Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vlastníci pozemků ohrožují investici Hyundai

Miliardovou investici jihokorejské automobilky Hyundai, která zamířila na Slovensko, ohrožují vlastníci půdy. Majitelé pozemků a stát se totiž nemohou dohodnout na ceně. Proto slovenský ministr hospodářství uvažuje, že pozemky vyvlastní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ing.Radovan Burkovič

Vláda prostě neumí podnikat a nemá se do toho srát
Vláda prostě neumí podnikat a nemá se do toho srát. Nabízet cizí pozemky je jako prodávat tolikráte vysmívaný Karlštejn. Přesto to soudruh Rusko udělal, protože za komoušů se nic jiného než znárodňovat nenaučil. A to by si člověk při jeho věku myslel, že je mladý a nezkažený. Takže pro úplnost - s vlastníky pozemků pod uvažovanou průmyslovou zónou se uzavřou předem Smlouvy o smlouvě budoucí o koupi nemovitosti. V nich se stanoví pevná nebo pohyblivá cena (třeba reagující na inflaci), předkupní právo pro stát, termín k uzavření smlouvy o koupi a sankce za nesplnění termínu pro obě strany. Pokud by byl Rusko chytrý, pak by sankční částka byla ručena vlastnictvím předmětného pozemku. V Ostravě pro kanalizaci (a zde je možno lehce dokázat veřejný zájem) nabídli vlastníkům buď věcné břemeno 20,- Kč za metr čtvereční ročně po celou dobu existence stavby (tedy nafurt) nebo výkup v jimi požadované ceně. Akceptovali maximálně 1 tis. za metr čtvereční a soused s kouskem soukromé asfaltky si řekl o 800,- a dostal je. Výsledkem je právní jistota okolních 7 majitelů rodinných domků, zlegalizovaný nedořešený plyn v cestě, možnost provedení kapacitně dostačující vodovodní přípojky a také zmíněná splašková kanalizace. Pozývam týmto pána ministra na krátky kurs pod názvom Ako robiť verejné investície.
0/0
20.8.2004 11:14

Vláďa

Drzost politiků nezná hranic
Kde se bere ta drzost politiků slibovat stavbu na pozemcích které jsou v soukromém vlastnictví a pak těmto vlastníkům nabízet směšnou cenu (ani pole se tak levně nekoupí). Jak by se jim líbilo na jejich zahradě  (nebo její části) postavit továrnu a ještě za stanovenou cenu vládou (min. financí vydává cenovou vyhlášku). Zahraničním firmám se poskytují miliardové úlevy ale vlastníkům pozemků se bude vyvlastńovat.  Je třeba takovým politikům ukázat dveře. 
0/0
8.6.2004 12:48

Fanda

Re:
Je třeba říci taky to B- bez investice by to pole mělo hodnotu ještě nižší než udává znalecký posudek, protože ten samozřejmě musí zohledňovat zda se jedná skutečně o pole nebo potencionálně perspektivní oblast
0/0
8.6.2004 15:44

Densemann

Fandím vlastníkům. Japonci si myslí, že jsme Mongolsko...
0/0
8.6.2004 11:43

Jimi

Hloupost
To co Rusko plácá to jsou nesmysly. Není chybou vlastníků, že se s nima nedokázal stát dohodnout. Pokud Slováci neměli připravené pozemky, neměli je Korejcům nabízet. Ostatně vlastníci se chvají naprosto logicky. Chtějí maximalizovat svůj zisk. Stát je měl vykoupit ještě před tím, než bylo rozhodnuto o umístění továrny. Teď je logické, že cena jde nahoru. Jinak s tím vyvlastněním to nebude až tak horké, případ paní Regecové jasně ukazuje, že stavba továrny soukromé společnosti není veřejným zájmem, a tudíž že za tímto účelem nelze pozemky vyvlastnit. Takže rozum do hrsti pane ministře!
0/0
8.6.2004 9:23

czechman

mutace
Slovenské lamy se ocitly na mapě planety těžkým omylem - náprava bude trvat celé věky .
0/0
7.6.2004 21:27

pravicovy volic

Re:
......hovori prislusnik naroda, kde dnes voli 20 % komunistov, 30 % socky-polokomunistov a 50 % exkomunistov a tunelarov ... to ma pobavilo 
0/0
8.6.2004 2:10

Mirek

Re:
to rika prislusnik naroda, ktery se zucastnil agresy vuci Slovanskym zemim jako Polsko a Ukrajina.  Kolik zidu tvuj papicek /dedko povrazdil v Polsku a na Halici?  Nebo byl natolik zaneprazdnen vrazdenim pasekaru na Valassku?   Nebo toho bylo jiz tolik, vzhledem k tradicne nespolehlive slovenske kolektvini pameti, ze uz jsi ztratil prehled.
0/0
8.6.2004 2:46

KS

Re:
Nechte toho vy dve deti :-((
0/0
8.6.2004 10:13

Mirek

Re:
Uz se stehujes smer Zilina?
0/0
8.6.2004 15:39

Pernik

ale fj
Vyvlastneni je naprosto nemoralni. Je to skandalni porusovani zakladnich vlastnickych prav. Stat to mel vykoupit pred tim, nez to nekomu nabizel. Pokud nekdo nechce prodat, pak jej muzou premluvit jen cenou.
Neohanel bych se vyspelymi civilizacemi, protoze ty ridi zase jen "padousi", kteri hrabou do sve kapsy.
0/0
7.6.2004 21:22

Admin

Vyvlastnit
Jen at to vyvlastni parchantum vychcanym
0/0
7.6.2004 20:52

houba_

Re:
takovy zvast muze rict jen totalni holoprdelnik
0/0
7.6.2004 22:46

Proton

Re: Máš akorát vychcaný mozek,
vyvlastnění je možné pouze ve "veřejném zájmu", tedy když  by šlo o veřejně prospěšnou investici, např. do dálnice atd. O toto tady vůbec nejde, jde o zcela soukromou investici, navíc zahraniční firmy, takže pokus o vyvlastění skončí totátním fiaskem.
0/0
7.6.2004 23:51

Admin

Re: Zloději, zloději
, Po domě chodějí a jeden mi ukradnul nickname.
0/0
8.6.2004 17:42

Admin

Vyvlastnění je základem...
, Vyvlastnění je základem budování naší nové, opravdu kapitalistické společnosti. Proto jej také umožňuje od jakési noveli i náš obchodní zákonník, konkrétně paragraf 220p. Je to vyvlastnění spravedlivé - za náhradu. Za náhradu určenou "soudním znalcem". Na základě tohoto paragrafu byl již v české republice vyvlastněn majetek akcionářů za miliardy korun. Ovšem o tom, se v našem bulváru (Mladá Frojlajn Dnes, Hospodské Noviny, Plesk) nedočtete. Raději vám servírují, co dělá Dajdou, že Strojírny v Horní Dolní splinili a přeplnili, nebo výlev dramatika Steigerwalda o tom, či onom :-0 Případně poradí, že nejlepší je zavést si stavebko, penzijko, kapitálové životní pojištění, vzít si hypotéku a nezapomenout na možnosti, které nabízejí spotřební úvěry.
0/0
7.6.2004 20:04

Karel

Re:
Squeeze out minoritních akcionářů existuje ve všech právních řádech nejvyspělejších ekonomik světa a díky Bohu, že existuje i u nás (ovšem v české podobě, tedy pokroucené a ne moc funkční). Jestli pak víte proč a jestli pak víte, proč i Vy z toho máte prospěch?
0/0
7.6.2004 20:30

Admin

Re:
, Squeeze out existuje ale u obchodovatelných akcií (tedy co já vím). Já z toho rozhodně prospěch nemám naprosto žádný. Vsadil jsem si, že hodnota společnosti X poroste a to v době, kdy nic podobného nebylo možné. Dnes vidím, že jsem vsadil správně, jenže už pár let nejsem té společnosti akcionářem, protože jsem byl vyvlastněn. Pokud by byl Squeeze out možný jen u obchodovatelných společností, byla by to motivace pro společnosti proč zůstat na trhu. Zároveň by museli nabízet slušnou cenu už po cestě k těm 90%
0/0
7.6.2004 20:48

Jimi

Re:
plácáš voloviny!
0/0
8.6.2004 9:49

Jimi

Re:
Jsi úplně mimo. Squeeze out není spojen s tím zda-li jsou akcie kotované či ne. To co se s tím pojí je povinná veřejná nabídka převzetí v případě zrušení kotace, ale to bude na tebe asi moc složité, že ? Jinak squeeze out se uplatňuje u společností bez ohledu na kotaci jejich akcií, a to ve většině Evropy.
0/0
8.6.2004 9:52

Admin

Re:
, Děkuji za slušným způsobem podanou informaci o mé neschopnosti chápat. Předpokládám, že to od vás není známka vlastní nadutosti, ale znalostí. Pak pro vás bude hračkou mi sdělit, jaké jsou podmíky pro squeeze-out v různých zemích EU. Předem děkuji za cenné poučení. U nás je možné, že vyvlastnění provede majoritář vlastnící 90% akcií, ačkoliv společnost byla založena v době, kdy taková možnost nebyla. Tedy pokud si 12 lidí založilo akciovku, dva vložili po 40%, a dalších po dvou, je možné majetek pěti akcionářů vyvlastnit, bez jejich souhlasu, ačkoliv při založení v roce 1994 s ničím podobným nepočátali. Zároveň české zákony nedávají možnost ve stanovách při založení společnosti vyvlastnění vyloučit, nebo například posunout hranici pro vyvlastnění jinam, třeba na 95%, nebo na 80%. Vyvlastnění v Čechách může provést "hlavní akcionář" kdykoli, tedy ne jen v omezené době těsně po dosažení dané hranice. Chcete mi tvrdit, že tatáž flexibilita je v EU běžná? Další české specifikum je úroveň znalců. Viz například nedávné 3 posudky na hodnotu Nové Huti, k datům, které se od sebe lišili méně než o půl roku. Pokud si dobře pamatuji ty posudky zněli na cenu kolem 200, 550 a 1200. Co se týče povinné nabídky převzetí v případě stažení z trhů, pak vězte, že o ní vím. Pro stažení z trhů v ČR stačí souhlas 2/3 akcionářů přítomných na VH. Zábavné je, že pokud si majoritář ve společnosti místo stažení emise z trhů odsouhlasí například přeměnu na listinou podobu a tím přivodí vyřazení z RMSystému, povinnosti se vyhne. KCP mu zasalutuje.
0/0
8.6.2004 10:57

jimi

Re:
Je docela rozumné, že squeeze out existuje. Je to v zájmu efektivního fungování společnosti, když tak jako tak akcionáři s méně než 10% podílem na hlasovacích právech stejně nemůžou do chodu firmy zasahovat. jediné co mohou dělat a ve skutečnosti i často dělají je tzv. green mailing tj. snaží se většinové akcionáře donutit k jejich vykoupení za cenu mnohonásobně převyšující skutečnou hodnotu jimi držených akcií. příkladem budiž Aleš Hodina, který s jednou vlastněnou akcií blokoval zvýšení základního kapitálu Komerční banky. Dále mohu jmenovat např. dr. Vokrouhleckého, který obdobným způsobem blokoval a doposud stále blokuje tzv. otevírání investičních fondů. Jednání výše uvedených je krásným příkladem tzv. právní šikany či zneužívání práva. Ve vztahu k tebou namítané nemožnosti omezit sqeez out s tebou nemohu souhlasit. Lze to provést např. obligačně v akcionářské smlouvě. Jinak nápad s omezením ve stanovách je zcela zcestný. Změnit stanovy totiž není zádný problém. Dále má-li někdo pocit, že vyrovnání, které mu bylo vyplaceno na základě posudku znalce není dostatečné, může se domáhat doplacení u soudu. Pokud se týká evropských úprav, tak doporučuji nahlédnout do důvodové zprávy k novele obchodního zákoníku týkající se § 220p. Zjistíš, že rozdíly jsou více méně jen ve výši hranice pro provedení squeez-outu.
0/0
8.6.2004 13:21

Admin

Re: Ty si zas moc četl...
, ... bulvárních plátků, jako Mladou Frojlajn Dnes, což? Prosím popiš v čem se zvýší efektivita podniku, nějak tomu nerozumím. Jako že ta jedna valná hromada ročně brání efektivnímu řízení? Nebo těch 20 tisíc vyhozených za pořádání VH je tak vysoká částka? Aleš Hodina má na našem trhanci své nezastupitelné místo. Jeho "útoky" jsou úspěšné u firem, ve kterých majoritáři nerušeně "pracují" a nejsou ochotni na valné hromadě podat ani základní informace, natož aby vyplácely dividendy. Doporučuju si na jeho stránkách přečíst třeba o tom, kterak mu na jedné valnici pan majoritář hodlal sebrat diktafon, protože mu zakázal nahrávat svá slova... Nevím, kolik minoritáři "vytáhli" ze společností přes greenmailing, ale můžu ti uvést příklad společnosti "dobře spravované" majoritářem. Společnost, někdy v roce +-1997 prodala veškerý svůj majetek majoritáři, pár let čekala, než jí majoritář peníze splatí a pak je pár let držela těch cca 800 Kč/akcii v hotovosti a ručila jimi za úvěr matky. Společnost tedy plně nesla riziko za případné nesplacení úvěru a za to získala částku nižší, než kdyby držela státní pokladniční poukázky. A minoritáři? Těm nabídli před stažením z trhů tuším 60 Kč, po asi roce otec jednoho pána z dozorčí rady každému poslal poštou nabídku na odkup tuším do 100 Kč. Kde vzal adresy? No tak, vždyť jsme Češi. Majoritář má ke dnešku tuším přes 97% akcií, není tedy síly, která by svolala valnou hromadu, nebo na ni zařadila nový bod. Zástupce majoritáře na valnou hromadu chodí tak, že si nepřinese ani listinnou akcii, paní notářka ale říká, že ji ráno viděla v bance. Na valnici se zásadní nehovoří o tom, co bude, prý představenstvo uvidí. Letos už máme "uviděno" peníze byly investovány, samozřejmě opět patrně velmi výhodně. KDYBY ŘÁDNĚ FUNGOVALI SOUDY, NEBUDE BOHA, KTERÝ BY ZABLOKOVAL ZVÝŠENÍ ZK S JEDNOU AKCIÍ. Jinak můj návrh byl takový, že tu část stanov, která by zakládala možnost, nemožnost, jiné úpravy squeeze-outu by ze zákona nebylo možné změnit!! Právo domáha
0/0
8.6.2004 16:07

Admin

Re: a jen tak mimochodem...
, U správy nemovitosti je úspora nákladů mezi tím kdy nemovitost vlastní jeden subjekt, nebo kdy vlastní několik desítek subjektů jednotlivé bytové jednotky řádově v desítkách, někdy stovkách procent. Předpokládám, že nikdo z vás, vyvlastňovacích pozitivistů, nebude nic namítat, až se objeví novela, která umožní vlastníkovi dejme tomu 60% převzetí domu "hlavním vlastníkem", dtto u bytových družstev. Jistě se bývalí vlastníci bytových jednotek spokojí možností po několika letech soudních tahanic získat tu správnou cenu a navíc prémii v řádech pár procent. Pokud jim osoba žalovaná nestačí do té doby zkrachovat. BTW: Co to znamená víceméně, můžeš mi odpovědět, kde všude je opravdu dovoleno držiteli 90% kdykoliv vyvlastnit ostatní akcionáře a kde mají tak flexibilní znalce jako výše uvedení znalci na Nové Huti?
0/0
8.6.2004 16:17

Jimi

Re:
Ty musíš být Aleš Hodina !
0/0
8.6.2004 9:27

Admin

Re:
, A ty dobrý syn svého otce, zapálený budovateli světlých zítřků :-). Vyvlastnění je projevem neúcty k soukromému vlastnictví - projevem bolševismu: Vůle většiny je svatá a kdo k většině nepatří má právo držet hubu a musí se spokojit s tím, co mu bolševicí milostivě hodí.
0/0
8.6.2004 11:06

Vaclav Hanus

Re: s adminem obvykle nesouhlasim..
...ale tady musim napsat, ze ma pravdu. Uplatnovani squeeze out v cesku retroaktivne je nejvyssio mozna svinarna. A kvuli squeeze out nemuzu prijit otci kuponove privatizace na jmeno. At ... k cemu mi bylo dobre investovani, kdyz me jednoho dne zacli domu chodit hrstka bankovek s pripichlym dopisem na rozloucenou. Vyplacena vyrovnani jsou obvykle tesne pod hranici toho, aby se clovek o jeji vysi soudil..nakaslat otcum kuponove privatizace
0/0
8.6.2004 15:05

Admin

Kapitalismus si rozvracet nedáme
, Rusko vzkazuje živlům, kteří se staví do cesty pokroku a budování nové, lepší společnosti, že nemohou pokoušet trpělivost zodpovědných složek do nekonečna: "jestli jim záleží na jejich dětech a této zemi, nemohou se takto chovat". To je v zemi, kde tajná služba je schopná unést syna nepohodlného prezidenta, poměrně jasné sdělení. Než zaplatit majiteli 300 - 700 za metr je prý lepší schválit zákonnou možnost vyvlastnění ve státním zájmu za "znaleckou cenu" (to jistě investoři ocení) a zaplatit desítky, možná stovky milionů investorovi jako odškodné za zpoždění...
0/0
7.6.2004 19:51

pravicovy volic

Re:
Co trepes vole ? Meciar je odpisany, Lexu zachranila jeho amnestia a ich praktiky su minulost.Zato vasa ruda vlada buduje socializmus ako z ucebnice, prezrala uz vsetko co sa dalo, reformy ani nezacala a peniaze dnes musi chodit žobrat do zahranicia lebo doma uz jej nikto nechce ani pozicat.
0/0
7.6.2004 20:04

Mirek

Re:
hejslovaku, stop pit tu metylku lavorovicu a prestan se srat na ceske servery.  Ty tvoje bludy si nechej na sme ci lit.listech. 
fuk u slovakia, normalizacni pohrobci
0/0
7.6.2004 20:12

ivvan

Re:
fakt iq prispevok, kedy budes mat 15. narodeniny?
0/0
7.6.2004 20:47

Mirek

Re:
Protoze si pamatuji slovenske normalizacni bestie, ktere vyhazovali ceske lidi z mist, tak je mi vice jak 15 let.  To co jste si tropili z Cechu za 74 let, by vam zadny narod v Evrope neztrpel.  Budte radi, ze nejsme jako Srbi, ti by s Vami zatocili jako v Bosne .  Nikdy nic ze Slovenska dobreho pro Cechy neprislo.  Jen zavidite, posmivate se, radujete se kdyz se nam neco stane, jak pri povodnich v 1997 tak i v 2002  .  Oboje jsem zazil, i ty vase radostne vylevy u toho.  Jste nesmirne skodoliba a do zad vrazeci spolecnost.  Ze zkusenosti.  Nikdy z zadnych Slovanu mi nebylo hnusneji, nez z Vas.  To jsou mi Srbove, Chorvati, Slovinci i Polaci milejsi nez vy.
0/0
8.6.2004 2:35

LUI

Trubka Mirek
Tak to ti muselo byt velmi prijemne, ked to Srbi a Chorvati do seba sypali kalasnikovmi. Dnes sa hrate na socialistov, v 48 ste si zvolili trubku Gotwalda, v 38-39 ste sa vzdali Nemcom uplne bez boja a o povstani za protektoratu som hadam ani nepocul. To sme mali ako bojovat v 39 s Nemcami, ked 90% armady bola v Cechach, pevnosti ste odovzdali bez boja, letectvo bolo 100% Ceske...Zvolili sme si len cestu mensieho zla, ale to ty nepochopis. Co chces, aby sme plakali nad vasimi povodnami, mi sme radi, ze nam sa to zatial nestalo, to je asi tak vsetko. Ale nevadi, Nemci vas maju urcite radsej ako Slovaci....
0/0
8.6.2004 10:14

Mirek

Re:
Tve znalosti ceskoslovenska odpovida urovni vaseho vzdelani.  Asi je to duvod proc se cpete na nase skoly, (a na nase chaty).   Jo vy Slovaci jste takovy chudacci, ze jste nebyli ani schopni pomoci exilove vlade a tisice Cechum, kteri museli z Protektoratu uprchnout.  Ze zajimavosti, exilova armada se vytvorila az v Polsku.  Nebyli jste schopni pomoci ani tak.  Nedivim se, meli jste uprimnou radost, kdyz byly povodne na Morave i v Cechach, a je mi z Vas na nic.  Radujete se, kdyz se Madarum, Cechum ci Polakum neco stane.  Mimochodem, Srby mam moc rad, jsou hrdy a uprimny narod, poznal jsem tam spoustu dobrych lidi, kteri se VZDYCKY lepe chovali k Cechum nez VY
0/0
8.6.2004 15:26

pravicovy volic

blazeny usmev nevedomych
Bludy ... vasa Spidlovlada diletantov a komickych amaterov typu Skromach a Sobotka hraje spolu s celym narodom pyramidovu hru a blbeckom ako si ty to este stale nedoslo.Mozno sa spamatas, ked to vase letadlo narazi poriadne cumakom do zeme.Dlho to uz trvat nebude.
0/0
8.6.2004 2:06

Mirek

Re:
hejslovaku! Vystrizlively?  Tahni si na salas, a prestan opruzovat na ceskem chatu.  Vy nikdy na Cechy a ani na Madary mit nebudete.  Na to jste moc zavistivy a skodolibi.  Navic o mych financi nemas ani sajnu, a jsme jiz radu let nezavisly jako obcan CR nad tim, co dela jakakoliv CR vlada.  Jen pro zajimavost, Forbes ve vydani v kvetnu umistil CR pred SR v atraktivnosti investic.  Tvoje blaboly o vyssi produktivite SR,byt vyvracene ze tri mych statistik (OECD, EuroStat, EB) ti uz jednou utrela hubu.  Nikdo o tvoje velechlubeni nestoji. Co se deje pod Tatrami, je vase vec.  Z hlediska Cech jste na poslednim miste dulezitosti jakou sousede (po Nemecku , Polsku, Rakousku).  Prestan se uzirat, ze ceska spolecnost na SR sere.
0/0
8.6.2004 2:41

Mirek

Re:
Jinak mimochodem, az budes mit MBA (ci jinak ekonomicky zalozene vzdelani) ze zapadni university , tak muzes me poucovat o ekonomice.
0/0
8.6.2004 2:43

prez

Re: Hmmm
O tom MBA by som si dovolil pochybovat , nakolko sucastou studii je i asertivita a empatia, co tebe evidentne chyba. Plus jedna otazka. Preco si myslis ze akurat ty by si mal byt alebo dokonca vox populi ?? Ze by tvoje ego bolo bezhranicne ?
0/0
8.6.2004 8:32

Mirek

Re:
Cesi jsou individualiste, tudiz jednaji jen za sebe.  Nevim kde jsi prisel na narazku, ze mluvim za vsechny Cechy jako takove?  Mne je to jedno, zda pochybujes o mem vzdelani.  Na rozdil od tveho souputnika, ktery se tu rad chlubi svymi pseudopravicovimi nazory, vim o co se jedna, kdyz se pise o ekonomice.  Jeho zalostne vykriky, ze SR ma vyssi produktivitu nez CR, byly jen zbozna prani, neodpovidajici statistikam EuroStatu, OECD ci Evropske Banky. 
0/0
8.6.2004 15:38

Admin

Re:
, Pár hlavounů odešlo, výkonní pěšáci zůstali. Vaše hurápravicová vláda se překážek jen tak nezalekne. V rámci liberalismu zákonem donutí plebs sázet peníze do soukromých penzijních fondů. A v rámci budování opravdu, ale opravdu soukromých společností počítá s možností vyvlastnění. Čo také je pravicový volič, vojín Kefalín? Nebylo by lepší lidem říct, ať si na stáří spoří jak chtějí, že státní důchody budou bohužel klesat? Zedník si možná postaví dům a bude ho na stará kolena pronajímat, někdo si nakoupí akcie a někdo jiný investuje peníze do dobře vychovaných dětí... Promiň já vím, lidé by mohli být nezodpovědní, tak je jim třeba direktivně nařídit, že budou investovat do penzijních fondů. Co se bude s penzijními fondy dít, až budou převládat ti, kteří vybírají, před těmi, kteří peníze vkládají? Takovou otázku si správný pravicový volič nepoloží... Ha súdruhovia bratri, budujete ten kapitalismus volajako po komunisticku.
0/0
7.6.2004 20:17

ivvan

Re:
hmm, co sa asi stane ked das pospolitemu ludu na vyber - povinnost prispievat do penzijnych fondov al. moznost prispievat? Za par rokov mas bandu zobrakov, ktori nevyziju z dochodku od statu.
0/0
7.6.2004 20:49

Admin

Re:
, Co se stane s lidmi, kteří si nebudou šetřit? O toho, kdo dobře vychoval své děti, se postarají jeho děti. Ti kteří investovali do vlastního pohodlí dostanou jen ten státní základ. Což může být třeba jen polovička, nebo třetina současného. To jim určitě vystačí na ubytovnu s palandama v ne zrovna luxusní čtvrti a teplé, zdravotně nezávadné a plnohodnotné jídlo dvakrát denně. Že nebudou mít peníze na ostatní? TO JE JEJICH PROBLÉM. Opravdu nechápeš, že nutit lidi, aby investovali peníze s velkým časovým horizontem do investičních společností, tedy v oboru, kde jsou naprostými laiky, je EXTRÉMNÍ případ podpory MORÁLNÍHO HAZARDU? Svět je jak u blbejch, samej génius, co se ve jménu BLAHA, snaží spasit lidi proti jejich vůli. Několik tisíc let neexistovalo žádné penzijní spoření, přesto si v průměru staří lidé nežili nejhůř. Ve stáří se o ně postarali jejich děti. To je jediný opravdu ověřený systém penzijního pojištění. Povinně fondový systém ověřený není. Naopak je podle mého názoru ještě nebezpečněji náchylný na populační změny, než systém průběžný. Poptávka žene ceny nahoru a nabídka je naopak naopak sráží dolů. Tržní logika platí i u akcií. Ve chvíli kdy převládnou prodejci, nejenže budou fondům ubývat prostředky výběrem, ale zároveň převis nabídky bude tlačit ceny dolů. A záporné zhodnocení bude demotivovat nové střádaly, takže se dostáváme k docela pěknému příkladu klesající spirály. Pokud nechám zabezpečení na stáří nad nějaké nuzné minimum na lidech samotných, možná v jedné generaci bude větší množství těch dožívajících na ubytovnách, ale v dalších generacích se pokřivený systém vrátí do staletí vyjetých kolejí.
0/0
7.6.2004 21:11

Mirek

Re:
O nemoznosti privatizovat penzijni fondy mluvil i Greenspan.  Zadna vlada nechce prijit o kontrole nad miliardami penez, ktere ma po ruce.  Resi se to castecne duchodovymi fondy, jenze nikdo nemuze zarucit, ze investice budou existovat v roce 2050 napriklad k ziveni dnesnich tricatniku.  Nejistejsi reseni se nabizi, kdyz si o zestarle rodice postaraji jeji deti, tak jak to bylo do 2svetove bezne.
0/0
8.6.2004 2:49

Admin

Re: Nebo přesněji...
, ... ať se každý zařídí sám. Drobný lid by si logicky pořídil děti, někdo akcie, jiný dům. Jinak pro tu první variantu, totiž děti hovoří letitá zkušenost. Sedlák, který měl sice pole, ale neměl děti, se stejně na stará kolena neměl dobře. Když byl nemohoucí, tak ho jiní odrbali, čeládka, sousedi... K čemu ti je, že máš majetek, když nemáš sílu a schopnosti jej ubránit proti i relativně slabému nepříteli?
0/0
8.6.2004 9:09

Rada8

nadpis
by taky mohl znít - Hyundai ohrožuje majetek vlastníků půdy.
0/0
7.6.2004 19:49

Blade Runner

proč jim nadávají?
Vždyť se chovají tržně! Když je o něco velký zájem, zvyšuje se hodnota. Cenu si měli s majiteli pozemků dohodnout předem, než jim jejich pozemky začali nabízet ke stavbě fabriky. Nu což, Slovensko přece nabídlo nejlepší podmínky...
0/0
7.6.2004 19:34

edien

Kia nebo Hyundai
Co to je za blbost! V tomhle článku se hovoří o automobilce Hyundai a také Kia. Tak která vlastně staví? Nebo je to totéž? V autech se extra nevyznám.
0/0
7.6.2004 19:07

Blade Runner

Re:
Kia patří Hyundai. Takže fabriku staví Hyundai, ale budou se tam montovat auta značky Kia.
0/0
7.6.2004 19:28

STEPAN

majitelé NEmyslí na své děti?
Pan Rusko se určitě plete, myslím, že majitelům pozemků jde právě o JEJICH děti!
0/0
7.6.2004 18:43

Admin

Re: Ne, ne, ne
, V záchvatu sobectví si majitelé neuvědomují plně, že na jejich děti může dopadnout spravedlivý hněv lidu. Nevíte, docházejí už Ruskovi rozhořčené petice ze závodů, žádající nejpřísnější trest? :-)
0/0
7.6.2004 19:53Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.