Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Obchodní rejstřík bude rychlejší

Zápis do obchodního rejstříku během několika dnů bez asistence právníka a přes internet. Jen ve snu? Čeští podnikatelé by se toho mohli dočkat do dvou let. Reforma obchodních rejstříků pokračuje i po odchodu bývalého ministra spravedlnosti Pavla Rychetského, který ji zahájil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hukot

Joe,
je vidět, že na rejstříku nikoho nepálí, že zápisy trvají tak dlouho a je vidět, že úředníci na rejstříku nemají ani zbla představu, do jaké mizerie hospodářství této země dostávají, když je možné na zápis fúze či zvýšení základního kapitálu (bez doručování čehokoli na jinou adresu než adresu jednoho jediného právního zástupce) čekat i několik let. Taky proč? Sytý hladovému nevěří.
Mimochodem, kdo nalézá právo - vykládá zákony? Nejsou to náhodou soudy? A viděl jste někdy zákon, který by byl tak skvěle napsaný, že dá nepochybnou odpověď na všechny otázky, které by se mohly jen vyskytnout a nemusí být vykládán? Neznám nikoho, kdo by kdy takový zákon viděl. Soudy jdou spíš lehčí cestou - žádná odpovědnost, žádné závazky. To jiní.
0/0
19.8.2003 10:32

Joe

Soudy
Je vidět, že nikdo z pisatelů a ani z autorů článku se nezajímá o to, jak obchodní rejstřík funguje. Vždy se zeptají pouze advokátů, kteří podávají návrhy a podnikatelů. VZhledem k tomu, že na obchodním rejstříku pracuji vím o čem je řeč a pravda je trochu jinde. Rejstříkové řízení by netrvalo tak dlouho, kdyby sami zákonodárci nedělali tak složité předpisy. Před rokem 2001 byl účastníkem řízení pouze společnost. Tedy usnesení se doručovalo pouze společnosti. V současnosti, je účastníkem řízení každý kdo se zapisuje nebo vymazává. Chce-li někdo zapsat společnost a společnost bude mít pět společníků, například z USA a nebudou tito zastoupeni na základě plných mocí, musí se jim toto usnesení doručit do USA. A to bude chvíli trvat. Takže vina není pouze na rejstřících ale na zákonech, respektive na parlamentu, když rejstříky pracují pouze s tím co parlament vytvoří. Co se týče počtu soudců na rejstřících, není to také docela pravda. Na zdejším rejstříku pracují pouze dva soudci a zbytek agendy vyřizují VSÚ. SOudci v podstatě rozhodují složité právní věci jako např. fúze. Stačí se podívat na některé jiné oddělení, třeba exekuční. Tam budou např. jenom také dva soudci a zbytek VSÚ. A to už také nikomu nevadí, že tam dělají soudci. Co se týče úplatku, proč vždy advokáti říkají, že musí dát úplatky, aby to měli rychleji. SPíš to bude tak, že advokát řekne, že musí dát úplatek aby to bylo rychle, strčí prachy do kapsi a na rejstříku nikdo nic nedostane. Proč taky? Ať tedy advokáti řeknou komu je dávají. To by jim asi zklaplo, protože si všechno ulejou pro sebe. Zároveň byhc chtěl podotnknout, že když jsem viděl návrhu podání na zápisy do rejstříku, myslím si, že v tom bude akorát zmatek.
0/0
18.8.2003 10:21

L

Re:
Tak nevím, ani před rokem 2001 kdy jak sám píšeš byla účastníkem řízení jenom společnost obchodní rejstřík nefungoval.   Jaký jiný důkaz požaduješ k tomu, aby bylo jasné, že soudy obchodní rejstřík vést neumí ?  Můj názor je jasný, soudci se jen schovávají za soudcovskou nezávislost a agendy OR se zbavovat nechtějí neboť je zdrojem mnoha nedokumentovatelných příjmů.
0/0
18.8.2003 10:31

Joe

Re:
Jenom soudci na rejstříku nepracují. Zároveň vina není jenom na rejstříku. Svůj podíl viny na tom mají i právníci a podnikatelé sami. Je to jednoduché¨házet špínu na druhé a nepřiznat i svoji vlastní.
0/0
18.8.2003 12:01

L

Re:
Zkrátka si to neumíš přiznat, obchodní rejstřík jako instituce za dobu své existence dokázal jen jedno, že je nefungční!  Jelikož nefunguje, je potřeba s tím něco dělat, je mi jedno kdo za to může, ale změna je nutná a těžko vinit z pomalosti OR jeho uživatele (právníky).  Ideální OR by měl být schopen poskytovat kvalitní služby i laikům, soudy toho však jak jsme se mohli přesvědčit nejsou schopny a zákon o soukromých registrátorech se soudcům nelíbil.  Tušili patrně, že by přišli o dobré bydlo.  To není házení špíny na soudy to je konstatování faktů!   Uvědom si, že i ty na OR jsi placen z našich daní, pokud tedy OR nefunguje podle potřeby, musí zákonitě doít ke změně, neboť peníze na vyhazování v tomhle státě zrovna nejsou.  Ps: pozdravuj Mgr. Hona, jeho jméno se stalo synonymem neschopnosti.
0/0
18.8.2003 13:40

Trocký

Re:
Mohu se mýlit, ale řekl bych, že podnikatelé platí soudce a soudní úředníky ze svých daní. Nikoli naopak. Takže by možná, alespoň teoreticky, mohli za své peníze nějaké služby očekávat. Ale uznávám, že je to taková dost revoluční myšlenka.
0/0
19.8.2003 10:53

Kajman

Re: v mém níže popsaném
případě jsem předsedovi soudu zaslal jméno firmy, kde evidentně došlo k neopodstatněnému upřednostnění. Čekají-li stovky žadatelů o vklad řadu měsíců a v popsaném případě k němu dojde během 1 dne od podání - dokážete popsat nějaký pádnější důkaz o praktikách na OR ? Asi nějakou stvrzenku od příjemce úplatku s razítkem a ověřeným podpisem soudce.
0/0
18.8.2003 12:56

buk

Re:
V roce 1992 jsem chtěl zapsat s.r.o.čko, advokát po mě chtěl 15000,- když to budu chtít do měsíce. Došel jsem si tam sám, nikoho jsem neznal a za týden jsem měl společnost zapsanou a bez úplatku. V roce 2001 jsem potřeboval změnit jenom název a adresu a trvalo to 4 měsíce, taky bez úplatku.  Vždy záleží na tom, kdo ten který případ vyřizuje.
0/0
18.8.2003 14:35

Kajman

v polovině 90. tých let
minulého století jsem napsal předsedovi obchodního soudu v Praze /tehdy ještě na Ovocném trhu/. Reagoval jsem tak na situaci, kdy jsem již 6. měsíc čekal na změnu v OR a nová s.r.o. prominentního politika byla zapsána během 24 hodin. Odepsal mi, že věc "prošetřil", že jsem měl pravdu, že "přijali opatření" a že vše se vyřeší do 2 let, kdy jejich soud bude /obdobně jako v Rakousku/ zapisovat do OR během 10-14 dnů. Uplynulo 10 let a situace je stejná. Není naivní představa, že věc se vyřeší přesunutím agendy ze soudu do nějakého nového úřadu ? Správně byl připomenut KÚ. Není snad jediný zápis na pražském KÚ, který by byl vyřízen ve lhůtě. A to si navíc, v rozporu s nálezem ÚS ČR, KÚ automaticky prodlužuje lhůtu u všech případů o dalších 30 dní. Stejně jako u OR slýcháme už roky, jak se to zlepší. Nová budova KÚ za stovky miliónů, vybavení za desítky miliónů, digitalizace zápisů přes miliardu - a výsledek ?
0/0
18.8.2003 10:07

hufv

Re:
KÚ myslíte katastrální úřad?? Prosím Vás, existuje nějaká lhůta, ve které musí katastrální úřad zapsání do katastru vyřídit? V Praze je naprosto běžné, že normální zápis do katastru např. v případě převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví trvá víc než rok, většinou dva - tedy pokud to jde normálně. Za zápis do týdne se platí 40.000,- - samozřejmě že mimo oficiální pokladnu.
0/0
18.8.2003 10:46

Kajman

lhůta samoszřejmě existuje
Viz Správní řád. V případě návrhu na vklad si to KÚ rozděluje na 2 řízení - přijetí a projednání návrhu na vklad a provedení zápisu do katastru. I v takto zdvojené agendě by každý z těchto úkonů neměl být delší než 30 dnů! Pouze v případech vyžadujících zvýšenou pozornost dovoluje zákon úřadu /po oznámení a odůvodnění tohoto prodloužení/ si prodloužit lhůtu o dalších 30 dnů. Podle nálezu Ústavního soudu nelze důvody pro prodloužení této lhůty spatřovat v subjektivních důvodech na straně úřadu! Přesto KÚ jaksi preventivně hledí na všechny podané žádosti jako na úkony s prodlouženou /60-ti denní lhůtou/. Kdy už někdo konečně pravomocně vyhraje spor s KÚ o náhradu škody vzniklou nečinností úřadu /nebo jehio chbným postupem/ !
0/0
18.8.2003 12:50

tonny

Nerozumím
Nerozumim tomu, co v dnešní době tak dlouho trvá na zapsání do toho rejstříku. Nikdy jsem tam nic nezapisoval, tak nejsem informován. Ale představuji si to jako nějakou databázi, takže podle mě je to jen neschopnost a úplatnost našich dobře placených soudců.
0/0
18.8.2003 10:04

Daňový soumar

Rejstřík bude rychlejší,
sex bude pestřejší, děti budou chytřejší... Jen ty lidi jsou furt stejně blbý a věří každýmu slibu.
0/0
18.8.2003 9:53

zapisovatel je dobry job
soudce by mel soudit a a rozhodovat kvalifikované a sporné věci a ne zapisovat do rejstříků - to je práce pro písaře....ale věřím, že je to dobrý a pohodlný džob....chce to velmi rychlou změnu a hejbnout zadkem!
0/0
18.8.2003 9:02

ntw

Jak s uplatky
Zajimalo by me, jestli pujdou po internetu posilat i uplatky. Asi ne, co? Tak to se nejake reformy do dvou let nebojim. ntw
0/0
18.8.2003 9:00

0/0
18.8.2003 8:56

Josef

A co s dlužníky?
Hlavně aby nám zůstala neomezená možnost zakládání dalších nových firem poté, co s úspěchem zadlužíme a vytunelujeme ty stávající.
Přece nebudeme platit NAŠE dluhy!!!
0/0
18.8.2003 8:28

V.Klaus

Do Strasburgu
Pokud by mi nezapsali firmu ani do dvou let, tak bych to dal k soudu do Strasburgu, aby mi cesky stat zaplatil odskodne za dva roky usleho zisku. Diky soudruzi Klaus, Havel, Spidla...
0/0
18.8.2003 6:08

Hujer

Re:
Co sis zvolil to mas! Pokud ne tak mas smulu. Tobe furt nejsou jasny vyhody demokracie?
0/0
18.8.2003 6:51Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.