Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Poláci a Slováci už začali hledat práci v Hyundai

Z korejské automobilky Hyundai ještě v Nošovicích nestojí ani kámen, na úřadech práce v regionu se už objevili první zájemci o zaměstnání. Automobilka definitivně svůj příchod potvrdila v pondělí. Několik Slováků a Poláků už přineslo na úřad své životopisy ve snaze zajistit si místo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

popradčan

?????
Fakt sa bavím na tých žalmoch. S tým hľdaním práce v Hyundaii to nebude také veľké. Ak má niekto cestovať za prácou do Čiech, zarobiť 10 000 Kč, to môže rovno zostať doma v KII. Čo si myslíte aké platy budú dávať Kórejci? Myslím si, že budú mať problém ako naplniť stavy pracovníkov. Nebude tam žiadna tlačenica. To pochopíte, keď začnú hľadať ľudí do výroby.
0/0
2.4.2006 18:42

Jirka-Praha

Re: ?????

no co kdyz nevezme slovak vezme ukrajinec:-)lidi dost

0/0
12.4.2006 8:00

Autoň

Nošovice a cizinci
Součástí investiční pobídky a následné smlouvy by mělo být zaměstnávání výhradně českých státních příslušníků. Žádné parazity - Čoboláky, Šišlaly a Úkáčka tu nepotřebujeme. Jen ubírají práci, jezdí zdarma v MHD, dluží na daních nebo tu za naše peníze studují na našich VŠ, zatímco doma platí školné!!!!!!!!
0/0
31.3.2006 11:44

opportunity

Re: Nošovice a cizinci
Nemůžem! Jsme v EU!
0/0
31.3.2006 16:19

merkbar

Divím se, že se tomu někdo diví!
Hádejte pročpak Hyundai tak silně chtěl stavět zrovna v oblasti s velmi dobrým napojením na Slovensko a Polsko? A zdalipak vůbec tušíte, že už dnes má Hyundai nasmlouváno 60% subdodávek ze Slovenska - od slovenských subdodavatelů?
Česko poskytlo investiční pobídky a slovenští subdodavatelé budou subdodávat. Tomu říkám báječnej kšaft.
Mimochodem, nechápu jak je možné, že ti zahraniční-nečeští subdodavatelé Hyndai u české vlády prošli! Ve světě je totiž zcela obvyklé, že čerpá-li firma investiční pobídky, tak se zároveň musí zavázat, že 80 i více procent subdodávek bude brát jen od domácích subdodavatelů. Že tuhle podmínku nedostal Hyndai v Česku, nad tím mi zůstává rozum stát.
0/0
31.3.2006 11:06

movino

Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
60% bude zo slovenska, ale nebudú to slovenskí subdodávatelia. Sú to skoro všetko korejské firmy. To len tak na margo.
0/0
31.3.2006 11:10

merkbar

Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
To je zřejmě pravda, že to budou firmy ve vlastnictví Korejců, ale vyrábět budou na Slovensku, takže ČR z toho bude mít úplné gouno.
Opravdu mi zůstává rozum stát nad tím, že součástí smlouvy o investičních podmínkách není také paragraf o tom, že Hyundai sice dostane státní podporu, za to ale musí aspoň 80% subdodávek brát jen od tuzemských subdodavatelů. V opačném případě je stát za blbce.
0/0
31.3.2006 11:23

movino

Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
My sme museli sľúbiť subdodávateľom Kie %ne to isté ako samotnej firme KIA. Investíciu to brutálne predražilo, až tak, že SR teraz odmietla vyplatiť firmám ako MOBIS a pod. už raz sľúbené dotácie. Bude z toho medzinárodný súd. Pokiaľ by si chcel 80% subdodávok z CZ, stálo by vás to omnoho viac. Ale súhlasím že ste korejcom skočili na lep, budete tam mať doslova len montážnu halu.... Ale máte tesne pred voľbami a zo spoločného sa ľahko rozdáva...
0/0
31.3.2006 11:37

merkbar

Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Hyundai bude stát na hranicích se Slovenskem a Polskem. Díky EU dnes není žádný problém odběr subdodávek ze Slovenska, ale také z Polska. Totéž platí pro pracovníky. Stát se navíc zavázal na své náklady vybudovat dálnici přímo z fabriky ke slovenským hranicím.
Je naprosto jisté, že z celé té investice bude silně profitovat Slovensko i Polsko. Bylo by tedy jen fér, kdyby se také o náklady investičních pobídek spolu podělily všechny tři státy dohromady. Jinak je ĆR v celé té transakci za hlupáka - nese celou tíži miliardových pobídek, ale výsledný kontrakt bude poskytotovat profit také (snad dokonce hlavně) Polsku a Slovensku - tedy zemím, které k tomuto profitu přišly zcela zdarma.
0/0
31.3.2006 11:45

movino

Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Súhlasím. To je ale vec českých politikov. Navyše tá cesta na hranice... neviem kto zaplatí slovenský úsek :-)
0/0
31.3.2006 11:48

Candide

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
No pochopitelně ho zaplatí východoevropský tigr Slovensko. Po dalších sporech s Kia bude následovat znárodnění továrny v Žilině. Slovenští inženýři se vrhnou na know-how a do několika let tu máme celosvětovou expanzi slov. automobilového průmyslu a rvačky českých dělníků o místo ve frontě před Žilinským úřadem práce .
0/0
31.3.2006 13:07

movino

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Prvá veta je nosens, s poslednou sa dá súhlasiť.
0/0
31.3.2006 13:54

Candide

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Nevím co znamená slovo "noses", ale pán asi chtěl vypadat inteligentně. Nicméně si myslím, že to vzájemné obviňování je jeden velký nesmysl, Korejci potřebují pro svou expanzi do Evropy levnou pracovní sílu a tu jim dodáme měrou vrchovatou. Jestli SR dohodla podmínky takové a ČR makové, to už na celé situaci moc nezmění.
0/0
31.3.2006 14:14

Candide

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
"nosens" jsem chtěl napsat, abych byl  korektní a citoval našeho kolegu přesně.  
0/0
31.3.2006 14:22

merkbar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Jasně - profit z té investice budou mít všichni tři - ČR, Slovensko i Polsko. Proto se také ta investice realizuje v oblasti ležící blízko polských a slovenských hranic a s dobrým napojením na tyto státy.
Jde ovšem o to, že náklady celé té investice neponesou všechny tři státy svorně a spravedlivě, ale jen jeden z těch států - ČR.
Investice Hyundai přesahuje hranice států, ale platí ji jen jeden! ČR je v tomto případě za pěkného osla.
0/0
31.3.2006 14:31

Candide

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Těžko teď můžeme odhadnout, kdo vlastně bude nakonec v Hyundai pracovat, ale myslím si, že mnoho Slováků dá přednost Kia a PSA před Nošovicemi a z Poláků tam budou pracovat jen ti, kteří to mají opravdu blízko a těch zas tak moc není. Ostatní půjdou raději do Anglie, Irska, Španělska, později Německa atd.  A je bohužel pravda, že z těch mnoha ostravských nezaměstnaných spousta dělat nebude, i kdyby jim Hyudai postavili hned vedle baráku.
0/0
31.3.2006 15:05

merkbar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Nejde jen o to, kdo tam bude pracovat. Daleko důležitější je odkud půjdou subdodávky.
A ti, kterým se nechce pracovat? Tady je snadná rada - snížit všemožné sociální podpory na naprosté minimum a zároveň s tím snížit různé povinné odvody. - Prostě omezit přerozdělování a tím vytvořit normu - kdo pracuje, tak má dostatek, kdo nepracuje ať se živí jak chce - ať třeba vybírá popelnice nebo žebrá. - To je jeho soukromý problém.
0/0
31.3.2006 15:11

Candide

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Co se týče přílišné péče o naše nezaměstnané, tak to naprosto souhlasím. Co se týče subdodavatelů, nemám přesné informace o aktuální situaci, ale myslím, že u nás je velice dlouhá tradice výroby autopříslušenství, která byla v minulých letech ještě posílena zahraničními investicemi.
0/0
31.3.2006 15:27

merkbar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Tuším, že v Hospodářských jsem četl, že Hyundai už dnes má nasmlouváno 60% všech subdodávek ze Slovenska. Najdu to a dám sem odkaz.
0/0
31.3.2006 15:30

Candide

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Zas je jasné, že Hyundai/Kia jdou po kvalitě za přijatelnou cenu a čerta jim záleží na tom, jestli je subdodavatel z ČR, SR nebo RP. Pokud je to pravda, 60% je opravdu hodně, a příliš to v náš prospěch nesvědčí.
0/0
31.3.2006 15:57

merkbar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Divím se, že se tomu někdo diví!
Myslím, že ten slovenský úsek zaplatí Slovensko. A jsem přesvědčen, že docela rádo, protože z toho bude mít značný profit - prakticky veškeré miliardy za investiční pobídky na svých bedrech ponese ČR a Slovensko akorát postaví kus silnice pro to, aby subdodavatelé umístění na slovenském území mohli subdodávat. - Náklady vynaložené na stavbu silnice se Slovensku jistě vyplatí.
Navíc, jsem přesvědčen, že Hyundai už má dávno příslib té stavby v kapse. Nevěřím, že by si to Koreici dopředu neposichrovali.
0/0
31.3.2006 14:26

aloisq

musim se omluvit vsem Slovakum
za nektere zdejsi prispevky od nekterych slaboduchych jedincu, kteri si neuvedomuji, ze problem vubec neni v tom, ze u nas maji moznost delat Slovaci ci jini z vychodu, ba naopak je to pro CR prinos. A to z mnoha duvodu. Jednak to vytvari vetsi konkurenci na trhu prace, takze si muzu vzit lepsiho Slovaka nez horsiho Cecha za stejne penize. To, ze je tu tolik nezametnanych skutecne souvisi predevsim se stedrosti naseho socialniho statu. Znam nekolik tzv. "nezamestanych". Jenda zena kolem 50 let, ta nikdy uz pracovat nepujde, protoze bydli "sama" ve 2+1, dostane od socialky slusne prachy na bydleni a na obzivu, a protoze ve skutecnosti sama nezije, ale s pritelem, tak je vysmata.
0/0
31.3.2006 9:25

movino

Re: musim se omluvit vsem Slovakum
To je v pohode, náhodou ja vás čechov celkom teraz chápem že ste nas*ratí, vypadá to tak že to zacvakáte a ešte efekt pre vás bude minimálny. Trochu vám to zlepší obch bilanciu a zníži nezamestnanosť. Ale cena za to je privysoká, rovnako ako u nás pri KIA. Len by ma zaujímalo či zaplatíte aj dialnicu zo žiliny na hranice ? Slovensko to platiť nebude, možno KIA.
0/0
31.3.2006 9:41

ABC

Re: musim se omluvit vsem Slovakum
Je mi jasny, ze tvuj pohled na vec = tva zkusenost z tveho zivota. Necpi to jinym :) Jinak Slovensko trpi 20% nezamestnanosti,tak si nestezuj.
0/0
31.3.2006 10:44

movino

Re: Re: musim se omluvit vsem Slovakum
13% aby sme boli korektní... a trpí ňou najmä naša 10%tná menšina.
0/0
31.3.2006 11:01

Konstrukter

Re: Re: Re: musim se omluvit vsem Slovakum
16% aby jsme to měli taky podle korektní metodiky.
0/0
31.3.2006 11:27

movino

Re: Re: Re: Re: musim se omluvit vsem Slovakum
čo je korektná metodika ? Podľa mňa je to % ľudí AKTÍVNE si hľadajúcich prácu cez úrady práce. Navyše musí nezamestnaný vykázať snahu získať prácu inak je vyradený. Dobrovoľne nezamestnaní, flákači a pod. podľa mňa tam nepatria. 
0/0
31.3.2006 11:40

RR

Tak a je to tady!
prokuratura v Jižní Korei zjistila, že  automobilka Hyundai, chystající se do Česka, vytvořila ve svých dceřinných společnostech několik rozsáhlých černých fondů na uplácení.
Puchejř a jeho gang si zase namastili kapsy
0/0
31.3.2006 8:32

zahryd

ASI JSEM JEDINÝ KDO TADY ŽIJE Z TĚCH CO PÍŠOU.....
TAK VÁM TO VYSVĚTLÍM !! ČEŠI NEMŮŽOU DO NĚMECKA RAKOUSKA ATD. TAK PROČ SLOVÁCI A POLÁCI ??? PROČ JDOU TAM,KDE JE S 100 000 NEZAM.? PROTOŽE JSOU ZMETCI AT JDOU DO ANGLIE IRSKA!!!!  BOJÍ SE!!!!!!!!!!!!!
0/0
31.3.2006 7:55

Jenda

Re: ASI JSEM JEDINÝ KDO TADY ŽIJE Z TĚCH CO PÍŠOU.....
Tak zrušme podpory v nezaměstnanosti a další podobné nesmysly, ať mají ti naši nezaměstnaní důvod se s poláky o ta místa utkat!
 
0/0
31.3.2006 9:00

Trinecak30

Ja bych to tak cerne nevidel.
Znam danou oblast celkem dobre a pochybuji,ze by se hlasili na UP polaci.Mozna se jedna o polaky bydlici "primo na hranici" anebo pouze nekolik metru za ni...kolik je takovych co maji dum v Polsku a prijezdovou cestu pouze z CR...tito polaci v dane oblasti "trinecka" vzdycky pracovali u nas a diky dobre znalosti cestiny je clovek ani nepozna.Pochybuji,ze by se hlasily velke pocty polaku ze vzdalenejsich oblasti Polska.Co se tyce Slovaku ti u nas delali vzdy praci,kterou nikdo nechtel delat.Zkuste napr.dnes dostat vyuceneho "mladika" na brouseni trineckych slevaren ...vybodne se na to a bude radeji pobirat socialku....proto dnes tento "post" zastupuji slovaci,kteri tam musi "nabouchat" neco kolem 200 hodin/mesic aby vubec dostali 50Kc/hod.  Sam jsem zvedav koho nakonec Hyundai bude zamestnavat,ale vzhledem k vysoke nezamestnanosti v okoli myslim,ze to tak beznadejne nevypada...a romu v dane oblasti je malo
0/0
31.3.2006 5:04

Trinecak30

Re: Ja bych to tak cerne nevidel.
...neni to zadny Cheb ani Ostrava
0/0
31.3.2006 5:05

Kuzel

Slovaku uz je v CR vic nez moc!
Takze berou Cechum praci. A pak proc ta nezamestnanost. V CR je prilis slovenskych pracantu a zcela zbytecne. Pokud uz Cesko stoji o tolik pracantu z vychodu, pak proc dava prednost jen jednem??? Ostatni narody pak nemaji sanci!! protoze jim to vemou Slovaci. Mozna by bylo na miste zavest vuci Slovensku pracovni omezeni, jako to udelal Nemecko vuci Cesku.
0/0
31.3.2006 0:06

Marx

Re: Slovaku uz je v CR vic nez moc!
Ty si stale nic nepochopil. Vetsina lidi na pracaku nema praci ne, protoze by nemohla zadnou najit, ale protoze proste pracovat nechce... A nas bohaty socialni system jim nahrava, viz muj prispevek nize. Kdyz muzou cizinci cestovat za praci, proc bynemohl i Cech? Navic v ramci vlastni republiky? Vyhodou Slovaku je absence jazykove bariery. Mohou delat v bankach, na postach, v obchodech... Ostatnim cizincum by si tam tezko rozumnel :o)
0/0
31.3.2006 1:21

Ten

Re: Re: Slovaku uz je v CR vic nez moc!
Jasne Slovacku co pise cestinou. Chranis si pouze svoji vlastni prdelku :)
0/0
31.3.2006 1:25

inedible

Re: Re: Re: Slovaku uz je v CR vic nez moc!
byls nekdy na pracaku? zajdi si tam a poslechni si partu, ze ona za tak malo takovou praci nebude delat, ze radsi budou na davkach. takze kdo ma robit, kdyz se cechum nechce? slovaci a ukrajinci. prace je vpysk
0/0
31.3.2006 8:01

Alena

Re: Re: Slovaku uz je v CR vic nez moc!
Přesně tak, našim nezaměstnaným Čecháčkům je prostě výplata dělaníka málo. Těch co chtějí pracovat a nemohou sehnat práci je minimum, ostatní jen makat nechtějí....
0/0
31.3.2006 8:38

ALOIS.AMERICAN

POLACI A SLOVACI
VLADA BY MELA UDELAT ZAKON,90%domacich a zbytek dostat z druhych zemi.protoze pak kazdy odejte a nahrabe a vy zase zustanete v duzich.tady jde o prace,tak srat na jine protoze POLACI CI OSTATNI VAM PRAC E NEDAJI
0/0
30.3.2006 23:40

Marx

Re: POLACI A SLOVACI
Ale prd, tak by to resil jen hloupy socialista. Regulace, regulace. Zakladem EU je volny pracovni trh a pokud chceme, aby se nasi lidi dostali na ostatni pracovni trhy, tak musime zase ostatnim umoznit jit k nam. Jedine systemove reseni je rapidne snizit socialni davky a podporu a po 3mesicich ji nedavat vubec a nabidnout ji pouze v pripade, ze clovek uplynule dva roky pracoval. Prace je vsude dostatek (soude podle toho, kolik zde pracuje cizincu), tak kdo chce, prilezitost ma. Soucany problem je, ze jestli nekdo voli mezi 7000Kc na podpore nebo 8000-10000Kc jako plat, tak si vezme tu podporu a je hezky v teplicku. A az jsou volby, tak znovu podpori socialisty, aby to tak zustalo. Je potreba, aby se rozhodovali mezi 0Kc a temi 8000Kc. A at uz by praci vzali nebo ne, tak by aspon envysavali stat a zbyly by penize na rozumejsi a potrebnejsi veci, bnez na podporovani flakacu...
0/0
31.3.2006 1:15

Ten

Re: Re: POLACI A SLOVACI
Ostatnim? Spis Polakum a Slovakum ne? Ostatne se jedna o 2 velmi blizke kamaradicky postkomunistu z ODS!
0/0
31.3.2006 1:23

eliska

Re: Re: POLACI A SLOVACI
jedine reseni jak donutit prace schopny pracovat, donutit je odejit, v nejhorsim nechat umrit hlady.........jinak vznikne vobluda, a dojde k nechtenemu prelidneni zeme, protoze pracoviti co lenochy nahradi je na danich ze sveho nizkeho platu neuzivi...
0/0
31.3.2006 3:46

Tom-77

Tak nevím kde
klesne nezaměstnanost jestli u nás a nebo v Polsku a na Slovensku.
0/0
30.3.2006 20:59

condomer

Re: Tak nevím kde
no u nás rozhodně ne, myslíš, že ciguni budou robit??
0/0
30.3.2006 21:23

Karelur

Nenažraní
Pro zodpovězení otázky, proč korejci staví fabriku u nás a nikoliv na Slovensku doporučuji přečíst si článek "Nenažraní" v SK časopise Plus 7dní.
0/0
30.3.2006 20:29

u

Re: Nenažraní
Také je je dobré zamyslet se nad tím, proč trvali na tom, aby fabrika stála blízko slovenských a polských hranic a proč si vynutili slib, že jim stát postaví dálnici od fabriky na Slovensko.
0/0
30.3.2006 20:53

Marx

Re: Re: Nenažraní
Korejci mohli pozadovat, co chteli. Byla blbost nasich papalasu, ze jim na vsechno kyvli. Ale proc ne, vzdyt i v kerejske prdeli je hezke teplicko,ze?
0/0
31.3.2006 1:09

Spionator

A je to tady :)
Že v té fabrice budou dělat Češi, že se ta investitce vrátí a že je tato investiční pobídka nastavena pro náš stát výhodně už snad věří jenom socialisti.
0/0
30.3.2006 20:02

zahryd

POLÁCI SLOVÁCI A VŠI BĚŽTE PROSÍM DOMŮ !!!!!!!!!!
0/0
30.3.2006 17:02

jana zo salasa

Re: POLÁCI SLOVÁCI A VŠI BĚŽTE PROSÍM DOMŮ !!!!!!!!!!
No len ich požeň odtiaľ. Sú to kur*y chcú robiť, a živiť sa prácou v dnešnej dobe nie je rozumné. Nedaj bože, že niektorí z nich bude šikovnejší ako Ty.
0/0
30.3.2006 18:55

Marx

Re: Re: POLÁCI SLOVÁCI A VŠI BĚŽTE PROSÍM DOMŮ !!!!!!!!!!
Omlouvam se za nej :o) Slovaci a Polaci pouze vyuzivaji sance, to jim nemuze mit nikdo za zle. Pokud chceme, aby v tech tovarnach delali predevsim Cesi, tak je musime sami motivovat. A to tim, ze snizime socialni davky, aby se vyplatilo pracovat i za nizsi mzdy. V MoravskoSlezskym kraji je nvysoka nezamestnanost a stejne se do tovarny udajne hodi malokdo a berou se tam Slovaci a Polaci. To snad maji vsichni ti lidi, co berou podporu obe ruce levy? Taky by me zajimala struktura tech nezamestnanych. Nejspis v ni bude tvorit vetsinu nase slavna mensina...
0/0
31.3.2006 1:08Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.