Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ministerstvo chystá změny životního minima

Systém sociálních dávek nefunguje v Česku, jak by měl. Řadě nezaměstnaných se vyplácí zůstat doma a pobírat dávky, než si aktivně hledat práci. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto chystá rozsáhlé změny, mimo jiné i úprava životního minima.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bockelman

Šetření na sociálních výdajích je krok správným směrem,
ale je to jen polovina řešení, ta druhá polovina je zároveň radikální snížení daní! Příjde-li ti každý měsíc o cca. 20% více peněz a zlevní-li se zároveň v průměru o nějakých 7-8% (při jednotném DPH řekněme 8%) zboží a služby, tak třeba ani žádné sociální podpory nebudeš potřebovat, protože sebe i svou ženu dokážeš uživit sám ze svého platu.
 
 
Dnes je situace taková, že i např. vysokoškolák s hrubým platem 25tis. (firmu tedy stojí měsíčně 25*1.35 tzn. 33'750,-Kč), což je mimo Prahu a Brno docela slušný plat, dostane na účet nějakých 19tis, tedy jen 56% výdajů firmy na jeho místo. (44% mu sežere stát.). Když má takovýto člověk ženu na mateřské, živí tedy také potomka, splácí hypotéku nebo platí nájem, tak je na tom finančně tak bídně, že jasný příjemce různých sociálních dávek..... To je přece docela absurdní systém. 
 
Optimální řešení tedy vidím v kombinaci radikálního omezení celkové státní sociální pomoci (tato pomoc zde má být pouze pro lidi ve skutečné nouzi) a zároveň v radikálním snížení kompletní daňové zátěže, takže každému, kdo pracuje zůstane dostatek financí, aby nemusel potupně žádat stát o sociální pomoc.
0/0
28.8.2004 20:45

Václav

Mno,ehm,ehm
já si myslím,že životní minimum má většina národa,kromě poslanců,manažerů a ředitelů,kteří berou kolem 10milionů ročně.Snižování minima je blbost,spíš to chce důsledně postihovat ty,kteří nechtějí nic dělat
0/0
27.8.2004 10:13

Sttell

životní minimum
To má být nějaký vtip.Pokud to pan Škromach a jeho partaj myslí se snížením životního minima vážně a odůvodňuje tento krok tím že to přinutí lidi si hledat práci je jen jedna strana mince,ale už neříká že toto jeho řešení jak ušetřit výdaje ze státní kasy se hlavně dotkne všech dávek jejichž výše je přímoúměrná výši životního minima že se toto populistické řešení dotkne hlavně dětí a důchodců a dalších skupin obyvatelstva z nichž se rekrutuje socanská voličská základna.Tento článek by se měl správně jmenovat.Snížení životního minima aneb jak si socani vytunelovali vlastní partaj.Pokud to sociální demokracie připustí bude nutné změnit název této pravicové strany vypuštěním slova sociální.Nechť změní název své strany a usilují o přízeň voličů jako která koliv standartní pravicová strana.Třeba u svých voličů,kteří se za komunistů združovali pod heslem KDO NEKRADE OKRÁDÁ RODINU získají sympatie.
0/0
26.8.2004 23:02

lumpik

Re:
Jenze ono to jinak nejde. Kouknete-li do dalsiho dnesniho clanku, zjistite, ze Ceska narodni banka zdvihla zakladni sazby a jeden z velmi podstatnych duvodu je silne expansivni fiskalni politika vlady - utraci prilis na dluh, a na strane druhe rust dani. Vlada na to reagovala tak, ze nakonec prece jen dodrzi puvodni plan a snizi vydaje a prijmy o 10 miliard, jak se puvodne zavazala - a tak se musi setrit. Neda se nic delat, jinak by to byla cesta do pekel a dusledky by byly nakonec horsi. Jen je otazka zda by se nemelo skrtat jinde, a to ze podvedla sve volice. .
0/0
26.8.2004 23:19

Sttell

Re:
Se šetřením souhlasím ale nikoliv na nesprávném místě.A jak je už v čechách zvykem šetří se na lidech je to totiž hned vidět a nedá to moc práce ani přemýšlení a o tom to je.Prostě se volí cesta nejmenšího odporu.Pokud se podíváme na hospodaření jednotlivých ministerstev a vlády jako celku připadá mi to že si fungují sami pro sebe,vytvářejí si jakési imaginární problémy aby tyto mohli řešit za peníze daňových poplatníků.Skutečné problémy lidí je ale nezajímají - otravují je.Připadají mi jako rozmazlené děti,které co chtějí to mají a pokud na to zdroje nemají nebo jim chybí pak volí variantu BER KDE BER.Proč musí být rozhazovány peníze na různé nenávratné dotace na to či ono be jakékoliv kontroly,stavěny nové paláce pro úředníky,kupována nová auta prostě socialismus pro státní správu poslanci počínaje a posledním úředníkem krajského úřadu konče.
0/0
28.8.2004 19:29

Bockelman

Re:
Šetření na sociálních výdajích je krok správným směrem, ale je to jen polovina řešení, ta druhá polovina je zároveň radikální snížení daní! Příjde-li ti každý měsíc o cca. 20% více peněz a zlevní-li se zároveň v průměru o nějakých 7-8% (při jednotném DPH řekněme 8%) zboží a služby, tak třeba ani žádné sociální podpory nebudeš potřebovat, protože sebe i svou ženu dokážeš uživit sám ze svého platu.
 
Dnes je situace taková, že i např. vysokoškolák s hrubým platem 25tis. (firmu tedy stojí měsíčně 25*1.35 tzn. 33'750,-Kč), což je mimo Prahu a Brno docela slušný plat, dostane na účet nějakých 19tis, tedy jen 56% výdajů firmy na jeho místo. (44% mu sežere stát.). Když má takovýto člověk ženu na mateřské, živí tedy také potomka, splácí hypotéku nebo platí nájem, tak je na tom finančně tak bídně, že jasný příjemce různých sociálních dávek..... To je přece docela absurdní systém. 
 
Optimální řešení tedy vidím v kombinaci radikálního omezení celkové státní sociální pomoci (tato pomoc zde má být pouze pro lidi ve skutečné nouzi) a zároveň v radikálním snížení kompletní daňové zátěže, takže každému, kdo pracuje zůstane dostatek financí, aby nemusel potupně žádat stát o sociální pomoc.
0/0
28.8.2004 20:44

Honza

Re:
To, co popisujete v opsledním odstavci je ideální stav.  To ale socdem nikdy neudělá, protože by jí prošlo rukama menší množství peněz a tím by klesl jejich vliv na život lidí. 
A oni přece chtějí mluvit / zasahovat úplně do všeho.
0/0
29.8.2004 21:32

Honza

Re:
Socdem není pravicová ani náhodou.  Podle mne je to jeden z mála rozumných návrhů vzešlých od socdem.
 
0/0
29.8.2004 21:28

Krusovicky Lezak

rozumny napad
Pokud to Skromac prosadi, bude to jeho prvni rozumny navrh.
0/0
26.8.2004 20:01

nikdo

Re: uspora
Myslím že ekonomický dopad pro společnost bude hrozivý. Nárůst již tak vysoké zločinnosti, bude kompenzován výdaji na bezpečnost. Náklady ponese da%nový poplatník, když přijde u bankomatu o výplatu. S touhle logikou by snad bylo lepší prosazovat snížení nezaměstnanosti vytvořením více pracovních míst na úřadech. Zbavili bychom se nezaměstnanosti, na produktivitě úřadů by se to nepoznalo. Ale už bychom se zbavili pocitu že nezaměstnaný je člověk užívající si dovolenou. Ale kdo opravdu vyzkoušel žádat o nějaké dávky ví o čem mluvím. Současný systém již je nastaven tak, že člověka nutí si práci hledat samostatně a navíc plno lidí než by podstupovalo tyto potupné procedury raději ani o dávky nežádá. Vládním návrhem se počet těchto lidí zvýší, ale dokud budou žít tak peníze budou potřebovat a jak je získají nechám na Vaší představitosti.
0/0
26.8.2004 20:41

kuk

Re:
Me to nevadi, mam zbrojni pas a uz me nebavi strilet jen do tercu.
0/0
26.8.2004 21:06

Krusovicky Lezak

Re:
Reseni nezamestnanosti nespociva v rozdavani davek, ale ve vytvareni pracovnich mist, tedy podpore podnikani. Navic toto se bude tykat jen lidi, kteri aktivne praci nehledaji, nerekvalifikuji se a nebo odmitaji vykonavat obecne prospesne prace.
0/0
26.8.2004 21:09

Hároš

Re:
*************** S touhle logikou by snad bylo lepší prosazovat snížení nezaměstnanosti vytvořením více pracovních míst na úřadech. ****************
Ale jistě, přijmeme více lidí, vyrobíme více oceli a všichni se budeme mít dobře.
 
NEbo to bylo myšleno tak, že prostě kdo nemá práci bude přijat jako úředník??
0/0
27.8.2004 12:17

Vorel46

COŽE??????
Panebože to je banda  k*r*e*t*e*n*u. Moje paní hledá práci už 2 roky a všude je to skoro stejné (jsme z mostecka). Dovedeno do absurdity tak volná mista jsou: Hledáme podlahovou kosmetičku, s USO ekonomickým vzděláním, dlouhonohou blondýnu, která ovládá AJ slovem i písmem (němčina výhodou), ŘP "B", podvojné účetnictví a znalost personalistiky velkou výhodou. Pružná pracovní doba. Plat 6500,- plus příplatky.   Když se zmíní že má dvě maturity, ovládá velice dobře administrativu, zdravotní problematiku, celkem slušně právničinu, tak zní odpověď : My se Vám ozveme...A je to v pytli. A teď se navíc budeme muset jít pást, protože nějakej blb s měsíčním příjmem kolem 100 000,- rozhodne, že když za těch šest litrů měsíčně dělat otroka nepůjde, tak nebude mít skoro ani na základní životní potřeby!!!!! Já nás se svým platem neuživím (když odečtu to co dávám dětem tak je to v háji).  Jak to bylo tenkrát s tou defenestrací v Praze???????
DEJTE MI KULOMET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
26.8.2004 19:35

Krusovicky Lezak

Re:
Ja umim pestovat kaktusy, ale nikdo za to nechce zamestnat na plny uvazek. Nevite kde je chyba ?
0/0
26.8.2004 20:05

uca

Re:
neee ste se meli líb účit
0/0
26.8.2004 20:26

Michal

Re:
Právě proto by měla jít i za těch 6500,- dělat i tu kosmetičku podlahovývh krytin a ne se flákat doma. Chápu, že vzhledem k dosaženému vzdělání je to možná ponižující, ale lepší aspoň nějaká práce nežli žádná. Nemluvě o tom, že přestane zatěžovat stát a zaměstnavatel bude odvádět peníze na daních a odvodech sociálního a zdravotního do státní pokladny. Dokud je na podpoře, tak stát dává z pokladny a to je špatně. Souhlasím, že pokud bude nezaměstnaný bez práce déle než rok, musí přijmout veřejně prospěšnou práci, nebo o sociální dávky přijít.Bohužel mám zkušenosti ve své firmě s několika nezaměstnanými, kteří si přišli jenom pro razítko, protože ani pracovat nechtěli.Byla jim nabídnuta práce,ale razítko nedostali.
0/0
26.8.2004 20:47

Vorel46

Re:
Vážený příteli,zkus vzít práci za 6 hrubého, odečti daně,odečti náklady na dopravu do místa práce,dělej kumulovanou funkci  na 10 hodin denně bez nároku na přesčas, a uvidíš jak se Ti to bude zamlouvat. Ta podlahová kosmetička bylo dotažení nabídek do absurdity. Ale zkus dělat vysoce kvalifikovanou práci za minimální plat,pracovní doba je od 7 do 16 hodin,v případě potřeby  (přijedou obch. partneři) déle,za almužnu...Taky se Ti to nebude líbit. Úřad práce místo aby nabídl nějakou práci (když tady nic není) je jen evidence,maximálně ženě nabídne práci ve firmě která se zabývá sklenářstvím - a když tam přijede tak majitel se střílí do hlavy protože výslovně žádal fyzicky zdatného muže na práci s tabulovým sklem.....(nekecám, fakt se to tady stalo). Navíc když se i přihlásíš do firmy na tu (jak říkáš podřadnou práci) tak Tě nevezmou, a na rovinu Ti řeknou že by Tě nemohli s Tvou kvalifikací zaplatit....Je mi z toho na blití.
0/0
26.8.2004 20:59

Krusovicky Lezak

Re:
To je hezke, a vy to chcete resit tak, ze me jako cloveku delajicimu taktez 12 hodin denne zdvyhnete dane, abych mohl financovat vasi panicku? Odmitam. Bud vezme, co je a nebo si najde sama lepsi. Ale nebojte, kouknete-li se na vyvoj verejnych financi, tak tomu neutecete, bude to muset udelat KAZDA vlada drive ci pozdeji.
0/0
26.8.2004 21:15

Zlá baba

Re:
A to je tu ještě možnost, pohnout se z Mostecka, když je to tam tak zlé a najít si bydlení a práci kdekoliv jinde. Jenom chtít a neplakat a konečně pochopit, že svět se mění.
0/0
27.8.2004 7:55

náplava

Re:
Right, přesně tímhle způsobem jsem se odstěhoval z  malého pohraničního města do práglu a po počátečních potížích si to teď nemůžu vynachválit
0/0
27.8.2004 12:26

kuk

Re:
Pást ? Ať Vaše paní sníží své nároky, začne pracovat  (čímkoliv) a současně si i hledá práci, která by jí vyhovovala (vlastní zkušenost). Jenže když je někdo tak dlouho nezaměstananej ono se už asi makat nechce CO?
0/0
27.8.2004 8:57

Irena

Re:
A o tom to právě je, když nechce dělat, tak ať nedělá - nikdo ji nenutí, ale proč by ji měl živit stát !  Živte si jí sám místo podporování dětí. A proč se zmiňuje, že má dvě maturity, perfektně ovládá ..., možná by to chtělo se prezentovat v souladu s nabízeným místem. Holt musí jít "pod cenu", když nic odpovídajícího nemůže najít.  Jenže ono se už po dvou letech moc makat nechce.
0/0
27.8.2004 14:08

pravicovy volic

pohodicka
Na KAZDEJ JEDNEJ fotke tu aj v Lidovkach sa Skromach so Sobotkom smeju ako pripeceni.Neviem ci to je zamer redakcie alebo tito dvaja maju z nejakeho dovodu stale dobru naladu.
0/0
26.8.2004 18:56

Zlej

Re:
 voni sou furt buď sjetý, nebo vod narození retardovaný
0/0
27.8.2004 10:08

PR otporník

Re:
Kdepak, to si jen platí ámerickýho inštruktóra:
Kípsmajlink, nic jiného je neučí
0/0
27.8.2004 12:29Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.