Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zemědělci využili neúrody ke zdražení

Letošní úroda obilí a brambor byla kvůli nepřízni počasí špatná. Proto musíme zvýšit ceny produktů, tvrdí zemědělci a výrobci potravin. Dražší už je dnes v obchodech pečivo, brambory, kuřecí maso, vejce a některé mléčné výrobky. Třeba kilo kuřete stojí o osm korun víc než před čtyřmi měsíci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Celer- Horák

Zemědělci by měli využít neúrody ke kvalitní práci a větší snaze o to,aby k neúrodě nedocházelo!!!
A ne ke zdražování.Ale u nás nikdo nechce makat a vo tom to je
0/0
7.11.2003 10:27

michal gregárek

no comment
To, co tady předvádí p. Jan Cizner a Martina Patočková (redaktoři MF Dnes) je supr. Za takový článek, co napsali o zdražení zem.produktů, být šéfredaktor, tak bych je nakopal do p.dele! Jak může někdo psát o něčem, aniž by zjistil fakta!!! Jestli mají ti dva pomocnou školu, tak se divím, že ji zvládli..... Dotace dostávají pouze ti, co mají známé na ministerstvu (býv.p.min.) a výkupní cena produktů, neni shodná s prodejní!!!! To znamená...výkupní cena 1l.plnohodného mléka od zem. je 7.90Kč. Mlékárny toto mléko odstředí, to je že z mlíka vezmou tuk, na který jsou vázány všechny vitamíny, a z něhož dělají máslo, ne jogurt !, ten nemá s mlékem nic společného, žredí ho a prodávají jej jako plnotučné. Konečná cena již bílé vody (mléka) je 18 Kč!!!! Takže, kdo se hošánci napakuje nejvíce???? Zemědělec?Výkupce?Prodejní řetězec??????
0/0
6.11.2003 12:32

hockeysta

jožini
jiný smysl než jen skryté zdražení akce s desetníky stejně neměla.
0/0
6.11.2003 10:34

Antisocan

Poslanci využili nedokonalosti zákona k zakonzervování současného stavu
Protiústavní vyhláška ministerstva financí garantuje nízké nájemné pro vyvolené lidi, často velmi dobře finančně zabezpečené. Mladí lidé jsou takto brutálně okrádáni na úkor ostatních občanů. Mladí lidé, kteří jsou na startovní životní čáře a často nemají žádný majetek platí až šestinásobné nájemné oproti starším, často již velmi dobře zajištěným lidem s kvalitním automobilem a chalupou, případně i jinou nemovitostí, kteří však nadále mohou bohatnout díky placení symbolických životních nákladů po desetiletí.
Zdražení neregulovaných nájmů je následující:
Garsoniera 30m2 o (222-37)*30 = 5.550,- Kč měsíčně
Byt 2+1 55m2 o (190 - 37) * 55 = 8.415,- Kč měsíčně
Byt 4+1 120m2 o (160 - 37) * 120 = 14.760,- Kč měsíčně
Toto nespravedlivé okrádání mladých lidí na úkor 1,000,000 regulovaných často velkometrážních bytů nemá ve světě obdoby. Díky tomu jsme předposlední zemí na světě s nejnižší porodností.
Bohužel mladí lidé od rána do večera tráví v práci, aby takové nájmy zaplatili, zatímco důchodci ve volném čase můžou pochodovat po Václavském náměstí, nadávat na současné poměry a skandovat za levnější rohlíky. Zdražení 50 haléřů na rohlík a 6 korun na mase je opravdu tragické.
0/0
6.11.2003 9:33

hockeysta

Re:
tak to je tak zjednodušené, že to se skutečností nemá společného vůbec nic. Chce to podívat se na to ze všech možných stran. Třeba i ze strany důchodce, kterej měsíčně pobere 6.300,- nebo i méně.
0/0
6.11.2003 10:37

Kris

Re:
Anebo ze strany mladé maminy na mateřské dovolené, která na rozdíl od uřvaných důchodců nemá čas prudit na všechny strany a proto bere od státu almužnu ve výši plus minus dvou tisíc měsičně na výživu 2 lidí (sebe a dtěte).
0/0
6.11.2003 13:35

firestrater

Re:
Jo já to říkám pořád, neber uplatky, neber uplatky, neber uplatky a nemej děti, nebo se z toho zblázníš...
0/0
6.11.2003 19:49

JK

zamyslete se
Ráda čtu příspěvky k takovým článkům a nestačím se divit mezi jakými lidmi vlastně žiju.Tady vyskakujete,že zemědělec zdraží vlivem počasí své výrobky.Zamysleli jste se o kolik se zvedla cena např.pšenice nebo jiných zemědělských produktů od roku 1990???Nemyslím,za kolik se prodávají v obchodě,ale za kolik je prodávají zemědělci.Aby mohl vyprudukovat pšenici,musí půdu koupi nebo pronajmout,každý rok půdu připravit,obilí zasít a také potom kontrolovat a ošetřovat před škůtci a pak také sklidit.Samozřejmě musí mít sýpku a sušičku,kde obilí po sklizni uloží než jej prodá třeba do výkupu.Samozřejmě při tom musí doufat,že mu počasí bude nakloněno nebo si úrodu pojistit,taky pěkná pálka.Často se stane,že pokud zasadí brambory,musí si je hlídat,aby mu je nerozkradli. Zajímali jste se někdy o kolik šly za těch 13 let nahoru ceny nafty,postřiků,součástek na stroje nebo stroje samotné-nejsou to korunové položky.Doba Přemysla oráče je totiž dávno pryč.To jsem pozapoměla započítat mzdy zaměstnanců,pokud obhospodařuje větší množství půdy,ceny elektřiny ,vody atd.Navíc,on ten zemědělec nepracuje jen 8 hodin a má padla,víkendy volné.A ještě by mě zajímalo,kde jsou ty státní dotace,o kterých se tady pořád píše????
 
0/0
6.11.2003 9:29

Roman

Re:
At klidne zdrazi, to mi nevadi. Ale vadi mi kdyz se ohanite tim, co vsechno musi investovat. Zemedelec je podnikatel jako kazdy jiny! I ja si musim nakoupit stroje, zarizeni, sehnat a platit lidi!!! V cem je zemedelec jiny nez ja???? A pocasi? Ekonomika je nekdy take jako pocasi - ted zrovna je uz delsi dobu krize a taky nebrecim at mi to nejak stat kompenzuje!!! Cely tenhle spor je zpusoben NESMYSLNYMI dotacemi zemedelstvi (nejen u nas ale v cele EU)!!! Ptate se, kde jsou statni dotace? Odpoved je jednoducha - mezi zemedelci!!! A ze je nekteri maji a nekteri ne? To uz je spise otazka pro toho, kdo je prideluje.
0/0
6.11.2003 10:46

JK

Re:
Nevím v čem podnikáte,ale podnikal byste dál,kdyby se jste rok od roku musel prodávat své produkty za stále nížší ceny a přitom vstupní náklady by se neustále zvyšovaly.Např.ceny potravinářské pšenice se rok od roku snižují,vepř.žir se taky prodává větší část roku pod jeho výrobní náklady.Nevěříte,źjistěte si to,za kolik se prodávala potravinářská pšenice do výkupu v roce 1992 a v roce 2001.Nejsem zemědělec,ale pokud chci někoho kritizovat ,trochu si zjistím více informací.Možná budete argumentovat proč to teda dělá.Zvířata nemůžete odvézt ze dne na den na jatka(např.krávy musíte nejdříve zasušit a samozřejmě nesmí být březí),potřebujete tedy pro ně další krmení,nemůže jim říct,že už jste skončil.Pole by měl dát do původního stavu,tj.všechno souvisí se vším.Není to jako by zavřel fabriku.Jen zatne zuby a myslí si,že není možné,aby nebylo příští rok lépe.Co se týče těch dotací,uveďte příklad,kdy je zemědělská výroba dotovaná státem.Pokud vím,existují pouze dotace v horských oblastech,kde stát dotuje údržbu horských ploch.Kde jste viděl dotace zemědělské výroby  - vzbuďte se.Snad máte na mysli nějaké výhodnější půjčky,ale kdo kdy dal zemědělcům něco zadarmo?????!!!!!!Pokud se vrátím k tomu článku,2 třetiny se tam psalo,jak zvednou ceny obchody a ne zemědělci.Pokud zvednou cenu potraviny(potr.pšenice),tak možná 10 haléřů na  1kg pšenice.Ale nadpis byl,jako by zemědělci chtěli zvednout produkty o 100 procent.Směšné!!!
 
0/0
6.11.2003 11:17

Andělíček

Chudáci zemědělci,zase bylo špatné jaro,léto,podzim i zima,tak jim zaplatíme
ať můžou dál chlastat v zaplivaných vesnických hospodách a na pole ať nechodí fouká tam a ještě by museli něco dělat fuj.Český bordel na polích to je prdel,ještě jsem nečetl,že byla nadměrná úroda,že bude všeho nadbytek a že bude něco lacinější.Do hajzlu s celým českým zemědělstvím!
0/0
6.11.2003 9:11

Daňový soumar

Re:
Máš hlad???
0/0
6.11.2003 9:20

Martin

Re: taky vysvětlení
taky se to dá napsat tak že tržní mechanismus konečně funguje- je li něčeho málo, jde cena nahoru. Ještě rada- nechoď do těch zaplivanejch putyk, moc toho víš a leze ti to na mozek
0/0
6.11.2003 10:54

Otík

Re: Zemědělci jsou paka,jako někteří přispěvovatelé!
0/0
7.11.2003 8:28

STEPAN

kdyby nebyla cla...
Naši zemědělci zdražují? Hm, tak to asi musíme zaplatit. A nebo můžeme dovést levnější výrobky ze zahraničí a ti zdotovaní čeští sedláci skrachujou a pujdou vyrábět auta, to skoro zní jako řešení, no ne?
0/0
6.11.2003 9:08

T

Ale od státu dostanou 16 miliard kč, co kdby šli raději MAKAT do fabriky?
0/0
6.11.2003 8:52

mudroch

LŽI
Zprávy o neúrodě jsou bludy.Místně ano ,ale celorepublikově je to lež.
0/0
6.11.2003 8:21

hfdfjk

*
Hele, jaktože sem jde psát bez registrace?
0/0
6.11.2003 8:16

jfkdnrey

Re:
protoze to je ceske Hele.Zadny pravidla nemusis dodrzovat,je to beztrestne a vsichni to delaji taky,tak co.
jeste neco chces vedet??
0/0
6.11.2003 8:23

Karel

no co...
,, tak místo našich drahých výrobků koupím něco ze zahraničního dovozu
0/0
6.11.2003 8:06

Martin

lehkoživkové
Zemědělci využili neúrody ke zdražení
(Řekl bych že až začnou docházet ložiska ropi tak se začne taky zdražovat). Je to prostě normální jev. Je spíš potřeba prozkoumat, když zemědělci zdražili např.o 30 korun na metráku obilí, aby překupníci a lehkoživkové nepřhodili 100. To vede podle mě v důsledku v největší nárůst cen!!!!!!!!!!     
0/0
6.11.2003 8:03

Roman

Kartel?
To, ze pekari zdrazi, je kartel a to, ze komora DOPORUCI ceny, kartel neni???? Podle vysky dotaci na zemedelstvi nemusi ani jeden pracovnik vubec nic delat a na plat mu to staci... Taky bych chtel dostat rocne 100-200 tisic od statu jen za to, ze vubec neco delam...
0/0
6.11.2003 7:45

Pyjus

Pro pány KRITIKY (Roman a další)
Nepracuji v zemědělství, půjčuji cizí peníze cizím podnikatelům, mezi nimiž jsou i zemědělské podnikya jen chci zdůraznit, že
a) zemědělci mají téměř nejnižší platy napříč ekonomikou, v čehož důsledku zemědělští zaměstnanci stárnou
b) takové chování zemědělců je tržní, protože, a to s v článku neuvání, zatímco ceny vstupů rostou několik let, výkupní ceny masa i obilí za poslední 2 roky klesly o cca 10 - 20%, takže se nyní napravuje, co bylo pokaženo povolením subvencovaných dovozů, hysterií kolem BSE
c) kdo chce zemědělce kritizovat za nicnedělání a inkaso dotací za nic, je pošetilec a buran, který v zemědělství nikdy nic nedělal
d) všechno se pojistit nedá (např. při vymrznutí zemědělec získá jen část přímých nákladů, ale kde je zisk na pokrytí odpisů, kde jsou mzdy, kde jsou alternativní nákldy, úroky z úvěrů..., proti suchu, či přívalovým dešťům se taky nepojistíte, maximálně tak krupobití...)
za é) až za žet) nemám čas, náladu a místo na další spílání proti kritikům, takže jen dodám, že i mezi zemědělci, jako kdekoliv jinde, jsou dobří a špatní podnikatelé, pracovití i líní lidé a že není jiného oboru, který by byl tak závislý na počasí, a kde je často délka výrobního cyklu delší než rok, což znemožňuje promtní reagování na tržní situaci...
0/0
6.11.2003 10:26

raf

Jen zdražujte
Jen zdražujte, nyní díky neúrodě, po Novém roce díky DPH, v květnu díky vstupu do EU, vždyť my obyčejní smrtelníci rádi budeme všechny zloděje podporovat a na konec budeme rádi, že nám zbyde na suchý chleba.Ale jsme spokojeni, že tady v tom bordelu a bezpráví můžeme žít.
0/0
6.11.2003 7:23

pinkylala

Co by bylo dobre
Srovnat praci a vykon zemedelcu u nas  a jinde, porad narikaji ale kdyz jsem videla dokumet dve stejna druzstva  ale ty rozdili mlatili do oci.Tata Lux uz miliony kamaradum nerozdava a jinak na ministerstvu zemedelstvi je sice zamestnano kolik set lidi a k cemu?? neumi ani spocitat pudu pro EU myslim, ze kdyz by se zrusilo a nejen to jedno ministerstvo tak se nemusi tak drasticky zase vsechno zadrazovat Na co mame vladu odpovim si na dve veci na nic a na (pi)
0/0
6.11.2003 6:56

Bogan

Re:
Vy snad soudíte zemědělství a družstava podle dokumentu  vysílaného v televizi. No tak to tedy panbůh s námi.
0/0
6.11.2003 8:42

čtenář

Ach jo
Proč takové blbosti  píšou na internetu. Víte, kolik je v jednom rohlíku mouky? za 14 haléřů čs. Tak proč se zdražuje o několik procent? A to v těch 14 halířích je i marže mlýnů. Na koho budeme nadávat, až nám zdraží naftu, to se promítne ve všech výrobách
 
0/0
6.11.2003 6:38

albrs

Ach jo...
To je zase clanek... Pane redaktore, jak moc Vam vadi, ze po 8mi letech rohliku za korunu budete za denni nakup peciva pro celou rodinu platit o 10tikorunu vice??
0/0
6.11.2003 3:11

Cancerman

Re:
No, ono za mesic je to 300 korun, za rok 3650 korun, za deset let 36 500 korun a za bezny lidsky zivot 273 750 korun...
0/0
6.11.2003 7:04

Vlasta

Re:
0/0
6.11.2003 7:54

Roman

Re:
Tak to je asi lepsi o 500 Kc mesicne pritlacit na danich a subvencovat zemedelskou vyrobu jen abych ten rohlicek byl zase za korunku. Nebo jeste lepe, zvysime dane o 1500 a rohlik bude zase za 30 hal. !!!! Kdy asi tak lidicky v EU pochopi, ze silene dotace do zemedelstvi jsou drazsi nez kdyby byly potraviny za realne ceny ?!?!?
0/0
6.11.2003 8:03

Mikr

Re:
Jsem zemědělec a nevím o nikom, kdo by pobíral nějaké šílené dotace. Z celé diskuse vyplývá jedno: Drtivá většina národa o problému zemědělství nic neví. Jen pro informaci: ceny  v Kč v roce 1990 a 2003 - obilí průměr 280 a 260, maso krávy 17 a 20, mléko 5 a 7,80 a tak dále. Ojediněle se stane jako letos u brambor, že ceny vzrostou. Ale počkejme příští rok ta almužna. Tedy ceny placené zemědělcům se za 13 let zvýšily o necelých 40 % v průměru - opačně ceny strojů se zvýšily o 500%, nafty 400 %, atd. .Jen by mně zajímalo, kolik jste vy kritici brali tehdy a nyní! A nebo zda vaše firmy mají stejné vstupy a výstupy jako zemědělci!
0/0
6.11.2003 13:03

Roman

Re:
Ale proc prodavaji zemedelci za tak malo penez? Souhlasim s tim, ze je to almuzna. Podle meho nazoru prodavaji proto, ze ceny jsou tlaceny dolu (umele!!) cenami surovin v zahranici (napr. EU). A proc jsou tlaceny dolu ceny v zahranici? Diky dotacim!!!
0/0
7.11.2003 9:16

zrcadlo ceska

Re:
A kolik bezny cesky zivitel rodiny prochlasta a prokouri za mesic,za rok,za deset let a za bezny lidsky zivot?!Hold budete si muset uvedomit priority,ale nejdriv ti co vam vladnou.Takze vas ceka krusne obdobi.A jak je zvykem,dalsi uprava cen(prispevek do derave statni kapsy)se ocekava po novem roce,v lete,po novem roce,v lete.....................................
 
0/0
6.11.2003 8:08

svejk

Re:
No a proto uz nikdo ani rodinu nezaklada.
0/0
6.11.2003 10:24

JD

Re:
Ty se každý den cpeš rohlíkama  ? Tak to tě teda lituju.
0/0
6.11.2003 8:38

zbynek

Re: pecivo ?
Bavíte se jenom o rohlících, ale oni se nezdaržili jen rohlíky.....
0/0
6.11.2003 8:02

my

Re:
kdo oni?Nejsou to nahodou ONI zvoleni a vyslani do cela zeme VAMI??
0/0
6.11.2003 8:13Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.