Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Urbanova politika vyhnala ekology před vládu

Před Úřadem vlády se sešlo na 150 demonstrantů. Odmítají nové atomové reaktory i rušení obcí na severu Čech kvůli další těžbě uhlí. Přišli také zástupci gayů, aby podpořili zákon o registrovaném partnerství. Ten ale vláda nakonec neprojednávala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dežo

Peněz máme asi dost a dost, tak stavte ale hlavně kvalitně!!!A na hranicích.
To je asi nesplnitelný požadavek,když každý zedník je dnes ukrajinec,cikán nebo slovák.Z českých zedníků jsou asi podnikatelé?
0/0
29.1.2004 9:53

Smileface

Otázka
Je zcela jisté,že potřeba elektrické energie se minimálně v dalších 10ti letech bude zvyšovat.Jediná otázka:Jak pokrýt tuto poptávku,jde to řešit bez Jádra nebo Uhlí? NE !!! Jaderná Enerigie je finančně nejvýhodnější a také co se týče vytíženosti půdy (narozdíl např o Biomasy) nejnižší.Zdá se,že ani jeden ekolog není odborník na elektrickou energii.
0/0
28.1.2004 18:36

VitaminS

To snad neni mozny
(Radoby)Ekologove protestují nejen proti jadernym elektrarnam ale i proti uhelnym. Rozumnou koncepci vyroby energie nenavrhli, pardon, vlastne jo: USPORY: zdražit elektřinu tak, že spotřebu pokreje pár stávajících vodních elektráren + cca1 sluneční +¨cca5 vetrnych. Inu, rozume, kde jsi, zachran tuto zemi!!!!!!!!
0/0
28.1.2004 14:06

Jiri

Bouraní
Pane Ventura, nevím, nevím kdo je tady ekolog, ale až Vám budou chtít sebrat barák a těžit na jeho místě uhlí, tak ani nemusíte být ekolog. Prostě bude bránit svoji věc.
0/0
28.1.2004 13:35

Vlčice

Úspory krátí zisky mocných
Současný ministr životního prostředí není ekolog, ale botanik. To není podstatné. Kdyby jednal v souladu s povinostmi, vyplývajícími z jeho funkce, nikdy by se nebavil s žádnými magnáty o alternativě využití posledních rezerv přírodnívch zdrojů. A postoj starostů těžbou ohrožených obcí? To je vrchol cynismu. Vládne nám korupčně totalitní klaka. Všichni víme, že po dobrém se to nevyřeší, ale zatím máme co ztratit, tak mlčíme.
0/0
28.1.2004 13:17

Pepa z depa

Re:
A co tedy navrhujete ? Řešit to "po zlém", tedy násilím ? Z toho jde strach, milá Vlčice. A co se týče ministra, tak ten se MUSÍ bavit s ostatními, a to i s těmi s nimiž nesouhlasí, a hledat všeobecně přijatelný kompromis. Pokud je jakýkoli ministr (nejen ŽP) extrémě "zásadový" neboli zabedněný, tak nevyřeší nic.
0/0
28.1.2004 13:58

Vlčice

Re:
Po dobrém bylo před téměř 15 lety a od té doby jen platíme za excesy přeorientovaných komunistů. Řešit důsledně korupci zaměstnanců státní správy je na místě. Co navrhuješ Ty?
0/0
28.1.2004 14:20

bonecek

oblbování lidí
Jedním z argumentů pro výstavbu Temelína bylo uzavření uhelných elektráren a pindalo se tenkrát o dusících se severních Čechách apod.Proč se lidem pořád jenom lže jako za komoušů.Možná je to tím,že v řídících orgánech uhelných společností,ČEZ apod,jsou pořád ti sami komouši jako tam byli ,tenkrát jako ředitelé státních p.,před rokem 89.Však na severu je dobře známo např.jméno Hojdar.Jestliže bych byl ochotem s velkým sebezapřením brát atom jako poznanou nutnost,tak rozšiřovat těžbu uhlí je naprosté zvěrstvo.Hlavní cesta jsou úspory,to je jasné.
0/0
28.1.2004 13:05

cejkis

Re:
hlavní, ale bohužel ne jediná
0/0
29.1.2004 11:22

mac

ekolog x ochránce životního prostředí
Chápe vůbec někdo diametrální rozdíl mezi ekology a ochránci životního prostředí? Autor článku (ostatně stejně jako většina novinářů).
0/0
28.1.2004 12:07

Jimmi

Obce by musely s prolomením limitů těžby souhlasit, ale....
...pokud už léta žijete v sousedství vytěžené krajiny, víte, že je pod vámi uhlí, neustále je na vás vyvíjen nátlak, pokud možno žijete v oblasti se stavební uzávěrou, takže vám už váš rodinný domek padá na hlavu... pak ty chudáci lidi budou souhlasit už se vším. A v tomhle státě není nikdo schopen říci: "Ne, tady se prostě nikdy těžit nebude, a to vám zaručujeme navždy." Je to stejné jako v Kašperských horách a všude jinde... Příklad ze zahraničí? V Bad Reichenhallu našli velké ložisko neželezných rud. Proběhlo referendum v oblasti, obyvatelé se jednoznačně vyjádřili, že přínos z turistického ruchu je větší, a hlavně trvalý. Nějaké rudy ho nezajímají... A mají klid jednou provždy. Ne tak u nás
 
Na severu Čech se už za socialismu zničilo tolik vesnic, i jedno velké město, že by si všechny vlády měly dát jako prioritu něčemu podobnému navždy zabránit. Pokud takto pomícháte obyvatelstvo a zničíte vazby na tradiční krajinu, jsou škody nevyčíslitelné.
 
Kdybych si měl vybrat, jestli chci bydlet vedle:
1. dobře kontrolovaného jaderného úložiště
2. mezi doutnající jámou povrchového dolu (spousta karcinogenních uhlovodíků vzniklých spalováním za nízkých teplot) a složištěm popílku z tepelné elektrárny (radioaktivní a karcinogenní svinstvo)
beru možnost číslo 1. Nebo musím svítit svíčkama, bohužel....
0/0
28.1.2004 11:52

Fanda Šmanda

technik radaru = ekologický odborník ???
Pokud je mi  známo, tak v článku zmiňovaný "ekologický odborník" hnutí Calla Eduard Sequens je totožný s nadporučíkem Eduardem Seqensem , který působil počátkem 90-tých let coby důstojník radiotechnického vojska ve Stodu u Plzně (měl jsem tu "čest" tam tehdy vykonávat ZVS). Je tomu tak (nechci šířit fámy) ? Nic proti němu jako člověku (ani důstojníkovi) nemám, ale  - opravdu je takovýto člověk fundovaným ekologickým odborníkem  ?
P.S. Já osobně říkám jaderné energetice ANO a netajím se tím.
0/0
28.1.2004 11:22

cejkis

schizofrenie
Přijde mi, že někteří lidí v ČR mají buď schizofrenii a nebo nevědí nic o energetice.
Bavíme se tu o koncepci na několik desetietí dopředu. Výstavba jakékoliv elektrárny je finančně nákladné a dlouhodobé. Tren vzrůstající spotřeby tu je už ted. Jaký chcete mít zdroj energie ???
Může mi tu někdo z kritizujících říci, jaký si představuje zdroj energie ?????? v roce 2030 ??
A jen abych vám ušetřil zbytečné odpovědi, tak podotýkám, že technologie kterou navrhnete použít musí být použitelná v masovém měřítku. Tedy solární panely o výkonu 1000MW to asi nebudou, neboť by zabíraly plochu mnoha km čtverečným a to ještě by měly udávaný výkon je za slunného počasí v létě.
0/0
28.1.2004 10:51

VitaminS

Re:
Jim ale nejde o vlastni rozumny a realizovatelny navrh koncepce vyroby elektriny, ale jen o protesty - aby si mohli udelat carku v oblasti obcanske aktivity.
0/0
28.1.2004 14:14

Tomáš

Ach jo
Kdy už jim dojde, že i při masivním přechodu k alternativním zdrojům budeme potřebovat klasický zdroj el. energie? Tepelná čerpadla, která jsou u nás asi nejvyužitelnější, potřebují elektrickou energii!
Proč stále nechápou, že nelze fungovat jen na alternativních zdrojích, že je potřeba nesázet na jednu kartu a mít zdrojů více?
Proč se radši nezaměří na úspory? Což třeba omezit prodej spotřebičů kategorií účinnosti C a nižší? Proč se masově nezateplují panelové domy, u nichž je to nejjednoduší, neb nebývají památkově chráněny, mají málo členité stěny a efekt bývá okamžitý a výrazný?
Jsem přesvědčen o tom, že cesta vede spíš tudy a případně větším používáním slunečních kolektorů a tepelných čerpadel a ne masivní výstavbou větrných a slunečních elektráren.
0/0
28.1.2004 10:45

taky občan

Re: Zbytečná spotřeba
Ono to není pouze problém topení a úsporných spotřebičů ale zbytečné spotřeby obecně. Přeprava zboží po silnici na velké vzdálenosti, obecně nízká životnost veškerých spotřebních výrobků na jejiž novou výrobu a likvidaci starých se používá nemálo energie, neefektivní odpadové hospodářství, nevratné obaly, svítící reklamy podél dálnic, zastaralé výrobní technologie, atd..
0/0
28.1.2004 11:01

jiri

Re: konečně někdo, kdo to má v hlavě srovnaný
Ano úspory, nechť jsou tahounem, který bude snižovat spotřebu. Nemá opravdu cenu snažit se vyrábět elektřinu z fotovoltaiky, ani větru. Na to u nás podmínky nejsou. Ale každýho, kdo doma topí elektrikou bych a je krmen povídačkama, že je to ekologický, poslal bydlet  vedle elektrárny.
Prostě topit elektřinou, vyjma tepelných čerpadel bych zakázal.
 
0/0
28.1.2004 12:43

ppleva

Koncepce energetiky
Proc vyrabime elektrinu, kterou nepotrebujeme? - Abychom ji mohli vyvazet? Proc chce Atomovy dedek II. bourat vesnice? - Kvuli nekvalitnimu hnedemu uhli, ktere se da vytezit kdykoliv pozdeji (a ktere momentalne nepotrebujeme)?
0/0
28.1.2004 10:43

taky občan

Kde zůstal zdravý rozum ?
Rušit vlastní energetické zdroje a nahrazovat to dovozem může chtít jen pitomec. Vyvážet energeii za cenu devastace vlastního území je další blbost. Chudák zdravý rozum, který zůstal osamělý mezi těmito podivnými zájmovými skupinami.
0/0
28.1.2004 10:35

Buran

Re:
Hm a málo kdo ví, že ČEZ za rok 2003 vyvezl 40% produkce. To je přeci zvěrstvo. Pálit si vlastní přírodní zdroje (uhlí), dělat si binec ve vlastní zemi a pak je za dumping. vyvážet. To se našim mocipánům v EU určitě líbí.
0/0
28.1.2004 12:28

CuoreSportivo

Urbanova politika?
Ten chlap žádnou politiku nemá. Ten ani neví o čem je řeč. Ten je úplně mimo mísu. Nedávno jsem ho slyšel mluvit v sedmičce. Neřekl vůbec nic. Jenom ten heho výrok "postavíme nový dům a bude pěkný" . No to jsou kecy jak říjnové revoluce v rusku v roce 1917. Celá vláda socanů je mimo. Ale Urban je mimo umocněno na entou.
0/0
28.1.2004 10:29

taky občan

Re: Svatá pravda
Horší je ale to, že ani mezi opozicí to není lepší. Je to rovněž banda podvodníků, která pouze čeká na uvolnění koryt.
0/0
28.1.2004 10:41

ppleva

Re:
Libi se mi alternativa Ministerstva zivotniho prostredi. To ma jasnou koncepci, ktera je lepsi nez to co navrhuje Urban.
0/0
28.1.2004 10:44

Buran

Re:
bohužel musím souhlasit.
0/0
28.1.2004 12:26Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.