Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Spořitelny zvedají poplatky

Radim Škvára z Přerova je zkušený klient stavebních spořitelen. Jeho rodina má smlouvy u čtyř z šesti ústavů. Teď, když domů dostal výpisy za loňský rok, se nestačí divit. "Letos se na výpisech objevila spousta nových položek, které spořitelny dříve neúčtovaly," stěžuje si pan Škvára.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

;Venca

poplatky
Z pohledu nezávislého pozorovatele,nezatíženého předsudky jsme my češi partou naivních optimistů hraničících až s kreténismem se silnou potřebou v cosi věřit.Jak jinak si vysvětlit skutečnost že nás nechává naprosto v klidu že během 14 let zbankrotovalo či bylo vytunelováno tolik bank a kampeliček.A stále věříme že někdo to s námi myslí dobře.Hrajeme si na křesťany nosíme okázale různé fetiše,ale ruku na srdce - jsme opravdu křesťany.Přečetl si někdo z nás bibli,kromě profesionálních šiřitelů písma.Je v ní taková pasáž. Oko za oko,zub za zub.Takže pokud bychom byli opravdu křesťané řídící se pokyny ze svaté knihy tak v případě že by některá banka zavedla poplatky a s námi to neprojednala - přesunuli bychom všichni své peníze jinam,se všemy důsledky pro banku z tohoto vyplívajícími.Avšak pokud se jako křesťané nechováme a jednostranné jednání nám nevadí.Pak dobře nám tak.
0/0
5.2.2004 10:15

Tomáš Marný

Re:
Vzhledem k tomu, že jsem našel Váš příspěvek v internetové diskusi, máte velice pravděpodobně přístup k internetu. Takže si někde najděte zákon o stavebním spoření, třeba na stránkách ČMSS, a zjistíte následující: Pokud smlouvu zrušíte před uplynutím zákonné doby 5 let, přijdete o státní podporu... Takže to není jako u normální banky, že zaplatíte 2 stovky za zrušení účtu a jdete jinam u stav. spořitelny přijdete o státní podporu 4.500,- Kč x počet let, které už spoříte, a k tomu ještě zaplatíte 1% z cílové částky. O tom stav. spořitelny dobře ví a v podstatě klienty vydírají za tichého souhlasu Ministerstva financí a České národní banky.
0/0
5.2.2004 10:58

Radek B.

Re:
Přesně tak!
0/0
5.2.2004 13:28

Lubos

uctovani poplatku "Sprava urok.zvyhodneni" stavebnimi sporitelnami je protipravni
Ceskomoravska stavebni sporitelna zacala uctovat rocni poplatek za "Spravu urokoveho zvyhodneni" i kdyz mi a dalsim klientum tuto sluzbu jeste neposkytuje a je v rozporu se smlouvou! Dle platnych uzvarenych Vseobecnych obchodnich podminek z roku 1995 dodatecne urokove zvyhodneni pouze muze jednorazove vzniknout za podminek jak je popsano Vseobecnymi obchodnimi podminkami v Clanku XXII. viz http://www.cmss.cz/zaklady/vop.asp , cituji: "V případě, že se účastník vzdá po přidělení cílové částky nároku na úvěr ze stavebního spoření nebo ukončí smlouvu výpovědí po uplynutí zákonem stanovené pětileté lhůty, bude mu poskytnuto dodatečné úrokové zvýhodnění ve výši 50 % z částky všech připsaných úroků na jeho účtě stavebního spoření.". Z jednoducheho pravniho vykladu tedy vyplyva, ze nemuze byt predem zpoplatneno neco co nebylo poskytnuto a neni ani jiste, ze tato sluzba bude nakonec vyuzita.
0/0
4.2.2004 15:36

Radek B.

.
Stejně se divím, jak tu každý nadává na stavební spořitelny (já taky), ale jediná věc, jak je vytrestat za jejich zlodějinu je - skončit s nimi. Jenže to nikdo neudělá, protože i přes ty zlodějské poplatky je stavební spoření pořád výhodné oproti běžným účtům v bankách. Ale já osobně končím se spořením za dva roky, až mi vyprší pětiletý cyklus, a žádná stav. spořitelna už ode mně neuvidí ani korunu.
0/0
4.2.2004 13:35

Tomáš Marný

Re:
Tou výhodností bych si nebyl tak jist. V r. 1997 měla ČMSS poplatek za vedení účtu 50,- Kč, vloni 390,- (i když stovku z toho nazývají jinak). Za 6 let tedy osminásobné zdražení, což při stejném tempu zdražování bude za dalších 6 let dělat by voko 3 kKč - a jsme přesně na maximální státní podpoře... A bez té už spoření s 2% úrokem vázané na 6 let moc výhodné není.
0/0
4.2.2004 15:36

potrefená koza

zdražování
Uzákonil bych navyšování poplatků , cen, a.j. nad úroveň oficiálně uváděnou inflaci za trestný čin.
0/0
4.2.2004 13:15

Tomáš Marný

Dotaz k redakci
Nemohla by se redakce za čtenáře optat někoho kvalifikovaného, jak je to s přidáváním nových poplatků do ceníku? Dejme tomu, že bych byl ochoten smířit se s nějakým zvyšováním poplatků, které v ceníku byly v době, kdy jsem smlouvu uzavíral, ale nové poplatky? Co takhle "Příspěvek na AUDI A8 soudruha generálního"?
0/0
4.2.2004 12:03

aifel

Výhoda stavebního spoření je v p..... !!!
Cituji: "Výhoda stavebního spoření je v tom, že sazby jsou fixní. Ale sazby šly dolů a v současné situaci už tento blok starých smluv není ekonomicky rentabilní"  - rád bych si přečetl reakci v opačné situaci, kdy by úroky vzrostly. Pak by místo poplatků dávali prémie, aby klientům nahradili to, že nemohou u již uzavřených smluv zvýšit úročení ???  
0/0
4.2.2004 11:57

Tomáš Marný

Re:
A zcela nepochybně také dávají bonus těm, kteří si za ony vyšší sazby vzali úvěr a teď ho budou třeba 15 let za stejnou sazbu splácet...
0/0
4.2.2004 12:17

Martin

Re:
To se to úročily krásně vklady, když v normálních bankách bylo třeba 14 %. Ve stavební spořitelně 3 %, případně 4,5 %. To byl bezpracný rozdíl. Byly poskytovány klientům bonusy? Ne. A teď, když v bance je úrok ani ne 0,5 %, tak se musí zavést nový poplatek.
0/0
5.2.2004 18:00

Tomáš Marný

Re:
BTW není Vám divná ta nečinnost státu, když se hovořilo o snižení podpory stavebního spoření a lidé uzavírali smlouvy jak diví? Vláda je sice banda totálních hovad, ale tohle by bylo divné i Pepkovi Vyskoč... Takže můj soukromý názor: za 3 roky budou úrokové sazby na úrovni 6%, stavební spoření bude vynášet 2%, k tomu státní podpora 3000 Kč, z níž ovšem spořitelny sežerou 1500,-- Stavební spořitelny budou totálně v pr*eli, protože za těchto podmínek si nikdo stavební spoření uzavírat nebude, ovšem stát na jejich podporu nějaké miliardy sežene...
0/0
6.2.2004 0:44

Vlčice

Normálně kradou
Přichází doba, kdy se vyplatí spořit opět do matrace.
0/0
4.2.2004 10:31

frantík

ČS nikdy účet
Několikrát jsem měl možnost navštívit pobočku ČS a vím že nejde tam mít účet.Nevím co tam pan Stack tak závratného udělal možná chodí na tenis s těmi co o něm píšou že je managerem.
0/0
4.2.2004 9:58

I

podlapcení úředníci
Není jiné vysvětlení, než podplacení úředníků MF schvalující podmínky stavebních spořitelen. Podle současné úpravy si totiž může spořitelna stanovit poplatek (např. za ukončení stavebního spoření a případně jejího dalšího prokračování) ve výši 100% naspořené částky. Je to sice absurdní, ale nic jí v tom nebrání. Všichni účastníci spoření by pak díky poplatku nedostali ze spoření nic a naspořené peníze by propadly spořitelně.
Výsledkem by sice bylo, že již žádný klient si stavební spoření nezaloží, ale akcionáři spořitelny by se dostatečně napakovali, aby mohli rozjet jiný byznys.
A při provizi 10% pro úředníky MF avent. jiný dohled? Kdo by to nebral?
0/0
4.2.2004 8:24

Joao

Těžký ironik Škvára
Když se někdo jmenuje Škvára tak se nemůže divit, ale co máme říkat my ostatní
0/0
4.2.2004 8:19

rencask

dvoji metr
oni si stezujou, ze sazby jsou zafixovane, ale realne sly dolu - to je sice pravda, ale to same prece plati i u uroku z uveru. Oni si muzou zavest poplatek za vyssi urokovou sazbu, ale ja si nejaky bonus - napr. jeden mesic rocne uroky nezaplatim (protoze mam vyssi sazbu nez je ta realna) a presto me za to sporitelna nebude penalizovat, nic takoveho ja udelat nemuzu. Tak kde je spravedlnost? Navic u Burinky, by me zajimalo, co znamena poplatek 10Kc pri zapocteni statni podpory v kvetnu a 10Kc pri pripsani uroku na konci roku. Presne uz nevim, jak to v tom vypisu nazvali, ale stejne z toho nebylo jasne, za co si ty penize strhli.
0/0
4.2.2004 8:05

Julek

Re:
Buřinka: Roční úhrada za vedení účtu -400Kč, Zaplacení úhrady -10Kč.
Pokud to dobře chápu, tak Buřinka si naúčtuje 400Kč za vedení účtu protože s účtem má mnoho práce a protože i s tím naúčtováním má také nějakou práci, tak si ještě naúčtuje 10Kč.
Pánové a dámy s Buřinky, ale s tím naúčtováním 10Kč musíte mít také nějakou práci, tak byste si měli naúčtovat další poplatek: "Úhrada za úhradu z úhrady"  a tak pokračovat dále, až Vy - pijavice úplně vysajete naše účty.
0/0
4.2.2004 10:21

havlasp

Paradox
Poplatek za správu úrokového zvýhodnění, je poplatek za zvýhodnění, které se klient rozhodne využít až na konci celého cyklu spoření (alespoň takhle to je u ČMSS) v případě, že si nevezme úvěr. Jak teda mohou stavební spořitelny vědět co bude na konci celého cyklu spoření. Spíše by se poplatek měl jmenovat poplatek za správu možnosti využít úrokové zvýhodnění. Neznám sice proces vlastního zvýhodnění, ale ještě jsem ve svém výpise z účtu ke stavebnímu spoření nenašel jediný údaj, kolik bych měl dnes na účtě, kdybych se na konci rozhodl využít toto úrokové zvýhodnění. Je rozdíl, jestliže vám spořitelna úročí celých 5 let 4,5 % a z těchto úroků také dostáváte staátní podporu nebo jestli vám na konci spoření součet všech úroků pouze vynásobí vynásobí koeficientem 1,5, což je vlastně celé zvýhodnění místo 3 % úroku 4,5 %.
0/0
4.2.2004 8:01

Tomáš Marný

Re:
U Raiffesen je další podmínka pro získání zvýhodnění mít při ukončení smlouvy na účtu alespoň 50% cílové částky. Raiffeisenka přesto tento poplatek účtuje i u smluv, které do poloviny cílové částky mají hodně daleko.
0/0
4.2.2004 8:19

Al-Aziz

Škvára...
Pan Škvára dělá čest svému jménu :o)
0/0
4.2.2004 7:56

Tomáš Marný

Budou další poplatky?
Stavební spořitelny si vesele zavádějí do ceníků nové položky, které v nich v době podpisu smluv nebyly, mluvčí MF ČR tvrdí, že MF nemůže nic dělat (proč vlastně MF schvaluje obchodní podmínky spořitelen - aby měl tucet úředníků půl roku pracovní náplň?). Předpokládám, že příští rok se v ceníku objeví další položka: "Poplatek za návštěvu bordelu soudruhy ze správní rady.".
0/0
4.2.2004 7:28

rudlanka

Re:teplé místečka
Máte pravdu. Vždyť i děti,které mají stavební spoření musí tyto poplatky(nesmyslné) platit. Ale platí to jejich rodiče.Navrhoval bych jednu smlouvu pro celou rodinu. Tím by rodina na poplatcích výrazně ušetřila.
0/0
4.2.2004 7:50

Tomáš Marný

Re:
Raiffeisen SS má v obchodních podmínkách vedení účtu u tarifu pro mládež zdarma. Letos je to "zdarma" 90,- Kč za správu úrokového zvýhodnění a 20,- za zaslání výpisu. Zřejmě stačí "Vedení účtu" jinak nazvat. Návrh na zlepšovák pro Raiffeisen: MF ČR vám sežere i "Vedení ůčtu".
0/0
4.2.2004 8:05

Marťan

Něco jako návod
Reklamuji položku “poplatek za správu úrokového zvýhodnění” ve výši 90 Kč, s kterým nesouhlasím, neboť byl uvalen jednostranným aktem z Vaší strany bez mého souhlasu či vyjádření se k němu. Můj nesouhlas je založen na následujících argumentech: a) s Vaší stavební spořitelnou jsem uzavřel smlouvu, neboť jste jako jediná v té době nabízeli úrokovou sazbu 4% při splněních určitých podmínek uvedení poplatku je v rozporu s etikou podnikání, kdy získáte klienta s ohledem na určitý benefit a následně ho za to penalizujete, b) neexistuje obrana proti jednorázovému aktu ze strany spořitelny, neboť podle zákona klient musí spořit minimálně 5 let při nesouhlasu s poplatkem a vypovězení smlouvy dojde k finanční ztrátě (min. ztráta státní podpory) c) nemám záruku, že nedojde k dalšímu zvyšování či stanovení nového poplatku, d) při spoření 18000 Kč ročně představuje poplatek 50% úrokového zvýhodnění ; to je doopravdy výsměch. Z mé strany je Váš krok chápán jako neschopnost řídit finanční rizika, které stavební spořitelna podstupuje (především úrokové riziko) a dále zneužíváte nemožnosti ukončení vztahu klienta se stavební spořitelnou před dodržením zákonných podmínek pro státní podporu bez finanční ztráty.
0/0
4.2.2004 7:23

MF

Re: klamava reklama
Jeste bych k tomu pridal, ze jsem uzavrel smlouvu na zaklade verejneho prislibu 14%efektivniho  zhodnoceni vlozenych prostredku, ktere je vsak nedosazitelne pri zvysenych poplatcich! Proboha, aspon jeden z tech vsech argumentu musi primet NEKOHO k vytvoreni dostatecne velkeho tlaku na ty nenazrance!
0/0
4.2.2004 10:06

Radek B.

Re:
No díky - návod taky asi použiju, až dostanu od Lišky roční vyúčtování
0/0
4.2.2004 13:28

Tomáš Marný

Re:
Mrkněte na http://www.mesec.cz/clanky/stavebni_sporeni_je_zase_drazsi/nazory/, třeba se Vám hodí ještě něco.
0/0
4.2.2004 14:31

ppetr

stavebka
nevim jak vy,ale ja se stavebnim sporenim letos koncim a jine zakladat uz nehodlam :-)
uz se nevyplati.blokovat penize nekde na 6 let muze jen blazen.
0/0
4.2.2004 6:34

Radek B.

Re:
Moje řeč. Mě končí stavební spoření za dva roky a taky už se na to vykašlu. To si radši zvýším životní pojistku.
0/0
4.2.2004 13:26

Libor0

Buřinka
nic nezvažuje, ale rovnou zdražila položku poplatek za vedení účtu o 100% ze dvou set korun na čtyři sta ročně. Nic jiného bych těmto všivákům nepřál než aby i jim dodavatelé zvedali ceny služeb takovým způsobem.  
0/0
4.2.2004 6:22

mmkk

Re:
Jenže oni by stakovými dodavateli rychle vyběhli. Protože je konkurence a najde se spousta lepších, kteří nezdraží.
Bohužel u spořitelen konkurence skoro není a když se všechny domluví a ještě je přitom kryje stát ...
0/0
4.2.2004 18:14

Tomáš Marný

Re:
U stavebních spořitelen konkurence je - je jich 6, jenže mají ustanovení v zákoně, které jim se svolením státu umožňuje klienty sprostě vydírat - 5 let nemůžete spoření zrušit - nebo vlastně můžete, ale přijdete o státní podporu a ještě o 1% cílové částky. Takže se třeba 3 roky necháte vydírat, a po skončení Vašeho spoření spořka přijde s novou nabídkou - třeba vedení účtu zdarma, po 2 letech Vám začnou účtovat nové poplatky... a pořád dokola.
0/0
6.2.2004 0:56Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.