Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Poslanci omezili hotovostní platby

Zaplatit někomu za zboží či službu kufříkem plným peněz bude zřejmě brzy trestné. Poslanci schválili zákon omezující platby v hotovosti. Podle něj by se všechny transakce nad 15 tisíc eur (necelého půl milionu korun) měly uskutečnit bezhotovostně. Jinak hrozí vysoké pokuty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Venca

omezení omezenci
Pokud máte početnou rodinu omezení omezenci se Vás netýká.
0/0
28.2.2004 5:39

rewell

a teď
mi vážení chytří co podporujete špidlína a sobotku řekněte jedno:
chci si koupit auto za 560.000,- Kč.  Dojdu do showroomu a dohodnu se na koupi. Jak to ale bude s placením? Platit předem za věc nebo platit poté až s tím autem třeba odjedu.
Všem rádoby podporujícím tento zákon sděluji, že je zcela jiná situace, kdy si kupuji třeba nábytek za 15 tisíc a čekám na něj.
Tady se bude jednat o statisíce.......................a nehodlám platit dříve než to bude moje. Co vy na to?
0/0
26.2.2004 8:59

Petr

Re:
A já myslel, že lidi co přijdou do obchodu s igelitkou plnou peněz už vymřeli. A ejhle jednoho tu máme, showrooma. Když se ti nechce platit předem, můžeš peníze deponovat na zvláštní účet s tím, že banka peníze uvolní až po převzetí věci nebo služby. To je naprosto běžná věc a neriskuješ, že tě někdo po cestě klepne do kebule a igelitku ti sebere.
0/0
26.2.2004 10:47

MéďaBéďa

Re:
Jo, a kolik si banka za tu naprosto běžnou věc řekne?
Ať mi Špidla hradí všechny bankovní poplatky a ručí 100% za vklady když mě nutí dávat prachy do banky.
0/0
26.2.2004 13:39

Honza

já myslel
... že auta za takovýhle peníze se kupujou na lýzink.
0/0
26.2.2004 16:45

Honzajs

Re:
Já jsem pltil auto převodem ...  a vše bez problémů.  Ještě abych s sebou tahal 400 litrů hotově.  Nejsem blázen...
0/0
27.2.2004 10:38

h

Záruka
Vláda zapoměla dát záruku, že pokud tedy musím provést bezhotovostní platbu od určité výše, na peněžní ústav, který nezkrachuje. V Česku je velkou pravděpodobností krach peněžních institucí, a pokud někdo něco nařizuje a omezuje, měl by nést i odpovědnost za své rozhodnutí, v tomto případě by za vklady nad 500 000 kč měla nést plnou zodpovědnost vláda při krachu banky a vyplatit celou částku zpět. Osobně se držím  " z ruky do ruky". Zažil jsem krach 3 bank, ve kterých jsem měl prachy. Podle mě je to naopak jasná a průhledná cesta na placení a zaručená. Jsme v Česku !
0/0
26.2.2004 6:45

Xaver

V čem je podle mě přínos
Chápu ty z Vás, kteří říkají, že je to další omezující opatření, ale dle mých informací je celkem běžně ve všech civilizovaných zemích. U normálních smrtelníků se platba nad 500.000 realizuje zřídkakdy a jsou-li dostupné dostatečné nástroje pro bezhotovostní platby, tak se to dá překousnout.
Myslím, že tenhle zákon hlavně řeší to, že někteří podvodníci zpětně antidatují a falšují doklady, kterými lepí staré díry v pokladnách resp. dodatečně hasí nějaké průsery s odůvodněním, že transakce v řádech milionů byla placena v hotovosti (mnohdy onz peníze ani neexistovali, smlouva se vzhotovila dodatečně apod.). Zfalšovat beyhotovostní platbu je podle mě celkem problém, protože ve hře je třetí strana tedy např. banka a to už by musel být pořádný komplot.
Obecně řečeno, větší transakce budou pod větší kontrolou a jestli někdo bude rozepisovat dodávky na dva a více dokladů, tak si stejně zadělává na hloubkovou kontrolu, protože je to minimálně podezřelé chování.
Ve svém podnikání jsem se setkal s přímými nabídkami některých "hajzlíků" na různé "smrdící" obchody a můžu Vám říc, že podle mého názoru, tohle omezení takové postupy určitě z podstatné části eliminuje.
0/0
26.2.2004 0:03

tris

Re:
Blba otazka: proc by mely byt transakce pod vetsi kontrolou? Ze nekdo neplati dane je jedna vec ('tedy stat pro sve vypalne potrebuje, aby se tomu lidi nevyhybaly''), ze nejaka firma okrada sve akcionare druha, ale to si ti akcionari mohou celkem v pohode osetrit sami. Vzhledem k tomu, ze jste na ony 'smrdici' obchody nepristoupil, tak vam to jinak celkem muze byt jedno, ne? Pripomina mi to, kdyz v USA zakazali v 30tych letech vlastnit zlato. Nasledovala 'devalvace' (cti: menova reforma). Tady pro zmenu muzou nasledovat krachy bank :-)
0/0
26.2.2004 8:44

Xaver

Re:
Mám-li být konkrétní, tak rozhodně už nebude možné provádět "daňovou optimalizaci" tak, že se dvě firmy dohodnou, že si vyrobí fiktivní doklady o tom, že jedna druhé provedla nějakou službu či dodala zboží (např. za 2 mil.) a celé to bylo uhrazeno v hotovosti. Jedna firma si sníží základ, druhá jde do ztráty. Nikde nevisí žádná pohledávka, vše je zaplaceno a dokazovat, že se tak nestalo, je podle mě velmi obtížné, zvlášť když si zúčastněné strany "připraví" fiktivní dokumenty v dostatečně "kvalitě".
0/0
26.2.2004 9:32

Michal

Re:
Nemáte to s tím snížením základu jedné a ztrátou druhé nějaké popletené? Daleko praktičtější je že si jedna sníží základ a druhá si to vůbec nedá do účetnictví. Za nějakou dobu se firma prodá a znovu prodá a ještě jednou prodá. Doklady se ztratí, poslední jednatel není pro FÚ k nalezení a stát přijde o daň a DPH.
0/0
26.2.2004 10:39

Xaver

Re:
Michale, máte pravdu. S těmi základy jsem to popletl.I Váš příklad je daleko lépe popsaný než ten můj.
0/0
26.2.2004 10:55

Tomáš Marný

Jak je to s poradenstvím?
Kdyby teď platila Erste Sparkasse za poradenství při privatizaci České spořitelny, musí to Mackovi převést na účet nebo mu to můžou vyplatit v hotovosti?
0/0
25.2.2004 23:36

bobes

Ne že bych to potřeboval...
...ale dobře to na mne nepůsobí. Jelikož však nejsem světoběžník, a netuším, jestli je tohle v EU běžné, nezhodnotím, zda-li je to krok zpět - čili komunismus - nebo krok vpřed. Jen pocit mi napovídá, jak málo svobodní jsme, může-li existovat tato diktatura. Tvrdé slovo? Nikoli - toto je diktatura. Vlastně ne - jen její počátek.
0/0
25.2.2004 23:06

Ivan S.

Ukidněte se
, Ten zákon říká, že nesmíte hotovostně PLATIT vice než těch půl mil. Ale neříká, že nesmíte MÍT doma ve strožoku třeba sto milionů. Akorát s nimi nesmíte platit najednou. Jak třeba ten idiotsko-socanský zákon bude řešit tento případ: Kupuju auto za 1 500 000 a prodejce mi vystaví tři paragony každý na půl milionu. Kontrole řekněme, že auto bylo na "splátky". A splácel jsem ho po půl milionu co deset minut. Jsou tu nějací právníci? Určuje zákon nějakou nejkratší dobu mezi dvěma splátkami?
0/0
25.2.2004 22:38

Xaver

Re:
Současné zákon neurčují a nedefinují nejkratší dobu mezi splátkama, nicméně účetní doklady musí věrohodně popisovat skutečnou podstatu obchodního případu, což rozepsání prodeje auta na tři splátky v rámci jednoho dne je z tohoto důvodu dost riskatní. Podle mě by nemusel být uznán jako výdaj, což při zpětné kontrole tři roky nazpět může dost bolet na pokutě i na doměřené dani.
Osobně předpokládám, že v zákoně asi bude vysloveně stanoveno, že limit bude brán jako součet transakcí v hotovosti vůči jednomu dodavateli za jeden kalendářní den. To je ale jen můj dohad.
0/0
26.2.2004 0:17

VITA11

?
státní ouředníci kradou jak straky ,měli by si zamést před vlastnim prahem než vymýšlet pikačoviny co jsou k hounu.
0/0
25.2.2004 20:40

Xaver

Re:
Souhlasím, že se ve státní správě děje řada nekalých věcí, ale takové povrchní tvrzení je jen další kydání špíny bez konkrétních důkazů. Jestli máš nějakou osobní zkušenost, tak se o ní s náma poděl anebo nejlépe, rovnou to nahlas na policii, ať se konečně ta korupce začně řešit. Mě se to taky nelíbí, ale osobně jsem nic takového nezažil, tak nevím, jak bych mohl k řešení přispět.
0/0
26.2.2004 0:09

rewell

Re:
jo kdyby jejich chlebodárce stát už konečně dohlédl na ty šílený úplatky co berou po ministerstvech - např. cesty do Karibiku týdenní výlet luxusní lodí z Miami apod. za lobbování při získání prostředků z Phare apod.
0/0
26.2.2004 9:10

Marie

Už je to tady!
Stejně jako za komunistů, taki nyní dělá státní správa z lidí práskače, a protože když jednou splníte ve znění zákona svoji povinnost jste práskačem a jako takový budete veden u orgánů činných v trestním řízení.
Jsem jenom zvědava, jak si s povinností uloženou zákonem advokátům, notářům, účetním, finančním úředníkům a dalším, tedy i soudcům a pod. poradí tyto profese. Všechny zákona jsou si rovny, nad všemi je Ústava ČR a Listina základních práv a svobod. Tento zákon, o omezení plateb v hotovosti odporuje lidskému rozumu, pakliže neponese státní správa, která ho vymyslela 100% odpovědnost za vklad takto vynucený, protože není výjimkou, že peníze vložíte s převodním příkazem, a druhý den jde banka bez jakékoliv výstrahy do kolen za vydatné aistence státní správy a policie ČR. Navíc je tento zákon omezováním na úseku podnikání! Opět si ČNB a banky prosadily svoje, tedy, aby měly v trezorech peníze a nikoli jenom papíry, které nemají žádnou cenu.
Vláda, parlament a senát jsou buze*anti, kteří již neví, jakým způsobem omezit občany, aby z nich ty peníze dostali. Proto ze všech uděláme kriminální živly. Stačí, když budou mít doma přes 500.000,- a budou je chtít použít. Ihned jsou podezřelí. Tak jsme zase tam, odkud jsme vykročili v roce 1989.
Přesně podle hesla z roku, kdy nastoupil Klaus a razil heslo o utahování opasků: Kostku cukru na neděli, zrnko kávy na svátek, šinem si to po pr*eli o století nazpátek!
Občane, až se budeš divit, kdeže jsi se vzal v jakýchsi svazcích dnešní státní policie a jejich represivních orgánů, tak věz, že jsi někdy v době po sametové revoluci podle zákona splnil svoji občanskou povinnost a ohlásil podezřelý obchod. A proto ti orgány činné v trestním řízení radí: NEDĚLEJ TO!!
0/0
25.2.2004 20:31

Jirka6810

Re:
Ono je to vlastně strašně jednoduchý. Bude to jako ve všem, prostě to nějak "očůráme".
A co bychom chtěli od soc.vlády? Podporu podnikání? To jsou předvoleb.sliby - chyby.
0/0
25.2.2004 20:45

Xaver

Re:
I já se děsím slova "ohlašování" protože to zavání "udavačstvím" , ale dle mých osobních zkušeností řada lidí z uvedených profesí se osobně účastní na řadě podvodů (malých i velkých) a jsou si vědomi, že z titulu jejich pozice jim nehrozí žádné postihy. Jde o to vytvořit tu prostředí, kde je jasné, že podílet se na nekalé ekonomické činnosti a dělat mrtvého brouka se nevyplácí.
Pokud to necháme, jak to je, budeme se dál rozčilovat na korupcí a sami se na budeme podílet , budeme se rozčilovat nad ekonomickými trestními činy, ale dál se budeme takovým podvodům přihlížet z pozic pokorně účtujících účetních, loajálně mlčicích advokátů, vhodně motivovaných notářů atd. . Pokud nás nic nedonutí nepodílet se na téhle špíně, tak se z místa nehneme.
0/0
26.2.2004 0:31

Tonda

A´t žije POLICEJNÍ STÁT............
0/0
25.2.2004 19:10

Janoš

Jen by mne zajímalo
jak v téhle kocourkovské právní džungli míní vláda a PS  zajistit proplácení faktur dodavatelům. Fakturu si klidně nechá vystavit kdejaký chytrolín, no a pak se pošle do konkursu či zmizí kamsi do dáli. Dělá to na mne dojem, že intenzívně pokračuje snaha zlikvidovat podnikání.
0/0
25.2.2004 17:34

Patrik_

Re:
Existuje napriklad proforma faktura nebo zalohova faktura, ktera tento pripad celkem hezky resi ;)
 
Toto je jen vymluva a opatreni to zbytecne neni, neznam moc pripadu, kdy nekdo obchoduje a bere za zbozi pul milionu v kufriku ... I kdyz celkem postrada smysl, smelinari apod. si stejne budou predavat penize v hotovosti, protoze i kdyby ne, i tak pachaji trestny cin a slusni podnikatele budou nadale slusni a ti uz davno vedi, jak fungovat a prezit i v bezhotovostnim styku ....
0/0
25.2.2004 18:21

Tukan

Re:
Hochu. Ty jsi blb. Kdyz to budu chtít prevodem bude to 2 mesíce na bance a ja se muzu i s zamestnanci napast.
0/0
25.2.2004 19:45

Kebule

Re:
pořiď si internet banking !
0/0
25.2.2004 19:55

Pete_J

Re:
Hochu, ty jsi blb. Banka ma zakonem urceny termin, do ktereho musi penize prevest, neucini-li to, musi vyplatit ze zadrzovane castky urok a tusim i pokutu.
0/0
25.2.2004 20:16

Patrik_

Re:
Ja nevim, jakou mate banku, ale mam zkusenosti s CSOB jak s malymi, tak i s milionovymi castkami a vse je mozne uhradit ten samy den, pokud zadate prikat do 11:00 dopoledne, pokud tedy na to mate ;) Penize jsou na ucte nekoho jineho druhy den, pokud ma CSOB, za dva dny, pokud ma jiny ustav ...
0/0
25.2.2004 20:35

Zubrsu

Re: 14 dnů nazpět...
....částka bezhotovostní z KB Valašské Meziříčí do ČSOB Šumperk **** 7 dnů****  Ty peníze snad musely šlapat po vlastních a ještě si vzaly týden dovolené  A pokud se chcete soudem něčeho domoci, naplánujte si tak 3-5 let.Alespoň u nás v naší republičce , malé , střediskové, uplácené, podplácené,vychlastané,s fantastickou špidlofonní vládou podporující podnikání asi tak stylem vyjádřeným ikonkou ..........atd.
0/0
25.2.2004 23:15

Šesták

Re:
Prachy má Tvůj zákazník , pokud do druhého dne ČSOB nepadne! A pravděpodobnost a riziko kracu banky v ČR je velmi vysoké. Zřejmě jsi nic ještě nezažil.
0/0
26.2.2004 6:50

michal

Re:
no tak se bude platit predem nebo se budou pouzivat letters of credit, ne? stejne jako se to dela vsude jinde na svete.
0/0
25.2.2004 18:22

TDi

Re:
Kdobude platit předem
0/0
25.2.2004 19:55

Mital

Re:
Ano je to konečně rozumný zákon.
Už se o něm mluví léta a tato vláda ho konečně realizovala.
Je to rozumné...
 
0/0
25.2.2004 22:12

Konečně

A není už trochu pozdě ... ?
0/0
25.2.2004 17:30

Nedobik

Re: JE!
Hihihi.....
0/0
25.2.2004 18:03

Tonda

Re: Neni pozde..
Ne, pozde neni, protoze jinak si kufrikari budou kufrikovat verejne dal, takhle budou muset alespon kufrikovat neverejne.
0/0
25.2.2004 18:23Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.