Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Co z toho, že ekonomika roste?

Takový růst česká ekonomika nezažila od konce roku 2000. Ve druhém čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt meziročně o 4,1 procenta. ČSÚ zároveň zvýšil údaj o růstu hospodářství za 1. čtvrtletí: HDP rostl o 3,5 procenta. Každý pocítí na vlastní kůži růst cen a mezd. Jak se však projeví růst hrubého domácího produktu? Článek nabízí několik odpovědí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

XYZ1

krize
Centrum pro ekonomiku a politiku pořádalo seminář na téma Velká hospodářská krize - 75 let od černého čtvrtku. Vystoupil na něm Robert Holman (profesor Vysoké školy ekonomické), Pavel Kohout (analytik PPF, a. s.), Milan Sojka (profesor Fakulty sociálních věd UK) a František Vencovský (profesor Vysoké školy ekonomické). Panelisté se pokoušeli v rámci nyní převládajícího ekonomického myšlení analyzovat příčiny velké hospodářské krize. Chyby nalézali zejména ve vysokých válečných reparacích uložených po první světové válce Německu a špatné reakci americké centrální banky na situaci v bankovním sektoru, kdy dolar rapidně ztrácel hodnotu vůči zlatu a lidé si proto začali hromadně vybírat vklady z finančních ústavů, které houfně krachovaly. Pouze profesor Holman připomněl, že jeden z mála ekonomů - F. A. Hayek, pozdější nositel Nobelovy ceny, předvídal krizi způsobenou měnovou expanzí, ale nebyl svými kolegy brán vážně. Ekonomové hlavního proudu vytrvale hlásali, že všechny problémy se podařilo vyřešit a kapitalismus bude fungovat hladce . Místo vědců se proměnili v apologety a propagandisty existujícího systému. Závěrem semináře se panelisté - zejména analytik komerčního fondu PPF, a. s., Kohout, snažili auditorium přesvědčit, že současný kapitalismus je jiný, poučený, a tak žádná hluboká krize nehrozí. Posluchači však jeho názor jako zaujatý odmítli a kladli zasvěcené otázky, např. na obrovský deficit obchodní bilance a rozpočtu Spojených států, který musí financovat japonská a korejská centrální banka nákupem amerických dluhopisů, což podle posledních zpráv z listu Financial Times hrozí finanční krizí. Ryzí ekonomové, navazující na Hayekovy výzkumné práce, ale velmi důrazně varují před americkou bublinovou ekonomikou. Charakteristickým znakem současné burzy je, že ztratila jakýkoliv kontakt s výnosností podniků. Kurzy stoupají, protože každý investor spekuluje, že později najde na své akcie kupce za ještě vyšší ceny. Podobná hra je možná, ale známe její hranice. J
0/0
18.9.2004 15:14

kiskim

nezamestnanost
Nezaznel jeden zasadni argument, proc je vysoka nezamestnanost, protoze stat ty nezamestnane dlouhodobe udrzuje pri zivote!!!
0/0
15.9.2004 8:47

Komanč II.

Re: Kapitalistický svrab
Je to strašné, ale pokud čtete názory ekonomů jak zvýšit zaměstnanost (nejprve zkrátit prac. dobu, pak zase zvýšit produktivitu práce, potom zpružnit trh práce - to jsou ale blbosti dnes již ze "zastaralých" a v praxi nepoužitelných pouček). Jsem zvědavý, co se objeví po vyčerpání těchto nápadů jako další novinka v ústech ekonomů a po nich papouškujících politiků. Takže snížení soc. dávek a podpory na minimum? Tím vyženete všechny lidi do neexistujících pracovních míst?
Moc se díváte na TV a na vykonstruované reportáže o samých povalečích žijících "v pohodě" ze štědré ruky státu...
0/0
16.9.2004 10:21

jaketramp

všem co píšou níže
Nelíbí se Vám současný stav? Jděte do politiky! Nechce se Vám do politiky? Tak si nestěžujte! :-) 
0/0
14.9.2004 19:05

Kajka

Politika
za současný velmi žalostný stav mohou naši politici.Naše země je v troskách politici by měli vyset.
0/0
13.9.2004 14:29

_

Re:
Já bych raději, aby viseli...
0/0
13.9.2004 17:12

petr

Pane autore, navštivte kurz základů ekonomie
Odhlédnu od ostatních chyb vyžadujících delší rozbor a zřejmých nesprávností a zaměřím se jen na otázku, co udělá růst HDP v kurzem koruny. Píšete, že nic z dlouhodobého hlediska. Buď vycházíte z nových studií, ovšem zatím jsem o nich neslyšel, tak mi prosím napište z jakých, anebo byste potřeboval navštívit kurz základů ekonomie. Za zachování stejných podmínek - tj. že růst HDP ČR poleze nahoru tak jako dosud a u zbytku EU také, bude koruna samozřejmě posilovat. Je to jednoduché - více vývozu, lepší platební bilance, pevnější měna. Fakt by mě zajímalo, co jste měl z ekonomie, ovšem, ještě více by mě zajímalo, jak jste na tom s kupeckými počty. O nic víc totiž nejde.
0/0
13.9.2004 9:23

Franta Křižík

Re: Kurs koruny
Pomineme-li spekulace s naší měnou, pak pro dlouhodobé investory při stejném růstu USA či EU jako ČR tj. 4% a při stejné úrokové politice národních bank, není žádný důvod preferovat investice do CZK a tedy vyvolávat nadměrně zvýšenou poptávku po CZK - při růstu ekonomiky samozřejmě roste poptávka po CZK, ale úměrně tomu i nabídka - tedy kurs zůstane +- stejný ! Co ovšem udělají spekulace, je ve hvězdách ;-) 
0/0
13.9.2004 10:38

Štěpánka Haničincová

Re:
Ale Peťo, prestaň tady on*anovat. Samozrejme se s kurzem nic dit nebude. - Mame pred sebou sest sedm let uzkeho tunelu k euru. To je ta dlouhodobost v ktere se s kackou nic nestane. Brzy bude fix a nazdar bazar. - Slavny vyvoz je doprovazen stejne silnym dovozem. Jsme totiz vice dilna, nez mozkovy trust, kde vznika vetsi cast pridane hodnoty. Cisty vyvoz je zaporny a jeho podil na HDP je nula nula prd. - Platebni bilance je v minusu a to i z toho duvodu, ze investori jsou predevsim vyvozci a vydelky posilaji (i ve forme dividend) zpusobne domu - cisla za posledni mesic byla zvlast vyzivna. - Uplne stejnou logikou bych tedy sestavil rovnici, ktera povede k snizeni kurzu. - Tak prestaň prudit PeŤane.
0/0
13.9.2004 13:29

jkl

Pro neznalce
K úplnému pochopení dnešních kšeftů ČKA je nutné vrátit se o více než deset let nazpět. Většina úvěrů, které nejsou dnes dlužníci schopni splácet, vznikla totiž v době kuponových privatizací. Noví vlastníci si na koupi a chod svých firem půjčovali většinou u státních bank. A velmi brzy zjistili, že přecenili své síly a nejsou schopni vracet. To v lepším případě, podle řady informací to řada podnikatelů věděla už v době, kdy si otevírala úvěry. Záruky, které byly na úvěry poskytnuty, měly naprosto běžně mnohokrát nižší hodnotu než půjčky a banky vlastně ani neměly v případě nedobytnosti dluhů o záruky (domy, pozemky, klenoty apod.) zájem, protože by s nimi prý neuměly hospodařit. „Nejsme správci nemovitostí a dalšího majetku, jsme banky,“ tvrdil tehdy šéf IPB Jiří Tesař. Byla to vlastně doba, která je dnes kriticky nazývána bankovním socialismem a to nejen kvůli velkorysému poskytování miliardových půjček. V kuponové privatizaci získaly skoro polovinu majetku privatizační fondy státních bank, takže vlastně o žádnou privatizaci nešlo, majetek zůstal státu, jen místo státních podniků vznikly akciovky vlastněné bankami, které firmy úvěrovaly ze svých peněz, aby je vůbec držely ekonomicky nad vodou. „Politický zájem té doby byla privatizace za každou cenu, co to přinášelo za komplikace, tehdy nikoho moc nezajímalo a taky se nepředpokládalo, že dlužníci nebudou prakticky vůbec schopni vracet své dluhy,“ vzpomíná dnes jeden z otců kuponové privatizace Tomáš Ježek. Část úvěrů byla poskytnuta bankovními úředníky, kteří museli znát ekonomickou situaci žadatelů o úvěry, a přesto úvěry ve velkém podepisovali. Jen namátkou – například Komerční banka půjčila bez jakékoli záruky už silně zadluženému podniku Centrotex šest set milionů korun, z nichž se pochopitelně nevrátila ani koruna. IPB poskytla zadluženému Chemapolu více než miliardový úvěr na naprosto neuskutečnitelný projekt, a vůbec jí nevadilo, že Chemapol peníze investoval do nákupu pozemků a chodu fotbalového týmu Pet
0/0
13.9.2004 8:03

Modrý pták

Re:
A co pro znalce,když víme velice dobře, že za součastný stav může jenom socanská banda neznalců základů ekonomiky a rozhazování peněz?
0/0
13.9.2004 9:14

Vaclav Hanus

Re: vsemi deseti se podepisuji pod prispevek jkl !
zejmena bych podtrhl, ze rozhodnuti o tom-kterem uveru spadalo pod konkretni tehdejsi bankovni uredniky (podklady rediteli k podpisu predkladali oni) a ze tito urednici moc dobre znali skutecny stav zaruk a kredibilitu budoucich dluzniku...byli to jejich kamaradi a rodinni prislusnici. Existovala snad tehdy metodika posuzovani zaruk, podle ktere by na tehdejsi rozhodnuti o poskytnuti uveru e vztahovala trestnepravni odpovednost? Natoz, kdyz to byli soukrome subjekty? ..sic. soukrome a.s. s vetsinovym podilem statu...
0/0
13.9.2004 11:11

Beavis

Re:
jo to byla doba, to už se nikdy opakovat nebude, doba podnikatelských géniů, kteří z ničeho dokázali vytvořit ještě míň, ekonomika utěšeně rostla (bohužel na dluh), nezaměstnanost  zanedbatelná ...to byl socialimus jak má bejt, tzv. Klausův socialismus (a.k.a. Klausismus) 
0/0
13.9.2004 19:35

ferda

¨Vláda socanské bandy je škodičem rozvoje domácí ekonomiky.
Tato vláda socanské bandy  právnických přiblblíků bez praxe ,kteří neznají ani základy ekonomie,rozvoji domácí ekonomiky jen škodí.
0/0
12.9.2004 20:43

abc

A ty jsi škodičem téhle diskuzi!!!
0/0
13.9.2004 9:02

Modrý pták

Re:
Vrána k vráně sedá a ozvalo se krákání a obhajoba socanské bandy.
0/0
13.9.2004 9:11

ricoJD

Řekl bych,
 že vláda v posledních 3 měsících  nejvíc přispěla k hospodářskému růstu tím, že se zabývala sama sebou (přerozdělování koryt) a nepletla se firmám do života.
0/0
12.9.2004 10:55

hradilescu

neuvěřitelná logika autora článku
hmmmm ... vláda hospodářskému růstu nepomáhá, zatímco vládní investiční pobídky ano. zajímavá logika.
0/0
12.9.2004 7:44

Jen tak

Re:
Vláda hospodářský růst brzdí svojí šokiální politikou!
0/0
12.9.2004 9:53

patriott

Re:
investiční pobídky nejsou zasluha teto ani minule vlady ale vlady zemana
0/0
12.9.2004 14:26

abc

Re:
Ty duševní strádale, je to zásluha politické strany která je u moci. Je to ČSSD!!!
0/0
13.9.2004 9:00

abc

Re:
Je to klasika: Hospodářství se nedaří díky vládě ČSSD, nebo, hospodářství se daří navzdory vládě ČSSD!!! To jsou naši "novináři"
0/0
13.9.2004 9:05

Lenka

Naděje
Jak čtu vaše příspěvky, skoro byste mě dostali do depky, ale odmítám to, jsem optimista, takže, vláda a senát a parlament, to si vytváříme my občané, tak o co jde, pro příště už někoho volit nebudem, to je naše právo, byt opožděné.Pravda Finanční úřad nebude ve hře, to je chyba, zasloužil by si to. Ale neztrácejme naději. Třeba EU zasáhne. Teda možná.
0/0
12.9.2004 1:22

bnhm

Re:
nevím,nevím,ale zdá se mi že nemáš jasno,že vláda je zde proto aby vládla, spravovala stát pro blaho lidu a ne pro stranícké handrkování a své nenásytné pupky.
0/0
12.9.2004 4:35

ethan

Neobyčejné dárky pro neobyčejné příležitosti
www.denjaksen.cz
0/0
11.9.2004 23:30

power

Ale ano pane autore, vláda tomu samozřejmě pomohla..
Nejsem nadšen ani současnou mlíčkonabradovskou  vládou, ani současnou vidláckou opozicí (Topolánek a jeho rowdies). Motorem byla ať chceme nebo ne prorůstová ekonomika vlády pana Zemana, rozhodně ne utahování opasků pana Klause, i když obou politiků si vážím..
0/0
11.9.2004 16:38

mirek

Re:
Muze mi nekdo vysvetlit, na co je 4% rust, kdyz mame 8% schodek verejnych rozpoctu, ktere prerozdeluji cca 50% hdp ?
0/0
11.9.2004 16:50

abc

Re:
Ty budeš asi ekonom ODS, viď. Ale neboj, to pochopíš až zjistíš že všem kolem tebe rostou platy, třeba ti pak taky přidaj
0/0
13.9.2004 9:10

Jen tak

Re:
Power vtipkár!!! Motorem růstu je snaha lidí všem vládám navzdory.
0/0
12.9.2004 9:57

piters

i slovensko je na tom lepe
je to druhy nejnizsi rust HDP v zemich EU...proc tohle nikdo nerekne?
0/0
11.9.2004 14:46

radek

Re: :-)
protože jsme národ blbů kterým vždy stačí nasypat málo zrní aby spokojeně vrkali
0/0
11.9.2004 15:36

jitka

Re:
0/0
11.9.2004 16:55

Totedyne

Re: Co je to za blbost
Co je to za blbost 2. nejnižší růst mezi zeměmi EU ? Od kud to čerpáš ? Četl jsem www.kurier.at a tam nám hospodářský růst závidí.
0/0
12.9.2004 20:30

abc

Re:
Kam na ty "informace" chodíš?
0/0
13.9.2004 9:12

kmotr

obchod s cisly
Ekonomika roste!!!!! Dost dobry duvod aby si tezce pracujici na ministerstvech a ministri mohli konecne par desetitisicovek pridat a nemuseli porad uprednostnovat bezvyberova rizeni i tech nejblbejsich projektu bez kterych bychom se v normalni spolecnosti urcite obesli.
0/0
11.9.2004 12:11

klm

No to je teda titulek, prý "Co z toho", to kdyby takový růst byl za vlády ODS,
to by se soudruh novinář jen rozplýval nad tím, jak prvicová vláda svojí moudrou politikou zajistila občnům vyší ž životní úroveň!
fakta jsou ovšm jiná: všechny podniky prošlé privatizavcá za VK v p****. Veškerý nárust zajjišťují pouze a jedině podniky západních investorů + monopoly jako ČEZ, Telecom apod, prostým nárustem cen.
Mimochodem, co je pravdy na tom, že novináři MfD si zprivatizovali svůj plátek pro sebe a pak své podíly prodali každý se ziskem cca 10 melounů? A ´že jim k takovému úspěchu připil i sám velký VK?
No to se to pak žvaní...
0/0
11.9.2004 10:06

Dr. Jurajda

Re:
Aby jsi se z toho nepo*ral :)
Koukej makat a prestan zit v tech svejch ideovejch šématech, magore!
Ja se mam dobre, Telecom mne sice taky se*e, CEZ taky ... ale to je vsude v Evrope ... a navic premejslim, jak jim nehazet penize lopatou. Ale kvuli tomu si nebudu kazit naladu.
0/0
11.9.2004 12:16

student CERGE

Re:
Bodejt by ses nemel dobre, kdyz za tebe zivori hlady deset tvejch studentu na CERGE, ze kterejch bys zadarmo sedrel kuzi, ty zvire! Radsi jdi hazet tou lopatou, aspon nebudes tolik skodit.
0/0
11.9.2004 20:22

Štěpán

Re:
Z tebe sedru kuzi... jen pockej, az zjistim kterej ses ...
0/0
12.9.2004 22:39

Štěpán

Re:
Az zjistim, kterej ty ses ... tak pak uvidis ... zmetku!
0/0
12.9.2004 22:40

toman

Re: Mám tady někde v šuplíku starej boxer, až si tě najdu borče
tak uvidíš ten tanec!
0/0
13.9.2004 8:05

Štěpánka Haničincová

Re:
ja mam boxerku. nebudeme mit stenata?
0/0
13.9.2004 13:34

martina hingisova@seznam.cz

Výroba
Mně by spíše zajímalo kolik tady vyrábí  českých firem a ne jenom zahraniční, pomalu všechny české firmy se stačily rozkrást a vytunelovat a tak tady jsou nalezlé zahraniční firmy a západáci se smějí jak tady lidé dělají pomalu zadarmo oproti tomu co by museli platit svým lidem doma. A to ještě dostanou pomalu všechno zadarmo a čeští podnikatelé musejí za všechno tvrdě platit. A co zbylo české tak se rozprodá cizákum a ti to stačí mnohdy vytunelovat. Tady většinou nikdo nic nedělá jen se neustále vozí a přehazuje zboži ze skaldů, ale kdy tady začne někdo někdy vyrábět. A to ještě když náhodou něco vyrábíme tak nám Američani diktují kam to můžeme a nemůžem prodat.
0/0
11.9.2004 9:27

beza

Re:
Veřím tomu, že českých firem, které vyrábějí, platí daně, vyplácejí pravidelně mzdy a platí všechny ostatní poplatky je v tomto státě většina.Jenže ono je to pro současné Bleskovatící se média nezajímavé.No představte si tu reportáž na Nově jak moderátor hlásí:
"Podnikatel XY zvýšil svoji produkci o téměř 20%, zároveň vyplatil svým 350 zaměstnancům zasloužené prémie a nedávná kontrola z Finančního úřadu zjistila, že má všechny doklady v pořádku, řádně a včas platí daně a sociální pojištění za zaměstnance."
Tohle by přece nikoho nezajímalo, na co by se pak nadávalo, že?
No a  výrobou v našem státě je to asi tak, že k tomu aby ste vyrobili něco konkurenceschopného musíte něco umět, stále se učit atd. Jenže dnešní mládež by chtěla být jen bankovními uředníky a právníky a na technické obory se kašle.Ono nakreslit strojírenský nebo stavební výkres tak, aby měl nějaký smysl to dá celkem fušku, kdo to zná tak ví o čem mluvím, protože když postavíte stroj, který nefunguje tak se s toho prostě nevykecáte.
0/0
11.9.2004 10:57

Satoranský

Re:
"Podnikatel XY zvýšil svoji produkci o téměř 20%, zároveň vyplatil svým 350 zaměstnancům zasloužené prémie a nedávná kontrola z Finančního úřadu zjistila, že má všechny doklady v pořádku, řádně a včas platí daně a sociální pojištění za zaměstnance."
.... ha ha ha ... uz vidim jak bys na to koukal, cetl .. poslouchal. Parta Hic, at zije! Inženýrská odysea hadr ... ty měly taky supr výkresy a jak o nich dokázali poutavě vyprávět!!!
 
0/0
11.9.2004 12:09

beza

Re:
právě kvůli takovým lidem, kteří kreslí, počítají a vymýšlejí můžou takoví polomozci jako jsi ty, jezdit autem a kecat na internetu. Rozhodně to není dílo právníků a bankovních úředníků. Víš jakej názor měl svého času Henry Ford na bankéře?
0/0
11.9.2004 12:19

Matt

Re: Ford
Jaký měl H. Ford názor na bankéře? Ačkoliv dnešní bankéři jsou spíš lichváři a lopežníci, než bankéři, kteří by vám konto zaokrouhlili nahoru, než dolů .
A znáte to přísloví s právníky?
0/0
11.9.2004 15:18

beza

Re:
H. Ford měl přesně takový názor, jaký jste tu napsal, takže jte si i sám odpověděl.
0/0
12.9.2004 12:11

Satoransky

Re:
To vis, ze jo... Gréba mladsi si to taky mysli. Na co nejde sahnout, to neexistuje. Rust existuje jen v materialni forme, ostatni je jen na papire ... Si bez lecit ty svy komplexy radeji poctari ...
0/0
12.9.2004 16:19

týtý

Re: aha!
Tomu říkám slušná porce nacionalismu...
Českých firem tu samozřejmě vyrábí mraky, jenomže to většinou moc neumějí ani zabalit, natož prodat... Fakt nechápu, proč by se měl někdo smát tomu, že voda teče... Já tedy neznám nikoho, kdo by se tedy smál tomu, že tady makají doktoři a inženýři z Ukrajiny na stavbách... To že někdo zahraniční dostane zadarmo něco, za co někdo domácí musí platit je obyčejná lež.... Ale co já se vůbec rozčiluju - podobný žvásty  (ve srovnání s kterými je ten článek ultrainteligentní) stejně vedou jen ti blbové, kteří stále  nadávat na všechno a sami nic nedělají. A největší módou současnosti je to, že nejvíc na vládu a poslance nadávají ti, kteří by to nikdy dělat nešli....  Ale pobavila mě ta úvaha, jestli se vyplatí nebo nevyplatí cestovat za prací - Co tak jsem měl možnost sledovat, tak v Čechách si většina lidí nedovede představit, že by měla jezdit do práce 30 km, takže radši sedí na prdeli a bere podporu, natož aby ji napadlo se stěhovat...
0/0
12.9.2004 6:26Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.