za tykani, ale jinak mi to tu nesedi) hned nikde overit, takze tohle tema se timto asi "uzavre". Kdyz odpovis s e-mailovou adresou, poslu tu studii tak po Vanocich
Jinak, ten tvuj argument s naklady ze slozitych pravidel zni rozumne a je pravda, ze pri reseni existuji mozne uspory z rozsahu, coz prispiva monopolizaci ("nadnarodnim spolecnostem").
Navic, ze se v souvislosti se vstupem do EU mluvi hlavne o nasem obchodu s EU je snad pochopitelne. Pro nas trh se zbytkem sveta se tim moc nemeni. To, ze jsou i jini odberatele, nez EU, to je vec k uvaze hlavne na urovni podnikuu.
0/0
10.12.2002 14:34

realista

Re: Re: Re: Re: Politici
Čteš mi myšlenky, zrovna jsem si plánoval, jak se poptám, jestli je ta studie někde k dispozici.
 
O úsporách z rozsahu jakožto výhodě velkých podniků (a nevýhodě malých) píšu téměř na každém chatu k EU. Jsem rád, že si to studenti ekonomie uvědomují (doufám, že nejseš v uvědomnění si tohoto faktu v řadách studentstva osamocený). Řekni, Ty se nebojíš vize jakési oligopolní globální společnosti, kde výhody úspor z rozsahu pomohou ke zdecimování drobných (nezávislých) producentů a nechají pak volné pole těm několika extra silným, extra vlivným?
Obávám se, že podniky si po vstupu nebudou moci dovolit jakousi "divizi pro EU", plnící někdy skutečně stupidní (a nákladné) normy, a divizi "ostatní trhy". Budou muset plně aplikovat závazné normy EU. Znamená to, že na těch 40 % ostatních trhů ztratí komparativní výhodu nižších nákladů (samozřejmě na trhu EU ji ztratí, nebo bude oslabena, také).
 
Věřím tomu, že se podniky už přizpůsobily - ostatně, co jiného jim zbývá. Jde o to, nakolik to ovlivnilo jejich investiční možnosti pro budoucnost.
 
Tu studii, není-li určena jen pro klienty či potřeby university, bych získal samozřejmě rád. Jestli tedy mohu poprosit, moje mailová adresa je b.realista@seznam.cz
Díky.
0/0
10.12.2002 16:53

Realista

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Do EU?
Mám pocit, že do EU TEĎ nemusíme vstoupit a nebude nás to stát ani tak příliš. 1.Pro EU nejsme KONKURENCE. Tou jsou USA, Čína, a potenciálně mnoho dalších. Ale NE malá a bezvýznamná ČR. A pro EU není výhodné položit naši republiku, protože by tak moc nevydělali a hlavně by musali řešit problém emigrace ze zpuztošené země.A to přesto, že je nás málo je hodně palčivý problém. 2. Co se týká připodobňování k "nedosažitelnémuů Švýcarsku: ač jeho ekonomika stojí na bvankovnictví je to nepodstatné, protože obecně řečeno Švýcarsko zvládlo excelentně obor na němž jeho ekonomika staví. Thai-wan je bezpochyby TAKÉ bohatá ekonomika, ale banky nic moc,že?Co třeba Jižní Korea? Singapur? ... Jde jen o to, abychom našli motor pro nás a můžeme se mít dobře ať jsme v EU nebo ne. Co takhle jen uzavřít dvoustrané dohody o volné pohybu zboží, peněy a osob? Nejsem proti EU, ale to co se nám nabízí je PRO NÁS nevhodné a NEVÝHODNÉ!!!
0/0
10.12.2002 12:26

ond

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Do EU?
nevyhodne?
spis, mohlo by rozhodne byt vyhodnejsi, to ale neni totez, co nevyhodne. Myslim, ze mene vyhodne je za soucasnych podminek nevstoupit a pokouset se jednat dalsi 3 roky a pak pravdepodobne vstoupit za podminek skoro stejnych, ne-li horsich (napr. kdyz se zkrati omezeni volneho trhu pracovnich sil na kratsi cekaci dobu, kazdopadne uz to bude o tri roky pozdeji a to se vsemi cleny, ne jen Nemeckem)
jinak, co se tyce politiku v Bruselu, jsem taky "realista", kazdopadne jsem nemel na mysli ceske politiky v Bruselu, ale tu masinerii jako celek. Komu se nelibi ti cesti tady, muze to brat jako alternativu (nevim jestli lepsi, ale nebal bych se, ze horsi)
0/0
10.12.2002 13:06

realista

Nevyhodné!
Upřímně, zdáš se mi být poměrně slibný (na to, že jsi eurooptimista) - v tom smyslu, že nemáš fanatické a navíc blbé postoje. Cítím v tom kapku naděje, že se snažíš o věci přemýšlet, ne jen slepě přijmout propagandu. ALE musím polemizovat:
vycházíš zjevně z fatalistického postoje, že do EU stejně jednou musíme (viz Tvá slova: "pokouset se jednat dalsi 3 roky a pak pravdepodobne vstoupit za podminek skoro stejnych".
Už to je ovšem propaganda. EU není jedinou cestou, nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě. Možná studuješ podnikové řízení, mikroekonomii... Když jsem studoval já (cca polovina devadesátých let), učilli jsme se, jak současným trendem je divizionální řízení - co nejvíce delegovat pravomoci na místní úroveň. Řekl bych, že postoje se od té doby změnily i na mikroúrovni. Teď se zdůrazňují výhody fúzí, úspor z rozsahu... zdá se mi to až jako účelová záležitost (propaganda pro velké podniky na velkých trzích...jako je třeba EU). Ostatní aspekty se odsouvají... Posuď, jak EU je naprosto v rozporu z principy delegace pravomocí na co nejnižší úroveň (princip subsidiarity - to je v praxi spíše jen prázdná fráze, řekl bych).
 
Je potřeba uvědomit si věci, které se v médiích příliš neprobírají - např. rizika společné měnové politiky, fakt, že společná měnová politika vyžaduje harmonizaci fiskální politiky (o tom se teď už začíná mluvit nahlas, i když spíše jen v odborných kruzích), vzpomeň si na Prodiho plány na zavedení nové, "federální" daně, nezapoměň na harmonizaci DPH a podmíněné harmonizaci daně z úrokových výnosů na 25 %, připočti k tomu nemožnost malých států, jako je ČR, reálně samostatně ovlivňovat euronormy, povinně aplikované na našem území (podle Smlopuovy z Nice máme mít cca 3,5 % hlasů v Radě EU - klíčovém orgánu s legislativními pravomocemi; v EP je to také okolo 3 % - i po Teličkově úsilí o zvýšení mandátů).
 
Už píšu moc dlouho, doporučuji ten článek na Neviditelném psu, na který jsem tady dával odkaz.
0/0
10.12.2002 17:33

ond

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
P.S. spekulace o "konkurenci" EU vs. USA, Cina, pripadne moznosti a snahy kohokoli ekonomicky polozit mi nejsou jasne.
Tohle neni stredovek, dnes, kdyz se nejaka zem zacne ekonomicky "pokladat", tak to ma pro zbytek sveta hlavne negativni ucinek. Cili, nikdo nema ekonomicky duvod nekoho ekonomicky polozit (na urovni statu).
0/0
10.12.2002 13:19

Realista

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Teoreticky by mít neměl, ALE... co mexické problémy pár let zpět. Co dnešní chaos v Argentině? To se neděje samo od sebe. Bylo dlouho mnoho ukazatelů a co se dělo-peníze mizeli a mizeli.Ne do černé díry. I zde platí verianta zákona o zachování...peněz.Někdo se teď hodně zeširoka směje...
0/0
10.12.2002 18:11

realista

EU...nutnost?
Zaprvé, používám již dost dlouho pseudonym "realista" s malým "r" a nejsem tedy autor úvodního příspěvku. Přesto se přidávám k jeho kritice, ovšem s tím, že Špidlova banda nemůže vyjednat mnoho zásadních zlepšení (tím nechci podpořit Špidlu a jeho partu, naopak - já je nesnáším, Špidlu už z doby, kdy nebyl premiérem). Některá negativa (ta nejzásadnější) jsou dána primárním právem EU, např. Smlouvou z Nice. Nejde ani tolik o vyjednání dílčích zlepšení, jde o naprosto nepřijatelný systém (ať již po stránce právní, nebo ve věci současných ekonomických projektů EU).
 
EU není nutnost, o alternativách se sice nepíše a nemluví (proč asi?), vytváří se dojem, že EU je jediná správná cesta. Ale to snad už známe, ne?
Více na:
0/0
10.12.2002 12:46

Realista

Re: EU...nutnost?
Netušil jsem,že již někdo tento "nick" používá, ale určitě to nevadí protože v mém (asi jako ve Vašem případě) jde o pohled na věc a způsob tohoto pohledu :-) :-(
0/0
10.12.2002 12:50

ond

Re: EU...nutnost?
urcite nejde o nutnost, to uz jsem psal, jen, za danych okolnosti (nemyslim, ze by byla velka sance, ze se rozjedeme jako stredoevropsky tygr) mirne prevazuji vyhody z pripojeni se k tomuto nyni jakkoli neefektivnimu kolosu, nez ocekavat,ze ceska vlada docili efektivni alternativy. (cili, alternativa je mozna, ale kdo ji tady nastoli????, krom toho, treba=mooozna by slo reformovat EU, coz by na nas nemuselo zaviset, to muze pak nekdo udelat za nas.Ac je to nepravdepodobne, je to pravdepodobnejsi, nez ze to zvladne CR "osobne")
 
0/0
10.12.2002 13:15

realista

Re: Re: EU...nutnost?
Tady se naše stanoviska lehoulince zbližují. V tom smyslu, že je otázkou, kdo tady, v ČR, uplatní reálnou, efektivnější alternativu.
 
Jenomže problém je právě v tom, že vstupem do EU, která je dlouhodobě vedena k byrokratickému centralismu a stále velice dramaticky zaostává za USA (ekonomicky, technologocky, podobně to platí i o zaostávání EU vůči Japonsku), tedy vstupem do EU víceméně ztratíme byť i jen teoretickou možnost změnit věci k lepšímu. Nebýt této hrozby, zabýval bych se osobně asi také spíše vysvětlováním a propagací konzervativně pravicových ekonomických postojů.
 
Ale pro zachování reálné možnosti volby je potřeba nejdříve zachovat suverenitu ČR, možnost občanů tohoto státu, aby prostřednictvím voleb aktivně ovlivňovali legislativu a obecně správu České republiky.
0/0
10.12.2002 17:11

Eva

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Do EU? Už se proberte!!!!!
Je mi špatně z toho, jak tady čtu o výhodách vstupu do EU. O čem to tady píšete?? Jaká výhoda?? A že když nevstoupíme, tak bude EU obchodovat s Čínou a ne s ČR??
A kdo o tom rozhoduje kdo s kým bude obchodovat??!!! Dělám v mezinárodním obchodě 8 let a troufám si říct, že je to pořád věc nabídky a poptávky, o EU se nebavíme. Do dnešního dne jde do Německa hodně zboží právě s Číny a Hong-Kongu. A to jen proto, že přes všechna cla jsou tyto země nejlevnější. EU neovlivní rozhodování soukromých firem, to prostě nelze. Takovej diktát si žádná firma líbit nenechá. A trh už máme dávno otevřený. Kdo chce vyvážet, tak ten klidně může.
A ohledně práce venku, je tam domluvení přechodná doba. Ten kdo má pocit, že po vstupu do EU si zbalí věci a odejde, ten ať se probere.
A ještě ke mzdám. Kdo Vám ty mzdy zvýší?? Stát??!! Tomu sami nevěříte. A já jako zaměstnavatel nemám žádné peníze navíc, když vstoupíme do EU, takže taky nepřidám a mluvím za většinu soukromých firem.
Takže ještě jednou!! Zkuste mi napsat konkrétní výhodu vstupu do EU!!!
EU NEEEEEEEEEEEEE!!!!!
 
 
 
0/0
10.12.2002 21:42

realista

Konečně někdo z praxe!
Díky za jasný příspěvek. Prosím, můžete mě kontaktovat na mail? Adresa je:
Doporučuji:
 
Je tam "sběrna" lidí proti EU, stálo by za to, abyste se tam zaregistrovala (nemáte-li nic proti tomu, samozřejmě).
 
Díky.
0/0
11.12.2002 9:30

Jiří

Re: Do EU?
Ty prasata se urcite stydet nebudou. Hlavne, se chteji co nejvice nazrat z koryta, na lidi serou. EU uz nas drzi pekne v sachu a ted nam nezbude nic jineho nez do EU vstoupit,a to za jakychkoliv podminek.
0/0
10.12.2002 11:45Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.