Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lidé se trápí kvůli nezaměstnanosti

Zprávy o vysokém počtu lidí bez práce znepokojují českou veřejnost. Vláda i nevládní ekonomové očekávají, že na přelomu roku nezaměstnanost překročí deset procent. Už nyní se na úřadech práce hlásí přes půl milionu lidí. Sedm lidí z deseti si myslí, že tato čísla jsou "příliš vysoká".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Rejpal

Perte se a žerte se !
Nevím jaký smysl má níže uvedená diskuse, ale už Karel IV. stavěl hladovou zeď, chce to veřejně prospěšné práce a lidem umožnit, aby si sami hledali práci za víc peněz. Když se budete hádat tak nic nevyřešíte. Vězte, že kapitalismus, který jste si vybrali je efektívnější než socializmus jen proto, že míra sociální solidarity je zde podstatně nižší. Trh a strany které jsou u moci nejsou už z principu schopny tento problém řešit.
0/0
16.12.2003 20:27

Raketka

... hm ...
... když jsem odmaturovala, byla jsem plná ambicí, plánů a těšila jsem se, že si najdu pěknou práci (třeba za pár korun), získám praxi - a třeba i lepší plat po čase ... jenže jsem na "pracák" musela. Holku bez praxe nikde nechtěli ... a i když jsem ve výběrových řízeních byla úspěšná, vysvětlovali mi, že mě přijmout nemohou, protože bydlím daleko a dojíždění by mi jistě činilo problémy (takže vzali holku, která nic neumí, ale hlavně, že byla místní - nejspíš něčí známá) ... jinde se na mě můj potencionální zaměstnavatel díval, jako bych měla do půl roku na 100% otěhotnět.
 
Bylo mi z toho smutno, špatně ... a po pár měsících jsem se cítila totálně bezcená, méněcená a ponížená. Veškeré ambice a chuť do práce byly fuč.
Chtě nechtě jsem musela jít pracovat ne černo, abych uživila sebe, svého psa a ještě mohla pomoct své mamince, která se jako samoživitelka musela starat ještě o mé dva mladší sourozence.
 
0/0
16.12.2003 11:33

Raketka

Re:
Neměla jsem z toho ani radost, ani užitek, ani slušný živobytí ... jen deprese, že v tomto státě musí vysokoškoláci doplňovat zboží v supermarketech, středoškoláci krájet zeleninu a škrábat brambory v restauracích ... přičemž si nějaké staré komunistické babky sedí v kancelářích a vaří kafíčka sklerotickým dědkům, kteří jim šéfují.
 
Naštěstí je tato doba už pomalu pryč a na kvalifikovaná místa se dostávají kvalifikovaní lidé.
 
I já jsem si našla pěkné zaměstnání, kde jsem spokojená. Jen každý měsíc podezřívám účetní, že mi jistě vypočítala výplatu špatně. Nevěřícně mžourám na výplatní pásku a říkám si:" copak si toho nevšimla, že mi z výplaty strhla na pojištění a daních téměř celou třetinu platu? Kolik si myslí, že vydělávám, když mi odepíše tolik tisíc?"
A pak si to přepočítám a zjistím, že naše účetní je zcela v pořádku ... ale naše vláda už zřejmě o poznání méně.
 
A tak mě napadá, jestli jsem se tehdy na té podpoře opravdu neměla lépe - sice jsem se cítila na pokraji společnosti a měla jsem deprese z toho, že nejsem potřebná a užitečná ... ale mohla jsem si koupit boty na zimu
0/0
16.12.2003 11:33

Buran

Re:
No víš nelíbí se mi, že se vyjadřuješ o starších lidech tak špatně. Ne všichni jsou totiž jen do starého železa. Stejně tak jako celá řada absíků si myslí, že sežrali všechnu moudrost. Já, když přijímám nějaké lidi, tak mě více zajímá to, jak si nový uchazeč umí vážit svých spolupracovníků. Protože profesi , tu se naučí. Ale vycházejt s lidmi, to je řehole. A fracky, kteří si myslí, že ve škole sežrali všechnu moudrost nevezmu do své firmy nikdy! Jsou bezcenní.
0/0
16.12.2003 11:41

Raketka

Re:
Burane, Burane ... v životě bych nechtěla pracovat ve firmě, kde šéfuje člověk, který dokáže v jednom odstavci nasekat tolik pravopisných a gramatických chyb      
A jestli ve své firmě zaměstnáváš babičku, která sice moc neumí a to co umí, už dávno neplatí, za to se na všechny krásně usmívá a vaří jim kafíčko a nosí domácí buchty, tak by mě zajímalo v jakém oboru podnikáš, že jsi už dávno nezkrachoval.
 
Také by mě zajímalo, jak při výběrovém řízení poznáš, že si uchazeč bude umět vážit svých spolupracovníků, že bude umět se všemi vycházet a že když se ve škole nic nenaučil, tak že se teď profesi naučí.
0/0
16.12.2003 12:27

Vasilij Zajcev

Re:
No já to měl sice v životě ( a v zaměstnání) snažší, ale přesto mi tenhle příběh připomněl spoustu kamarádů, kamarádek kteří pokud neměli známé někde vysoko tak na tom byli stejně. Akorát bych se možná trochu zastal zaměstnavatelů, taky to nemaj všichni lehký, sama vidíš kolik mesíčně odváděj, nebo nedej bože když se třeba zničí nějakej stroj - nahradit ho jiným vetšinou stojí nemalý peníz - a tak se asi nedivím že si zaměstnavatel hodně spočítá koho přijmout a nedívá se třeba jen na kvalifikaci (i když by měl) Chyba je spíš v tom jaký je nastavený podnikatelský prostředí v ČR - tj. firmy bojují o přežití -> discriminace v náboru zaměstnanců... - no radši končím:))
0/0
16.12.2003 13:29

Buran

Re:
Poznám to snadno. Najmu si na to agenturu a každý  nově příchozí zaměstnanec dělá psycho testy. A nemáš pravdu v tom, že v mé firmě pracuji staří dědkové a staré baby. Asi by ses divila, jaká je struktura zaměstnanců mé firmy. Ale jen tak na závěr - i ty jednou budeš stará. A co se týče pravopisných chyb, to jsou překlepy protože píšu rychleji než to ten zatracený server zvládá. Ale všem se za to omlouvám. Možná kdybys znala mou firmu, ještě velmi ráda bys u nás pracovala.  P.S  je mi 37 a mám ve své firmě několik, z tvého pohledu plesnivých dědků. Ale jejich schonosti bys jim ty náno mohla závidět.
0/0
16.12.2003 14:27

Honzajs

Re:
To, jak bude nový zaměstnanec vycházet s kolegy je jeden z klíčových parametrů. To, zda je tomu tak doopravdy se dá řešit zkušební dobou nebo smlouvou na dobu určitou (cca na 6-9 měsíců). Pokud se zaměstnanec osvědčí, dostává smlouvu na dobu neurčitou.
0/0
16.12.2003 15:09

Peter

Re:
mily soudruhu Burane, jsi vedle jak ta jedle a ty tve stare baby a dedkove pujdou pod drn, uz se tesim, tak cest praci soudruhu z stb!
0/0
16.12.2003 13:23

Buran

Re:
Ahoj Peter. Jen tak pro představu, jak ty staré baby a dědkové, jak je nazýváš pracují. V mé firmě mají 4 top manažeři Porsche jako služební vůz. Jsme skvělá a prosperující firma. Ale jenom proto, že si vážíme práce všech, bez rozdílu věku.
0/0
16.12.2003 14:31

Vasilij Zajcev

Re:
Hmm dík že víme jakej máte vozovej park. Co ještě tak skvělýho máte?? Manažeři možná jezděj v Porsche, ale uklízečky berou minimální mzdu a ještě nima každej "porchista" pohrdá, ostatní střední management berou taky základní mzdu (zbytek načerno - nelíbí - tak táhni).
A za další. Když si dneska v noci ukradnu vlajkovou lod od Audi (jako že to neumim) tak tady taky  zejtra budu machrovat jak jsem dobrej, že mám poslední model Audi.
Možná by bylo zajímavější napsat obor v kterým podnikáš (jestli teda nekecáš) a čeho si dosáhnul, proč si myslíš že jsi dobrej a lepší než konkurence, než tady házet Porsche do placu.. (mimochodem Porche je mozná dobrá kára, ale urcite ne reprezentativní auto pro zástupce top managementu )
0/0
16.12.2003 15:19

Kris

Re:
Hochu, ty kecáš, až to bolí. Viděls někdy Porsche? Řídlis někdy Porsche? Možná kdybyste měli ve firmě 4 Cayenne, tak se o tom dá teoreticky uvažovat. Ale třeba Carrera je jako služební auto totální kravina, protože superb nebo A6 za poloviční cenu oproti Porsche nabízí podstatně víc pohodlí pro služební cesty. Porsche je sporťák pro zábavu a volný čas a ne pro služební cesty, nemluvě o tom, že na ledu a na sněhu se s Porsche nedá jezdit skoro vůbec.
0/0
16.12.2003 17:03

Vaclav Hanus

Re: fujtajxl
Takove slataniny jsem uz dlouho necetl.
0/0
16.12.2003 13:45

Vasilij Zajcev

Re:
máš recht, tohle v předvolebním programu ČSSD (převlečených KSČM) nenajdeš
0/0
16.12.2003 13:48

Vaclav Hanus

Re: fujtajxl patrilo prispevku od Raketka
0/0
16.12.2003 13:51

Raketka

Re:
máš recht, tohle v předvolebním programu ČSSD (převlečených KSČM) nenajdeš    
0/0
16.12.2003 14:01

Vaclav Hanus

Re: hej pocem!
Hele raketo, odkdy delaj stetkam rito ucetni?
0/0
16.12.2003 14:39

Vasilij Zajcev

Re:
Stetko jo??
Mozna ani nechtej aby ti někdy poslala fotečku - kdo by ti pak utřel poslintanej monitor???
0/0
16.12.2003 15:21

Vaclav Hanus

Re: ..a ty jses jeji pasak?
0/0
16.12.2003 15:40

Kudláková

Re:
Václave, ještě si u mě neztratil všechny šance...!!!
0/0
16.12.2003 15:47

Vaclav Hanus

Re: ...nechal jsem se unest. A ted me to mrzi
0/0
16.12.2003 17:52

df

Re:
ne on je jeji advokat, zato ty jsi advokat tech rudych kurrevv co jich je v cesku jeste rozlezlych par milionu dokud nevymrou vid Vasku Saskovici Hnusici?
0/0
16.12.2003 15:49

Radim

Re:
Raketko, jestli chce znat svou opravdu, ale opravdu hrubou mzdu, ta tu svou "hrubou" mzdu vynasob 1.35. A budes se divit jeste vic.
0/0
16.12.2003 17:18

Buran

Je to v systému
Socdemácký systém je zrůdný a naprosto nefunkční. Není možné obvińovat lidi ze zenužívání sociálních dávek. Je nutné trestat vládu za to, že je náš systém tak špatný. Člověk je tvor, který se chová racionálně , tzn. tak aby přežil. Jestliže Špidlovskp-škromachovská zrůdnost neustále prodražuje pracovní sílu, pak se jednoho brzkého dne celý systém zhroutí. Je nutné udělat především pořádek na straně vládních výdajů, to znamená snížit i rozpočet na parlament a zrušit senát a také výrazně snížit daně. A to i OSVČ. A ne jako dosud potrestat OSVČ za to, že se o sebe umí postarat a všem ostatním zatnout tipec. Také by si měli udělat pořáde v šedé ekonomice a zejména v nedoplatcích za již vyměřené daně. Ale tím nemám na mysli jenom nedoplatky od malých a středních, ale také gigantické nedoplaty stáních podniků typu ČD. Ano , propouští všichni i energetika. Ale tím se situace nevyřeší. Systém je nutné nastavit tak, aby fungoval efektivně a ne aby požíral sám sebe. Že vypasený tupý Škromachu.
0/0
16.12.2003 11:31

hbf

Re:
Sociální systém, pracovní právo a gró daňového práva pochází z pravicové dílny ODS. ČSSD jen zvyšuje minimální mzdu, která se 99% lidí vůbec netýká.
Nedivte se, že se socialistické vládě nechce zpřísňovat pravicové zákony. V normálních zemích to spíš bývá naopak.
OSVČ se o sebe starají stejně, jako zaměstnanci - oba dva si totiž musí najít a udržet práci. Ale zaměstnanci jsou ve srovnání s OSVČ značně znevýhodněni (žádné náklady, vyšší soc. a zdrav. pojištění). Osobně nevidím důvod k tomu, aby se na zaměstnance a OSVČ pohlíželo rozdílně - stále jsou to stejní lidé.
0/0
16.12.2003 12:10

Radim

Re:
Za soc.dem. se napr. velikost uz zakona o dani z prijmu zpetinasobila.
0/0
16.12.2003 17:36

FrNedobrota

To je super !
Bydlím na vesnici s 2000 lidmi. Půlka je na pracáku, protože dělá na černo, hlavně na stavbách a v zemědělství, kovovýrobě, hospodách.  Teď  je zima, tak se pěkně jdou ohřát na pracák. na co by taky platili tak židácké daně, že ? Sonanostát musí zkrachovat !
0/0
16.12.2003 9:15

fighter

Re:
proc "zidacke" dane, ty pako svejkovske? Snad cechacke, spidlovsko-skromanovsko socialisticke dane, ne??? tak si nech ty sve rasisticke anti-semitske vulgarismy pro sve vsi u tebe doma, mezi lidi takova spina nepatri, ty nacku hloupej!
0/0
16.12.2003 10:25

Daňový soumar

Řešení je jednoduché
Stačí snížit daně a bude po problému. Ekonomické zákony fungují i v šokialismu - vyšší daně = vyšší nezaměstnanost. A dále odhad "vlády" je špatný. Ne 10,3%, ale 12,5% nezaměstnaných do konce dubna.
0/0
16.12.2003 9:11

mark4

Re:
No to je totalni nesmysl. Vysvetlovat to by byla ztrata casu.
0/0
16.12.2003 16:51

tris

Re:
Bohuzel neni. Vysvetlovat to by ale chvili trvalo. Akorat k tomu snizeni dani se musi jeste snizit vydaje, protoze jinak to nema valneho smyslu. Ono je totiz naprosto neprokazatelne, ze verejne sluzby maji pozitivni dopad na ekonomiku (ekonomika=soukromy sektor-dane+statni sektor, dane=statni sektor, takze ekonomika=soukromy sektor... hodne zjednodusene). Naopak prokazat, ze verejne sluzby maji negativni vliv na soukromy sektor je pomerne jednoduche.
0/0
16.12.2003 17:08

kouč

VLÁDA
Při způsobu vedení ekonomiky a podpoře podnikání touto vládou to ani nemůže být jinak
0/0
16.12.2003 7:52

Kajetan11

Trapeni
Ja se taky trapim. Jsem zamestnanec a z mych dani ziji minimalne dve rodiny, jejichz chlebodarce nebere obzivu svych ratolesti a drahe choti za svuj zivotni udel.
0/0
16.12.2003 7:48Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.