Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Firmy mají blíž k nižším daním

Firmy se přiblížily k nižším daním. Vláda schválila novelu, podle níž daň z příjmů právnických osob příští rok klesne o tři na 28 procent a do roku 2006 se sníží až na 24 procent. Kabinet musí tento předpis stejně jako ostatní zákony z reformního balíku ještě prosadit v parlamentu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jednoduché ucetnictvi
0/0
7.8.2003 21:09

Berňák

Diskriminace
Uleví se právnickým osobám, kde 90% neplatí na daních ani korunu a zodpovědnost za stav firem nikdo ze statutárů nemá ani neručí svým majetkem, zatímco fyzickým osobám, které ručí svým veškerým majetkem se značně přitíží. Je vidět, že má hodně poslanců firmy, tak ty své švindly dále nejen kryjí, ale i je více zvýhodňují. Tato nechutná diskriminace se projeví rozdílem mezi nejvyšší sazbou daní, který bude minimálně 4%.
0/0
11.7.2003 14:34

ZooZoo

Daňové ráje a Offshore
Firmy maji skutecne blize k danim jak to rika CR vlada.....lepe se podivat po danovych rajich a firmu zakotvit nekde na ostrovech v Karibiku... zajimave info jsme nasel na www.offshorenews.org   nebo www.haglley.com pripadne www.ocra.com
0/0
10.7.2003 21:25

Kalapurna

Re: Daňové ráje a Offshore
mam firmu na Kajmanech  a Kypru od roku 1999 a nemenil bych za nic. Na danich usetrim rocne na 5 mil korun pri obratu  17-20 mil
0/0
11.7.2003 16:23

Viktor N., Brno

Re: Re: Daňové ráje a Offshore
Co blázníte. Tak jednoduché to zase není. Pokud se nepletu, tak daňová povinnost vzniká tam, kde vzniká onen zisk. Tzn. pokud neprokážete, že fyzicky vyrábíte/prodáváte na Kajmanech, odvedete to stejně u nás. Takhle matete lidi a možná je chytáte na nějaké letadlo... Nevěřím Vám.
0/0
11.7.2003 23:02

Olda

Na závěr
Vláda nám tímto řekla, že nemá zájem o živnostníky. Zařiďme se podle toho, lepší už to nebude.
0/0
10.7.2003 20:29

Olda

Vážení živnostníci
je nás 753.237. Proč už konečně něco neděláme s těmi straničkami, které o nás rozhodují. Volme KSČM. Za KSČ když likvidovali živnostníky, tak jim dali alespoň možnost (mizernou) formou stabilní práce. To co dělá vláda ČSSD, US, KDUČSL je likvidací bez náhrad a možností. Nemají ani tolik odvahy, aby nás znárodnili.
0/0
10.7.2003 19:20

Olda

Jednotný debiloid
plete koše s baňama. Graf uvádí rozvrstvení příjmových skupin. Toto byl podklad pro "inteligentní" rozbor, vedoucí k rozhodnutí, že podvojné účetnictví bude vést každý s obratem nad 3 mil. Máte přehled o tom, kolik živnostníků v příjmové skupině do 0,5 mil. (475.598) má obrat větší než 3 mil? Bude dostatek účetních na zvládnutí vašeho výblitku? Jste nebezpeční indolenti. Za co vás draze platíme?
0/0
10.7.2003 18:40

pV.

Re: Jednotný debiloid
Dělat v téhle zemi účetního s hmotnou odpovědností je zvláštní druh sebevraždy...
0/0
10.7.2003 18:56

Olda

Re: Re: Jednotný debiloid
Dělat v téhle zemi cokoliv s jakoukoliv odpovědností je zvláštním druhem sebevraždy. Nezbývá nám nic jiného než se dostat alespoň do parlamentu, když už ne do vlády. Tam nám nic nebude hrozit. 
0/0
10.7.2003 19:10

pV.

Ještě jednou
Kupodivu se zde nevyskytují pubertální výkřiky, dám tedy k dobru ještě pár důvodů, proč tady končím. 1) Neustálá změna podmínek. Člověk aby měl předplacenou sbírku zákonů a několik vykladačů... Proč mi nemůže živnostenský úřad a Fú poslat souhrn změn, které se týkají mého podnikání ? Kvůli kdejaké blbosti mi pošlou modrý proužek...Já mám podnikat a ne lapat kdejakou novelu. 2) Když mi někdo nezaplatí, mám smůlu. Jsou dvě možnosti, jak mi stát pomůže: dostanu podmínku, když dlužníkovi rozbiju hubu a nebo zaplatím soudní poplatky a tak po třech letech, když má dlužník majetek uklizený, vysoudím plaťák. Jako tapeta není moc hezký a k ničemu jinému se nehodí. Zato daně a DPH z příjmů, které jsem nikdy nedostal ze mne zinkasují bez problémů. 3) Úředník je nad zákon a všichni jsme si rovni jak za bolševika, někteří obzvlášť. 4) Jak se mi začne dařit, stanu se sponzorem kdejakého spolku, neboť v nich sedí manželky majitelů všech razítek, které potřebuji. A to v tom lepším případě.
Není to slohová práce, ale dalších bodů by bylo dost. Současné vládě ČSSD mám za zlé, že prodlužuje agónii. Ale co má chudák dělat ? Většina přátel minulé i současné vládní garnitury má podnikatelské úvěry v cizí měně, neboť tehdy byly úroky u nás cca 20%. A tak budeme držet korunu do posledního pracujicího i OSVČ. Jako východisko vidí přistoupení k euru, což je v našem pojetí měna. Jen do té doby nějak vydržet. Ekonomové, jak lvové máte bíti o mříže...proč vlastně. Kdo má základní ekonomické znalosti, o majetek nepřijde. A bývalé pravicové vlády ? Nic ve zlém, ale experiment nad experiment a nad tím vším pravicová ideologie. Vezměte si oficiální statistickou ročenku a počítejte. Když na jaře prodám ledničku, v létě televizi, na podzim auto (=výnosy z privatizace), mám na konci roku vyrovnaný rodinný rozpočet. A vybydlený byt. To byl ten zázrak. Kdo s tím nesouhlasil, byl nedouk, blb a kryptostalinista.
Je smutné, že po té sametové budeme zase hlasovat nohama. Kdo umí dělat, půjde dělat na západ od Labe. Kdo umí podnikat, půjde taky. Zůstane tady jen neskutečný státní aparát a bohužel staří, nemocní a neochotní pracovat. A ideologové. Hodně štěstí. Některých je mi líto. Tuhle zemi mám rád. Ale nedělejme rovnítko mezi zemí a jejími vůdci.
0/0
10.7.2003 18:34

Olda

Re: Ještě jednou
Proč ten pesimismus. Vycházej z toho, že ti naši inteligenti prohrají každý spor před soudem ve Štrasburku. Založíme účelové sdružení a budeme ČR žalovat za podvod - každý z nás na 300 mil. Kč. Podvodu se evidentně dopustili neustálou změnou podmínek podnikání. Pro jistotu doporučuji uložit výhru do banky ve Švýcarech.
0/0
10.7.2003 18:52

Olda

Vláda
dává najevo, že nás považuje za zloděje. Dobře. Budu se snažit, abych nepřešvihl ty 3 mil. obratu. To nebude takový problém jako u pokrývačů (cca 80% nákladů). Nebudu nakupovat ZP, protože bych několikrát odvedl daň. Začnu poskytovat služby pro obyvatele, ne pro podniky, které chtějí po mě fakturu. Ostatně to bych mohl dělat i jako řádně evidovaný na úřadu práce. Ani pes po mě neštěkne. Klidně si troufnu porušovat předpisy o BOZP, PO, ekologii, hygieně... Kdo mě chytí, když o mě nebude nikdo vědět?  Pánové chytří. Lidi akorát nase..te a budete mít ještě míň peněz, více nezaměstnaných. Měl bych podnětný návrh, jak získat peníze - táhněte do pryč. Neprohrávejte každý mezinárodní soud. Za blbost  se platí. Proč ale máme za vaši blbost platit my.
0/0
10.7.2003 18:29

Toilet

Odpocitatelne polozky
Tak to abych si do ucetnictvi dal zachodovy papir.
0/0
10.7.2003 9:50

Viktor N., Brno

Re: Odpocitatelne polozky
Omyl, i ten budete muset zakrátko odepisovat...
To je právě ten princip. Zruší se některé odpočítatelné položky (většina, nejlépe všechny), zvedne se základ daně, ale daň se nepatrně sníží. A vidíte, opticky to vypadá sice dobře, někdo dokonce začne vládu za to chválit (viz např. slovensko), ale ve skutečnosti se daňové zatížení znatelně zvedne. Ve státní kase nejsou už penize, všecko prožrali. Ale nějakou dobu se chtějí nějak udržet. Zvednou daně, zvýší zadlužení státu, aby zbylo na ten "chléb a hry". Vždyť 2. měnová reforma při přechodu ne euro z nás vytáhne i ten zbytek peněz - veškeré úspory
0/0
10.7.2003 16:55

Pedro

Nepodnikám
Nepodnikám. A vždy jsem si říkal, zda nedělám chybu. Měl jsem tu smůlu nebo to štěstí, že jsem po roce 90 měl vždy velmi dobré zaměstnání. Pravda příjmů dobrého podnikatele nedosahuju, ale že bych se měl špatně, to také říct nemohu. Ale celých těch 12 (13) let mě trápilo, proč jsem nezačal. Nezačal jsem proto, že jsem se vždy zabýval ekonomikou a k tomu patří i daně. Vždy jsem měl jaksi strach z toho, co když nezaplatím tohle nebo támhle to. Teprve Špidlova vláda mne ubezpečila jak dobře jsem udělal, že jsem nikdy podnikat nezačal. A mám pocit, že příspěvky podnikatelů to dokazují. Ale je to hnus, když vláda setne hlavu tomu, kdo je schopen se postarat sám o sebe a ještě o pár lidiček navíc. Nicméně i jako zaměstnanec cítím, že tato vláda strhává celou zemi do chudoby.  Z mých příjmů mi zase něco málo ukrojí. Ne, že bych nepřežil nebo mi nějak výrazně klesne životní úroveň. Z toho obavu nemám. Ale co ti lidé , kteří žijí z průměrných nebo podprůměrných příjmů. Je to život na úrovni 21 století? To přece není o tom, jestli mám hlad nebo ne. To je také o tom, že chci aby moje děti chodily do školy, do divadla, na dovolenou. Občas si koupit nové boty nebo knížku. To přece není to tom, zaplatit nájem a teď kalkulovat , jestli 5 rohlíků nebo 3, protože na ty dva už nemám. O zelenině nebo ovoci už ani nepřemýšlet. Jak dlouho chtějí socdemáci tenhle národ ždímat. Kde je to pomyslné dno.
0/0
10.7.2003 8:31

etryccke

Re: Nepodnikám
Pedro, nema to cenu, kdo je mlady a umi jazyky a chce makat, mel by z ceska odejit, cesko totiz neni zemi pro mlade lidi, ale pro ty stare komouske generace ktere jsou stale u moci a kradou a kradou a kradou - okradaji vesele mlade generace na danich, na sockach, zdravotnim, v bankach atd atd A BUDE JESTE HUR! Pojd pryc jako ja. Cau.
0/0
10.7.2003 10:01

Pedro

Re: Re: Nepodnikám
          
0/0
10.7.2003 10:59

Samuel Colt

Re: Re: Nepodnikám
zlatá slova, taky jsem to udělal a musím poradit všem mladým schopným lidem: učte se jazyky a snažte se dostat co nejdál od Špidly!  čím dál, tím líp.  jsou ještě země, kde vláda chápe, že drobní podnikatelé jsou živná půda ekonomie, a nejen že je nedusí, ale dokonce jim všelijak pomáhá.
0/0
10.7.2003 13:22

Olda

Re: Re: Re: Nepodnikám
Drobný živnostník John Hardy: Pravdu má jenom bouchačka. Proč jim radíš tak špatně?
0/0
10.7.2003 20:26

Petr K.

Re: Re: Nepodnikám
To je přesně ono co říkám těm mým již dospělým potomkům a pořád to nechtějí pochopit. Tuhle zemi mám rád, je to můj domov, ale přesto kdybych byl aspoň o 20 let mladší, tloukl bych si do hlavy cizí jazyky jak by to jen šlo a tady bych nebyl ani minutu.
Mimochodem Pedro to napsal moc hezky
0/0
10.7.2003 23:52

pV.

Jak chtějí Vaši, mně už je to jedno...
Kdo podníká, ví, o čem píšu, kdo ne, stejně mu to nevysvětlím... V roce 1990 nebyl živnosťák, to byly registrace na MěNV z jehličkových tiskáren...Od té doby podnikám. Nezajímají mne drahá auta, vily, dovolené u moře a tak. Radši jdu na ryby nebo ven se psem. Když si chci něco koupit, podnikám víc, když se chci vyspat, podnikám míň...Daně platím, sociálku a zdravotku taky. Kdo podniká tak dlouho, ví, jak s námi stát šeredí, kolikrát nám už změnil podmínky a vůbec. Mám toho tady dost. Od nového roku ruším živnosťák a jdu na podporu. Nějak se se psem protlučem. A nenadávám na Soc.dem, v tomhle si nemají s nikým co vyčítat. Živil jsem se sám, i nějakého toho úředníka jsem uživil. Už nebudu. Blbněte si tady sami.
Ps. Jsem ing.ekonom, ale přesto můžu být debil, já vím...
0/0
8.7.2003 21:47

Lukáš

Re: Jak chtějí Vaši, mně už je to jedno...
Debil nejste.... ja jsem rovnez ing, delam na internetu a pred dvema lety mi financak domeril 2 mil diky tomu, ze muj odberatel mel problemy a bordel v ucetnictvi. Neuznal mi jeho faktury a plneni. Tak jsme se nasral, zrusil jsem zivnostnak, zaridil jsem si Offshore firmu na Seychelach za necelych 1000 USD, ted podnikam na ni a dane v CR legalne neplatim vubec. jsme naprosto OK a vsichni mi muzou byt ukradeny. Tomuhle statu uz nedam ani halir...
0/0
8.7.2003 22:39

Nouma

Re: Re: Jak chtějí Vaši, mně už je to jedno...
Dobry... uz jsme otom slysel ale nevim jak na to....Nemas spolehlivy kontakt docela by me to zajimalo...
0/0
9.7.2003 0:44

Honza

Re: Re: Jak chtějí Vaši, mně už je to jedno... - možný problém
Možný problém je skryt nenápadně v daních. Společnost má platit daně v ČR i v případě, že zdenemá sídlé, ale má zde ekonomické vedení. A to budete zřejmě Vy. Podívejte se na to raději ještě jednou, abyste si nenaběhl.
0/0
9.7.2003 17:14

Petr K.

Re: Jak chtějí Vaši, mně už je to jedno...
Podnikám také tak dlouho a souhlasím, pouze jste to napsal velmi slušně. Také bych s tím nejraději praštil ale kam pomalu v 50 jít? To co Špidlovci vymýšlí je už ale nyní více než silné kafe, fakt nevím co na to říct, pouze mě napadäjí různá slova která sem nelze napsat.
Já oproti Vám na Soc.dem. nadávám, nemůžu si pomoct, možná to byla i souhra různých náhod, ale prostě jejich nástupem k moci v létě 1997 se tržby rázem ve druhém pololetí toho roku snížily jako když utne a shodl jsem se na tomto zajímavém jevu s více známými živnostníky (vvětšina už dnes nepodniká). Od té doby to jde pomalu z kopce a v současné době jsem s tržbami zhruba na třetine těch které jsem měl ještě před 6ti lety. Pokud jde o výši té minimální daně kterou navrhují, tak tehdy jsem platil daň mnohem vyšší, dneska ovšem platím mnohem méně. Ve ztrátě jsem nikdy nebyl, vždycky jsem daně řádně platil ovšem nechápu za co mě nyní zas***ý Špidla chce trestat.  Nemám zaměstnance, pracuji ve službách a mám malou prodejničku která by mě ale rozhodně neuživila, živí mě hlavně práce. V naší republice máme takovou koncentraci obřích zahraničních supermarketů, která počítám že není snad nikde. To sebou pochopitelně přineslo krach mnoha domácích obchodníků a protože i právě oni se mě starali o přísun práce, jejich zánikem klesli i mé tržby. Však to znáte, jedno souvisí s druhým a když lidi nemají peníze, nemáte je ani vy. Továrny vytunelovali a zavřeli, takže dneska tito bývalí zaměstnanci a mnohdy i bývalí drobní živnostních dělají v těch supermarketech otroky za minimální mzdu.
Vůbec jsem si nepředstavoval že na tom bude člověk tak špatně po více než 10ti letech podnikání, kdyby přišel nějaký úraz nebo vážná nemoc tak se člověk může jít akorát tak zastřelit protože příjmy by nebyly pochopitelně žádné takže by se člověk dostal do vážných existenčních potíží tak aby toho nebylo málo, ještě bude někde muset asi vykrást nevím co aby mohl Špidlovi zaplatit daň z ničeho.  Pokud vím, tak zaměstnanec zaplatí pouze daň z toho, co si vydělá. Platit daň i když nic nemám mě připadá jako za středověku a odporuje to zdravému rozumu. 
0/0
10.7.2003 3:30

Peirre

Re: Re: Jak chtějí Vaši, mně už je to jedno...
Mám pcit, že se mýlíte v tom, že zaměstnanec zaplatí daň jenom z toho co vydělá. Znám zcela kokrétní případ, kdy zaměstnavatel neplatil svému zaměstnanci (zaměstnancům) mzdu. Nakonec firma zkrachovala, ale zaměstnancům přišli z finančních úřadů výhružné dopisy, že nezaplatili daně. Proč? Protože firma na finančák poslala příslušné přehledy. Tedy na FÚ byl každý zaměstnanec evidován jako že mzdu obdržel, ale neodvedl z ní daň. Tedy jinými slovy zaměstnanci museli daň doplatit z mezd, které nedostali. Pokud jde o to, jak občana vyždímat, tam má stát jasno. Lhostojno, je-li to zaměstnanec nebo podnikatel.
0/0
10.7.2003 8:36

dantex

Re: Re: Re: Jak chtějí Vaši, mně už je to jedno...
To je samozřejmě nesmysl. Pokud máte pouze příjmy ze zaměstnání nemůže od Vás finanční úřad nic chtít. Stačí prostudovat zákon o daních z příjmů nebo se poradit s odborníkem.
0/0
10.7.2003 10:56

Radka

Re: Re: Re: Jak chtějí Vaši, mně už je to jedno...
No, to je ale nebetyčná blbost. Příjmy ze zaměstnání jsou zdaňovány u zaměstnavatele. Když ten daně z mezd neodvádí (z jakéhokoli důvodu), není možné vymáhání daní na zaměstnancích.  Právní ochrana zaměstnanců v tomto případě, je zde více než dobrá.
0/0
10.7.2003 14:12

ZooZoo

Offshore a danove raje
Firmy maji skutecne blize k danim.....lepe se podivat po danovych rajich... zajimave info jsme nasel na www.offshorenews.org  nebo www.haglley.com pripadne www.ocra.com
0/0
8.7.2003 21:12

Jarda

Naříkání jak u odborářů
Když čtu předchozí příspěvky, mám pocit, že to naříkání je to samé jak u odborářů. Zkrátka pokud se někomu sáhne na peníze, tak se cuká. Myslím, že příspěvek v MFD není příliš přesný (autor se asi moc nevyzná ani v daních ani v účetnictví). Vláda zřejmě navrhuje stanovit minimální základ daně ve výši 1/2 průměrné mzdy, tj. 94.242Kč. Z článku vyplývá, že tento minimální základ daně se bude ještě ponižovat o nezdanitelné částky (na jednotlivce, na děti, ZTP atd.). Otázkou zůstavá, zda bude možné od této částky ještě odečítat ostatní odčitatelné položky (např. 10% investiční odpočet, úroky z hypotečních úvěrů, příspěvky na penzijní připojištění). Výsledná výše daně bude opravdu zanedbatelná (i když to zpočátku tak nevypadá) oproti zdanění zaměstnanců. Podle mne bude jediným větším efektem to, že si většina podnikatelů, kteří platí minimální důchodové pojištění začne alespoň spořit na důchod v systému penzijního připojištění za účelem snížení daňové povinnosti.
0/0
8.7.2003 18:19

Black Oak Arkansas

Re: Naříkání jak u odborářů
No ono by se Ti také nelíbilo, kdyby ses 1.ledna příštího roku probudil jako živnostník a řekl sis: "Tak teď mám dle Špidly  zisk 96 tisíc, tak si pěkně připravím svých x tisíc pro stát a vesele začnu podnikat. Po odečtení nezdanitelné položky (můj podnikatel je svobodný, neuplatňuje odpisy a nemá žádnou uznatelnou ztrátu z minulých daň. období) bude jeho daňový základ 58 tisíc. (rámcově), čili zaplatí státu daň 8700 Kč, ovšem zaplatí též sociální a zdravotní pojištění za uplynulé daň.období ve výši 14200 Kč(v r.2005 za r.2004), což se mu sice promítne jako odečítatelný výdaj pro průběžné období ale v březnu a dubnu 2005 každý živnostník (neuplatňující odpis a ztráty z minulých let, svobodný nebo bezdětný), vyplázne 23 tisíc, i když jeho skutečný zisk po odečtení nákladů bude třeba 60 tisíc. Předpokládám, že odpisy DHM a ztráty za minulá daňová odbobí bude možno uplatnit. Kdyby tomu tak nebylo, došlo by k duplicitnímu zdanění a to by Špidlova klika byla první na světě. I když v našem státu, dříve "dělníků a rolníků", nyní amatérů a tunelářů. je vše možné.
0/0
8.7.2003 18:53

Pedro

Re: Re: Naříkání jak u odborářů
                           
0/0
11.7.2003 11:11

varel

souběh
pokud vím, tak minimálně třetina (možná polovina) živnostníků má tzv, souběh - jsou zaměstnáni a zároveň podnikají. Tudíž ovšem prokazatelně daně a pojistné někde (v zaměstnání) platí. Hodně z nich má tržby tak 50.000. Budou i tito živnostníci platit minimální daň a pojistné nebo ne? Výtka MF Dnes - tohle je celkem důležitá informace, nemyslíte?
 
0/0
8.7.2003 16:50

Black Oak Arkansas

Re: souběh
Příteli, je mi líto, ale pojistné a záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti (zaměstnání) Tě bohužel od těchto vymožeností neoprostí. Předpokládám, že tržbou míníš bilanční zisk ( příjmy podléhající zdanění minus daňově uznatelné výdaje). Ten tedy sice bude fyzicky 50tisíc, ale Špidlovsky 96 tisíc (pokud si za zdaňovací období neplatil z jakýchkoliv důvodů sociální a zdravotní pojistné), zaplatíš tedy daň dle toho kolik uplatňuješ nezdanitelných položek (třeba i na manželku, děti) a cca 14200 na pojistném, takže budeš-li svobodný, bezdětný, zbude Ti z Tvých 50 tisíc cca 27 tisíc. No a samozřejmě to, co si vyděláváš u zaměstnavatele. Pěknej vejvar, co ? 
0/0
8.7.2003 19:13

Bolek

Re: souběh
No tohle by me taky zajimalo. Nemohla by to redakce iDnes zjistit? Nebo to jeste vubec v tom navrhu neresi? A nemate nekdo odkaz na to slavne Sdruzeni podnikatelu a panu Dandu, ktere porad cituji? Nejak to nemuzu najit. Dik.
0/0
9.7.2003 12:19

Michal

Re:
Take me toto zajima, jestli to bude platit i v tomto pripade, tak to je konec.Nebudu platit na romske spoluobcany z toho, co si vydelam misto sezeni po hospodach...to ne.
0/0
23.7.2003 12:24

krbec

přidušování živnostníků
Nejvíc se i líbí, jak odbory na svých demonstracích brojí proti podnikatelům, jak je přidusitna daních, atd. Asi si odboroví předáci neuvědomují, že kdyby to polovina těch nejmenších zabalila, tak by přibylo možná i 150.000 nezaměstnaných. A to by nebyli bývalí živnostníci. Když se nebáli v týhle zkorumpovaný džungli podnikat, určitě by se na trhu práce snadno uchytili. Odnesli byto ti, kteří nejvíce křičí a tradičně česky závidí každý podnikatelský úspěch, ti, co jsou v zaměstnanecké hierarchii "na chvostu". Pak budou mít opravdu důvod jít špidlovi křičet před kancelář.
0/0
8.7.2003 14:59

krbec

0/0
8.7.2003 14:52

M.Novak

Bude podnikani za trest?
Bohužel s touto "novelou" daňového zákona přiznává stát vlastní neschopnost v oblasti výběru daní a kontroly dodržování daňových zákonů. 1) "potrestá" bez rozlišení střední a drobné podnikatele (mimo jiné generujících cca 65% daňových příjmů), ze kterých a-priori dělá zloděje (daňové), byť mnoho z nich opravdu v některých letech průměrného výdělku přes 8tis. nedosáhne ani náhodou (např. v roce, kdy z nejrůznějších důvodů mají velké výdaje - třeba obnova výrobních prostředků, rozšíření sortimentu apod.). Je jen problém kontroly, že stát nedokáže postihnout např. velkou "mafii" stánkařů, kteří nepřiznávají své tržby v plném rozsahu ani zdaleka, popř. i věechny ty poskytovatele "služeb" (opraváže, malíře, zedníky, topenáře apod.), kteří se často též nechávají platit "čistá ruka" 2) pravděpodobně paradoxně o daně přijde, neb bude určité (a asi nezanebatelné) procento podnikatelů, kteří svůj podniček raději zavřou a stanou se nezaměstnanými (a budou žádat podporu, dorovnání a jiné dávky => další výdaje místo příjmů), popř. střední podnikatelé (popř. větší) přesunou sídlo a registraci firmy do výhodnější země (pravděpodobně na Slovensko) a budou odvádět příjmy (a tím i daně) právě tam. A ty úplně největší firmy v se případě potřeby odstěhují z ČR komplet (viz. Flextronics apod.) hned jak vyčerpají všechny investiční pobídky, které domácí podnikatel nedostane ani náhodou a naopak je proti takové dotované firmě znevýhodněn, pokud by podnikal ve stejném oboru. 3) a v neposlední radě přichází na přetřes i tzv. 'Schwartz system' (opět evergreen) - zde mi přijde paradoxní, že pokud dělá na fakturu pro firmu soukromník (obvykle ne jen pro jednu, ale klidně, proč ne i pro jednu, jsme si rovní, bohužel někteří rovnější), tak je to hodnoceno jako podvod, zatímco pokud jde o služby pro velkou firmu, říká se tomu "outsourcing" a vše je OK :-( 4) paradoxně na tom (snížení % daně) ušetří velké subjekty (čím větší, tím více), což opět potvrzuje, že bohatí budou ještě bohatší. Naopak koncový spotřebitel zaplatí DPH takříkajíc i s chlupama. 5) reforma, pokud by ji dělal inteligentní a věci znalý ekonom & manager a ne politik & diletant, by měla zprůhlednit a snížit daňovou zátěž (první pro snížení různých bočních úniků, druhé pro to, aby bylo výhodnější zaplatit, než placení daní obcházet), přičemž by se také zaměřila na značně děravé hospodaření státu, který utrácí stovky milionů až miliardy na místech, kde nemusí (a potom chybí jinde).
0/0
8.7.2003 14:34

rst

Re: Bude podnikani za trest?
Ty seš ńákej chytrej. Schwartz system - Ha ha ha. Střední a drobní podnikatelé, kteří nevydělávají 8 000,- měsíčně generují cca 65% daňových příjmů - Ha ha ha.  A tomu účetnictví taky moc nerozumíš, viď. 
 
0/0
8.7.2003 17:12

Peirre

Re: diletantství
                          
0/0
10.7.2003 8:37

MartinFX

Jediné řešení je fiktivní přestěhování
Velkou nevýhodou u živnostníků se jeví jejich (naše) rozdrobenost. I přesto, že malé a střední firmy vytvářejí 66% načeho HDP, se k nám stát chová jako grázl. Už se těším, až si příští rok otevřu pobočku na Slovensku a veškeré finanční toky holt budu směrovat tam. Co je na tom divného, že nábytek se vyrábí v Čechách a platí se do centrály na SR ?  Bude jednotný trh a bezcelní bariéry. Spousta živnostníků tu výhodu pochopí ... Ale Špidla bude odvařenej .... Podvojné účetnictví není o finančních tocích, ale o snech ..... Ať si Špidla sní .... Je to největší lumpárna na živnostníky, kteří si budovali svoje firmičky podle nějakých pravidel a nyní jim v půlce hry stát pravidla změní a chce peníze, které nikdo prostě nemá .... To je skoro na ústavní soud !
0/0
8.7.2003 11:59

Vašek ze středních Čech.

NESKUTEČNÁ NEHORÁZNOST ...
Tak nás stát pěkně trestá - nás podnikatele s obratem nad 3.000.000,- Kč . Začínal jsem podnikat se čtyřiceti tisíci. Veškerý zisk jsem obratem vkládal do firmy, abych byl konkurence schopný firmám, které měli startovní čáru uplně jinde. Po deseti letech se mi podařilo vybudovat firmu( podotýkám vždy bez úvěru ) , která je sice malá, ale směle konkuruji  cenami obřím velkoobchodům.  Do svého byť malého velkoobchodu jsem investoval veškeré finanční prostředky, veškerý svůj volný čas. Pracuji v průměru 16 hodin denně každý den. Vytvořil jsem velké skladové zásoby zboží, rozšířil sortiment. Konkuruji úspěšně velkým firmám jen proto, že nemám žádné zaměstnance, jednoduché účetnictví mi zpracovává odborná firma a mé marže při prodeji se pohybují v průměru kolem 5 - ti procent. Mnohdy jsou i nulové - důvod je zřejmý - neztratit své odběratele. Jinak bych již dávno zanikl. Z toho vyplývá, že chci li mít roční hrubý zisk 300.000,- Kč ( před odpočtem nákladů ) - tak musím mít obrat kolem šesti milionů. A hrubý zisk 300.000 Kč je hodně málo - z toho zaplatíte náklady na dopravu zboží, nájem provozovny, veškeré energie, telefony , zdravotní a sociální pojištění a rázem zjistíte, že pokladní v kase na nádraží si vydělá podstatně více, než vy. Takže musíte mít obrat ještě vyšší, než je částka 6.000.000 ,- Kč - aby vaše živobytí alespoň trochu odpovídalo vynaloženému úsilí. ... A teď ta rána - dodanění veškerých zásob ( sice  rozloženo na 5 let ) - ale i tak budu ze zásob platit tu nejvyšší daň. To není vše - budu daleko více platit za zpracování účetnictví. A vůbec nevím, zdá sám zvládnu zpracovávat podklady a vést agendu pro podvojné účetnictví. Zřejmě ne. Čili příjmout zaměstnance - což je pro mě naprosto neúnosná finanční zátěž.  Komicky se potom jeví vyjádření pana Michala Fialky v článku " Stát přitvrdí podnikatelům " - z Hospodářských novin - cituji : " Pokud má už podnikatel roční tržby přes tři miliony, jistě mu zbude pár tisíc na zdatného účetního a daňového poradce " . Pan Fiala žije zřejmě někde uplně jinde, protože konkrétně obrat tři miliony by v mém případě byl hrubý zisk bez odečtení nákladů pouhých 150.000,- Kč. A z toho bych si nejenom nikoho nezaplatil, ale ani nevyžil. A nebo si pan Fiala krapet popletl slova " obrat " a " zisk ".  Na závěr chci dodat, že loni jsem jsem již neinvestoval do rozšiřování skladových zásob, takže jsem za loňský rok vykázal slušný zisk a odvedl patřičné daně. A teď mě zato stát potrestá a to hned několikrát. Je to lumpárna nejvyššího řádu. Poraďte co mám dělat ? Rozdělit firmu na více částí ? A jak  - když podnikám sám ? Zvýšit prodejní marže ? To nemohu - to by byla sebevražda .  Snížit skladové zásoby také nemohu - stal bych se pro odběratele nezajímavým. Zatím vím jen jedno - že novela zákona o účetnictví je pro mě likvidační.  
A CO CHCI ? JENOM TO , ABY MĚ STÁT TAKTO OKATĚ NEOKRÁDAL.
 
 
 
 
0/0
8.7.2003 11:35

Jonáš Melichar

Re: NESKUTEČNÁ NEHORÁZNOST ...
se hodně rád posloucháš co ? možná Ti to pár lidí tady spolkne i s navijákem,ale kdo kšeftu jen trochu rozumí tak ten Tvůj příspěvek ani nedočte a jestli Ti při obratu 6 mil vážně zbude 150 000 před zdaněním tak se na to raděj vykašli a nech si vyplácet podporu,při tom každý dělnas do dneška musel zaplatit na daních a pojistném mnohem víc než Ty a zbylo mu ve skutečnosti mnohem méně jen proto že to nemohl "ovlivnit"
0/0
8.7.2003 12:40

jam

Re:
Návrh zákona o učetnicví je likvidační pro firmy,které mají  roční obrat nad 3mil.Halvní důvod není , že musíte vést podvojné účetnictvní i když to Vám zvedne také náklady, ale zásadní problém je ,že musíte dodanit zásoby .Např . při zásobách 5 mil.Kč musíte po dobu pěti let navýšit daňový základ každy rok o 1 mil.Kč. Pokud po odečtní všech výdajů  včetně mezd  vyděláte každý rok  300.000 a přičtete k tomu 1 mil.za zásoby dostanete danový základ 1.300.000. Z teto sumy státu  odvedete  na daních se sociálním a zdravotním cca 700.000./odhad/. Vyděláte 300.000,ale máte odvést 700.000.takže pokud nebudete jíst a pít a budete spát pod mostem musíte někde ukrást ještě 400.000,-Kč aby jste mohli zaplatit daně. Pokud si budete něco chtít nechat na živobití musíte někde sehnat více jak 400.000.Kč.V tom je celý problém  proč je tento zákon likvidační pro podnikatele při obratu nad 3 mil.Podnikatelé nad  3mil.obratu budou  propouštět nebo  skončí s podnikáním.A z center měst zmizí hlavně ty obchody co jsou pěkné a zvedají kulturu města.Rešení je buď  nepřijmout tento zákon nebo  udělat přechodné období na dodanění  zásob minimálně 15let,což zachrání nejenom podnikatele ale  hlavně sociálně slabší jejich zaměstnance.. 
0/0
24.7.2003 14:08

Petr

To je síla
Ať jdou páni poslanci, senátoři a celá vláda někam do pr... Sami si na svoje platy nešáhnou, pěkně si přivydělávají a ti co jsou malými živnostníky budou platit dluhy této republiky??? Ať zruší platy těm deb... v senátu, ať jde o funkci čestnou. Uvidíme kdo tam zůstane. Ať jdou poslanci i vláda na menší platy, zruší si všechny svoje cesťáky a jiné výdaje, když vesel podnikají a berou takové odměny jako přivydělání si. AŤ vláda zruší nadbytek úředníků, kteří dělají velké kulové. A pak sedne a vše spočítá, kolik ušetří. Jinak pokud to tak půjde dál, může se také stát, že lidé vyrazí opět do ulic a chudák soudruh Špidla pak bude chodit jen kanály, aby se nepotkal tváří tvář s občanem této republiky!!!
Ať si svoje dluhy platí ti, co je zavinili. Železnému běží plat senátora vesele dál. Když někdo z prostých občanů bude dlužit. Sáhne mu ihned soud na jeho plat, exekuci majetku,... a takovým co zde vesele tunelují se nic nestane. Však nám to ti blbečci spoluobčané zpaltí,...
Chtělo by to předčasné volby a Špidla ať táhne někam pracovat za 6.000 hrubého!!!!!
 
0/0
8.7.2003 8:18

spidla

Re:
jsem uz starej dedek, tak me nechte si nahrabat par korun... a my kamose taky.
0/0
23.7.2003 12:14

Peirre

Fikce
Nižší daně pro firmy jsou fikce. Nikdo zatím neřekl, jak budou vypadat daňové základy. Zdanění živnostníků min. daní je správné, ale na některé je to příliš velký bič. Bohužel nejhorší dopad tzv. reformy je na občana zaměstnance. Ten spláče nad výdělkem. Celkově tato pseudoreforma povede ke stagnaci ekonomiky , zvýšení inflace, zdražování a celkovému poklesu životní úrovně. Socani přivedli tuto zemi do chudoby.
0/0
8.7.2003 7:58

ZooZoo

Offshore
Firmy maji skutecne blize k danim.....lepe se podivat po danovych rajich... zajimave info jsme nasel na www.offshorenews.org
 
0/0
8.7.2003 0:12Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.