Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Třinácté platy mají zaniknout

Letošní hádky o třinácté a čtrnácté platy státních úředníků, učitelů či zdravotníků se už v příštím roce nemusí opakovat. Ministr Zdeněk Škromach na vládu minulý týden přinesl návrh počítající s tím, že by se dodatečné platy zrušily a peníze by se rozpočítaly do dvanácti měsíců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Laky Lee

Tak vida...
Odboráři jsou s návrhem rozpuštění 13. a 14. platů do dvanácti výplat spokojeni, protože si polepší. Pochopitelně. Ale už je slyším příští rok touhle dobou remcat, že chtějí přidat, protože průměrná mzda zase stoupla a státní zaměstnanci zase nemají tolik jako ten prokletý soukromý sektor. Odbory, které jsou ve fabrikách totiž mají rozum a ví, že když platové požadavky přepísknou, mohli by rovnou fabriku zavřít. Ale státní odboráři si vůbec nevidí do huby a to že je ve státní kase 114 mld minus je vůbec nese*re.
0/0
9.4.2004 7:52

Dášenka

No konečně,to to ale trvalo,
prémie,13.a14.platy,výkonostní odměny a jak se to všechno jmenuje se snad vyplácejí pouze v případě,že ten který podnik a nebo stát vydělává dost,že má přebytky a může se rozdělit se svými zaměstnanci ale tak to přeci není.Všude je nedostatek a zadluženost,tak se nemůže nic vyplácet.To,že se na druhé straně zbytečně vyhazují peníze na nepotřebnosti je věc druhá
0/0
7.4.2004 10:17

4-řka

šalamounský Škromach
ČSSD a ministr lobbista odborář Škromach zase úřádovali tak jak to májí rádi - zruší 13. té platy/o 14 mlčí/a t tak že rozpusti více/1plát/do 12 měsíců.Nevíte prosím nekdo jakou známku měli tyto pánové na základce mně ty jejich počty nejak nesedí a na to všechno májí oni ještě hordu poradců
0/0
6.4.2004 18:26

Dacan

Re:
To je logické, pak už tady nebudou různí blbečci vyřvávat, že rok má jen 12 měsíců. I po rozpuštění by z toho byly trapně nízké platy.
0/0
6.4.2004 18:39

blbeček

Re:
Ale on ten rok opravdu MÁ 12 (slovy dvanáct) měsíců. Vždyť to ví i malé dítě, i Maruška to zjistila, když šla pro jahody do lesa, že u ohýnku jich sedí 12.
0/0
7.4.2004 9:38

pavel

nebrečte
Státní byrokraté nebrečte.Není nic jednoduššího ,než dát výpověď.Všude na vás pracovité lidi čekají s otevřenou náručí a nabídnou vám vysoce nadprůměrné platy.Ovšem počítejte s tím,že realita života je jiná.
0/0
6.4.2004 14:04

F Zralý

jednoduché počty
Podle rozpočtu - řekněme 300t na rok namzdy. děleno 12 je to 25 000 na 12 výplat děleno 15 je to 20 000 na 15 výplat děleno 50 je to 6 000 na 50 výplat ---..... Vláda by měla dělat něco jiného, než-li jednoduché počty.
0/0
6.4.2004 12:58

Mike

Stejně to musí zkrachovat
teprve po státním bankrotu půjde začít znovu.
0/0
6.4.2004 12:30

dj

Re:
Obávám se, že máš pravdu :-((
0/0
6.4.2004 12:36

U-D-A

Nejde o výši platů, ale o jejich počet
Nadávat na 13 a 14 platy státních zaměstnanců je zbytečné, to je pouze důsledek katastrofální práce PS ČR. Příčina je jinde. Státní aparát je gigantický proto, aby naplňoval literu zákona. Poslanci všech politických stran odklepnou zákony, které mají stovky stran, jsou složité, vzájemně si odporují.Po té přijdou novely. Do toho všeho senamíchají vyhlášky , vládní nařízení. Poté se do toho všeho obují ministerští úředníci a zkáza je dokonána. Na co by stačil jeden, dělají dva. A když jsou dva, klidně mohou vymyslet nový oběžník. A nedej bože, aby došlo k nějaké reformě státní správy. Ta poslední zaměstnala další tisíce úředníků. Situace se blíží k byrokratickému aparátu slavné EU. Proto na závěr uvedu jeden zajímavý příklad byrokraticie(upozorňuji že nejde o vtip, ale o holou pravdu) zmiňované EU, na krerém je vidět, že nejde až tak o výši jednotlivých platů, ale o počet jednotlivých platů. Zemědělská dotace na chov skotu z roku asi 1999. Zemědělec obdrží formulář na dotaci. Ten předá specializované firmě na vyplnění, protože je nesmyslně složitý. Tento složitě vyplněný formulář schvaluje k tomu určená komise. Komisí schválený formulář schvaluje nadkomise a pak šéf. Zemědělec obdrží dotaci. Na řadu přichází kontrolní orgán na obdržené dotace. Další kontrolní orgán kontroluje kontrolní orgán. Na závěr přichází kontrolní k orgán, který kontroluje kontrolní orgán kontrolního orgánu. Výsledkem je, že z každé 1000 DM šlo 800 DM na administrativu !!!!!!!
0/0
6.4.2004 12:17

KRISHOT

Re: A
ještě se může stát, že jedna dotace je zkontrolována ne jedním, ale více kontrolními orgány(EU,FONDU,FÚ...).
0/0
6.4.2004 12:25

PAVEL

ZVÝŠIT PLATY
JAK ZVÝŠIT PLATY VE STÁTNÍ SFÉŘE:1)Udělat inventuru,zda všechny činnosti jsou potřebné a zda se nedají dělat s menším počtem lidí2)Nepotřebné úředníky propustit.3)Stávají peníze rozdělit mezi takto vzniklý menší počet lidí.
Ještě poznámku.Když stát ožebračuje OSVČ na těchto stránkách Dańový úředníci a státní zaměstnanci řičí blahem.Teď došlo i na ně.Vážení jsme na stejné lodi.Jsme ožebračováni nekompetentní vládou,která ekonomiku tohoto státu ničí.
0/0
6.4.2004 11:10

pd

Re:
Asi tak by to mohlo být (teoreticky), Ale jak to skutečně prakticky provézt o to se pokoušejí snad všechny vlády?
0/0
6.4.2004 12:01

pavel

Re: bojí se
Vlády se bojí svých voličů.Státní aparát volí stávající vlády,protože má jistotu,že se nic moc nezmění.Funguje to tak,že za jedno zaniklé úřednické místo vzniknou dvě nová
0/0
6.4.2004 14:00

Daňový úředník

Re:
Stát neožebračuje chudáčky OSVČ. Daně platí všichni stejné, šaškárnu s minimální daní nepočítám, protože kdo dokáže fungovat v uměle vyrobené ztrátě, minimální daň ho nepoloží. Naopak zaměstnanci nemají možnost daňově podvádět a vyrábět výdaje, které slouží k zajištění a udržení příjmu jen na oko. Je ovšem fakt, že tato vláda je nekompetentní a ožebračuje nás všechny.
0/0
6.4.2004 12:29

pavel

?
kdo podvádí nechť je potrestán.Stavíte to tak ,že všichni jsou zloději.Narozdíl od zaměstnanců neustále investuji dozařízení a strojového vybavení firmy
0/0
6.4.2004 12:51

dj

Re:
Aha, takže když vloni odvedla OSVČ na odvodech cca 16.500,- a letos odvede cca 34.500,- tak to je vpořádku a v podstatě to ani nepozná. Ty osobně tam na tom FÚ asi jen roznášíš poštu, co? Pro spoustu malých je to likvidační opatření, protože těch 1.500,- měs. může být rozdíl mezi jejich současným příjmem a bezpracnými soc. dávkami. A jak se rozhodnou, tak to by se mohl dovtípit i takový "chytrák" jako ty. A k té "umělé ztrátě" jen tolik: a co odpisy? Ty tam asi opravdu jen roznášíš poštu, nebo že by jsi byl podlahový kosmetik???
0/0
6.4.2004 13:13

pavel

Re: souhlasím
0/0
6.4.2004 13:56

pavel

Re: Na tohle ti už daňový úředník stěží odpoví,
pomalu mu končí pracovní doba,kterou pln pracovního vytížení trávil na těchto stránkách
0/0
6.4.2004 14:08

dj

Re:
A jak to tak čtu, tak to už delší dobu. Parazit zasr....
0/0
6.4.2004 14:29

Daňový úředník

Re:
Ty kreténku, hlavně že ty se předřeš. Znám ty dovolené vykazované jako školení a podobné podvody. O odpisech jsem nic nepsal, tenhle stát nemá peníze, a jako grand umožňuje odpisy aut za těžké stovky tisíc, místo aby povolil hranici jen pro ty nejlevnější. Na blafy, že minimální daň položí chudáčky podnikatele se dá odpovědět rétorikou vašich tupých mozečků používanou proti úředníkům, ať se nechají chuděrky podnikatelské zaměstnat, když jsou na tom tak špatně. 
0/0
6.4.2004 16:19

PN

Re:
Myslím, že přáním všech OSVČ je, aby jim stát zajistil funční právní prostředí a dal jim pokoj. Úředník jako vy si vůbec neumí představit, jak to vypadá za dveřmi jeho kancelářičky. Ve stádu stejně přibekávajích asi máte pocit, že přece nic není vytvořit NĚCO, co někdo jiný bude CHTÍT a RÁD ZA TO ZAPLATÍ. Zapšklost, neschopnost a závist lidí jako vy je tragédií této společnosti. Sešli jste se ve stástní správě (když si vás představím dohromady, tak vám to snad až přeju). Až zase budete řešit nějakého soukromníka s novým autem, řekněte si: "Škoda, že já jsem tak neschopný(á) a líný(á)." A jestli vidíte podvodníka, tak JE VAŠÍ POVINNOSTÍ s tím něco udělat! Za to jste placený(á)! Nejde o to, že se vy dusíte závistí, ale že nekalá konkurence likviduje ty ostatní.
0/0
6.4.2004 18:59

Dacan

Re:
Bulisy mulisy, a teď tu o karkulce. Především spousta podnikatelů podvádí na daních. A tenhle stát to toleruje a ani ty podvodníky nezavře, až by zčernali, jak si zaslouží. Pokud u nás nebude daňový únik stejným zločinem jako v civilizovaných vyspělých zemích, stát mít peníze nebude. Nedivím se daňovým úředníkům, že je to sere, a že řvou, když jim snižují platy. A nekalou konkurencí jsou zase jen další podnikatelští podvodníci, co zaměstnávají lidi načerno, šidí stát na odvodech a získávají výhody na úkor toho mála slušných podnikatelů.
0/0
6.4.2004 19:14

pn

Re:
Chápu, že je těžké se vyrovnat s tím, že se někdo jiný uživí sám a ještě k tomu poctivě a vůbec mě k tomu nepotřebuje. To určitě musí být výmysly a nic než pohádka. Určitě musí podvádět! A Ilonka finančního to taky říkala. A na tom školení, co jsme byli minulý týden, soudruh lektor taky říkal, co jsou zač. Jak že jim to říkal?  Znělo to jako OBYČEJNÍ DAŇOVÍ POPLATNÍCI. A že prý, když z nich nic dalšího nevyrazíme, tak nebudu mít svoji kancelář je pro sebe.
0/0
6.4.2004 23:30

Golem

Re:
To je všechno o podmínkách, jaké jsou tu vytvořeny! Pokud stát okrádá prostřednictvím vysokých daní a odvodů firmy i občany, pak NĚKDO může hledat skulinku, jak to obejít.
0/0
7.4.2004 8:53

dj

Re:
Zloděj (to jako ty brouku), který okrádá stát tím že v pracovní době za nemalou mzdu tráví čas neplodným pomlouváním všeho a všech co s ním nesouhlasí, navíc k tomu používá státní prostředky hrazené daňovým polatníkem mne nemůže už z principu urazit.
0/0
6.4.2004 20:46

pd

Re:
Dobrá a správná odpověď pro rypáky, kteří se neustále navážejí do OSVČ. Mimochodem uznávám, že práce státních ůředníků je také důležitá, ale je jasné, že ten kdo je placen od státu tak asi moc daní nezaplatí.. Protože stát mu zaplatí a potom tu část daní si papírově nechá. Je jasné, že kdyby byli osoby placené státem osvobozeny od daně a dostávali by čistého co dostávají, Tak výsledek pro stát při výběru daní by byl stejný. Což, ale skutečně neznamená, že stát pro zajištění funkce nepotřebuje určitou míru státem placených zaměstnanců jak už bylo řečeno jinde.
0/0
6.4.2004 14:47

vizionář

Re:
Já zapoměl,že i ty platíš daně (z našich daní). Tvoje daně jsou jen fiktivní platbou kamaráde,ale nám se bere fyzicky. Ale počkej i na tewbe dojde. Až to tu spadne na držku nebude na mandatorní výdaje a všichni, nebo alespoň většina z vás darmojedů bude muset stejně jako myn na sebe vydělat. A to půjde těžce, jelikož vaše zlenivělé mozky a hlavně ručičky nebudou mít s tímhle zkušenost. To bude úřednický armagedon.  
0/0
6.4.2004 13:26

pavel

Re: souhlas
0/0
6.4.2004 13:57

nokia

re
asi jste mi nepochopil obchod jsme si poridili abychom se s manzelem stridali a tim jeden y nas ma cas na deti .nechceme aby z nich byli deti ulice.jako zamestnanci by jsme museli dojizdet a tak byt od rana do vecera pryc.tim jsem chtela rict ze od statu nikdy nic taky nedostanem ani nechceme ale stale je to pro nas tesi po zvednuti dani odvodu na zdravotnim soc. dani .
0/0
6.4.2004 10:58

Dozen

dluh
Mame stat s rozpoctem zhruba 800 miliard a z toho je dluh pres 100 miliard. Jen uroky nas nyni stoji asi 27miliard - a rychle narustaji. Cil vladni redformy neni dluhy zastavit, ale jen udrzet jejich rust na "prijatelne" vysi. To je malo. Jak dlouho to je udrzitelne ?
0/0
6.4.2004 10:57

nulové řešení

+1000 - 1000 = 0
Tak tak, rozpusťte těm klotovejm rukávům 13. plat do tarifu, objem peněz na úřad se ale meziročně sníží či max. stejný, tj. co rozpustíme do tarifu, krouhneme v osohu a prémiích    - tak jako u učitelů. A tak je to správné - na prémie není právní nárok  - tak a pak můžete stávkovat .
0/0
6.4.2004 10:56

Herodes

Zaniknout by měly nejenom 13.a14.platy ale i vláda
KONEČNĚ se zbavíme  té  fatamorgány a neustálých spekulací o tom zda na to máme či ne.Pokud budou hospodařit takový odborníci jako doposud,nebudeme mít zachvíli ani na normální platy.Je nutné vyměnit vládu a začít napravovat chyby které tato socanská sebranka napáchala.Bude to trvat dlouho ale hlavně když to půjde správným směrem.Současné neustálé zadlužování tím směrem ale není
0/0
6.4.2004 10:08

Janovan

špatně
Domnívám se, že z hlediska motivace k pracovnímu výkonu je lepší zachovat 13. plat (může se jmenovat např. věrnostní prémie jako v privátu), než ho rozpustit do jednotlivých měsíců.  Bylo rovněž dobré zvýšit "pohyblivou" část platu na úkor pevné-tarifům. To by ovšem musel na každém úřadě fungovat systém hodnocení práce (zpětnou vazbu by mohli poskytovat i klienti-občané). Celková výše mzdových prostředků na tu konkrétní pozici by měla odpovídat celospolečeské potávce po jejím výstupu. Bohužel jsme, tak jako jiné, národem Nováků.  Příkladem je i mýtus lékaře-boha. Ač je jich na trhu práce nadbytek a VŠ chrlí další jako na běžícím pásu, málokdo se dokáže ohradit proti jejich platovým nárokům, vždyť přeci tak dlouho studjí, jsou důležitý... Samozřejmě záleží na odbornosti..., podobné je to s učiteli atd. Jen u úředníků se směšují otrávený obličeje na přebujelých úřadech se schopnými pracovníky a pro společnostu důležitými tamtéž. Oni to, ale v hábitu nespravedlinosti (uznání,odměny...) dlouho nevydrží. Odejdou a zbydou jen ty co Nás fakt otravujou a nic nepřináší.  
 
0/0
6.4.2004 9:54

Scanner

Re:
Naprosto souhlasím. Výkonostní systém pro nás úředníky by byl nejlepším možným řešením. Bohužel se k jeho zavedení nikdo nemá a navíc je u veřejné správy několik specifik: např. jak měřit výkon, když mnohdy tato činnost už ze své podstaty nepřináší zisk, ale pouze obtížně měřitelný "efekt",
hodnotit pomocí občanů-klientů možné není, protože v případě např. oprávněného zamítnutí stavebního povolení by se občan resp. klient mohl mstít.
0/0
6.4.2004 10:01

Janovan

Re:
Hodnocení práce u THP a manžerů je problémové i v privátních firmách. Pužívají se růzené spíše intuitivní metody, ač se tváří vědecky. Např BMO, Goal Score Method... pro manažerské pozice. U THP atd. mi přijde dobré 360 stupňové hodnocení (hodnotí nadřízený, podřízený, kolega,...až přes zákazníka), které do jisté míry eliminuje vliv extrémního/nespravedlivého hodnocení - zamítnuté stavebko. Je to těžký, ale lepší než současný kafe žroutský systém.
0/0
6.4.2004 10:47

Daňový úředník

Re:
Zajímavý přemýšlivý pokus, ale nereálný. Pominu to, že naprostou většinu pohyblivé nenárokové složky by schlamstli osobní oblíbenci vedoucích pracovníků, donašeči, bobrolizové a vyhulbrčky. Hodnocení práce - kvalita je subjektivní, hodnocení kvantity - tzv. čárečkový systém bez ohledu na efektivitu je zhouba. Zpětná vazba klientů-občanů, hm. po takových daňových exekutorech je ze strany občanů "obrovská" poptávka a jsou velmi oblíbení :-) .... atd., atd.
0/0
6.4.2004 10:39

giorgio

Re: Výkonová složka platu
Nevidím zas tak velký problém v dosažení objektivního hodnocení práce úředníků. Práce úředníka ve veřejné správě není zas tak odlišná od práce úřednika v podnikatelské sféře (třeba v bance). Hodnocení kvality práce je vždy subjektivní - tady i tam, hodnocení kvantity bez ohledu na efektivitu je tam problém taktéž. A vymahače dluhů, třeba za nesplácení bankovních úvěrů. postižení klienti bank asi taky zrovna nemilují. A přesto tam tu funguje ( i když samozřejmě nedokonale a protekce se projevuje ve výši platů podřízených i tam). U veřejné správy sle vidím problém ve zrušení dosavadní tarifní klasifikace platů a zavedení pohyblivé složky mzdy ještě trochu jinde. Jak víme, vedoucí představitelé veřejné správy všech stupňů nejsou manažeři prošlí výběrovým řízením, ale byli do svých funkcí dosazeni stranickými aparáty na základě výsledků voleb. A ti si zase dosazují své nejbližší podřízené (nadřízené ostatním úředníkům) ne podle odbornosti, ale podle osobních sympatií či antipatií. A tito lidé nemají zájem na tom, aby byli placeni podle toho, jak dobře pracují, ale podle toho, kolik jim podle tabulek pracně vydobytý funkce přinese. A ryba smrdívá od hlavy.....
0/0
6.4.2004 11:21

nokia

trinacte platy
nevim kdo a proc zavedl trinacte platy kdyz mame jen dvanact mesicu.lide si zaslouzi aby jim zaplatili hlavne prescasy svatky nocni.atd..dost ctu ze podnikatele maji dost ale ja jako osvc musim mit otevreno i v sobotu i nedele abychom se uzivili ne abychom zbohatli. tim nechci rict ze si stezuji ale po dph a danich je to pro nas horsi. kdyz mate deti a chcete se jim jeste venovat moc casu na dalsi vydelky neni.od statu jsem nikdy nic nechtela ale on od nas porad vic a vic .
0/0
6.4.2004 9:47

KRISHOT

Re: to snad ne!
Koukám jako blázen, že je Vám podnikání milejší než Vaše děti.
0/0
6.4.2004 10:11

Scanner

Re:
Zavedeny byly proto, že je bylo možné šmahem škrtnout bez toho aniž by se muselo sáhnout do normálních platů
0/0
6.4.2004 10:12

KRISHOT

Re: ☻
Možná byste se měla trošku zamyslet nad svým žebříčkem hodnot.
0/0
6.4.2004 10:14

Daňový úředník

.
Zkrátka a dobře, buď  vládo zvyš nám berňákům platy nebo táhni do hajzlu!!! My ti plníme ten rozpočet z podnikatelama ulitých peněz. A ty na nás prostřednictvím páně Sobotky kálíš! Počkej ve volbách.
0/0
6.4.2004 9:31

dj

Re:
Přestaň okrádat lidi blbe, najdi si poctivou práci místo toho šátrání v cizích kapsách a taky si vyděláš. Všechno je to jen o závisti. Kdo umí ten vydělá, kdo ne tak ten krade. Na případnou námitku, že nekradeš tak odpovím hned, když někomu něco sebereš, je jedno ve jménu jakého zákonu, boha nebo čeho, tak je to zlodějna. A jak tak sleduji ty tvoje ukřivděné kecy, tak by mne zajímalo kolik hodin denně děláš. No jo, teď mi to došlo, dnes je úterý, nejsou dny pro veřejnost co? Sedíme, kecáme, pijem kafe, šéf souloží sekretářku, klofem pizzoviny do diskuzí, co???
0/0
6.4.2004 11:14

Jindra

Nesouhlas
Zase oberou jen ty nejchudší. Je třeba zajistit sociální smír. Proč třeba dříč, který kope kanály má méně peněz, než třeba programátor, který jen sedí u počítače a valnou část pracovní doby stráví pařením her. Proč má třeba uklízečka plat 5000,-Kč a sekretářka až 15000,-Kč. Musí být ten rozdíl až trojnásobný? Je snad uklízečka, nebo ten kopáč v něčem horší? Já pevně věřím, že EU v tom udělá pořádek. Obyčejným lidem zajistí vyšší platy a ty hamižné nekompromisně a spravedlivě zdaní.
 
0/0
6.4.2004 9:23

Ftipnejj

Re:
protoze programator kanal taky vykope, ale kopac program nenapise ! ! !
0/0
6.4.2004 9:26

Robert

Re:
Přeci člověk u PC je vzdělaný a umí toho více než kopáč, sekretářka má přeci taky lepší vlohy než uklízečka, tak se nediv, kdo umí umí, kdo se ve škole neučil ať jde kopat.
0/0
6.4.2004 9:28

hloupej cajzl

Re:
jo a lepší kozi!!
0/0
6.4.2004 9:32

Ftipnejj

Re:
a da !!!! ( a to po uklizecce nikdo nechce )
0/0
6.4.2004 9:35

TomášM

Re:
Můj kolega co vám odpověděl přede mnou má pravdu. Máte poněkud "dělnické" představy o výši mzdy. Výše mzdy není určena podle toho, jak vás vaše práce štve, nebo jak vám přijde otravná nebo obtížná, ale podle toho jak jste nahraditelný. Zametat umí každý tak proč cpát uklízečce peníze? Programovat už neumí naopak skoro nikdo tak mají prostě víc peněz.
0/0
6.4.2004 9:33Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.