Diskuze

Co z toho, že ekonomika roste?

Takový růst česká ekonomika nezažila od konce roku 2000. Ve druhém čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt meziročně o 4,1 procenta. ČSÚ zároveň zvýšil údaj o růstu hospodářství za 1. čtvrtletí: HDP rostl o 3,5 procenta. Každý pocítí na vlastní kůži růst cen a mezd. Jak se však projeví růst hrubého domácího produktu? Článek nabízí několik odpovědí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

XYZ1

18. 9. 2004 15:14
krize
Centrum pro ekonomiku a politiku pořádalo seminář na téma Velká hospodářská krize - 75 let od černého čtvrtku. Vystoupil na něm Robert Holman (profesor Vysoké školy ekonomické), Pavel Kohout (analytik PPF, a. s.), Milan Sojka (profesor Fakulty sociálních věd UK) a František Vencovský (profesor Vysoké školy ekonomické). Panelisté se pokoušeli v rámci nyní převládajícího ekonomického myšlení analyzovat příčiny velké hospodářské krize. Chyby nalézali zejména ve vysokých válečných reparacích uložených po první světové válce Německu a špatné reakci americké centrální banky na situaci v bankovním sektoru, kdy dolar rapidně ztrácel hodnotu vůči zlatu a lidé si proto začali hromadně vybírat vklady z finančních ústavů, které houfně krachovaly. Pouze profesor Holman připomněl, že jeden z mála ekonomů - F. A. Hayek, pozdější nositel Nobelovy ceny, předvídal krizi způsobenou měnovou expanzí, ale nebyl svými kolegy brán vážně. Ekonomové hlavního proudu vytrvale hlásali, že všechny problémy se podařilo vyřešit a kapitalismus bude fungovat hladce . Místo vědců se proměnili v apologety a propagandisty existujícího systému. Závěrem semináře se panelisté - zejména analytik komerčního fondu PPF, a. s., Kohout, snažili auditorium přesvědčit, že současný kapitalismus je jiný, poučený, a tak žádná hluboká krize nehrozí. Posluchači však jeho názor jako zaujatý odmítli a kladli zasvěcené otázky, např. na obrovský deficit obchodní bilance a rozpočtu Spojených států, který musí financovat japonská a korejská centrální banka nákupem amerických dluhopisů, což podle posledních zpráv z listu Financial Times hrozí finanční krizí. Ryzí ekonomové, navazující na Hayekovy výzkumné práce, ale velmi důrazně varují před americkou bublinovou ekonomikou. Charakteristickým znakem současné burzy je, že ztratila jakýkoliv kontakt s výnosností podniků. Kurzy stoupají, protože každý investor spekuluje, že později najde na své akcie kupce za ještě vyšší ceny. Podobná hra je možná, ale známe její hranice. J
0 0
možnosti

kiskim

15. 9. 2004 8:47
nezamestnanost
Nezaznel jeden zasadni argument, proc je vysoka nezamestnanost, protoze stat ty nezamestnane dlouhodobe udrzuje pri zivote!!!
0 0
možnosti

Komanč II.

16. 9. 2004 10:21
Re: Kapitalistický svrab
Je to strašné, ale pokud čtete názory ekonomů jak zvýšit zaměstnanost (nejprve zkrátit prac. dobu, pak zase zvýšit produktivitu práce, potom zpružnit trh práce - to jsou ale blbosti dnes již ze "zastaralých" a v praxi nepoužitelných pouček). Jsem zvědavý, co se objeví po vyčerpání těchto nápadů jako další novinka v ústech ekonomů a po nich papouškujících politiků. Takže snížení soc. dávek a podpory na minimum? Tím vyženete všechny lidi do neexistujících pracovních míst?
Moc se díváte na TV a na vykonstruované reportáže o samých povalečích žijících "v pohodě" ze štědré ruky státu...
0 0
možnosti

jaketramp

14. 9. 2004 19:05
všem co píšou níže
Nelíbí se Vám současný stav? Jděte do politiky! Nechce se Vám do politiky? Tak si nestěžujte! :-) 
0 0
možnosti

Kajka

13. 9. 2004 14:29
Politika
za současný velmi žalostný stav mohou naši politici.Naše země je v troskách politici by měli vyset.
0 0
možnosti

_

13. 9. 2004 17:12
Re:
Já bych raději, aby viseli...
0 0
možnosti

petr

13. 9. 2004 9:23
Pane autore, navštivte kurz základů ekonomie
Odhlédnu od ostatních chyb vyžadujících delší rozbor a zřejmých nesprávností a zaměřím se jen na otázku, co udělá růst HDP v kurzem koruny. Píšete, že nic z dlouhodobého hlediska. Buď vycházíte z nových studií, ovšem zatím jsem o nich neslyšel, tak mi prosím napište z jakých, anebo byste potřeboval navštívit kurz základů ekonomie. Za zachování stejných podmínek - tj. že růst HDP ČR poleze nahoru tak jako dosud a u zbytku EU také, bude koruna samozřejmě posilovat. Je to jednoduché - více vývozu, lepší platební bilance, pevnější měna. Fakt by mě zajímalo, co jste měl z ekonomie, ovšem, ještě více by mě zajímalo, jak jste na tom s kupeckými počty. O nic víc totiž nejde.
0 0
možnosti

Franta Křižík

13. 9. 2004 10:38
Re: Kurs koruny
Pomineme-li spekulace s naší měnou, pak pro dlouhodobé investory při stejném růstu USA či EU jako ČR tj. 4% a při stejné úrokové politice národních bank, není žádný důvod preferovat investice do CZK a tedy vyvolávat nadměrně zvýšenou poptávku po CZK - při růstu ekonomiky samozřejmě roste poptávka po CZK, ale úměrně tomu i nabídka - tedy kurs zůstane +- stejný ! Co ovšem udělají spekulace, je ve hvězdách ;-) 
0 0
možnosti

jkl

13. 9. 2004 8:03
Pro neznalce
K úplnému pochopení dnešních kšeftů ČKA je nutné vrátit se o více než deset let nazpět. Většina úvěrů, které nejsou dnes dlužníci schopni splácet, vznikla totiž v době kuponových privatizací. Noví vlastníci si na koupi a chod svých firem půjčovali většinou u státních bank. A velmi brzy zjistili, že přecenili své síly a nejsou schopni vracet. To v lepším případě, podle řady informací to řada podnikatelů věděla už v době, kdy si otevírala úvěry. Záruky, které byly na úvěry poskytnuty, měly naprosto běžně mnohokrát nižší hodnotu než půjčky a banky vlastně ani neměly v případě nedobytnosti dluhů o záruky (domy, pozemky, klenoty apod.) zájem, protože by s nimi prý neuměly hospodařit. „Nejsme správci nemovitostí a dalšího majetku, jsme banky,“ tvrdil tehdy šéf IPB Jiří Tesař. Byla to vlastně doba, která je dnes kriticky nazývána bankovním socialismem a to nejen kvůli velkorysému poskytování miliardových půjček. V kuponové privatizaci získaly skoro polovinu majetku privatizační fondy státních bank, takže vlastně o žádnou privatizaci nešlo, majetek zůstal státu, jen místo státních podniků vznikly akciovky vlastněné bankami, které firmy úvěrovaly ze svých peněz, aby je vůbec držely ekonomicky nad vodou. „Politický zájem té doby byla privatizace za každou cenu, co to přinášelo za komplikace, tehdy nikoho moc nezajímalo a taky se nepředpokládalo, že dlužníci nebudou prakticky vůbec schopni vracet své dluhy,“ vzpomíná dnes jeden z otců kuponové privatizace Tomáš Ježek. Část úvěrů byla poskytnuta bankovními úředníky, kteří museli znát ekonomickou situaci žadatelů o úvěry, a přesto úvěry ve velkém podepisovali. Jen namátkou – například Komerční banka půjčila bez jakékoli záruky už silně zadluženému podniku Centrotex šest set milionů korun, z nichž se pochopitelně nevrátila ani koruna. IPB poskytla zadluženému Chemapolu více než miliardový úvěr na naprosto neuskutečnitelný projekt, a vůbec jí nevadilo, že Chemapol peníze investoval do nákupu pozemků a chodu fotbalového týmu Pet
0 0
možnosti

Modrý pták

13. 9. 2004 9:14
Re:
A co pro znalce,když víme velice dobře, že za součastný stav může jenom socanská banda neznalců základů ekonomiky a rozhazování peněz?
0 0
možnosti

ferda

12. 9. 2004 20:43
¨Vláda socanské bandy je škodičem rozvoje domácí ekonomiky.
Tato vláda socanské bandy  právnických přiblblíků bez praxe ,kteří neznají ani základy ekonomie,rozvoji domácí ekonomiky jen škodí.
0 0
možnosti

abc

13. 9. 2004 9:02
A ty jsi škodičem téhle diskuzi!!!
0 0
možnosti

ricoJD

12. 9. 2004 10:55
Řekl bych,
 že vláda v posledních 3 měsících  nejvíc přispěla k hospodářskému růstu tím, že se zabývala sama sebou (přerozdělování koryt) a nepletla se firmám do života.
0 0
možnosti

hradilescu

12. 9. 2004 7:44
neuvěřitelná logika autora článku
hmmmm ... vláda hospodářskému růstu nepomáhá, zatímco vládní investiční pobídky ano. zajímavá logika.
0 0
možnosti

Jen tak

12. 9. 2004 9:53
Re:
Vláda hospodářský růst brzdí svojí šokiální politikou!
0 0
možnosti

Lenka

12. 9. 2004 1:22
Naděje
Jak čtu vaše příspěvky, skoro byste mě dostali do depky, ale odmítám to, jsem optimista, takže, vláda a senát a parlament, to si vytváříme my občané, tak o co jde, pro příště už někoho volit nebudem, to je naše právo, byt opožděné.Pravda Finanční úřad nebude ve hře, to je chyba, zasloužil by si to. Ale neztrácejme naději. Třeba EU zasáhne. Teda možná.
0 0
možnosti

bnhm

12. 9. 2004 4:35
Re:
nevím,nevím,ale zdá se mi že nemáš jasno,že vláda je zde proto aby vládla, spravovala stát pro blaho lidu a ne pro stranícké handrkování a své nenásytné pupky.
0 0
možnosti