Diskuze

Malí dodavatelé mají být chráněni před obry

Zemědělci a dodavatelé do velkých obchodních řetězců mají naději na ochranu před svými silnějšími zákazníky. S úmyslem rozdat slabším hráčům lepší karty senátoři schválili změny v zákonech, které už v červnu úspěšně prošly sněmovnou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr V.

6. 8. 2004 10:15
Co to blekotate!
Jezis to je clanek ....... hnuj!!! 90% toho co tu popisujete za jakesi "novinky" jsou dnes naprosto bezne a staci aby si je dodavatel a odberatel dohodli mezi sebou sami. Jinak stale plati to jedine a hlavni! Stat DLOUHODOBE likviduje nizsi a stredni podnikatelskou tridu. A je to samozrejme a z jejich strany  pochopitelne. Jsou to stare K*RVY a plne koryto je pro ne jedinym rozhodcim bodem. Ja nikdy nebudu mit penize na zalozeni dozorci rady, pres kterou bych pak panum poslancum a jejich rodinnym prislusnikum platil tucne odmeny - uplatky. A je nic jineho nezajima. Nastesti jsem firmu zbalil a odesel do Sloveska, tam probiha skutecna podpora maleho a stredniho podnikani. Veci, ktere v CR jeste desitky let ani nebudou! Vite kolik firem tento stat opustilo a odeslo tam? To by bylo panecku zajimave poctecnicko!
0 0
možnosti

Podnikatel

6. 8. 2004 11:01
Re:
 Je to tak Tady probíhá tak akorát podpora velkých řetězců s "malou" domů.Malí podnikatelé jsou pak při tomto nerovném soutěžení doslova vydíráni.Do prd*ele s celou zaprodanou vládou
0 0
možnosti

username

6. 8. 2004 9:55
nesouhlas
je to sice populistické pro zemědělce, ale jinak je to fakt nesmysl. Proč by se zemědělci mohli dohadovat na společné ceně a proč by se nemohli dohadovat třeba pumpaři? Prostě rovné zákony, tohle je zvýhodňování jedné skupiny (holt volby jsou blízko).
Dá se to řešit jinak - zemědělskou politikou, kvótami, pomocí atd. Mohou se zemědělci sdružit. Dokud nebudou s to dohodnout mezi sebou, tak neprorazí.
A že má obchodní řetězec dobrého nákupčího, který si koupí tam kde dají nejlevněji? A kde mu dají větší splatnost a první dodávku zdarma? Tak mají, ať si zemědělci vyjednají stejné podmínky od jejich dodavatelů, nebo ať se dohodnou a nepřistoupí na ně, na to není potřeba žádný zákon. A když by se spojili a ten kdo by to porušil by dostal hezky potichoučku do držky, tak prostě řetězce nemají šanci.
A hlavně - musí fungovat soudnictví - za pozdní splatnost faktur musí být penále, které musí být vymahatelné do týdne a ne za pět let. A ten kdo nezaplatí penále musí zaplatit navíc pokutu a soudní výlohy. A nesmí si to pak odečíst z daňového základu.
0 0
možnosti

Hm

6. 8. 2004 9:53
Nice
Zemedelci ... a ostatnim dodavatelum snad retezce plati rychleji nebo co ??? 90 dni je standard a trpi tim vsichni a ne jen nejaci zemedelci, tak se proberte a uzakonte treba 45ti denni splatnost jako maximum.
0 0
možnosti

MC Petem

6. 8. 2004 8:51
H.R.
je to špatná věc pro všechny malododavatele a spol., ale to co tvrdí ta kráva Rögnerová je unikát..... její kecy jsou zadarmo drahý !! CHtěl bych jí vidět na místě zemědělce, kterej čeká 3 měsíce na peníze od řetezců....ona kdyby nedostala senátorský plat 2 měsíce, tak už by z toho udělala aféru jako kráva.....
0 0
možnosti

sj

6. 8. 2004 8:05
to je děs
Rozhodně to není problém jen zemědělství a potravinářství. Např. ve stavebnictví jsou lhůty splatnosti běžně i 90 měsíců a to po předání dodávky; v praxi jsou faktury v 90% ještě dále opožděny. Jedině fungující soudnictví s tím může něco udělat. Plus zákonná úprava toho, co si může dát velká firma do smlouvy, aby se zabránilo zneužívání postavení větší firmy. Cenové dohody jsou ale nesmysl, to nemůže fungovat ve prospěch odvětví a zákazníků.
0 0
možnosti

ota_60

6. 8. 2004 9:20
Re:
90 měsíců? Vždyť je to proboha 7,5 roku... Jinak souhlasím s tím, že hlavním morem naší současné ekonomiky je opožděné placení či rovnou neplacení faktur. S tím se musí něco dělat, a ne komplikovat už tak komplikované a nepřehledné zákony.
0 0
možnosti