Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nájmy se letos už nezvýší

Vládní debakl se zákonem o nájemném paradoxně vítají jak nájemníci v regulovaných bytech, tak majitelé domů. Ti první získali na několik měsíců klid. Budou platit nájemné stejně vysoké, jako platí dnes.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Přeposel

Německý model nájemného - ZDE
 Spolkové Republice Německu jsou pravidla na určení výše nájemného velmi jednoduchá, protože vztah mezi pronajimateli a nájemci je založen na svobodném rozhodování a rovnoprávnosti obou účastníků. Nájemník je zákazníkem, pronajímatel se snaží získat slušného nájemníka a nabízí mu kvalitu za přiměřenou, odpovídající cenu. 1. NÁJEMNÉ se orientuje dle tzv. zrcadla nájmů Mietspiegel - t.j. místně obvyklé nájemné Zrcadla nájmů jsou určována pouze z tržních nájmů. Toto zrcadlo existuje ve větších městech nad 20 000 obyvatel a zachycuje výši nájmu ve srovnatelných bytech. Byty jsou členěny do skupin podle vybavenosti, polohy ve městě atd.. Majitel má tedy volný byt. Zjistí výši místně obvyklého nájemného. Má právo nabízet byt za cenu až o 20% vyšší než místně obvyklé nájemné. Pak byt pronajme. V příštích třech letech dále může zvýšit nájemné o max. 20%. Samozřejmě, že si může dovolit požadovat nájemné podle poptávky a nabídky, či podle toho, že má zájem o slušného nájemníka. 2. SOCIÁLNÍ BYTY Tyto byty postavil majitel za bezúročnou půjčku od státu. Zavázal se za to po dobu, po kterou půjčku splácí, pronajímat je sociálním případům. Lidé, kteří vydělávají pod limit, můžou sociální byt dostat. Každý rok musí pak předložit, kolik vydělávají. Tito lidé platí v soc. bytech asi 80% výše nájmu místně obvyklého nájemného. Pokud nastane, že začnou vydělávat více, můžou v sociálním bytě zůstat, platí vlastníkovi stejný nájem ale státu odvádějí jakousi pokutu za to, že obývají tento sociální byt - tzv. odvod za chybné obsazení bytu. 3. "WOHNGELG" - aneb PENÍZE NA BYDLENÍ Na druhé straně existují nájemníci bydlící v normálních, t.j. ne sociálních bytech, kteří se dostali do špatné finanční situace. Tito se mohou obrátit na úřady se žádostí o tzv. Wohngeld, t.j. peníze na bydlení. Část nájmu dává stát nájemníkovi, aby tento mohl nájem v plné výši platit vlastníkovi. Přitom se ale zjišťuje, zda nájemník bydlí v bytě odpovídajícím jeho potřebám
0/0
16.3.2004 8:05

Přeposel

Re: Německý model nájemného - pokračování
6. PŘECHODY NÁJMU Přechody náj. vztahu na příbuzné či další osoby proti vůli vlastníka neexistují. Obecně lze říci, že v bytě mohou bydlet jenom ty osoby, s nimiž uzavřel vlastník nájemní smlouvu. 7. POMĚR NÁJEMNÉHO KE MZDĚ Čisté nájemné představuje 30 procent průměrné mzdy, služby asi 8 procent průměrné mzdy. Dohromady tedy 38 procent. 8. MALÁ MĚSTA Ve městech pod 20 000 obyvatel, kde není zrcadlo nájmů, se stanoví výše nájmu pro nového nájemníka podle nájmu ve 3 srovnatelných bytech + 20%. 9.ZPUSOB VÝPOČTU MÍSTNĚ OBVYKLÉ VÝŠE NÁJEMNÉHO Pro stanovení místně obvyklého nájemného se berou údaje pouze o bytech na volném trhu, nezapočítávají se nájmy sociálních bytů. Mietspiegel - Místně obvyklé nájemné je vytvořeno skupinou: 2 zástupci majitelů, 2 zástupci sdružení nájemníků, 2 zástupci města. Tato skupina lidí jde společně zjišťovat tržní nájemné ve volně pronajatých bytech - nikoli sociálních. Dělají průzkum přímo v pronajatých bytech v určité ulici. Zjišťují: plochu bytu, holý nájem bez služeb, vybavení bytu, polohu bytu. Po zjištění potřebných dat tato skupina lidí určí hladinu nájemného pro určitou ulici, přičemž někdy je i jedna ulice zařazena podle atraktivity do různých tříd ( t.j. např. čísla 1 až 59 první třída, od čísla 60 druhá třída ). Nájem za m2 pro byty s různým vybavením se určí např. takto: byt s topením, dvojitá okna, všude dlažba a teplá voda = 100 bodů, bez dlažby -2 body, bez dvojitých oken -3 body, bez teplé vody -2 body atd. Byt se 100 body např. 180 Kč za m2, byt s 90 body 180-18= 162 Kč za m2 atd. Hladina nájemného pak platí jeden rok. Za rok se tato skupina zase sejde a rozhodne o kolik procent se hladina nájemného v té které ulici zvýší. Toto se děje další čtyři roky. Každých pět let se data znovu zjišťují. Ve městech pod 20 000 obyvatel se místní obvyklé nájemné nezjišťuje. Tam stačí, když majitel zjisti nájem ve třech srovnatelných bytech, můžou být i v jeho vlastním domě. ---------------
0/0
16.3.2004 8:07

Přeposel

Re: Německý model - III. díl
TAKŽE, vážení regulovčíci, TOTO chtějí majitelé domů a nikoliv vystěhovat vás pod most. Kdyby se soudruzi Špidla a Křeček odvážili něco podobného předložit v parlamentu, tak by zákon o nájemném byl již dávno na světě. Ovšem bohižel zákony z jejich díly nemajíza úkol řešit problém, ale musí se líbit líným nemakačenkům, vychytralým pobíračům všech možných sociálních dávek, regulovaným nájemníkům a podobným parazitům tvořicím jejich voličskou základnu.
0/0
16.3.2004 8:09

barbudo

Re:
Takže vlastníci chtějí zavadět regulované nájemné, které dnes neexistuje?
0/0
16.3.2004 9:44

Kajman

Odborné proškolení soudců ?
VE STRÁŽI POD RALSKEM JE ŠKOLICÍ STŘEDISKO MINISTERTVA SPRAVEDLNOSTI. V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ SE TAM USKUTEČNÍ DALŠÍ DOŠKOLOVACÍ KURZ PRO SOUDCE. "LEKTOREM" ZDE BUDE .... "JUDR" KŘEČEK !!!! TAKŽE PŘÍŠTĚ U SOUDU PŘESILOVKA: NAPROTI VÁM "ŠKOLITEL", V TALÁRU PAK "FREKVENTANT" !
0/0
11.3.2004 14:54

Ja

Re:
Já jsem byl u několika soudů za majitele. Nekorektní a nepřátelské chování soudců k nám mě vždycky  velice rozhodilo.
Proto navštěvuji tyto stránky, abych se otužil a přivykl argumentům hlodavců & spol.
Už zůstávám klidný.
Včera jsem se podíval na www.mfcr.cz na důvodovou zprávu k zamítnutému zákonu o nájemném a zase jsem se rozčílil. Četli jste to někdo? Co na to říkáte?
0/0
11.3.2004 16:24

barbudo

A komu máme poděkovat?
Tak se nám nájmy letos nezvýší. A poděkovat za to máme levici, pravici, přednici či zadnici?
0/0
11.3.2004 12:49

Exekutor

Re: Špatně položená otázka, barbudo !
Litovat je třeba toho, že námy nevylezly IHNED alepoň o 100% a nebyl tak položen základ k fungujícímu trhu s byty.
0/0
11.3.2004 13:13

barbudo

Re:
...opakuji otázku ... může za to kdo?
0/0
11.3.2004 13:15

Ja

Re: jednoznačně politici,
a politické strany. A to všechny.
Mnohem zajímavější otázka je proč?
0/0
11.3.2004 13:33

barbudo

Re:
...všechny politické strany? Mimochodem co je to politická strana? Registrované zločinné spolčení? Tak co čekáte ....
0/0
11.3.2004 13:46

Zvědavec

Re: ...a kdo je to barbudo ?
Odpovím si sám: Jeden nablblý internetový hejhula .... !
0/0
11.3.2004 14:26

barbudo

Re:
..no to jsme se dověděli novinku!
0/0
11.3.2004 14:32

Kajetan11

Re:
Volici.
0/0
11.3.2004 13:40

Barbucha

Re:
Můžeme za to všichni voliči, kteří nejsme schopni si zvolit takové politické zástupce, kteří by uznávali rozhodnutí ústavního soudu.  
0/0
11.3.2004 16:46

barbudo

Re:
...Ústavní soud není pámbu, ten jsme si taky nějakým způsobem zvolili ....
0/0
11.3.2004 16:48

Barbucha

Re:
Vždyť to říkám, voliči.
0/0
11.3.2004 16:57

Ja

Re: Voliči nee.
Aspoň já nevím koho měli volit aby to takhle nedopadlo.
Vás někdo napadá"?
 
0/0
11.3.2004 17:03

Kajetan11

Re:
Pravici. A pokud Vas nektera pravicova strana zklamala, tak volte jinou, ale opet pravicovou stranu. Ono jde taky trochu o to, ze politici nabizeji jen takove programy, jake volici chteji slyset. Takze ignorovat plane utopisticke kydy, urcene lidem s natazenou dlani. Chapu rozhorceni nekterych nad nezdary a kotrmelci a prusvihy, ktere napachala ODS a nechci ji tu nijak obhajovat, ale pokud kvuli tomu prestaneme myslet liberarne a "doufat", ze nas z toho CSSD vytahne, tak si fakt nic jinyho nez komunisty nezaslouzime.
ODS neni nejlepsi politicka strana. Ona je bohuzel pouze "nejmene hrozna". Ale priklanenim se k levici se rozhodne na nasi politicke scene rozhodne nevynori nova liberarni strana, ktera "reci" ODS privede k cinum.
Jenom si myslim, ze za vlady ODS tu bude vetsi sance, ze se pozdeji objevi nova mlada, nezprofanovana generace liberalu, nez za vlady CSSD.
0/0
11.3.2004 17:57

FrNedobrota

Zatracení ...
...zlí buržujové ! Chcete vyhnat starou babičku z jejího bytu 5+1 (150m2) , aby vám z toho bytu kapal tržní nájem ? Vždyť ona tam prožila celý život ! A má tam spousty vzpomínek - chodí jednoltivými pokoji a tam je obrázek dědy, tam Mirečkův koník, a tu stoletý fikus ! A vy by jste ubohou babičku vyhnali do krcálku 1+kk  To nemůžete ještě 20 let počkat až zesne přirozenou smrtí ? No a nebo se potom těšit z radosti jejich vnoučátek, jak se mladí dostanou za babku k prostornému bytečku, kde si mohou dovolit víc dětí a ještě na černo ubytovat nějaké študáky aby byla nějaká korunka (euro) doma !
0/0
11.3.2004 11:44

ooui

Re:
pekna satira. Presne toto tihle socanske mrchy stare chteji. Sobci stary smardlavi ani parfem neuzivaji
0/0
11.3.2004 11:47

covlastnechcete

je to pořád dokola a o ničem.
Vážení , nechtějme po straně která má v názvu slovo sociální aby něco dělala s tímto věčným problémem který se táhne již leta. Že jde o nespravedlnost vůči majitelům domů je zcela zjevné, leč pro tuto vládu neřešitelné. Každý schopný majitel činžovního domu si vždy nějakou legální cestičku jak vydělat peníze ze své nemovitosti našel a těmto parlamentním půtkám se jen usmívá. Nájmy z bytů nejsou ve většině případů tím hlavním zdrojem příjmů. Tím jsou především nebytové prostory které nechávají vydělat nám, majitelům, docela slušné peníze, třeba i na ty opravy a mercedesy. Regulace stejně jednou skončí a jelikož je bytů dostatek bude na každém druhém domě cedule upozorňující na možnost bydlení a my jakožto majitelé se budeme těm proti kterým dnes bojujeme podbízet aby k nám přišli bydlet. Přeji hezký den a slunce v duši.
0/0
11.3.2004 11:36

RodrigueZ

Re: protiustavni stav trva
to jsou ale kecy obcane! jde tu o princip, o pravo, tusim, ze i ustavni soud CR oznacil tento stav regulace za pritipravni, tak co tu meles??? zvykni si konecne ctit zakon, pravo a poradek a nemel o nejakem smeleni a podvadeni a vydelavani, o to tu nejde..
0/0
11.3.2004 11:40

Ekonom

Re: Pominu fakt, že nikdo není povinen financovat cizím lidem jejich bydlení.
Co byste doporučil domům bez nebytových prostor plným regulovaných nájemníků ? Náměstek ministra financí  Šulc prohlásil veřejně, že tyto domy mohou pouze a jedině spadnout, neboť vyšší nájem nepovolí.
0/0
11.3.2004 12:06

dekretář

Počty
když to tak spočítám, zásahy ústavního soudu, současné dohady vlády a parlamentu, kdyby to nebylo a zvedli nájem před třemi roky, byl bych chudší o novou TV. Co je doma, to se počítá. Díky ústavní soude, díky US, ODS, prosím ještě další obstrukce, a majitelé - až schválí zákon, dejte to k ústavnímu soudu, ať to zruší a máme nynější vakuum, nájem už tak nekřesťansky vysoký.   Kdo umí, umí, člověk si musí najít nějaké kličky aby slušně bydlel.  Někdo dostal, já musel dekret tvrdě zaplatit. Ale naštěstí byla schálena 7 vlna privatizace, tak budeme vidět. Člověk musí vždycky něco vymyslet aby se měl dobře.
0/0
11.3.2004 11:31

majitel bytoveho domu

Narodni tragedie
Navrhuji hromadnou zalobu majitelu domu k Ustavnimu soudu za vedome porusovani Listiny zakladnich prav a svobod, ktera je soucasti Ustavy CR.Konretne se jedna o: Hlava 2,Odd. 1., clanek 11, odst 4. "Vyvlastneni nebo nucene omezeni vlastnickeho prava je mozne ve verejnem zajmu a to na zaklade zakona a za nahradu" . Politicka situace v CR se rychlym tempem blizi k dobe pred rokem1989. Myslim, ze uz toho bylo dost. Podepiste, prosim, petici za zruseni regulovaneho najmu www.narovnani-najmu.cz
 
0/0
11.3.2004 11:19

Kožak

Re:
A kdo omezuje Vaše vlastnické právo?
0/0
11.3.2004 11:53

Direct Shooter

Re:
Bolševici z ČSSD.
0/0
11.3.2004 12:07

Kožak

Re:
A jak to dělaj?
0/0
11.3.2004 12:37

Kajetan11

Re:
Tim, ze udrzuji pravni nadrazenost regulovanych najemniku, nad jejich pronajimateli. Tim, ze pronajimatel nema moznost odstoupit od smlouvy, ktera je pro nej nevyhodna a pokud by tak skutecne ucinil, musi za sve poridit regulovcikovi nove bydleni.
Stacilo by jedine. Dat lhutu (samozrejme primerenou, ne ze dne na den), do kdy musi byt uzavrena nova smlouva mezi obema stranami. A pokud neni nektera ze stran ochotna novou smlouvu podepsat, tak ta puvodni proste skonci.
Mate jeste nejake blbejsi otazky v zasobe, nebo konecne zacnete cist, co se tu pise?
0/0
11.3.2004 12:51

Kožak

Re:
Všechny nájmy bytů myjí stejnou úpravu, žádná nadvláda jakýchsi regulovaných neexistuje. Zrušit zákonem smlouvy je stejné jako vyvlastnit.
0/0
11.3.2004 13:51

Kajetan11

Re:
Uz te vasi hre rozumim.
Penize take neexisuji?
Lide!
Kde je zakon, ve kterem se rika, ze se musi platit penezi? Ja chci platit listim.
Takovy zakon neexistuje.
Lide neplatte.
Pane. Vy jste ale blb.
0/0
11.3.2004 14:12

Kožak

Re:
Nemusíte za zboží platit peněz, zkuste směnný obchod.... Jak to souvisí s nájmy?
0/0
11.3.2004 14:47

Kajetan11

Re:
Nesouvisi. Predved jsem Ti nazornou ukazku tvoji demagogie blbecku.
Kdyby tady zadny jednostrany narizeni nebylo, tak uz maj vsichni regulovcici normalni trzni bydleni, protoze by je sakra majitele donutili k podepsani novy smlouvy, nebo je vyhodily na ulici. Nebo si myslis, ze si protestujou jenom tak pro zabavu?
Jo a jeste jednu vec. Porad tu pises, ze se jedna o smlouvu stejnou, jako ma soucasnej neregulovanej najemnik, jen s tim rozdilem, ze byla podepsana driv a za jinejch cenovejch podminek.
To je tvuj zakladni omyl. Ta smlouva popira zakladni chrakteristiku smlouvy. A to tu, ze ji musi obe strany podepsat svobodne.
Zadny regulovany najemnik nema v ruce smlouvu, ve ktere by mu soucasny majitel podepsal stavajici cenu najemnyho na dobu neurcitou. A v tom je to jejich privilegium. Maj v ruce lejstro, ktery stat uznava stejnym zpusobem jako najemni smlouvu, ale na tom lejstu chybi to zasadni. Souhlas protistrany.
0/0
11.3.2004 15:03

Kožak

Re:
Žádný regulovaný nájemník ji nemá, protože žádný regulovaný nájemník neexistuje. To je prosté. "Donutit" někoho k podepsání smlouvy je podle Vás správné, pokud je donuceným nájemce, ale naprosto nepřípustné, pokud by jím byl pronajimatel. Myslíte, že smlouva o dodávkách elektrického proudu je smlouva? Máte jen jednoho dodavatele, a kterým ji můžete (musíte) uzavřít. A cena elektriky je regulovaná. A co vodné?
0/0
11.3.2004 15:25

Kajetan11

Re:
Vzdyt to pisu. Jsi demagog a slepej a hluchej k tomu.
Tady nejde o donuceni ve smyslu nasili. Navic se nejedna o skutecne smlouvy. Pokud je nekdo zakonem nucen plnit smlouvu, kterou nepodepsal, tak je spravne, ze pozaduje jeji zruseni a sepsani nove, na jejiz tvorbe se bude podilet. V tom je ten rozdil hnupe.
Jestli to nechapes, tak se vrat na zakladni skolu.
Nikomu tady nikdo nvnucuje, aby menil smlouvu s tim, s kym ji podepsal, jen chteji zrusit smlouvu, kterou nepodepsali, ale presto jsou nuceni ji plnit.
V tom je ten rozdil mezi stranou najemce a pronajimatele.
0/0
11.3.2004 15:31

Kožak

Re:
Tzv. smluvní přímus je povinnost uzavřít s někým smlouvu. U bytů to už naštěstí není, ale bylo, to je fakt. Dodnes ale smluvní přímus funguje. Jak k tomu přijdou vodárny, že s Vámi musí uzavřít smlouvu za předem danou cenu. Co když nechtějí? Chtěli by, abyste platil dvacetkrát tolik. To Vám nevadí? Protože Vás to zvýhodňuje? Ale ale, pan poctivej by přeci měl dobrovolně uzavřít smlouvu na cenu požadovanou protistranou, nebo ne? (Co třeba vyjít z ceny vody prodávané v obchodech, tedy 1,5 l za 10 Kč, ne kubík za 20Kč.)
0/0
11.3.2004 15:42

Kajetan11

Re:
Kdyby byl volnej trh vodarenskejch spolecnosti, tak klido. A dokonce huraaa. Sem s volnym trhem ve vodarenstvi. Porad vybiras blby priklady. Stale jsi mne nepresvedcil, ze nejsi dement.
0/0
11.3.2004 15:45

Kožak

Re:
O to mi ani nejde. Zkus někdy psovi vysvětlit, že nejsi pes. Nepochopí. Každej se holt kouká na svět svýma očima.
0/0
11.3.2004 15:48

Kajetan11

Re:
No, psovi mozna nevysvetlim, ze ja nejsem pes, ale na prvni pohle sam pozna, ze ty jsi blbec. To je totiz do oci bijici, co tu predvadis.
0/0
11.3.2004 15:54

Kožak

Re:
Vždyť to říkám. Nepochopí.
0/0
11.3.2004 16:00

Kajetan11

Re:
To je dobre, ze jsme si to vyjasnili...to, ze jsi blb. Tecka.
0/0
11.3.2004 16:09

Ja

Re:
0/0
11.3.2004 16:31

-dj-

Re:
S debily je zbytečné diskutovat. Ale na druhé straně pochop ho, on ví že je s tím dekretem v prd...... protože nedotknutelnost soukromého majetku se nedá obcházet do nekonečna ani kdyby na straně těch parazitů stálo sto právnických rychlokvašek jako Křeček. Ta debata byla dost podobná hádce s mou zákonitkou, ta taky mele úplně od věci :-))
0/0
11.3.2004 16:51

Kajetan11

Re:
Dik. Aspon vim, ze v tom nejsem sam.
0/0
11.3.2004 17:33

Kajetan11

Re:
Myslim, ze to mam. Kozak je pravnik. Ale uplne blbej. Mozna ma v hlave encyklopedii, ale srovnat si to neumi.
Pokud nekeca a opravdu si nedavno postavil vlastni barak, pak je tuplovanej vul. Protoze; kdo by se zastaval regulovanejch najemniku a sam si musel na vlastni bydleni vydelat? Jedine uplnej magor, nebo pravnik, kterej si na to vydelal obhajobou regulovanejch najemniku.
A nebo si proste vymejsli a pak je zase blb, protoze se akorat blbe vytahuje s necim, co neni pravda.
0/0
11.3.2004 17:45

Holes

Re: dement Kožak
Tak tohodle magora bych chtěl vidět na vlastní oči... A nebo radši ne, mohlo by se mně chtít blinkat.
0/0
12.3.2004 13:04

Exekutor

Re:
Nejspíš svojí koženou bolševickou palicí ty kožko vypelichaná !
0/0
11.3.2004 13:11

Ja

Re: chybí slova??
Re: (Kožak, 10.03.2004 15:45) Pokud si budu dnes kupovat auto, taky za něj zaplatím více, než ten, kdo si ho kupoval před deseti lety. Pokud si ho budu dnes najímat (na dobu neurčitouú, budu platit vyšší nájemné, než ten, kdo ho má najmuté od roku 1995. To není nedostatek, ale naprosto základní zásada právního řádu znějící: smlouvy se mají dodržovat.
 
Re: Já tomu rozumím tak, (Ja, 10.03.2004 17:34) že současný stav s nájmy bytů považujete za správný. Pokud ano, jste buď sprostý nebo blbý.
 
Pokud jste chtěl vyjádřit myšlenku, že politikové mají dodržet smlouvu, kterou uzavřeli s občany nástupem do funkcí a to zejména zajistit právo a spravedlnost, pak s vámi plně souhlasím.
0/0
11.3.2004 13:29

Kožak

Re:
A na co mám odpovídat? Vždyť Vy jste nebyl schopen reagovat na argument jinak než urážením a heslem o spravedlnosti. Rozumíte tomu pochopitelně špatně. Pokud Vám není zřejmá zásada, že smlouvy se mají dodržovat, tedy že to, co se ujedná platí, dokud se neujedná něco jiného, tedy, že nelze smlouvy měnit jednostranně jen proto, že se naskytla jinde možnost uzavřít jinou smlouvu a výhodněji, pokud tedy nejste schopen pochopit ani toto, pak asi nemá cenu o smlouvách debatovat.
0/0
11.3.2004 13:56Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.