Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nájem se hýbe i v regulovaných bytech

Regulované nájemné, které je už rok a půl kvůli nedostatečné legislativě ve slepé uličce, se dalo do pohybu. A nebylo k tomu potřeba ani soudů, u nichž chtěli majitelé volající po tržních nájmech prokázat, že činže držené nízko státem jim neumožňují se o domy řádně starat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

objektivnibanikovec

Chápu,
že majitelé domů jsou nespokojeni. Ale na druhé straně: kolik lidí třeba tady v Ostravě může platit nájem 6 až 10000,- Kč měsíčně? Vždyť to je celý průměrný starobní důchod.
A vůbec je to nějaké divné. Platím nyní 2600 čistého nájmu (bez inkasa). Bratr platí za o něco menší družstevní byt do fondu oprav o dost méně, ale řekněme že řádově to celkem odpovídá mému nájmu. To znamená, že čistá údržba nájemního domu se bez větších problémů dá zvládnout se současnou výší nájmů. Tak odkud se berou nářky majitelů bytů, že tržní nájemné by mělo být cca 5x vyšší než je teď? Tato částka možná vychází z úvah při rozhodování o stavbě nového bytového domu. Ale tam je příčina jiná: extrémně vysoká hladina cen ve stavebnictví vzhledem k průměrným platům u nás.
0/0
14.1.2004 16:23

nebydlící

Re:
Srovnáváte nesrovnatelné. Peníze na údržbu může platit majitel bytu - tedy i družstevník. Vy ale jako nájemník ten byt nevlastníte. Tedy musíte někomu zaplatit za to, že Vám umožňuje používat jeho majetek. Slovo nájem znamená něco jiného než příspěvek do fondu oprav.
0/0
14.1.2004 18:36

René

Cedulky: SOCIALNI BYT
TO JE NÁPAD.  JDU JEŠTĚ TEĎ PŘIPRAVIT CEDULKY,(SOCIÁLNÍ BYT) ALE CHCE TO UDĚLAT NĚJAK POŘÁDNĚ, ABY TO NESTRHLI. CO TO NASTŘÍKAT PŘES ŠABLONU NA ZEĎ? PAK TO JEN PŘETŘEME. ASI TO UDĚLAM SPÍŠ TAKTO.
0/0
13.1.2004 23:35

Domin

TRH
Vsechno se to melo pustit trhu !!! tohle je na h....
0/0
13.1.2004 8:44

a

STAVKA
Jaká je vaše konkrétní představa ? Uzavřít na hodinu domy i s nájemníky ? Odpojit demonstrativně (třeba mezi 19.30 a 20.00 na protest všechny služby a energie v domě ? I když vhodbou formou (v anglosaských zemích myslím znají pojem "demonstrativní porušení zákona", u nás spíše "občanská neposlušnost") se možná vyhnete odsouzení z trestného činu (trestnímu oznámení asi ne)ale ve společnosti se dočkáte odezvy, která bude v popsaných příkladech kontraproduktivní. Možná , že se na tomto foru objeví nějaký vhodnější a nápaditější způsob "stávky". Na druhou stranu je totiž nejhorší variantou nedělat nic.
0/0
13.1.2004 1:46

deregulant

Re:
Navrhuji demonstrovat viditelně solidaritu majitelů domů i nájemníků (na kterou nevěří Křeček): majitel ukazuje: "Budu rád, když u mě budeš bydlet za X Kč" a nájemník ukazuje "Rád u tebe budu bydlet za X Kč", kde cena X leží mezi současnou regulovanou cenou a cenou tzv. tržní. Zatím, bohužel, to tak nelze udělat, protože právě stát (vlastně lobby regulovčíků) brání tomu, aby vznikaly spokojené dvojice majitel-nájemník a staví naopak tyto dvě skupiny obyvatel proti sobě. Jedněm neumožňuje bydlet levně a druhé nutí přijímat za bydlení nesmyslně nízké poplatky. Horší stav snad u bydlení nelze vytvořit.
0/0
13.1.2004 18:43

deregulant

Re:
Ještě ke stávce: "Stávka" musí být mediálně zajímavá. Co takhle chodit s "holým zadkem" a ukazovat, o kolik nás stát regulováním připravil? :-)
0/0
13.1.2004 18:52

křeček

Re: jen to udělej a máme tě!
0/0
13.1.2004 22:37

Tomas

???
Jo mimochodem docela bych rád věděl co jsou zač lidi, kteří se tu ohánějí tou peticí www.narovnání-nájmů.cz.  Rozhodně to nebudí dojem důvěry a seriozního otevřeného přístupu. Proč tam např. není volné forum? Místo toho nějaká podivná cenzura na vkládání upravených příspěvků. Škoda, dobrá iniciativa (stránky, petice, reklamní akce), která má však zřejmě sloužit úplně jiným účelům a zájmům.
0/0
12.1.2004 23:39

deregulant

Re:
Na druhou stranu právě zloděj často křičí "chyťte zloděje", že Tomasi? Pokud není věcný argument, lze vždy napadnout samotného nositele odlišného názoru. To je osvědčené a lze se to dobře naučit např. v kterékoliv Sedmičce na Nově. A ty (Vy) Tomáši, jsi (jste) v tomto hodně dobrý. Jinak i já bych volné debatní fórum uvítal. Nepovažuji ho za nutnou podmínku. Umím si představit, kolik prudilů se najde a začle zaplevelovat volné fórum vugarnostmi. Sám jsem kdysi jedno takové fórum provozoval. Pokud nemáte kapacitu jednoho člověka jako "cenzora", je jen otázkou času, kdy budete muset fórum zavřít pro chaos a vulgárnost (byť třeba jen jednoho "uživatele").
0/0
13.1.2004 18:49

Tomas

Re: nerozumím
A to že jako vůbec. Ty stránky jsem nedávno objevil náhodou a nápad se mi nejdříve líbil (mne osobně se regulace dotýká tak, že nemám kde bydlet,  a platit 50-70% průměrné mzdy  někomu načerno nechci a nemůžu) . Poslal jsem tam dokonce příspěvek a naivně podepsal tu petici. Odezva vůbec žádná. Takže  se nedivte, že tu  vznáším veřejně pochybnost a nedůvěru, protože z toho všeho mám takový dojem. Jinak věcný argument jsem uvedl (znova si to přečtěte) a nikoho s odlišným názorem jsem dle mého soudu  nenapadl. Ten zbytek radši nebudu vůbec komentovat.
0/0
13.1.2004 20:20

Křeček

Stávka
0/0
12.1.2004 23:23

Nikola

Opravdové reformy!
Je mi 26 let, studuju VŠ a bohužel stále bydlím s rodiči v družstevním bytě v Praze. V mém okolí tak cca 70% procent vrstevníků nějak přišla k bytu s nízkým nájemným (někteří s regulovaným nájemným, někteří dostali od rodičů družstevní byt nebo v osobním vlastnictví, jenž však rodiče povětšinou získali za směšné zlomkové ceny při podivné pseudoprivatizaci bytového fondu) Ta menší část jde trnitou cestou tržních vysokých nájmů a pořizování do osobního vlastnictví formou hypoték a úvěrů. Já jsem hned od začátku chtěl jít přímou cestou, tj tvrdě šetřit a poté si vzít přiměřený úvěr, abych si mohl vlastní byt koupit. Dneska mám našetřeno cca 800,000Kč, ale ceny bohužel rostly rychleji, takže stále nemám ani na malou garsonku v Praze. Dál už bydlet doma nemůžu a nechci a platit 50-65% průměrné mzdy někomu do kapsy nehodlám. Tento rok dokončím školu a zřejmě odejdu pracovat do EU. Měl jsem možnost o prázdninách dvakrát pracovat a žít v USA, ne že by to byl nějaký ráj, ale v pohodě jsem si vydělal na krásné nájemné bydlení. Tento problém je řešitelný, ale chybí vůle a odhodlání něco změnit,což jenom dokresluje poměry v Čechách. Staví proti sobě lidi, místo aby se nastavil jasný, spravedlivý a průchodný systém "Každému bydlení dle jeho potřeb a možností" , který by vypadal takto 1) Mladý člověk s nízkými příjmy na začátku pracovní kariéri=po určitou dobu nájemné bydlení + šetření na základní akontaci. 2)Po několika letech (5-7), stabilní pozici a zvýšení příjmů v práci = koupě vlastní nemovitosti na hypotéku. X)Poznámka: určitá skutečně malá část lidí bude vždycky odkázaná na pomoc druhých Tento jednoduchý systém bude mít kladný vliv i na celkovou ekonomiku země a především zaručí tok kapitálu správným směrem, protože 40let se tady do nemovitostí investovalo méně než skutečně mělo (každý něco chtěl zadarmo a nic nevložil) , a proto je u nás stále nízká nabídka, která žene ceny vzhůru. První však musí dojít k třesku v podobě zrušení nesmyslné regulace nájemného bydlení
0/0
12.1.2004 20:54

eliska

Re:
...cena bytu/domu se reguluje sama od sebe..poptavkou a nabidkou. Zrovna tak jako neexistuje stabilni pozice v praci, neexistuje stabilni market realit...Ne kazdy chtel behem minulych 50sati let neco zadarmo, ale vetsina jiste chtela, a proto se drzela u moci zubama nehtama...Ti co chteli podnikat,  vymyslet vynalezy, stavet nove byty, domy, silnice a mosty, nesmeli nic, ani skytnout prdnout aby je nekdo ze sousedu neudal...temto lidem je dnes pres 80sat let, nic nemaji, protoze nemeli lukrativni pozice a nekradli..hodne techto lidi zije v prazskych bytech, kde zili cely zivot a kde vychovali za tezkeho stradani sve rodiny behem totality...jestli se muzou deti byvalych  komunistu necim temto lidem omluvit....nechte je dozit v bytech, ktere se staly jejich domovem/veznici od roku 1948...tak jako oni nikomu nerezali krky v 89 , vy jim nerezte krky ted...radeji postavte nove byty ktere budou levnejsi ale lepe vybavene, v hezkem prostredi, s tenisem, plavanim, dobrou skolou, nekde na periferii..casem tito lide v Praze zemrou a byty vam radi uvolni..Mnozi z techto lidi, byli pratele rodicu dnesnich majitelu, a mnozi majitele pokud si je pamatujou,  je nechavaji dozit za snizenou cenu ve svych domech.. .
0/0
13.1.2004 4:38

Nikola

Re:
Že  cenu určuje poptávka a nabídka je snad jasný a já to tam taky zmínil( ale cena zase ovlivňuje je!!!) Spousta bytových ploch se při  velice  nízké regulované ceně vyplatí delší dobu držet neobsazené i když by je někdo moc potřeboval a byl ochoten zaplatit vyšší cenu. To mi přijde dost zvrácené.  Že neexistuje stabilní pozice v práci? Určitě alespoň menší riziko a větší plat když člověk už má přinejmenším v prvním zaměstnání praxi 3roky (vlastní zkušenost).  Jinak ta větší část Vaší odpovědi je dost smutná  a ja taky napsal, že stav bohužel staví proti sobě lidi, takže nevím proč mi říkáte, že chci někomu řezat krky, to se mě dost dotklo.  Určitě máte pravdu, že začátek a příčina problémů celé naší společnosti je dávno v historii (1945,1946,1948) a je to hodně složité (proč tehdy tolik lidí volilo komunisty? Říkáme převrat, ale většina národa ho sama zvolila) a že schopní, nadaní a aktivní lidé to měli hodně těžké (asi existovaly pouze možné 3 volby: 1)odpor a protest (Václav Havel), 2) emigrace, odpor 3)nutnost starat se o rodinu a tak částečná rezignace a koegistence s režimem a vládou "líných,závistivých  neschopných nebo  naopak všeho schopných" lidí, . Neříkám, že existuje ideální a jednoduché řešení, ale když je společná vůle něco s tím udělat (ta v ČR opravdu chybí), tak se dají věci změnit i za cenu krátkodobých obětí a nákladů, tak aby bylo v budoucnu zase líp. Ale my Češi vůbec změny vlastně nechceme a pořád se vymlouváme na někoho jiného a pak se moc divíme co si způsobíme za následky.
0/0
13.1.2004 10:32

eliska

Re:
....nepreju si nic jineho nez aby lide meli kde bydlet, a  doufam, ze s vysokym najmem porostou  naroky lidi co vysoky najem plati,  aby se domy vycistily a upravily, aby konecne lidi mohli bydlet jako lidi a ne jako prasata...taky doufam, ze Praha nebude pouze Praha 1, 2, 6....ale i cvrte, ktere jsou blizko stredu, maji metro, tramvaj.....mozna ze by se ti vyplatilo koupit si v nejake teto cvrti levny byt, protoze ja verim, ze nektere z techto cvrti budou za nekolik let velice drahe, budou jak se rika v Americe - "revitalized" - vzhledem k jejich lokaci, moznosti parkovani, skolam, sportu...
0/0
13.1.2004 18:02

Roman Syrový

Stávka. Žádejte také OSMD.CZ o pořádání
 Stávka za ústavnost, za vlastnictví, za svobodu, proti pro nás majitele defacto stále ještě komunistické nadvládě < id=detailBezStromuRadek> < id=detailBezStromuRadek> Nechci být nějaký buřič, ale není opravdu již čas na stávku? Lékaři taky stávkují způsobem, který neohrozí pacienty. Můžeme stávkovat způsobem, který je v mezích zákona. Málo dáváme najevo nespokojenost. Oni okupují naše území (regulací)a my, ač máme na své straně právo, nejdeme do útoku a čekáme, jestli nám ho nepřítel spravedlivě vrátí. Můj dům má tržní hodnotu 20.000.000 korun a kromě dvou bytů ho zdarma musím půjčovat lidem. STÁVKA - v souladu se zákonem. STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA
0/0
12.1.2004 20:22

Křeček

Re:
0/0
12.1.2004 23:22

Křeček

Re: nic si nepomůžeš, protože my s tebou zatočíme a s Vámi všemi "MAJITELEÉ "
0/0
12.1.2004 23:30

Nebydlíc

Apartheid bytový.
Apartheid bytový. Dvě třetiny lidí platí plné náklady bydlení,žijí totiž ve vlastním.Další čtvrtina, ti, kdo před rokem 1989 bydleli ve státních či obecních bytech, platí jen zlomek této sumy. Na tuto čtvrtinu musí přispívat majitelé domů: soukromníci i obce. A úplně stranou stojí další skupina lidí, kteří musí platit několikanásobně vyšší tržní nájemné, jehož ceny žene vzhůru právě regulace. Tak se bydlí v Česku 13 let po pádu totality.
V CIVILISOVANÝCH ZEMÍCH:sociální aspekt soukromého nájemního bydlení, je poskytování příspěvků na bydlení potřebným domácnostem .V ČECHÁCH :Socialne potrebni bez dekretu at chcipnou v kanale. Milionari s dekrety necht plati par supu nadale. Čeho je vskutku nedostatek? Bytů? NE!!! Věčný nedostatek je nájemního bydlení "skoro zadarmo", tuto poptávku po bydlení "skoro zadarmo" je však ze zřejmého ekonomického hlediska nemožné nasytit v žádné zemi.
Studie přitom řikaji, ze regulace najmů je ve svem důsledku pro společnost mnohem drazsi, nez kdyby se najemne uvolnilo. Brněnsky Institut regionalnich informaci upozorňuje, ze obce přichazeji kvůli přezivajici regulaci o 20 miliard korun ročně. Socialni přispěvek na bydleni pro chude by podle institutu přisel stat na necelych 5 miliard korun. "Navic by přestal chatrat bytovy fond, protoze nyni majitele nemaji motivaci byty opravovat," dodava sociolog Martin Lux.
Zapojte se a podepište na www.narovnani-najmu.cz
0/0
12.1.2004 19:48

Jiřina Nováková

"Ať žije socialismus"!
Pan Křeček je demagog a lhář! Před několika lety bědoval, že je bytů málo a proto jsou velké nájmy. Po sčítání lidu a bytů se zjistilo, že je 450000 bytů neobydlených . Kdo by si tam chtěl nastěhovat nájemníka za stávajících zákonů ? Už by se ho nezbavil.Já nájemníka do prázdného bytu nedám, raději počkám, až mi děti dorostou. Nejsem zaopatřovací ústav.
0/0
12.1.2004 17:54

Mark4

Re:
Co se taky zahrnuje do neobydlenejch bytu:
- všechny přechodně obydlené byty, - byty využívané k rekreaci a chalupaření (nevyčleněné z bytového fondu), - byty nezpůsobilé k bydlení, - přestavované a rekonstruované byty, - dosud neobydlené byty po kolaudaci, - byty v různých formách právního řízení (změna uživatele, pozůstalostní nebo soudní řízení, restituční záležitosti aj.), - byty s nezjištěnými důvody neobydlenosti.
Ve scitani k v roce 2001 bylo 122 433 bytu obydleno prechodne, 169 043 slouzilo k rekreaci, 65 155 bylo nezpusobylejch k bydleni, 183 696 jiny duvod.
Takze nez se nekdo zacne ohanet nejakymi cisly, mel by vedet co to je za cisla.
0/0
12.1.2004 18:33

gaston

Re:
Čtrvrtý Marku, v tom máte sice pravdu, ale zapoměl jste dodat, že kromě těch, které uvádíte je také velké množství skutečně volných bytů, které byly naopak "z bezpečnostních důvodů" ve sčítání vykázány jako obsazené.
0/0
13.1.2004 7:49

Vlastimila

Bordel
Byty nejsou majetkem nájemníků , ale majitele domu. Nájemníci je mají pouze půjčené.Až budou obchody s regulovaným stavebním materiálem, potom mohou být byty s regulovaným nájmem.
0/0
12.1.2004 17:46

eliska

Re:
0/0
13.1.2004 4:58

Vilem Fusek

hnus
VŽDY,KDYŽ PAN KŘEČEK NĚCO NAPÍŠE, CHCE SE MI ZVRACET.KOHO VLASTNĚ OBHAJUJE? Sebe,se svým příjmem 50000,- Kč poslance,a dalším příjmem mnoha tisíc za práci advokáta, bydlícího za regulovaný nájem?Jestliže někdo bydlí v bytě 2+1 za 770,- Kč,dovolené tráví na Kanárských ostrovech a křičí, že se regulovaný nájem zvedl o 77,- Kč, - to je skandál! Jestliže velká voda spláchla majiteli dům a pan Křeček křičí,aby majitel sehnal nájemníkům nové bydlení (regulované!),toto už je katastrofa tohoto státu. JESTLI SE TO NEZMĚNÍ,BUDU NUTIT SVÉ DĚTI,ABY ODTUD EMIGROVALY.Komunismus ještě neskončil. Vilem Fusek
0/0
12.1.2004 17:20

Vasilij Zajcev

Re:
to s tou emigrací - přesně tak udělej, jen tak budou mít šanci na důstojné prožití svýho života...
0/0
12.1.2004 18:17

eliska

Re:
mas pravdu a doufam ze se ti v tomto pripade podari zvednout najemne....v prvni rade je treba bydlet, a az v druhe rade jet na dovolenou...nebo jet na dovolenou, a kdyz na najemne nezbyde, tak se odstehovat do levnejsiho bytu.....
0/0
13.1.2004 4:49

Navrhovatel

Všem stejné podmínky.
Zas ten Křeček. A že ho vůbec nezajímá ta druhá skupina obyvatel, která je nucena již řadu let platit tržní nájemné, protože jinou možnost nemá. Prosím redaktora MFD, aby se zeptal pana Křečka co hodlá učinit pro tuto část občanů. Já radím toto : ten kdo platí vyšší než regulované nájemné ( v Praze 37,- Kč za metr čtvereční) nechť podá na stát žalobu (nerovné podmínky) a požaduje úhradu rozdílu mezi regulovaným nájemným a nájemným, které platí a je vyšší.
0/0
12.1.2004 11:38

Surio Mario

Re:
Přesně tak, když stát chce dotovat tak ať dotuje všechny nebo pouze sociálně potřebné
0/0
12.1.2004 14:14

Valizzi

Re:
Křeček se chová jako zasranej bolševik a taky jím je!!!
0/0
12.1.2004 15:48

Křeček

Re: nechtoho nebo uvidíš
0/0
12.1.2004 23:27

pak

Re: Dobrý nápad
Jsem také obyčejným majitelem bytu v Praze a musím v něm trpět regulovaného nájemníka. Ta žaloba na stát se mi líbí. Sám bydlím pár ulic od svého bytu, ale za tržní, za 152,-Kč/m2.  Je to k zamyšlení, že by mi stát dorovnal rozdíl nájmů. Jinak podporuji STÁVKU.
0/0
12.1.2004 15:53

Abitur

Zvyšte taky daň z nemovitosti.
Kolik těch, kteří žijí v bytech s regulovanáým nájemným vlastní chaty a chalupy? Bytů je dost, cena je držena uměle, když se projdete po Praze, 50% domů má na sobě plakát "kancelářské prostory k pronájmu". Kdo na nájemné nemá, ať jde tam, kde na něj mít bude, já musel za prací přes celou republiku, takže vy, na které doplácím ze svých daní, hleďte co nejrychleji zvednout zadek
0/0
12.1.2004 9:25

Roman Syrový

Čas protestů již nastal.
Nechci být nějaký buřič, ale není opravdu již čas na stávku? Lékaři taky stávkují způsobem, který neohrozí pacienty. Málo dáváme najevo nespokojenost. Oni okupují naše území (regulací)a my, ač máme na své straně právo, nejdeme do útoku a čekáme, jestli nám ho nepřítel spravedlivě vrátí. Můj dům má tržní hodnotu 20.000.000 korun a kromě dvou bytů ho zdarma musím půjčovat lidem. STÁVKA -v souladu se zákonem. STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA STÁVKA
0/0
12.1.2004 9:06

Erzika z Chanova

Re:
tak ho ty blbecku prodej a z tech 20milion si zij z uroku...
0/0
12.1.2004 9:08

Exekutor

Proč prodávat cenné domy ? To by se bolševikům hodilo !
Mám lepší nápad. Prodám ejvyšší nabídce regulované nájemníky. Jsou mezi nimi i dvě docela použitelné pipky, které by bylo možné příslušným nástrojem řádně zderegulovat
0/0
12.1.2004 9:35

Zájemce

Re: A na kolik přijde pipka s pipkou ?
A je na obě sleva ??
0/0
12.1.2004 15:50

JUDr. Standa Křeček

Re:
K tomu blbečkovi: Z úroků toho dnes moc nepořídíš, srovnáš-li výši úrokové míry, poplatků za bankovní poplatky s inflací. Dům s regulovanými nájemníky se prodává o poznání hůř, tedy za zlomek skutečné ceny, neboť nový vlastník získá dům i s černým Petrem. Takže blbeček ? Spíš podle sebe soudím tebe.
0/0
12.1.2004 17:26

martixy

To je strašné
Žábou na prameni je náměstek ministra financí Šulc (je možné, že je na tom osobně zainteresovaný). Dále falešný doktor Křeček (vydával se za JUDr. ač jím nebyl). V pohodě mu to prošlo. Některé výroky těchto pánů, že se nedá zabránit rozpadu a zchátrání mnoha  nemovitostí, vzhledem k tomu, že zvýšit nájem 620 Kč je nemorální spíše svědčí o duševním zdraví těchto lidí. Mohou za tím být ovšem různé populistické a politické  motivy pro získání hlasů regulovaných nájemníků ve volbách. Nebo jiné nekalé motivy.
0/0
12.1.2004 9:00

Polesný

Odmítněme společně současný špidlo-křečkovský nájemní apartheid ! Rovné odmínky pro všechny !
Podepište petici za narovnání nájmů na  www.narovnani-najmu.cz
0/0
12.1.2004 8:48

kramář

Re:
Tak zrovna o těchto pánech, co si hodlají z této akce kapku přivydělat na nespokojenosti neregulovaných demagogů, kterých je v republice dost něco vím. Žádní chudáčkové to nejsou a v tržním nájmu už vůbec nebydlí. Pokud je chcete sponzorovat, klidně se připojte.
0/0
12.1.2004 9:25

Kecal1

Re: Tržní nájemné i po dergulaci už moc neklesne
Účelem stránek www.narovnani-najmu.cz rozhodně není snížení tržních nájmů. Byty za normální tržní nájemné jsou k mání už teď. Za takové nájemné se pokládá roční nájemné kolem 6-7% z ceny bytu. Tedy 2+kk někde v paneláku může stát 1 400 000tis (V Praze). Z toho vyjde čistý měs. nájem (bez služeb a energií) kolem 7-8tis Kč/měsíc. Znám několik lidí, kteří si za podobné (spíše menší) peníze byt pronajímají nebo naopak ho pronajímají. Pokud si dáte www.reality.cz pronájmy menších bytů setříděně podle ceny, uvidíte i levnější nabídky. Narovnání nájmů je sice v pořádku, ale z cenama pronájmů to nic neudělá. Proti poklesu ceny bude v takovém případě působit větší poptávka po levnějších bytech (někteří i mimo Prahu-situaci to příliš nezmění- počet zájemců i tak poroste;ukažte mi velké město, u nějž počet obyvatel neroste) , příliv peněz vybraných z daní na podporu sociálně slabších (příspěvky na nájemné).... Cena pronájmu by mohla klesnout u luxusních bytů v atraktivních lokalitách - původní nájemníci si půjdou hledat levnější. Abych jsem to nějak shrnul (mluvím o situaci v Praze): 1) Bytů k pronajmutí je už teď dostatek - cena pronájmu klesá (neklamný znak převisu nabídky nad poptávkou) 2) Rovnovážný stav ročního nájemného (tj. staví a opravují se nájemní byty, jsou z větší části pronajmuty..) se ve většině zemích pohybuje někde mezi 5-7% ceny bytu. 3) Současná úroveň tržního nájemného je spíše pod touto rovnovážnou cenou. Prakticky nikdo nestaví nájemní byty, přestože si nájemné může říct jaké chce - z tržního nájmu se investice vrátí až za dlouho a ani to není vzhledem poklesu nájmů jisté. Většina dnešních pronajímatelů se spokojí s nižším nájemným, protože plnou pořizovací cenu neplatili. Černí pronajímatelé (není jich tak moc, aby to trh z byty významě ovlivnilo) jim mohou konkurovat jen nižšími cenami. Každý černý trh tlačí tržní
0/0
12.1.2004 9:47

repasovany

Re:
Docela rozumné zhodnocení stávající situace. Těch důvodů, proč nelze do budoucna počítat ani po deregulaci se snížením tržních nájmů je ještě více - během pár let nás čeká boom související s odloženou poptávkou (těch dospělých rozvedených a 30 letých dětí v dětských pokojích je tady moc a moc, to ve standardních zemích není ) -  a to hovoří spíše o stagnaci a opětovném zvyšování tržních nájmů. To co se staví stále nestačí, ten propad za posledních 10 let je šílený.
0/0
12.1.2004 10:39

Franta Křižík

Nájemné neklesne ???
Já myslím, že klesne - při 5% ročním výnosu (dvojnásobek bankovního úroku) a reálné ceně stavebních prací 15 000 Kč za m2 + rozpočítaná cena zainvestovaného pozemku 2000 Kč/m2 (dle počtu pater) by nový 60 m2 byt stál cca 1 000 000 Kč a roční nájemné 50 000 Kč, měsíční cca 4100 Kč (bez topení, vodného, služeb atd). Ve starém paneláku to musí být méně ! Jen je otázka, kdo drží v ruce volné stavební pozemky
0/0
12.1.2004 14:41

Kecal1

Re: Nájemné může klesnout,
, ale nijak podstatně a jen těžko z důvodu deregulace. Za Vámi uvedené ceny za m2 nikdo byty nestaví - nejen v Praze, kde jsou ceny novostaveb vyšroubované poptávkou, ale ani jinde. Dále chybí náklady na úpravu okolního prostranství a náklady spojené s prodejem (ty vůbec nemusí být nízké) a zisk developera. Budoucí výstavbu bude prodražovat růst DPH ( nižší sazba je jen do r. 2007 ), zavedení DPH na prodej pozemků a hlavně nové technické požadavky na budovy ( izolace, istalace, ...). 5% je sice opravdu dvojnásobek bankovního úroku z vkladů, ale jen v této době. Současné úrokové sazby nejsou úplně normální, běžně bývají vyšší. Navíc developer si peníze na stavbu půjčuje a u půjčky je úroková sazba vyšší. Pronajímat takový byt za ročně 5% z ceny bytu by vzhledem nutnosti splácet úroky z úvěru moc rychlou návratnost kapitálu nepředstavovalo. K tomu ještě přibývají náklady na údržbu a opravy domu,, daň z nemovitosti, různé poplatky a administrativa a také fakt, že byt není pronajat nepřetržitě.
0/0
12.1.2004 15:18

Kecal1

Re: Pokrač.
ceny dolů ( ať už jde o ceny načerno prodávaného alkoholu, cigaret, atd...). U bytů je tomu úplně stejně : černý pronájem je levnější, než pronájem se všemi doklady a smlouvami. Pokud jsou ceny pokřiveny černým trhem, pak směrem dolů.
0/0
12.1.2004 9:49

Vysmátý majitel

Re:
Jsem majitelem nájemního domu a jsem zásadně PROTI deregulaci nájemného. Mám zde posledního nájemníka s reg. nájmem (90-ti letá) a teď dva byty v rekonstrukci, které budou k pronájmu a víte co by to udělalo s cenami pronájmu kdyby se deregulovalo?! A navíc mohu dále z hlediska daňového vykazovat nízké regul. příjmy!! SMRT DEREGULACÍM. Na tohle jsem čekal 17 let a nehodlám o to přijít.
0/0
12.1.2004 10:34

cejkis

deregulace
Podldle studií je v Praze 20000 volných bytů. Jenže jsou nevyužívány. TAková běžná rodinkavlastní 2 byty v jednom bydlí a druhý napíše na své dítě. Tento obecní byt pak pronajímá. To je fakt super!!! Taky bych chtěl podnikat a využívat prostředky státu. Jsem pro deregulaci.
Také doufám, že se již brzy lidé proberou a uvědomí si, že obava, že po vstupu do EU porostou ceny nemovitostí je lichá a je to jen obchodní tah překupníků (pardon realitních kanceláří)
Na stavební fakultě ČVUT v Praze se dělala studie, kolik stojí metr čteverčný  postavený klasickou technologií. Tedy nějakými cihelnými či silikátovými bloky. Výsledek byl kolem 12-14 tis/m. Tady vám dávám ukázku zakolik realitní překupníci prodávají tuto technologii..cena 80tis za metr čtverečný ....http://www.rezidencevaclavka.cz/
0/0
12.1.2004 8:36

freon

Re:
Hezké byty ta václavka. Stojí za úvahu. Těch 80k za m je myslím vzhledem k lokalitě únosné, rozhodně žhavý kandidát ke koupi. Jo a ty rodiny, co mají 2 byty - ty mají zpravidla družstevní nebo OV (jsem jeden z nich a je nás docela dost), neznám případ, kdy má rodina 2 obecní.
0/0
12.1.2004 9:31Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.