Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Urban: Přidáme peníze malým firmám

Když to všechno dobře půjde, budou mít české firmy za tři roky nižší daně, ale budou dál platit vysoké pojištění, lopotit se s dlužníky a už od příštího roku čelit tlaku konkurence v Evropské unii. "Prostředí pro české podnikatele musíme zlepšit," říká ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

půl

Nic nic nic - keci keci keci
Kulový s přehazovačkou
0/0
29.5.2003 22:13

dad

Kecy
Samé kecy. To se to snižuje daň z příjmu, když 70% firem žádnou daň neplatí, protože jsou ve ztrátě nebo na nule. Je to jen takový výkřik, protože vláda velice dobře ví, že snížením na 24% žádnou ztrátu neutrpí. Malým firmám nepomůže snížení daně z příjmu z 31 na 24% nebo různé, většinou nedostupné pobídkové programy. Jenomže to by páni ministři a poslanci museli žít životem běžného občana nebo podnikatele. Ono se to kecá s platem přes 100 000,-Kč měsíčně, bezplatným používáním dopravy, nemocenskou s plným platem po dobu celého měsíce a příspěvkem na bydlení, které jim plně hradí náklady na bydlení. Malým firmám (a za malou považuji firmu tak do 25 zaměstnanců) by pomohla mnohem víc úplná změna daní. Především, když firma začíná, tak by ji měla být po dobu alespoň jednoho roku úplně prominuta nebo výrazně snížena (tak max. na 10%) daň ze zisku, aby se firma vůbec mohla rozvíjet. V dalších letech by se daň ze zisku mohla postupně zvyšovat a vybírat jako dosud zálohově s tím, že tato záloha by byla úročena běžným komerčním způsobem jako půjčka. Dosud totiž státu poskytujete každé čtvrtletí bezúročnou půjčku (zálohu na daň ze zisku, počítanou ze zisku z minulého roku), aniž víte, zda budete na konci roku ziskoví nebo ne. Dále by se mělo zrovnoprávnit podnikání mezi OSVČ a právnickými osobami. Není možné, aby se tak diametrálně lišily podmínky pro podnikání a jedna skupina byla výrazně zvýhodněna proti druhé. Znevýhodnění v podnikání potom vede k tzv. švarcsystému, kdy právnická osoba zaměstnává OSVČ jenom proto, že tím výrazně ušetří na daních. Dále je nesmyslné, aby zaměstnavatel platil za zaměstnance dalších 35% ze mzdy na sociální a zdravotní pojištění. To by si měl platit přímo zaměstnanec a mělo by to být uvedeno na výplatní pásce a určitě by to nemělo být 35%. Řada lidí by se asi divila, jak vysoký mají plat a kolik odevzdávají státu. Vždyť 50% ze mzdových nákladů na zaměstnance inkasuje přímo stát! Dále by se mělo pohnout s DPH s tím, že by se horní, neúměrně vysoká sazba, snížila na 15 - 17% a dolní by se nepatrně zvýšila na uvažovaných 7%. Spodní sazba se většinou týka potravin, kde je tak vysoká konkurence, že zvýšení DPH o 2% by se pravděpodobně vůbec do cen nemuselo promítnout. Jenomže je jednodušší zvyšovat daňovou zátěž a dál nepřemýšlet, Výsledkem nemusí být větší výběr daní, ale pád řady malých firem a zvýšení nezaměstnanosti. Uvidíme - ovšem následky reformy poneseme my, těch papalášů nahoře se to netkne, ani když zkrachuje celý stát.
0/0
29.5.2003 18:04

MartinFX

Vládě ujíždí vlak
Co ujíždí, on jí prostě už ujel. Referendum ke vstupu do EU za 14 dní, zvyšování daní v ČR, zatímco v SR se daně snižují a referendum mají za sebou. Tak kvůli komu se u nás musí zvyšovat daně ? Kvůli unii ? A proč na Slovensku jdou s daněmi dolů i u fyzických osob ? Proč má být drobný podnikatel zatížen daní větší než firma ? Aby byl pohlcen ? TO je ale blbost ! Fandím všem, kteří dokáží přesunout své firmy do zemí s nižším zdaněním, protože jen tak si naše vláda zřejmě uvědomí, že udělala chybu. Ale dostat ty firmy zpět nebude lehké. Zpět půjde jen ten, kdo bude mít možnost ještě lepších podmínek, to jest ještě nižších daní .... To je kolotoč pane Špidlo, co ?
0/0
29.5.2003 15:03

Rollo

Re: Vládě ujíždí vlak
Holt i my si musíme prožít svůj "mečiarismus", abychom se trochu probrali z té naší socialistické letargie. Jen abychom nebouchli hubou o dno moc prudce, mohli bychom si vyrazit všechny zuby.
0/0
29.5.2003 17:33

ppetr

Re: Re: Vládě ujíždí vlak
mam dojem,ze i hlavu.to bude bolet
0/0
29.5.2003 18:12

Tomas

Na podporu malých a středních firem jde cca 1,2mld kč, přičemž se téměř 50% podílejí na vytváření HDP. Ta suma je směšná a hovoří za vše, jak si stát cení malých a středních firem. Tady to dopadne strašně.
0/0
29.5.2003 14:00

ppetr

vlada + poslanci
ZATIM JSTE UZ TOHO JAKO MINISTRI nakecali dost,ALE skutek utek VAZENI POSLANCI  A JIM PODOBNI .
0/0
29.5.2003 11:34

Oskhar

Soudnictví a daně.
Nějak jsem nepochopil, jak chce reformovat to soudnictví. Problém rozhodně není jen v rychlosti.
Co se týče podpory podnikatelům, nejlepší podpora je snížení daní. Tak jako to dělají na Slovensku.
0/0
29.5.2003 10:55

Highlander

Soc.stat.cz
V.I.Špidla jde při budování svého snu = silného sociálního státu i přes mrtvoly. Jen jsem zvědav z čeho ten SSS bude financovat až tady v  zbude on a jeho věrní ve vládě + jeho socky.
0/0
29.5.2003 10:21

sw

Re: Soc.stat.cz
, bude tu Špidlistán podla Špidlova argentinského modelu.. :o)
0/0
29.5.2003 12:10

pavel

Jak dlouho vydrží peníze?
Prodat doly - geniální. Říká se kolem 2,5 miliardy za Severočeské doly. Když se prodala Mostecká - za jak dlouho se peníze utržené za prodej vrátily do regionu? A cpe se tam stále a stále to nepomáhá - nezaměstnanost atd... A co peněz dostala zpět přímo Mostecká uhelná ? - na útlum těžby, na hlubinné doly, na rekultivaci či projekty na rekultivačních územích. A přitom Severočeské doly všechny výdaje kryjou ze svých prostředků a ještě jde pěkná suma státu. Který soukromý vlastník zachová zisk a bude platit státu dál? Ale jen prodávejte, on zatím se všechny aféry ututlaly, a ve státě, jako je náš, se pravděpodobně i ututlají v budoucnu. Tak s chutí do toho, on si někdo možná nahrabe.
0/0
29.5.2003 10:11

Ostravský podnikatel

Prachy za Mosteckou uhelnou ..
se pošlou na socky do Chánova a Ústí n. L. a je zameteno !  Tisíce "voličů" bude skákat radostí jak "Ten Špydla móóc dóbry gadžo, on na chudeho romaka drži, socku nezebere jak na slovakach, šak aj Demeter ze Spiša přijede s rodinů aj Dežo z Martina a všici ... "
0/0
29.5.2003 10:36

dan

Schovávají se za Unii
S daněmi se musí něco stát, ale způsob jakým to prezentují současní " odborníci" jen svědčí o jejich blbosti, či totální aroganci moci. EU sice požaduje srovnnání daní. Nikde však není uvedena sazba. Naše sazby daně jsou jedny z nejvyšších. To se nikde neprezentuje. Oni skutečně myslí, že jsme tak pitomí, že nejsme schopni zjistit výši daní v Evropě? Nebo jsou omezení oni, že tvrzení jednoho vládního pitomce věří. Je načase, abychom skutečně začali uvažovat o akcích vedoucích i k předčasným volbám. Nedovedu si představit, že po jejich slibech a jejich současných krocích by pro ně zvedl ještě někdo ruku. Pomíjím tím cikány a jiné lemply, kterým toto vyhovuje. Předpokládám, že těch,, kteří daně odvádějí a ne spotřebovávají je víc. A ti by měli rozhodovat, co se s nimi stane.
0/0
29.5.2003 9:35

RK

Ubohost
Včera jsem se díval na Markízu, jak se Slováci chlubí, jak jím závidíme. A opravdu závidíme, jsou myšlenkově hodně dál než u nás a ti "naši" Sobotak a Špidla jim na mikrofon řeknou, že Slovensko riskuje a že to není ta správná cesta. Správná cesta je vše zvýšit, aby už nikdo nemohl podnikat ... bohužel, když právník dělá ekonoma není se čemu divit ... tady neplatí přímá úměra ... čím více naplánovaných daní, tím více vybraných daní. Po přidání daně spotřební a DPH na 22% už žádná ze středních a malých  firem nebude mít z čeho odvádět. A zaměstnávat někoho za takových podmínek (aby někdo dostal k výplatě 7 500,-- musí firma zaplatit 13 500,--). Už se těším do EU, budeme jak ve Švédsku. Socialismus s nelidským ksichtem.
Za chvíli nebudou utíkat jen firmy, ale i lidi. Komu budete vládnout vy arogantní "odborníci"?
0/0
29.5.2003 9:05

Ostravský podnikatel

TAK TAK !
Než socialismus se "Špidlovým rypákem" pak raději emigraci. Ostatně Slovensko je velmi hezká země a jsou tam levné parcely. Uvažuju, že prodám svou vilu tady a přesídlím na slovenskou stranu Beskyd natrvalo. V česku nechám jen filiálku, která nebude mít žádný zisk, tudíž ani nebudu platit tady daně, nejsem osel ! Už mám na slovákách vyhlídlej pěknej pozemeček 8000m2 u lesa, s krásným pstruhovým potokem a to vše jen za 400 000 Sk ! No nekup to !
0/0
29.5.2003 9:43

Dalsi ostravsky podnikatel

Re: TAK TAK !
Taky to planuju.
0/0
29.5.2003 10:54

tulipán

Re: Ubohost
otázka pro všechny : Myslíte si že je zde v ČR ještě stále prostor pro zvyšování daní jakýchkoli? Myslím situaci kdy bude DPH 22% již schváleno jestli je šance tady ty daně potom ještě dál zvyšovat? A o kolik? Zajímá mě co se potom stane s ekonomikou. Jsem v tomto směru diletant, tak mě to prosím vysvětlete.
0/0
29.5.2003 10:03

Ostravský podnikatel

Ale zajisté !
Prostor je ! Zaměstnanec je zdaňován 50 - 70-ti % (se započtením povinných odvodů zaměstnavatele) takže prostor je tu ještě cca 30 % ! Socani snad nezavedou daň nad 100 % i když ?  Ovšem daň je v podstatě ještě vyšší - za zdaněné peníze si zase kupiju zboží zatížené daní a třeba pak ještě zaplatím daň za držení tohoto zboží - daň za vlastnictví cihly (daň z nemovitostí) daň za mobilitu (povinné ručení, dálniční poplatek) Takže celková míra zdanění je cca 90%  Zde už opravdu je minimální možnost navýšení ! A co se stane s ekonomikou ? No všichni se budeme válet na socce a pracáku a půjčíme si prachy na socky od nějakých zahraničních bank, ne ?  
0/0
29.5.2003 10:25

rad

pryc s vladou !
Za dva roky tady zadne male firmy nebudou. Bud zaniknou nebo utecou na Slovensko. Velke firmy presunou jejich vlastnici do Lichtenstejnska nebo nekam, kde nejsou vybec zadne dane z prijmu. Sejdeme se ve fronte na polevku chudych.
0/0
29.5.2003 8:49

kiki

je to k smichu,oni si snad mysli,ze jsme uplne blbi-(vim ze si to memysli,ale mohou tak bohuzel beztrestne konat),kdo jim proboha ma tyhle kecy skocit?
0/0
29.5.2003 8:34

sw

Re:
, my ale sme uplně blbí, jnak bysme je nevolili (nemluvim rozhodně za sebe!)
0/0
29.5.2003 12:11

Ostravský podnikatel

ČEKAT NA SMRT ? NE !
S nemyslícími ekonomickými hochštaplery Šmidrou a Sobotkou to jede do pekel ! A Šmidra ještě řekne, že následovat Slovensko nebudeme ! Jenže nikdo tady nebude čekat na pidiúlevy celé roky ! Moje firma má sice zisk do 10 mio ročně ale i tak se mi vyplatí jít na Slovensko. Už mám domluvené s kámošem v Čadci, že budu mít v jeho baráku sídlo firmy a stanu se jeho "zaměstnancem" ! Daně půjdou slovákům ! Kašlu na české socany, ať si sockostát budují za své ! Za chvíli stejně na Slovensko odejde i Škoda, to bude sranda "Škoda Bratislava" , no ale čechům to patří !
0/0
29.5.2003 8:24

Hugo

Pro KRAKONOS CDN
 How many dead KRAKOKOTs CDN does it take to change a light bulb?
The more the better.
0/0
29.5.2003 8:08

Miloš

Má to ale háček, musí to být firmy poslanců ČSSD nebo jejich sponzorů.
Jsou to od Urbana nesmyslný kecy protože musí vědět, že zrujnovaná republika pětiletou nevládou ČSSD na to nebude mít peníze. Jo kvůli svým čachrům zvednou roční deficit třeba na 300 miliard. Pro takovýho špidlu není rozdíl mezi milionem a miliardou. Jsou si ty čísla tak podobné. Poctivéj živnostník nebo podnikatel nikdy nedostal a nedostane ani korunu.  Možná paní Grosová nebo paní Pilipová a samozřejmě stále potřebný Lachnit nějaký ten hubený milionek shrábnou.
0/0
29.5.2003 1:43Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.