Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Rodinné domky se možná obejdou bez povolení

Výstavba běžných rodinných domků by mohla být brzy administrativně méně náročná a také podstatně rychlejší. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje zákon, podle kterého by u těchto staveb mělo odpadnout vyřizování stavebního povolení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

alex

buzerace
Vzpomínám na sestru, jenž stavěli barák a tvrdila, že vyřízení stavebního povolení ji stálo 90 procent energie, stavba celého domu 10 procent.  Perlička: Poté, co předložila plány patřičné úřednici, ji úřednice řekla: "Proč je tady toto okno?" Sestra: "Protože ho tam chchci a navíc se mi takhle líbí". Úřednici."Jenomže mně se to nelíbí." Stalo se na MU v Jablunkově před cca 2 roky.  
  
0/0
24.3.2004 7:51

GOLDFINGER

Na co si stěžujete ?
Stavební povolení u nás trvalo 10 dní se vším všudy. Možná, že máte u Vás zkorumpovaný stupidní úředníky.
 
0/0
23.3.2004 8:22

sip

Re:
se vsim vsudy rozhodne ne, urcite nenabylo pravni moci, na to maji vsichni zucastneni 14 denni odvolaci lhutu, ostatne stavebni povo je vzdycky v poho, horsi je to s uzemnim rozhodnutim.
0/0
23.3.2004 17:17

Holes

čech volnost nezvládne
Na jedné straně by odpadla buzerace zakomplexovaných úředníků na stavebních úřadech, kteří nařizují, jakou barvu má mít fasáda, z jakého materiálu mají být okna, kam si máte vysypat písek a podobné hovadiny, po kterých jim je v případě soukromého majetku kulový. Na straně druhé ovšem, pokud nevystříkaní architekti a podobní umělci z řad investorů dostanou více volnosti a jejich kreativitu, nad kterou zůstává rozum stát již teď nebude nikdo usměrňovat, přiblíží se tento stát Kocourkovu i vizuálně. Možná ovšem ubude úplatků v kancelářích magistrátů, městských částí, památkových odborů, hlavních architektů a jiných rozhodovačů, kteří při pohledu na nacpanou obálku schvalují neuvěřitelné stavby čecha - maloměšťáka.  
0/0
16.3.2004 15:28

ppetr

urednici
no to by bylo super ale pri rychlosti jakou pracuji nasi TERMITI si myslim,ze je to jen čira utopie
co by delala potom ta horda uredniku,kdyz CSSD chce snizit nezamestnanost??????? zrejme by pro ne museli vymyslet zas nejaky lejstra
0/0
16.3.2004 15:26

4-řka

na na
Na hloupé otazky hloupá odpověd .Tak že vážení a milí ti co se vám nezda že by nekdo stavěl bez povolení.Zaprvě by tam byla zmíněná kolaudace tak že klídek a navíc co je vám po tom co za blbost si p.Vomačka postaví na svojí zahradě.A jestli nedej bůh kratí Vašé práva nebo se vy tak domniváte tak se radčte obratit na soud.Tak to je.Jaká je záruka že ten současný úředniček by rozhodl ve vaš prospěch/třeba že bude to sousedův člověk/a pak máte smůlu.Radší bez toho povolování 
0/0
16.3.2004 13:43

Petr

Re: 4-řka
možná změníš názor až ti soused postaví 3 m od baráku na slunečné straně 3 podlažní RD t. výška třeba 24 m... a věř tomu, že to nikdo nenechá odstranit
0/0
16.3.2004 13:55

Petr

To je ale Pitomost
a to je ten nejslušnější výraz, který mě napadl... U nás v tomhle bordelu, kdy už tak si dělá co chce... To stavební řízení je sice admin. náročné, ale právě odborník ze stavebního úřadu může pomoci se sousedem, který jen tak z trucu nedá ke stavbě souhlas.... dole zmiňované připojení na kanalizace a jiné sítě...    Někdo přece musí řídit tak drahou věc jako je stavba RD. Navíc je to na hodně dlouho...
A co by tak asi ti chytráci z ministerstva dělali s třípodlažním domem ( třeba ještě i podsklepeným) v ceně 6- 8 milionů, který by nebyl zkolaudován
A chtěl bych vidě nějakou banku, která dá úvěr na výstavbu něčeho takového bez stavebního povolení, které nabylo pravní moci hahaha
Toto ministerstvo toho ještě moc nepředvedlo a asi ani nepředvede = ZRUŠIT  a ušetřit peníze
0/0
16.3.2004 12:25

Lupino

Re:
Zase taková pitomost to není. Ono to samozřejmě nebude fungovat tak, že na úřadě ohlásím, že si chci postavit jednopatrový baráček a začnu stavět. Budu muset doložit v podstatě stejnou dokumentaci jako teď ke stavebnímu povolení a když se stavebnímu úřadu něco nebude líbit, tak se během těch 30ti dnů velmi rychle ozve a změny si prosadí...No a pokud barák bude jednoduchý a extrémně nevybočující, tak prostě problémy dělat nebude (snad).
0/0
16.3.2004 12:57

dagles

UŹ aby to bylo
Šikanování úřadů ohledně stavebního povolení a úprav je dnes neskutečné, to je skutečný teror a ne povolování.  Zažil jsem toho už dost. Jako restituentovi  pozemků si naplňuji sen asi každého - postavit si svůj dům snů a dát do toho opravdu vše. dům, který mi povolili postavit je ale o hodně jiný, než byl původní návrh. Nezdála se jim řada prvků, prý je střecha moc členitá, stavba výškově moc rozházená apod. Při volbě barevného provedení opět šok - fialová s oranžovou  být nesmí, povolují jenom samé nevýrazné pastelové barvy. No budiž, člověk si říká, zkrášlím si svůj dům alespoň doplňkovými prvky na vlastním pozemku. Postavil jsem gotické sloupořadí ke vchodu, přistavěl 2 zimní zahrady, bazén  - opět jsem terčem poznámek stavební komise obce a vyhrožují, že mi to nařídí zbourat  - přestože na to žádné povolení podle mě být nemusí. Vyzdobil jsem si ty sloupy a zahrádku sochami šelem a dinosaurů, dal ozdobný plot s okrasným kováním, barevně je to jak v pohádce - a nějakému kreténovi se to zase nelíbí a má poznámky. Jen jsem se ptal někoho v hospodě, jestli by se dalo sehnat vyřazené vojenské letadlo na zahradu - už se o mě zase bavili na schůzi zastupitelstva, prostě samá nezákoná buzerace a buzerace. Naštěstí je nyní ve stavební komisi můj strýc a už je 2 roky klid.
0/0
16.3.2004 12:18

boardx

Re:
To musi být paráda, takový dům se sloupy a šelmami, dinosaury. Máš tam taky nějakou věž nebo raději několik věžiček. Mě by se líbilo cimbuří a hradby s ochozy a střílnami.
0/0
16.3.2004 12:27

koma

Re:
Perfektní smysl pro humor
0/0
16.3.2004 12:29

nyvlt

Re:
 Bombasticky, pridej fotku!!!
0/0
16.3.2004 12:32

boardx

Re:
Jeď někam za Prahu, třeba Černý Vůl nebo Přílepy apod. Tam je spousta podnikatelskýho baroka. Srdce zaplesá při pohledu na koncentrát "vkusu" při umisťování staveb do okolní krajiny a sousední zástavby. Toto vše povolili úředníci naši milovaní bezúplatní.
0/0
16.3.2004 12:43

Petr

Re: Dagels
ještě bych doporučoval na růžovo natřený tank na podstavci.... a do vikýřů nainstalovat těžké kulomety a tu komisi prostě postřílet
0/0
16.3.2004 13:57

koma

bordel
To tedy bude bordel.Podobné věci snad mohou fungovat v zemích,jako je třeba Británie, kde je morální kredit lidí mnohem větší, ale nebudou fungovat u nás.Spousta primitivů si to vysvětlí přesně tak, že na svém pozemku může co chce, vymlaskne vám na jižní straně pozemku zeď,která vám zastíní půl pozemku, atd atd.
0/0
16.3.2004 12:17

to je moje

No tak to ne. To by nešlo. Žádné stavby bez povolení.
Jednak že lidi by si začali dělat co by chtěli a za druhé, za vyřízení stavebního povolení se platí. O tyto peníze by stát přišel. A za třetí bylo by nutné propustit část administrativních pracovníků na stavebních odděleních obecních úřadů. Nerušme stavební povolení. Tento krok je kontraproduktivní, vyvolává anarchii, zvyšuje nezaměstnanost a popírá rovnost občanů před úřadem.
0/0
16.3.2004 12:14

koma

Re:
Tato ironie není na místě, neboť jak v článku uvedeno, kolaudovat bude další úředník (tentokrát z ministerstva pro místní rozvoj), takže se počet námi živených šedých myší rozodně neztenčí,budeme si stále rovni před úřadem, jen trochu jiným a dražším.
0/0
16.3.2004 12:21

blix

v Nemecku mozna...
Ve vyspelem svete to mozna fungovat muze, ale uz ted mi vstavaji vlasy hruzou na hlave, jak to u nas muze dopadnout. Stavet se bude zivelne, vsak "ono to pri kolaudacce nejak dopadne"
0/0
16.3.2004 11:44

hugova

Re: Souhlasím s Vámi
ono je i dnes těžké na vesnicích udržet nějakou úroveň architektury, pokud neexistuje schválený územní plán. Doufám, že stavět bez stavebního povolení bude možné pouze tam, kde mají územní plán schválený, jinak doopravdy hrozí to, že si každý postaví co chce, bez ohledu na to, jestli se to tam hodí. Nedělám si žádné iluze o tom, že by kolaudující inspektor nařídil stavbu odstranit, pokud nebude svým vzhledem splňovat charakter okolní zástavby - přímo se nabízí prostor pro úplatek. Úplatní by snad nebyli jen v případě, že by jim byla při porušení pravidel natrvalo odebrána licence, ale to se jistě do našich zákonů nedostane, lobisté zapracují. 
 
0/0
16.3.2004 12:16

Delirium Tremens

To bude teda pěkný bo*del
a řada dalších úplatných úředníků k tomu.
0/0
16.3.2004 11:08

pernik

Re:
Přesně. Tak další úplatní úředníci živící se na našich daních. Stát nemá co kecat, co mám na svém pozemku. Jediné rozumné omezení beru omezit výstavbu např. prasečáku v obytné zóně bez souhlasu sousedů.
0/0
16.3.2004 11:16

Ferguss

Re:
Hmm tak se běž kouknout do nějaké milionářské vesničky jak to tam vypadá. Barokní "palác" stojí vedle horské chaty. Když to vidím chce se mi zvracet a koukat na to budeme muset ještě dalších 50 let.  
0/0
16.3.2004 11:24

Mates

Re:
Hmm... a co když se Tvůj soused, jelikož mu do toho nemá nikdo kecat, rozhodne, že bude své splašky vypouštět a nechá je jenom vsakovat ? Nebo, že bude pálit uhlí a komín bude na úrovně Vašich oken. Variant je víc - třeba je soused vášnivý domácí kutil a postaví si garáž s dílnou orientovanou přímo proti Vám. Co potom ?
0/0
16.3.2004 11:52

Vaclav Hanus

Re: garazi nezabranis tak jako tak
Postavit si garaz naproti vasim oknum nezabranis uz ani dnes...paklize je 3 m od plotu..
0/0
16.3.2004 12:22

boardx

Re:
a to ani v případě, když je méně než 3 m od Tvého pozemku, takovou mám zkušenost. Stavební úřad všemožně buzeruje v případě nových staveb, ale pokud si na Tvém pozemku postaví někdo postaví černou stavbu, prakticky se nedovoláš. Stavebník dostane opakovaně 10 tis. pokuty a je to.
0/0
16.3.2004 12:35

mantak

Re:
Jo, kdyby 3 metry...koupil jsem pozemek a nez jsem se nadal, metr od nej vyrostla garaz vetsi nez nas budouci baracek. Nemame tim smerem okna a je to na sever, takze to vicemene nicemu nevadi, ale odporuje to uzemnimu planu a bude to vypadat strasne. Az po nasi stiznosti jsme se dozvedeli, ze uzemni plan plati jen pro ty baraky, ktery byly postaveny po jeho schvaleni. Takze ackoliv je v nem vyslovne uvedeno, ze garaz musi bejt prilepena k baraku, pro souseda, kterej postavil pred 10 rokama, to neplati a postavil nam hangar kousek za barakem. Ostatne myslim, ze ten vyklad, pro koho uzemni plan plati a pro koho ne, byl dost ovlivnenej nejakym uplatkem.
0/0
24.3.2004 15:59Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.