Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Česko vybírá daně draze a složitě

Vybrat daně v Česku je dražší než v jiných vyspělých zemích. Na získání stokoruny na daních musí stát vydat dvě koruny osmdesát haléřů. Ve čtyřiadvaceti vyspělých zemích to však vyjde v průměru o více než polovinu levněji. Vyplývá to ze studie organizace vyspělých zemí, OECD, Daňová správa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jirka

pátá kolona
Státní úředníci jsou pátou kolonou v tomto státě. Nahrazují dělnickou třídu, která za socialismu podporovala komunisty. Tito lidé volí především sociální demokracii a ta se jim za to bohatě a jak je vidět neúměrně odměňuje. V takovém stavu ve společnosti přece není možné chtít od této skupiny obyvatel nějaké odpovídající pracovní nasazení.
0/0
11.11.2004 12:14

jjj

jjj
Bez kvalitních lidí nebude kvalitní práce. Bohužel v celé státní správě dochází dlouhodobě k rovnostářství a udržování nízké mzdové úrovně. Mzdovou úrověň si v uplynulých letech vylepšili pouze zákonodárci, soudci a státní zástupci (příjmy mezi 60 až 100 tis/měsíčne). Proto jako řešení vidím poslat 50% zaměstnaců átní správy domů(s náležitým kompenzačním programem - školení, odstupné a pod.) a druhé pečlivě vybrané polovině zvýšit příjmy na dvojnásobek. Můžeme totiž do nekonečna nadávat , jak který úředník jedná arogantně bez znalosti věci. Jediným řešením je najít správné lidi na správná místa. Tito lidé (lidsky vyzrálí, eticky a profesně způsobilí) se do státní správy nepohrnou za almužnu, kterou tam nyní dostanou.
0/0
11.11.2004 12:11

Dáša

Stále kradou
Jedny z nejvyšších daní a jedny z nejnižších platů,to je poměr hodný socanské kohortě loupežníků zlodějskejch groSStapáckejch
0/0
11.11.2004 12:00

daňový poplatník

Daně
Hlavně, že ČSSD umí pak daně rozhazovat ( a nelogicky - viz. příspěvek 8.000,- tupým policistům, na potřebné potom dávky nezbývá) kosmickou rychlostí  
0/0
11.11.2004 11:27

kestrik

Kde nic neni, ani cert nebere.... Ovsem cesky politik vi jak na to....
Z toho vyplyva jedine - Pokud se do pekla dostanou cesti politici, tak satan konvertuje k nebi.....
0/0
11.11.2004 9:11

Daňový soumar

NEOBSLUHUJE, OKRÁDÁ!!!
Vážená redakce, pokud je pro vás služba, když vám někdo cizí bere vaše vydělané peníze, pak jste úchylní. Pro civilizovaný lidi je to prachsprostá a špinavá loupež!!!
0/0
11.11.2004 9:07

Hater

Re: NEOBSLUHUJE, OKRÁDÁ!!!
Tak se odstěhuj do Ománu nebo Spojených arabských emirátů, pokud ti dají po tvém znovunarození občanství, pak nebudeš muset platit žádné daně. Nebo se pokus najít nějaká vydatná ložiska ropy v ČR, třeba nás Standa také sprostí 50% daňového zatížení.....
0/0
11.11.2004 9:44

Dad

Re: Re: NEOBSLUHUJE, OKRÁDÁ!!!
Kdyby jenom 50%...
0/0
11.11.2004 11:47

Miluna

Jak kde a komu,je to děs
Jasně,když ho vedou do hov..... takoví blbci,není se čemu divit.Jenom samej nekompetentní kamarádíček a prd,proto to tady tak strašně vypadá a je
0/0
11.11.2004 8:40

rejpal č.1

ono
ono vymlouvat se  jen na blbé zákony nejde.Mně se zda že tá kvalifikace a organizace FU asi hodně zaostavá.Navíc je evidentní že v tomto složení je v možnosti FU pouze kontrolovat nekdo by třeba řekl dokonce buzerovatr ty malé/OSVČ a malé s.r.o/Na větší a na největší se jednak FU necítí připravené jednak od polodtátních gigantů níc nedostanou. že, co so budeme povidat.Pak je i ta vytěžnost tak mizerná.FU vykazuje práci ale když ždimete z prazného pytle tak té slamy moc nebude
0/0
11.11.2004 8:36

Jarda

Re: Myslete upřímně rejpal!
Povězme si to narovinu - ten kdo podniká, moc daní nezaplatí a stát to rve jen ze zaměstnanců. Díky tomu, že je i největším zaměstnavatelem, část peněz se mu vrací zpátky. Kdyby všichni podnikali a pracovali mezi sebou na švarcsystém, stát byl lehnul, nebylo by na důchody, zdravotnictví, bezpečnost. Každý by si vzal bezpečnost do svých rukou, vzájemně bychom se postříleli a nakonec by tu zůstal sám, ale opravdu sám náš božský Václav Klaus.
0/0
11.11.2004 12:05

Dan

Re: Re: Myslete upřímně rejpal!
Tvrdit předem, že ten kdo podniká toho moc nezaplatí, může tak akorát intelektuál typu Dr Špidly anebo nějaký jiný naiva volící ČSSD či rovnou KSČ. Rozhodně si to asi sám nikdy nezkusil, protože jinak by věděl, že pokud si jednou začne třeba jen hrát na podnikatele nebo spíše živnostníka (od slova uživiti se), bude v tomhle státě pořád jen něco platit a platit a nikdo se neptá jestli má anebo nemá zakázky či jestli mu hotovou práci od nevidim do nevidim  někdo zaplatil či nikoliv. Z teplého místa s pevným platem a pracovní dobou se to pěkně radí a odsuzuje. A i kdyby nešlo o nic jiného, řekl bych, že je rozhodně lepší pokud tomuto milému státu toho někdo sice moc nedá, zato však od něj prakticky nic nechce, narozdíl od vyčůránků stojících frontu na pracáku na podporu v nezaměstnanosti, zatímco dole jim u baráku stojí třeba nová Fabia. Někdo ovšem tohle asi nikdy nepochopí. A pokud jde o ing.-prof.-presidenta Klause, to taky není zrovna člověk podle mého gusta.
0/0
12.11.2004 19:20

Berňák

článek jsou jen všeobecné řeči, praxe je ještě horší
Bohužel česká daňová správa zaměstnává cca 20.000 pracovníků, ale z nich je čtvrtina zaměstnanců tzv. finančních ředitelství, které jsou na každém kraji (Praha, Stř. Č., HK, ÚL atd.). Např. v Praze nastoupí na finanční úřad jen totální vůl, protože nástupní plat je vyšší i v Tesco u vybalování zboží. Fluktuace je obrovská. Zatímco celníci a policajti budou mít od 1.1.2005 plat 32.000 Kč, průměr na finančních úřadech je na polovině této částky. Proto jsou kádrem hlavně ženy před důchodem nebo mladé dívky pro získání krátké praxe před odchodem jinam. Vše je okořeněno i socdemáckou 16. třídní platovou tabulkou, která většině lidí pohoršila (pokles mezd cca o -5%), zatímco ministerským výrazně přilepšila. Také existuje řada minifinančních úřadů, kde nemají co na práci, takže např. v Praze je na 1 úředníka 1200 subjektů, a mimo Prahu jen třeba 200!! Daňové zákony jsou totální paskvil zaplevelený stovkami výjimek (díky neschopným poslancům), jsou neefektivní, protože nahrávají výhradně podv
0/0
11.11.2004 8:12

Berňák

Re: článek jsou jen všeobecné řeči, praxe je ještě horší
podvodníkům, např. firmu, která dluží stamilióny a přesto ,,jede dál" nemůže nechat FÚ zrušit nebo zastavit činnost. Megapodvodníky obhajuje většinou pan Sokol, takže vzrůstají i požadavky na odškodnění. Ekonomiku ČR drží ve skutečnosti jen daně zaměstnanců, DPH a spotřební daně (benzín, nafta, alkohol). Daně z příjmů cca 90% firem neplatí žádné. Za éry ČSSD se výběr daní podstatně ztížil a již umožňuje nevídané. Zjevně není zájem, aby berní úřadové něco věděli, vždyť by mohli přijít i na upřímného Standu a na nezdaněné podnikání jeho kámošů z ČSSD nebo strany samotné!!!!!!!!!!!
0/0
11.11.2004 8:18

Kik

Re: Re: článek jsou jen všeobecné řeči, praxe je ještě horší
Praxe je obvykle takova, ze pokud pracovnik FU zjisti pri kontrole nedoplatky a vymeri penale, tak se firma odvola na FR a tam diky ruznym osobnim kontaktum se jim velice casto vse odpusti. Pritom pracovnici FU jsou casto tlaceni k vyssim poctum kontrol a podle toho take hodnoceni, ale tim padem jsou takove kontroly velice povrchni. A pokud jsou znamy vyse zminene skutecnosti, tak nikdo nema moc zajem neco delat, protoze vi, ze je to zbytecna prace. Diky nekolika znamym vim o jednom FR, kde "pracuji" manzelky nekolika danovych poradcu, takze firmy v peci techto panu NIKDY nic nezaplatili. Dalsim problemem byva to, ze si vedouci pracovnici FU privydelavaji skolenim danovych poradcu misto toho, aby skolili vlastni zamestnance. Ti se to podle nich maji naucit sami a to pokud mozno mimo pracovni dobu. A to nemluvim o financnich podminkach, protoze to je kapitola sama pro sebe. A na zaver - nejsem a ani jsem nebyl pracovnikem FU nebo FR.
0/0
11.11.2004 9:57

Berňák

Re: Re: Re: článek jsou jen všeobecné řeči, praxe je ještě horší
100% souhlasím. Taťka ředitel FÚ, FŘ, mamka supepodnikatelka atd. Vedoucí odd FÚ. - žena jezdící na FÚ v Mercedesu na firmu manžela atd. Prostě HNŮJ.
0/0
11.11.2004 12:34

Stax

Re: článek jsou jen všeobecné řeči, praxe je ještě horší
jenže, při vší úctě, policajty ještě do určité míry potřebujeme, neb občas se i starají o naši bezpečnost, ale k čemu je mi berní úředník....?
0/0
11.11.2004 9:42

Berňák

Re: Re: článek jsou jen všeobecné řeči, praxe je ještě horší
Já plně souhlasím, také bych propustil 20.000 berních úředníků, tím by se zároveň ušetřilo za výplatu sociálních dávek, podpor v nez. důchodů, nemusely by se opravovat silnice, zrušily by se zbytečné školy, včetně VŠ, neexistoval by žádný parlament ani stát, stejně je totiž k ničemu. Každý by ušetřil na daních, jen by asi systém skončil, ale počáteční efekt by byl velkolepý. Pochybuji o tom, že by zmínění policisté pracovali zadarmo. Na jejich výplaty ty prachy totiž musí někdo nejdříve vybrat. A že by je někdo odnesl dobrovolně a vhodil do sudu jako táborité za husitů, tak o tom opravdu silně pochybuji.
0/0
11.11.2004 9:51

Stax

Re: Re: Re: článek jsou jen všeobecné řeči, praxe je ještě horší
Se tak nerozčilujte, milý Berňáku. Byla to nadsázka - nepochybuji o tom, že finanční úřad jsou pro chod státu a kontrolu výběru daní nezbytné. Nicméně bych velmi uvítala průhlednou a jasnou daňovou soustavu, kdy si dokážu daň vypočítat i bez konzultace s třemi poradci a na berňák pošlu údaje, které může tamní úředník přečíst a odsouhlasit během minuty a ne šťourat, jestli jsem někde náhodou nepřiznala o dvacku míň, kvůli vyhlášce odkazující se na ten a ten paragraf a takový a makový metodický pokyn v němž je výjimka uvedená v příloze jiné vyhlášky. Taky bych uvítala, kdyby se mnou berní úředníci jednali jako s člověkem a ne jako se "sprostým podezřelým". To byl taky důvod, proč jsem s na drobné podnikání vykašlala. Nemám sílu platit tolik poradců a neomalených úředníků a ještě se smysluplně uživit.
0/0
11.11.2004 10:25

Berňák

Re: Re: Re: Re: článek jsou jen všeobecné řeči, praxe je ještě horší
také souhlasím, daňové zákony se musí změnit od základu. Možná by rovná daň např. 15% (bez výjimek a odkazů na různé pseudometodiky, platící pro všechny) pomohla. Když vidím ten bordel, tak mi nezbývá se zeptat oním starým úslovím: KOMU TO SLOUŽÍ? P.S. slušným lidem chtějícím seriózně podnikat určitě ne.
0/0
11.11.2004 12:40

diynamo

Daňový úředník
je i celník, který je placen jako "ozbrojená složka" i když dělá práce jako běžný daňový úředník na finančním úřadu. Po přistoupení k EU se zatížení celníků zrušením hranic snížilo o 85 %, ale z 9500 celníků jich ubylo 160. Ten zbytek si teď vyloženě "hledá" činnost, aby nějak vydržel do platnosti nového služebního zákona. Pak se jich chystá odejít cca 20% - hlavně bývalých komunistů na vedoucích místech, kteří mají být už několik let v důchodu. No a ten zbytek už snad nějak uživíme.
0/0
11.11.2004 6:56

starej__vul

Re: Daňový úředník
Jak snad nějak?
Já si nedělám představu, že mě šéf "tak nějak" bude zaměstnávat, když mě nebude potřebovat.
0/0
11.11.2004 7:51

diynamo

Re: Re: Daňový úředník
Narušil by se "sociální smír" (se starými bolševiky).
0/0
11.11.2004 8:09

jajaja59

??????????????????????
"Nelze popřít, že složité daňové zákony ovlivňují výši nákladů na výběr daní," říká šéf daňové správy Robert Szurman. "Otázkou však je, nakolik jsou české zákony opravdu složité," dodává. Pokud je takto inteligentní pán šéfem daňové zprávy tak klobouk dolů...
0/0
11.11.2004 6:18

V2kt0r

Re: ??????????????????????
:-)
0/0
11.11.2004 8:59

VitaminS

Re: ??????????????????????
Vzdyt je to uplne jasne. Prvni veta: Obecne tvrzeni a druha  je o tom, ze v CR to muz byt jete horsi.
0/0
11.11.2004 9:06

Destroyer7

Uředník je pán, kdo je víc?
Tato zpráva přece nikoho nemůže překvapit. Stačí sledovat úřady, jak si jakýkoliv problém přehazují jako horký brambor s výmluvou, že to není v jejich kompetenci. Úřadů, především těch centrálních, je tolik a jejich pravomoce tak vágní, že je potřeba vršit další a další úřady, dozory, dohledy a kontrolní komise a stejně se nic neřeší.
Administrativa této země se dostala do spirály z níž se sama nedokáže dostat. Administrativa generuje novou administrativu a tak dokola.
Řešení musí přijít zvenčí. Snad by to vyřešila nová vláda nesvázaná s ČSSD ani komoušema, protože obě tyto strany své vládnutí staví na moři úředníků, kde se občan vytrácí. Jenomře říznout do úřednické hydry není jen tak. K tomu je potřeba použít část úředníků.
0/0
11.11.2004 5:32

Věra

Je to jasné. Dostanou od
ledna 2005 přidáno, ale efektivnost jejich práce je v nedohlednu! Chudáčkové, kteří se flákají po kancelářích a buzerují občany, vyměřují jim za každou blbost penále a dělají si co chtějí. Navíc jsou to placení udavači a práskači. Je zajímavé, že v cizině vybírají i sociální pojištění a stihnou to za nižší náklady než u nás na Slovensku. Je potřeba již začít s tím snižováním státních úředníků, kteří jsou tu jenom pro čerpání peněz ze státního rozpočtu, ale nikde není vidět účinek jejich rádoby snažení a práce, dá-li se jejich činnost vůbec prací nazvat!!
0/0
11.11.2004 5:04

Tomáš Marný

Re: Je to jasné. Dostanou od
V Německu člověk pobírá buď přídavky na děti nebo má na děti sniženou daň, finanční úřad je sám POVINEN daňovému poplatníku vypočítat, co je pro něj výhodnější a to mu přiznat... Znáte u nás úřad, který by měl vůči daňovému poplatníku nějakou povinnost v jeho prospěch?
0/0
11.11.2004 7:16

ina

Re: Re: Je to jasné. Dostanou od
ne, je to přesně naopak, stát má právo jakýchkovliv sankcí vůči občanu přímo ze zákona, občan se svých práv vůči státu musí domáhat soudně s výsledkem nejistým. Každý úřední výměr sankce má dodatek - případné odvolání nemá odkladný účinek . Tedy občánku zaplať a pak se můžeš odvolávat. Úředník je přece neomylný !
0/0
11.11.2004 7:28

poplatník

Re: Re: Je to jasné. Dostanou od
V žádném případě. U nás ani úřad neoznámí přeplatek. Ten mi vznikl někdy před rokem 1995 a dozvěděl jsem to jen díky své chybě, za kterou mi vyměřili penále a já si nevyzvedl doručenku (o vánocích jsem byl pryč). Takže mi potom oznámili, že to penále uhradili z mého přeplatku 4000Kč! A vůbec se nedalo dohledat, z čeho ten přeplatek je, tak dlouho tam už byl.
0/0
11.11.2004 9:45

Tomáš

Re: Je to jasné. Dostanou od
Zatímco ty zrovna makáš jako šroubek. Když mi přidají cca 500 Kč brutto, zatímco fíkovi 8000 Kč, tak rozhodně makat nebudu. Napráskám každému penále a doměřím daně takovým neplatičům, jako jsi ty. Nějak z tvého příspěvku cítím, že se jedná o POTREFENOU HUSU CO PĚKNĚ KEJHÁ.
0/0
11.11.2004 8:24

zhost

Re: Re: Je to jasné. Dostanou od
ja zase z tveho prispevku citim, ze jsi peknej blbecek, tak napraskej penale a domer dane, chytraku, a neflakej se za statni penize na netu !!!!
0/0
11.11.2004 8:54

Bubak

Cesko
dela vubec mnoho veci zbytecne draze a slozite.
0/0
11.11.2004 2:21Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.