Diskuze

Skvělé víno slibuje i jih Moravy

Už popáté za posledních sedm let jihomoravští vinaři ohlašují excelentní ročník. I když definitivní výsledky sklizně zatím nejsou známé, vypadá to, že letošní vína budou špičková a svou kvalitou předčí úrodu z předchozích let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

ynternetova fany

24. 10. 2003 7:56
moravaci si moc fandej
jako normalni spotrebitel vam musim sdelit, ze ten  moravsky fuzl se neda pit.
 je to v nejlepsim pripade kysele. mozna je to odrudou. nase vino bylo hnusne uz za doby karla IV., tomu ty patoky taky nechutnaly (to, ze si zvykl, je jaksi legenda, nevidim duvod, proc by nemecky kral a rimsky cisar ve stredoveku chlastal podradny moravsky humus, kdyz mel pristup ke kvalitnim a hlavne pitelnym nemeckym vinum)
0 0
možnosti

Petr

24. 10. 2003 13:57
Re:
To si teda fandíš, když se považuješ za normálního. Kolik jsi vypil německých vín?
0 0
možnosti

Svoboda

24. 10. 2003 1:18
víno z Moravy
Velká Morava, i nyní se pěstováním hroznů myslí pouze země moravské. V době římské se na Moravě objevily náznaky pěstování révy vinné, mimochodem to byly hlavně slovenské kraje, které prosluly pobytem římských posádek a snad pěstováním révy vinné.
 O otci révy vinné se mluví o Karlu IV., který byl vychován v krajích francouzských a to v dobách předhusitských. To by snad na přiblíblížení oslav kultu révy stačilo.
Oceňuji v současné době snahu vinařů a médií dostat víno a jeho znalost na žebříček znalostí. Ve světě obchodu vína potřebujeme určitě okruh znalých zákazníků.
Narážím především na schopnost, zákazníky učit pojetí vinařství české, neboť jinak snad nelze na evropské trhy proniknoukt.
Naše vína nejsou sladěná, vyniká u nich zejména charekteristická kyselost a u vín červených převládající trpkost. Tyto charakteristické znaky českých vín se ale musí stát naší doménou. Velmi často se na degustacích vín stávám svědkem přibližováním se našich vinařů trendu, nebo snad kopírováním vín jížním, se kterými se můžeme srovnávát jen ve vyjímečných ročnících. To slyšíme i letos.
Znalec vína u ochutnáváného vzoku u nás, vám řekne, že toto víno je odrůdově výrazné (nevýrazné), pochází z oblasti písčité, jílovité nebo vápencovité a i po několika letech si zachová(nezachová) svůj výraz.
 V našich nepříznivých podmínkách se málo kdy opakuje stejný pěstební rok, proto se velmi často diskutuje o letech příhodných nebo nepříhodných pro uchování vína. 
Každý ročník z téhož vinahradu je  jiný a pokaždé se snažíme v něm nalézt to lepší, možná i nejlepší z toho,  o čem umíme povikládat ve sklípku s koštýřem v ruce v okruhu posluchačů dychtících vyslechnout ve zkratce vzrod ochutnávaného vzorku.  
V tomto příspěvku chci vyzvednout práci a obětavost všech vinařů
0 0
možnosti

prazak

24. 10. 2003 13:23
Re:
Ano, urcitym znakem moravských vinařů je  i jejich ztráta schopností znát dobře svou mateřskou řeč. Je pravdou, že kvalitní výklad při řízené degustaci patří k tomu lepšímu, co moravští vinaři nabízejí.  Jen nechápu, proč podléhají modním vlnám a snaží se pěstovat červené víno, když, jak  se domnívám, na to u nás podmínky nejsou. Bílé víno může mít ve slabších ročnících i příjemnou kyselinku, které se postupně stává předností vína, ale příjemná trpčinka je asi jen pro obzvláště obroušené jazyky.
Takže popřejme hodně prodaného vína a hodně utržených peněz za kvalitní moravská vína.
 
0 0
možnosti