Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Soudce Berka přišel na čas o talár

Jiří Berka z Krajského soudu v Ústí nad Labem si nějakou dobu neoblékne soudcovský talár. Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský ho totiž dočasně zprostil výkonu funkce. Soudce obviněného ze zneužití pravomocí veřejného činitele zadrželi v noci ústečtí policisté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

policejni informator

Tom, Jerry a Franta z Durychovi ulice..
Starka je tupý předmět v rukou manipulátorů. Jaroslav Starka je loutka chlapců z Durychovi ulice. Pitr, Syrovatka a Mrázek stojí za problémy Union banky, únosy a uplácením. Soudce Berka vám již chlapci nepomůže, spíše naopak. Jak se vám spí chlapci...? Berka a spol. už také nebudou brzdit prošetřování ústecké Setuzy. Ne každý mocný se dá zaplatit. Jen ať se policie pořádně podívá na účetnictví Setuzy, čerpání dotací a subvencí, obchodování na českém trhu s komoditami jako jsou  bionafta, slunečnice atd. Ty Vaše špinavosti ve společnostech Koffee Praha, Balírny Votice, Marila Invest, Agrocredit, Seta Invest atd. už jednou musí prasknout. A co daňová problematika a fiktivní vykazování v účetnictví...Tom a Jerry to jsou hlavičky, ale spánek nebudou mít klidný...Milí chlapci podívejte se ještě na nebe bez mřížového orámování. Tom a Jerry již brzy budou v kleci. Přeji Vám moji milí mnoho neklidných okamžiků, poslední úder přichází nečekaně a razantně. A ZAMYSLETE SE CHLAPCI PROČ PUSTILI STARKU...a nepustili Berku
0/0
16.4.2003 18:30

Jarda

Naše justice
Já bych trestní soudy zrušil. Rozsudky může ukládat policie. Moje představa: 1. instance - hlavní vyšetřovatel případu, 2. instance - policejní prezident. To, co naše justice předvádí, je děs. Při zrušení trestních soudů by se ušetřilo hodně peněz - jen platy soudců, kolik nás stojí na daních. Myslím, že pak by ani rozpočet nemusel být tak schodkový jak je. Takové soudce, jak jsou u nás, bych poslal kopat kanály, na víc nemají.
0/0
16.4.2003 9:47

Lidožrout

Re: Naše justice
Milý Jardo, kdyby Tě snad někdo osočoval z bolševizmu, tak mu nevěř. Je to totiž pravda. Nepochybuji vůbec o neschopnosti a zkorumpovanosti justice. Nicméně policie je na tom ještě hůř. To ale není to hlavní. Historická zkušenost nás učí, že základem jakéhosi, takéhosi fungování, je ono rozdělení trojí moci ve státě. Není to ideální a bez chyb, ale je to pořád lepší, než když zákonodárná, výkonná a soudní moc začnou splývat. Uvědomuješ si vůbec, co říkáš? Téměř cituješ jistého Heinricha Himmlera, který ve svén zpozdilém historickém romantismu snil o tom, jak v německých městech a vesnicích založených na dobytém Východě, bude vládnout náčelník z řad zasloužilých členů NSDAP, v jehož rukou se bude(po vzoru pragermánských náčelníků) soustřeďovat veškerá moc a on bude starostou soudcem i katem. Komunisti jednali stejně, jen se tolik neoháněli historickými paralelami. Naopak tvrdili, že tohle je zákonitý zítřek lidstva. jak to v obou případech dopadlo, všichni víme. Svět zatím, zaplať Bůh, dospěl o kousek dál. Čtu-li podobné příspěvky, teprve si s hrůzou uvědomuju, kolik toho máme ještě dohánět.
0/0
16.4.2003 12:01

Ivan

Re: Re: Naše justice
Přesně tak. Pověřit policii jinou než vyhledávací pravomocí může pouze fašista nebo komunista (splývá v jedno). cituji z US filmu "Nedotknutelní"  "Chceš-li najít nezkorumpovaného policajta, nehledej ho v policejním sboru". Policie = galerka a vice versa
0/0
16.4.2003 12:26

Jarda

Re: Re: Naše justice
Ani bych neřekl. Faktem je, že se moc často stane toto: policie někoho dopadne, soudce ho pustí, neuvalí vazbu - a vyšetřování končí ve ztracenu. V USA uvaluje vazbu prokurátor, nikoliv soudce. U nás to bylo do roku 1990 stejně a byl v tom určitě větší pořádek. V Itálii nebo Francii je instituce vyšetřujících soudců, kteří pak ukládají tresty. A nic komunistického v tom není. To, co uvažuji, je jen zjednodušení. Za komunistů byl v justici určitě větší pořádek. Všechno tohle mají na svědomí disidenti, ti to prosadili. 
0/0
16.4.2003 13:00

Vladimír

Re: Re: Re: Naše justice
Kde jsi přišel nato, že vyšetřující soudce ukládá trest? Je to pouze obdoba byvšího prokurátorského dozoru, jak se tato instituce jmenuje dnes , nevím, nejsem právník.
0/0
17.4.2003 10:43

Milan

Konečně za katrem-jeste soud, nebyla to jen Unionbanka...
0/0
16.4.2003 8:47

Mirek

Ubohý stav našeho soudnictví a právního systému
Slavní poslanci (bývalí křiklouni z ulic) odhlasovali slavné zákony, které někdy nemají životnost ani rok. Nazupaní absolventi právnických fakult s nulovou soudní praxí vykonávají funkci soudce za nemalý peníz. Pár komunistických soudců - "expertů" pokračuje v jejich činnosti nadále. Suma sumárum je to v našem právním státě vynikající. Další smůlou je, že do špinavých politických hrátek se inteligentní občan nezapojí. Jen si vzpomeňte na některé přenosy z parlamentu! Koho pak volit?  Snad  tento marasmus částečně vyspraví Evropa. Jinak běda, běda, Rusalko bledá.
0/0
16.4.2003 8:23

Ivan

To jsou noviny
Je dojemné, že se s. Rychetský t.č. ministr, diví věcem, které nejsou pro běžného občana divné. "Berka, zakladatel korupce". Vždyť i min. sprav. teď reaguje úplně jinou rychlostí, než je obvyklé. Korupce je prorostlá celým systémem. Tam, kde je státní úředník, tam je jí nejvíce. Ať se s. Rychetský  rozhledne kolem sebe ve své  vládě, a nezapomene na sebe. Jiné vlády měli stejné stigma.
0/0
16.4.2003 7:22

Josef Novák

Více takových Berků v našem soudnictví !!
No, já tomu fakt nerozumím. Všichni politici  bědujou, jak jsou soudy zdlouhavé, jak se všechno vleče, a když si jeden obyčejný soudce z obyčejného Krajského soudu řekne, že už je načase začít případy urychleně vyřizovat a názorně národu předvede, ŽE TO JDE !!!, tak je za to v base. A přitom už určitě od doby prohlášení konkurzu na UB stihl pan Berka vyřídit takových 20 podobných případů, odhaduji tak 5 denně. Jen víc takových mužů v našem soudnictví a za rok budou v tomto tempu vsechny causy vyřízeny !!!   
0/0
15.4.2003 21:09

Pablo

Re: Více takových Berků v našem soudnictví !!
Naprosto s Vámi souhlasím. Když jsou soudy pomalé, tak se nadává a politici mají koho kritizovat, ale jak je někdo rychlý, tak s ním rychle do vazby a pak do basy. Ať žije Česká Republika, země nemožného.
0/0
15.4.2003 21:53

Stepanka

Vám se zdá, že stíhání podezření z korupce je něco nemožného?
Pane Josefe Nováku a jiní přátelé korupce. Soudce Berka není stíhán za rychlost, ale kvůli podezření z porušení zákona obzvlášť závažným způsobem. Žádnou banku nelze podle zákona poslat do konkurzu prostě tak, že se soudce rozhodne během dvou hodin, aniž by se s kýmkoliv (bankovním dozorem) bavil. Jak jsem navíc četla, soudce Berka neudělal podobný akt poprvé, zajímavá náhoda. Soudce Berka není stíhán za rychlost, ani za unáhlenost. Je podezřelý z korupce a kromě toho z vážného porušení dalších zákonných úprav. Kdyby se něco takového stalo bance, ve které máte úspory vy, blahořečili byste těm, kdo lidi schopné činů soudce Berky odstavují od kormidla. Kdyby se to stalo velké bance, blahořečili byste jim bez ohledu na to, jestli v ní máte svůj účet nebo ne, protože jejich čin by pocítila česká ekonomika jako celek. Případ UB byl zatím bezkonkurenčně drzý pokus o tunel.
0/0
16.4.2003 0:44

Josef Novák

Re: Vám se zdá, že stíhání podezření z korupce je něco nemožného?
Milá Štěpánko, víte co je to text plný ironie ?
0/0
16.4.2003 21:32

Krakonos

Soudce se ma.....
Na co tesit. Kdyz ho zavrou tak si muklici pekne smlsnou , jej jej ty ho taky vodsoudej, ze se ani volizovat nestaci , to bude mlaskacek ......  a Berka bude mit berousa vod muklu na to vemte jed. A kazdej den nekolik    X........Voni mu uz ten talar muklici v ty satlave pripomenou .  to se teda povedlo. bum bum bum z leva z prava ,nakej ten kopanec , ,,,,,,,,.
0/0
15.4.2003 19:31

Pablo

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
15.4.2003 20:26

havlis

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
15.4.2003 22:41

franta mottl

problemy az z prichodem Klause
Je zajimave, ze problemy z tunelovanim podniku a fingovane bankroty se objevily v nasi zemi az pote, co se stal Klaus ministerskym predsedou. V 70-90 - tych letech se podobne veci nedely. Bohuzel nam pan profesor zavaril, ze se z toho budeme sbirat leta.
0/0
15.4.2003 17:18

David

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
15.4.2003 18:16

Don Antonio Soprano Sr.

Re: problemy az z prichodem Klause
Vazeny Frantiku, vetsi nesmysly jsem uz dlooouho neslysel! Tvrzenim o 70.-90. letech mate na mysli dobu komunismu, ze ano. Vase politicko-ekonomicko-analyticke hnety mi pripominaji kecy obdobnych odborniku - demokratu (tady v U.S.) dva mesice po zvoleni G.W. Bushe presidentem: ekonimika leti dolu!, nezamestnanost roste!, cena benzinu stoupla o tretinu!, verejne skoly nestoji za nic! apod. Co nam to jenom ten Bush udelal. Nikomu z techto idi0tu nedoslo, ze za dva mesice v urade se veci nadaji takhle podelat. To jak s. Clinton vedl zemi plnych 8 let (zadne problemy doma ani venku?) uz nikdo (s IQ<100) nevidi/nechce videt. Tak nejak podobne bych to videl s V. Klausem. Koho byste rad na jeho miste videl? Stepana?
0/0
15.4.2003 18:23

Rollo

Chyba je v systému!
Lidé jsou tací, jací jsou. Jde o to, aby bylo co nejméně prostoru pro nepravosti. Člověk s určitým postavením a majetkem, na sklonku středního věku, má většinou jiné životní cíle než si co nejvíce nakrást. (Zkuste si přečíst kriminologické studie o věku pachatelů trestné činnosti, včetně recidivistů.) Navíc, v případě soudců by zde měl být ještě test obecného společenského uznání (takže níže uvedený příklad se Železným je trochu mimo mísu). Více praktických řešení nežli planých moralistických tlachů coby kdyby byli lidé lepší!
0/0
15.4.2003 15:02

Jarda

Jen malý dovětek...
Věřím na pravidlo "NOMEN OMEN". Jen pro zajímavost, BERKA je staročeské označení pro zloděje. Ale prosím, i zde platí výjimky.
0/0
15.4.2003 14:09

LibertyOfSpeech

Re: Jen malý dovětek...
Souhlas!!!
0/0
15.4.2003 14:16

Tony

poctiví soudci
Myslím, že nepoctivých lidí je mezi soudci zhruba stejné procento jako v ostatních oborech. Bohužel systém nepostižitelnosti soudců postupně způsobuje, že poměr se pro soudce znevýhodňuje. Jak by jinak bylo možné, že prakticky na každém rejstříkovém soudu existují neoficiální ceníky úplatků pro soudce za včasný zápis. Vím, že jde jen o pár tisíc. Daleko lepší „business“ mají určití soudci z přidělování konkurzů správcům, kde si přijdou snadno na stotisícové částky.
Nedělám si o nepoctivých soudcích iluze, že se najednou změní. Je však dobré hledat způsoby, jak alespoň do očí bijící podezření na korupci identifikovat. Doposud se tak nedělo ani u jasnějších případů než bylo jednání soudce Berky. Je mi jasné, že pan Berka bude nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen, ale alespoň věřím, že nám nebudou noví nepoctiví soudci přibývat tak rychle.
0/0
15.4.2003 14:01

LibertyOfSpeech

Re: poctiví soudci
Říkáš "..., ale alespoň věřím, že nám nebudou noví nepoctiví soudci přibývat tak rychle." Nevěř tomu. Nezmění-li se (a to zásadně) právní systém, budou jen šikovnější a fikanější ve své nepoctivosti.
0/0
15.4.2003 14:13

Bobr

Re: poctiví soudci - kolik jich opravdu existuje? Nezijeme v pravnim state.
Hlavni problem naseho soudnictvi je, ze asi 80% soudcu jsou byvali komunisticti soudci. Jejich charakter neni slucitelny s funkci soudce, navic jsou profesionalne deformovani komunistickymi zakonu, i zkorumpovani tim, ze rohodovali v podstate podle direktiv "strany a vlady". Potrbujeme opravdove soudce a to co nejdrive. Dale potrebujeme poslance schopne vytvrit fungujici a komplexni zakony.
0/0
16.4.2003 0:03

Stepanka

Re: poctiví soudci
Souhlasím s Tonym v prvním odstavci a doufám, že druhý odstavec se ukáže jako příliš pesimistický. I když vím, že pravděpodobnost, že žádný jiný soudce neodsoudí soudce Berku, i kdyby policie předložila nezpochybnitelné důkazy, je bohužel vysoká. Naše transformace soudnictví byla strašný průšvih a platíme za ni dlouho (a ještě budeme). Ale nejsme první demokratická země na světě, která má problém zkorumpovaných soudů, a některé (DEMOKRATICKÉ) země se s ní už vypořádaly. Především tak, že zavedly (demokratické) procedury, kde soudy měly v relativně malou moc a vliv, aspoň v oblastech, jako jsou konkurzy. Když se nenajdou soudci, kteří spravedlivě postihnou korupci jiných saoudců, hrozí jim, že nebudou mít dost živobytí.
0/0
16.4.2003 0:53

LibertyOfSpeech

Chyba není v systému ale v lidech! Ale ...
Je sice pravda, že chyba není v systému ale v lidech. A že my si tento systém zasloužíme, protože jsme si ho takhle zvolili. Ale tím více je naší povinností být nespokojení se svým špatným systémem!!! To, kolik má soudce kauz a jaké platí dnes procesní zádrhele a obstrukce, to je přece jen a jen čistě systémová záležitost! Musíme koukat systém napravovat a trestat zloděje, podvodníky a šejdíře, aby se tu dalo vůbec žít! NIKDO jiný (ani evropská unie) to za nás neudělá!!!. 
Musíme koukat systém napravovat už i kvůli našim dětem, jinak by nám musely "NA*RAT NA HROB - A ŽÁDNÝ KYTKY!!!".
 
0/0
15.4.2003 13:48

Dorothy Sp.

?
soudce Berka natah perka
0/0
15.4.2003 13:38

Jarda

Ať pan soudce nechá na hlavě....
Jsem právník a jeden můj spolužák z fakulty je soudcem. Onehdy jsem se ho ptal, proč tak dlouho trvá soudní řízení. Odpověděl mi otázkou: "Víš ty, kolik mám já sám na stole zahájených caus? Podrž se, kolem 900". Proto se nediv, že od podání žaloby uplynou i tři roky, než nařídím jednání.
Pak se ale člověk dozví, že prověrka z Ministerstva spravedlnosti zjistí, že soudce Berka má na stole také několik desítek caus zahájených před třemi roky a do dnešního dne nerozhodnutých a současně, že zrovna tu jedinou, týkající se UNION banky si dokonce sám vyzvedne v podatelně v den, kdy návrh byl doručen a do dvou hodin rozhodne ve smyslu návrhu a usnesení osobně předá do rukou advokáta, který na ně čeká před jeho kanceláří. Víte, mám zkušenost, že náhoda je "blbec", ale také vím a praxe mi to dokazuje, že pokud je mnoho náhod pohromadě, pak se o náhody nikdy nejedná.                    
 
0/0
15.4.2003 13:26

pinguin

Re: Ať pan soudce nechá na hlavě....
0/0
15.4.2003 16:48

Stepanka

Re: Ať pan soudce nechá na hlavě....
Prý to ani nebylo poprvé, soudce Berka prý totéž udělal už jednou.
0/0
16.4.2003 0:55

LibertyOfSpeech

Chyba není v systému ale v lidech, ale ...
Je sice pravda, že chyba není v systému ale v lidech. A že my si tento systém zasloužíme, protože jsme si ho takhle zvolili. Ale tím více je naší povinností být nespokojení se svým špatným systémem!!! Musíme koukat systém napravovat a trestat zloděje, podvodníky a šejdíře, aby se tu dalo vůbec žít. NIKDO to za nás neudělá!!! Už i kvůli našim dětem.
0/0
15.4.2003 13:26

Potkan

Re: Chyba není v systému ale v lidech, ale ...
Obyčejní lidé mohou uvedený systém napravovat 1x za 4 roky při volbě poslanců. Takže napravování je věcí generací. USA mělo na vychytání hlavních chyb v systému 200 let. My po 12 letech jsme teprve na začátku. Takže tato práce je už jen pro naše děti. Jsem znechucen, když vidím práci v parlamentu a po 4 roky to musím jen útrpně sledovat.
0/0
15.4.2003 13:36

Vážný

Re: Re: Chyba není v systému ale v lidech, ale ...
Bude nam to trvat mozna 400 let (budeme-li je mit). Protoze v USA jsou volby do dolni komory jednou za 2 roky.
0/0
15.4.2003 14:37

gájí

Brigita
Brigita Chrastilová je nyní sama soudkyně NSS
0/0
15.4.2003 13:20

Rollo

Špatný systém.
Velká část českých soudců šla hned po škole pracovat na soud a je bez jakýchkoli praktických zkušeností s činnostmi, ze kterých vznikají spory, které mají rozsoudit. Důsledkem je zkostnatělý přístup, formalistická aplikace textu zákona a pošlapaný selský rozum a spravedlnost. Soudcem by se měla stát jen vážená osoba, uznávaná a se zkušenostmi, s majetkem vylučujícím zkorumpovatelnost a nejméně přes 40 let věku.
0/0
15.4.2003 13:02

Dred

Re: Špatný systém.
Majetek bych do toho netahal. Ať má člověk sebevíc, neznamená to, že nebude chtít ještě víc, a ještě víc, záleží jen na charakteru člověka. I soudce, který by (neměl na chleba ) se nemusí nechat zkorumpovat. Jde o svědomí a čest.
0/0
15.4.2003 13:11

Potkan

Re: Špatný systém.
Ideální funkce pro senátora Železného. Myslím, že splňuje všechny podmínky. Chyba není v systému ale v lidech. A my si tento systém zasloužíme, protože jsme si ho takhle zvolili.
0/0
15.4.2003 13:11

Rollo

Re: Re: Špatný systém.
Železný není vážená osoba, takže Váš příklad nesedí.
0/0
15.4.2003 15:05

Mirek

Soudci nesmějí mít ochranu ústavního činitele
Z jakého důvodu jim byla tato ochrana přidělena? Kdo je chce napadat? Ať se chrání před zákonem jako každý jiný občan tohoto státu. Ministře spravedlnosti, probuďte se! To, co se v tomto "právním" státě děje, nemá nikde obdoby.
0/0
15.4.2003 13:01

DS

Není to první případ
Doporučuji RESPEKT:
Co skrývá soudce Berka  Union banka a Zbrojovka Brno chtějí do konkurzu jedině v Ústí nad Labem
0/0
15.4.2003 12:58

richard

v rámci "generální prevence"
by mohl pan soudce udělit rovněž i Rychetskému 4 měsíce nebo 400 000 Kč pokuty za "útok na státní orgán"...
0/0
15.4.2003 12:54

glum

Re: v rámci
Realita: Rychetský dostane placenou čtyřměsíční dovolenou a 400.000 Kč jako odměnu za vzornou práci.
0/0
15.4.2003 12:58

Martin

nezávislost
Soudci pořád nezávislí jsou - ministr výkon funkce pozastavil, ale nemůže ho zavřít a vyhodit - o vině rozhodne opět jenom soudce.
0/0
15.4.2003 12:50

Potkan

Re: nezávislost
Jen jestli bude padělaná listina DOSTATEČNÝM DŮKAZEM pro pokus podvodu. Uvidíme.
0/0
15.4.2003 13:00

Villy

Jsem zvedav,
kdy se ozve Soudcovska unie s vykriky o poruseni svate nezavislosti soudcu.  A mam jeste jednu poznamku, za byvaleho Vaska by podle mne k tomu nedoslo, ten by se svym pseudodemokratickym smyslenim toho nikdy nebyl schopen!
0/0
15.4.2003 12:32

luda

Re: Jsem zvedav,
Jednoznacne je vinen ten, ktery vyrobil podklady pro uvaleni konkurzu, nikoliv ten ktery na jejich zaklade rozhodnul... Zkuste sledovat v rejstriku rychlost uvadeni faktu a porovnejte je se zmenami ve vedeni v UB od zacatku sporu... Co si ted asi pocne Ostravsky soud, ktery ma dva navrhy od lidi z UB, kteri do druheho dne prisli o sve funkce... Nechate sebou manipulovat lidmi, kteri chteji vytezit zbytky z portfolia banky a schovavaji se za vyrovnani s veriteli... S temi se uz banka vicemene svym krachem vyrovnala, ze?
0/0
15.4.2003 12:41

Harpagon

Re: Re: Jsem zvedav,
Ponechme posouzení činnosti p. Berky orgánům činným v trestním řízení. O vině a trestu nakonec rozhodne zase soud ...
0/0
15.4.2003 12:47

jo?

Re: Re: Jsem zvedav,
ludo, je videt ze jsi prostacek - soud ma k dispozici veskery aparat na to aby ty docs proveril, paklize ne, tak nac potom mame soudy?
0/0
15.4.2003 14:00

Henoch

Co se děje v bankovním sektoru.......
Co se u nás děje v bankovním sektoru.je neslýchaný bordel,jsou okradeny statisíce střadatelů,je vykradeno 28 bankovních domů,265 kampeliček,škody jdou do mnoha set miliard,  gauneři,zloději a šíbři tančí na nakradených miliardách!
Tomu bordelu kraluje ČNB a MF,za laskavého dohledu policie a vnitra!
Nikdo nebyl dopaden,usvědčen a nakradené zabaveno!
Je to zlodějský režim-žádná demokracie!
Nazdar!
0/0
15.4.2003 12:25Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.