Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vláda chce s ODS ulehčit firmám život

Mezi podnikateli ožila po dlouhých letech marných stížností naděje. Vláda tvrdí, že kvůli tomu, aby zlepšila prostředí pro firmy, zapomene na rozpory s opozicí a pomůže odstranit největší brzdy, které dlouho trápí český byznys.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lojza

Ne jenom pomalé
ale ve většině případů také nekompetentní soudy a špatné zákony,korupce a známosti,úplatky,to jsou příčiny stavu práva v ČR,ze kterého se chce všem slušným lidem zvracet a kriminálníci si mnou ruce Tak dělejte něco vy poslanečtí a vládní impotenti
0/0
15.9.2004 10:48

Jarek

Re: Co by dělali,
vždyť patří k té druhé skupině národa
0/0
15.9.2004 10:50

Janus

Konkurzy trvají dlouho protože jsou pomalé soudy
Snaha o zrychlení konkurzů je chvályhodná, ale nic se nepovede, pokud se nezrychlí soudy jako takové.  Je totiž skutečností, že konkurzy často visí na probíhajících incidenčních či excindačních žalobách.  Nedovedu si tedy představit, jak bez jejich vyřešení bude možno konkurz urychleně ukončit.
0/0
15.9.2004 10:27

Phickus

Odbornici
To si hergot neuvdemujete, ze do rejstriku se taky zanasi vsechny presonalni zmeny ve stat. ortganech? A pokud nevidite jako problem, ze v rejstriku je a) jako prokurista uvedena osoba, ktera firmu opustila pred pul rokem b) stejnou dobu neni uveden novy prokurista, tak bezte radsi diskutovat o televiznich serialech. Vzdyt to muze firmu po vetsi obmene zastupcu velice slusne paralyzovat! (V Praze se na podobne "zapisy" cekalo i dele.)
0/0
15.9.2004 10:22

Daňový soumar

Jak ulehčit život všem?
Ať drancující kohorta přestane strkat do všeho svý bezedný rypáky a sníží daně o 70%! A bude nám všem dobře.
0/0
15.9.2004 9:35

ddt

Hezke, ale resi to neco ?
Lhuty jsou hezke, ale nic neresi - napr prazsky katastr nemovitosti zapisuje do 5-6 mesicu, pricemz lhuta je 3 mesice. A kdyz se ozvete, tak dostanete odpoved: vite, my to nestihame, prepisujeme tisice bytu... takze ta lhuta je na nic.
0/0
15.9.2004 9:27

Golem

Re:
Zkus si to ještě jednou přečíst. Pokud to nestihnou ve lhůtě, bude to považováno za vyřízené.
0/0
15.9.2004 9:57

Standa

ja vas nechapu :-(
0/0
15.9.2004 9:20

Berňák

neskutečné a polovičaté
Zároveň je ale potřeba namísto vyjádření k české problematice ze strany představitele Velkého Bratra z USA upravit legislativu nejen směrem ke zjednodušení zápisů, ale i k postihu nedodržování povinností vyplývajících z Obchodního zákoníku, tedy okamžitě zavést ručení osobním majetkem představitelů statutárních orgánů firem, alespoň v rozsahu 50%, ne že bude okamžitá výměna jednatele ze dne na den za cikána nebo Ukrajince na němž už nikdo nikdy nic nezíská. Právnické osoby dluží v této republice více než 50 miliard Kč na dlužných daních, zejména DPH. Je to důsledek impotentních zákonů nastavených už v r. 1991-1992, které jsou bezbřeze tolerantní vůči podvodníkům a zlodějům. Dále je potřeba zavést trestní postižitelnost statutárů za neuhrazení DPH (dosud jen daň z příjmů FO-závislé činnosti - zaměstnancům sraženo a podnikatelem mnohdy ponecháno na osobní potřeby). Rovněž je potřeba zjednat urychlenou nápravu ve vzájemném platebním styku = neproplacení faktury ve lhůtě např. 30. dnů = okamžitý trestněprávní nebo exekuční postih, nikoliv současnou příživu soukromě-soudních exekutorů, kteří uspokojují přednostně svou provizi 17% z vymáhané částky. Rovněž si ČS právní řád koleduje o paušální daň z příjmů právnických osob, ze kterých 90% neplatí nikdy ani korunu, takže je fraškou debata o tom, zda-li mít daně z příjmů PO 24% nebo 30% (u firem z Číny je 100% neplatičů daní). Liberalizace OR nahraje nejvíce podvodníkům, kteří se rychle zapíší a tzv. po anglicku po prvním velkém podvodu v pětidenní lhůtě zmizí. Co může ale chtít slušný podnikatel od takových parazitů jako jsou politici ČSSD a ODS!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
15.9.2004 8:24

Ctirad

Re:
Clovece, ty jsi uplne mimo. Bez omezeneho ruceni bychom byli dodneska ve stredoveku, anglicka prumyslova revoluce by nebyla mozna bez omezeneho ruceni. Splatnost faktury do 30 dnu? To je snad vec dohody mezi stranami, je jejich vec jestli se dohodnou na treba rocni splatnosti. Kdyz pokladas dan z prijmu pravnickych osob za frasku, tak proc ti vadi. Kdyby tu klesly dane PO na slovenskou uroven, tak bychom usetrili nejake 2 miliony, ty by se nam hodily. Pausalni dan pro pravnicke osoby? Podle ceho, poctu zamestnancu, obratu, barvy oci jednatelu? Zapominas ze v PO jsou obrovske rozdily ve velikosti.
0/0
15.9.2004 9:23

Berňák

Re:
jaké omezené ručení, myslíš to současné nulové? Lépe řečeno dnes bez ručení a jakékoliv odpovědnosti. Paušální minimální daně bych zavedl z obratu firmy. Nevystavení faktury by znamenalo trestný čin. A ohledně ,,dohody" o splatnosti faktur znám hodně realit, jedna z nich je: ,,tu zakázku nedostanete, pokud nebude splatnost tři měsíce (ev. delší), jsou i další zájemci".
0/0
15.9.2004 9:35

Ctirad

Re:
Jake nulove ruceni, snad rucis celym majetkem firmy, to je ti malo?
Pausalni dan z obratu firmy? Ja osobne bych to bral, ale co firmy s marzi kolem 2%? Tech je mezi velkymi vetsina.
Nevystaveni faktury: jak muzes nevystavit fakturu, co to je za blbost?
Splatnost faktur: ee jsou dalsi zajemci? No a? A nejsou? Splatnost faktur je jen a jen veci dohody. Kdyz se splatnost nekomu nelibi, at si najde jineho odberatele.
0/0
15.9.2004 9:42

Pozorovatel

Re: Jen pár postřehů
Nevystavení faktury je samozřejmě možné a pod tím se vlastně "skrývá" i nevydání účtenky, či jiného příjmového dokladu.A co se týče splatnosti faktur, zde jsou dva pohledy - splatnost - bohužel díky různé velikosti a koncetraci subjektů v jednotlivých vertikálně navazujících obchodních vztazích má každý stupeň jinou vyjednávací sílu a možnost diktátu (a to až hraničícího se "slušnými mravy"). Tedy třeba obchodní řetězce si mohou diktovat dobu splatnosti vůči svým dodavatelům, neb dodavatelů je velké množství s malou silou (pozicí) na trhu. Tohle by mne ale tolik nevadilo, podstatné je, tvrdě postihovat tzv. neplatičství - tedy nezaplacení ve lhůtě splatnosti.Tam by se mělo po nějaké době od nezaplacení okamžitě nastoupit a drsně vymáhat (třeba i z podstaty podniku) dlužné částky. Bohužel díky benevolenci (spíše úmyslu) našich osvícených zákonodárců a politiků (povětšinou ODS, ODA a KDU včetně současného prezidenta (za nezájmu opozice - levice i komoušů, která tedy vinu nese také), kteří zavedli v letech 1990-1993 standard "kdo platí ve lhůtě je blb, neb okrádá sám sebe"!! je v dnešní době prolezlost pohledávek a závazků po lhůtě mezi všemi firmami tak vysoká, že by hodně firem bylo na okraji krachu (včetně mého zaměstnavatele). Ale do budoucna by se tento problém měl začít intenzivně řešit (třeba i odpovědností statutárních zástupců, jednatelů atd ve vazbě na povinnost prohlásit úpadek za daných podmínek a termínech). A konkurzy - nutno zrychlit, jinak se nic nikam nepohne!!
0/0
15.9.2004 10:17

Ctirad

Re:
Co se tyce splatnosti faktur, kdyz se nekomu nelibi diktat obchodnich retezcu a chce vymenit pohodli u retezce za kratsi splatnost, at si najde mensi odberatele. Tohle neni materska skolka, tohle je byznys. Povinnost vyhlasit upadek pri predluzeni tu prece je uz nekolik let. Co se tyce vymahani zavazku, to je vec jenom a pouze nefungujiciho soudnictvi, zakony na to jsou uz spoustu let.
0/0
15.9.2004 10:31

Daňový úředník

Re:
Je treba zavést osobní ručení za daňové nedoplatky u společníků a jednatelů s.r.o.. Omezné ručení nechat pro obchodní vztahy. To by pak pěkných pár podvodníků přišlo o majetek.
0/0
15.9.2004 12:21

Ctirad

Re:
To je pekna blbost, protoze by jednatel nebo spolecnik s.r.o. s nedobytnymi pohledavkami prisel o vlastni majetek. A akcionar akciovky ne? Jaky je v tom rozdil? Takvou kravinu muze vymyslet jen danovy urednik. Obchodni vztahy a vztahy se statem maji byt rovnopravne.
0/0
15.9.2004 12:40

Daňový soumar

Re:
CHCÍPNI, ZLODĚJI!!!
0/0
15.9.2004 9:32

Berňák

Re:
Pádný argument, zjevně vysoké IQ, že?
0/0
15.9.2004 9:37

Daňový soumar

Re:
153, ale mě to stačí.
0/0
15.9.2004 10:04

ja

Re:
MNĚ se zdá, že ne
0/0
15.9.2004 13:16

Golem

Re:
Píšeš samý blbosti. Slušný podnikatel má podle tebe čekat několik měsíců na zápis do OR? Čiší z tebe závist, pokud ti tak šíleně vadí, že někdo snaživější, schopnější nebo odvážnější podniká, tak přestaň prudit a běž podnikat taky.
0/0
15.9.2004 10:26

Spania

Fikce zápisu
Myšlenka, že by se zrychlil zápis nové společnosti v OR se mi líbí. Raději bych však byla pro zrychlení zápisu změn u stávajích společností (např. změny jednatelů, které jsou účinné od valné hromady a zápis v OR je pouze deklaratorní). Myslím, že zápis nové firmy by měl být řádně prozkoumán (zvláště s ohledem na tunely) a absolutně nesouhlasím s fikcí zápisu. Protože je v ČR dost vykuků, kteří chtějí poškodit své věřitele, toto by jim jen nahrávalo do karet. Poctivý podnikatel by klidně mohl počkat třeba měsíc a nic se podle mě nestane, ale podvodník by za těch 6x5 dnů mohl stihnout nevídané věci.
0/0
15.9.2004 8:24

Karas

Hmmm, tak tohle tada doopravdy nepotrebujem
Chce donutit soudy, aby urychlily zápisy do obchodních rejstříků a také aby se zjednodušily nesmírně zdlouhavé bankroty. - Tak takovato pomoc podnikani v CR je doopravdy k placi!
 
Co takto reformovat statni spravu - financni urady?! Tak, aby jste si mohli odepsat doslova kazdej psouk, jako je to kdekoliv na zapade! Loni mi krava na financaku vyhodila z ucta reklamni propisky a jeden oblek, ktery jsem si tam dovolil za tri roky dat! Pry to nejsou nezbytne vydaje. Kamarad z Rakouska si dava do ucetnictvi kazdy mesic kadernika, solarko, klidne i 2 obleky a kdyz jsem se ptal co na to financak, rekl jen jedno: "Jedine slovo proti a sli by k soudu za omezovani mych podnikatelskych aktivit."  Ano, tam si stat uvedomuje, ze male a stredni podnikani hybe celou ekonomikou a ze podnikatel, i ten nejmensi, stat nestoji ani korunu!
 
Zacinam vazne uvazovat, ze se presunu na Slovensko tak, jako vetsina mych znamych. Nemuzou si to vynachvalit. Tam je doopravdy nastavena podpora i toho nejmensiho zivnostnika a takove pikantnosti, ze si muzete pri placeni dani vybrat nejaky projekt (jsou tam treba zoo, socialni ustavy, atd.) a ty penize ulejt tam, to uz mluvi za vse! Navic Slovensko ma tak nastartovany rust a jiz provedene reformy, ze je do par let na urovni CR. A statni urednicci maji evidentne nakazano mlcet a byt hodny. Takze moje volba bude asi napristi rok jasna. Propustim 30 lidi co tu mam a papaaa, uz nebudu krmit zadne ceske prasatka ... :)
0/0
15.9.2004 8:08

Petr V.

Re:
Ja presel na Slovensko v minulem roce. SUPER!!! Jen doporucuji. Levne pracovni sily, rovna a nizoucka dan, jednoduchy a prehledny system, urednicci jak hodny 'strycek odnaproti'. V CR jsem propustil 24 lidi.
0/0
15.9.2004 8:15

Berňák

Re:
Lžeš řiťomozku, mzdy na Čobolce nejsou o tolik nižší a na rozdíl od ČR musíš finančnímu úřadu prokázat zaplacení DPH protistranou než dostaneš vrácený odpočet, takže si nech své rozumy, když jsi na Slovensku v žitotě nebyl. U nich je daň 19% zatímco u nás u 99% firem reálně 0%, tak lidem nekdákej voloviny!!!!!!!!!!!!!!
0/0
15.9.2004 8:29

anders22

Re:
voloviny kecas ty!!!! a navic bez razitka!!!
0/0
15.9.2004 9:10

Hater

Re:
Karas alias Petr V. Proč se neodstěhuješ do Rakouska nebo do Slovenského ráje?
0/0
15.9.2004 8:33

tatami

Re: Karas kecas
Muzes mi sdelit kde tvuj znamy v rakousku podnika a v jakem oboru? Podnikam v teto zemi uz par let a takove nesmysly jsem jeste neslysel. Kadernika !?? Solarko? tvuj znamy je asi televizni hlasatel nebo manekyn. jinak chci videt rakousky financak jak tohle sezere!!!. Nenech si vysmat.
0/0
15.9.2004 10:14

jkl

Zakládání a rušení firem během několika dnů je výhodné pouze pro podvodníky
Rychle zbankrotovat, dluhy nechat státu a rychle zase začít pod jiným jménem. tak to vyhovuje ODS...
0/0
15.9.2004 7:59

Manik

Vůbec nevědí o co jde
Opět se bude někdo prsit, co všechno dělá pro podnikatele a někteří prostoduší budou přizvukovat. Firmu jde založit nebo změnit během cca 1 měsíce, pokud jsou podklady v pořádku. A pokud někdo není schopen plánovat svoje činy na tuto dobu, tak ať raději nepodniká. Hurá změny nahrají zas a pouze podvodníkům. A ten hlavní problém - nečinnost soudů při vymáhaní pohledávek je zase na x-té koleji. Přitom  případy, kdy někdo zcela jasně dluží může řešit právnický začátečník a není důvod proč by během řádově několika měsíců měl mít na stole exekutor.
0/0
15.9.2004 7:57

Ctirad

Re:
Nakup rohliku v konzumu bys taky mel hlasit tyden predem. Pokud nejsi schopen sve potreby planovat tyden predem, tak radeji nezij.
0/0
15.9.2004 9:32

Manik

Re:
Už cca ve 2. nebo 3. třídě učili, že je třeba sčítat hrušky s hruškami a jabka s jabkami a porovnávat co ke srovnání je. Asi jsi zrovna chyběl nebo tam vůbec nedošel.
0/0
15.9.2004 12:32

Ctirad

Re:
Je to srovnatelne. Proc ma podnikatel trpet neschopnosti soudu, nebo spis cekanim soudce na uplatek? Nejake planovani je blbost, protoze zmeny muzes registrovat teprve tehdy az se stanou, ne planovane s predstihem. Nemuzes "planovane" menit sidlo firmy pred kolaudaci urady, nemuzes adresu jednatele "planovane" menit pred zmenou obcanky (ta taky trva mesic).
0/0
15.9.2004 12:43

Manik

Re:
Zatímco neplatiči zlikvidovali spoustu firem a podnikatelů a mnozí z nich se tomu smějí, protože na ně není, tak jsem ještě neslyšel, že by prodlení se změnou adresy sídla udělala někomu srovnatelné potíže. Takže tohle já srovnávám. Jistě, že by bylo lepší mít všechno do 1 týdne, ale pokud budu vážit prioritu, tak rychlost řešení závazkových vztahů má pro mne několikrát vyšší prioritu.
0/0
15.9.2004 15:34

Ctirad

Re:
V civilizovanych statech je zalozeni nebo zmena firmy behem nekolika dnu. A s neplatici tam nejsou problemy jako u nas. Takze v tomhle reseni nebude. Je to buzerace pro normalni  podnikatele, podovdnici si cesticku najdou. Samozrejme ze s prodlenim se zmenou sidla jsou problemy, vysvetluj kdekoliv ze mas jinou adresu nez na vypisu z obchodniho rejstriku. Zkus to treba na poste.
0/0
15.9.2004 16:48

martine1

Slovensko
Na Slovensku vam zapisu novu spolocnost do obchodneho registra za 5 dni. Je to povinnost registra zo zakona.
0/0
15.9.2004 7:49

33095

A co banky
Já bych spíš uvítal kdyby něco udělali z bankama , nejednou se mi stalo že trvalo tejden než mi dorazily peníze na účet a nejvíc mě dojímá věta  "Já se podívám jestli nemáte nějaký peníze na cestě" a kdýž je v dáli zří tak je mi jasný že do trí dní jsou mí
0/0
15.9.2004 7:41

Gedrex

az jednou...
Víte, na co jsem zvědavá? Až ty trdla jednou přestanou trdlovat v parlamentu, jestli budou někde pracovat. To by mě pak zajímalo, tkerej sebevrah je přijme. Jasně, asi dostanou taky "trafiku" jako Švindla, ale stejně...
0/0
15.9.2004 7:24

...

...
Nehodu způsobil řidič osobního vozu, který při předjíždění dostal smyk a srazil se s dvěma protijedoucími vozy.
0/0
15.9.2004 7:05

sw

ano
je to vskutku hezké a i typické.Po desetiletí nezájmu a likvidačních postupů se tu předhazuje jakási jinde naprostá samozřejmost. co by historický okamžik.Kecy!Ano - jde o začátek a konec podnikání.A co mezi tím?Asi nic.Takže by to šlo rovnou spojit!!
0/0
15.9.2004 2:01

Daňový úředník

Re:
No mezitím je potřeba firmám zvýšit daně!! Protože v EU jsou mnohem vyšší. Nedivím se Frantíkům, že nám novým členům chtějí škrtnou EU dotace, když málo zdaňujeme a v dotacích bysme odsávali jejich daně.
0/0
15.9.2004 6:59

mudroch

Re: _
Ty jsi ,ale rozumbrada.Znáš dotační politiku ve Francii?Kdybys ji znal musel bys vědět proč mají daně jaké mají.
0/0
15.9.2004 7:47

Karas

Re:
Ty si dobrej hlupak. Tohle se CR vubec netyka, protoze ma dane na urovni EU. Asi jen o 2% nizsi. To ti je ale asi jedno, co? A neco takoveho jako podpora rozvoje atd. .... ze ty jsi statni urednik!
0/0
15.9.2004 8:12

Carlsson

nejuchejme
to jsem fakt zvědav.co to bude 
0/0
15.9.2004 1:17Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.