Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Internet má zničit korupci na katastrech

Už poněkolikáté se česká vláda snaží přijít s opatřeními, která by vymýtila korupci na katastrálních úřadech. Respektive aby rozptýlila podezření, že se na nich berou úplatky. Současně totiž opakuje, že se žádný případ korupce na katastrech v poslední době neprokázal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petra

zákonná lhůta
Nechápu, jak může zápis do katastru trvat půl roku, když zákonná lhůta je 30 dní? (To jsem se dočetla na www stránkách KÚ Valašské Meziříčí) Už aby existoval nějaký elektronický přístup na KÚ pro všechny a ne jen pro vyvolené a za peníze. Kdo se má koukat na ty otrávené úředníky?
0/0
11.9.2003 12:31

Skrblík

Cesta do pekel
Myslím, že by se státním úředníkům lépe pracovalo, kdyby bylo zrušení slovo POCHYBENÍ a bylo nahrazeno slovem CHYBA a ODPOVĚDNOST ZA ŠKODU.
Všechna média slovo POCHYBENÍ akceptují. Policista nechybuje on jenom pochybí atd.
Nezaměstnanost 10% + 100 tis. zbytečných darmožroustů na úřadech a ministerstvech typu Informatiky, Místní rozvoj apod. Jdeme do hajzlu a každej rozumnej člověk to vidí.
0/0
11.9.2003 11:48

Ebo

no jo no..
Ja na to mám takovou definici:
Je to prostě BORDEL na n-tou, kde "n" je počet lidí, kteří berou úplatky
0/0
11.9.2003 11:42

Věra

Zlaté oči, které to uvidí...
korupce začíná od vedoucích pracovníků, jak pracují, jak umí nebo neumí, jak chtějí nebo nechtějí, na svých úřadech korupci vymýtit a protože na vedoucích postech jsou mnohdy dosazení političtí prominenti, kteří práci nerozumí a o korupci něco vědí, proč by jí právě oni měli vymycovat?
0/0
11.9.2003 10:28

Inkvizitor

Banana republic
Mějme kašnu uprostřed města s vodou pro všechny obyvatele. Rozumná zem si najme ochotného člověka, který bude všem rozlévat do sytosti. Banánová republika si tam dosadí rudou ropuchu, která si sedne na pramen a způsobí nedostatek. Zaplatíš, dostaneš, nezaplatíš, stoupni si hezky vedle a půl roku si počkáš až na tebe přijde řada. Jestli se ti něco nelíbí, tak si sbal všech šest švestek a padej jinam.
 
V takové zemi pak jaksi nesedí průměrná mzda a životní úroveň obyvatel. Rudá ropucha oficiálně bere podprůměrnou mzdu, ale žije si královsky. V ČR 2/3 lidí nemají průměrnou mzdu, ale hypermarkety jsou narvané k prasknutí, spotřební zboží jde na dračku, všude kolem vás sviští luxusní zahraniční fára a kolem měst rostou honosné rezidenční nemovitosti.
0/0
11.9.2003 9:57

Anna

Re:A kydž je potřebí přitvrdit a nasytit rozpočet
sáhne se na důchodce a na ty, kteří mají mizerné mzdy za maximální práci - učitele, zdravotní sestry, prodavačky, dělníky - na šedou ekonomiku se nesahá, protože by to mohlo ohrozit příjmy velmi vlivné a velmi mocné lobby a na ní se navazují ti, kteří berou  sociální podpory od státu a vydělávají načerno, nebo berou minimální mzdu (nízké pojistné pro jejich zaměstnavatele) a na ruku peníze cash. Na to by už dávno měly zareagovat Úřady práce. Ale když vidím úředníky (státní, komunální) na televizní obrazovce chce se mi naříkat, jak je možné, že takový Neználek a Lenoch může sedět na takovém postu - to se potom ropuchám daří a my ostatní jsme na tom moc špatně.
0/0
11.9.2003 10:34

Jimmi

Re:
Souhlas a jenom souhlas. Katastrální úřad je jenom malá část celku. Každý kdo může ovlivnit např. státní či obecní zakázku, všechny úřady, kde se kvůli něčemu spěchá.... další části celku. Nějaká státní instituce si chce pojistit služební auta? U které pojišťovny...? No přece u té, jejíž zástupce dá větší úplatek.... Provize z pojištění za takovéto věci jsou obrovské, s tím úplatkem se prostě počítá. Provize se jen rozdělí na víc částí.....
Také si myslím, že průměrná životní úroveň neodpovídá průměrným příjmům. Šedá ekonomika vesele kvete
0/0
11.9.2003 10:53

Honza

Proč to vlastně trvá tak dlouho?
Vesměs souhlasím s tím , co už zde bylo napsáno. Jenom si myslím, že stojí za to zamyslet se nad tím, proč to tak vlastně je. Stíhal jsem každý týden na jednom okresním KÚ šéfa oddělení vkladů, abych se poptal jak to se mnou vypadá a prakticky nikdy nebyl v práci do konce své řádné pracovní doby a když jsem si jednou dovolil zavolat v pátek v půl druhé odpoledne, tak jsem svým požadavkem na přepojení k němu paní na ústředně skutečně pobavil - je pátek pane, ten už tu není... Možná by stačilo, kdyby katastrální úředníci začali pracovat jako řadový zaměstnanec soukromé firmy a nečekalo by se půl roku, ale dva měsíce...
0/0
11.9.2003 9:54

oldas

Pul roku?
Pul roku je minimalni doba. Cekam na zapis uz 11 mesicu a to i pres dve urgence a zadost o urychleni - ale kdyz je bez uplatku, tak je to asi bezcenny papir !!!
0/0
11.9.2003 9:45

Marty

Oprava článku
Vyřízení žádosti o zápis netrvá někdy i 6 měsíců jak se píše, ale minimálně 6 měsíců. Alespoň v Praze. Zkušenost stará 1/2 roku, kdy po dvou urgencích byla žádost vyřízena přesně za 6 měsíců.
0/0
11.9.2003 9:38

katastrální úředník

konkrétně prosím ...
a proč nepíšete, který konkrétní katastrální úřad, případně jmenovitě zaměstnanec vzal úplatek? Tím, že jste ho dali jste také trestně postižitelní ... trochu mi to připomíná situaci ve fotbale, všichni tvrdí, že rozhodčí berou úplatky, ale ještě nikdy nikdo neřekl, který z nich konkrétně to byl! A že takových případů bylo i v jen krátké historii českého fotbalu. A nejlepší je, že o úplatek pro (údajně) katastrální úřad si většinou říkají realitky a úředník z tohoto údajného úplatku stejně nevidí ani korunu. Je to jen trik realitky jak si přijít na víc peněz a ostudu za ně má někdo jiný ...
Přestante nás házet do jednoho pytle, tak nemáte úplatky dávat, mohlo by se stát, že by protikorupční provokatér mohl pracovat i na katastrálním úřadě.
0/0
11.9.2003 9:34

Jimi

Re:
Ale jděte, je to stejné jako s obchodním rejstříkem, soudci se bijou do prsou a křičí "tak nám dokažte že se tu berou úplatky"!  Přitom je však veřejným tajemstvím, že existují rejstříkový specialisté, kteří jsou schopni za drobnou úplatu zařídit zápis přednostně.    Stejně to je s Katastrem v Praze.  Vy dáte nějaké peníze makléři na urychlení zápisu.  Zda je použije jako úplatek nevíte, ale dá se to předpokládat. 
0/0
11.9.2003 10:11

xaeris

Dotace
Největší prachy se točí na min.zemědělství v rozdělování dotací.Daňový poplatník téhle země nemá ani tušení, kam se jeho peníze v rukách přidělujících úředníků zašantročí.Proč nejsou dotace zveřejněny už dávno??????????
0/0
11.9.2003 9:13

Jimmi

"Lidé tam čekají na zápis i půl roku..."
Kdybych to neviděl na "vlastní oko", jak se říká, asi bych taky pochyboval. Za tři až pět tisíc je to do druhého dne, alespoň v Praze. Je mi jasné, že ty prachy nesebere ona bezejmenná úřednice, ale je to dobře organizovaný komplot, kdy, jak se také někdy říká, ryba smrdí od hlavy. Takže vedení má ten "vejvar" asi největší.
 
Pokud by byl legální poplatek za rychlé vyřízení, to byste viděli, jak by to najednou svištělo. Jako to zavedli u vydávání pasů.........
 
P.S. Tuto informaci mám ze tří různých zdrojů, jedním z nich je i můj vlastní případ převodu nemovitosti před asi pěti lety. Ostatní dva zdroje jsou dvě malé realitní kanceláře. Po úplně přesné částce jsem se zase tak moc nepídil, může se trochu lišit.
0/0
11.9.2003 9:08

fks

Katastralni urad - nejhorsi urad u nas!!!
Znate nekdo horsi?
0/0
11.9.2003 9:05

Maerlyn

Re:
... a který to je ... jmenovitě prosím ...
0/0
11.9.2003 9:25

Bad.Man

Korupce ???
Ja nevim ... korupce ??? Moje manzelka pracuje na katastru v Praze ... pracuje ve vyrizovani dopisu, zadosti ktere prijdou postou apod. ... obcas je potreba tak dela zaroven s timto jeste na prepazce .... v zivote nevzala uplatek (a taky ji moc casto nabizen nebyl :o) ) A to nikdo na prepazce ... a snasi vsechny ty nadavky, urazky a podobne ... od lidi .... jestli na katastru nekdo bere uplatky, tak jsou to pravnici a samozrejme sam reditel ... nebot je to reditel katastru pro Prahu kdo rozhoduje o zmenach v poradi vyrizovani zadosti .... stejny je to na katastru pro Prahu - vychod a Prahu - zapad .... vzdycky o zmenach v poradniku rozhoduje reditel prislusneho uradu .... Ale vzdycky ten vztek od lidi odnesou pracovnici na prepazce ....
0/0
11.9.2003 8:58

Jimi

Re:
Vaše žena možná úplatky nebere (budiž jí za to chvála) ale na katastru v Praze se úplatky jednoznačně berou.  Jelikož s tím mám zkušenost ze svého okolí, tak vím o čem mluvím.
0/0
11.9.2003 9:03

Pedro

Re:
Naprosto s Vámi souhlasím - řadoví pracovníci (podatelna, ...) asi opravdu úplatky neberou, proč taky - oni toho opravdu moc ovlivnit nemohou. Jinak ale mohu potvrdit ze své zkušenosti (poskytuji hypoteční úvěry v jedné velké české bance) že na KÚ v Praze se úplatky berou, částky se pohybují v řádech tisíců Kč.
0/0
11.9.2003 9:22

a

Re: Úplatky
Kdyby jen tisíců, ale desetitisíců! Pro úředníka na katastru není problém si zjistit, kolik platíte na úrocích za hypotéku. Skoro každý pak dá 10 nebo 20 tisíc úplatek, neboť si snadno spočítá, že kdyby čekla půl roku či rok, tak zaplatí podstatně více!!!
0/0
11.9.2003 10:39

Vojta

Což takhle Obchodní rejstřík
Spíše než na katastru bych něco takového zavedl na Obchodním rejstříku. Tam je to s úplatkama ještě horší a žádosti občas vyřizují i rok a půl.
0/0
11.9.2003 8:53

lulin

Re
Já bych spíš řekl, že když nemažeš, tak nejedeš a ne neklepeš.To máš jako s kočičkou.Špatně maže, drhneto a hned je spackaný večer!
0/0
11.9.2003 8:45

Jana

Zdvojené vlastnictví
Stále častěji se objevuje tz. zdvojené vlastnictví pozemků. Myslím, že by se toto mělo řešit v rámcí katastrálního úřadu ne soudně. Popkud na př. rodič prodal pozemek a jeho potomek po smrti rodiče si dělá na něj znovu nárok, stačilo by, aby prokázal, že ho v dědictví nabyl. Jestliž toto nemůže prokázat, pak se nejedná o zdvojené vlastnictví.
0/0
11.9.2003 8:43

Katastr

Re:
Já bych to trochu opravil - jedná se o  duplicitní vlastnické právo. Duplicitně se zapíše k předmětné nemovitosti vlastnické právo ve prospěch různým osobám pouze v případě uvedeném v § 37 odst. 3 katastrální vyhlášky, tzn., pouze v případě, kdy katastrálnímu úřadu je doručena k záznamu vlastnického práva další listina, kterou je katastrální úřad vázán, a která bez vazby na předchozí zápis vlastnictví svědčí o vlastnictví k předmětné nemovitosti jiné osobě. Vkladem vlastnického práva k předmětné nemovitosti nelze duplicitně zapsat vlastnické právo různým osobám.
Takže s Vámi lze pouze souhlasit.
0/0
11.9.2003 9:00

USA-k

Re:
Jen bych se rad zeptal kdo je teda vlastnikem nemovitosti po zaneseni navrhu na zmenu majitele na katastralnim urade. Co znamena tzv "plomba" ktera se pridava na katastru a jestli je moznost tuto plombu obejit a dum prodat treba nadvakrat???
0/0
11.9.2003 9:09

Katastr

Re:
U nemovitostí a jednotek, které jsou dotčeny změnou právních vztahů nebo skutečností zapisovanou do katastru poznámkou podle § 9 a 10 z ákona č. 2651992 Sb. v platném znění,  uvedenou v listině předložené k zápisu této změny do katastru, je v souboru popisných informací vyznačena plomba (§ 9 odst. 7, § 35 odst. 1, § 38 odst. 2, § 39 a § 40 odst. 1 katastrální vyhlášky). Plomba je vyznačena na listu vlastnictví písmenem „P“ u každé dotčené nemovitosti a na listu vlastnictví pro jednotku u každé dotčené jednotky. Na listu vlastnictví pro dům je plomba vztahující se k jednotce vyznačena pouze u budovy.
< align=justify> Plomba se zobrazuje ve výstupu z katastru, v informaci o parcele, o budově a v informaci o   jednotce.
< align=justify> Dům lze prodat nadvakrát - tomu žádná plomba nezabrání - ale nelze vložit vlastnické právo na vlastníka z druhého prodeje.
0/0
11.9.2003 9:40

MartinFX

Pamatuji se na pořadníky aut ....
Tak jako kdysi.... Byly pořadníky na auta. Barvu si musel vzít, která přišla. Když jsi byl dobrej, mohl sis vybrat verzi. Třeba mezi Š100 a Š110, Ti lepší z nás Š110 L. A domníváte se, že veškeré "systémové" a "hlídací" prostředky něco vyřešily ? NIkoliv. Prostě se muselo začít vyrábět mnohem více. A tak si myslím, že je to i stím katastrem. Prostě začít dělat, jinak to nejde....
0/0
11.9.2003 8:25

M

Tak si představte situaci,
kdy "bezproblémové " podání do katastru bude podán až po velmi složitém podání (zastavení řízení z různých důvodů apod.).Pořadí bude 1. složité podání (doba vyřízení 3 měsíce) a 2. jednoduché podání (doba vyřízení 1 den). Ten chudák, co má všechno v pořádku bude čekat 3 měsíce na podání bytového družstva nebo realitky!! Je to všechno nesmysl, problém je mnohem hlubší a složitější, ale kdo se o to zajímá....
0/0
11.9.2003 8:03

Tomáš

Re:
To jde řešit - fyzické a právnické osoby by podávaly návrhy zvlášť. Jak FO tak PO by podávaly k jiným úředníkům a tito by se "protáčeli", zejména na oddělení PO, kde se snáz vytvoří vazba realitní makléř-úředník.
0/0
11.9.2003 8:13

Honza

Kdyby se chtělo.
Na katastru existuje podatelna.  Každý návrh má své pořadové číslo generované počítačovým systémem a uveden den a čas podání.  Vedoucí zaměstnanec musí  ze zákona ukládat podřízeným úkoly a kontrolovat jejich plnění. Zaměstnanec úřadu, který  nedodrží posloupnost vyřizování případů se dopustí hrubého porušení pracovní kázně (stačí tuto větičku vložit do pracovního řádu KÚ). Hrubé porušení pracovní kázně je důvodem k výpovědi.  Jak jednoduché.  Jak může tato země k něčemu vypadat, když se vládá zabývá kravinami, na které má stačit jeden slušný úředník - šéf KÚ.  Jenže  ono se asi nenechce. Zkorumpovaní jsou už asi všichni ...   
 
0/0
11.9.2003 7:27

Honza

Re:
Běží to úlně jednoduše, vygeneruje se např. 10 čísel jednacích na prázdno a těm kdo dají bakšiš se dodatečně třeba po měsíci přidělí. Do příslušné knihy zápisů se to domázne také a je to naprosto legalizované. Otázka spíše zní, proč je v tomto korupcí prolezlém státu čekací doba na zápis třeba půl roku, stejně tak jako u obchodního soudu. Proč to netrvá jen několik dnů? Asi současný bordel někomu nahrává, zejména partě prolezlých pohlavárů ve vedení tohoto státu, kteří jsou evidentně sami součástí organizovaného zločinu.
0/0
11.9.2003 8:07

Maerlyn

Re:
koukám, že tomu rozumíš, jak to na katastru chodí ... jak chceš dodržet posloupnost vyřizování případů, když třeba ve spisu něco chybí nebo není zaplacený poplatek ... to potom budou i ti ostatní čekat až se tomu dotyčnému uráčí zaplatit nebo doplnit chybějící náležitosti ... co když to bude nějaký lenoch, který se na katastr dokope za půl roku a potom bude v televizi dělat vlny, že to dlouho trvá, ale že sám nedodal co měl, to už nikde vytrubovat nebude ... a úředníci nebudou mít do čeho píchnout, když na takovýho blba budou muset čekat ... není to až tak černobílý jak to ukazují v televizi, víš?
0/0
11.9.2003 9:20

Katastr

úplatky
Když už píšete, že jste dali úplatky, tak také napište na jakém katastrálním úřadě. Proč stále házíte všechny do jednoho pytle Na "venkovských" katastrech, kde je zápis v průměru okolo 1 měsíce jsem přesvědčen, že se nic takového neděje. A proč také. Strašně se nás takové nařčení dotýká a štve !!!
0/0
11.9.2003 7:20

Jimi

Re:
Pravděpodobně se mluví o kKatastrálním úřadu pro Prahu město.  Potvrzuji že např. v Šumperku je zápis do KÚ většinou otázkou maximálně několika týdnů.  S ohledem na tuto skutečnost tedy ani nepředpokládám, že by se tam braly úplatky neboť je nikdo není nucen nabízet.
0/0
11.9.2003 9:47

Realista

Nahlížení do katastrů udělat přes internet zdarma jako OR
Nahlížení do katastrů udělat zdarma podobně jako je to u OR bez právní platnosti. Máte po problémech. Kdo by potřeboval právní platnost dokumentu, zaplatil by. Zatím systém zdržuje ověřování RK komu nemovitost patří. Tím by toto odpadlo. Samozřejmě veřejný pořadník na internetu nechat. Pravidelně dělat vyhodnocení úředníků, kdo je nejlepší a tomu přidat. Lenivým ubírat. trochu je motivovat k práci třeba penězy za zbytečné psychotesty.Zbytek jako nahlížení s právní platností, změny a zápisy by již úředníci hravě zvládli. Ještě by jste někde na katastrech mohli z důvodu přezaměstnanosti propouštět. Jinak díky, že pan Kabele z MF Dnes přišel k rozumu a zpřístupnil opět příspěvky do původní podoby.
0/0
11.9.2003 7:09

pepa

uplatky
hahaha.ze se neberou uplatky.za zapis do katastru nemovitosti do 3 dnu jsem zaplatil 5 tisic kc.bylo mi to nabidnuto realitni kancelari.zaplatil jsem a taky to tak bylo.kdo je dostal nevim a ani me to nezajima.slo to rychle a lehce.presne jak se rika-kdo maze,ten jede.bylo to pred 5 lety.jak to asi vypada ted?urcite lip! vse se zdrazuje a tak se urcite podrazily i tyto poplatky 
0/0
11.9.2003 2:21

Post

Kdo maže...
Taky jsem namazal.To víte,nemažete,klepeto.
0/0
11.9.2003 0:24







Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.