Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Bohatá: Názor neměním, chybu udělali celníci

Zhruba půl na půl se rozdělila podpora a kritika v dotazech čtenářů pro předsedkyni Českého statistického úřadu Marii Bohatou. Lednová revize čísel o zahraničním obchodě obrátila k její instituci pozornost i těch, kteří jinak makroekonomická data příliš nesledují. "Od začátku tvrdím a celníci to zpočátku potvrdili - že chybu mají na svědomí oni a svůj názor neměním," prohlásila Bohatá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

robo

Zmiz ze své vybetonované židle
Dost bylo obhajoby tvé osoby ze tvé strany. Dávno jsi si podepsala verdikt tím že jsi odvolala své podřízené.Teď je řada na tobe Bohatá. Je těžké se smířit s průměrným platem v této republice,ale bohužel ti nic nezbývá.Máš-li  ještě alespoň trochu hrdosti - ODSTUP A NEVYMLOUVEJ SE POŘÁD NA CÚ. Nes to statečně a jdi už do pryč. 
0/0
30.1.2003 15:24

Pedro

Náno napudrovaná
vinu jsi dávno přiznala tím, že jsi dva podřízené odvolala. A teď táhni!!!
0/0
29.1.2003 12:36

Jitka

Bohata...
Samozrejme, ze nemeni nazor, jinak by skoncila brzo na pracovnim urade. P. Bohata je jiz "dost ´bohata". Mozna, ze by potrebovala vymenit. Ale zase to odnesou  "ti dole", jako vzdy.
0/0
27.1.2003 20:10

Klema

"Nazor nemenim..."
Bohata uz je bohata a tak by se sluselo vymenit ji uz za nejakou chudou!!!
0/0
27.1.2003 16:36

honza

Bohatá - odchod.....
Paní ředitelka jednoznačně nese vinu ! Už tím ,že odvolala své 2 podřízené. To jasně dokazuje kde je chyba!Doufám ,že to pan Havel nestihne a pan Špidla vás pošle pracovat na vh.místo(za prům. plat v této zemi)
0/0
27.1.2003 15:20

Václav

CSU (ppetrovi
Pravda, chyba není v zákoně, ale bohužel ani v metodice. Metodika se sice změnila, ale změnilo ji ruku v ruce MF a ČSÚ (vyhlášku 253/2002 Sb. o statistice dováženého a vyváženého zboží totiž spolupodepsali bývalý ministr financí Rusnok a dosavadní šéfová ČSÚ paní Bohatá). Nechápu, proč ČSÚ hází chybu na celníky, když uvedenou vyhláškou došlo k vykazování týchž údajů jako před okamžikem její účinnosti, tzn. do 30.6.2002 podle jiné vyhlášky ( 135/1998 Sb.) avšak s tím rozdílem, že údaje z odstavce 44 celních deklarací se nově vykazují v odstavci 46 a naopak. Mám podezření, že ČSÚ tuto drobnou změnu nezaznamenal a nadále ztatisticky zpracovával údaje z odstavce 44 Celních deklarací, zatímco ty které zpracovávat měl jsou o kousek vedle.
0/0
27.1.2003 15:00

Dr. Fe

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
27.1.2003 14:35

František Vomáčka

proč
proč se všichni upjali na statistický úřad? konkrétně na ředitelství, docela významný politický post? a ne na GŘ cel, že by si někdo chtěl na toto místo dosadit svého strýčka či tetičku nebo někoho politicky vhodnějšího než je..????
0/0
27.1.2003 14:27

qwert

Chyba zpracování dat
Statistické výpočty mají dost blízko ke zpracování dat z fyzikálních měření. I když bychom připustili, že původní čísla nejsou zatížená chybou (čož je velmi nepravděpodobné) jistě vzniká větší či menší nenulová chyba ve zpracování takového množství čísel. Proč tedy statistiky ČSÚ neuvádějí velikost chyby? Umějí tamní statistikové vypočítat chyby vlastních výpočtů? Interval, ve kterém se určitý stastistický ukazatel s nějakou pravděpodobností nachází má zásadní význam pro jeho interpretaci.
 
Statistiky ČSÚ sleduji pravidelně a dlouhodobě na internetu. Výsledky uváděné bez velikosti chyby je třeba brát za orientační a tak s nimi i nakládat. To bych doporučil zejména některým ministrům, kteří jsou nyní vzteky bez sebe, že jim nevychází jejich má dáti - dal.
0/0
27.1.2003 12:57

Mirek

Re: Chyba zpracování dat
Plně souhlasím s příspěvkem. Jinak by výstupní údaje ze Statistického ústavu mohl podepisovat každý, alespoň částečně gramotný. Chyba v naměřených výsledcích, pokud má odpovídat teorii, musí být maximálně osm procent. V opačném případě jde o pavědecký přístup ke statistice, což nelze omluvit. Dále, zá výstupy dat z ústavu je zodpovědný generální ředitel, bez ohledu na to, jak byla data získáná a zpracována. Pokud neexistuje při zpracování dat zpětná vazba a reálné odhady, nemá tady Český statistický ústav co pohledávat! To pak mohou chodit ekonomové ke kartářce.
0/0
27.1.2003 13:14

qwert

Re: Re: Chyba zpracování dat
Proč 8%? Důležité je uvést reálnou chybu (absolutní nebo relativní). Nerad bych se dočkal toho, že bude na první stránce statistické ročenky napsáno: Chyba všech údajů nepřesahuje 8% s pravděpodobností 95%. V tom případě by byla ne nevýznamná pravděpodobnost, že mezi léty 2000 a 2001 poklesla průměrná mzda - což jistě není pravda.
0/0
27.1.2003 13:57

jaroha

Re: Re: Chyba zpracování dat
Co když chybu udělal třeba vrátný na nádraží? Bude odpovědný za to co poslali vládě on, nebo paní Bohatá ?
0/0
27.1.2003 18:06

Mira

Re: Chyba zpracování dat
Chcete-li pro HDP pocitat krome bodoveho odhadu i odhad intervalovy, je nutne znat rozdeleni nahodne veliciny, pomoci niz se HDP odhaduje. Protoze se vsak pri vypoctu nelze oprit o prosty nahodny vyber a naslednou aproximaci normalnim rozdelenim (jako napr. ve fyzice), je velmi obtizne (spis nemozne) rozdeleni zjistit.
0/0
27.1.2003 14:16

Mirek

Re: Re: Chyba zpracování dat
Nechtěl jsem zatěžovat čtenáře teoriemi popisné statistiky. Exaktně řečeno, šlo mně o popsání  přesnosti (platnosti) výroku o nějaké množině dat, např. standardní odchylky při měření stacionárního děje. Podle Vaší implikace pak ČSÚ nemá z čeho vycházet, a jeho vývody a odhady pak závisejí jen na náladě hodnotícího. Věřím, že tomu tak není, poněvadž jistě existují odvozené časové řady s extenzivními i intezitními ukazateli atp. Více než metodologický postup pro hodnocení datových souborů by mě zajímal Váš názor na zodpovědnost ČSÚ, zejména jeho ředitelky za prezentovaná a pochybná data o ekonomice státu!
0/0
27.1.2003 15:31

ppetr

CSU
pro chudyho a rejpala.ze vam bylo pred par lety nejak jedno,ze se vse rozkrada.dnes delate,ze vse zavinil statisticky urad,nebo ze by CNB a NKU byli na vine?neco vam reknu, bezte trochu STUDOVAT a mozna, ze se vam rozsviti.ja o tom pochybuji .ze taky nenadavate na CNB (mate preci spatne uroky).ze by jste NADAVALI NA POLITIKY,ZE VYTVAREJI ZAKONY ZMETKY VAS ANI NENAPADNE.
I KDYZ V PRIPADE CSU NENI CHYBA V ZAKONE,ALE V METODICE
0/0
27.1.2003 12:41

ciferšpion

Ty čísla jsou stejně pičiviny. Vím to, bo to vyplňuju. Strašně se směju, když se na základě toho určuje kurs Kč. Cha cha.
0/0
27.1.2003 12:38

0/0
27.1.2003 12:34

Mirka

40 miliardová "chyba"
Tím, že pí. Bohatá odvolala své dva ředitele, sama stvrdila chybu svého úřadu. Teď jí již nikdo nemůže věřit, nečekala, ani jak dopadne nezávislý posudek.
0/0
27.1.2003 12:32

Prochyn

nesete vinu ....
Nesete vinu za vse co se stalo,protoze kdyby byla chyba na strane celniku mela byt vcas vasim uradem odhalena.Odstupte!!! Ja vim mate tam hodne penez ale...
0/0
27.1.2003 12:22

outcast

o nic nejde
Ať to bylo jak to bylo, na jednu věc to ukazuje zcela jasně - miliarda sem nebo tam se naprosto a v pohodě ztratí. V tomto případě jich bylo přeci jen poněkud více. Navíc mohlo jít skutečně o chybu, takže za sebou nikdo nezametal. Pokud by se na chybu nepřišlo, svět by se také nezastavil a nikdo z nás by to ani nepocítil. Snažím se pouze demonstrovat jak snadno se nechá zašantročit několik miliard, aniž to komu vadí nebo chybí. O usmolených milonech se nemá cenu ani bavit...
0/0
27.1.2003 12:19

Chudý

Bohatá - neztrať tvář a zmizni, za chyby se platí
Bohatá, máš jediné štěstí že jsme v ČR a ne v civilizované zemi, kde by jsi šla za toto seděť. Nedrž se koryta jako prasátko, uznej chybu a zmizni.
0/0
27.1.2003 11:54

leona

Re: Bohatá - neztrať tvář a zmizni, za chyby se platí
Jedno je jisté, vy do té civilizované společnosti nepatříte
0/0
27.1.2003 12:00

Pedro

Re: Re: Bohatá - neztrať tvář a zmizni, za chyby se platí
Leono, už jednou jsem ti psal, že jsi asi Machálková. Nešroubuj se do věcí, kterým nerozumíš. Je-li Bohatá tvoje matka, kamarádka nebo příbuzná, zdrž se komentářů. V civilizovaném světě (ale i v běžném zaměstnání) se dává vyhazov za výrazně menší přstupky. Ale ono je to vlastně jinak že. Když zabiješ jednoho člověka, je to vražda a jdeš do krimu na 15 let. Když jich zabiješ 15 je to statistika. No a když vyvraždíš národ, tak tě pozvou do Ženevy na mírovou konferenci. Pochopila jsi to Leono? Bohatá už překročila tu pomyslnou hranici, takže je tabu??? Ne ne, na pracák s ní. Já bych jí příl, aby zkusila práci pokladní třeba v TESCu a udělala chybu. To by ta kráva viděla, co to znamená!!! Ať táhne...
0/0
29.1.2003 12:40

Pedro

Re: Re: Bohatá - neztrať tvář a zmizni, za chyby se platí
Leono, už jednou jsem ti psal, že jsi asi Machálková. Nešroubuj se do věcí, kterým nerozumíš. Je-li Bohatá tvoje matka, kamarádka nebo příbuzná, zdrž se komentářů. V civilizovaném světě (ale i v běžném zaměstnání) se dává vyhazov za výrazně menší přstupky. Ale ono je to vlastně jinak že. Když zabiješ jednoho člověka, je to vražda a jdeš do krimu na 15 let. Když jich zabiješ 15 je to statistika. No a když vyvraždíš národ, tak tě pozvou do Ženevy na mírovou konferenci. Pochopila jsi to Leono? Bohatá už překročila tu pomyslnou hranici, takže je tabu??? Ne ne, na pracák s ní. Já bych jí příl, aby zkusila práci pokladní třeba v TESCu a udělala chybu. To by ta kráva viděla, co to znamená!!! Ať táhne...
0/0
29.1.2003 12:41

Václav

Rejpalovi
Rejpale, tebe nebo někoho tvého známého celníci pěkně opískovali a tak poštěkáváš.
0/0
27.1.2003 11:47

Rejpal

Paní Bohatá nedejte se !
Každý má zodpovídat za své, po tom jak vidím co za gangstři sedí na GŘ cel, věřím, že chybu udělali úmyslně tam. Pokud jsou v soc. dem. ještě nějací slušní lidé, tak pana Špidlu mezi ně nepočítám.  
0/0
26.1.2003 10:17Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.