Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pojišťovny si budou rozdělovat 100 procent

Přestože ministryně zdravotnictví čelí kritice ze všech stran, koalici se podařilo prosadit novelu zákona, která zahrnuje stoprocentní přerozdělení pojistného mezi pojišťovnami. Zatím se přerozděluje 60 % prostředků. Podle ekonomů to znamená konec konkurence.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Janoš

Všeobecná zdravotní
Palác si už postavila, tak ještě aspoň 3 rekreační střediska pro zaměstnance. Zimní nejlépe  v Alpách , letní na Kanárech a celoroční  někde v karibské oblasti. Z toho důvodu bude třeba zvýšit zdravotní pojištění aspoň na trojnásobek. A léky ať si lidi kupují za svoje, kdo na ten plebs má furt doplácet?
0/0
7.4.2004 15:44

d. dvořáček, Česká Třebová

posílení státní moci
Jak je bohužel běžné v politice soc. demokracie, tak i koncepce zdravotnictví předložená ministryní zdravotnictví v podstatě jen dále posiluje mocenské ambice současné vlády. Vše, co v naší republice nefunguje   se údajně vyřeší tím, že to vezme pevně do rukou státní úředník.
Místo celkového uvolnění systému veřejného zdravotního pojištění, možnosti rozhodovat se a   zvýšení osobní zodpovědnosti všech zúčastněných vláda zvolila metody nařízení a příkazů. Kdo co a jak má udělat, kdo komu kolik zaplatí, kdo s kým uzavře smlouvu a podobně. Krajský úřad například stanoví s kým zdravotní pojišťovny musí uzavřít smlouvu a ministerstvo zdravotnictví určí, kolik pojišťovna zaplatí. Schází už jen Státní plánovací komise. Věřím, že koncepce ministryně Součkové nakonec   nebude přijata a že nakonec ministryně bude muset odejít. Její materiál vlastně žádnou koncepcí není a nic kromě posílení státní moci neřeší. Parlament bohužel svým rozhodnutím o 100% přerozdělování učinil opět krok nesprávným směrem -   k zestátnění systému zdravotního pojištění a k úplnému zrušení konkurence mezi pojišťovnami. Je to krok zpět k socialismu.
0/0
7.4.2004 15:37

hzahza

to bude první krok
Dalším krokem bude sloučení pojišťoven do VZP. No a pak nastoupí socialismus a nebo ji zruší rovnou.
0/0
7.4.2004 14:53

Honza

Re:
JoJo.  To už rovnou může být jenom jedna.
0/0
7.4.2004 19:10

m

máš pravdu
To je bohužel pravda. Když poslouchám tchána, (mimochodem volič ČSSD)  kterému nejvíce vadí že si už v práci nemůže nakrást (lhostejno co) jako dříve, tak bych ho rovnou poslal do Severní Koreje. Ale otevírací doba hypermarketů a benzínky nonstop mu nevadí. Že by nebyl zásadový, že by byl jenom vyčůranej jako velká část našich spoluobčanů ? Bohužel tato skupina lidí už jiná nebude, musíme počkat až odejdou sami. Do té doby přeji všem ostatním, kteří se dovedou o sebe postarat pevné nervy.
0/0
7.4.2004 14:37

jh

Návrh
Já navrhuji aby zdravotní pojišťovny všem starým a více nemocným vypověděly pojistku. Ať si pak sjednají zdravotní pojištění na komerčním základu pokud na něj budou mít a jinak ať ....., stejně nás mladé ,úspěšné a zodpovědné jenom vyžírají. A dál věřme že nebudeme staří, nemocní, slabí
0/0
7.4.2004 14:22

mar

Všichni budeme mít stejně ?
To už tady jednou bylo ! Ještě zestátnit podniky a do ústavy zapracovat vedoucí úlohu strany ČSSD. Voliči soc.dem možná také nadávají, ale stejně budou volit ty samé pitomce.
0/0
7.4.2004 14:11

občan

Re:
Zapoměl si jednu závažnou vymoženost totalitního režimu,že každý má nárok na práci.Proto hurá k zestátnění všeho a vedoucí úloha strany ČSSD odstraní rázným krokem nezaměstnanost jak za totáče bude každý zaměstnán se záznamem v občance a kdo ne porušuje zákon.Tak skončíme všichni díky volům volících tuto bandu.
0/0
8.4.2004 6:17

Rat

DPH
Nechapu proc by ho meli platit lekarnici, kdyz to zku*vili na ministerstvu at jim to strhnou z platu smajdum!!!!!
0/0
7.4.2004 13:10

Otík

Přerozdělování-výsledek rejdění socanskejch sviní.
Banda debilů,co si říká vládní koala.Já to věděl,že bude ještě mnohem hůř,a už je to tady
0/0
7.4.2004 13:01

ppetr

CSSD+DLUHY+ZDRAZOVANI+SLIBY
tak jeste by jste vsechny podniky mohli taky ze statnit a jsme tam kde jsme byli pred rokem 1989.
Vy se u tech letosnich voleb nebudete stacit divit
0/0
7.4.2004 12:29

milan

Re:
Ti co se nad těmi všemi zhůvěřilostmi pozastavujete zůstante v klidu. Ta menšina so se chce postarat sama o sebe bude mít tolik práce se v nastoleném bordelu pohybovat, že stejně vyhrají ti, kteří si nechají od komoušů (lhostejno zda jsou v ČSSD či KSČM) utírat zadek a vzpomínají na léta kdy bylo všechno všech. Pitomců a zlodějů je mezi námi pořád většina!!!
0/0
7.4.2004 13:03

m

Re:
0/0
7.4.2004 14:30

migaloo

!
Tak to nám ještě schází vyhlásit 1.pětiletý plán obnovy České "socialistické" republiky po kapitalistickém rejdění...a budem tam, kde si to většina našich voličů přála...    
0/0
7.4.2004 12:08

c45

neuvěřitelný
že někdo tak debilní jako je k.r.á.v.a Součková se může podílet na řízení naší země!!! mě se chce občas brečet bezmocí když vidím co je všechno možný a ještě se u toho tváří, že sežrala Šalamounovo hov.o! Se divím, že takhle omezená, pitomá kráva je vůbec schopná chodit, dejchat a navíc bučet ty svoje nesmysly!! bych chtěl potkat starýho Součka a dozvědět se co na ní měl???
0/0
7.4.2004 12:03

uko

Re:
        Jedna aktualitka k paní ministrini. Včera jsem se dozvěděl neoficiální info, že když to neustojí ve vládě, stane se ředitelkou nejmenované pražské nemocnice. A světe div se, ta nemocnice se měla dle jejího návrhu původně rušit jako nadbytečná a teď je najednou velice potřebná a paní ministrině ji pro občany "zachrání" - za státní peníze si vytvoří jedno šikovné pracovní místo- totiž to svoje! Uvidíme, jestli to tak opravdu dopadne... :-(
0/0
7.4.2004 12:17

franta

pravda
proč jsou zdr. pojišťovny podnikatl. subjekty když žijí z příspěvku? Proč nejsou  příspěvkovými organizacemi  s právy a povinostmi PO? Pak by si nemohly dělat co chtějí, dávat vysoké platy, odměny, stavět luxus. pracovny atd. Několikrát to bylo navrhováno ale vždycky se to nějak uklidí pod stůl. Asi proto, aby se to mohlo pěkně v tichosti tunelovat jako všechno zde.
0/0
7.4.2004 12:02

treskoun

Vysvětlení
Pochopil jsem dobře, že po zmíněné novele je úplně jedno, jaké pojišťovně platím pojistné, protože to stejně v celé výši půjde do nějakého systému, ze kterého každá pojišťovna dostane na každého svého pojištěnce poměrnou část připadající na jednoho pojištěnce v systému. Proč se budou pojišťovny snažit získavat pojištěnce, když stejně půjde všechno pojištění do jednoho pytle??? 
0/0
7.4.2004 12:02

treskoun

Re: Oprava
Samozřejmě všechno pojistné do jednoho pytle.
0/0
7.4.2004 12:04

migaloo

Re: !
Do socdem pytle!!! Z kterýho se již nikdy nic nevrátí!!!
0/0
7.4.2004 12:10

dj

Re:
PZP - pěkně zapařený pytel.
0/0
7.4.2004 17:38

práskač

princip
VZP je povinna zřídit zvláštní účet všeobecného zdravotního pojištění. Zvláštní účet slouží k financování zdravotní péče plně nebo částečně hrazené zdravotním pojištěním na základě přerozdělování pojistného a dalších příjmů zvláštního účtu podle počtu pojištěnců násobeného koeficientem věkové struktury pojištěnců. Zvláštní účet spravuje VZP (dále jen "správce účtu"). Příslušné zdravotní pojišťovny sdělí do osmého dne kalendářního měsíce správci účtu počty svých pojištěnců do 60 let věku a nad 60 let věku, za které je od prvního dne tohoto měsíce plátcem pojistného stát,. Příslušné zdravotní pojišťovny dále sdělí do 22. dne každého měsíce správci účtu výši 60% pojistného vybraného v období od 18. dne předcházejícího měsíce do 17. dne příslušného měsíce. Správce účtu oznámí do 30. dne příslušného měsíce všem zdravotním pojišťovnám celkovou částku na ně připadající. Celkovou částku pro příslušnou zdravotní pojišťovnu tvoří součet podílů připadajících na každého jejího pojištěnce, za kterého je plátcem stát, přičemž na takového pojištěnce ve věku do 60 let připadá jeden podíl a od 60 let tři podíly. 1 podíl se vypočte ze součtu 60% vybraného pojistného všemi zdravotními pojišťovnami, celkové platby státu za osoby, za něž je plátcem, penále, pokut a jiných plnění, která jsou na základě tohoto zákona nebo na základě zvláštních zákonů40) příjmem zvláštního účtu, a úroků vzniklých na zvláštním účtu snížených o poplatky za účetní operace a vedení zvláštního účtu tak, že se tento součet vydělí celkovým počtem pojištěnců, za které je plátcem stát, přičemž se každý pojištěnec nad 60 let věku počítá třikrát.(4) Přesahuje-li 60 % vybraného pojistného celkovou částku vypočtenou podle odstavců 2 a 3, odvede tato pojišťovna přebývající finanční prostředky na zvláštní účet, a to do tří pracovních dnů ode dne, kdy jí byla správcem účtu oznámena částka vypočtená na jednoho pojištěnce.
0/0
7.4.2004 11:19

matematik

Re: kolik je na výpočty úředníků?
                                           
0/0
7.4.2004 11:27

kuros

psílení státní moci
Jak je bohužel již běžné v politice sociální demokracie, tak i koncepce zdravotnictví předložená ministryní zdravotnictví v podstatě jen dále posiluje mocenské ambice současné vlády. Vše, co v naší republice nefunguje   se údajně vyřeší pouze tím, že to vezme pevně do rukou státní úředník.
Místo celkového uvolnění systému veřejného zdravotního pojištění, možnosti rozhodovat se a   zvýšení osobní zodpovědnosti všech zúčastněných vláda zvolila metody nařízení a příkazů. Kdo co a jak má udělat, kdo komu kolik zaplatí, kdo s kým uzavře smlouvu a podobně. Krajský úřad například stanoví s kým zdravotní pojišťovny musí uzavřít smlouvu a ministerstvo zdravotnictví určí, kolik pojišťovna zaplatí. Schází už jen Státní plánovací komise. Věřím, že koncepce ministryně Součkové nakonec   nebude přijata a že nakonec ministryně bude muset odejít. Její materiál vlastně žádnou koncepcí není a především nic kromě posílení státní moci neřeší. Parlament bohužel svým rozhodnutím o 100% přerozdělování učinil opět krok nesprávným směrem -   k zestátnění systému zdravotního pojištění a k úplnému zrušení konkurence mezi pojišťovnami. Je to krok zpět k socialismu.
0/0
7.4.2004 15:12

Golem

Banda blbů
Vláda, speciálně Škromach a Součková, jsou pohroma pro tuto zemi! Všechno se tady kvůli jejich socialismu sere!
0/0
7.4.2004 11:16

Sam

Re:
Já bych ještě připsal toho nedouka Sobotku!!!
0/0
7.4.2004 11:59

Kony

Re:
A já toho vola, co celé stádo vede. Ššššpidlu !!!!!
0/0
7.4.2004 12:52

Franta7

Plíživý komunismus a nebo socialismus?
0/0
7.4.2004 11:15

Fikos

Komunismus
ty máš hodně jsi dobrý podnikatel? ne ne jsi špatný koukej nám ty tvoje peníze dát a my je dáme těm lemplům co si za ně postaví věžáky a doktorům neplatí
Proboha kde to jsme?
0/0
7.4.2004 11:10

migaloo

Re: !!!
V České republice na začátku 21.století...BOHUŽEL!!!
0/0
7.4.2004 12:00

práskač

next
Pokud by se systém přerozdělení změnil, VZP na něm vydělá za rok dvě miliardy korun, ale tyto peníze budou zaměstnaneckým pojišťovnám chybět. "Konečný důsledek změny odnesou hlavně lékaři, kterým v této situaci budeme muset snížit úhrady," řekl ...... 
0/0
7.4.2004 11:06

práskač

next
IZPE zpracovává analýzy pro ministerstvo zdravotnictví. Předmětem sporu je Hávovo prohlášení, že současný systém přerozdělování umožňuje tunelovat veřejné prostředky.
Ročně tak podle něj Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přijde nejméně o miliardu. Tyto peníze se podle Hávy, jak uvedla ČTK, hromadí na účtech zaměstnaneckých pojišťoven, celková částka se podle něj pohybuje mezi pěti až deseti miliardami.
"Část těchto prostředků již byla pravděpodobně použita a vložena do nemovitostí," tvrdí Háva. Podle něj by měl být okamžitě zmrazen majetek zaměstnaneckých pojišťoven.
0/0
7.4.2004 11:04

binladin007

vlada a lekarnici
Pokud nam bude vladnout banda vlastizradcu, ktera systemticky nici lid teto zeme, tak by LEKARNICI MELY drzet hubu.
0/0
7.4.2004 10:57

KRISHOT

Nejsem
z toho dvakrát moudrý. Může mi někdo vysvětlit co se vlastně stane? Myslel jsem, že můj zaměstnavatel mi sráží z platu pojistné na zdr. poj. a zasílá to přímo na účet zdr.poj. u které jsem přihlášen. Stát zasílá pojistné na zdr.poj. za důchodce atd. také příslušné pojišťovně. Co nevím?
0/0
7.4.2004 10:51

Palo

Re:
Jenze je problem, ze na duchodce, ktery v prumeru cerpa vice penez na zdrav. peci, stat odvadi mene nez clovek v produktivnim veku. Spravne by bylo, kdyby se lidi rozdelili na skupiny (podle veku, povlavi, invalidity atd) a za vsechny pojistovny se udelal prumer platby na cloveka v dane skupine - pak by se vypocitalo kolik kazda pojistovna z dohromady vybranych penez dostane (podle tohom jakou ma skladbu pojistencu). Konkurovat by si pak mohli regulovanim svych rezijnich nakladu, tedy efektivitou. Taklhe se na jedne strane mrha (kdyz nepotrebuji snizovat naklady, protoze maji bohate pojistence) a na druhe strane se prodelava. Nebo by stat musel zvysit platbu za duchodce, ale to by se pak odrazilo v danich (snizemin odvodu na zdrav. pojistovnu a svysenim dane do statni kasy ), takze by to stejne vedlo k vetsimu prerozdelovani. Jo napadla me jeste jedna vec - stat by kazde pojistovne pridelil urcity pocet duchodcu, nezamesnanych, invalidu ... podle poctu produktivnich klientu ;-)
0/0
7.4.2004 12:00Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.