Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

LG v Hranicích zastavila výrobu, hrozí jí krach

Druhá největší zahraniční investice v Česku má vážné existenční problémy. Továrně na klasické obrazovky v Hranicích hrozí, že bude muset propouštět. Oznámilo to její nizozemsko-korejské vedení. Krátce nato závod zastavil výrobu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Totedyne

Výroba se nikam nepřesouvá
Pokud investor investoval tolik svých miliard + 1,4mld.státních peněz, pak zastavení výroby může mít jen jedině tyto důvody - špatný odbyt nebo finanční problémy mateřské společnosti. Ti co žvaní dole o konci daňových prázdnin si nauvědomují, co stojí přestěhování technologií, instalace strojů, zapracování zaměstnanců, změna a zapracování místních dodavatelů.
Pokud by byl odbyt v Evropě dobrý, nemá cenu, aby se firma stěhovala do Číny, v úvahu by připadaly sousední státy na východě od nás, ale nic takového se neděje.
0/0
1.2.2006 23:15

Albrecht

doktori
kdyz ctu ty prizpevky, nestacim koukat, uz ste se zamysleli nad tim, ze ste obchodnik, postavite fabriku za 100milionu, zamestnate lidi, dostanete na 5 let ulevy z dani ve vysi 150mil korun - co udelate za tech pet let az vam ulevy zkonci ??? vyrobu zastavite, halu za symbolicky peniz prodate a hura do jiny zeme kde nebudete pet let platit dane - neni to o politice ale o blbym systemu
0/0
31.1.2006 15:56

zz

Re: doktori
Jen pozn. Celkové úlevy a dotace do současné doby dosáhly přibližně 1.4 miliardy Kč, tedy 1400 milionů, byly tedy cca. 10x větší než jste napsal.
0/0
31.1.2006 16:27

Admin_

Re: Re: doktori
, A celkové investice, které investor přines ze svého? Porovnejte s českou cestou privatizace. Kolik investovali kapitáni ze svého holého zadku? How no. Za dob vlády ODS se to psalo know-how.
0/0
1.2.2006 21:25

.

.
Mel jsem tam nedaleko barak, ktery jsem pred rokem prodal. Novy majitel si pochopitelne musel vzit milionovy uver a to byl rok zamestnancem Phlilipsu...  No, dobrou noc
0/0
31.1.2006 2:48

Admin_

Re: .
, Nemusel, byla to jeho volba.
0/0
1.2.2006 21:26

Maho Yakoticz

Sice to není sranda,
ale je to úplná lapálie proti tomu co se stane, až svět postihne recese ve výrobě automobilů ...
0/0
30.1.2006 9:54

Konstrukter

Re: Sice to není sranda,
Ta recese se opakuje dost často a zrovna loni automobilový trh v recesi byl. A co se stalo?
0/0
30.1.2006 10:40

afanasiepropanbutanovna

Re: Re: Sice to není sranda,
Zatím nic ...
0/0
31.1.2006 18:51

Hater

Langoš je hlavička
To je ,,dobrý" nápad, LG skončí a my řekneme Hyundai: ,,jeden Korejec skončil, dáme Vám, druhému Korejci po nich halu". Oni budou nadšení a řeknou: ,,Langoš je machr, už nechceme Nošovice, které si vynucujeme několik měsíců, ale bereme Hranice. Hala jako hala"?!!
0/0
30.1.2006 9:26

Josef

Nedávno jsem četl
článek finančního analitika  Kohouta(dost často píše do novin) o tom, proč levicové vlády podporují miliardáře(popisoval situaci ve Švédsku). Úplně mě zmrazilo, jak měl pravdu. Sociální demokracie zcela programově likviduje střední třídu,živnostníky a drobné podnikatele, protože ji až na pár pomatenců nevolí, vytvářením pracovních míst ve státní správě a štědrou sociální politikou si naopak vytváří voliče, nadnárodní společnosti jsou apolytické, navíc jejich prostřednictvím, likviduje svého třídního nepřítele doma.Můj 17-tiletý syn, který se o politiku moc nezajímá, když vidí Paroubka a jeho nohsledy, vždy prohlásí"  Ááá, zase nám slibují, že nám něco slíbí." A má pravdu. Paroubek ví, že nám nikdo nemůže dát zdaleka tolik, co nám on může slíbit. A slibem nezarmoutíš.Ona se pak nakonec nějaká výmluva najde. Na jednu geniální přišel Škromach.Dostali jsme v minulých volbách jen 30% hlasů, takže když jsme splnili jen 30% svých slibů, tak jsme vlastně sliby splnili!?!?!?
0/0
30.1.2006 0:30

Totedyne

Re: Nedávno jsem četl
Hlavně, že v tom Švédsku jsou jen samí chudáci a multimilionáři.
Jinak jenom opakujete ty hlouposti, které zde příznivci ODS již blekotali mnoho tisíckrát.
Skutečnost je ale jiná. Díky podporám investic přišlo do ČR mnoho investorů (několik z nich zkrachovalo - to je v tržním hospodářství normální) a tito investoři za své zaměstnance platí daně i pojištění. Zpravidla více než české firmy. Protože zaměstnanci mají také zpravidla vyšší mzdy, nemusejí si dělat vše svépomocí a mohou dát vydělat živnostníkům. To je pro živnostníky daleko důležitější, než otázka zda platit minimální daň nebo se přiživovat na ostatních. 
0/0
30.1.2006 10:13

Totedyano

Re: Re: Nedávno jsem četl
Zamyslete se nad tím, co jste napsal a zjistíte, že je to buď váš myslný názor nebo v horším případě úmyslná demagogie. A už v žádném případě bych si (být vámi) nedovoloval si brát do úst pravicovou stranu v kontextu, že jako ti socani to umí lépe!!!
Ale teď k faktům: 1. každý jen trochu věci znalý ekonom (či politolog) ví, že situace ve Švédsku je po sociálním experimentu nedobá a zhoršuje se. To je fakt. 2. Nechápu tvrzení, že zahraniční firmy platí za své zaměstnance vyšší daně a pojištění. To je nesmysl. Sazby jsou fixní! Z toho vyplývá bod 3. Osobně se domnívám, že právě ty vámi haněné české zaměstnavatele velice těší, že ze svých daní a pojistných částek jim socialistická vláda platí jejich zahraniční konkurenci u nás. A v neposlední řadě za 5. Asi žijete v jiné zemi než já! to be continues...
0/0
30.1.2006 11:50

Totedyano

Oprava a omluva
myslný názor = mylný názor, situace nedobá = nedobrá... Omluvte mne - sekretářka je na obědě (potvora) zatímco já makám
0/0
30.1.2006 11:57

Totedyne

Re: Oprava a omluva
Omluva za gramatické chyby se přijímá. Daleko horší je obsahová část tvých příspěvků.
0/0
30.1.2006 12:12

Totedyne

Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
"každý jen trochu věci znalý ekonom (či politolog)"
1.Byl jste někdy ve Švédsku. Kolik jste poznal těch ekonomů a politologů?
To není fakt, ale lež co píšete.
2.Z vyšší mzdy se platí při fixní sazbě u pojištění a při progresivní sazbě daně s příjmu se platí . Protože u zahraničních nadnárodních společností je o průměru vyšší mzda než u českých společností výsledkem jsou také vyšší odvody za zaměstnance.
Jaké znáte české výrobce obrazovek, aut apod.
 
0/0
30.1.2006 12:09

Admin_

Re: Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
, Re 1. Nikdy tam sice nebyl, ale píšou mu o tom v denním tisku. Jistě tam živoří z ruky do úst. Co se politologů týče, bere za politology to, co se mu napíší v ideově nezávadném tisku, tedy v Mladé Frontě. Dělá to tak celý život, proč by to měl změnit. Jinak jistě celý nadšený sponzoroval českou čtvrtou cestu, tj. "privatizaci" partajním kamarádům za peníze vypůjčené z banky. Soudek, Maroušek, Stehlík... kde jsme jen mohli být, kdyby Škodovku kdysi nedostal prohnilý a zkorumpovaný VW, ale kapitán českého průmyslu. No kde?
0/0
30.1.2006 19:38

alex5

Re: Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
je to sice asi s křížkem po funuse, ale nedá mi to, abych do debaty nevstoupil.
Švédský sociální systém byl bohatý někdy v 70 letech, 80 letech. Pak bohužel došlo k tomu, co nás teprve čeká. Nepříznivá demografická sktruktura a extrémní výdaje způsobily, že se švédský model téměř zhroutil a musel být velice razantně reformován. Možná to nevíte, ale např. penzijní systém má jako jeden z klíčových pilířů soukromé spoření.
A co se týká investičních pobídek a přílivu zahr. kapitálu: LG Philips dostala pobídky za 1,3 mld. Kč. To je 1.000.000,- Kč na jedno pracovní místo!
Troufám si tvrdit, že za tuhle cenu to pracovní místo vytvoří i cvičená vopice, na to nepotřebuju zahraničního investora....
0/0
31.1.2006 17:56

Zwerg

Re: Re: Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
Přesně to bylo 1.5 miliardy.... tohle prezentuje přímo Czechinvest.
0/0
31.1.2006 18:50

Admin_

Re: Re: Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
, Nepříznivá demografická struktura Švédska v porovnání s ČR... to byl vtip? Zapoměl jste napsat, kolik LG investovala. Jistě, za 1 mio vytvoří pracovní místo i cvičená opice. Ale troufnete si tvrdit, že když to dokáže dělat stejně úspěšně, jako Czechinvest? Měřeno poměrem mezi dlouhodobými přínosy úspěšných projektů a celkovými výdaji? Čeští kapitáni průmyslu to nezvládli, po nich zbylo jen pár set miliardová díra v bankách a to docela slušně propouštěli.
0/0
1.2.2006 21:36

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
Za 1,3 mld.státních Kč žádný podnikatel nepostaví podobnou fabriku. A už vůbec ne cvičená opice. To by ta opice musela přidat ještě za mnoho miliard Kč svých peněz nebo technologií.
0/0
1.2.2006 22:54

Totedyano

Re: Re: Nedávno jsem četl
Tak tedy - v zemi, kde žiju já, ničí malé živnostníky (předpokládám, že mluvíme o malých obchodech s potravinami, spotřebním zbožím, drogeriích apod.) velké řetězce, které můžeme definovat jako velké (či globální) hráče na trhu. A pokud jste myslel instalatéry či malíře pokojů - ruku na srdce - kdy jste si je naposledy objednal? Opět zapomínáte, že žijeme v zemi, kdy si ještě před 15-ti lety každý dělal vše sám nebo svépomocí se známými! Od opravy auta po malování bytu či opravu kapajícího kohoutku...
0/0
30.1.2006 11:55

Totedyne

Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
Malé obchody jsou skutečně ničeny konkurencí velkých řetězců. Nikoliv nějakou minimální daní. Pokud někdo nemá zákazníka, pak nemá cenu aby "podnikal"= jen vysedával a čekal na zákazníka.
A skutečně pokud lidé vydělají dost peněz, tak si přestanou opravovat auto sami, na zednické práce si zjednají zedníka, do zahraničí jedou přez cestovku, svým dětem koupí legální počítačovou hru do PC a při trochu větším pracovním vytížení si objednají i malíře pokojů. Tuto práci jsem zatím si dělal sám, ale instalatéra si na náročnější práce sjednávám vždy. Za náročnější závadu nepovažuji, například když se ucpe umyvadlo.
0/0
30.1.2006 12:24

Zwerg

Re: Nedávno jsem četl
O ČSSD a jejich slibech výborně píše tento článek z roku 2003:
 
Když se v roce 2003 redaktor Radia Praha zeptal Bohuslava Sobotky, ministra financí za ČSSD, na to, proč ČSSD nedodržuje své předvolební sliby, které voličům dala před volbami v roce 2002. Bohuslav Sobotka odpověděl: "sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí"
0/0
30.1.2006 12:05

Admin_

Re: Re: Nedávno jsem četl
, IMHO oceňuju, že "socanské" velkoplány nerealizovali. Je lepší, když soudnost zvítězí nad hesly, než naopak. Doufejme, že stejně ke svým slibům o 3500/měsíc rovné sociální dávce každému přistoupí Tlustý.
0/0
30.1.2006 19:41

Zwerg

Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
Také doufám.
Výše zmíněný článek jen názorně ukazuje, jak moc jsou předvolební sliby spolehlivé.... Tohle platí obecně pro všechny strany. Ovšem, je třeba vidět to, že socani slibují mnohem víc než jiné strany....
0/0
31.1.2006 18:47

Admin_

Re: Re: Re: Re: Nedávno jsem četl
, No, tak to bych se i hádal. ODS slibuje snížení daní všem. Mluví o rovné dani, přitom její způsob zdanění podstatně zvýší daňovou progresi. Zatímco komunisté nechali dali privilegované kastě dědičné právo na dotované bydlení, ODS jim to bydlení rovnou věnovala. Odhad toho, co položila na oltář volebního úspěchu formou "slevy na byt" pro komunisty odekretované je mezi 500 miliardami a 2 biliony Kč. ODS není pravicová strana a nikdy nebyla.
0/0
1.2.2006 21:40

Josef

Víte vůbec někdo,
kolik stojí tzv. "vytvoření" pracovního místa investiční pobídkou.Firma dostane za symbolickou cenu pozemky, statisíce na zaškolení jednoho pracovníka,deset let neplatí daně.A hádejte, co mě,jako drobnému podnikateli, řeknou na úředu,když budu stejné peníze chtít za vytvoření třeba pěti pracovních míst.V lepším případě se mi vysmějou do očí,event. zavolají doc. Chocholouška.téměř nikdo, kromě nadnárodních společností, na pobídky nedosáhne.V LG to dopadne tak, že zavřou, přijdou max. o budovy,a vláda za pár týdnů vítězoslavně představí další firmu,do které se zase nasypou min. stamiliony korun.V případě LG stálo vytvoření jednoho místa rovný milion!!! A to už do toho nepočítám další peníze ,např. od obcí za výkup pozemků atd.A ještě křiklavější byly záchrany prac. míst v AERU. Tam záchrana jednoho místa stála desítky milionů. Opravdu nepřeháním.Je to pravda,ověřte si to.Ještě si pořád, někteří naivové myslíte,že investiční pobídky jsou nějaké terno.Nejsou, a bude ještě hůř!!!!!!!!!!!!!!
0/0
30.1.2006 0:16

Hater

Re: Víte vůbec někdo,
Pokud se dobře pamatuji, tak za vlád ODS k nám žádný investor nepřicházel, což se negativně projevovalo na výsledku naší ekonomiky (stálý propad, spojený ale i s transformací). Domnívám se, že pokud vytvoříte sám např. 5000 pracovních míst, tak tu dotaci na místo dostanete úplně stejnou, jako Hyundai. O umělé zaměstnanosti na úřadech a podobně můžeme směle polemizovat (i se mnou, který nenávidí ODS stejně tak jako ČSSD), již jen tím, že nejvíce míst vzniklo na ,,sociálkách" za éry ministra Vodičky z ODS. Umělá zaměstnanost nejvíce bujela v éře rozdávání štědrých úvěrů, zejména firmám před krachem, jako byly různé divize ČKD, Pragovek a mnoha jiných státních podniků, tak aby neskončily statisíce dělníků na dlažbě a nepřestali volit ODS. Důsledkem jsou spolu se zlodějnami 600 miliardové dluhy bývalého státního bankovního sektoru v ČS spoř., KB, IPB atd.
0/0
30.1.2006 9:21

uu

Re: Re: Víte vůbec někdo,
Škoda, Mladá Boleslav se privatizovala v roce 1991.
0/0
30.1.2006 12:09

Joshua

Re: Víte vůbec někdo,
V oblastech nejvice postizenych nezamestnanosti (Moravsko-Slezsky kraj, Chomutov, Usti atd.) ti staci na ziskani pobidek ve forme dotaci na pracovni mista (v naprosto stejne vysi jako pro Hyundai tj. 200 000 Kc) a dotaci na rekvalifikaci zamestnancu 10 (slovy deset) milionu korun (z toho 5 si muzes pujcit od banky) a zamestnat 10 (slovy deset) lidi!!!  Viz. zde.
Mam dojem, ze takovou investici si muze dovolit i lecktera mensi a stredni firma. BTW: Investicni pobidky dostalo pres 30 ceskych firem. To jen tak na okraj k tve poznamce o vylucnosti pobidek pro velke nadnarodni korporace. Doporucuji zjistit si fakta, predtim nez z
0/0
30.1.2006 9:44

rohovka

Re: Re: Víte vůbec někdo,
To buhužel tyhle trubky nikdy neudělají, Tlustý řekl v Sedmičce tohle..tak to pro ně tak je.Pobídky jsou špatný a jen pro cizince, tím pro ně veškerá diskuze končí.
0/0
30.1.2006 9:52

uu

Re: Re: Víte vůbec někdo,
A co nízké odvody, stejné pro všechny. Existují nějaké solidní studie, které dokazují, že za takových podmínek by do Česka žádný investor nepřišel?
Někde jsem čekl, že investiční pobídky jsou jedno z méně rozhodujících kritérií v tvorbě rozhodnutí investora, do které země půjde. Důležitější kritéria jsou prý, vzdělanost pracovní síly, geografická poloha, výše mezd. Existují nějaké důvěryhodné studie, které se tímto zabývají?
0/0
30.1.2006 12:13

Carl

....
Ze to neni zamer? Management co ma za zady spolecnost Philips? Mnoho let vyviji technologie v oboru? Nebudte naivni. Ono se to jim to velice vyplatilo :-/ Co by ne kdyz to danovy poplatnik zaplati
0/0
29.1.2006 20:26

Karel B

O potížích se vědělo, ne že ne!
Že má joint-venture LG.Philips Displays (LPD) problémy, je jasné už z tiskového prohlášení Philipsu z 21.12.2005. Profesionálům, kteří sledují světové trhy a měli by trvale monitorovat a analyzovat kotované firmy, to muselo být nepochybně známo již dříve. Měli už vánoce? Viz také http://www.newscenter.philips.com/about/news/press/article-15235.html.
0/0
29.1.2006 19:27

Vlada

Co to placas za blbosti?
http://ekonomika.idnes.cz/ekonomika.asp?r=ekonomika&c=A060127_155240_ekonomika_maf
0/0
29.1.2006 13:24

Carl

Re: Co to placas za blbosti?
Hezky se to posloucha, ale v pripade ze nekdo pozada o ochranu pred veriteli, znamena to, ze ma vetsi pohledavky nez majetek... Pred par lety se necemu podobnemu rikalo tunel... O tom ze se Paroubek bude placat po ramenech jak vse zaridi nepochybuji - ma dve moznosti rict pravdu jak nas oje.... anebo lhat.
0/0
29.1.2006 20:19

odborar

Investiční pobídky jsou prohrou ČSSD a vysokým zbytečným zadlužením občanů
Philips v Hranicích zavírá.Zajímavé je,že zrovna jeho filiálka v ČR,kam přenesl starou výrobu na náhradní díly na TV,ačkoli bylo jasné,že svět patří LCD plochým obrazovkám.Navíc zavřel přesně tehdy,když za 5 let vyčerpal všechny desetileté investiční pobídky ČSSD,které zaplatil krvavě náš daňový poplatník.Sobotka na 7 na NOVĚ tuto otázku bagatelizoval a vůbec na ní Tlustému neodpověděl.Investované peníze už neuvidíme. Investiční politka,se kterou se tak ČSSD chvástá včetně nižší nezaměstnanosti,která je stabilní na 500000 nezaměstnaných,dostává na frak. Potvrzuje se tak,že podobně jako Flextronic v Brně odešel jakmile vyčerpal investiční pobídky, bude stejně tak postupovat Philips a další investoři.Nakonec se ukáže,že to byla velmi špatná zadlužovací politika občanů.Děkujeme odejděte...zvyšujete jenom 1,10 bilionu dluhu.
0/0
29.1.2006 13:01

Joshua

Re: Investiční pobídky jsou prohrou ČSSD a vysokým zbytečným zadlužením občanů
Odborari! Precti si prosim te aspon noviny. LG Philips Displays, tedy divize LG Philips, ktera vyrabi klasicke CRT televize (narozdil od LG Phillips LCD) proste krachuje (neodchazi), a to nejen zde v CR, ale i napr. v Holandsku (kde jiz pozadal o ochranu pred veriteli) a ve Francii. O tom, ze by LG Phillips jiz vycerpal danovou ulevu velmi, VELMI pochybuji. Je zde teprve 5 let a prvni 2 ci 3 roky je vetsinou kazda fabrika ve ztrate (splaci se investice), takze by musel mit ve zbylych 2-3 letech ve velmi velkem zisku (o cemz, vzhledem k padu prodejnosti CRT televizi velmi pochybuji). O zcela vyhozene penize se urcite nejedna, pozemek i haly IMHO rychle zabere jiny investor viz. Flextronics. Vase poznamka o Flextronicsu svedci o tom, ze o teto udalosti prakticky nic nevite. Flextronics odesel (nikoliv krachnul) uz po cca 2 - 3 letech (investicni pobidky tudiz rozhodne nebyly vycerpany ani zdaleka) a granty na pracovni mista vratil.
0/0
29.1.2006 13:26

Carl

Re: Re: Investiční pobídky jsou prohrou ČSSD a vysokým zbytečným zadlužením občanů
tvuj imho je ale bohuzel mimo realitu. Pro danoveho poplatnika je to pruser. Kdyby ti lidi byli na soc davkach, tak jsme jeste usetrili. Kdyby to dali aspon Cechum a ne nejakym vyzirkum :-(
0/0
29.1.2006 20:12

Lubosh

Re: Re: Investiční pobídky jsou prohrou ČSSD a vysokým zbytečným zadlužením občanů
Myslím si že i průměrně chytrý člověk si uměl před pěti lety představit že s nástupem LCD a snižování jejich pořizovací ceny bude objem prodaných klasických obrazovek klesat. Management Philipsu měl s tímto počítat a postupně přecházet na výrobu LCD. Pokud s tím nepočítali a přesto hodlali v Hranicích investovat tak je v managementu Philipsu banda debilů kteří si své manažerské platy nezaslouží.
0/0
30.1.2006 10:23

Joshua

Re: Investiční pobídky jsou prohrou ČSSD a vysokým zbytečným zadlužením občanů
Neklesani nezamestnanosti neni zpusobeno investicnimi pobidkami, nybrz prilis stedrou socialni siti. Investicni pobidky se navic IMHO vyplaci. Jenom za minuly rok stoupl prijem statniho rozpoctu o cca 42 miliard korun a dle nazoru prakticky vsech analytiku je to zapricineno predevsim rustem HDP, ktery je "tazen" prave zahranicnimi investory. Statu se tudiz IMHO investicni pobidky (kterou jsou mimomochodem nabizeny prakticky v kterekoliv vyspele zemi) rozhodne vyplati.
0/0
29.1.2006 13:27

pes

proč se pořád někdo diví
ať je tam kdokoliv,tak ty investiční pobídky jsou k h....u,neboť si každý z těch "zachránců" naší ekonomiky spočítá,kdy má opustit loď.
0/0
29.1.2006 9:09

errata

Re: proč se pořád někdo diví
Zatím opustil loď jeden jediný,Flextronic.Co byste Vy papouškující hovádka dělali kdyby nešel.Čeho byste se chytli, jak byste žili!
0/0
29.1.2006 10:14

engineer

a co taka Celestica, Black and Decker a spol.?
Kolik tipujete ze tady jeste zustanou?    
0/0
28.1.2006 15:32

Zdenál

To ta Regecová
stihla teda tak akorát ....
0/0
28.1.2006 15:01

relios

LG
Ve firmě LG vidím neschopnost mangementu ( hlavně  zahraničního) . Nástup LCD a plazmových obrazovek byl jasný již v době výstavby závodu v Hranicích. Kdyby si to management uvědomil, mohl závod vybavit na výrobu LCD . Teď by fungovali a vydělávali dál .... neschopnost managementu , řídit firmu tak ,aby obstála na světovém trhu je vidět i z toho , že má problémy jak v Němecu tak Nizozemí.
0/0
28.1.2006 12:28

bibi

mňa to uráža
aj keď som zo slovenska, uráža ma to, že niekto urobil z Čechov montážne stroje, ktoré kompletizujú veci, o ktorých je jasné, že nemajú dlhú budúcnosť.
Ale, osobne si nemyslím, že je to tragédia, je to dobré ponaučenie do budúcnosti, aby sa takéto veci viackrát nestali, a aby kompetentní ľudia v czechinveste brali ohľad aj na to, akú má perspektívu firma a jej výrobný program, ktorý sa rozhodnú štedro podporovať. Tie haly sa dajú využiť, je tam infraštruktúra, siete, stavby, neverím, že sa to v krátkej dobe nevyužije. Len dúfam, že na niečo sofistikovanejšie, nie zasa na montážne linky.  
0/0
28.1.2006 14:12

cb

Re: mňa to uráža
To neudelal zadny "niekto", to udelali Zeman, Spidla, Gross a Paroubek.
0/0
28.1.2006 14:22

Joshua

Re: mňa to uráža
Udelal z nas montazne stroje? Mluvis, jako kdyby se pred tim (tedy za totace) u nas delalo kdovico high-tech. To, ze se k vyvojovym aktivitam dostavame pres montaz je uplne normalni. Taiwan, Singapur, Irsko... Ti vsichni zacali s montazi a kde jsou dnes... Je to normalni proces. Firmy zde zacinaji s montazi a kdyz si to zde "otukaji" a zjisti, ze najdou kvalifikovanou pracovni silu (a v tom vidim nasi nejvetsi slabost, IMHO je techniku cim dal mene), zalozi i R&D (viz. treba Plzensky Panasonic). Predstava, ze firmy bez predchozi zkusenosti umisti do urcite zeme rovnou R&D, tedy to nejcennejsi, co maji, je IMHO ponekud naivni.
0/0
28.1.2006 17:47Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.