Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Čechům se nelíbí sociální politika vlády

Lidé nejsou spokojeni s vládní sociální politikou. Vyplývá to z průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Starost vlády o sociální situaci hodnotí Češi jako přiměřenou asi třicet procent Čechů. Podle 65 procent je ale nedostatečná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jita

Šetřit!!
LIdé se odnaučili šetřit, protože je jednodušší natáhnout ruku: "Státe dej, nemám." Jak zajistit vyrovnaný rozpočet? Snížit dávky v nezaměstnanosti na minimum, mezi sociálně potřebné občany počítat pouze nemohoucí, invalidní občany a ne ty, kteří nechtějí pracovat a pouze využívají rozhazovačného systému soc. dávek.
0/0
28.3.2004 11:02

TDi

Re:
Nebo také nesanovat banky . nekupovat sthačky ,vybírat pořádně daně,nedávat danové prázdniny.Já nechci větší dávky ,ale větší odpočet ze základu daně na každé dítě.Vždyt já jako zamněstnanec platím větší daně než všici taxikáři z prahy a ti si pchopitelně jdou pro jakou koliv dávku i když jejich příjem je jasný
0/0
28.3.2004 14:45

Marie

Vláda - se zbláznila!
Když někdo vymýšlí neustálé výjimky ze zákona, zákony jsou nesmyslné a plné protikladů, nejsou harmonizované, propojené  a občas narazíte na takové nesmysly, že nad nimi zůstává rozum stát, kdy stát bere možnost jakkoli se bránit, tak taková vláda nestojí za nic a je potřeba ji vyměnit. Navíc tato vláda i ta předchozí zatížila všechny občany včetně nemluvňat 50000Kč dluhů a následně od 1.května 2004 bude každý občan ČR zatížen ještě dalším dluhem centrální banky EU, která za loňský rok skončila ve ztrátě. Ačkoliv se nikdo z občanů na tomto dluhu nepodílel, tak jej zaplatí! Proč, protože to vláda a mocní tohoto státu chtějí!! Občanům však byla tato okolnost zamlčena zcela záměrně, aby se vyjádřili kladně ke vstupu do EU! Současná i minulá vláda tedy byla a je vládou podvodníků, kteří si dělají s občany co chtějí, okrádají je na každém kroku a zadlužují je, aby si sama mohla žít nad poměry.
0/0
27.3.2004 11:20

Arkobad@Centrum.cz

Co kdyby...
Co kdyby vlada zvysovala socialni peci jen z penez tech, kteri ji povazuji za nedostatecnou? A co kdyby naopak vratila vybrane penize tem, kteri ji povazuji za prehnanou?
Nebylo by to spravedlivejsi?
Taktez by dane na dotace zemedelcum platili jen ti, kteri si preji dotovat zemedelstvi. Socialni pojisteni by si platil jen ten, kdo se boji nezamestnanosti a nechce si na duchod sporit (investovat) sam.
Dane na skolstvi (zejmena VS) by platili pouze zastanci modelu statniho skolstvi "zdarma". Proc maji platit na statni vysoke skoly i ti, kteri za tucne skolne studuji na soukromych skolach? Proc ma soukroma skola platit dan ze zisku mimo jine i na nekalou konkurenci v podobe statnich VS?
0/0
27.3.2004 9:58

Zingy

Vláda je jen produktem našeho vlastního myšlení
Sociální politika vlády ve skutečnosti jen odráží primární solidárnost uvnitř společnosti. Politické strany se snaží vždy nakonec "zalíbit" voličům a volí tedy takové programy a kroky, které odrážejí "přání" společnosti. Je to samozřejmě trochu zjednodušené, ale v hrubých rysech to platí. Lidé v naší zemi v podstatě moc solidární nejsou, občasné zalepení svědomí při nějaké příležitosti není směrodatné. Solidárnost je přirozeně odrazem toho, jak vnímáme druhé lidi mimo naše příbuzné - a tady prostě převažuje negativní vnímání, tu a tam zakrývané, tu a tam otevřené. Druzí lidé jsou pro většinu národa něžádoucí konkurenti ať v tom či onom směru. Proto se přeme, zda doplácejí produktivnější na neproduktivní nebo "obyčejní" na celebrity, proto kvete úspěšně závist, ke které nevědomky vychováváme svoje děti. Hospodářskou produkcí patříme stále k 12 % nejbohatší populace na světě, ale jinak jsme prázdní a ve své podstatě nakonec velmi nešťastní. To, že nechceme mít děti odráží opět vědomí malé solidárnosti - víme dobře, že když se o své děti nedokážeme postarat, ať už z jakéhokoliv důvodu, připravujeme jim nepříjemný život - a tak se jich raději zříkáme. Vláda je jen produkt našeho nazírání na svět, nemusí se nám líbit, ale je to odraz nás samotných, jací jsme, jakými nás vychovali naši nedávní předci. Řeči o svobodné vůli neodrážejí skutečnost. Svobodnou vůli může do svého komplexního vztahu k okolnímu světu promítnout jen silný jedinec, ostatní si mohou maximálně tak uvědomit, kdo jsme a jaké je naše neštěstí, když nedokážeme prožívat uspokojení z vlastní solidárnosti.
0/0
26.3.2004 21:42

Jerry

Neco mi tu nehraje
Nemelo by byt tech, kterym se zda socialni politika prehnana nahodou 35%, tedy pocet volicu ODS??? Jak to, ze jen 4%lidi? Ale lidi jsou vymastene hlavy. Vidi jen socialni davku 4000 a 15%dan. Z toho se jim kapanek zatmelo pred ocima. Osobne bych snizil podporu v nezamestnanosti a usetrene penize dal do podpory rodin a taky do porodneho za 1 a 2 dite. Protoze cokoliv pod 2deti na rodinu je pruser, jehoz dusledky tezce pocitime uz tak za 20-30let. O zivotni urovni dnesnich duchodcu si budou most ti za 20let jen zdat. Budou tak na hranici bidy, ale spis pod ni, protoze proste ten 1clovek na 2duchodce a jeste deti fakt nenasetri.
0/0
26.3.2004 21:34

Vašík

Re: Volič ODS
Řešil bych to naprosto stejně, jako vy a proto si myslím že sociální politika vlády je přehnaná. Nezhoršoval bych podmínky OSVČ - neberou nic,snížil bych příspěvek v nezaměstnanosti. Ubylo by nezaměstnaných a bylo by na mladé s dětmi
0/0
26.3.2004 22:33

Denisa

Je to relativní!
Když spolu chějí dva lidé žít a mít rodinu, musí někde bydlet a to je obrovský kámen úrazu. Vsadili jsme na stavební spoření - pět let jsme odkládali 3000,- Kč/měs. což si myslím, není málo. Za pět let jsme měli 240 tisíc, což bohužel je málo - no jen si zkuste za tuto směšnou částku koupit a zařídit byt. A co takhle miminko? Porodím a budu dostávat mateřskou - výborné, všem doporučuji!!!
Kolik peněz by tedy měla vlastně mladá rodina mít do pohodlného startu??? Myslím, že adekvátní částka se dá naspořit tak za dvacet let - no ale mějte první dítě ve čtyřiceti!
No a pak nemáme vymírat, ani ve snu, ani při plném vědomí mne nenapadne mít víc než jedno dítě a to kdo ví jestli!
0/0
26.3.2004 20:24

himeji

Re:
Vis, ono to je tak, ze jestli chteji mit lide deti, tak musi byt dostatecne ekonomicky silni a ne cekat, ze se o ne stat postara, to je nezodpovednost a taky je to nemoralni chtit hodnoty bez poskytnuti protihodnoty.  Doplaci na to ti produktivnejsi, ze kterych to stat dre. Taky nechapu proc lidi svaluji vinu za svou situaci na stat a ne na sebe, ze treba sli na blbou skolu, nebo se vice nevypracovali. No a 3000 mesicne je nic, za to nasetrite jen tak na nejakou zachovalou Dacii nebo dovolenou na rumunske riviere (v zachovale Dacii). Stat vam da mozna par set na socialnich davkach, ale stejne vam vezme vic na danich, ktere pak da borcum, co jsou "vice potrebnejsi". Nejlepsi socialni politika je zadna socialni politika - at snizi dane a socku.
0/0
26.3.2004 21:11

Jerry

Re:
Jde o to, ze dite je pro stat hodnota, ktera se statu velmi vyplati. Takze kdyz ma clovek dite, poskytuje tim statu protihodnotu, ktera se projevi tak, ze to dite jednou dospeje do produktivniho veku a bude odvadet dane. Kdyby se vsichni ridili tvym pristupem, tak se tu rodi 10000deti rocne a za 30let tu budou z tech pruduktivnich a jak ty pises sedrenych lidi duchodci, na ktere ale jaksi nebude nikdo vydelavat. Nastesti jsou jeste nekteri ochotni mit dite vymenou za nizsi zivotni uroven rodiny. Ona totiz i kdyz se nejaka uspesna manazerka ve svych skoro 40 rozhodne mit dite, tak je to maximalne jedno a to je zalostne malo.
0/0
26.3.2004 23:50

cb

Re:
Tvoje dite bude dalsi socka s natazenou dlani.
0/0
27.3.2004 14:03

TDi

Re:
Vy se dejte vyšetřit
0/0
27.3.2004 14:51

brunet

Re:
, přesně tak, podporu pro dítě od státu by měli dostávat "paradoxně" jenom bohatí rodiče, u nich je větší pravděpodobnost, že daj dítě studovat a to později přinese do rozpočtu peníze...no řekněte, na co podporovat socky?
0/0
27.3.2004 15:02

Venca

sociální politika a čísla
v roce 2004 budou sociální aktivity státu svým objemem nejvýznamnější částí státního rozpočtu, jejich celková váha však meziročně poklesne. Co tedy návrh státního rozpočtu pro rok 2004 v sociální oblasti přináší? Podíl příjmů z pojistného na sociální zabezpečení a na nezaměstnanost dosáhne 38,8 % celkových rozpočtových příjmů a výdaje na sociální transfery 39,01 % celkových rozpočtových výdajů. Jde tedy o 0,7 procentního bodu menší podíl na příjmech a o 2,03procentní podíl na výdajích státního rozpočtu, než je tomu v současném roce. Vlastní dynamika příjmů z pojistného meziročně vzroste z 105,4 % v současném roce na 107,3 % v roce 2004 a dynamika výdajů na sociální transfery (dávky) naopak meziročně poklesne ze současných 104,9 % na 101,9 %. Jde sice o významný nárůst dynamiky příjmů pojistného, ale také jde o významný pokles dynamiky výdajů na sociální transfery, tedy dávky obyvatelstvu. V návrhu rozpočtu je pro rok 2004 obsažena celkově nejvyšší dynamika růstu solventnosti sociálního systému od roku 1993 a nejnižší podíl daní na financování sociálního systému od roku 1996. Dokonce od roku 1996 se opět objeví přebytek v hospodaření důchodového účtu a po dvou letech deficitního hospodaření s účtem nemocenského pojištění se objeví určitý přebytek i zde.
0/0
26.3.2004 19:58

Venca

Re:
Přebytek pojistného na sociální zabezpečení a na nezaměstnanost, bez správních nákladů za léta 1993-2004, tj. od doby zavedení pojistného, dosáhne již 109,54 mld. Kč. Na druhé straně snížení podílu sociálních transferů na hrubém domácím produktu z 13,7 % v roce 2003 na 13,2 % v roce 2004, tj. o 0,5 procentního bodu, ukazuje skutečnou míru přerozdělování vytvořených zdrojů, stav sociální solidarity společnosti a tzv. úroveň našeho sociálního státu . Jen na okraj lze podotknout, že v zemích Evropské unie, kam Česká republika v květnu 2004 vstoupí, je tento ukazatel asi dvojnásobně vyšší - 28,5 %. To určitě také něco vypovídá o současné sociálnědemokratické vládě, ale koneckonců i o všech ostatních vládách od roku 1989, a také to vypovídá o skutečné míře sociální solidarity v naší společnosti. Není žádným tajemstvím, že současná vláda a pravicová opozice chtějí jít ještě dále ve snižování míry sociální solidarity. V rozpočtu se také ukazuje nedostatečné ošetření sociálních rizik, souvisejících se vstupem České republiky do Evropské unie. Jen namátkou lze zmínit nedostatečnou valorizaci důchodů, žádnou valorizaci ostatních sociálních dávek.
0/0
26.3.2004 19:59

Venca

Re:
Spotřebitelské ceny a životní náklady sociálních skupin závislých na sociálních dávkách v roce 2004 přitom podle odhadů vzrostou o 2,6 % až 5,5 % a již dnes dvě třetiny pracujících mají nižší příjmy, než je průměrná mzda. Životní náklady důchodců při růstu spotřebitelských cen jen o 2,6 % vzrostou o 2,8 % a životní náklady rodin s dětmi v nízkém příjmovém pásmu o 2,7 %. V rozpočtu je také nedostatečné ošetření sociálních rizik souvisejících s případným přechodem z regulovaného nájemného na smluvní nájemné v nájemních bytech. Kapitolou samou pro sebe je pak podhodnocené financování nezaměstnanosti. Návrh státního rozpočtu vůbec nepočítá s nárůstem nezaměstnanosti, ostatně tak tomu bylo i v rozpočtu pro rok 2003. Celkově však nezaměstnanost v naší zemi stále stoupá. Pro rok 2004 odhady nárůstu nezaměstnanosti hovoří o číslech 1,1 % a výše, než je prognóza vlády. Nedostatečné je pak i krytí dávek sociální péče pro dlouhodobě nezaměstnané a další sociálně potřebné rodiny. Na aktivní politiku zaměstnanosti vládou vyčleněných 4 184 490 tis. Kč znamená třikrát méně, než jsou skutečné potřeby českého trhu práce, a až 15krát méně než některé členské země Evropské unie. Reformou veřejných rozpočtů byly sice krátkodobě vyřešeny některé problémy související s deficitem účtů důchodového a nemocenského pojištění. Stalo se tak, ale na úkor podhodnoceného financování nezaměstnanosti. Celá tato vládní koncepce je silně riziková, zejména při rychlém nárůstu dlouhodobé nezaměstnanosti, omezuje totiž příjmy a zvyšuje výdaje v konečném důsledku. I to je dalším důvodem nepodpořit vládní návrh státního rozpočtu pro rok 2004 a udělat si vlastní závěr o sociální tváři současné vládní koalice a koneckonců o kapitalismu v České republice.
0/0
26.3.2004 20:01

Jirka6810

Venco,
ty by jsi přerozděloval co nejvíc a co nejvíc lidem bys přál, aby měli nějakou "dávku". Skoro mi to připomíná reportáž ze Slovenska v Reflexu. Obzvlášť se mi líbí věta:
Nedostatečné je pak i krytí dávek sociální péče pro dlouhodobě nezaměstnané a další sociálně potřebné rodiny.
Nezaměstnaní nepotřebují dávky, oni potřebují práci.Oni potřebují, co největší volnost ve státě, co nejvíce možností k uplatnění. Dávky opravdu ne.
 
Až si myslím, jestli jsi nám jen nepřetiskl článek z Haló novin.
 
0/0
26.3.2004 21:06

-dj-

Re:
Na mě je to moc dlouhý, shrnul bych to do jedné věty: "Daně jako kráva a furt je to málo". Veškeré to mocné přerozdělování je cesta do pekel, kam se rychlostí člověka s úplavicí řítíme.
0/0
27.3.2004 13:41

Torm

Nejen sociální politika
převážné většině Čechů z mého okolí se nelíbí celá vláda ! Podle mého nastal čas brousit kosy a okovávat cepy.
0/0
26.3.2004 16:48

Delirium Tremens

Mě se nelíbí ten Špidla
, Má takovej divnej kukuč.
0/0
26.3.2004 17:09

himeji

Re:
me se zase nelibi socialni politika, ale z toho druheho konce - myslim, ze je ji az moc. At omezi to janosikovske prerozdelovani a snizi socialni davky a dane. Slovo "socialni" je pro me sproste slovo, tak jako "spidla".
0/0
26.3.2004 21:00

-dj-

Re:
nebo Škromach!
0/0
27.3.2004 13:33Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.