Diskuze

Přiznání majetku je opět ve hře

Finanční úřady možná budou moci už ze rok zkoumat, kde člověk přišel k majetku většímu než 1,5 milionu korun. Zákonem o majetkových přiznáních se bude příští týden zabývat vláda. Ministr financí Bohuslav Sobotka jej předloží společně se zákonem o registračních pokladnách.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

sobotka

27. 2. 2004 23:08
upozornění
Budete přiznávat i holé pr.ele,aby jsme mohli zkontrolovat,jetli v nich máte opravdu ho.no syčáci!!!!
0 0
možnosti

Zwerg

27. 2. 2004 17:33
Nechápu, proč
Nechápu, proč by šperky, majetek v cizině, podíly,… proč by toto všechno vlastně mělo být někde centrálně evidováno ? Co je komu do toho, např. jaké šperky má moje manželka ? Napadá mě snad jediný důvod – státní socialistická mafie chce tyto informace poskytnout bytařům a jiné havěti a inkasovat za to podíl na kořisti. Takto získané finance bude cpát do různých svých byrokraticko-úřednických bezúčelných černých děr, které tak závratným tempem stále tvoří.
0 0
možnosti

Honza

27. 2. 2004 11:00
a co sro?
A když si založím sro a koupím to na něj, co pak?  Potom to přece není můj majetek. 
0 0
možnosti

Rejpal

26. 2. 2004 20:12
V kterém tisíciletí žijeme ?
Všichni občané jsou podchycení podle rodných čísel, ke každému rodnému číslu lze v EU přiřadit:
- vklady v bankách,pojišťovnách a fondech
- kapitálový majetek vedený v SCP
-nemovitosti v katastru
-vozidla vedená na dopravních úřadech a tp.
Podle mne by nemuseli s přiznáním otravovat lidi, ale porovnat majetek vždy k 31.12. v roce.
Otázkou je pak kde se ztratila nějaká demokracie a svoboda a zda nebudeme policejní stát s buzerací státních úředníků.
0 0
možnosti

tak trochu ekonom

26. 2. 2004 23:42
Re: k tomu SCP,
měli jsme tu "inteligentní úředníky" kteří zvyšovali poplatky za objem majetku v SCP - to byla skrytá daň z majetku. Výsledkem toho byla materializace akcií z důvodu neefektivnosti u SCP. Teď stát info nemá a chce je získat jiným způsobem. Trochu přemýšlet, než konat! A tak je to skoro se vším. U tohoto to neskončí a předpokládám, že budou tendence k majetkové dani, což tak krásně zní proletářům.
0 0
možnosti

JirkaZ

26. 2. 2004 17:29
smysl zákona
Zákon to bude hezký, ale nic nevyřeší, protože :
1. Kdo k majetku přisel legálně, tak si zanadává a majetkové přiznání podá. Vzhledem k "diskrétnosti" našich úředníků se pak již může těšit na nějakou nenadálou noční návštěvu. Nicméně kvůli této skupině se majetková přiznání nezavádějí.
2. A kdo přišel k majetku nelegálně, tak bud :
a) majetkové přiznání nepodá a bude doufat, že když není na FÚ záznam, tak ho nikdo nebude kontrolovat. Pokud bydlí ve větším městě, tak díky anonymitě je tu slušná šance, že si ho nikdo nevšimne - pokud jej ovšem neužívá příliš okázale.
b) majetkové přiznání podá, ovšem ve výši legálně nabytého majetku. Ten nelegální prostě nepřizná.
Nedovedu si představit u nás tak aktivního úředníka, který bude pátrat, jestli má dotyčný nelegální majetek a pak, kde ho má. Možností, kam a jak jej schovat, případně jak jej "odcenit",  je poměrně dost.
K čemu ten zákon tedy bude ? Snad jen, že poskytne zaměstnání dalším úředníkům, což mi nepřijde jako silný důvod.
 
0 0
možnosti

JirkaZ

26. 2. 2004 17:35
doplnění :
Jak je níže v jednom příspěšvku uvedeno: to co lze u majetkového přiznání zkontrolovat, lze kontrolovat již dnes i bez majetkového přiznání.
I dnes lze podle mého zkontrolovat podnikatele(byť i některých druhů podnikání to půjde stěží), který část příjmů v daňovém přiznání zatajuje. Jenom se musí chtít.
0 0
možnosti

Oki(y)

26. 2. 2004 17:09
Lepší než nic - nečekejme od vlády víc
Musíme se smířit s tím, že vláda na potírání majetkové trestné činnosti zatím nic lepšího nevymyslela - ačkoli by jistě mohla. A jakýs takýs efekt to mít jistě bude. Zatněme zuby a podejme přiznání - vždyť při dnešní byrokracii je opravdu jedno jestli budeme vyplňovat o jeden papír víc či méně. Mějme aspoň dobrý pocit z toho, že budoucím tunelářům trochu zatopíme, když na ně všichni dosud jen nadáváme.
0 0
možnosti

Honza

26. 2. 2004 16:32
Probůh, to je nesmysl..
Vždyť majetek za 1,5 milionu má dneska kdekdo!!! - Jestli už majetková přiznání, tak alespoň od nějaké rozumnější hodnoty..
0 0
možnosti

Oki(y)

26. 2. 2004 16:56
Re:
Nejde o již nabytý majetek, ale o majetek nabytý v daném roce - treba v roce 2005. Lidí, kteří utratí ročně  více než 1,5M zase tolik není a myslím, že ty poctivé by takové přiznání ani neobtěžovalo, protože na to mají stejně účetní a svůj majetek mají jistě pod kontrolou. Jediné co se změní je to, že ten kdo v tom má teď bordel, tak si v tom bude muset pořádek udělat a fixlování bude možno postihnout a to je jen dobře. Samozřejmě, že by bylo lepší odhalovat podvodníky jiným způsobem, bez zásahu do soukromí těch slušných, ale zaplať pánbů aspoň za to - klidně útrpy majetkového přiznání přetrpím, pokud díky tomu chytnou nějakého darebáka.
0 0
možnosti

Kajetan11

26. 2. 2004 15:39
Proc?
Nojo vlastne.
Proc to ma kdokoliv delat, kdyz uz vsechny tyhle informace maji?
Lidi, to je vono: Oni verejne prohlsuji, ze v tom maj bordel. Protoze: Auta jsou evidovany, nemovitosti jsou evidovany, prijmy jsou evidovany, snad jen k tomu, co clovek sezere se pres evidenci hur dostava. Ale kdo sni rocne za milion a pul?
V tuto chvili ma stat veskere potrebne informace o majetku a prijmech kazdeho z nas a chce uzakonit, ze si to neumi dat dohromady a mame to delat za ne.
Berme tento navrh zakona za verejne priznani, ze si vlada nedokaze udelat poradek v evidenci toho, co nam dava za povinost o sobe hlasit.
0 0
možnosti

Oki(y)

26. 2. 2004 15:41
Re:
Možná ani nevíte jak moc mate pravdu
0 0
možnosti

byrokratkiller

26. 2. 2004 15:04
dotaz pro vsechny zastance
kdyz clenove vlady (parlamentu) prideluji kazdorocne stovky miliard rocne z penez danovych poplatniku svym kamaradum/klientum nebo si vychcane kupuji hlasy volicu, tak to neni kradez? a kdyz nejaky danovy poplatnik odmitne zaplatit vsechno co mu stat "vymeril", tak je potom zlodej ?
0 0
možnosti

Oki(y)

26. 2. 2004 15:39
Re:
To je přece o něčem jiném - ať si klidně každý krade, když na to má žaludek a když si myslí, že se na to nepříjde. Já to ale dělat nebudu - za ty nervy to nestojí. A to platí jak pro politiky a jejich spřízněnce, tak pro občany a podnikatele.
Samozřejmě, že by bylo pěkné mít taky nějaký ÚČINNÝ zákon proti korupci, ale to je bohužel jiná pohádka.
Konec konců je to NAŠE volba, my jsme si je tam zvolili a oni vzešli z naših řad - jsou to přece češi jak poleno  . Myslím, že by se 90% čechů na jejich postech chovalo obdobně - nic si nenamlouvejme. My se přece taky snažíme okrást stát na daních kde můžeme - což sám říkáte  .
0 0
možnosti

kouč

26. 2. 2004 14:41
Zastáncům zákona
Vyděláte si určitou částku a podáte daňové přiznání.Potud vše v pořádku.Pak podáte majetkové přiznání.Tohle trochu zavání.Ale v tomto přiznání musíte doložit jak jste k majetku přišli.A tohle znamená,že stát vás bere jako zloděje.Stát a jeho ˇˇpilní úředníci ´´mne musí obvinit z nekalé činosti a já se pak mám právo obhájit,že nejsem zloděj.Jinými slovy Sobotka říká,že všichni,kdo vydělají nad ním určenou částku jsou potencionální zloději.Tohle vede pak k níže zmíněným nesmyslům,jako že 50% podnikatelů jsou podvodníci.Mile to zní od těch lidí,co nemají o situaci v podnikání ani páru.
0 0
možnosti

Oki(y)

26. 2. 2004 15:24
Re:
Ale tak to přece není (tedy podle poslední verze návrhu tohoto zákona - samozřejmě se to může ještě změnit)
Podáte majetkové přiznání a tečka (jen evidenci nakoupeného majetku bez udání původu zdrojů - v článku mělo být napsáno: "... na požádání pak být schopen doložit ...").
Až pokud na Vás pak příjde kontrola, tak budete muset prokázat, jak jste k utraceným prostředkům přišel. Eventuálně může přijít kontrola proto, že jste něco do přiznání neuvedl, nebo ho nepodali ačkoli jste měl. Je to stéjné jako u běžného daňového přiznání (tam taky teoreticky můžete uvádět úplné nesmysly, nebo ho nepodat, ale těšte se, až k Vám příjdou) taky jim spolu s přiznáním nepředáváte hned celé účetnictví, ale při kontrole ho budou chtít jistě vidět.
0 0
možnosti