Diskuze

Pád monopolů zlevnil volání i elektřinu

Rozbití monopolů v telekomunikacích a energetice v posledních dvou letech začíná ukazovat dobré výsledky. Bývalí giganti šli pod tlakem konkurence s cenami za volání i elektřinu dolů - a jejich zákazníci tak podle odhadů ušetřili dohromady více než miliardu korun.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Henoch

29. 1. 2003 12:50
Jen klid,žádné zlevnění se nekoná........
Naopak,všechno je každý rok dražší a dražší,už i plyn zdražují,kdy už je konečně pošleme do háje?
Navrhuji osvědčenou defenestraci!
Nazdar!
0 0
možnosti

Vidle

29. 1. 2003 9:47
je to PARADA
Jednoznačně souhlasím - určitě se zlevnuje a je jedině dobře, že se o tom mluví! Jenže, toho si nikdo neváží - levnější je jídlo, elektřina, bydlení i benzín - v reálných cenách. Je to PARADA
0 0
možnosti

Bogan

29. 1. 2003 10:26
Re: je to PARADA
A ty Vidle bydlíš kde, abychom se do toho pozemského ráje taky nastěhovali (jen pro pořádek - bydlení se zdražilo, benzín se zdražil, pravda kaviár zlevnil)
0 0
možnosti

Laco

29. 1. 2003 9:45
Je to stejná blbost
jako tvrzení, že díky socialismu se do vesnic rozvedla elektřina.
0 0
možnosti

Mikes

29. 1. 2003 9:27
Skutečně?
Slevy v telekomunikacích? HAHA! Abychom o pár procent mohli slevnit mezinárodní hovory, je nutné  zdražit místní (kdysi se tomu říkalo: zdražení rohlíků vyrovnáme slevou u lokomotiv)
0 0
možnosti

jo

29. 1. 2003 9:14
CO ZE ZLEVNILO?
asi sem si nevsim
0 0
možnosti

Pedro

29. 1. 2003 7:45
Je to fikce
Především si uvědomte, že v plynárenství naopak máme tvrdý monopol firmy RWE, která 100% ovládá český plynárenský trh. Do 7 let chtějí mít všechny investice, které do nákupu plynárenství vložili zpět. Lze tedy očekávat, že jen v letoším roce bude cena plynu cca o 20% vyšší a v příštích letech bude trend obdobný. Pokud jde o elektřinu, tam je článek silně zavádějící. Každá refionální distribuční společnost ví, že tzv. oprávnění zákazníci, to jsou ti velkoodběratelé, je pro ně ztrátová záležitost. Vše je dotováno z cen pro občana, tedy tzv. chráněného zákazníka. Původní koncepce, kdy údajně podniky dotovaly občana se za vlády pseudokapitalismu v Česku obrátila naruby. Jestliže dnes má občan elektřinu cca za 3,70 Kč, pak věřte, že podnik ji má za cca 1 Kč. Druhou pravdou je, že regulační úřad se v problematice nevyzná a v nákladech, které by měl hlídat zohlední distribučkám vše. Proč musí ředitelé distribuček mít roční příjem cca 3 - 5 mil. Kč. Nejde jen o platy, ale i jiné příjmy, které jim plynou z podílu za zisku, z členství v představenstvech (i dceřiných společností apod). Cílem každého podnikání je zisk. Nedělejte si iluze, že se tohoto někdo vzdá. Jen tak mimocodem proč vlastně existuje instituce jak Energetický regulační úřad. Je to jen další režie, která ve svém důsledku tlačí ceny nahoru.
0 0
možnosti

Tomáš

29. 1. 2003 8:13
Re: Je to fikce
Pedro, tak třeba náš podnik platí 3,42, kolik platím doma si nepamatuji, ale řekl bych, že takový rozdíl, který se tu snažíte naznačit, to asi nebude. Pak si také uvědomte, že ti velcí zákazníci mají výrazně přísnější pravidla pro odběr proudu, než máte vy doma. Mají limity, jak minimum, tak maximum, většinou různé pro jednotlivé části dne, ... A s tou ztrátovostí a dotováním od chráněných zákazníků bych to neviděl až tak zle. Ale chcete-li mít pocit, že doplácíte fabrikám na proud ...
0 0
možnosti

zuzana

29. 1. 2003 7:35
to chci vidět!
0 0
možnosti