Diskuze

Aféra Eurostat má první oběti

Jedna z nejvážnějších afér v Evropské unii si vyžádala první oběti. Evropská komise se ve středu rozhodla zrušit smlouvy čtyřem firmám, které byly součástí finančních machinací kolem evropského statistického úřadu Eurostat. Jde o Planistat, CESD, 2SDA a TES. Stovkám dalších hrozí stejný postih.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hynek Trávník (dynek.webzdarma

27. 7. 2003 17:59
Proč je EU nedemokratická
        My euroskeptici se kromě pasivní "konzumace" vládní desinformační kampaně zajímáme o Evropskou unii trochu poctivěji a myslíme u toho vlastními mozky, takže nám neuniklo několik zásadních faktů. Je jich samozřejmě spousta, já se teď budu zabývat tzv. demokratickým deficitem. O co jde? Zkrátka, evropské instituce jsou natolik neprůhledné, nestandartní a spletité, že umožňují nevoleným politikům a byrokratům čachrovat za zády voličů.         V diskusích, které jsem absolvoval, lidé obvykle reagují následovně: Jak je to možné?! Já jsem si vždycky myslel, že na západě mají demokracii. Především, rozlišujme jednotlivé národní státy (Francie, Německo, Belgie a další demokraciemi vskutku jsou) a samotnou Unii, jejíž instituce demokratickými nikdy nebyly. Ústavy výše zmíněných západoevropských zemí důsledně oddělují tři složky státní moci - zákonodárství (parlament volený lidem), exekutivu (vládu) a justici (nezávislé soudy). Filosofové 18. a 19. století předpokládali, že takto rozdělená moc nebude zneužívána a dále neporoste.          Mnozí mi oponují: Vždyť se nedávno konaly volby do Evropského parlamentu! To je znak demokracie! Ano, občané členských zemí si sice mohou vybrat své poslance, ovšem EP disponuje velmi malými kompetencemi. U naprosté většiny právních norem Unie se jeho souhlas nevyžaduje. Evropské právo se tvoří jinde. Jejich prapůvodcem jsou úředníci tzv. Evropské komise (sbor 20 nevolených komisařů, jimž podléhá 30.000 zaměstanců). Nad zdravotními, ekologickými či hygienickými normami EK občas zůstává rozum stát. Návrhy EK schvaluje Evropská rada, kde zasedají resortní ministři či jiní zástupci národních vlád (podotýkám, že složení své vlády si také nemůžete ve volbách vybrat, takže na euronormy nemáte vliv - to je, panečku, vláda lidu). Hlasuje se jednomyslně, většinově nebo tzv. kvalifikovanou většinou (kříženec dvou předchozí
0 0
možnosti

Hynek Trávník (dynek.webzdarma

27. 7. 2003 17:58
Proč je EU nedemokratická
Proč je EU nedemokratická? - 16. 07. 2003 Proč je EU nedemokratická? ...nic víc,nic míň         My euroskeptici se kromě pasivní "konzumace" vládní desinformační kampaně zajímáme o Evropskou unii trochu poctivěji a myslíme u toho vlastními mozky, takže nám neuniklo několik zásadních faktů. Je jich samozřejmě spousta, já se teď budu zabývat tzv. demokratickým deficitem. O co jde? Zkrátka, evropské instituce jsou natolik neprůhledné, nestandartní a spletité, že umožňují nevoleným politikům a byrokratům čachrovat za zády voličů.         V diskusích, které jsem absolvoval, lidé obvykle reagují následovně: Jak je to možné?! Já jsem si vždycky myslel, že na západě mají demokracii. Především, rozlišujme jednotlivé národní státy (Francie, Německo, Belgie a další demokraciemi vskutku jsou) a samotnou Unii, jejíž instituce demokratickými nikdy nebyly. Ústavy výše zmíněných západoevropských zemí důsledně oddělují tři složky státní moci - zákonodárství (parlament volený lidem), exekutivu (vládu) a justici (nezávislé soudy). Filosofové 18. a 19. století předpokládali, že takto rozdělená moc nebude zneužívána a dále neporoste.          Mnozí mi oponují: Vždyť se nedávno konaly volby do Evropského parlamentu! To je znak demokracie! Ano, občané členských zemí si sice mohou vybrat své poslance, ovšem EP disponuje velmi malými kompetencemi. U naprosté většiny právních norem Unie se jeho souhlas nevyžaduje. Evropské právo se tvoří jinde. Jejich prapůvodcem jsou úředníci tzv. Evropské komise (sbor 20 nevolených komisařů, jimž podléhá 30.000 zaměstanců). Nad zdravotními, ekologickými či hygienickými normami EK občas zůstává rozum stát. Návrhy EK schvaluje Evropská rada, kde zasedají resortní ministři či jiní zástupci národních vlád (podotýkám, že složení své vlády si také nemůžete ve volbách vybrat, takže na euronormy nemáte vliv - to je, panečku, vláda
0 0
možnosti

NE NE NE

26. 7. 2003 11:26
Tak co, EUROOPTIMISTI
došlo Vám už konečně, že čím víc superobřích institucí, tím víc superobřích možností k machinacím a korupci? To, že se úředníci a politici předhánějí v tom, aby Vás všechny oblbli o nezbytnosti EU, je pochopitelné, vždyť jde jen a jen o jejich koryta !!!
0 0
možnosti

Silvestr

26. 7. 2003 18:05
Re:
a to jako myslíš že když nebudeme v eu a zmenšíme uřady, že jako korupce ubyde? nenech se vysmát. je nám všem jasný, že vždy budou úředníci-podvodníci. na rozdíl od naší republiky je ale v eu rychlejš vyhoděj a odsouděj. a k tomu donudí eu i nás, rychlejší soudy a zmenšit korupci minimálně na západní standart, když budeme lepší, tím ještě lépe.
0 0
možnosti