Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lustry a bižuterie nesou miliardy

Už třináct let zůstává majitel jabloneckého výrobce lustrů a bižuterie Preciosa Ludvík Karl ve stínu, ze kterého nehodlá vystoupit. Tehdy v podniku, jejž vedl už za minulého režimu, získal i slovo rozhodujícího majitele. Jeho firma na veřejnosti prezentuje jedno číslo - pět tisíc zaměstnanců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Duffac

Česi,yeah!

Těší mě kvalita našich výrobků, zejména u těch tradičních je to úspěch který vsichni potřebujem. Hodně stěstí všem s obchodním duchem...

0/0
11.8.2007 23:22

Monika

zeptejte se zamestnancu na plat
Zeptal se uz nekdo, kolik plati Preciosa za jednu hodinu vyroby bizuternich kaminku svym zamestnancum a kolik penez za tyto kaminky ziska prodejem na trhu? Je plat nekterych z 5000 zamestnancu primereny skode na jejich plicich zpusobeny prachem z brouseni kaminku? Je rozhodne neporovnatelny s tim, co si tady byvali komunisti ve vedeni porevolucnich firem nahrabali. A tihle lidi si zrovna sunky nevaleji!
0/0
16.7.2003 22:05

Larry Sulc

Superlux
 Ceske lustry jsou skutecne nejvisi  kvality ve svete co se tyce prcisnosti. Osobne jsem mel moznost obdrzet lustry from Glassexport Liberec do USA. Mam skutecne dobre vzopinky na pana Mlejnka z GlassExport ktery je nyni v duchodu. Rovnez jsem hrdy na to ze byvala firma SUPPERLUX  skutecne dobre reprezentovala Cesky krystal. Zde v USA jsme by odriznuti od obchodu jelikoz kdysi jsi musel platit zde 65% duty plus extra. Hodne uspechu do dalsich let  v podnikani.      Znamena se  L. Sulc -      West Palm Beach -FLORIDA
0/0
16.7.2003 0:57

Moravak

Neprivatizovalo se za stejných podmínek
Jak je možné, že nějaký podnik se privatizoval jinak než ostatní
To vnímám jako porušení pravidel hry.
Je to to samé, jako kdyby někdo běžel ve fotbale 10 metrů s míčem v autu a pak vstřelil gól  !  !  !
A rozhodčí (stát) by nic nepísk ! ! !
A všichni budeme řvát GÓL, GÓL, GÓL     
Teda já samozřejmě ne.
Co se dá na tom obdivovat     
0/0
2.7.2003 11:14

Che

Soudruzi, Lenin vás vidí!
Soudruzi, Lenin vás vidí, jak jste zradili ideály dělnické třídy a sami se stali nenáviděnými vykořisťovately ubohých bezprávných dělníků, kteří na vás dřou za pár šlupek. Válíte se jak prasata v buržoasním přepychu a dělníci dostávají hladovou mzdu. Jak jste mohli dělnickou třidu takto zradit? To jste podváděli soudruhy při stranických prověrkách, lhali jste, když jste přísahali věrnost dělnické třídě? Věru špatně vás v Sovětském Svazu vychovali. Vězte, přijde na vás spravedlivý trest. I kdybychom padli všici, vstanou noví bojovníci, tak se praví a jest to dáno. Světová revoluce rozmetá v prach vaše přepychová buržoasní sídla a promění vaše zlato a cenné papíry v bezcenné haraburdí. Proletáři všech zemí, spojte se! 
0/0
2.7.2003 8:35

Hana

???
Nejvíce mi vadí, když pan Klaus v době po revoluci prohlašoval, že každý měl stejnou startovací čáru na podnikání. Tady je důkaz toho, že pokud člověk byl ve vedení nejakého podniku, tak ho též zprivatizoval.
0/0
26.6.2003 11:47

Re: ???
Ano, zprivatizoval. Jenže miliardy zisku se dneska nevydělávají samy. Na těch je třeba dost dřít.
5000 lidí má práci. Rozhodně dost náročnou, ale mají jistotu platu. A to asi na Jablonecku už něco znamená.
Těch 5000 by mohlo dřít jak chce, kdyby tu firmu nevedl a neřídil někdo, kdo tomu rozumí, má přehled a vyzná se. Všichni řeší - před a po revoluci. Ale ta byla jen tady u nás, v tomhle státečku. Celý zbytek toho ohromnýho světa se nezměnil - neotočil o 180 stupňů. Kdyby po revoluci firmu zprivatizoval někdo, kdo by nebyl odborník v oboru, neměl praxi jak to chodí a jak se světový trh s bižuterkou chová, tak by asi Preciosa už dneska nefungovala, nebo minimálně živořila.
Kdyby se lidi posuzovali spíš podle toho, co dokázali a ne podle nějakých více-či-méně skrývaných záští a nenávisti, dařilo by se všem líp.
0/0
27.6.2003 9:05

Spiteful Evilman

Ještě jednou k privatizaci
V roce 1989 někdo naivně cinkal klíčema a když za dva ři roky docinkal zjistil že zatímco on cinkal klíčema jiní se snažili cinkat minecema. V tom je zakopaný pes. A ti co cinkali klíčema už dnes jen nadávají na ty co se víc otáčeli. Já jsem v listopadu 89, coby 14-ti letý student otáčel koruny na marky, marky za koruny. Takže dnes nefňukám, stále pracuji a to že někdo dokázal vydělat miliardu - fajn, co mohu udělat pro to, aby mi z jeho miliardy něco ukáplo???
Spiteful Evilman
Road Town, Tortola
British Virgin Islands
0/0
26.6.2003 8:31

:o)

je mi tě líto ubohej veksláčku :o)
tobě unikají souvislosti - to neni o tom, že je někdo bohatý, ale o tom, jak se k penězům dostal ....... klaus, ty a zřejmě ještě pár takových všiváků to nerozlišuje - neznáte čisté a špinavé peníze a také diky takovým parazitům jako jste vy kvete prostituce a obchod s drogami a podobná svinstva - kape z toho ty gaunere, že    tak se v těch dolarech utop  a na morálku se vykašli
0/0
27.6.2003 5:43

Spiteful Evilman

Mám z tebe švandu křupane :--D
Víš, mě je líto tebe, ty jsi jeden z těch kteří cinkali klíčkama na náměstí ještě v roce 1993 a vsadím se že si placku OF měl na tričku Havrvardských fondů ještě loni o vánocích. To že jsem pomáhal českým turistům sehnat nějakou tu marku v době kdy se ti každá taková směna zapisovala do pasu (to už si asi nepamatuješ) mi ještě nikdo nevyčetl. Jenže toto jsem dělal do 16. let pak jsem rozjel větší kšefty (počítám, že ty si v té době ještě vymetal jeden mítink za druhým a chlácholil sám sebe, jak si pro společnost nepostradatelný :-)))))) (teď se fakt bavím, znám takové typy jako si ty :-)))
To znamená že v roce 1993, kdy jsem maturoval, jsem měl k dispozici svůj první milion (myslím, že malinko víc).  Ty si v té době měl určitě radost z každé Vánoční kolekce od odborů kterou sis bohatě předplatil na příspěvcích. Co já dělám dnes a co děláš ty  bude od sebe asi ještě více vzdáleno než dříve. Jen jsem ti chtěl ukázat, že když chceš, tak se můžeš stát bohatým. Má to podmínku: nesmíš být naivní a musíš se někdy zvednout z postele a hrábnout na práci.
Jinak mám z tebe upřímnou zábavu.
Spiteful Evilman
Road Town, Tortola
British Virgin Islands ( to je v Karibiku a je to daňovej ráj - víš vidláku :-D)
momentálně v CZ
0/0
27.6.2003 8:46

Spiteful Evilman

Však má rudou minulost
no a co, dává vám práci atd. Jestli jste si toto neuměli vyřešit v roce 89 aby se z bejvalejch komančskejch bossů nestávali oligarchové, tak teď buďte zticha.
Mě se to taky nemusí moc líbit, ale na druhou stranu pokud fabrika funguje - tak proč ne. Znám plno firem zejména z většího východu, než je Česko, které mají ve vlastnictví bývalí komunističtí bossové a není pravidem, že se umí o svů majetek postarat. 
Spiteful Evilman
Road Town, Tortola,
British Virgin Islands
0/0
26.6.2003 8:21

Pindy

Co se tady řeší?
MF dnes zase nemá o čem psát, tak si našla jeden z posledních podníků v ČR, který je v českých rukou a prosperuje a zkouší ho zlikvidovat tím, že na majitele hledá rudou minulost. Kdyby Karl chtěl, už dávno firmu prodal=nechal zlikvidovat a za prachy si někde užíval jako Viktor Kožený. Takhle ji vede ku prospěchu svému i zaměstnanců. A že si političtí vězni stěžují na nelidské podmínky, jako vedro a tvrdé normy? Spousta lidí v takových podmínkach pracuje dodnes a nestěžují si. Pol. vězni se odjakživa štítili práce, tak než by museli pracovat, raději se dali na odboj proti komunismu, míň se u toho nadřeli a když je pak zavřeli (který režim by si nechal kecat do existence, že), a museli makat, tak si na tom ještě postavili odbojovou činnost, jak strašně trpěli. Takový Benda(už nežije) nebo Petruška Šustrová, tlustý jak prasata, těm strach z manuální práce vyloženě čišel z očí.
0/0
26.6.2003 8:08

Marek

Re: Co se tady řeší?
Nezdá se mi, že by cílem článku bylo někoho zlikvidovat. Je to prostě popis faktů - že byl pan Karl GŘ již před rokem 89, že s ním v dozorčí radě sedí ten a ta, že mu s provatizací pomáhal bývalý poslanec za ČSSD, že má novou manželku a syna, který studoval v USA, že sponzoruje fotbal v Liberci atd. Proč by se to nemohlo napsat? Nemyslím si, že by ho to nějak poškozovalo, naopak je i zdůrazněno kolik zaměstnává lidí.
A co se týče politických věznů - nechci je hodnotit jednotlivě, ale, vážený pane, myslím, že život většiny z nich bych prožít nechtěl...
0/0
26.6.2003 8:22

:o)

Re: Co se tady řeší?
tak tohle je bomba  že ty jsi stalinův levoboček  
0/0
26.6.2003 8:51

Silvestr

Re: Co se tady řeší?
víš ho.no o politických vězních, že jich je pár vyčůranejch, podle toho nemůžeš soudit všechny, hlavně ne ty, co byly v dolech, jak na Ostravsku nebo v Jáchymově. Benda a spol. nejsou typičtí političtí vězni. A k tomu, že spousta lidí pracuje v těžkých podmínkách, k tomu jednu drobnou poznámku. pracujou tam, na rozdíl od pol. vězňů, dobrovolně.
0/0
3.7.2003 8:01

Anděl

Sametová revoluce
............ o čem si myslíte že to bylo??? Přesně o tomhle. Rozdělení ekonomické sféry vlivu mezi komunistické prominenty. Tak co se divíte.
0/0
26.6.2003 8:07

Zlý výrostek Hugo

Počítám ještě tak 4 generace a čecháčkové přestanou xmrti nenávidět lidi, co maj víc úspěchu, slávy, peněz, štěstí...cokoliv.Každej si doma válí šunky a pak se diví, že se semtam nákej soused najednou má líp, když aspoň občas pohne zadkem.K pracovitosti taky patří využití příležitosti... 90% lidiček by po takový příležitosti, jako měl p. Karl v minulosti, sahlo okamzitě...Tu šanci neměli a nikdy už mít nebudou, taxkřípou zubama...Taxkuste lidičky přemejšlet o tom, jaxe máte vy osobně a co se dá na tom vybrousit a ne o tom, jaxe kdo jinej má a proč se nemá hůř...
0/0
26.6.2003 7:55

:o)

Re:
ty nebudeš zlý - pouze ti unikají souvislosti - počítám ještě tak 2 až 3 generace a prodejní a bezpáteřní čecháčkové budou morálně odsouzeni a ne falešně a pokrytecky obdivováni - konečně se dostane ke slovu morálka a poctivost - ano máš pravdu - skřípu zubama, protože takový duševní impotenti, jako jsi ty se tady ohání bolševicko-klausovským zaklínadlem, které smrdí jako ta žumpa - tak si to pěkně užij - dneska je hezky - já mám už letos vyděláno (a poctivě) jdu na sluníčko - měj se fajn oslíku
0/0
26.6.2003 8:15

hohol

Kdyby byl Karl gauner....
Kdyby byl Karl gauner, prodal by jiz davno Preciosu rakouskemu podnikateli Swarovskemu a ten by ji velice rad odstavil ze hry, vetsiho konkurenta totiz nikde ve svete nema. Karl vsak z Preciosy zhuntovane komunisty a veznenymi vrahy a zlocinci vytvoril moderni firmu, za kterou by se nemuseli stydet nikde. Po komunistech a po veznich byly vyrobni budovy, strojni park a technologie v dezolatnim stavu! Nyni firma prosperuje a zivi 5.000 lidi. Kolik je takovych firem v Ceske republice? Nez na nekoho zacnete kydat hnuj, tak chvili uvazujte.
 
0/0
26.6.2003 7:26

Re: Kdyby byl Karl gauner....
Přesně. Kdo se holt snaží a rozumí tomu, co dělá a dává práci většině lidí v jinak poměrně chudém regionu, kam nikdo ivestovat nechce, tak ten je v očích veřejnosti komanč, podvodník a kdoví co ještě. No tak se lidičky vzpamatujte!
Až budou všechny podniky vlastnit zahraniční vlastníci, tak nejen že do státní pokladny toho moc nepřibude, ale hlavně až tady bude pracovní síla drahá (díky EU), přesunou fabriky dál na východ. A kdo vám pak dá práci?
Služby, bankovnictví, obchod, státní správa... jsou sice dobrá zaměstnání, ale hodnoty nevytváří. Takže... bludný kruh. Nakupovat budem zahraniční zboží, které si tady draze spotřebujem, ale sami nic vyrábět ani vyvážet nebudem. Takže se budem zadlužovat, zadlužovat a zadlužovat. A kdo to zaplatí? Stát. Ale z peněz získaných jen a pouze od lidí, protože všechny podniky zlikvidujem.
Takže... Jen víc takových jako je Karl a bylo by dobře v Čechách. 
0/0
27.6.2003 8:53

allua

Re: Re: Kdyby byl Karl gauner....
V tomhle prispevku trochu logiky chybi..
jen co tady bude EU tak cela PRECIOSA /jestli nebude opetne vyuzivat prace muklu/ pude z kola prodeje ven..
bude draha pracovni sila..SWAROVSKI nikdy tento
region/cehy/ nechtel..Takze nebylo komu prodavat....
zdravim
allua
0/0
9.7.2003 9:53

Jeef

Jste ubožáci
Jak tak koukám tak tu jsou jen příspěvky od samých chudáků, kteří nikdy nic nedokázali a jen pomlouvaj a závidí.
0/0
26.6.2003 7:11

:o)

Re: Jste ubožáci - o ty hrdino
my jsme ubožáci - to máš pravdu, ale čestní a nejsou z nás prodejní parchanti a to o sobě každej říct nemůže - ty jsi zřejmě ten týpek, co chodil řádně do továrny, sem tam udělal nějakej ten přesčas a a z našetřených pěněz sis koupil pozemek na kterém sis postavil továrnu a na jiném pozemku sis postavil rodinný domek pro sebe a své dvě děti - pochopitelně z jednoho, nanejvýš ze dvou platů - a ještě jsem zapomněl na auto - dvě máš ty, jedno jsi pořídil manželce a milence a děti také nejezdí MHD, že? a to všechno máš jenom díky tomu, že jsi čestný a pracovitý - potom ale zazvonil zvonec a pohádky je konec - ráno jsi zpocený a máš nohu v nočníku ..... probudil ses totiž v českém kocourkově, kde gauneři mají prachy a poctiví lidé jsou nazývání ubožáky
0/0
26.6.2003 7:41

michal

Re: Re: Jste ubožáci - o ty hrdino
lol-ty budes tak cestny,ze vlastniho souseda okrades,kdyz to pujde,co?
0/0
26.6.2003 8:07

Marek

Re: Re: Jste ubožáci - o ty hrdino
Vážený pane,
stejně jako se méně majetný člověk není automaticky vrcholem cnosti a poctivosti, tak ani podnikatel není vždycky gauner. Nechci hodnotit pana Karla, kterého vůbec neznám, ale věřte mi, že z vlastní zkušenosti vím, že lze mít dům i dvě auta a přitom nekrást a nepodvádět. Jen pro úplnost dodávám, že mi je 28 a moji rodiče nebyli žádní nomenklaturní kádři (tzn. nejsem komunistická svině využívající svých dřívějších konexí a výhod). Prostě mám ideu, které věřím a pro kterou pracuji. A asi se tomu budete divit, ale znám i další takové lidi. A víte, co mě těší nejvíce? Že z toho všeho mají prospěch i moji zaměstnanci, kteří se narozdíl od svých sousedů zaměstnaných v jíných firmách nemusí bát, že ve výplatním termínu nedostanou svoji (v daném regionu zcela nadprůměrnou) výplatu. Proto, prosím, více úcty k lidem, kteří dávají práci ostatním, stejně jako si každý soudný podnikatel musí vážit svých zaměstnanců, protože bez nich by byl úplná nula.
Přeji Vám hodně štěstí.
0/0
26.6.2003 8:13

:o)

Re: Re: Re: Jste ubožáci - o ty hrdino
v principu máte pravdu - to samé tvrdím i já - nemohu s vámi ale souhlasit v tom, že reagujete na něco - co v mém příspěvku neni - neni tam nikde ani slovo o tom, že by podnikatelé byli šmahem gauneři  - reagoval jsem pouze na nějaký příspěvek člověka, který se mi nezamlouval - toť vše - také vám pěkný den
0/0
26.6.2003 8:47

VitaK.

Je to mozna...
 gauner, ale je to nas gauner, a tak si ho vazme.  Myslim, ze je potreba vice  industrialnich lidi, jen ted taky aby se trochu postaral o blaho svych zamestnancu.
0/0
26.6.2003 5:51

Místní Houbař

Re: Re: Je to mozna...
Snad jste nechtěl říct že úspěšný a mezi spolupracovníky oblíbený Ludva je bezpáteřní hovado  !
0/0
26.6.2003 6:29

:o)

Re: Re: Re: Je to mozna...
ano pane - váš postřeh mne udivuje a nutí mne k obdivu  jen více takovýchto pozorných a bedlivých čtenářů a přispěvatelů      
0/0
26.6.2003 6:55

:o)

cha cha cha - opravdu trapné příspěvky ................
jaký úspěch? jaký podnikatel? za bolševika dělal generálního ředitele - co to mohlo bejt za člověka  gauner privatizaci mu prosadil Věnka Šilhán, někdejší poslanec Federálního shromáždění za ČSSD - co to mohlo bejt za člověka  prevít takže shrnuto a sečteno - jediná zásluha pana gaunera je to, že si udržel bednu zlata na které v roce 1989 seděl nikdo ale neví  jakým způsobem ....... tak mu tedy zatleskejme - a takto probíhala celá slavná klausova tunelové (kuponová?) privatizace - projekty podávali bolševické nomenklatury a prosazovali je jejich bolševičtí přátelíčkové - slušnej člověk si ani neškrtnul - tomu klaus milostivě povolil nechal živnosti  
0/0
26.6.2003 5:41

Místní Houbař

Re: cha cha cha - opravdu trapné příspěvky ................
A PŘESNĚ TAK TO BYLO - GAUNER GAUNER A ZASE GAUNER
 
0/0
26.6.2003 6:00

:?

jojo
sikovny podnikatel ... jen vic takovych v nasi zemi
0/0
26.6.2003 5:31

Valím voči

Re: jojo
Snad ani raději ne
0/0
26.6.2003 7:39Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.