Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Města se do výstavby bytů nehrnou

Radnice jihočeských okresních měst se do výstavby bytů pro své obyvatele pouštějí jen velmi opatrně a zřídka. Mnohem zajímavější pro ně totiž je odprodat či pronajmout pozemky soukromé stavební firmě nebo realitní kanceláři, která již výstavbu zajistí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

František

Města se do výstavby nájemních bytů nehrnou, naopak prodávají za babku ty, které dosud vlastní
a to proto, že je v podstatě problémy občanů nezajímají. Neví nic o šikanách nájemníků bydlících u soukromých majitelů nájemních domů, neví nic o potřebách mladých rodin. Neví nic o tom, že osvícené vedení měst na západ od našich hranic staví standardní menší byty pro mladé rodiny a důchodce. Stále jenom se dokola zpívá obehraná písnička o  nutné deregulaci nájemného, i když se dobře ví, že lidé bydlící v nájemních bytech v podstatě žádné zvýšení nákladů na bydlení neunesou a státní kasa je prázdná. Stávající obsazení radnic si přivlastňuje právo nakládat se společným majetkem podle svého. Některým svým občanům prodává byty za zlomek tržní ceny a dotuje opravy těchto zprivatizovaných domů a bytů ze společných peněz, jiní občané - zejména bydlící v soukromých nájemních domech vedení radnic naprosto nezajímají.Radnice zprivatizovali svoje podíly v teplárenských, energetickch podnicích, tyto společnosti pronikavě zvýšily ceny služeb a nyní je za vyšší cenu než je prodali kupují zpět. Co je to za kocourkovské hospodaření  se společnými (veřejnými) finančními prostředky? Proč jsou zvýhodňovány jedny skupiny občanů proti druhým? Kdo dal radním mandát takto hospodařit se svěřenými penězi?
0/0
24.8.2004 10:12

klm

Kdyby obce prodávaly stávajícím nájemníkům byty za tržní ceny,
tak by dnes neměly těžké dluhy! Jenže tyto byty byly v podstatě stávajícím nájemníkům věnovány za směšnou cenu, takový člověk byt prodá za 10x vyšší cenu a koupí si státem dotovaný NOVÝ byt!Ti ostatní , nepreferovaní občané druhé třídy pak mají před sebou krásnou vyhlíu: trochu podpořit naše nechopné banky (stát je dotoval asi 300 miliardami korun, průměrný plat 33000kč), zadlužit se a 20 let.
0/0
24.8.2004 8:19

nebydlící

Regulovaný bytový apartheid
"Když pak město pronajme či prodá pozemek, není jeho cena tak vysoká jako od soukromého majitele, který se samozřejmě snaží sumu co možná nejvíce vytáhnout. "
Typický příklad českého chování. Město buď pronajme pozemek za tržní cenu a pak nikdo netratí, nebo jej dá pod cenou, nájemce si mne ruce (a zastupitel z úplatku pravděpodobně taky), ale odnese to daňový poplatník - tedý řadový občan a obyvatel města. Stejně tak je tomu s privatizací. Obecní majetek se prodává za pětinu tržní hodnoty, nájemníci (mezi něž patří prakticky všichni zastupitelé a radní) si mnou ruce, zatímco běžní občané to zaplatí na daních a nikdy na regulací pokřiveném trhu bydlet nebudou. Zatím maximálně v léta vydržovaných regulovaných bytech, které si dekretáři odkoupili za směšnou částku v privatizaci a teď s nimi šup na trh s pálkou za přestřelený tržní nájem. V civilizované zemi je toto do očí bijící nespravedlnost, v čechách holt krutá realita, na kterou i Ústavní soudci pečou. Vždyť oni sami jsou regulovaní nájemníci........................................................................................................................................
0/0
23.8.2004 20:50

Hater

Re:
Jenomže pouhopouhá tzv. deregulace, resp. zvýšení cen nájemného nevyřeší nic. Zvednou se jen sociální dávky na bydlení a majitelé se pomějou, deficit veřejných financí bude vyšší než je teď. Východiskem je zároveň vznik neziskových bytových družstev a individuální výstavba občany neživnostníky, kteří by si náklady (např. hypotéku) na výstavbu mohli v plné částce odečíst z daní (i jako zaměstnanci ze závislé činnosti!!!), za předpokladu, že byt dále pronajmou na delší dobu (jako např. v SRN). Když si budu moci odmazávat z daní u zaměstnavatele úvěr (ne jen úroky), rád si jej vezmu. Postavím dvoudomek, půlku pronajmu a ušetřím na daních, zatímco někdo další, kdo stavět nemůže protože na to nemá bude také bydlet. Jenomže tento stát podporuje jen nemakačenka a povaleče na soc. dávkách a bytovou problematiku neřeší. Hlavně, že je korýtko pro Standíky a spol.
0/0
24.8.2004 13:17

nebydlící

Re:
Deregulace v žádném případě není paušální zvýšení nájemného. Deregulace znamená zvýšení regulovaného a snížení tržního. Odsranění apartheidu dvojích cen tak, aby každý platil stejně, respektive podle toho v jakém bytě bydlí, ne podle toho, zda vlastní dekret od bolševika.
0/0
25.8.2004 21:53

Admin

Co bude za 20 let?
, Pozorně se podívejte na dům na následujícím obrázku. http://www.reality.cz/cgi/detail?ord=F82-000170 Pěkný rodinný dům, 10 minut pěšky od centra slušného města, za 2 mio... Kde je tedy problém? Nabízím malou nápovědu: problém se skrývá v lidech, kteří obývají městskou pastoušku vlevo od uvedeného domu.
0/0
23.8.2004 17:58

Admin

Re:
, Nemusím snad zdůrazňovat, že v době, kdy se dům stavěl, žádný problém vlevo neexistoval - byl to takový příjemný malý dům na okraji města... Za ním začínal pěkný sad.
0/0
23.8.2004 18:00

Krusovicky Lezak

nedivim se
Chapu to. Pokud obce investuji do najemnich bytu, zvysuje to jejich zadluzenost a musi nest riziko, ze najemnici prestanou platit porad relativne vysoke najemne. A co pak s nimi? Vyhodit na ulici a nebo nechat a tak prenaset dalsi dluhy na mesto? Jiz ted jsou zadluzene stavbou kanalizaci, plynu, sportovnich arealu, v budoucnu cisticek odpadnich vod - tedy veci, ktere primarne slouzi vsem obyvatelum mesta, na rozdil od par bytovek pro vybrane jedince. Jedine, co asi skutecne efektivne mohou je ziskavat dotace z ruznych fondu a nabidnout relativne levne pozemky. I tak neverim tomu, ze cena nove bytu bude nekdy stlacena pod 20000 - 25000 Kc/m^2 aniz by to brutalne odnesla kvalita stavby. Proste a jednoduse, pokud chce nekdo slusne bydlet, musi byt schopen dat nejake poradne penize dohromady, jinak ma smulu. S tim nezbyva nez se smirit, začit vydelavat a nebo verit na zazrak a čekat, pricemz zivot utika .....
0/0
23.8.2004 16:42

Admin

Re: Není to trochu jinak?
, Obce příslušníkům vyšší kasty, kteří byty užívali na základě dekretu vydaného kádrem kompartaje, rozdávají nájemní byty za zlomek tržní ceny. Podobně vyhazují peníze, jejich slovy investují, do obnovy infrastruktury (voda, plyn). Příslušníci nižší kasty si naopak musí zaplatit nejen tržní ceny stavebních prací, ale také za vlastní prostředky zaplatit budování infrastruktury, kterou pak zadarmo převedou do majetku "utilit". Kdyby stát a obce už před lety deregulovali nájemné, mohla se permanentní "bytová krize" vrátit kam patří, totiž do čítanek, kapitola totalitní režimy. Bytů je v Čechách na počet obyvatel více, než například v Holandsku, nebo Velké Británii. Výsledek téhle kastovní hrátky bude ten, že ceny realit spadnou a z "krize nedostatku" se přeneseme do "krize nadbytku"... Obce budou pro změnu natahovat ruku, pro peníze na likvidaci opuštěných panelových monster.
0/0
23.8.2004 17:24

Krusovicky Lezak

Re:
Nesouhlasim se stavajici regulaci najmu, se systemem dvojich cen, ale tomu co rikate neverim. Dnesni trzni najemne asi urcite o neco klesne, regulovane najemne vyrazne naroste, plno lidi bude asi muset opustit stavajici byt. Na tom nebude nic spatneho, pokud to nebude skokove a pokud budou moci nekam jit. Nicmene obce se bytu primarne zbavuji ne kvuli nizkym okamzitym najmum - v cele rade malych mest uz jsou skoro srovnatelne trzni a regulovane, ale kvuli obrovskym vnitrnim dluhum tvorenem mnoho desitek let, a ktere vyzaduji jednorazove velke zainvestovani. Na to oni nemaji a tak to prenaseji na nove majitele - byvale najemniky. K tem statistikam CSU - ano bytu mame papirove dost, bohuzel nevhodne alokovanych, relativne malych, je tam napriklad zapocitano plno chalup - puvodne celorocne obyvatelnych - jen nase rodina ma dve, bohuzel v takovych "dirach", kde v okoli nezavadite o praci a autobus do civilizace tam jede 2 x - 3x denne. Realita bude tedy dosti horsi.
0/0
23.8.2004 18:26

Miroslav

Re:
Vážený pane, uvědomte si, že v roce 1989 nebylo všem lidem v ČR 18 let. Byli zde lidé před penzí. Lidé, kteří bydleli 20 let ve společném bytě s rodiči, po jejich odchodu byt na svoje náklady zmodernizovali, zrekonstruvali (za tyto peníze by pořídili dva panelákové družstevní byty, na něž stát poskytoval z našich peněz bezúročné a nenávratné půjčky) a nyní se stali přes noc parazity, hnusnými štěnicemi a mnoho jiných nadávek můžete přečíst na všech serverech, kde se novodobí domácí pánové, kteří nic nepostavili, nic nezbudovali, ale tvrdě, kapitalisticky domáhají deregulovaného nájemného. Jak si toto deregulované nájemné představuje např. pan Giormani napsal v Respektu, činí desetinásobek současného nájemného. Pan Nissl chce pouze 15 800,- Kč za dvoupokojový byt. Tyto lidi nezajímá průměrný výdělek v ČR, průměrný důchod v ČR. Celých 15 let se pokouším svůj opravený, pěký byt ve středu města vyměnit za panelák - nikdo mi ho nevymění, do domu soukromého majitele nikdo nepůjde ani náhodou. Když se řekne a) musí se říci b), kam půjdou tito lidé bydlet, kdo zaplatí jejich nájem, když už nyní sotva mohou náklady na bydlení ze svých příjmů zaplatit!!! 
0/0
24.8.2004 10:22

dfgdfg4654df5g

Re:
Ano jseš hnusnej parazit. A jestli tě to zajímá tak já nejsem pan domácí, ale mladý člověk, který má problémy bydlet. To že si parazit mě až tak nezajímá, to co mě fakt prudí, že volíte ty za*r*ný komunisty do vlády. Žijeme v socialistické republice. To mě opravdu pálí.
0/0
24.8.2004 10:44

Hater

Re:
Tak ze sebou něco dělej ty ufňukaná štěnice, najdi si lépe placenou práci, vzdělávej se a postavíš si vlastní dům. Myslíš si, že se po deregulaci za tebou přiženou majitelé domů s nabídkou bydlení? Něco chtít a jen plakat nestačí!!! Generace dnešních lidí okolo 16-25. let se neumí postarat o sebe, jen je zvyklá bezpracně brát od babiček, dědečků, fóťů, maminek a skučet. Pokud znáš naší politickou scénu, víš, že činy po vzoru KSČ dosud dělala každá vláda po r. 1989. Následek je téměř bezbřehá tolerance k STBákům a podobným pakážím.
0/0
24.8.2004 13:26

Krusovicky Lezak

Re:
Tady se musim ohradit. Jde primarne o stejny metr, stejne podminky. Pokud jsou ve stejnem dome dva stejne byty a jeden najemnik plati 37Kc/m^2 a druhy 120Kc/m^2 je v systemu neco shnileho. Pokud by kriteriem byla socialni situace najemnika, kdy by na narok na ochranu mel KAZDY, kdo splni nejake jasne deklarovane podminky, bylo by to v poradku. Soucasny stav spise pripomina dedicne vysady feudalniho typu a nema daleko k apartheidu.
0/0
24.8.2004 14:38

PPP

Re:
Pan Giormani si může přát co chce, ale byt pronajme pouze podle ceny trhu. Jenomže to je lidem jako vám NAPROSTO zbytěčný vysvětlovat, protože jste si nechali vypláchnout vlastní mozky. Bohužel ne vždy vlastní vinou...
0/0
24.8.2004 10:48

Jarek

Je to tak,
protože města nechtějí nic dělat,jenom se flákat.Je jednoduší prodat louky a pole,Ať se starají stavebníci ale jak to potom vypadá.Přitom mohou dostat slušné dotace na bytovou výstavbu.Každej pes jiná ves
0/0
23.8.2004 15:45

xzy

Re:
podle mých zkušeností by město i něco dělalo. Jenže místo výstavby několika bytů musí zrekonstruovat most, postavit čističku, zbudovat kanalizaci atd. Proto je pro něj skutečně výhodnější prodat louky a pole. Navíc neriskuje to, že nový majitel bytu se nenastěhuje, bude byt pronajímat a město bude muset dotaci vrátit i s úroky, viz Pec pod Sněžkou...
0/0
24.8.2004 11:11

Standa

A přitom se na výstavbě bytů
dá tolik vydělat.Rozšíření měst a obcí by mělo být preferencí každého dobrého starosty,vždyť čím více občanů,tím vyšší odměna
0/0
23.8.2004 15:41

Admin

Re: Růst je opiem hlupců
, Větší kruh není dokonalejší.
0/0
23.8.2004 17:27

Vojtěch

Re:Vy znáte někde starostu, kterému jde o občany a ne o vlastní prebendy?
Pokud ano, sdělte mi laskavě, kde se vyskytuje a já se pokusím tam přestěhovat. Ve velkých a větších městech, těměř v 90 % (mám známé, příbuzné, přátele), zjišťujeme, že komunálním politikům nejde o nic jiného než o vlastní obohacení - úplatky a korupce bují na velkých radnicích, radní byli v médiích vyloženě označeni za zkorumpované , ale sedí na radnicích nadále. Co by musel udělat komunální politik, aby byl odvolán z funkce?Zamyslete se, prosím při volbách a nevolte zkorumpované a o občany se nestarající politické strany!!!Nebuďte lhostejní!!!Už nežijeme v socialismu, ale v demokratické společnosti!!!Máme to mít v rukou, všechen šlendrián a nepořádek ve společnosti je také naše vizitka, nás voličů, kteří to provařeným politikům stále promíjíme!!! 
0/0
24.8.2004 10:38

chuďas

drobný si nech
U nás je nový 2+kk za 6 mega věř nevěř.
0/0
23.8.2004 15:30

Jackie_

milion za dva pokoje?
Neni ochoten dat milion za dvoupokojovy byt? Tak at se jde podivat do Prahy, tady da za 2+kk 3,5 milionu (novostavba - sidliste). Pak se mu bude zdat milion jako par kacek...
0/0
23.8.2004 15:01

Admin

Re:
, Jo, někteří hlupáčci jsou schopni se zadlužit na 20 let za vidinu "bydlení ve svém". Slušný 1+1 se dá ale také koupit za o něco málo víc, než 20 tis/m2 http://www.sreality.cz/reality/detail.asp?imid=2331700 . Zkuste někdy potlačit emoce a s chladnou hlavou zauvažovat, proč vlastně kupujete byt, jaké to bude mít výhody a nevýhody. Otevírá se Evropa, její populace stárne. Chcete věčně dělat v Čechách za zlomek platů v Německu? Že si někdo "koupí" panelový 3+kk na 20iletou hypotéku, nechápu. Pronájem vyjde na 10 - 11 tisíc včetně. Splátka hypotéky vyjde na 1,4 mio, to je od 8500 měsíčně víš, k tomu 3000 za vodu, elektřinu, do fondu oprav... je na 11,5. V druhé variantě získá po 20i letech jakoby navíc "byt"... jenže pouze v případě, že neklopítne a neztratí třeba na rok práci. Ergo k úspěšnému splacení hypotéky potřebuje, aby v Čechách byla 20 let konjunktura, aby majitelé ostatních bytových jednotek měli schopnost platit, aby obec nebyla zadlužená a on se nemusel bát chodit domů neosvětlenou ulicí s bezdomovci a svalnatými "kapsáři".... Trochu moc rizika, za dost pofiderní zisk, nemyslíte?
0/0
23.8.2004 17:40

797sfsg98

Re:
Nechci s tebou moc polemizovat. V něčem s tebou souhlasím, v něčem ne. Jen mě napadá, že na druhou stranu zase nesmíme bejt pos*a*ý až za ušima... . Jak to řekl ten pán? Nebát se a nekrást? Jo, jsme pořád stejní. Jedni kradou a druhý doma brečej.
0/0
24.8.2004 10:53Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.