Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vláda kouzlí s platy, ale víc peněz nepřidá

Spor o mzdy učitelů, lékařů a dalších zaměstnanců státu, kvůli nimž se v těchto dnech nejvíce bouří odbory, se posouvá dál. Odboroví předáci zastupující 800 tisíc lidí placených státem zvažují, zda kývnout na nabídku mírného zvýšení platů pro všechny, nejen pro lidi na odpovědnějších pozicích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

komunistický poslanec

Sháním malíře do Nerudovky
Mojí staré se nelíbí barva použitá ve všech ložnicích, tak to chce změnit. Sebranko líná, není z vás někdo malíř pokojů? Telefon: 0602 358 742
0/0
21.6.2003 15:40

Ondra

Chudým brát a bohatým dávat ???
Tak to je opravdu perlička. Mně seberou třináctý plat a dají ho těm co už mají vysokou plat.třídu a výplatu o kterým se nám může jen zdát.Sobotka asi neví,že ve(nejen) školství pracují lidé,kteří udržují chod instituce např.uklízečky,kuchaři,údržbáři atd. Máme si šetřit na důchod,spotřební daně půjdou nahoru a já nevím co ještě se bude dražovat.Tak nevím kde na to všechno vzít.Zapláčou  jen obyčejní lidi.
0/0
20.6.2003 17:43

Kraken

Proc se nezredukuje pocet uredniku. tim ze se jim ubere casto nesmyslna agenda a takto usetrene penize se nerozdeli mezi ostatni. To umozni vedeni taky na ne trochu pritlacit a zaplatit relativne schopne lidi. Ted plati, ze maji sice ho*no platy, ale stejne tak pracovni moralku a produktivitu. Rok a pul jsem totiz jako civilkar, sotwarovy inzenyr, na jednom takovem urade pusobil. Videli jste nekdy "programatora a analytika" ve statni sluzbach pracujiciho za 14000 Kc hrubeho po 32 letech praxe ? Byl nucen tam s takovymi lidmi delat a je to bes a hruza. Cely platovy system rozpoctovek je nesmirne demotivujici.
0/0
20.6.2003 13:42

Kemoš

Proč se všichni divíte, že jsou státní úředníci neschopní? Proč by tam měli dělat schopní lidi, když jim stát dá 10 000 hrubě plat? Pokud se to nezmění, tak to bude pořád samý průser...
0/0
20.6.2003 12:50

Kvak

Správně!
Není přece v zájmu nikoho, aby ve státní správě byli vzdělaní a schopní lidé. Důležité je přidat nejméně kvalifikovaným.
0/0
20.6.2003 12:44

Tomáš

A co páni posranci, na těch se nebude šetřit?
Takže státním zaměstnancům se sebere 13. plat. Doufám jen, že se to bude týkat také posranců a jim podobných příživníků. Doporučil bych také odebrání některých posraneckých výhod (plná nemocenská apod.). Možná bychom potom zírali, kolik peněz by se ještě dalo ušetřit.
0/0
20.6.2003 9:49

Tom

Re: A co páni posranci, na těch se nebude šetřit?
No upřímně řečeno jde o zanedbatelné částky ve srovnání s daleho většími penězi, které odtečou díky neefektivnímu sociálnímu systému, třeba podpory v nezaměstnanosti ...
0/0
20.6.2003 10:08

Tomáš

Re: Re: A co páni posranci, na těch se nebude šetřit?
Na to jsem zapomněl, tady máte naprostou pravdu. Ale do toho se vláda bojí říznout, protože by šla od koryta.
0/0
20.6.2003 10:16

Mirek

Re: A co páni posranci, na těch se nebude šetřit?
Proč sami nešetří, protože zadarmo nemají jenom tohle. http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A030619_211441_domaci_mad&t=A030619_211441_domaci_mad&r2=domaci
0/0
20.6.2003 11:00

Mirek

Správa státu promrhává miliardy
"Slavní"  a neschopní státní úředníci, včetně poslanců, senátorů a dalších Rad a Orgánů, promrhávají stovky miliard korun a chtějí je tahat občanům z kapsy. Pod čí zárukou a dohledem byly defraudovány peníze bank, průmyslových kolosů, prohraných soudních pří? Např. senátor Železný svou činností za dohledu státních orgánů nás stál 10 miliard Kč. Po snadném přepočtu zjistíme, že 80 tisíc pracovníků ve státní zdravotnické sféře mohlo mít měsíčně o 2083 Kč větší plat po dobu 5 let. Vážení diskutující, domyslete si pak dopady dalších defraudací. Toto jsou podstatné argumenty! Tak to vládo, parlamentní komory, soudy, bankovní dohlede asi s vaší další činností nemůže dále pokračovat. Zahráváte si s ohněm. Zaplaťte si své zmetky a nesahejte do našich peněženek!
0/0
20.6.2003 9:16

vtip dne

osobně
si myslím, že skutečné navýšení platů by mělo nastat zejména u učitelů základních a středních škol, VŠ mají již dost a prakticky dohánějí bílou lékařskou mafii.
státní správě ani náhodou - stačí jen zajít na jakýkoli státní úřad od vládních až po obecní apod. a musí být každému jasné, že tam se musí naopak ubrat.
v podnikatelské sféře přidat zejména v zemědělství, v obchodě prodavačům.
0/0
20.6.2003 8:24

sat1

Re: osobně
Taky ti na VS mají vyšší vzdělání, sem tam nějaký ten vědecký titul, publikační a přednáškovou činnost atd..., je tedy zcela v pořádku, že mají víc a pokud se přidá na nižšších stupních, bude se smazávat ten platový rozdíl, což by zcela jistě nebylo správné.
se státní správou souhlasím, viz. poslední akce soudců atd...
v podnikatelské sféře je to zcela jednoduché, přidávat podle produktivity práce a kvalifikace, zde naštěstí již fungují tržní mechanismy pokud jde o nabídku a poptávku lidských zdrojů, čili rozhodně ne nějaké centrální řízení, ale každý ať si vyjedná se zaměstnavatelem takovou smlouvu, jaká mu bude vyhovovat. Nerozumím tomu jak přidat v zemědělství, kolik si zemědělec vydělá svojí produkcí, tolik má, nebo ne ??
0/0
20.6.2003 8:45

Ondra

Re: osobně
Souhlasím s tebou,máš pravdu.
0/0
20.6.2003 17:17

Živnostník

2000 není na nemocenské?
Takové hezké počasí a 2000 odborářů není na nemocenské?  Kolik dní letos prostonali?
0/0
20.6.2003 7:00

odborář

Re: 2000 není na nemocenské?
Já ještě ani den a pokud tě to zajímá, tak loni dva dny.
0/0
20.6.2003 7:11

Praetorian

Re: Re: 2000 není na nemocenské?
Tak vidis ja naposled 5 dni, ale v roce 89.
0/0
20.6.2003 8:20

entler

odpověď zajícovi
Píšeš celkem zajímavě,proto se ti pokusím velmi stručně na něco odpovědět.Hlavní problém našeho zdr.je velký nepoměr mezi rozsahem i kvalitou zdr.péče a množstvím vybraných prostředků.Péči poskytuje téměř 40.000 lék.a 208 nemocnic plus velké množství dalším zař.Prostě toto nelze z vybraných prostředků ufinancovat.U nás je sice velmi intenzivně propracovaná regulace hodnoty lék.práce,ale nikoho nezajímá,že nabídka zdrav.služeb je silně hypertrofická a nekoreluje s množstvím vybraných prostředků.Řešení je pouze v souč.situaci jedno,a to výrazné snížení nabídky zdr.služeb,to znamená redukce počtu nemocnic a dalších zař.,snížení počtu lékařů a sester,výrazné zvýšení spoluúčasti a dalšího zainteresování pacientů.Převedení celé řady služeb hrazených zdr.pojištěním do soc.oblasti,tvrdá regulace výdajů a aktivit pojišťoven.To jenom velmi telegraficky.Tato reforma je politický problém a měla už začít před 10 lety,tlačili jsme na ni ,marně.Je jasné,že z prázdných pokladen se nic nevydoluje.Lékaři se o sebe nemohou postarat jak píšeš,mají u nás pouze 2 možnosti a to ještě omezené.Buď zůstat v nemocnici jako zaměstnanec,bez šance ovlivnit výši svého příjmu nebo být smluvní doktor(říká se tady soukromý),to jde pouze u některých oborů a záleží na pojišťovně,zda vás pustí či nepustí do systému.Bez smlouvy prakticky nemáte šanci.I smluvní doktor je ve svých příjmech výrazně regulován.Srovnávat zdr.v USA a u nás nelze.Evropské zdrav.je postavené na povin.pojišťění,v USA na tržních vztazích.Je to všechno hodně komplikované,zdraví entler.
0/0
20.6.2003 6:23

zalozak

Re: odpověď zajícovi
Dik opravdu ocenuji . Ja netvrdil ze vim odpoved jen me dost stve ze casto lidi "protestuji za zvyseni" aniz je jasny cil.   Ja bych nepropagoval zdrav soukr. klinik v USA s nami... ale casto se uvadelo jako argument kolik si kdo kde vydela.  Co se tyce poctu zarizeni, rozsah poskytovane pece a poc. personalu ... mel jsem ten dojem take.   Jeste jednou dik...
0/0
20.6.2003 6:45

Pavel

Re: odpověď zajícovi
Pěkně jsi to vystihl jsi to na poměrně malém prostoru. Já se jen bojím, že na prosazení tak radikálních změn nebude nikdy politická vůle. Když byla u moci strana, která si říká pravicová nebyla schopná prosadit ani pitomých 50Kč za 1den pobytu v nemocnici. Mohl to být začátek rozsáhlejší spoluúčasti pacientů na péči, která není nezbytně nutná nebo nesouvisí s vlastní léčbou. A také aby si všichni uvědomili, že zdravotní péče zdarma není zdarma. Jenomže je to velmi nepopulární opatření, které by papaláše mohlo stát křeslo v dalších volbách, že ano?
0/0
20.6.2003 9:29

entler

Re: Re: odpověď zajícovi
Je to Pavle,jediná cesta.Kubek by měl stávkovat ne za 16ti třídní tabulku,která přinese pár stovek,ale za tvrdou a okamžitou reformu,která přinese peníze i potřebnou kvalitu.Žádný politik bez donucení se k reformě neodhodlá.Náš zdr.systém je neuvěřitelně rozhazovačný a otevřený.Doplácejí na to hlavně zdravotníci.Kdysi,je to více než 10 let, mi jeden soukromý gynekolog z Německa řekl"zdravotnictví je taková mísa naplněná omezeným množstvím kaše.Kolik do té mísy strčíte lžic,tolik se na každou vejde"Říkal,"u nás lék.komora přísně reguluje vstup nových subjektů do systému"Svatá pravda!
0/0
20.6.2003 10:20

zajic

Ja bych doktory taky podporoval .. jenze oni nevi co chteji!
Hlavnim problemem odborarskych aktivit je to ze protestujici nevi co vlastne chteji ... akorat vi co se jim nelibi.
Navenek se muze zda ze lekari chteji trochu lepsi tarify, ze chteji pridat par stovek? OK vetsina z nich si to zaslouzi ... jenze kde na to brat?  A kdyby bylo kde .. stale je zde otazka co se tim vyresi. Rekneme ze vlada ustoupi a dal o neco lepsi podminky ve stejnem konceptu. Garantuji ze do 2 let tady mame dalsi stavku a dalsi reptani a dalsi pozadavky protoze se zase zmeni ceny. A takhle jedeme na kolotoci jiz od 89.   A opet, argumentuje se tady neustale jak je "stat" osklivy k vysoce kvalifikovanym lidem. Jenze proc teda ti vysoce kvalifikovani lide neprijdou s koncepti ktera bude dle nich resenim a ne jen reptat a ocekavat ?
Proc? Hola pravda je bolestiva. Protoze vlastne nechteji. Protoze oni se nechteji o sebe starat, oni nechteji aby nekdo zkoumal zda neni lekaru prilis, oni nechteji aby nemocnice misto poskytovani jistoty proste jim daly smlouvu na dobu urcitou a dal se starej.  
Ze odejdou do zahranici ... nenechte se vysmat. Ti co mohou a chteji se o sebe starat ti tu moznost maji i dnes a nekdy ji vyuziji a nekdy ne.  Ti ostatni by rychle splakali nad vydelkem a oni to velice dobre vedi. 
Chcete penize jako za hranicema? Fajn prosazujte zavedeni systemu jako za hranicema ... ale predem upozornuji ... ne vsichni z vas na svem miste zustanou.  Chirurg napr. v USA jiste vydela 200x vic nez nas. Jenze ... jednak to neni kazdy chirurg, jednak on pracuje na smlouvu s nemocnici a pacientem  a navic si plati svoji ordinaci, svoji administrativni pracovnici, sve seminare, a ucast na konferencich.  At vydelava lekar klidne milion mesicne ja nemam nic proti - jen se o to musi zaslouzit sam a ne cekat az za nej nekdo zvedne tarif.
Pokud bude namitka - oni jsou doktori a je povinost vlady prosadit koncepci... tak na to je jedina odpoved. Mozna, ale pak riskujete ze se vam ta koncepce nemusi libit. Proc si vy nemuzete najmout dobre ekonomy, pripravit model (treba podle vybraneho zahranici) a prosazovat to ... Pak muzete i stavkovat protoze pak budete vedet co chcete.
0/0
20.6.2003 5:30Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.