Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Cena bytu někdy nerozhoduje

Investice do bydlení pro většinu Čechů představuje citelný zásah do rozpočtu a složité rozhodování, kde a na jak dlouho se zadlužit. Přesto existuje část trhu s byty, kde cena není rozhodující.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

apollo

Luxus poznávejme podle použitých stavebních materiálů
Luxusní byt se nepozná podle vybavení interiéru, ale zejména podle použitých stavebních materiálů, tloušťky stropů a zdí. Luxusní interiér je na nic, když slyšíte sousedy a hluk z okolí.
0/0
9.6.2003 9:43

podivný

TRH NEMOVITOSTÍ
Žádný trh u nás neexistuje, ,  existuje jenom STRACH  a  VYČURANOST...strach z toho co bude, a jak to bude drahé....... A vyčůranost těch co ten strach podněcují... 
0/0
8.6.2003 23:03

bytovy APARTHEIDktery zde panuje,je asociální a nespravedlivý !!!

bytovy APARTHEIDktery zde panuje,je asociální a nespravedlivý !!!
Dvě třetiny lidí žijí ve vlastním, a platí tedy plné náklady bydlení. Další čtvrtina, ti, kdo před rokem 1989 bydleli ve státních či obecních bytech, platí jen zlomek této sumy. Na tuto čtvrtinu musí přispívat majitelé domů: soukromníci i obce. A úplně stranou stojí další skupina lidí, kteří musí platit několikanásobně vyšš í tržní nájemné , jehož ceny žene vzhůru právě regulace. Tak se bydlí v Česku 13 let po pádu totality. Ústavní soud už několikrát prohlásil regulaci nájmů za protiústavní a vzkázal politikům, ať vztahy kolem nájmů napraví. "Regulace nesmí snížit cenu tak, aby vyloučila alespoň návratnost vložených prostředků. Současný systém navíc vede k nevyužívání celého bytového fondu, nespravedlnostem při jeho rozdělování a ke korupci." ČSSD si z toho nedělá hlavu. Nový zákon dovoluje zvýšit nájem nejvýš o desetinu roč n ě, avšak jen na hranici "místně obvyklého nájemného ", to se však vypočítává hlavně z regulovaných cen, a je proto zhruba stejně vysoké jako současné regulované ceny. Studie přitom říkají, že regulace nájmů je ve svém důsledku pro společnost mnohem dražší, než kdyby se nájemné uvolnilo. Brněnský Institut regionálních informací upozorňuje, že obce přicházejí kvůli přežívající regulaci o 20 miliard korun ročně. Sociální příspěvek na bydlení pro chudé by podle institutu přišel stát na necelých 5 miliard korun. "Navíc by přestal chátrat bytový fond, protože nyní majitelé nemají motivaci byty opravovat," dodává sociolog Martin Lux. Podle odhadů je navíc jen v Praze načerno pronajímáno až dvacet tisíc bytů - a stát tak přichází o další stovky milionů korun na da n ích.
0/0
8.6.2003 16:30

bytovy APARTHEIDktery zde panuje,je asociální a nespravedlivý !!!

bytovy APARTHEIDktery zde panuje,je asociální a nespravedlivý !!!
V padesát let starém obecním činžáku v Jakutské ulici v pražských Vršovicích bydlí devět nájemníků. Zatímco osm platí bez služeb a energií v průměru 1900 korun měsíčně, devátý rovných 9 tisíc. Nemá ale o nic luxusnější byt: prvních osm má jen štěstí, že bydlí v bytě, kde stát reguluje nájemné . (V regulovaném bytě bydlí i poslední obyvatel domu - jen si tento byt pronajal na černém trhu od oficiálního nájemníka.) Sociální demokraté s komunisty minulý týden pustil i v parlamentu do dalšího projednávání zákon o nájemném . Ten zaručí, že časy, kdy jeden člověk koupí stejnou věc pětkrát dráž než druhý, nejspíš potrvají i nadále.
0/0
8.6.2003 16:28

Re: bytovy APARTHEIDktery zde panuje,je asociální a nespravedlivý !!!
, V CR se dycky najdou lidi, kery sou vochotny platit mastny prachy za veci, kery by dostali jinde "za babku". :-)
0/0
9.6.2003 12:04

whanau

Co je to rozumna cena.....?
Celkom rad by som pochopil myslenie prispievatela /sracka/ a nasledne jeho vykrik do prazdna ... Ak pripustime, ze kazdy ma svoj rozum a ma pravo ho aj pouzivat, tak je vysostne na nom ako sa rozhodne. Je mi jasne, ze nesolventnych /patrim tiez medzi nich/ stvu rastuce ceny a nielen nehnutelnosti, ale to je asi tak vsetko. Vyvoj situacie na trhu ma predsa svoje zakonitosti a  isto nie je ovplyvnitelny dobrymi radami typu: "Kupujte za rozumne ceny!" Kazdodenne sa stretavam s ludmi, ktori placu nad vysokymi cenami a odkladaju investiciu v nadeji, ze kupia za "rozumnu cenu". Cely efekt ich pocinania konci bud zhodnotenim, ze nato nemaju, alebo neskor kupia predsa, ale zvycajne za medzitym zvysenu cenu.... Chapem prieskum trhu a pokusy o znizenie ceny kupujucim, ale predstava o vyhodnejsej kupe v buducnosti ma vzdy rozveseli.... staci si spomenut na vyvoj cien v poslednom desatroci a porovnat s cenami v okolitom svete....
-nepracujem v realitke a tiez sa mi nepacil povrchny styl clanku- pozn. whanau,  
0/0
7.6.2003 11:22

Admin

Re: Určitě nakupuj ;-)
, Je vidět, že v realitách opravdu neděláš. Připomenout vývoj cen v posledním desetiletí by sis měl především ty. Takže: od roku 1989 to byl poměrně šílený růst hnaný velkými inflačními očekáváními. Jenže tak, jak klesala inflace a místy se začínal socík vytrácet, růst cen kolchozních paneláčků zpomaloval. Někdy kolem roku 1996 nastal zase boom, spojený s "odražením ode dna", respektive s virtuálním růstem ekonomiky hnaným bankovními úvěry protékajícími přes podniky k dělníkům, rolníkům a pracující inteligenci. Doba byla idilická, část realitek kupovala "na vlastní triko", i za cenu platby další daně z převodu. Pak přišli Klaunovi balíčky, Tošovského téměř pravicová vláda. Důsledek byl pro ceny nemovitostí katastrofální, během cca 2 let došlo k reálnému poklesu téměř na polovinu a vznikl opravdový trh - byl konec velkým provizím a realitky se přeorientovali na 3% marži a žádné riziko. Přál bych ti být v té době v kůži těch, kteří měli "na vlastní triko" i pár desítek bytů. Jen pro zajímavost, řadovka na Hanspaulce tenkrát 4 mio, byt u Tesca před rekonstrukcí půl mio, panel v Praze do 15 tis/m2, horší lokality naprosto neprodejné. Nové byty na metru Vysočanská prodávala IPS od 18, většina jich nestála víc, než 22 tis/m2. Ještě teď, když si na tu dobu vzpomenu, dělá se mi blbě. Potom přišli socíkáři s koncem naděje na deregulaci, štědrým státem, podporou hypoték, vyfutrováním bank a také došlo k poklesu úrokových sazeb - LIBOR někam pod 3%. No a v poslední době tady máme paniku, kdy lidé bez rozumných důvodů nakupují byty v panelákových troskách za 25-30 tis/m2. To jsou pak byty v nové výstavbě za 40 tis víc než přijatelné. Pokud bych se měl pustit do odhadu vývoje, tak bych viděl zejména velký pokles cen bytů v panelových sídlištích a jejich okolí, daný hlavně změnou požadavků lidí na kvalitu, zhoršením bezpečnostní situace v sídlištích, vysokou mírou nesolventnosti chudáků, kteří si vzali hypotéku, velkou nabídkou bytů lidí, kteří byty nedávno privatizovali za zlomek ceny a v neposlední řadě odlivem kvalifikovaných lidí středních vrstev do "starých zemí EU". Tam je totiž možné získat pronájem bytu zcela bez problémů, nikdo po vás nevyžaduje dekret podepsaný nějakou komunistickou šlapajznou ;-). No nic ve zlím, každý se nějak živil a když má někdo šikovnou pusu a silný žaludek... U cihlových bytů v bezpečných lokalitách očekávám po kratší stagnaci postupný růst. Největší růst bych očekával u "domků za městem", v těch čtvrtích "paneláků na ležato". Lidé v nich žijící jsou totiž zvyklí se o sebe postarat sami a nespoléhat příliš na štědrý stát, ani solidární obec. Tak zdravím a pokud jste snad dočetli až sem, pak přeju hodně štěstí. A jak říkal můj dědeček: "Hlavně musíš mít pas nějakého slušného státu, kde se nekrade! Kde já mohl bejt, kdybych nebyl blbej a vzal si tenkrát tu pitomou Sjůzn a ne tvoji hodnou babičku. Hlavně jí to neříkej!"
0/0
7.6.2003 21:58

Pes Nulák

Pračky špinavých peněz
Aneb pročpak zvýhodňují "developeři" platbu hotovostí a naopak znevýhodňují platbu úvěrovými prostředky ? Motto : "My rádi pereme" ?
0/0
7.6.2003 11:11

Pavel

Re: Pračky špinavých peněz
... protože než banka uvolní po nekonečném papírování peníze prodávajícímu, přijde 10 dalších s prachama na dřevo ty ........ mudlo!
0/0
7.6.2003 13:40

Stan

Re: Re: Pračky špinavých peněz
No a to upřednostňuje právě špinavce !
0/0
7.6.2003 17:03

Tomáš

Re: Pračky špinavých peněz
Není se skutečně čemu divit, platba za nemovitost uskutečněná prostřednictvím hypotéky mívá zpoždění, dané papírováním a katastrem nemovitostí. V mém případě developer posečkal cca 2 měsíce, ale taky si za to nechal maličko zaplatit.
0/0
7.6.2003 14:20

Jouda

Re: Re: Pračky špinavých peněz
Kde to žiju. Úplatky jsou normální a ještě s k tomu lidi hrdě hlásí.
0/0
7.6.2003 17:14

Tomáš

Re: Re: Re: Pračky špinavých peněz
Ale no tak, jaké úplatky. Říká se tomu mandátní smlouva. Neboj, až vyrosteš, pořídíš si bydlení, možná to zažiješ také.
0/0
7.6.2003 17:29

Re: Re: Re: Re: Pračky špinavých peněz
, Uplatky sou jedna vec, provize za dobrou praci druha. Koukej, moh sem i tri roku telefonovat, cist inseraty jezdit a hledat barak (a najit pak dycky jenom nakou barabiznu)... a bejt namichnutej, protoze bezuspesnej. Ja sem zavolal ctizadostivyho maklere a rek mu, dyz mi sezene barak, jakej si predstavuju, dostane 150.000 Kc (na to delam cely dva a pul mesice), ale jenom na stvrzenku a jenom po uzavreni kupni smlouvy, tedy: platim sice hotove a hned, ale jenom za USPECH. Pro nej je to hodne penez, pro me sice taky (chtel sem barak tak do 5ti milionu), ale von se vopravdu vo vsechno postaral, vsechno vyridil (vcetne smluv a notare), k baraku pribehnul vzdycky "na pisknuti" (manzelka chtela jeste kouknout to a to)... Investoval sem jeden telefonat, jinak delal vsechno von a presne podle myho gusta a planu (samozrejme, muzete me zavolat na mobilu ve dne v noci). A hlavne: nehonil me kouknout se na 20 mizernejch baraku, nasel hned to, co sem chtel, vofotil plany a barak ze vsech stran... a ukazal mi to, a pak sem jel si barak prohlidnout. Nakonec ukecal za me majitele, aby sel s cenou vo vic nez 400.000 Kc dolu. To nejsou uplatky, to je ferovej kseft.
0/0
9.6.2003 11:28

Jak

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
7.6.2003 7:06

zhost

Re: Sracka
rozhoduje jen nabídka a poptávka, když potřebuju nutně a rychle bydlet a nemovitost se mi líbí, tak jsem ochoten připlatit něco navíc, stejně jako prodávající pokud potřebuje peníze rychle tak sleví. ale to jsou úplně obecné věci...
0/0
7.6.2003 8:06

Re: Re: Sracka
, Ne vzdycky. Nasli sme KONECNE barak jak sen, presne to, co sme chteli, ale nebyl levnej. Uz venku pistela manzelka radosti, jak je zahrada velika, chyt sem ji jemne za loket (to ona uz vi, ze ma radsi mlcet, aby makler nepritvrdil): "nechtel sem stanovat, ale bydlet, nech nas radsi kouknout dovnitr". Makler votevrel dvere, byl sem nadsenej - solidni prace, mahagonovy dvere a vokna, mramor, nikde ani skrabanek,jak v pohadce... manzelka radosti ani nedychala, zacal sem mekrovat: "nojo, ale v ty koupelne se moc nevotocim, budem muset postavit druhou koupelnu, sou potreba novy tapety, koberce... holka, vis, co to vsechno stoji? kuchynka je utulna, ale dyz tam postavis lednici a sporak, kam se postavis ty?..." Makler vedel, ze manzelka dela v "drahy" firme, ze ja sem doktorskej, takze prachy mame, ale delal sem drahoty: "solidni barak to je, ale tam se musi jeste nacpat poradna stangle penez... musim si to nechat projit hlavou... zeptejte se majitele, jesli se da s tou cenou neco delat." Dal sem mu 50.000 jako zalohu na jeho courtage (na stvrzenku!) a rek sem, ze za tri dni zavolam. Rek sem si "sam pro sebe", ze zkusim usmlouvat tak 5%, ale barak koupim tak jako tak. Zavolal sem ho, nechal sem ho mluvit... 7,5% dou s cenou dolu (to bylo pres 400.000 Kc!), ale vic ani petnik. Barak sme koupili. ;-)
0/0
7.6.2003 14:46

DX

Re: Re: Re: Sracka
Moc se v techto vecech nevyznam - ale je vubec mozne, aby si "pouhy" zamestnanec (pokud neni spickovy manazer, restituent ci dedic) mohl koupit dum za 5,5 milionu a to v hotovosti?
0/0
7.6.2003 18:31

Re: Re: Re: Re: Sracka
, Samozrejme, ze ne hotove! Za barak sme zaplatili dobrejch 5 milionu. Puldruhyho milionu sme meli nasetrino, zbytek sme dostali kredit. Manzelka splaci 25.000 Kc mesicne, ja 30.000 Kc. Za necelejch devet let mame barak splacenej.
0/0
7.6.2003 22:50

miles@yahoo.com

Re: Re: Re: Re: Re: Sracka
Ty vole. Ne kazda zenska vydela  25000(jedine ze by slapala  chodnik) a ne kazdej chlap vydela 30000 Kc(aniz by to nenakradl).
0/0
8.6.2003 20:41

one@yahoo.com

Re: Re: Re: Sracka
Nerozumim jedne veci. Dal jste zalohu a pak jste smlouval? To byl asi ten prodavajici hloupej, ze s vami vyjednaval, ne? Predpokladam, ze kdyz nekdo da zalohu na barak za urcitou cenu a pak tu cenu nechce zaplatit, tak zaloha je nenavratna.
0/0
7.6.2003 20:46

Re: Re: Re: Re: Sracka
, Dal sem zalohu na courtage tomu MAKLEROVI (= vodmena pro maklera, dyz se podepise kupni smlouva), s tim nemel ten vlastnik domu nic spolecnyho, ten vo ty zaloze nic nevedel. Dyby ke koupi nedoslo, makler by mi tu zalohu musel vratit. Ale takle vedel, ze to myslim s tim barakem vazne, a proto se snazil u majitele vyjednat lepsi cenu.
0/0
7.6.2003 22:30

zhost

Re: Re: Re: Re: Re: Sracka
jo mam nakonec podobnnou zkusenost, v nabidce dum za 2,3 mil + provize, uz asi rok jsme shaneli bydleni, v patek se jedu na dum podivat, libi se mi, ale chci slevu, vecer mi pritelkyne oznami, ze je tehotna, takze ..... v nedeli majiteli reknu, ze mam 1,8 mil. a on nahodi 1,9 a placli jsme si, vetisnou se smlouvani vyplati
0/0
8.6.2003 7:37

Kate

Re: Re: Re: Sracka
A pak ze se doktori maj' v cechach spatne ;-) Ale to je na jinou diskuzi.
0/0
8.6.2003 14:02

Petr

Re: Re: Re: Re: Sracka
Jak kteří, Kate, jak kteří ... nejvíc placení dělají většinou tu největší fušeřinu třeba na soukromých klinikách (nic proti )...  
0/0
8.6.2003 15:37

Re: Re: Re: Re: Re: Sracka
, Sem doktor prirodnich ved, zadnej lekar! Delam do prumyslu, ta fabrika usetri na vyrobe, kerou sem "svou hlavou" zmodernizoval, asi tak 300 milionu rocne, ale mne zaplati jenom asi 1,5 milionu rocne, vic nez pulka z toho de na dane, takze z toho kazdej neco ma, ale ja z toho - ve srovnani s tou fabrikou - zas tak moc nemam... 60.000 Kc mesicne cistyho, no rekni, je to moc? Kolik maj ty nahore ve vlade? A kolik milionu USETREJ svymu statu za rok? Nic! Dluhy delaj, kery musime platit...
0/0
8.6.2003 21:18

Petr

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sracka
Vždyť já ti to neberu. Jestli jsi fakt ušetřil svým zlepšovákem fabrice 300 mil. ročně, tak klobouk dolů a divím se, že ti nedávají víc. Ty prachy totiž za něco jsou ... na rozdíl od šašků v politice anebo mnoha výše zmíněných "specialistů" na různých soukromých klinikách.
0/0
8.6.2003 21:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sracka
, Nojo, na ksefty sem halt trouba. Zacinal sem s 15.000 cistyho. Podepsal sem tenkrat smlouvu, ze eventuelni patent prenecham firme a spokojim se s "vysokym" platem za uspech. Dybych byl nezavislej, mel sem patent pro sebe a firma by mi musela platit 2% z tech 300 milionu, a to dvacet let... No, to by byl balik, co? To bych moh jit hned do duchodu :-) Jenze, z ceho bych byl tenkrat zaridil laborator, zaplatil lidi a tak, mel sem tenkrat sam "nahej zadek"... Ale nestezuju si. Takovy sou halt ksefty a fabrika ma dycky delsi paku (a lepsi pravniky!).
0/0
9.6.2003 11:52Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.