Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Špidla chtěl brát i dávat zároveň

S Vladimírem Špidlou končí vláda, kterou dva roky trápilo velké dilema. Špidla lidem sliboval štědrý sociální stát, ale od nástupu k moci jeho lidé pracovali na jeho sešněrování. Odstupující premiér se snažil přesvědčit voliče, že nejsou a nebudou peníze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Maxinedobrota

Jó !
Kajetán to napsal krásně - jaká je mediální politika socanů vůči schopným a bohatým ? Jaká byla Špidlibojova rétorika ? - milionářské daně, zdanění luxusních nemovitostí ! Pro toho pakoše byl i obyčejný rodinný domek luxusem ! A podnikatel ? To se rovnalo - lump, podvodník, tunelář, návštěvník věřejných domů, howado co jezdí mercedesem kolem školy 180-kou !  A přitom to mohl být souromý zemědělec, co se dře od rána do noci na poli, Pokryvač, co mu hrozí že věčně pro pár kaček spadně ze střechy, či babka, co šije tlustým ženským hadry na míru ! 
0/0
28.6.2004 14:17

huhu007

Re:
ano, mezi bohatými jsou skutečně schopní lidé. Ale kromě nich je tam také sposta těch, kteří jsou jenom všeho schopní. Obávám se, že těch všeho schoných jedinců je bohužel víc, než skutečně schopných obstarat si prostředky vlastní invencí, pílí a prací od nevidím do nevidím. Spíše se jedná o lidi, kteří získali nadměrná plnění za podplacené státní zakázky, nebo kteří díky kamarádšoftům a úplatkům získali bankovní úvěry, které pak nespláceli a kdy tyto prostředky přelili do dalších spřízněných firem. Tyto šolíchy (cca 700 mld. Kč) zaplatí běžný občan, resp. příslušníci střední třídy. Jelikož statisticky na na těchto národohospodářských ztrátách podíleli lidé, jejich majetky a příjmy tvoří násobky průměru, je rovněž ospravedlnitelná vyšší intenzita zdanění. Socanská mizérie a sociální stát jsou pouze kompenzační reakcí na 7 let prasečkaření a krádeží pod taktovkou ODS, kdy běžní lidi přestali věřit v úspěch díky poctivé práci a zjistili, že naprostá většina majetků bohatých je více či méně nashromážděna pomocí neetických či přímo kriminálních praktik. Souhlasím s vámi, že největšími oběťmi socanů (ale i ODS) jsou drobní živnostníci a podnikatelé, které spolu s dobře placenými státními zaměstnanci tvoří páteř společnosti v civilizované zemi. Ovšem oběti jsou i na straně státních zaměstnanců, kteří jsou špatně placeni, a proto u zubaře vystojíte důlek a kantor z vašeho dítěte vychová jenom šikanujícího blbečka bez znalostí. Vaše chyba v úsudku spočívá v tom, že se solidarizujete s lumpy, kteří so zde hrají na mučedníky, oni přece nic neukradli, byli jen špatní hospodáři. Pokud jste podnikatel, pak máte jistě bohaté zkušenosti s "provizemi" za bankovní úvěr mezi lety 1990-1997, takže vám je jasné, jak to tady pod tou naší "pseudopravicí" fungovalo. A to jsme v roce 1990 měli tah na branku, 60-70% národa mělo tehdy pravicové přesvědčení, kdyby se zloději tehdy řádně a rychle pozavírali, měli bychom se dobře.
0/0
28.6.2004 16:21

huhu007

...
Pokud máte jenom nepatrný vliv v ODS, měl byste sakra dupat na to, aby byli tamní politici čistí jako okvětí bílé lilie. Ale to by nesměli mít všichni máslo na hlavě a nesměli by všichni navzájem na sebe něco vědět. V případě, že se společenství bohatých alespoň částečně neočistí od těch všeho schopných, bude platit přesně to, co píšete ve svém příspěvku a bude to příčinou takové polarizace ve společnosti, že jednou dají "socky" podpoření nas*ranými příslušníky střední třídy hlas komunistům. A až zvítězí komouši, pak to bude teprve sociální stát a teprve třídní boj. Z vaší vily se bude radovat místní komoušký pohlavár a vy budete v lágru. Už si běžte balit kufry.
0/0
28.6.2004 16:25

huhu007

Re:
a ještě něco: 700 mld protunelovali prasečkáři, 300 mld pros*ral špidla svým sociálním státem. Mě to ještě pořád vychází tak, že ne důchodci, ne rómové a už vůbec ne vícečetné rodiny jsou ti největší vyžírkové ze všech.
0/0
28.6.2004 16:27

sarcula

Bohuslav-ekonomický mozek (mozeček?)
Jeden z hlavních ekonomických mozků Špidlova týmu, ministr financí Bohuslav Sobotka... Tak to mě fakt dostalo. Vzpomínám si, jak jsem se "ekonomického mozku" Sobotky ptala, jestli zná i jiný důvod pro vyrovnané (nebo alespoň mírněji deficitní) rozpočty než jsou Maastrichtská kritéria. A co na to Bohuslav? "V současné době žádné jiné důvody nevidím...) A pro ty, co mi chtěji argumentovat Keynesem...prosím v době, kdy chválil vládu za hospodářský růst.
0/0
28.6.2004 11:35

Daňový úředník

Re:
Bohuslav je hlavně po manažerské linii naprostý diletant..... to je 100%!!!
0/0
28.6.2004 12:03

pes Novák

Re: Už jsem to tu jednou napsal
Sobotka sice nená ekonomické vzdělání, to je fakt, za to "ekonomický expert" a stínový ministr financií má vystudovanou Fakultu mechanizace VŠZ, kde se kromě marxistické filozofie a vědeckého komunizmu přednášela i POLITICKÁ EKONOMIE. Přednášeli ji odborníci z katedry marxismu-leninismu....
0/0
28.6.2004 12:14

sarcula

Re:
A co má Tlustý společného s tím, že dle mého skromného názoru je Sobotka ekonomické pako?   A k tomu Tlustému, s některými jeho názory nesouhlasím (třeba důchodová reforma), moc mi vadí jeho komunistická minulost, ale pořád je mi modrá šance bližší než socialismus dle Sobotky a spol.
0/0
28.6.2004 12:30

Pamětník

Re:
To je právě to neštěstí tohoto státu. Příslušnost k nějaké partaji je mnohem důležitější než profesní kvalita. Sobotka i Tlustý patří přinejlepším někam do třetí ligy manažerů a ekonomů, ale Tlustý má správnou fangli a proto je přijatelnější. PROČ proboha ? Pro cestu v ona místa je úplně jedno pod jakým logem to bude.
0/0
28.6.2004 12:57

sarcula

Re:
Není mi bližší pro nějakou fangli, ale proto, že jsem modrou šanci četla a reformy prezentované v ní jsou pro mne přijatelnější než Sobotkovo nic nedělání. Jo a ODS je mi opravdu sympatičtější než ČSSD, co je na tom divného?
0/0
28.6.2004 17:08

Pamětník

Vzpomínám si
na jednu scénku z pořadu "S politiky netančím" před volbami v roce 1998. Tam blahé paměti pan Šimek v roli nerozhodného voliče pravil "Nevím koho volit, ti napravo kradou a ti nalevo zase vypadají jako zloději" Scénka vpravdě věštecká. Zase jsem nerozhodný volič, jenom to upravím "Ti nalevo jsou zloději a ti napravo taky". Navíc jeden slavný politik pravil "Žádná strana Vám nemůže dát to, co my Vám můžeme slíbit". Mimochodem nedá mi to, abych nereagoval na PT Maxinedobrotu. Přák bych si vidět podnikatele, který, kdyby mu snížili odvody, by takto ušetřené prostředky přidal na mzdu zaměstnanců. A co se týče důchodců, inu v jedné scifi, kterou jsem četl, to řešili povinnou "recyklací" v padesáti letech. Vypadalo to jako dobrý nápad , tedy pokud vám zrovna nebylo padesát.
0/0
28.6.2004 11:34

Kajetan11

Re:
Přál bych si vidět levicového voliče, který by třeba vyhrál milion ve sportce a zůstal i nadále příznivcem milionářské daně.
0/0
28.6.2004 11:37

Pamětník

Re:
Pravděpodobnost výhry ve sportce je vyšší než pravděpodobnost snížení odvodů aneb co jednou narostlo, již se nezmenší. Toto je právě jediný rozdíl mezi státním hospodařením a Veřejným domem.
0/0
28.6.2004 11:47

Kajetan11

Re:
Ja jsem se neptal na to, jak je to pravdepodobne. Nicmene situaci, kdy se snizily v soukrome firme naklady a zamestnavatel prebytek rozdelil na premiich. Tedy alespon jeho cast jsem zazil. To, ze nekdo, kdo by rad danil bohate najednou zbohatne a sam sebe rad zdani pravdepodobene nikdo z nas nezazije. A o tom to je. V tom je pravice spravedlivejsi. To, na co chci mit pravo ja, rad umoznim komukoliv s jedinou podminkou: nebudu vam delat to, co nechci, abyste delal vy mne. Kdezto levice pravi: kdyz ne ja, tak nikdo.
0/0
28.6.2004 13:28

Kajetan11

Re:
Ze jsem tu situaci uz zazil, jsem chtel napsat....Jestli vy ne, tak pracujete u spatneho zamestnavatele. Nebo zeby jste ho soudil podle sve mentality?
0/0
28.6.2004 13:29

sarcula

Re:
Studuji a pár hodin týdně pracuji. Měla jsem 2 možnosti, buď dohodu o provedení práce a hodinová mzda o 20 Kč vyšší nebo smlouvu na částečný úvazek, sociální a zdravotní..., ale menší plat. Takže vidíte podnikatele, který se výši odvodu evidentně řídí...
0/0
28.6.2004 12:00

petr

Re:
Vyse mzdy se pane neodviji od nejakeho altruismu ci dobrotivisti zamestnavatele ale od ceny prace na trhu. Pokud by bylo snizeno statni vypalne tedy odvody znamenalo by to predevsim vetsi spotrebu a potrebu investic, tim padem vetsi potrebu prac sily, snizeni nezamestnanosti atd...  O tom ze soukromy subjekt o efektivnosti jakekoli investice rozhodne podstatne hospodarneji nez stat a jeho urednik se snad nema cenu dohadovat.  Jenze takovy postup zadny socialista nemuze zvolit, neb by prisel o tu bajecnou moc rozdelovat penizky svym potencionalnim volicum. Jinymi slovy, za levicovych vlad roste nezamestnanost a dluhy. Plati to uz peknych par desitek let a tak tezko "mozkovy" trust CSSD s tim neco nadela i v pripade, ze by v nem nesedeli takove ekonomicke celebrity jako Sobotka, Spidla a dalsi.
0/0
28.6.2004 12:03

Maxinedobrota

jasně !
Když bych ušetřil na zaměstnancích, tak bych si koupil :
MAYBACHA ! (moc se mě líbí ! )
0/0
28.6.2004 12:17

Pamětník

Re:
Ale, ale pánové. Já vím, od čeho se odvíjí cena práce a právě proto tvrdím, že podnikatel by své zaměstnance nikdy nepřeplácel. Zodpovědný podnikatel by peníze ušetřené z odvodů investoval do rozvoje své firmy, což by v střednědobém horizontu mohlo přinést efekt o kterém píše pan Petr. No a ten nezodpovědný by si třeba koupil ZEPPELÍNA.  Tvrdím ale , že žádná naše parlamentní (item neparlamentní) strana (ať už levá nebo pravá) neodolá pokušení penízky přerozdělovat. Zbavila by se tím významné možnosti, kterak ovlivńovat obecný lid a mámit hlasy.
0/0
28.6.2004 12:44

Maxinedobrota

Přerozdělování
Stát v poslední době přerozděluje poněkud podivně :
  • Čermákovi 900 000 Kč (už prochlastáno)
  • Šťáva - Diag Human 340 000 000 v rektu
  • Lauder 10 000 000 000 Kč na podporu amerického "podnikatele"
Než přispívat na tyto "akce" tak budu mít raději 10 aut v garáži a přistavím ještě heliport !
0/0
28.6.2004 13:09

Pamětník

Re:
To není otázka poslední doby, Nahlédnete-li do archívu, snadno zjistíte, že na tuto nemístnou charitu bylo založeno ještě za vlády modrého ptáka. Růžová růže má své vlastní potřebné. Laudera a Šťávu podědila. Je třeba zachovat objektivitu. (jedni za 18 a druzí za 20-2)
0/0
28.6.2004 13:24

Daňový úředník

Re:
Taky důkaz toho, jak podnikatelé naloží s ušetřenými penězi, tudíž proč jim ulevovat?? Jen by jim větší peníze do už tak plné kapsy ještě více zkazily charakter!!
0/0
28.6.2004 12:59

Kajetan11

Re:
To jsou jejich penize. To, ze se o ne nechteji podelit si klidne nazvete lakoutou, ale neni to kradez.
0/0
28.6.2004 13:36

Maxinedobrota

Bože ....
dej už konec sockostátu ! Na to se už nedá dívat ! Když dávám svým zeměstnacům výplatu, skoro bych brečel ! Oni moc dobře ví o tom, že jsou odvody zaměstnavatele a že v podstatě z 27 tisíc dostanou sotva 14 táců a že za zbytek se vyplácejí nenažraní důchodci a dvacetičlenné rodinky nefachčenků !  Já se svým lidem mohu podívat do očí , já je za poctivou práci neokrádám !  Ale v den výplaty není snad jediný zaměstnanec, který by se při pohledu na pásku málem nepoblil a nechtěl socanům naplivat do xichtu !
0/0
28.6.2004 10:30

Bob

Re:
Vo tom to je!
0/0
28.6.2004 10:33

xaeris

Re: OK
Naprostý souhlas, ale pokud mě paměť neklame, socani s takovými raubířskými odvody a daněmi nezačali................
0/0
28.6.2004 11:02

Maxinedobrota

Re:
No a ani je neupravili !  Páč potřebovali prašule na sponzorig svých Chánovských voličů !
0/0
28.6.2004 11:10

Ginger

Re:
Kreténe!!!
0/0
28.6.2004 10:44

Maxinedobrota

ÁÁÁÁÁ !
Socka nebo bolšánská lůza se ozvala !    
0/0
28.6.2004 11:00

huhu007

Re:
do xichtu ti zaměstnanci chtějí naplivat určitě, ale ne špidlovi. Pokud nechcete platit daně, tak se nechte vystřelit na měsíc a tam si můžete jako podnikatel ve stavebnictví za zakázky uplácet třeba marťany. Tato společnost vám umožnila podnikat a žít si na vysoké noze, takže doporučuji nekecat a kušovat a platit daně tak, jak je to stanoveno. Když jste ještě kadil do plín, tak se o vás starali vaši rodiče. Teď jim budete nadávat nenažraných důchodců? Sakra, kdy už se ti prasečkáři konečně naučí slušnému chování...
0/0
28.6.2004 10:59

Maxinedobrota

Ha, ha !
Daně ANO ale ROZUMNÉ  A co se týče důchodců - většina jich má už mnohem vyšší plat než třeba prodavačka v marketu či dělník ve fabrice v Šumperku ! Nemám proti nim nic ale pokud se mají uskrovňovat ekonomicky činní lidé, pak i důchodci budou muset přestat šroubovat spirálu valorizací, páč za chvíli budou mít platy poslanců !
0/0
28.6.2004 11:07

huhu007

Re:
a jaké by podle vás měly být rozumné daně a rozumné důchody?
0/0
28.6.2004 11:12

Kajetan11

Re:
Jednoduse: Dane takove, aby nerostly exponencialne s prijmem a duchody takove, aby mel clovek moznost svym vlastnim pricinenim ovlivnit jejich vysi...tzn. povinne minimum, zbytek pres komercni pripojisteni. Nebo jeste lepe: Kdo je pojisten komercne, neni nucen platit statni.
0/0
28.6.2004 11:35

Pamětník

Re:
A co se stávajícími důchodci ? Rozdat srpy a poslat na louku ? Je jich poměrně dost, jen aby pak u voleb nepřidali k srpům i kladiva.
0/0
28.6.2004 11:52

Daňový úředník

Re:
Ať žije progresivní zdaňování!!!!
Běžné i ve vyspělých státech......
0/0
28.6.2004 12:00

Kajetan11

Re:
V tech statech, ktere ho nasadili az pote, co meli vyspelou, fungujici ekonomiku? V tech statech, co po letech, co s tim progresivnim zdanenim zacali, se jim zacina hroutit duchodovy system a lidi vychazeji do ulic a protestuji? Tyto staty mate na mysli?
0/0
28.6.2004 13:45

Maxinedobrota

Normálně :
Daně co nejjednodušší - třeba 15 až 19 %-ní JEDNOTNÁ DAŇ  -Tj. jak z příjmů, právnických osob tak i jediná DPH !
A důchody - PŘIMĚŘENÉ !! (STAVU STÁTNÍ KASY ! )
0/0
28.6.2004 11:48

Daňový úředník

Re:
Hlavně za krácení daní tresty jako za vraždu!!!!!  a to bez ohledu na sazby.
Sazby spolu s odvody za zaměstnance jsou asi dost vysoké, ale jinak daňová progrese je správná věc, ať platí hlavně ti co mají hodně a ještě jim hodně zbyde.
A jak vidno, lidi jako ty si stěžují ale žijí si jak prasátka, jak se rád chlubíš vilou, bazénem a jeho obložením atd., tak to s těmi daněmi není tak zlé......
0/0
28.6.2004 11:57

Maxinedobrota

Ale ale !
No klidně za krácení trest smrti ! Mě je to jedno ! Ale žádná progrese ! Spíš jednotná částka na hlavu - řekněme 50 tis/ rok ! Chceš mi stad říci, že Franta soustružník nevyužívá státních služeb úplně stejně jako Pepa kapitalista ? Franta se šoupe po cestách a dálnicích svou Š105, Pepa bavorem. Franta i Pepa využívají služeb policie či státních úředníků stejně ! Ba i v nemocnici by leželi vedle sebe a brali stejné léky, i jejich děti by mohly chodit spolu do školy ! Tak jaká furt progrese ! /spěšným krást a sypat to neschopné lůze !  Jestli progresi v daních, tak pak i ve službách státu ! Zavést "karty poplatníka" kde bude uvedeno, kolik platí daní a když přijdu k zubaři, chci abych byl ihned přijat a dostal zadarmo luxusní materiály ! A v nemocnici měl vlastní pokoj s klimatizací a vlastní kozatou sestřičkou !  Smrt progresi !
0/0
28.6.2004 12:11

Daňový úředník

Re:
Progrese je nucená solidarita těch co mají hodně, a to i po zdanění a odvodech. Dávkama neplýtvat nemakčenkům a briketám, to ano, ale stát určité peníze potřebuje a aspoň zatím je logické to řešit tak, že bohatí budou dávat více než chudí nejenom absolutně, ale i relativně. Je to nespravedlivé, ale je snad spravedlivé, že chudí jsou chudí /nemyslím ty líné/, je spravedlivé, že člověka po padesátce skoro nikdo nezaměstná když platí zákaz věkové diskriminace, je spravedlivé, aby důchodci měli nedůstojné stáří, když si celý život platili na důchod a nemohli to nijak ovlivňovat??  
0/0
28.6.2004 12:31

Kajetan11

Re:
Nucena solidarita? To je jako cerne svetlo. Kulata krychle, sucha voda....Totalni protimluv. Pokud jsem s nekym solidarni, tak proto, za s nim soucitim, ze je mi lito, jeho nedostatku a proto se rad ze sveho podelim. Takovato solidarita je v poradku. Ja ji i s nekolika lidmi mam. Vetsinou ovsem byva oplacena alespon vdecnosti, dikem, usmevem. S clovekem, ktery mi nadava do zlodeju, protoze mu nechci dat kus sveho, nechci byt solidarni a v tu chvili se jedna o kradez. Ten, kdo musi nedobrovolne odevzdat cast sveho majetku je okraden. At je ta cast pouzita na jakkoliv bohulibe ucely.
0/0
28.6.2004 13:52

Maxinedobrota

Hm !
Moc hezky a výstižně řečeno !
0/0
28.6.2004 14:05

Pamětník

Re:
A důchody - PŘIMĚŘENÉ !! (STAVU STÁTNÍ KASY ! )  Stavu státní kasy! Příteli, vy ty chudáky opravdu nemáte rád !
0/0
28.6.2004 11:59

Kajetan11

Re:
Tak schvalne: Potkate dva zebraky: Jeden na Vas bude pokrikovat: "koukej navalit prachy, stejne sis je nakrad" a druhy bude rikat: "pekne prosim, nedal byste mi nejakou tu korunu". S kterym z nich budete solidarni?
A ted si uvedomte, jaka je medialni politika levice vuci bohatym. Proc by meli byt solidarni?
0/0
28.6.2004 13:56

jíra

propagandisti
za  vládu spidlo/kdu/us hovoří nejen výsledky, zejména doslova porřírání (každý den 300mil Kč nárůst dluhu), omezení aktivit podnikatelů a neřešení sociální pomoci těm opravdu handicapovaným (invalidé, děti, staří lidé).  A hlavní politický neúspěch - ohromný nárůst pozice komunistů, prakticky jejich dominance na levici - prostě krach tohoto údajného důvodu účasti kdu/us v této vládě. A nic na tom nemění ani snaha převzít propagandistickou iniciativu ze strany profláknutých novinářských aktivistů jako je p. Rupnik či Pche a Leština. Demokratické řešení jsou předčasné volby a přeji soc dem, aby se dala v opozici do pořádku, ODS potřebuje levicovou alternativu (ne kscm), ods taky nebude vládnout věčně a havlovým voličům poutníkům za ideálem (OF,OH, ODA, US, 4/3/2/1 K) aby si uvědomili že nyní předkládaní (Zilenec,Kasl) - jsou pořád tatáž havlova líheň
0/0
28.6.2004 10:24

petr

Re:
Pravdive, vystizne.
Ti hledači politickeho svatého grálu tu bohužel ale budou strašit dál dokud zas neprijde nejaka ta diktatura. Pak budou ovsem ti první kteri budou svalovat vinu na druhe....
0/0
28.6.2004 12:21

Jirka

Jedině pořádek
Měli jste na demokracii 15 let, ani se sametem jste to nezvládli, byli jste k smíchu, nyní to vezme to rukou KSČM ! Budou lepší zítřky, žádné ožebračování lidu !
0/0
28.6.2004 9:48

Tomáš Marný

Re:
Mno, kdysi jsem zastával názor, že po listopadu 89 mělo viset 95% bolševiků... Hrubě jsem se mýlil, mělo to být 100%...
0/0
28.6.2004 10:10

Bob

Re:
Jsi hňup
0/0
28.6.2004 10:31

Bob

Re:
A jak si to předstravuiješ. Rohlík za 40 hal, televize za 20 tisíc a na výplatu 3 500. Zavřeme supermárkety a postavíme se do fronty na hajzlpapír a vložky. Banány  a pomeranče zakážeme, zrušíme soukromá rádia a televize. V neděli budeme sledovat sovětské budovatelské filmy a poslouchat rumunské písně. Ohákneme se do slušivých teplákovek a v zimě budeme nosit slušivé důchodky. Podnikání zakážeme a jejich pracovníky převedeme do perspektivní výroby oceli pro Čínu nebo začneme vyrábět mechanické psací stroje značky Consul místo těch kapitalistických počítačů, které stějně zakážeme, aby se naši pracující nemuseli dívat na to jak jejich západní soudruzi živoří.
 
0/0
28.6.2004 10:42Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.