Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ministerstvo upletlo bič na neplatiče nájmu

Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec chce dát vlastníkům domů do ruky bič proti neplatičům nájemného. Jeho úředníci připravili novelu občanského zákoníku, která by umožnila dostat z bytu nájemníka - neplatiče, aniž to schválí soud.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kingy

Demonstrace za deregulaci
http://wa.profit.cz/clanek.php?iArt=6071&iSearch=nájem Demonstrace za deregulaci 16.02.2004, Martin Schmarcz POD ČAROU Vyzývám všechny, kteří jsou odkázáni na bydlení za trž ní nájemné, aby šli demonstrovat před úřad vlády. Ti, kterým hrozí, že budou za své patricijské byty v centru metropole platit o pár stovek víc, už tam byli. Teď je řada na nás, kteří kvůli přetrvávající regulaci platíme měsíčně za poloviční králíkárny dvakrát více než oni. V domě, kde bydlím, je tržní nájem dvoupokojového bytu deset tisíc. Regulovaný je zhruba čtyřikrát nižší. Můj domácí říká, že by byl spokojen, kdyby dostával z každého bytu tisícovek pět. Jinými slovy, vláda mě okrádá o pět tisíc měsíčně. Ve jménu toho, aby někdo jiný nemusel připlatit dva a půl. Zdá se mi to divné a poněkud nemravné. Potíž je, že nájem, který se zvedne kvůli deregulaci, je vidět. Vidět a slyšet je i ty, kterých se to týká. Oproti tomu ti, kteří doplácejí na regulaci, zůstávají anonymní. Proto říkám: Založme Sdružení na ochranu lidí bez dekretu, pořádejme tiskové konference, lobbujme v parlamentu, zahlťme vládu stížnostmi. Levičáci se zaklínají sociálními ohledy. Co je však sociálního na tom, když poslanec bydlí ve stometrovém bytě za čtyři a půl tisíce, zatímco rodina s dvěma dětmi platí dvojnásobek za krcálek na sídlišti? Jenže co je nám, nedekretovým, platné, že máme na své straně logiku a spravedlnost. Pro vládu a parlament není podstatné, že pouhým rozhodnutím o deregulaci napraví řád věcí. Respektive vytvoří prostor, aby se svět postavil z hlavy na nohy sám. Z věcí, které fungují spontánně, se nedá vytlouct žádná popularita. Politici rádi rozdávají cukrátka, takže klidně jednoho připraví o dvě koruny, aby mohli jinému kačku dát. Když cukrátka, tak cukrátka. Co kdyby stát vyplácel lidem sociální dávky ve výši rozdílu mezi regulovaným a tržním nájemným? Všem, kterých se to týká, nikoli jen sociálně potřebným, protože na regulaci také vydělávají jak chudí, tak bohatí. Uznávám, že
0/0
20.2.2004 0:04

Kožak

Re:
Nejdříve si raději přečtěte ty zákony, proti kterým bojujete. Ať vůbec víte, co chcete. Vy nebojujete proti regulaci, ale PRO regulaci. Já bych také chtěl mít levnější auta a rohlíky a vyšší plat a netvrdím, že je nemám kvůli nějaké regulaci. A přitom bych mohl protestovat proti tomu, že si někdo koupil auto před deseti lety za třetinu toho, za co si ho musím kupovat dnes já. Neříkám, že je dobře, že jsou na trhu dvoje ceny, jen to není regulací....
0/0
20.2.2004 8:42

Kingy

Pan regulovaný nájemník
Časopis Týden http://www.tyden.cz/obsah/doc.asp?rok=2004&cislo=08&id=4 16. února 2004 Pan regulovaný nájemník Jan Mates Koaliční dohodu o postupném zdražování nájemného otřikrát deset procent do roku 2006 nelze interpretovat jinak než jako jasné vítězství ČSSD a její "regulační lobby". Majitelům domů nepomůže, mladí lidé pořád nedosáhnou na vlastní bydlení. Sociologové z Akademie věd spočítali, že za jeden rok zaplatí zhruba 2,5 milionu obyvatel bytů s regulovaným nájemným o pět až patnáct miliard korun méně, než by platili na fungujícím volném trhu. Skrytou státní "výpomoc" vyrovnávají zbylé tři čtvrtiny populace. Podle dohody z minulého týdne se nájmy zvednou v příštích dvou letech o třicet procent, a to ve třech vlnách po deseti. Poprvé letos v červenci, podruhé o rok později a naposledy v lednu 2006. Bydlení za nadmíru příjemné ceny mají tedy regulovaní nájemníci zajištěno nejméně na další dva roky. Ti z nich, kteří byty načerno pronajímají za tržní nájemné, se budou dál těšit z vedlejších příjmů. Podle odhadů ministerstva pro místní rozvoj se takto v Česku pronajímá asi čtyřicet tisíc bytů, z toho třicet tisíc v Praze. Do prasátek vykutálených nájemníků ročně plyne úhrnem dva a půl až čtyři miliardy korun, přirozeně nezdaněných. Dotovaný nájem neplatí zdaleka jen chudí a sociálně potřební, jak tomu je ve státech, kde funguje normální trh s byty. "Mezi obyvateli bytů s regulovaným nájmem jsou relativně rovnoměrně zastoupeni lidé z celého příjmového spektra," říká odborník na bydlení Petr Sunega ze Sociologického ústavu Akademie věd. Regulace už mnoho let udržuje nájemné nejen hluboko pod tržní cenou, ale ve většině lokalit dokonce tak nízko, že vybrané peníze nestačí majitelům domů ani na základní investice. Zvýšení nájmů o necelou třetinu za dva roky jim příliš nepomůže. Stěží pokryje inflaci cen stavebních prací a zvýšení výdajů na daňové a právní poradce. Státem omezované nájemné udržuje hlavně ve velkých městech nepř
0/0
20.2.2004 0:02

Marie

A co podle ministra Němce budou
potom dělat ti, co dosud v bytě bydleli, když nebudou mít nárok na přechod nájmu a mohou být vyhozeni na ulici? Pan ministr byl buď opilý, nebo spíše jako celá vláda s ČSSD včetně koalice patří na psychiatrii. Je nesmysl obcházet soudy, protože pak zde může každý rozhodovat o všem! Více takových nesmyslů a pouze si řekneme o další rozsudky ze strany mezinárodního soudu. Když by se konečně města, obce, Magistrát hl.m.Prahy rozhodli odprodat bytový fond stávajícím nájemníkům, tak by se konečně uvolnit trh s byty. Potom by se konečně vydělo, kolik jich zůstane volných. Ne každý je totiž ochoten si byt odkoupit, ale bydlet v něm, když není můj a nemusím se o něj starat je jiná věc. Bohužel tento stav bude trvat tak dlouho, dokud nedostanou "sociálně silní" rozum, což se obávám nebude nikdy. Ať města, obce i Magistráty odprodají bytový fond a potom se můžeme bavit o deregulaci a dalších zákonech. To co vymýšlí, jsou jenom nesmysly a zákony, které sotva oschnou jsou novelizované! Hanba jim. NEbudu je volit ani do EU pralamentu, a to proto, aby nemohli ty vyděrače z EU podporovat v dalším zavádění daní, kterých u nás platíme již takhle dost!
0/0
18.2.2004 12:33

gaston

Re:
Co budou dělat? Dohodnou se na nové smlouvě a budoubydlet dál.
0/0
18.2.2004 12:42

Re:
Přesně tak. Anebo se přestěhují do takového nájemního bytu, na který jejich příjmy stačí. Nemůžeme všichni bydlet na Praze 1.
0/0
18.2.2004 18:20

hufi

některý družstva už to mají
nemáš zaplacený tři nájmy a jsi zbaven dekretu a nemůžeš už manipulovat s bytem, členskými právy. družstvo, kde bydlím to zavedlo a jak se snížili neplatiči. vyčůránci začali platit a pár jich už odtáhlo.
0/0
18.2.2004 12:03

Aleš

Re: některý z družstva
Jo, to je cesta. Ono to totiž začíná neplacením nájmů, končí to tunelama. Tohle si ochránci nájemníků neuvědomujou.
0/0
18.2.2004 12:08

leading manager

přestěhujte se do vlastního
Dobrý den dámy a pánové,
vítám vás na místě, kde vám již za několik minut bude umožněno vydělávat statisíce korun měsíčně. A já se ptám, kdo z vás vydělává sto tisíc za jeden měsíc? Nikdo? Já ano, já vydělávám víc než sto tisíc měsíčně. Já a lidé, kteří vás sem dnes přivedli, pro vás máme dárek. Dárek, který vám ještě nikdo nedal a asi ani nikdo nedá, dar se jménem NEZÁVISLOST. Máte opravdu velké štěstí, že si váš hostitel vybral právě vás a dá vám šanci důstojně žít. Protože jak jistě víte, jen člověk, který má dost peněz a může si vše koupit, je opravdu nezávislý. Ano, můžete namítnout, že peníze jsou kořenem všeho zla, ale sem s ním. Protože zlo, dámy a pánové, zlo je, když je vaše dítě nebo někdo hodně blízký nemocný a vy mu nemůžete zaplatit léčbu. Zlo je, když má vaše dítě hlad a vy mu nemůžete dát najíst, zlé je, když lidé umírají v bídě, když si nemohou naplnit své SNY, PŘÁNÍ, NADĚJE A CÍLE! Dokonce někteří z vás slyšeli i ten názor, že peníze kazí charakter člověka. My ve Skyline International tvrdíme, že peníze teprve ukáží charakter člověka. Sny, přání, naděje a cíle mají všichni, děti i dospělí, jen s jedním rozdílem. Co pro malého chlapce byla koloběžka, dnes je velké auto. Co pro holčičku domeček, dnes je velká vila. A my vás naučíme, jak si naplnit své SNY, PŘÁNÍ, NADĚJE A CÍLE!
0/0
18.2.2004 11:36

jojoj897

Re: sorry
... ale to musela teda bejt noc  
0/0
18.2.2004 11:38

gaston

Re:
Proč mrháte svým talentem pro nějaké "Skajlajny" a nepokusíte se o skvělou kariéru v cirkuse.
Jako cirkusový vyvolavač byste se vykecal skoro stejně jako "lídingmanažér" a mohl byste alespoň usínat s klidným svědomím, že jste nikoho neokradl.
0/0
18.2.2004 12:03

hufi

Re:
myslíš že tihle podvodníci maj svědomí? si myslím že ne, když vesele zneužívaj důchodců co už nemaj fyzický ani psychický síly se bránit.
0/0
18.2.2004 12:05

Monika

Re: přestěhujte
Ale no tak, agituj někde jinde trapáku ...
0/0
18.2.2004 12:05

Evilman

To snad ne
Určitě by se mi nelíbilo, kdybych měl barák s nájemníkama, který mi platí (v lepším případě) zlomek skutečné ceny a nebo neplatí vůbec.
Nicméně, to že je v Česku nepořádek v justici, tak nemohu vydat zákon, který obchází soudy!!!
Kam bychom to dospěli: to příště bude o konkursu rozhodovat třeba exekutor?
Spiteful Evilman
0/0
18.2.2004 11:33

Vilém

Re:
Chápu Vás, že byste stejně jako pan Giormani potřeboval na ziskové nájemné 321,- Kč/m2 místo současného 38,- Kč/m2, abyste nebyl ztrátový (Respekt, rozhovor s p. Giormanim), takže potřebujete zvýšit nájemné o 900 %. Nezajímá Vás průměrný výdělek občana v ČR, tím méně průměrný důchod. Kdo na tento nájem nemá, ať jde bydlet pod most . Zatímco obce z nájemného utratí na údržbu polovinu vybraného nájemného a druhou polovinu užívají na jiné výdaje, majitelé souromých nájemních domů nebudou mít nikdy dost.Velmi se těším na to, aby konečně nájemníci z těchto domů měli nějakou šanci se přestěhovat kamkoli, aby páni domácí hledali za lichvářské ceny nájemníky. Každý by byl hloupý, aby jim cpal takové peníze, když si za polovinu může s pomocí hypotéky zajistit vlastní bydlení.
0/0
18.2.2004 12:54

Gaston

Re:
".... Velmi se těším na to, aby konečně nájemníci z těchto domů měli nějakou šanci se přestěhovat kamkoli, aby páni domácí hledali za lichvářské ceny nájemníky...."
 
Viléme, ale to je právě ten stav po deregulaci. Jak jinak byste se toho vašeho potěšení chtě domáknout?
0/0
18.2.2004 13:59

barbudo

Re:
... pronajímatel bude dělat exekutora ...
0/0
18.2.2004 13:38

Aleš

Kde to berete?
Kdo vám namluvil, že regulované nájemné je majitelům domů dotováno ze státního rozpočtu? Mně vrátili barák  s bytama, vše regulovaný a nikdo mi nic nedá. Navíc je nejsem schopen zabránit tomu, že stará bába, která mi platí nájemný s jako nastěhovala vnučku, aby mě regulovali až dosmrti. Dokud budou existovat regulovaný nájmy a nemožnost neplatiče vyrazit bez letitejch průtahů, jsme v Sovětským svazu a ne v demokracii. Hajzlové budou dál parazitovat v mém majetku.
0/0
18.2.2004 11:27

barbudo

Re:
A co s Vaším problémem mají ti nájemníci? Pokud mají na nájemní smlouvě podepsaný stát, jsou nájemníky státu. Stát by měl vybírat nájemné a Vám je předávat. Případně by měl kompenzovat Vaši ztrátu, pokud nájemné nestačí. Stát jediný ví, za jakých okolností sepisoval nájemní smlouvu a může s nájemníkem jednat o případné změně nájemného. Vás stát nutí poskytovat službu, kterou poskytovat nechcete. To za vyjmenovaných okolností smí. Vždy ale musí kompenzovat ztrátu. To že to termiti zařídili jinak je špatně, ale Váš problém je stát. 
0/0
18.2.2004 12:48

Zdena

Re: Bydlení u pana Aleše
Umíte si představit kvalitu bydlení "staré báby" u pana Aleše. Já ano a to v barvách. Myslím si, že za tu kvalitu, kterou pan Aleš "staré bábě" poskytuje by měl jít s cenou dolů, aby odpovídala podmínkám bydlení.
0/0
18.2.2004 12:57

Jura

Re: Zdeno, ty seš ale
text urážlivý a vulgární byl odstraněn
0/0
18.2.2004 17:10

kosoft

Z h---a bič neupleteš...
a když ano tak s ním nezapráskáš. To platilo a platí i dnes. Ten nepořádek v bytech a nájemném se nevyřeší dokud z toho budou někteří profitovat. Kdo bydlí v družstevním a vlastním, dá mi za pravdu. My si platíme každou opravu a každý hřebík sami a nikdo nám nic nedá. Taky proč?
0/0
18.2.2004 11:08

repasovany

Re:
My si již 5 let  od privatizace platíme taky všechno sami a z fondem 25Kč/m2 jsme to evidentně přehnali - nová okna, zateplení, vstupy, střecha, vnitřek, už tam novýho nic ani dát nejde. A zbylé prachy z účtu budeme vyplácet členům družstva a jdeme z fondem oprav na 8Kč/m2. Užijte si to za neregulovaných 37, regulované je sprostá zlodějna!
0/0
18.2.2004 11:26

gaston

Re:
Člověče vy jste tak chytrý! Jak říkával můj kamarád" "Vy musíte mít bab".
 
Nemohl byste při své nesporné genialitě naučit stejně dobře hospodařit i všechny ty, kteří tvrdí, že nebudou mít na zaplacení deregulovaného nájemného? Že by jako u nás potom měli všichni své byty za pár korun.
 
Možná byste to také mohl vzít po Sobotkovi, zdá se, že jste skoro stejně schopný. 
0/0
18.2.2004 11:49

Věra

Re:
Takže, pokud umíte trochu počítat jste jednoznačně dokázal, že regulované nájemné ve výši 38,- Kč/m2 je dostatečné na tak veliké opravy, které jste právě vyjmenoval a to jste do fondu oprav dali 25 Kč/m2 a nikoli 38,- Kč/m2, takže zisk jste právě vypočítal a ten je podle Vás něco kolem 25,- Kč/m2.
0/0
18.2.2004 13:09

Marek

Re:
Zapomněl jste na maličkost. Do družstevního bytu vložil jeho majitel cca 30 tis. Kč, nyní může byt prodat za 2 miliony. Zbytek do pořizovací ceny bytu nebo domu jsme zaplatili my, nájemníci, v obecních bytech ze svých daní a byly to masivní příspěvky. Také jsme celých 40 let opravovali byty v domech pánů majitelů za svoje peníze, jinak by byty a domy spadly. Musíte všechno vidět ve vzájemných souvislostech a nevytrhovat  jednotlivé věci z těchto souvislostí. 
0/0
18.2.2004 13:01

Celer- Horák

No hurá,snad se zablýsklo na lepší časy
nehledě na to,že v této skupině jde o velký únik peněz a možnost majitelů udržovat svůj majetek v odpovídajícím stavu a kvalitě
0/0
18.2.2004 11:07

56xjf

byty s regulovaným nájemným
Souhlasím s tím, že majitelé domů jsou často v nelehké situaci a jsou znevýhodněni. Není pravda, že regulované nájemné je dotováno ze státního rozpočtu a že je nízké. Tím, že je v dané oblasti v podstatě jednotné, může být i vysoké. Problém je, že v centru zaplatíte stejně jako na okraji, za starou cihlu s nutnými opravami (často právě soukromí majitelé) zaplatíte stejně jako za zachovalý panelák. Chápu, že soukromí majitelé by chtěli vydělat tržní nájemné, ale určité obory podnikání jsou prostě regulovány. Myslím, že návrh ministerstva (o vystěhování) je přiměřený a oprávněný. Je ovšem nesmysl, aby děti nemohly zdědit práva k užívání bytu po rodičích (možná je to ale jen novinářská nepřesnost).
0/0
18.2.2004 10:54

babča

Re:
tys někdy viděl zachovalej panelák?
0/0
18.2.2004 11:05

radka

Re:
regulovane najemne je dotovane z naseho domaciho rozpoctu. Kdybychom nemely jine prijmy, tak ani tu nasi najemnici podporovat nemuzeme. Nebo chcete naznacit, ze 16 Kc za m je dostatecna castka na vsechny opravy v dome s dvema byty ? A to samozrejme pani drive platila necelou korunu za metr. Takze si v cizim zila zadarmo malem ctyricet let. A tak to bude asi na vecne veky, protoze prava najmu prechazeji i na deti.
0/0
18.2.2004 11:13

56xjf

Re:
Cena, kterou uvadite, je skutecne nizka. Nevim, jestli se jedna o byt nizi kategorie nebo o byt ve velmi malem meste.  Radko, pokud jste muj prispevek pochopila jako prispevek proti soukromym majitelum najemnich domu, tak jsem ho zrejme spatne formuloval.  Jista regulace ale neni jen u nas. Co je u nas nenormalni (a nemoralni) je to, ze majitele dostali v restituci zdevastovane byty, ktere potrebuji opravu a ta se zada po majiteli, coz je nesmylny pozadavek. Kdyby toto neplatilo, nemyslim si, ze by 16 korun za metr nevytvorilo za nejakou dobu rozumny fond na opravy. Vse je nutne chapat v casovem kontextu. Trvam ale na tom, ze je nesmysl, aby deti nededily najemni smlouvu, dedi vsechny smlouvy, proc ne najemni?
0/0
18.2.2004 11:41

Jura

Re: 16kč/m2/měsíc je směšně málo,
 to za rok po zvýšení o 10% to bude 17.60,
za dva roky to bude 19.36,
a za tři roky dokonce 21.30Kč/m2/měsíc.
No, něco požere inflace, ale i tak se ti majitelé napakují .....
0/0
18.2.2004 17:00

majitel

Re:
jak muzou cizi lide dedit muj majetek.to je skandalni porusovani vlastnickych prav.uz se tesim na zaloby u mezinarodnich soudu.na rozdil od nas je tam soukromy majetek svaty-
0/0
18.2.2004 17:33

radka

Re:
jedna se o pekny byt 2.kategorie v centru okresniho mesta. Tuhle castku plati vsichni najemnici u mest myslim do 50.000 obyvatel. Neni pouze Praha. My poctivi majitele jsme timto stavem (nepatrnym najemnym) trpeli uz za komunistu a trpime samozrejme i nadale. Najemne se usmernuje vsude ve svete, aby se nekodo neobohacoval na ukor jineho. Pouziva se tzv. zrcadlo najemneho. Ale o to ani tak nejde. Kdyz se chce majitel zbavit najemnika, tak mu muze dat v zakonne lhute vypoved. To u nas proste neni mozne! I kdyz bychom v nasem dome radi bydleli sami jako rodina.
0/0
19.2.2004 16:39

JURA

Re: něco o správné výši nájmu
(Zdroj:
chcete se opravdu dobře pobavit ? (gripen, 19.02.2004 11:39)  .......
A zde tuto zcela mimořádnou lahůdku najdete: http://www.halonoviny.czindex.php?id=43088 )
Zde je závěr zmíněného článku:
Výnos nájmu bytů nikde na světě nemotivuje k soukromým investicím, protože návratnost inkasem přiměřeného nájemného je kolem třiceti roků . U nás dosahovaná návratnost investice za 7 až 10 roků je světový unikát a je umožněna lichvářskou cenou nájemného. To k nám také láká ekonomické gangstery ze zahraničí. Kdyby se jim a našim spekulantům s byty lichva jednoznačně znemožnila, najdou si jiný byznys a přestanou otravovat lidi. Zdá se však, že jejich politickým posluhům z US-DEU a KDU-ČSL záleží na tom, aby se tak nestalo. Proč asi? Že by také dostávali desátek? 19. února 2004, Josef ROSOL
 
Když si půjčím na koupi bytu 20.000Kčm2 - byt 60m2=1.200.000Kč. Při 5% úroku a době splatnosti půjčky 30 let je měsíční splátka 6480Kč. Při 60m2 to je 108Kčm2měsíc.
Jinými slovy: pan ROSOL považuje za správnou výši nájemného 108Kčm2měsíc . Jak to míní s výdaji na provoz a údržbu nevím - asi je chce přičíst. Třeba oblíbených 16Kč, to by pak navrhoval nájem 124 Kčm2měsíc?
0/0
20.2.2004 7:12

jp

Platit jednou za 3 mesice?
Takze bude stacit platit najemne jednou za tri mesice?
0/0
18.2.2004 10:40

kebula

Re: Platit jednou za 3 mesice?
No, ja bych to asi vymyslel tak, ze najemnik bude vyhozen, pokud nema zaplaceno za NEKTERE tri mesice dozadu, pokud byla smlouva uzavrena pred vice nez tremi mesici. Potom staci platit TROJNASOBNE najemne kazde tri mesice.
0/0
18.2.2004 10:58

Dášenka

Už aby to bylo,je to hrůza co se děje v regulovaných bytech
Spousta lidí si drží byty,které nutně nepotřebuje a jen na nich vydělávají i když je to proti zákonu.Mají je blokované tzv. pro děti,které kolikrát ani nemají
0/0
18.2.2004 10:07Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.