Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Šéfům ČNB výrazně rostou platy

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma byl loni nejlépe placeným státním úředníkem. Jak vyplývá z výroční zprávy ČNB, loni si Tůma na svůj účet připsal včetně odměn 299 tisíc hrubého měsíčně, po zaplacení daní mu zbylo 184 tisíc korun čistého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Josef

Koukám,
zase se nám to tu pěkně rozdělilo. Většina lidí závidí (jak jinak v Česku, že) a snaží se porovnávat svůj plat s jeho, což se jim nelíbí. Zbytek to bere jako fakt, že prostě kdo se snaží a pracuje na sobě, má se lépe.
Vy, kteří tady jenom sprostě nadáváte, že sedět v kanclu a pít kafe za 300k je až moc, doporučím jediné: v HN obvykle bývají inzeráty na konkurzy, přihlaste se, pokud jste schopní a máte-li budoucímu zaměstnavateli co nabídnout, nepochybuji že uspějete. Pak si to své kafe za 300k taky jistě vychutnáte.
A pokud se vám zdá plat "obyčejných lidí" (božínku jak já nesnáším tenhle výraz, tak oblíbený u sociálů), co vám brání začít podnikat, najmout si zaměstnance a královsky je platit? Uvidíme, jestli bude vaše sociální cítění trvale udržitelné...
0/0
4.8.2004 18:08

rewell

Re:
toto není závist milý příspívateli, ale jen pozastavování se nad tím, že ten, kdo spravuje státní finance - na které si nevydělá - může tak šíleně rozhazovat na platech pro svoje členy bankovní rady ...............
0/0
5.8.2004 13:05

Rejpal

Re: Je to opravdu nedorozumění.
Vůbec nezávidím Guvernérovi jeho plat, pokud by si jej zasloužil prací nebo i superodborným vedením řízené instituce, avšak to co nám jak jeho předchůdce Tošovský, tak on sám předvádějí si nezaslouží ani plat desetkrát nižší. Vzpomeňte jak sabotovali ekonomiku vysokými úrokovými sazbami aby pak šli do opačného extrémů, nebo na rozhazovačnost bankovních licencí, mizerný bankovní dohled a krach dvacítky bank a možná spousta dalších drobných zlomyslností, jen aby byli důležití a novináři jim lezli do zadku.
0/0
5.8.2004 18:49

Rejpal

Srovnat platy opět s vládou !
Je nemorální, aby guvernér a jeho náměstci za výkon, který má do náročnosti práce premiéra a ministrů  velice daleko , byl takto odměňován. Já bych dal tyto platy na úroveň ministrů a jejich náměstků a komu se to z jmenovaných nelíbí, ať táhne do soukromého sektoru. Je to jen názor, a rozhodují jiní, avšak věřím, že mezi mladýma by se našli srovnatelní odborníci.
0/0
4.8.2004 15:17

Adam

pan guvernér
No hlavně, že pan guvernér bydlí v bytě s regulovaným nájemným, chudáček!
0/0
4.8.2004 14:41

Tošovský a spol.

ČNB
Kázej vodu a sám pij víno. Takhle nějak si soudruzi z ODS a jim podobné chamradi představují demokracii. Vám dole přidat nemůžeme, to by rozhodilo ekonomiku. Ale my, co nás není tak moc, my už nevíme roupama co dělat, tak my si ještě zvýšíme už beztak vysoké platy. Tady to v ekonomice naopak přinese klad: budem více utrácet, a tím ji rozpumpujeme. Takhle oblbují nás dole už dlouho, a my jsme tak blbí, že jim za to ještě tleskáme.
Taky bych si pro sebe rád stanovil plat, případně bych pro sebe i schvaloval zákony. Tohle snad nebylo ani zakomančů!
Bankéři jsou chamraď sama o sobě, ať už jde o ČNB nebo ostatní banky "úspěšně" privatizované zahraničním kapitálem. Ačkoliv tu nevzikají žádné nové hodnoty, patří jejich mzdy k těm největším. Nevím, co je to za zásluhu, když 1 Kč prodám za 1,20. Za socialismu to byl prach sprostý veksl, na kterým žádná ekonomika nezbohatla. A tátto taky právem trestal. Zdůvodňovat, proč třeba klesá koruna a roste dolar či € a následně antiinflačně rozhodovat o zlodějskejch úrocích u úvěrů a zápornej úrocích z vkladů - to snad líp dovedou v každé IV. cenové u vychlazeného píva...
0/0
4.8.2004 12:32

rewell

Re:
proboha - co to má společného s ODS? Naopak : kdo vždy rozumně argumentoval proti politice ČNB - jen a jen ODS, nikdo jiný, protože všichni členové bankovní rady jsou nějak spojeni s tzv. hradním křídlem - ale bývalým - Patria Finance, ČSOB atd. atd. a hlavně s jakou jejich neustále proklamovanou nezávislostí. Jo a jeden z nich je vlastně úřada z bytového či jakého družstva - taky dobrá praxe, že?
0/0
5.8.2004 13:08

rewell

nesmysl
Stát by měl rapidně snížit počet úředníků a ty schjopné, co zbydou, nadprůměrně zaplatit, aby ve státní správě nezlstávali pouze ti neschopní či zkorumpovaní.
 
toto napsal LEHOR , viz níže, .ale neuvědomuje si, že právě nějvětší procento zkoŕumpovaných je u těch, co si mlaskaj a čvachtaj....................
0/0
4.8.2004 10:32

Lehor

Re: To máš bohužel pravdu
Oni taky nejsou ti schopní, o kterých jsem psal. Ale koho si volíme, ten to šéfuje ....
0/0
4.8.2004 12:38

serz I.

...
1. Plat je to pěknej, a věřím, že zaslouženej.  Bankovní rada by měla být nezávislá a vysoký plat je dle mého názoru prvním předpokladem.
2. Co to idnes plácáte o geometrickém růstu? Než pustíte do světa nějakej blábol, tak by to měl po pologramotovi někdo (třeba ten, kdo ví co je to geometrická řada) zkontrolovat.
0/0
4.8.2004 9:46

Boris Godunov

Re:
Muj nicim nepodlozeny nazor je, ze mira zavislosti mezi mirou nezavislosti a vysi platu je statisticky nevyznamna. Naopak si myslim, ze mira nezavislosti je uzce spjata s vysi moralnich hodnot ve spolecnosti, jejich dodrzovanim a sankcemi, ktere nasleduji, kdyz tomu je naopak. Bohuzel zadna z techto hodnot (krome platu) nejde merit. Opak tvrdi napriklad soudci, kteri napadaji zruseni 13. platu kazdorocne s odkazem na naruseni jejich nezavislosti. Kdybych to bral doslovne, prirustek cca 35 tis. cisteho / rok k jejich prumernemu platu, je hranici, kdy uz prestavaji byt nezavisli.
ad 2/ platy jim rostou samozrejme linearne z pohledu mezirocniho; z pohledu poslednich tri let po regulaci/deregulaci geometricky :)
0/0
4.8.2004 11:45

Daňový soumar

Celá pravda o šokialismu
Pokud hrubý plat dělá 299 000 Kč, je celkový náklad na mzdu pro zaměstnavatele 403 000 Kč ( těch 104 000 Kč je skrytá daň zaměstnavatele, která se na výplatní pásce nesmí uvádět). Pokud čistého zůstane 184 000 Kč, pak celkové zdanění odborné a vysoce kvalifikované práce je v tomto sockostátě 65%. Ze zbylých 45% zaplatí na DPH, poplatcích, spotředních daních a dalších platbách eráru cca 20% až 25%. Výsledek: pracující člověk musí vydělat cca 3x víc, než činí skutečná hodnota zakoupeného zboží. Zbytek skončí ve státní žumpě. Toto je šokiálně spravedlivá motivace pro vysoce kvalifikované experty ke tvrdé práci...
0/0
4.8.2004 9:42

mike-š

Re:
sice 100% - 65% = 35% :-) ale jinak souhlas.
0/0
4.8.2004 9:48

Daňový soumar

Re:
Sorry, při takových počtech vidím rudě... O to hůř.
0/0
4.8.2004 9:55

Invi

Re:
Proč se částka zaplacená zaměstnavatelem za SP a ZP nesmí uvádět na výplatní pásce??
0/0
4.8.2004 10:47

Zlosyn

Próč ?
Páč by všechny zaměstnance klepl infarkt a zbylí by vzali montpáky a šli tu socanskou verbež pomlátit !
0/0
4.8.2004 11:12

Tomáš Marný

Re:
Nebylo tohle skryté zdanění čirou náááááááhodou vymyšleno za vlády ODS????
0/0
5.8.2004 12:03

Boris Godunov

Re:
kde jste to cet' ? na vyplatni pasce muzete mi treba obrazek Mickey Mouse, pokud dostanete od Disney licenci
spis by tam melo byt, zda ty penize opravdu strhli a odvedli ... coz nebyva uplnym zvykem
0/0
4.8.2004 11:50

Radek

Naprosto v poradku
Ja osobne na tom nevidim nic divneho. Myslim, ze takoveto pozici ja to naprosto adekvatni ohodnoceni.
0/0
4.8.2004 9:17

Vlk-Honzi

Re: ohodnocení
Ten článek trochu zveličil to číslo, ale podstatnější podle mě bylo srovnání křiku šéfů ČNB o neúměrném zvyšování platů ostatních a zároveň tichý vlastní nárůst. To si mohli odpustit (alespoň podle mého názoru). Osobně si u pozic poslanců a spol dovedu představit systém: plat známý před volbami resp. výběrovým řízením, které se většinou periodicky opakuje, a pak tento neměnit - každý se může rozhodnout, jestli je to dost, nebo ne. Konečně i poslance a pana Tůmu by to osobně nutilo držet inflaci dole - aby se jim reálná mzda snižovala co nejméně.
0/0
4.8.2004 9:29

Boris Godunov

Re:
Hmm... jak se da zvelicit cislo? Ale jinak souhlasim: odpustit si to meli (a mohli). 
 
0/0
4.8.2004 9:41

Vlk-Honzi

Re: číslo
Máte pravdu, vyjádřil jsem se hodně blbě - měl jsem na mysli, že na výši platu (číslo na pásce) kladli velký důraz, protože to je prostě bomba do novin ...
0/0
4.8.2004 10:14

Lehor

ta naše česká závist
Šéf ČNB musí mít alespoň řádově srovnatelný plat s vedoucími pracovníky ostatních bank, aby před nimi nepůsobil jako neschopný babral, který by se v soukromé sféře neuživil, když musí pracovat za tabulkový plat.
Stát by měl rapidně snížit počet úředníků a ty schjopné, co zbydou, nadprůměrně zaplatit, aby ve státní správě nezlstávali pouze ti neschopní či zkorumpovaní.
Naprostá neschopnost státu zaplatit úředníky na finančních úřadech, když pro svou neznalost nejsou schopni vyrazit z velkých firem žádné daně a buzerují jen malé podnikatele pro pár korun.
Shodně s nějakým předchozím pisatelem mě trápí spíš to zdanění...
0/0
4.8.2004 9:05

medved_cz

Re:
Mylis se. Sefove americkych bank berou mnohem vice nez v Cesku, ale pred Greenspanem stoji v pozoru. A to presto, ze ma Greenspan jen o trochu vice nez Tuma, o vyssich zivotnich nakladech v USA nemluve. Proste respekt NENI a NIKDY NEBYL urcen platem. Viz nasi soudci, pred kterymi si stoji za to uplivnout - plat kralovsky ale jsou to hajzlove nejvetsi (soudce = treti nejuplatnejsi povolani v Cesku...).
0/0
4.8.2004 10:13

rewell

Re:
obávám se, že ti nadprůměrně placení jsou i nesmírně zkorumpovaní - viz pražskej magistrát.............
0/0
4.8.2004 10:30

Petros_1

aha!
Fascinuje mě, když někdo tady hájí tyto manažery, že si ty peníze zaslouží. Myslím si, že by si je zaloužili, kdyby nesli zodpovědnost, za to co se děje v bance. Ne, že v případě proděalných miliard za to nikdo není zodpovědný... Nechci rozebírat konkrétní případy, kdy bylo zcela jasné, že někdo dal souhlas k poskytnutí úvěrů, které byly od začátku nevěrohodné, že je bude někdo někdy splácet. Pracuji v podniku, kde člověk způsobí škodu, někdy ani pořádně nemůže té škodě zabránit,a musí zaplatit 4,5 násobek hrubé měsíční mzdy. A vím, že čím je člověk na vyšší pozici, tak se téhlete zodpovědnosti vyhýbá. Vždycky za to přece můžou Ti podřízení.....
0/0
4.8.2004 8:55

mike-š

Re:
a představuješ si že šéf banky bude mít 30k? :-))))))))) To je dobrý humor. Funguje to tak všude na světě. Jsou prostě dobrý, průměrný a špatný místa. That's it.
0/0
4.8.2004 9:04

Petros_1

Re:
Nějak Ti nerozumím, já nikomu nezávidím jeho plat a ani si nemyslím, že by měl mít 30k, ale byl bych moc rád kdyby konečně někdo nesl zodpovědnost za hospodaření té které banky. Stát potažmo, každý kdo platí daně by pak nemusel na tyto chyby doplácet... O tohle mi šlo. O odpovědnost, protože ty peníze bere za tuto odpovědnost  a samozřejmě za hodiny strávené prací. Věřím, že těmto schopným lidem nekončí směna ve 14.00.......  
0/0
4.8.2004 9:17

mike-š

Re:
tak v tom nemáme sporu :-)
0/0
4.8.2004 9:29

Rejpal

nerad ti kazím špatnou náladu
ale šéf ČNB nemá se státními úředníky společného vůbec nic, natož pak jejich platové tabulky
0/0
4.8.2004 8:50

rewell

Re:
máš pravdu - on je totiž nezávislý a určuje si platy sám ..........je to normální? takovej šmejd národněbankovní - kde máš odvolání, kde máš kontrolní mechanismy atd.?
0/0
4.8.2004 10:35

Larry_Flynt

299/184
Clovek, ktery ma hrubeho 299K pobira 184K cisteho. To je obrazek!
0/0
4.8.2004 8:47

mike-š

Re:
cca 40% dostane stát, to je fakt vrchol. Už aby ti zas*aní pošpodlovci šli od válu.
0/0
4.8.2004 8:52

Sisková1

Re:Nápad
Navrhuji dát ten plat všem pracujícím. Představte si, že od každého by přišlo do státní kasy 115k měsíčně. Za chvíli by nebylo kam ty peníze dávat.
0/0
4.8.2004 9:26

mike-š

Re:
já mám naopak obavy, že by to bez problémů "zadministrovali". Navrhuji naopak ať si každý půlku daní nechá a rozhodne se které veřené služby nakoupí. Ta odevzdaná půlka nechť je na služby, které je nutné zajistit, ale které by asi zůstali ladem při volném trhu. Možná by se ukázalo, že jsou "ti pracující" lepším hospodářem než stát.
0/0
4.8.2004 9:38

ewerell

Co na to nezávislí finanční analytici
Vždycky mne pobaví takoví ti nezávislí finanční analytici (Ševčík, Švarc, Singer & spol.) jak po té co vzroste průměrná mzda v zemi o více jak 300 Kč za rok tak zvedají varovně prst a blekotají cosi o roztáčení inflační spirály a o růstu nepodloženém zvýšením produktivity práce. By mě zajímal názor zmíněných pánů na to když Páni Nenažeři si zvedají platy jak chtějí kdy chtějí a nějaké produktivitě se mohou jen smát!
0/0
4.8.2004 8:36

mike-š

Re:
tak přestaň žvanit a makej na tom aby ses na pořádné místo dostal, pak si můžeš altruisticky snížit plat jak chceš. Jsou lidi, že na sobě makaj a dostanou se na dobrou pozici. Sám makám jak můžu a i když nejsem top manažer (jen střední), je mi jasný, že za to co mám (či nemám) si můžu sám. Socialismus už skončil!!! Kdo nestojí za moc - jeho plat taky nebude stát za moc. A myslím si, že takovej dělňásek bude mít vždycky pocit, že platy těch nahoře jsou obrovský a nestydatý bez ohledu na to jaký vlastně budou. Proč tam teda nejdeš??? Proč nechceš nastoupit na vedoucí funkci??? Přihlas se do konkurzu - každej týden nějakej najdeš (noviny - inzerce). Že to není možné? Možná proto, že požadavky na tuto fci jsou tak velké, že bys jim nevyhověl ani za dva životy. Nebo se pletu? :-)
0/0
4.8.2004 9:01

ewerell

Závist je rodná sestra nafoukanosti
Mikeš-i, předvedl jsi jasně svou pozici nafoukaného elitáře, který se na každého kdo má o 20% méně než ty  (jen střední) dívá svrchu." A myslím si, že takovej dělňásek bude mít vždycky pocit, že platy těch nahoře jsou obrovský a nestydatý bez ohledu na to jaký vlastně budou." Ano máš pravdu a když už "A" tak i "B": A myslím si, že takovej nenažer bude mít vždycky pocit, že platy těch dole jsou obrovský, bez ohledu na to jak vlastně makaj. Protože ON bude mít nástroj jak je jim (těm dole) platy takřka libovolně nastavit (v kraji s 15% nezaměstnaností určitě). Myslíš, že naopak to jde? Ano doba dělnických rad, které volily ředitele a schvalovaly jim platy už naštěstí skončila.
Ale z čeho myslíš, že pramení ona nevraživost mezi těmi nahoře a těmi dole, jejíž jednu polovinu jsi tak krásně předvedl?
A myslíš, že s tím začal dříve kdo? Zaměstnanci nebo podnikatelé? Manažeři nebo dělníci? Nenažeři nebo Dělňáskové - řečeno Tvým jazykem...
Myslíš, že se jedni bez druhých obejdou? Dokážeš si představit náš stát složený ze samých manažerů? A méně kvalifikovanou a manuální práci bude dělat kdo? Slováci, Ukrajinci, Bulhaři?
A myslíš si, že naštvaný zaměstnanec je užitečný pro své spokojené nadřízené manažery?
Budu rád za jakoukoli odpověď na tyto otázky. A taky popřemýšlej o mém nadpisu...
0/0
4.8.2004 10:29

rewell

Re:
lze souhlasit, tito národněbankovní šmejdi z bývalých Patria finance, či bytových družstev maj platy bez  ohledu na produktivitu...............  je to stát ve státě.
0/0
4.8.2004 10:37

ProkopTunel

Státní úředníci
....hlavně, že státní úředníci stávkují, neustále si stěžují a ohánějí se tabulka; a pokud okrajově zmíním jejich 13-ti měsíční rok, "externí" příjmy a efektivitu, nemohu nemít předsudky
0/0
4.8.2004 8:35

bara

To je ale prekvapeni
Tak jsem se dnes dověděl, že náš ne zrovna rozumně chovájící se dozorce na bankovním sektor a trh, se aspoň v něčem dá srovnávat s fungujícími centrálními bankami. Škoda, že je to jenom v tom platu managementu. Ono - kdyby pánové měli takovou výkonost nebo aspoň zodpovědnost jako Ti se kterými je Tuma srovnáván, tak nikdo nenapíše do této konference ani znak. Holt, ale realita je jiná a nezbývá než doufat, že si své schopnoti začnou pánové dokazovat i na jiných věcech než jen zvedání platu.
0/0
4.8.2004 8:27

Honza

Nezávidme, ale sami něco delejme pro sebe
No mám za to, že si ty peníze vydělal svým, úsilím a pílí. A proto mu nezávidím. Vždyt pro to, zřejmě také musel spoustu věcí udělat a zejména obětovat. Současné nároky na takový post si vyžadují kontinuální sebevzdělávání a spoustu času. Nevím, jestli byste vyměnili svůj pracovní režim, za mnohdy 16  a více hodinové pracovní dny vrcholových manažerů. Taky si než začnete někoho kritizovat za to "kolik bere" položte si otázku Co jste vy sami udělali proto,aby jste se měli lépe, resp. měli výplatu vyšší a kolik toho umíte, respektive jakou máte kvalifikaci ve srovnání s druhými.
Myslím si, že si musíme zvyknout na to, že doby, kdy jsme se snažili být si všichni rovni, pominuly .
Mně osobně mnohem více "hněte" kolik z toho hrubého příjmu cca 300 tis. mu sebrali daně. To je až ostudné!
 
0/0
4.8.2004 8:18

radio ga-ga

Re:
, ve státní pokladně se proháněj akorát myši, ale státní ouřadové si zvyšujou vesele platy
0/0
4.8.2004 8:38

IGY

Re:
Ale pane Tůmo, proč se nepodepíšete vlastním jménem.
0/0
4.8.2004 8:40

Vlk-Honzi

Re: 16 hodin
Nezávidím nikomu peníze a p. Tůmovi už určitě ne. Ale slinty o manažerech, kte¨ří několik let pracují 16 a více hodin denně a ještě se vzdělávají, fungují v několika správních radách a ... mě docela dobře pobaví - to si nikdo neuvědomuje, jaký je to nesmysl. Pracuji odhadem 11-13 hodin, občas v sobotu, neděli a mám toho docela "plné kecky". To že se jako člověk živící se hlavou vzdělávám, považuji za samozřejmost. Ale taky občas spím, dokonce se i najím a také si zasportuji. Chce mi snad někdo tvrdit, že tito superlidi toto vše stihnou za 8 hodin denné (včetně cest z a do práce) několik let za sebou. Nebo snad pro supermanažery má den více než 24 hodin (podobně jako rok více než třináct a více měsíců)? Připomíná mi to ten vtip, jak manažer přijde do nebe, kde mu sdělí, že umřel protože je příliš starý - ten kouká jak vrána, protože mu je 35 let. Nicméně sv. Petr mu oznámí: to bude nějaký omyl, sečetli jsme hodiny, které jste podle výplatních pásek odpracoval a musí vám být nejméně 120 let ...
0/0
4.8.2004 8:50

Speedster@iol.cz

Re:
Vsechno jsou to keci. Kazdej kdo poznal top management spolecnosti TELECOM, GE, KB a jinych trochu vic, moc dobre vi ze 16 hodin prace jsou sami kaci. Obcas nejaky jednani, pak golficek, sem tam nejaka party a domu. Vsechno v pracovni dobe. Opravdu se nepredrou. Na to maji ty ostatni, ty pak taky od$#%$%$rou vsechny jejich tunely.
0/0
4.8.2004 9:18

radio ga-ga

tunel
, tunelářská mentalita soudruha státního úředníka tůmy: čím horší výsledky, tím větší plat
0/0
4.8.2004 8:10

CZ

???
Celý bankovní postkomunistický sektor je sametový svinčík, počínaje Salzmany a konče státem.Proč stát?Protože prodal spořitelnu za 10 mld Kč, přičemž její roční zisk činí cca 3,5 Mld Kč, tj. návratnost investice cca 3 roky!!!!!K tomu navíc spadly kupci do klína propadlé anonymní vklady za další miliardy.Umí si někdo z Vás lepší vstupní podmínky k podnikání představit?Dobře se to úředníkům vyprodává ze státního, oni určitě škodní nebudou..................  
0/0
4.8.2004 8:01

podvyziveny

fgfgfgf
, to je peknej plat, skoro jako soustruznik v nemecku
0/0
4.8.2004 8:00

podvyziveny

Re:
, ste mamlasove, mam s vama velice spatnou zkusenost...chudak, co si od vas neco koupi!!!!!
0/0
4.8.2004 7:58Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.