Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ministerstvo sáhlo na licenci 72 cestovkám

Chcete se ještě na podzim ohřát u moře nebo se těšíte na lyžování v Alpách? Rozhodnete-li se jet na dovolenou s cestovní kanceláří, vybírejte obezřetně. Vaše cestovka může být jednou ze 72 společností, kterým ministerstvo pro místní rozvoj navrhlo odebrat licenci. Nemají totiž zaplacené pojištění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Domanská Alena

Nevěřte všemu co se píše
Zajímalo by mě, zda někdo, než vytiskl tento seznam, si ověřil správnost informací. To už je asi moc práce. Mnohem jednodušší je nějaký seznam vytvořit.  I moje jméno se objevilo na předním místě. Mám však právo být na tomto seznamu? Cestovní kancelář jsem provozovala několik let a pojištění jsem měla řádně zaplacené. Počátkem letošního roku jsem se rozhodla ukončit činnost CK a řádně jsem zažádala na živnostenském úřadě o pozastavení činnosti a zároveň jsem zrušila i pojištění. Jsem tedy cestovní kancelář, na kterou si mají dát turisté pozor? V redakci idnes jsem žádala vysvětlení, ale bylo mi sděleno, že seznam dodalo MMR, ale nemohou sdělit  jméno pracovníka, který jej redakci předal. Vysvětlí mi tedy někdo, proč, proto, že dodržuji zákony, mám být na stejném seznamu jako dlužníci? Čím jsem se dostala na černou listinu? Domanská A.
0/0
14.10.2003 16:41

webmag

Aktivne
Státní dozor nad čímkoliv pracuje pasivně a klienty tímto přístupem nemůže ochránit. Úřady by musely postupovat aktivně a vyhledávat zejména ty subjekty, které nejsou registrovány, nemají koncesi, neplatí pojištění atd.... I z jiných příspěvků je jasné, že za 1 den u internetu lze shromáždit více než 10 podnětů k zahájení správních řízení proti těm, co nemají příslušnou koncesi. Jenže úředník na ŽÚ a na MMR je jen zaměstnanec a svojí aktivitou by si akorát přidělával práci, za kterou není nijak motivován. Na svědomí by si měl sáhnout i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže - viz kauza Fischer, který prodává řadu let za dumpingové ceny dotované z budoucích příjmů - de facto se zde jedná o tunel jako prase - zpronevěra, podvod apod.
P.S. Obdobně jako u CK to fungovalo na kapitálovém trhu, výsledky jsou známé.
0/0
14.10.2003 10:08

lukas

Re:
Mohl bys mi prosim rict, koho podle tebe Fischer tuneluje?
0/0
15.10.2003 10:05

webmag

Re:
Dochází k tunelování klientů a to tím, že zálohy na zájezdy, které se budou konat v příštím období (rok) jsou používány na provozní náklady běžného období a úhrady dluhů z minulých období. Pokud by Fischer dnes zastavil podnikání, tak z čeho budou uhrazena letadla a ubytování za 10 měsíců. Tomuto systému se říká letadlo a je známo např. z H-Systemu a v jiných podobných kauzách. Jinak p. Fischera ze zlého úmyslu nepodezřívám, nepřeju mu to, ale zničil český trh cestovního ruchu za peníze jeho vlastních klientů, dodavatelů a jiných věřitelů.
0/0
15.10.2003 12:28

Zupi

Adria
zkrachovala již na jaře a v idnes o tom psali, takže nechápu co jim teď chce MMR brát ????
0/0
13.10.2003 9:52

Honza

0/0
12.10.2003 21:51

JAN

JE TO JEN HRA
Ono je to vsecho jen divadlo, lidi pojistenych podle 159/99 Sb. necestuje do zahranici ani polovina, lide vubec netusi, kdy je cestovka musi pojistit.
0/0
11.10.2003 11:13

BTH

Kde je seznam?
1. V sobotní Mladé Frontě DNES (11.10.2003) je na titulní straně uvedeno, že na www.idnes.cz je seznam 72 kanceláří, jimž hrozí odebrání licence. Je ten seznam skutečně na webu nebo se deník mýlí???
2. Cestovní agentury nebo i naprosto jiné firmy bez koncese k provozování cestovní kanceláře běžně nabízejí pobyty, které jsou ze zákona "zájezdy", nejsou vůbec pojištěny a nikdo se o ně nestará. Hlavně je asi potřeba od příštího roku tvrdě zakročit proti malým, i když poctivě podnikajícím cestovním kancelářím a již dnes upozorňovat v médiích, že asi nebudou moci v příštím roce podnikat v souladu se zákonem.
 
0/0
11.10.2003 8:06

Schweige

Re:
Zrovna se na to chci zeptat. V MF Dnes (sobota 11.října) na titulní stránce píšete: "Seznam 72 konceláří, jimž hrozí odebrání licence, je internetu www.idnes.cz.  Kde????
0/0
11.10.2003 8:26

Pavel

Kontrolují jenom cestovky
A co ti, kteří podnikají úplně bez licence? Ti ministerstvo nezajímají. A není jich málo!!!!!!!! Přitom stačí si přečíst různé časopisy, hlavně ty pro ženy. Tihle lidé tam bezostychu inzerují a nic se neděje. To je ostatně našim státním orgánům vlastní - jít nejméně pracnou cestou. Prostě vezmou seznam cestovek a začnou je kontrolovat. Proč vyhledávat ty, kteří podnikají zcela bez povolení. Takové subjekty mají často svoji reklamu vystavenou i na webu. Snad bude líp
0/0
11.10.2003 7:17

blackshadow

správné rozhodnutí
...je to správné rozhodnutí... některé cestovky nebyly solidní... s Kamilem bychom s nimi nikam nejeli... hmm...
0/0
10.10.2003 18:40

miki111

Co je to licence?
Nevím co ministerstvo chce odebírat.. Cestovky mají právo podnikat - na základě koncesované živnosti a mají průkaz živnostenského podnikání :  Koncesní listinu . Právo podnikat se podle současného správního práva nechá jen zrušit ve správním řízení. 30 - 60 dnů možnost odvolání , tak znova 30 - 60 dnů. Licence neexistuje.  Jinak ministerští úředníci chtějí zavest další papír - licenci - za kterou si nechají zaplatit a tu budou potom odebírat - všichni podnikatelé si pro ni budou muset jezdit do Prahy....
Dost BYrokracie....... 
0/0
10.10.2003 14:43

Martin

Je někde
seznam těch cestovek, nebo to je zpráva, která klientovi nic konkrétního neřekne ?
0/0
10.10.2003 14:01

chalenger

Re: my jsme ti říkali 72 cestovek nejdřív zaplatíš a pak ti řeknou sory tahle to byla taky
0/0
10.10.2003 14:30

bug01

souhlas
jako s jednou z mala veci souhlasim s timto krokem vlady, komu neni rady tomu neni pomoci...
0/0
10.10.2003 13:58

Čech

No to je dost,že by se udělal pořádek???
Chtěli by jenom vybírat nehorázné sumy ale pojistit se proti něčemu to ne.To by musely také něco z vydělaných peněz utratit na něco jiného než jsou luxusní auta,domy a búhví co ještě.To se jim ale nechce,že jo.Samá zlodějna a obcházení zákonů a nařízení.
0/0
10.10.2003 13:24

Dusja & Marusja

Re: Vendula
Hmmm... Díky moudrým krokům naší vlády teď můžeš v klidu a bez obav vyrazit do Chorvatska
0/0
10.10.2003 13:34

P. STRAY

Re:
Ministerstvo by mělo přestat dělat divadlo pro lidi, kompetence předat krajům a zrušit se. Lidi zde pracující v cestovním ruchu nikdy nepracovali - jsou to teoretici a ne lidi z praxe. (Jsou to květinky ze skleníku a ne z volné přírody).Cestovnímu ruchu vůbec nerozumí a dělaj víc škody než užitku - viz připravovaný zákon o průvodcích. Celé to pojištění je totální nesmysl. MMR jen poslouchá co jí nakukaj lobistický asociace. Celý to pojištění by měli zrušit a dovolit klientovi, aby se pro případ úpadku CK pojistil u pojišťoven sám. Jejich počínání je socialistický vodění všech za ručičku. Pojištěnejm cestovkám se ostatní jen smějí jak jsou blbý, že vyhazujou peníze za pojištění a vyplňují přehledy tržeb. Na tyto subjekty by se mělo ministerstvo zaměřit a ne dělat humbuk kolem sedmdesáti cestovkám. Kapitolou samou pro sebe jsou občanský sdružení, domy UM, odborové organizace, různé kluby, spolky, agentury apod. Ty si zisk vyplatí v odměnách (ve mzdách) a je to. Ale to ministerstvo nezajímá - to je pro ně moc ožehavý. Jednodušší je dělat hrdiny, že odebere licenci dle zákona podnikajícím cestovkám, veřejně je zostudí tím že jejich jména zveřejní a je to. Kolik takových kontrol provedlo - žádnou - když jsem se jednou zeptal na ministerstvo, jak může DUM UM dělat bez pojištění "Zájezd" - inzerovali to v novinách jako Zájezd pro rodiče s dětmi /tedy rodinnou rekreaci/ do Itálie, Řecka a Chorvatska, bylo mi odpovězeno, že nejsou podnikatelským subjektem a že oni zájezdy se státní dotací za směšnou cenu bez pojištění dělat můžou. V tomto socialistickým státě, kde se na živnostníky stále pohlíží jako na zloděje, je podnikat stále nemožnější. Vzhůru zpět do socialismu. Ať žijé monopoly, korporace a družstva- žádnej živnostník, OSVČ -ale velká akciovka - to je ono. Toť můj osobní názor. P. Stray
0/0
11.10.2003 10:48

nadule

Re: souhlasim
Je to presne tak - cestovni kancelare se o misto na slunci  "fackuji" mezi sebou, asociace cestovek "prepeclive" sleduje situaci na trhu cestovnich kancelari a agentur, kdo co porusuje misto toho, aby vyvinuly staly tlak na ministerstvo k prijeti kvalitniho zakona o cestovnim ruchu, kde by bylo jasne receno, kdo smi a nesmi co delat v cestovnim ruchu. Takze na jedne strane soustavne kontrolovane cestovni kancelare a agentury (zda ty nahodou neposkytuji sluzby, ktere maji charakter zajezdu)a na druhe strane doslova vysmate dalsi subjekty, ktere si vesele poradaji zajezdy do zahranici, organizuji pobyty deti v nejruznejsich letnich taborech - viz jmenovane domy deti a mladeze, odborove organizace, turistické spolky atd., atd.  Staci jen peclive sledovat treba v Annonci v jarnich mesicich neustale rostouci poptavku po pracovnich silach do detskych letnich taboru. Poradatelem je casto clovek, ktery ma ZL na Zprostredkovani obchodu a sluzeb (nepsala bych to, kdybych si to nekolikrat osobne neoverila). Je to presne tak, proc by si ministerstvo pridelavalo dalsi praci, kdyz toto je jednodussi cesta. Bylo by  spravedlivejsi, kdyby kazdy, kdo si objednal a zaplatil zajezd, zaroven by musel povinne zaplatit urcitou pojistnou castku, kterou odesle na ucet  pojistovny, kterou si vybral a pote jen prokaze, ze si toto pojisteni proti upadku zaplatil. Kazdy klient by mel byt natolik zodpovedny, ze si toto pojisteny zaplati, pak bude mit zaruku, ze se v pripade krachu cestovni kancelare dostane prostrednictvim nahradniho subjektu zpet do Ceska a kdyz bude skudlil a nezaplati si, pak ma smulu a dostan se domu jak chces. Cestovni kancelare by mely s timto pojistenim spolecne jen to, ze by kllientovi daly podklady k tomuto pojisteni a seznam pojistoven. V tu ranu by bylo po humbuku kolem celeho pojisteni. Tak jako si vetsina lidi priplati urazove pojisteni na cesty, protoze nechce riskovat, ze by musel platit v zahranici desetitisicove cast
0/0
12.10.2003 14:35

Sch'onmannová

Re: souhlasíme
Váš příspěvek výstižně popsal situaci, která v současné době je v tomto oboru. Organizovat zájezdy může kdokoliv, ale je kontrolován pouze ten co poctvivě živnost přiznal, platí a odvádí daně. Váš názor na pojištění je velmi zajímavý a mělo by se o něm více diskutovat. Je to jedna z mála cest, která by řešila a zklidnila situaci v cestovním ruchu  jak pro klienty tak i pro cestovní kanceláře. Tato myšlenka by měla pronuknout i ke zpracovatelům zákona o cestovních kancelářích.
 
 
0/0
13.10.2003 14:22Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.