Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Bydlí levně, ale jsou v pasti

Užívají si privilegia, o kterém mohou statisíce jiných jen snít. Přesto se i oni potýkají s absurditami, které přináší regulovaný trh s byty v Česku. Manželé Ivana a Ondřej Daczičtí platí za stočtyřicetimetrový byt v centru Prahy 5500 Kč měsíčně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

= p e c h a =

jak?

www.stedryvecer.cz >-(Y)

0/0
26.5.2006 14:00

Swooppy

Deregulace - zaklínadlo pro zlevnění nájmů...opravdu?

Bydlím již 22 let v jednom bytě na Praze 7.Byt jsme jako rodina dostali ještě za minulého režimu.3+1 cihla.V té době jsme platil nájem 350 kčs/měs../Nedávno jsem našel starou složenku:)/.Po revoluci se nájmy postupně zvedaly.Ze státního bytu se stal byt s regulovaným nájemným.Před 2 roky nám nájemné dosáhlo na částku 3020 kč.Přesto nám bylo vysvětlováno,že nájemné které se vybírá nestačí ani na pokrytí oprav.Před těmi 2 roky jsme dostali nabídku jako /privatizace/ družstvo ten dům koupit.Neváhali jsme a odkoupili.Při stanovení odvodů do fondu opravv /5 patrový dům-3 partaje na patro/ jsme dohodli částku 2000 kč.Ještě nižší než původní nájem.Přesto jsme už dům omýtli,opravili střechu a chystáme se na stoupačky.Vzali jsme úvěr na 5 let,se splácením nejsou problémy.Ano,negenerujeme zisk.Přesto nám to nižší placení na opravy stačí.Proč tedy majitelé domů tvrdí,že regul nájemné nestačí ani na opravy,když my jsme dokázali opak?Nebo jsou oni jiní než mi?Horší hospodáři?

0/0
24.5.2006 8:23

LEOS

Re: Deregulace - zaklínadlo pro zlevnění nájmů...opravdu?

NO, JO, ale kde je ZISK. Nekze přece, aby vlastnil někdo nájemní dům, lítal kolem něho ,zařizoval plno věcí a regul.nájemné mu stačilo pouze na nejdůležitější opravy. Majitelé musí z nájemného pokrýt - běžné opravy-udržovací práce na domu-něco málo spořit na větší opravy(střecha,elektroinstalace,okna aj.) a měli by mít i úměrný přiměřený zisk. To,ale převi z 20Kč/za m2 vybraného regul.nájmu asi opravdu nelze.

0/0
24.5.2006 9:14

Lukas

Re: Deregulace - zaklínadlo pro zlevnění nájmů...opravdu?

Pokud je zisk s podnikani mensi nez objemu investice 5% nevyplaci se.

Podivejte se kolik vynasi napr. indexove investice do akcii apod.

0/0
24.5.2006 9:17

jbroz50

Re: Deregulace - zaklínadlo pro zlevnění nájmů...opravdu?

Přičtěte si k tomu co platíte na opravy také to, co jste zaplatili za nákup domu - resp. to, co byste měli zaplatit na volném trhu. A pak to rozpočítejte na 50 let a přidejte k tomu cca 5% úroků z úvěru. A až to celé budete mít, tak to zvyšte o min. 5% zisku, který je nezbytný pokud se o to vůbec někdo má starat.

Jo a nezapomeňte připočítat všechny služby (včetně např. služby správce aj.), které jste platil v nájmu a nyní je platíte zvlášť. Pokud Vás celková částka vyjde pod 10 tisíc, tak to bude zázrak.

0/0
24.5.2006 9:28

Datel

Re: Deregulace - zaklínadlo pro zlevnění nájmů...opravdu?

Jednoduchy vypocet - 2 roky * 2000 * 15partaji = 720 tisic. Zaplatili jste fasadu, strechu a stoupacky. I pri nesmyslnosti srovnavani najmu s fondem oprav by me dost zajimalo, kolik jste si teda museli pujcit + kolik za pujcku splacite.

Pokud opravy hradite pujckou, pak jste opravdu dokazali opak :-))

0/0
24.5.2006 9:57

assco

Re: Deregulace - zaklínadlo pro zlevnění nájmů...opravdu?

Promiňte, ale pokud chcete uvádět nějaké informace, uveďte je celé, třeba kolik stály jednotlivé položky, abychom si mohli udělat představu o rozsahu, oprava střechy je jedna vyměněná taška, fasáda -myslíte opravu včetně lečení, nebo jen z lana a z čeho hradíte další poplatky např. pojištění. Rád se poučím. Majitel nemovitosti

0/0
24.5.2006 12:56

Bohous267

Re: Deregulace - zaklínadlo pro zlevnění nájmů...opravdu?

Když si někdo koupí byt (podíl domu), platí do fondu oprav, který se týká společných částí domu. Byt si každý udržuje sám podle svých schopností a možností. Teď si tyto dvě částky sečtěte a kam se asi dostanete? U regulovaného nájmu bych čekal, že si nájemce bude udržovat byt k obrazu svému na vlastní náklady. (což velká část nájemníků činí)

0/0
24.5.2006 15:02

ja

Re: Deregulace - zaklínadlo pro zlevnění nájmů...opravdu?

Za ty prachy, co davate do fondu oprav se barak udrzovat da bez problemu, presne jak popisujete. Ale pokud do toho nekdo investoval a pronajima to, tak chce, aby mu to neslo !!ZISK!!. Zkuste si trzni cenu bytu vynasobit rocnim vynosem (v diskusi se zminuje minimalne 5 %), podelit to 12 mesici a budete asi prekvapen(a).

0/0
25.5.2006 8:53

nebydlící

Perverzní socanská bytová politika...

Perverzní a prohnilá bytová politika socanů, ovšem dle Jiřího Paroubka jde o utužení, připadně posílení sociálního smíru.

Představuje si to asi takto: Mladá rodina bez auta, nejezdící na dovolené bude dál bydlet v garsonieře za tržní nájem, zatímco bohatý pán ve středních letech se Superbem a pravidelně létající na Kanáry bude bydlet v bytě 6+1 za regulované nájemné.

Ať žije sociální smír!

0/0
23.5.2006 16:10

barbudo

Re: Perverzní socanská bytová politika...

... až mladá rodinka půjde do penze, třeba taky bude bydlet ...

0/0
23.5.2006 20:22

Datel

Re: Re: Perverzní socanská bytová politika...

a hele, uz i Barbudo se k vyhodam regulace zacina stavet skepticky :-D

0/0
23.5.2006 21:18

barbudo

Re: Re: Re: Perverzní socanská bytová politika...

... jaká regulace zas?

... mladí nic nestaví a tak nebydlí ...

... chtěli by jen někoho jiného vyhnat ...

... revoluční súdruhovjá ...

0/0
23.5.2006 22:24

Datel

Re: Re: Re: Re: Perverzní socanská bytová politika...

mel by jsi s tema drogama prestat Barbudo, hrabe ti z nich ;-)

0/0
23.5.2006 22:52

Good God

Hmm...

Celý svůj život jsem bydlel v Praze na Žižkově v domě s regulovaným nájemným. V březnu jsem si koupil byt (hypotéka) zase na Žižkově - 46 m2. Platím do fondu oprav 45 Kč/m2 a v domě se za 15 let s tímto nájmem opravily: stoupačky (voda i kanalizace), nový rozvody el, plynu, data; nová střecha, rekonstrukce vnitřních prostor, sklepů, dvora (zahrady). Tento a příští rok budou eurookna a zateplení obou fasád. U starýho domu investovalo naposledy OPBH někdy v 70. letech kobereček u dveří. Nájem o 8 Kč/m nižší. Ať mi nikdo netvrdí, že z regulovanýho nájmu se nedají opravovat ani nejnutnější věci.

0/0
23.5.2006 12:47

Ing.Lanek

Re: Hmm...

No tak to je absurdní NESMYSL

To by těch 45Kč/měs . fond oprav museli nájemníci spořit od roku 1950.

To co zde pisatel tvrdí je nesmysl. JÁ PLATÍM V DĚČÍNĚ FOND OPRAV 980Kč/m  a to mám byt 2+kk. Byty 3+1 platí 1190,-Kč/m. VŽDYŤ JEDNO PLAST. OKNO STOJÍ V PRŮMĚRU 6000,-kČ.

Při těch lží to trošku pan pisatel přehnal (elektroinstalace, stoupačky, okna atd.atd.) - ještě zapomněl zlaté kliky a video domo telefony.MAJITELŮM DOMŮ SE NEDIVÍM. TO CO VYBEROU Z REGUL.NÁJMŮ JE FAKT MÁLO. Ztráty by jim měl doplácet stát.>-

0/0
23.5.2006 14:15

Milan

Re: Re: Hmm...

Zrejme jsi prehlednl nasledujici fakt.

45czk/month * 46 m2 = 2,070 czk/month.

Takze to zas takovy nesmysl neni... navic v tomto pripade nemusi jit o regulovany byt, toto je pouze prispevek, bez energii atd...

0/0
23.5.2006 14:38

Ing.Lanek

Re: Re: Re: Hmm...

TAK TO JO. To jsem přehlédl. OMLOUVÁM SE. Tak přes 2000Kč do fondu oprav je až dost. JE NUTNÉ SI, ALE UVĚDOMIT,ŽE JE TO TEDY POUZE FOND OPRAV. Vždyt toto ani některé regul.bytzy neplatí, co platí ten pán pouze do fondu oprav.

0/0
23.5.2006 18:55

jbroz50

Re: Re: Re: Re: Hmm...

A především tam nepřipočítal pořizovací náklady, tj. minimálně k tomu musí přičíst splátku hypotéky. Pak je to už úplně o něčem jiném.

0/0
24.5.2006 9:32

Good God

Re: Re: Re: Re: Re: Hmm...

Samozřejmě pořizovací náklady jsem do toho nezapočítal - to by taky bylo irelevantní, protože z nich těží pouze bývalý majitel bytu, ne ten dům. Těch 2070 platím jen fond oprav, samozřejmě vše co je uvnitř bytu (kromě oken a stoupaček) je moje věc. Ale to byla v předchozím regulovaným nájmu u italský majitelky taky. U ní vznikaly jiný absurdity - když mi v bytě odešel sporák, a já jí oznámil, že si kupuju novej (a tím pádem nechci platit dál pronájem sporáku - o koupi z její strany jsem se ani nepokoušel) tak mi oznámila, že s výměnou souhlasí za předpokladu, že sporák mnou koupený do jejího bytu bude její a já ho tam pří případném opuštění bytu budu muset nechat. Takže jsem sháněl před stěhováním po bazarech starej sporák...:o)

Pointa je ta, že regulovaný nájemný je špatný, protože znevýhodňuje jednu skupinu obyvatel vůči jiným, ale jeho výše rozhodně není tak ubohá, jak majitelé křičí (alespoň ne v Praze).

PS. A co privatizace bytů v 90. letech? To nikomu nefér nepřijde?

0/0
25.5.2006 10:45

standik007

Re: Re: Hmm...

stat? jakej stat? stat snad vydelava penize? kdyby to zaplatil stat, tak to zaplatim ja a ty a proc bych mel nekomu platit za bydleni? kurna to jsou zase socialisticky reci

0/0
23.5.2006 20:13

Datel

Re: Hmm...

Mno a co treba rekonstrukce jadra (resp. koupelny a WC)? Nebo kuchynska linka, radiatory, atd..? Majitel si je zaplati taknejak mimo fond oprav, najemnik je necha chatrat.. Font oprav slouzi k udrzovani domu ne bytu. Ovsem majitel, pokud nechce vlastnit ruinu, musi drzet v poradku taky samotny byt.. Krom toho ma majitel regulovaneho bytu, chce-li ho drzet trvale v provozu, hafo dalsich vydaju - pojisteni, soudy s neplaticema, atd - pokud je nuceny do udrzby regulovanych bytu investovat cas, mel by ho taky dostat nejak zaplaceny - dovedu si predstavit, ze pri vetsim mnozstvi bytu je to ekvivalent plneho uvazku. S regulovanym najmem se toho opravdu moc nenadela. I kdyz bude majitel delat charitu, ma se co ohanet aby s tema penezma dum moc nechatral..

0/0
23.5.2006 16:07

Good God

Re: Re: Hmm...

Asi se na mě teď vrhnete všichni, ale myslím si, že určitá regulace trhu s byty by měla být pořád, ale měla by platit pro všechny nájemníky bez ohledu jestli dekret mají nebo ne. Jinak Praha dopadne jak Londýn. Nebo blíž - podívejte se na Karlovy Vary - při absolutní deregulaci nájemnýho by se Praha mohla přejmenovat na Praga a oficiální úřední jazyk zvolit italštinu...co vy na to? A my češi se stáhnem tam, kam patříme - na venkov a na Jižňák. Jestli si někdo myslí, že deregulace nájemnýho sníží ceny tržního, tak je hodně naivní.

0/0
25.5.2006 11:06

nebydlící

Re: Hmm...

A pointa je tedy kde.

Že hodláte svůj byt za tuto cenu pronajmout?

0/0
23.5.2006 16:08

musík

zrušit regulaci!!!!!

JEDINÝM ŘEŠENÍM JE ABSOLUTNÍ UVOLNĚNÍ NÁJEMNÉHO A ZRUŠENÍ REGULACE. Teprve potom si nájemníci budou více vážit bydlení a nájemného a majitelé domů se nebudou moci na co vymlouvat a budou domy zvelebovat.

NABÍDKA - POPTÁVKA!!

0/0
22.5.2006 21:45

Bonelord

nechapu, proc by socky meli bydlem ve 140 metrovem byte v centru Prahy.

8-o8-o8-o At tahnou do bytu, ktery odpovidajejich situaci!;-€

0/0
22.5.2006 17:38

Břetislav

Regulace je správná, jen nastavit pravidla

Regulace by se měla týkat jen důchodců a rómů, zbytek má na to aby bydlela v tržním nájmu. Navrhuji tedy veškeré městské byty prodat nájemníkům a z ušetřených peněz pro tyto výše zmíněné sociální skupiny stavět byty. Neříkám že stavět 140m2 byty, ale stačí malý do 100m2 s tím, že kuchynskou linku a dalšíé vybavení by si musely platit už nájemníci aby to bylo spravedlivé vůči tržním nájemníkům.

0/0
21.5.2006 15:35

ty blbe

Re: Regulace je správná, jen nastavit pravidla

chces duchodce zahnat na jatky ?

0/0
22.5.2006 0:16

cascavel

Re: Re: Regulace je správná, jen nastavit pravidla

Zkus si jeden z těch domů s regulovaným nájemným koupit a uvidíš. Můžeš ty opravy dotovat z důchodu.

0/0
22.5.2006 13:17

german

Re: Regulace je správná, jen nastavit pravidla

tvuj dedek je duchodce8-o

hod ho do popelniceR^zase jeden ceskej

0/0
22.5.2006 0:22

milan777

Re: Regulace je správná, jen nastavit pravidla

ses nejakej podelanej komous ne? cigany co nepracujou vyhnat, ostatni at si bydleni zaplati, duchodcum staci mensi byty s mensim najemnym, nevim proc by meli bydlet ve 100 metrovem bytu uprostred prahy,

0/0
22.5.2006 14:01

Hater

Omyl ty nulo, komančové žádné sociální dávky nikomu nedávali, byla pracovní povinnost i pro cikány, jinak skončili v base za příživu. Soc. dávky pro nemakačenka zavedla až ODS za Jindry Vodičky a zvyšovala až ČSSD.......

0/0
22.5.2006 15:10

regulovaný nájem

regulovaný nájem je nejnižší možná hranice, ale neznamená, že se nájemník nemůže dohodnout na vyšším nájmu.

0/0
20.5.2006 8:17

jh

a do třetice

99% SVJ v Plzni a okolí - společenství vlastníků vzniklých při prodeji bytů do osobního vlastnictví - si určilo fond oprav do 20 Kč/m2 a nedbá varování, že dnešní regulované nájemné (v Plzni 27,- kč/m2) zdaleka nestačí ani na údržbu domů.PS: poplatek za správu vyjde do 150,- za byt tj. max. 2 Kč za metr.

  

0/0
19.5.2006 16:34

Kio

Re: a do třetice

To je blbost. Mam byt v OS - 32m2 panel a platim 1300 (fond oprav, spolecne prostory, popelnice, prispevek, atd.). Dokud jsem byl v druzstvu (SBDS, spravuje i byty v OS), platil jsem navic asi 200Kc (plusminus) za odpis bytu. Z techhle penez neni mozne udelat vsechny aktualne potrebne opravy - tj. nova okna, lodzie, vysparovani, uprava vytahu aby odpovidal EU norme - tj. obsahoval vnitrni dvere. Zateplovat barak nastesti vzasade neni potreba. Vetsina sdruzeji si bere uvery (!!!), neco pravdepodobne financuje i stat a EU dotacema. Okna + stavebni prace vyjdou pro druzstva relativne levne - slevy v radu desitek procent za odebrany objem.

0/0
19.5.2006 17:14

Kio

Re: Re: a do třetice

OS = OV s preklepem

0/0
19.5.2006 17:31

jh

Re: Re: a do třetice

Pane je v pořádku, že si sdružení bere úvěry - to může každý, stejně tak žádat o dotace(tam bych ale řekl, že dotace se vztahují převážně na paneláky). Co je to aktuálně potřebná oprava - ta co se musí udělat do 3 měsíců, do roka, do 5 - ti let ? Minimum  z těch několika stovek SVJ o kterých mám přehled má fo větší než 20,- Kč /mě .Jinak 15 let děláme sw pro správce bytů, který pak nadále opečováváme, takže o těchle číslech navzdory Vašim pochybovačným slovům mám celkem slušný přehled. PS: na druhou stranu je třeba vidět, že majitel nájemních bytů, se musí postarat i o vnitřek bytů ( toho se fond oprav u družstevních bytů a bytů v OV netýká)

 

0/0
24.5.2006 11:42

ja

Re: Re: a do třetice

Za 20 Kc/m2 se vsude v okoli ty baraky bez problemu udrzuji a dokonce viditelne zlepsuji.

PS: Vytahy nemame (nastesti), okna v byte jsou starost kazdeho majitele zvlast, balkony jsou opravene, prave se zatepluje a sparuje.

0/0
25.5.2006 11:03

Tomáš Marný

Re: a do třetice

Poplatek za správu do 150,- za byt - a copak ten správce za tuhle částku odvede? 1x ročně rozpočítá teplo, vodu, výtah? 1x za 5 let (možná) objedná revizáka elektriky? Lehkoživky ze správcovských firem bych hnal svinským krokem...

0/0
23.5.2006 23:03

jh

a naopak SBD

A naopak SBD v Plzni a okolí ( byty postavené většinou po roce 1958 ) mají fond oprav, včetně správy apod. poplatků do 20Kč/m2. A domy stojí - nějak se udržují a jejich kvalita je dána osazenstvem vchodu a ne výši fondu oprav.

0/0
19.5.2006 16:31

jh

a čím to je, čím to je

že družstevníci v bytech LBD ( všechny domy postavené do II.světové války ) platí včetně správy a režie v Plzni do 20 Kč / m2. Když k tomu přičtu zisk z nebytů a rozpočtu ho na 1 m2 bytu je to tak 5 Kč k tomu. A pořád jsem pod úrovní regulovaného nájemného 1 .kategorie - cca 27,- Kč/m2 . A domy dostávají postupně fasády, výtahy, plastová okna tua tam i střechy.

0/0
19.5.2006 16:20

Kio

Re: a čím to je, čím to je

Rekni mi prosimte adresu jednoho z tech domu, kde lidem stacilo 20Kc/m na spravu a rezii a dokazali z toho nasetrit na novou stukovanou fasadu. Chci se na ten barak jit podivat.

0/0
19.5.2006 17:30

jh

Re: Re: a čím to je, čím to je

Prokopova 15, Plzeň např.byt 67,20 m2 fond oprav 600,- režie+správa 213,-. Klatovská tř. 20, Plzeň např. byt 108,93 m2 fond oprav 1092,- režie a správa 213,- .Upozorňuji jde o byty 2. kategorie ( nemají ÚT ) a cca 1/2 fo je nutno přidat jako jejich podíl ze zisku z nebytů. Jinak 15 let děláme sw pro správce bytů, který pak nadále opečováváme, takže o těchle číslech navzdory Vašim pochybovačným slovům mám celkem slušný přehled.

0/0
24.5.2006 11:32

ChorcheCh

Re: a čím to je, čím to je

Plzeň neni centr Prahy, kde se všechny opravy kurevsky prodraží, navíc tyto domy jsou zařazeny do památek, takže nelze použít běžných materiálů, standartních oken, střecha- pražskej prejz kde jedna taška složená ze 3 dílů stojí 90 kč....

0/0
20.5.2006 11:07

Mgr.Janek Petr

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

TÉMĚŘ CELÝ NÁROD, I PROSTÍ LIDÉ, KTEŘÍ NEVLASTNÍ DOMY CHTĚJÍ DEREGZULACI A UVOLNĚNÍ TRŽNÍHO NÁJEMNÉHO. Toto tvrzení je znatelné i z veřejného mínění. = přes 70% respondentů chce uvolnit trh z byty a jsou proti regulaczi. JEDINÝ KDO SE BRÁNÍ JE skromný pan KŘEČEK a NÁJEMNÍCI, KTEŘŽÍ BYDLÍ V REGUL.BYTECH. Zrušte regulaci = tržní nájemné bude menší, doby se začnou opravovat a majitelé i nájemníci si nemovitostí budou více vážit !!! !!>-!!

0/0
19.5.2006 13:58

Hater

Ano, každému, kdo nemá potom vyšší sociální dávky, takže budeme ze svého sponzorovat cikánům putyky ještě větší měrou než dosud!!!

0/0
22.5.2006 15:27

Isbjoerna

jsou v pasti kommunistickych struktur

"Trvale nás ohrožují na majetku, zdraví a životě," stěžuje si Daczický.

0/0
18.5.2006 22:05

german

Re: jsou v pasti kommunistickych struktur

maji co chteli, koho si zvolili, kolik charakternich zabili, zavreli, okradli

svadejte kotelnici vsechno jen na sebe

0/0
18.5.2006 22:26

ledig1

Regulovaní milionáři kradou ze státního rozpočtu

Milionářů co bydlí v regulovaném nájmu je v Praze desetitisíce. Jejich náklady bydlení platí stát prostřednictvím obcí ze tvých daní. Regulovaní milionáři jsou natolik vlivní, že si prosadili již 17 let po sametu, aby ti nejchudší daňoví poplatníci platili ze svých daní náklady bydlení milionářů.

0/0
18.5.2006 22:02

miramare

Titulek článku je špatný.

Měl by znít: "Celý život si váleli svoji regulovanou (_._) v cizím bytě a za cizí peníze, chodili chlastat, v poklidu si budovali chatku, jezdili k moři a ostatním se z plna hrdla smáli."

" A teď náhle  ti minulým režimem protěžovaní ubožáci zjistili, že Boží mlýny melou."

0/0
18.5.2006 20:56Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.