Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

CzechInvest přilákal miliardu dolarů

Čtyřiašedesát nových investic za miliardu dolarů přilákala loni do země vládní agentura CzechInvest. Díky těmto projektům vznikne přes dvanáct tisíc nových pracovních míst. Na rozdíl od roku 2001 však chyběl příchod velkého strategického investora, jako byl dříve Philips či Toyota. I proto klesl objem investic meziročně o polovinu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Daňový soumar

Vážená redakce, příspěvek Dialoga
obsahuje nepovolené výrazy, neboť propaguje ideologii potlačující lidská práva a svobody, ideologii prohlašující třídní boj za svoji základní filozofii a vraždy, mučení, genocidu a loupeže za legální prostředky k získání a udržení moci. Prosím o odstranění těchto blábolů.
0/0
8.1.2003 8:50

Uruk

Dobrá zpráva
Pokud se skutečně mění struktura investic od montážních hal k technologickým centrům a strategickým službám, je to konečně nějaká dobrá zpráva!
0/0
7.1.2003 19:39

Dan(0)

Direct Investment
Zaplať Pánbůh za SocDem program pobídek,díky kterému se MNOHONÁSOBNĚ zvýšil objem přímých zahr. investic a vzniklo tu x tisíc pracovních míst.Nebýt toho máme tady 12-15 procentní nezaměstnanost.
Howg.
0/0
7.1.2003 19:20

Dialog

Re: Direct Investment
Buržoazie a její propagandistická mašinérie prolhaně tvrdí, že socialismus zbavil lidi jejich svobody, zabrzdil hospodářský rozvoj a že jen návrat k demokracii (buržoazní) a "svobodnému" trhu může zaručit prosperitu. Lidé se však přesvědčují, co znamená ta jejich "svoboda a demokracie". Z dřívějších hospodářů ve své zemi se znova stali proletáři. Klíčová odvětví národního hospodářství jsou rozkradena a likvidována. Stále větší část dělnické třídy, pracujícího lidu a národa si začíná uvědomovat, a kontrarevoluce v listopadu 1989 za podpory chrušovovských a gorbačovských revizionistů a zrádců otevřela cestu k nastolení kapitalistického vykořisťovatelského systému. Výsledkem Havlovy, Klausovy, ale i Zemanovy či Špidlovy kapitalistické transformace je zuřivý antikomunismus, rozvrat a rozkradení národního hospodářství, půlmiliónová nezaměstnanost, 199 tisíc bezdomovců, nedostatek prostředků na školství, zdravotnictví, výstavbu bytů a další potřeby společnosti. Vše se podle Klausova hesla "každý se musí postarat sám o sebe", přenáší na bedra vykořisťované většiny národa. Zatímco rozkrádači národního majetku parazitují na výsledcích práce lidu, bydlí ve vyhrazených rezervacích, jezdí v přepychových limuzínách, topí se v uloupeném bohatství, většina národa upadá do stále větší bídy. To je ta Havlova, Klausova, ale i Zemanova "demokracie a svoboda". A kdo na stále se zvyšující ceny a náklady nemá, může jít podle jejich rady klidně bydlet pod most a zemřít hlady.
V ČR dnes vládne skutečná totalita, diktatura buržoazie. Lžidemokracie a svoboda pro bohaté. Polistopadové vládnoucí garnitury ODS, US, KDU-ČSL a ČSSD zatáhly republiku do otroctví zahraničního, zejména amerického a německého kapitálu a jejich centrál NATO, Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a postupně ji ženou do chomoutu EU. Zásluhou zrady a podvodu zbavili pracující politické a ekonomické moci, společenského vlastnictví výrobních prostředků, podniků, bank, přírodního a nerostného bohatství a tím i skutečné svobody a demokracie, práva rozhodovat o plánovitém rozvoji národního hospodářství a využití výsledků vědy, techniky a kultury, výsledků práce lidu v zájmu růstu životní a kulturní úrovně celé společnosti. Nastolení kapitalistického vykořisťovatelského systému znamená pro pracující a většinu národa ztrátu práva na práci a tím i na život.
0/0
7.1.2003 19:30

hermik

Re: Re: Direct Investment
No super, koukam ze ti parchanti komunisticky jeste nevymreli.
0/0
7.1.2003 19:38

redy

Re: Re: Re: Direct Investment
Presne tak, uplne s tebou souhlasim
0/0
7.1.2003 21:21

Silka

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
7.1.2003 19:53

Tomik

Re: Re: Direct Investment
A ty myslíš, že před rokem 1989 to bylo lepší. Vraždění a zavírání nevinných lidí, nemožnost pohybovat se po světě jak se mi zlíbí, nesmět podnikat, atd. Tomu říkáš svoboda? Nehledě na to, že ta tvoje "skutečná svoboda a demokracie" byla podstatně ořezána naším velkým bratrem na východě, kterého k nám hanebně povolali "HRDINOVÉ SOCIALISTICKÉ PRÁCE". Neříkám, že vše na komunismu bylo špatné a na kapitalismu je vše dobré, ale historie myslím ukázala kudy cesta nevede.
0/0
8.1.2003 9:51

Dialog

Re: Direct Investment a ČSSD
Už dva roky v ČR vládne ČSSD. S poukazem na to, že je to strana levicová, že je menším zlem než vláda ODS a se zdůrazněním nutnosti neizolovat se, dostává se vládě této strany poměrně velké podpory ze strany poslaneckého klubu a vedoucích funkcionářů KSČM. ČSSD ale svou politikou prokázala (mj. uzavřením koaliční smlouvy s ODS), že její vláda a strana jako taková nejen, že není nalevo od středu, ale nalézá se mezi pravicovými stranami.
ČSSD, i kdyby dělala levicovější politiku (ve smyslu pro lidi), nikdy nepřekročí svůj stín. A tím jsou meze kapitalistického společenského řádu - řádu založeného na vykořisťování.
Tak například v oblasti zahraniční politiky vláda soc. dem. dovedla zemi do agresivního útočného paktu NATO, aniž by se obtěžovala splnit programový požadavek ČSSD, totiž vyhlásit o této otázce referendum. Schovávajíc se za tvrzení, že pravice na vyhlášení referenda prostě nepřistoupila. (Jenže z hlediska logiky slib vstupu do NATO s referendem znamená, že pokud není splněna část výroku, tj. s referendem, není splněn výrok = slib jako celek.) Na to vzápětí navázala účastí na zločinné válce paktu proti Jugoslávii. Ač někteří sociální demokraté (a to i ministři) navenek vystupovali proti bombardování a podepisovali petice, můžeme říci, že to byly čistě akce jednotlivců nebo dokonce manévr, jenž měl zakrýt pravdu. S útokem proti Jugoslávii také přímo souvisel další krok vlády - pravicovým Parlamentem si nechala schválit zákon o rozšíření pravomocí vlády. Napříště bude tato rozhodovat o transportech cizích vojsk přes území ČR, aniž by se k tomu mohl jakkoli vyslovit lid ČR a dokonce ani Poslanecká sněmovna. Byla to reakce na to, že povolením přeletu letadel NATO porušila vláda Ústavu ČR.
Vláda ČSSD také rozhodla o vízové povinnosti s Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou. Zdůvodňující argumentace, že odtamtud nám berou práci a z východu sem jde zločinnost, je populistická a nebojím se říci fašistická. Byla převzata z pravicových médií, která tuto akci také v zájmu antisovětismu plně podpořila.
Podle statistik ministerstva vnitra se na území ČR nachází asi 45 000 Ukrajinců, 15 000 Rusů, 10 000 Bělorusů. Většina z nich vykonává podřadné práce, o něž by většina Čechů ani nestála. Na druhou stranu v ČR pobývá kolem 40 000 Američanů, kteří jen díky tomu, že angličtina je jejich rodným jazykem, vyučují ji bez jakékoli aprobace na základních, středních, ale i vysokých školách (nutnost pedagogického minima pro zahraniční lektory začala být požadována od nově příchozích až od r. 1998). Kolem 50 000 je v ČR německé menšiny, nepočítaje v to desítky tisíc německých turistů, kteří zde prostřednictvím třetích osob začínají kupovat nemovitosti či si je pronajímají. Už jen příslušnost k některému státu vládnoucímu v EU dává dobrou šanci pro zaměstnání v řadě firem a podniků, zejména ve vyšších, lépe placených funkcích. Co se týká zločinnosti - především drog - ČR je překladiště tzv. kosovské a nizozemské cesty. Jinak řečeno, 90 % drog v ČR jde z jihovýchodní Evropy (Kosovo, Albánie, Bosna) na západ, nebo z Nizozemí, Belgie na východ (právě do řady republik bývalého SSSR).
Další činnost vlády byla zaměřena na "oživení" českého hospodářství. Jak se toho sociálnědemokratická vláda rozhodla dosáhnout? Léky, které naordinovaly proburžoazní strany, jako ODS, či US: 1) K zvýšení produktivity podnikatelů byly na základě návrhu vlády sníženy daně firem s ročním ziskem na milion Kč. Na záplatování děr v rozpočtu, které díky tomu vznikly, byla zvýšena DPH a spotřební daně, které platíme všichni při koupi zboží. Byl tak použit postup vytvořený již za feudalismu: když neplatí daně šlechta a církev, musí je platit třetí stav. Dalším prostředkem nastartování ekonomiky má být Mertlíkova revitalizace podniků. Ta je založena na poměrně jednoduchém postupu: ztrátu podniků zaplatí stát. A podnik bude znova privatizován. Stejně se postupuje u bank - nejprve se sanují nevratné úvěry dané banky stamiliardovými částkami ze státního rozpočtu - a posléze se banka prodá zahraničnímu investorovi za směšnou cenu. Musíme si totiž uvědomit, že i kdyby nabízená částka převyšovala základní jmění banky (což většinou ani není pravda), KB, ČS, ČSOB i IPB vlastní podíly v celé řadě podniků, jejichž cena jde do desítek miliard Kč. Tato skutečnost ale pro jistotu není raději uváděna, neboť by tím vyšlo najevo, že sanacemi a privatizací bank (a nejen bank) přijde nejen stát, ale především lid ČR (navíc s tím, že privatizací se možnost krachu bank mnohonásobně zvyšuje) o částku vyšší než 550 mld. Kč. V této souvislosti je třeba upozornit také na to, že součástí dohod ODS - ČSSD je závazek soc. dem. do roku 2002 privatizovat 23 Fondu národního majetku (o němž se donedávna tvrdilo, že je téměř prázdný) - odhadovaná cena tohoto majetku je dle Hospodářských novin 120-130 mld. Kč. Jestli si ale v současnosti ještě někdo myslí, že privatizace je cestou nastartování ekonomiky, je to buď utopista nebo hlupák. I nejzarytější pravičáci dávají najevo, že zde jde o něco jiného - o jejich prebendy a větší zapojení do struktur nadnárodního kapitálu.
Ekonomiky se týká také dohoda ODS a ČSSR, v níž se mimo jiné sociální demokracie zavazuje do r. 2002 vyrovnat rozpočet a to tím, že už nebude zvyšovat výdaje na kapitoly rozpočtu sociální, důchodové, zdravotní a školství. Sociální demokracie už pravděpodobně začala činit kroky k naplnění dohody bez ohledu na lidi, kteří tím budou postiženi. Např. vláda v zájmu škrtů rozhodla, že ze státního rozpočtu už nebude financován výcvik slepeckých psů (výcvik jednoho psa stojí kolem 70 000 Kč, což si málokdo bude moci dovolit) a finanční sdružení slabozrakých vyučujících např. slepecké písmo, používání holí aj. stejně jako sdružení hluchoněmých vyučujících znakovou řeč. Jedná se tedy o útok proti sociálně nejpotřebnějším skupinám obyvatelstva, které tak mají nahradit snížení daní podnikatelů. Podobným útokem je rozhodnutí napří
0/0
7.1.2003 20:12

Dialog

Re: Direct Investment
ště neposkytovat bezúročné půjčky na byt mladým rodinám. Problém s bydlením se rozšíří na širokou skupinu obyvatelstva díky deregulaci nájemného, kterou má pan ministr Mertlík už naplánovanou. Ale můžeme být klidní. Vždyť nájemné nevzroste o 800 % jako mezi lety 1990-1998, ale jen asi o 300 %, jak prohlásil místopředseda ČSSD S. Gross. A s předpokládanou 5-6% inflací, zvýšením daní a poklesem reálných příjmů bude znamenat asi jen malou zátěž pro jeho kapsu, ale určitě dost velkou pro běžného pracujícího. Nezaměstnanost přes řadu slibů ČSSD neřeší. Výsledkem je její růst. A nelze po dvou letech vlády sociální demokracie tvrdit, že je to kvůli předchozím vládám, protože za dva roky nelze sice trend obrátit, ale lze učinit řadu kroků správným směrem. O tom, jakým směrem se ubírá politika zaměstnanosti ČSSD, nás přesvědčí v Parlamentě projednávaná novela Zákona o konkurzu a vyrovnání, jejíž důsledky mohou být katastrofální, mj. zvýšení půlmilionové armády nezaměstnaných o další desítky tisíc.
Není pravdou tvrzení médií, že vláda nic nedělá. Naopak ČSSD pracuje stejně aktivně jako vlády ODS či Tošovského a to k stejnému cíli, se stejnými následky: těmi jsou rostoucí nezaměstnanost (do konce roku jistě přes 10 % celorepublikového průměru), další zhoršování životní úrovně většiny občanů, stagnace HDP, pokles reálných příjmů, růst inflace a ztráta suverenity. ČSSD se tedy ve stejné míře jako zbylé buržoazní pravicové strany podílí na rozvoji kapitalismu v ČR. Je nejvyšší čas, aby si to KSČM uvědomila, aby si uvědomila, že ne několik stovek sociálnědemokratických funkcionářů, ale dělnická třída a ostatní vykořisťovaní jsou jejími spojenci a přizpůsobila tomu svou politiku.
0/0
7.1.2003 20:14

hermik

Re: Re: Direct Investment
Kdyz uz tak hezky umite kritizovat soucasnou situaci, muzu vas pozadat o analyzu predchozich predchozich 50 let, kdy vsechno patrilo vsem ? Kritizovat umi kazdy, co takhle nejaka konstruktivni reseni, napr. duchodove a socialni oblasti.
0/0
7.1.2003 21:56

čech

Podporujete zahr. konkurenci a likvidaci našich funkčních firem!!!
Ve většině případů získání a podpory ,,zahraničních investorů" jde o podporu firem, které ze velmi výhodných podmínek zrealitují své nové pobočky v ČR proti stejně výrobně zaměřeným českým výrobcům což má ve finále  za následek omezení výrob a propouštění v zavedených českých firmách! Za několik let až přestanou výhody těchto firmem propustí těch pár lidí pro které zřídili místa a půjdou na východ. Není rozumnější podporovat a dávat výhody tuzemským investorům? Nebo z toho Jahne máš tolik???  
0/0
7.1.2003 17:52

Martin

Re: Podporujete zahr. konkurenci a likvidaci našich funkčních firem!!!
Nebyli to zatim zahranicni investori, kteri zlikvidovali ceske podniky, nybrz cesti tunelari a neschopni manageri. Pribyva ale dobrych ceskych firem, ktere se i v ostre konkurenci budou umet prosadit. K narkum a vycitkam na adresu pana Jahna neni zadny duvod!
0/0
7.1.2003 18:14

observer-Mike

Re: Podporujete zahr. konkurenci a likvidaci našich funkčních firem!!!
marin ma pravdu a navic jsou cechy bez kapitalu a s 10% nezamestnanosti a s vidinou vstupu do eu neni jineho vychodiska.
0/0
7.1.2003 18:48

tokos

Re: Podporujete zahr. konkurenci a likvidaci našich funkčních firem!!!
Pokud vím, tak investiční pobídky už platí i pro české firmy. Maximálně by bylo možné si stěžovat, že jsou podporované jen velké firmy a nikoliv ty střední a malé.
0/0
7.1.2003 19:09Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.