Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Čtvrteční ráno v Ruzyni: co minutu letadlo

Minulý čtvrtek na pražském letišti vzlétlo nebo přistálo 628 letadel. To je číslo, které tu ještě nebylo. Absolutní špička vyvrcholila na letišti mezi osmou a devátou ráno, kdy za hodinu průměrně vzlétlo či přistálo 50 strojů, tedy téměř každou minutu jedno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Thyronx1

Letat se musi..

Kazdou minutu pristavaji letadla na mnoha mistech sveta, nekde mnohem casteji ( na ruznych pristavacich drahach). Nemyslim ze by v centru Prahy rusily vic letadla nez provoz aut na komunikacich. V blizkosti letiste zajiste.Ja bydlim blizko vojenskeho letiste a to je znacne horsi, nez civilni letadelka stredni velikosti.

0/0
27.6.2006 1:24

buhvol

terminál 2

zatím zeje relativní prázdnotou... zátím :-)

0/0
26.6.2006 14:32

Mac2

Hluk

Je fakt, že za dobrým oknem jde ten hluk kromě bezprostředního okolí vydržet. Ale co větrání? A co pobyt venku? Včera jsem byl v Šárce, což je jedna z mála rekreačních oblastí v Praze. A žádná sláva. Hluk mě dost štval. O tom, že je Ruzyně daleko od města nemůže být řeč. Je 9 km od Pražského hradu - obří mezinárodní letiště!!! Nechápu, proč kvůli ziskům jedné firmy (správa letišť), které navíc po privatizaci potečou do ciziny, má hlukem trpět stále víc a víc lidí (dnes cca 20% obyvatel Prahy). A jen totální naivka uvěří tomu, že se po dostavbě paralelní dráhy výrazně sníží provoz na dráze mířící na P5.

0/0
26.6.2006 13:08

Dejf

Re: Hluk

Bydlel jsem v Cimicich, coz je oblast pro priblizeni k draze 24 dost vyuzivana celych 20 let a ze by to bylo k nevydrzeni, no nevim :))) Zkuste se nekdy podivat na letiste v Hong Kongu :))

0/0
26.6.2006 13:22

Mac2

Re: Re: Hluk

Ale jo, vydržet se to dá. Tady jde ale i o to, proč mám snášet nadbytečný hluk, když z toho já nebudu mít nic a můj stát taky skoro ne. Smát se bude akorát zahraniční vlastník. Jak už tu někdo psal: proč nemít za domem třeba moderní skládku pro odpadky z celé Evropy, ta skoro taky nevadí... Poměr příjmy/náklady (včetně zdravotních) je podle mě u letiště Praha špatný. Jinde v Evropě si svého životního prostředí cení mnohem víc. Češi jsou jak pradávní divoši ochotní za pár korálků tolerovat cokoliv (viz. skládky německého odpadu).

0/0
26.6.2006 13:33

roba

Re: Re: Re: Hluk

No ten odpad není moc dobrý příklad, protože to celé bylo nelegální, a to jak u nás tak na německé straně.

Jinak ČR by na rušném letišti samozřejmě profitovala, to není jen o ČSL, ale o všech těch návazných službách, které patří k velkému mezinárodnímu letišti. Krom toho, i když je firma zahraniční, platí daňe u nás (tedy alespoň většinou).

Srovnávat letiště se skládkou odpadu je demagogie.

0/0
26.6.2006 14:13

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Re: Hluk

Není to žádná demagogie, v podstatě je to totéž. Když u Prahy zřídíte smetiště pro půlku Evropy jistě to taky přinese řadu pracovních příležitostí, daní ...... akorát to životní prostředí a obyvatelstvo tím utrpí. S letištěm které je přestupní pro zahraničí je to stejné. 

0/0
26.6.2006 14:25

roba21

Re: Re: Re: Re: Re: Hluk

Právě že není. Skládka odpadu má neporovnatelně horší vliv na životní prostřední než letiště, jehož vliv spočívá pouze v nějakém tom hluku a zanedbatelném (pro městskou aglomeraci) množství splodin z letadel. Mimochodem množství pracovních příležitostí skládky a mezinárodního letiště taktéž není provnatelné. Tj. toto srovnání je z mého pohledu čistá demagogie

Jak jsem už psal někde dříve, zkuste si bydlet na rušné ulici v centru Prahy a řekněte mi kde je více hluku - tam nebo v Suchdole?

Pokud chce člověk klid a ticho, nemá bydlet ve mšstě, ale na venkově.

0/0
26.6.2006 14:31

buhvol

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hluk

Jak řekl nedávno jeden architekt na ČT24, Česká republika je tak malá, že se podobá jednomu městu, ve kterém je spousta parků ;-)

0/0
26.6.2006 14:34

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hluk

Princip je naprosto stejný, žádná demagogie v tom není. Obojí je služba pro zahraniční obyvatelstvo, která přináší ekologickou zátěž domácímu obyvatelstvu. Obojí je naprosto zbytné a nežádoucí pro domácí obyvatelstvo, i když z obojího bude mít jisté výhody tak negativa jednoznačně převažují.

Kromě toho, debata jestli je horší letiště nebo skládka je hodně diskutabilní. Letiště svými negativními vlivy např. zasahuje mnohonásobně větší území. Ale tohle se dá těžko srovnávat.

0/0
26.6.2006 14:44

roba21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hluk

Evidentně se neshodneme, můj pohled na věc je prakticky úplně opačný:

Ekologická zátěž letiště a skládky je neporovnatelná, nedokážu zde argumentovat čísly - nejsem odborník, ale zdravý rozum mi říká, že několik hektarů odpadu bude vždy zásadním způsobem horší než trocha hluku a splodin v městské aglomeraci.

Letiště je služba i pro domácí obyvatelstvo a rozhodně má pro místní větší ekonomický přínos než pro kohokoliv jiného, je to služba nezbytná a velmi žádoucí (to že třeba Vy nemusíte cestovat neznamená, že nemusí nikdo - je mnoho občanů ČR, kteří musí a větší dostupnost světových destinací je pro ně tedy jednoznačné pozitivum), ani jedno z toho se o skládce zahraničního odpadu vskutku říct ned. Taková skládka má i minimální ekonomický dopad - kolik může mít skládka obrat a kolik asi letiště? Kolik zaměstná lidí skládka (pár bagristů) v porovnání s tisíci pracovními pozicemi na letišti a v souvisejících službách?

0/0
26.6.2006 16:58

roba21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hluk

Jinak musím znovu opakovat co jsem řekl už dříve - já jsem v Suchdole

byl prakticky každý den ještě donedávna a v porovnání s mým bydlištěm

(5min od centra) je tam krásný klid. Co bych tedy měl říkat já? Zakázat

auta a tramvaje, vlaky a autobusy? Zastavit jakékoliv rozšiřování

dopravní infrastruktury?

0/0
26.6.2006 16:58

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hluk

1) Nejsem proti letištím ani jiným dopravním stavbám, jsem jenom pro to, aby letiště byly dál od husté zástavby městské aglomerace. Aby letadla zbytečně neobtěžovala ve městech.

2) Když už je letiště u města měl by být jeho provoz omezen a ne naopak donekonečna navyšován geometrickou řadou. Rok 1995 - 3 miliony cestujicích. 2005 - 10 milionů, plánuje se 15-20 milionů ........

3) Město se neobejde bez aut, tramvají atd., to je nutné zlo. Letadla nad městem naopak nemají co dělat, mohou létat (nízko) nad méně obydlenými oblastmi.

0/0
26.6.2006 17:41

Majkyho_pupik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hluk

letiste Ruzyne nastesti zustane a bude se dal rozrustat,protoze je to v zajmu Prahy.jak sem jiz nekolikrat napsal,pokud ti to vadi odstehuj se jinam

0/0
26.6.2006 18:06

Mac2

Re: Re: Re: Re: Hluk

A ještě bychom mohli u nás zřídit skládku radioaktivního odpadu pro celou Evropu. Proč to vláda neprosazuje jako veřejný zájem? Peněz bychom dostali víc, než za to letiště a negativní vlivy na životní prostředí jsou mnohem menší. A havárie? Pravděpodobnost toho, že při tom provozu spadne letadlo rovnou na Staroměstské náměstí je o mnoho řádů vyšší, než že unikne radiace z moderní skládky radioodpadu. Sorry za tento absurdní návrh, ale myslím, že není vůbec absurdnější než to, co se teď děje kolem letiště Ruzyně.

0/0
26.6.2006 15:43

Dr. Fe1

Re: Hluk

R^ Přesně tak. Nejvíc mě štve, že je další expanze letiště prezentována jako veřejný zájem 8-o Jako by bylo veřejným zájeme mít za domem třeba smetiště sloužící pro půlku Evropy. To aby se Praha stala přestupní stanicí je zájmem pouze firem které z toho mají zisky, pro obyvatelstvo to přináší naopak téměř výhradně negativa. Pro cestování z/do ČR současný provoz bohatě stačí a další rozšiřování není třeba. Naopak by měli být stanoveny kvóty pro maximum provozu na Ruzyni. Jenom pro představu: v roce 1995 odbavily kolem 3 milionů cestujících vloni už to bylo přes 10 milonů ....... a plánují 15-20 milionů a víc ....... 

0/0
26.6.2006 14:04

Chamian

Re: Re: Hluk

Ale prosímvás, o zvýšení vytíženosti svých národních letišt se snaží všechny státy světa, a například takové letiště Vídeň a Austria airlines polepilo půl Brna reklamou na výhody odletů z Vídně. Rozvoj letiště je v celonárodním politickém i ekonomickém zájmu každé země a nemám zde čas rozepisovat se proč, ale myslím, že to musí být snad každému jasné. 

0/0
27.6.2006 12:41

tyrael

suchdol

Tak vsichni lide ze Suchdola se mohou bud odstehovat nebo radsi vubec nevychazet z domu, protoze jim tam postavi 6 proudovou dalnici a nad hlavami jim kazdou minutu bude pristavat jedno letadlo. Bohuzel je to nutne zlo jak ulehcit jinym castem Prahy, ale obavytele Suchdola to vedi uz davno, s obema stavbami se pocita uz dlouho. Je mi jich lito,ale bohuzel

0/0
26.6.2006 12:51

roba21

Re: suchdol

Ta "dálnice" ale bude pod Suchdolem, takže je asi moc obtěžovat nebude. A co se týče hluku z letadel, jeďte se tam mrknout a řekněte mi, jestli je to něco tak strašného. Mě to přijde lepší než bydlet třeba na rušné ulici v centru kde celou noc jezdí auta a tramvaje.

0/0
26.6.2006 13:11

zdravy rozum

Re: suchdol

Ta dalnice tam nebude, protoze z porovnani dle proveditelnosti variant Ss a J je to 6-0 pro Ss. Ac RSD a par blbecku v tomto foru chce nebo ne, tak ten jizni nesmysl nema realnou sanci projit, leda by si tech 10mld navic oni inteligenti doplatili z vlastni kapsy.;-D

0/0
26.6.2006 21:57

p.o.p.

Souvisí

to s článkem jenom trochu, ale přece jen se s vámi podělím o zážitek.

Objenával jsem letenky přes internet do Paříže a zpět pro 2 dospělý a půlroční dítě. U Air France cena cca 9 000 Kč vč.všech poplatků, u ČSA cca 12 000 Kč vč. poplatků.8-o Zvolil jsem samo AF! Nejlepší na tom je, že se jedná o stejný spoj tj.stejné letadlo!!

Rád bych podporoval české firmy, ale 3 000 jsou mi přednější.

0/0
26.6.2006 11:31

lili

Re: Souvisí

To je bohuzel normalni. Mam stejne zkusenosti. Letam se Swiss, i presto, ze tuhle spolecnost nesnasim, hrozne rada bych letala s CSA, ale jsou pokazde drazsi.

0/0
26.6.2006 11:51

djdave2

Re: Souvisí

to je normalni lichva ! nic vic, banda ;-€

0/0
26.6.2006 13:08

Jerry Seinfeld

Lichva?

Chytraku, vite vy, co znamena slovo "lichva"? Nadavate na neco, o cem vubec nic nevite. Hlavne ze pouzivate silna slova jako "banda"...

0/0
26.6.2006 14:03

profa

letiště

běžte s rozšiřováním letiště do (Y). To je fakt jak u blbejch na dvorku. Stejný jako s kamiónama. Tranzitní debilové se vším všudy, ještě chybí raketový základny ;-€. My jsem ale blbej národ.>-

0/0
26.6.2006 11:28

231

Re: letiště

Správně. Navrhuji zrušit veškerou dopravu. Ať lidé chodí pěšky.

:-D:-D:-D:-D

0/0
26.6.2006 11:35

p_m

Re: letiště

Tak mi teda řekněte, jak se mám dostat na konferenci do Seattlu? Po souši pěšky a na moři plavat?

0/0
26.6.2006 12:22

Dr. Fe1

Re: Re: letiště

1) Řešením je letiště mimo hlavní zástavbu, kde obtěžuje co nejméně lidí.

2) Řeč je o tendencích vedení Ruzyňského letiště stát se přestupním uzlem. Viz. citace z článku: "Podle Sedláčkové je pro Ruzyni důležitý hlavně rozvoj dálkové dopravy, protože ta přivádí do Prahy cestující, kteří v Praze pouze přestupují" ......... tady není absolutně o co stát, kromě profitu některých firem je to pro všechny ostatní lidi v oblasti Prahy jenom ekologická zátěž - srovnatelná s nárůstem té výše zmiňované kamionové dopravy.

0/0
26.6.2006 12:38

Majkyho_pupik

Re: Re: Re: letiště

letiste v Praze je mimo hlavni zastavbu a vsichni doufaji ze se bude dale rozsirovat a prosperovat:-)takze ti nezbyde nez se prestehovat a prestat tady pokazdy otravovat se stejnyma vyplodama

0/0
26.6.2006 12:42

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Re: letiště

Podívej se na mapu a směr ranvejí, než začneš něco psát. Pro tvojí informaci, letadla nalítávají trychtýřovitě, nejen kolmo na ranvej. Takže je provozem v různé míře zasažená velká část Prahy, občas je k vidění i přelet Hradčan ...... K otáčení po startu do letových směrů taktéž dochází nad Prahou bez jakýchkoliv zábran, přestože právě při těchto manévrech dělají letadla největší hluk ......

0/0
26.6.2006 12:49

Majkyho_pupik

Re: Re: Re: Re: Re: letiště

zasazena cim?mne a asi milionu dalsich lidi v Praze letadla ani jejich hluk nevadi.pokud s tim ty mas nejaky problem,muzes se odstehovat nekam kde letadla nelitaj

0/0
26.6.2006 12:51

jenda

Re: Re: Re: Re: Re: letiště

jo a pristavaji na kulataku v Dejvicich... Ty jsi fakt vtipnej ;-D Pres Hradcany se nikdy nelita! Je to jedna z absolutnich bezletovych zon nad Prahou, kam nesmi bud vubec nebo mozna jen ve velmi vyjimecnych pripadech ani policejni vrtulniky! Natoz dopravni letadla...

Pokud ovsem nesedis na Pankraci, nedivas se na sever, jak pristavaji letadla na Ruzyn "nad Hradcanama", ve skutecnosti ale o par kilometru dale.

0/0
26.6.2006 14:31

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: letiště

Několikrát jsem tam letadlo viděl. Běžná siuace to evidentně není, ale stává se to. Jenom prokazujete svojí ignoraci, když popíráte skutečnost.

0/0
26.6.2006 14:47

sf2

Re: Re: letiště

Jednoduse, udelej si videoprenos, po netu.Usetris a jeste zohlednis zivotni prostredi..:-D

0/0
27.6.2006 13:04

roba21

Re: letiště

Naštěstí to letiště rozšíří ať chcete nebo ne. :)

0/0
26.6.2006 12:24

A

Prumer

"Absolutní špička vyvrcholila na  letišti mezi osmou a devátou ráno, kdy za hodinu průměrně vzlétlo či přistálo 50 strojů,"

Rozumite teto vete? -- Jestlize pristalo 50 stroju mezi 8-9, tak je preci jasne, ze prumer za hodinu je 50 stroju. Nebylo by lepsi napsat mezi osmou a devatou pristalo 50 letadel? -- Nebo chtel autor rici, ze pristalo priblizne 50 letadel? -- je to detail, jenom nechapu, kdyz lze neco rict kratce a srozumitelne, proc lidi kolem toho musi nabalit tunu slov.

0/0
26.6.2006 11:13

Hrach

:-))

Dalsi letiste je sice hezka vec, ale jak to chteji udelat s priblizenim kdyz priblizeni na Vodochodskou drahu se protina s 24 na Ruzyni?? To je blbost. Resenim je paralelni draha na Ruzyni. A trochu vstricnosti od naseho protileteckeho uradu

0/0
26.6.2006 11:11

Dr. Fe1

Re: :-))

Paralelní dráha na Ruzyni je o 1,5 km blíže ku Praze ..... z toho vyplývá další nárůst letecké dopravy v centrálních oblastech Prahy.

0/0
26.6.2006 12:40

Majkyho_pupik

Re: Re: :-))

v centralnich oblastech jako treba Repy, Suchdol...?:-D

0/0
26.6.2006 12:43

ouagadougou

Re: Re: Re: :-))

lidí tam žije dost.

0/0
26.6.2006 13:17

madrfakr

zaprděnost...

To je snad dobře, že se nám letadla nevyhýbají nebo snad někomu chybí železná opona??? Nové letiště, mezinárodní, pro velká dopravní letadla je dost drahý špás, takže rozšířit Ruzyň je logické. Letiště v Milovicích je sice príma nápad, ale vzhledem k tomu do  jakého hysterického oblouku se dostávají některé občanské aktivity kvůli rychlodráze na letiště v Praze, tak už vidím ten mazec při snaze dynamicky propojit Milovice s Prahou:-/:-/:-/

0/0
26.6.2006 10:58

Anonymous

Aspoń k něčemu ten Tvrdík byl

Kdyby to řídil Tvrdík, tak by tady tolik letadel nelítalo.

0/0
26.6.2006 10:52

p_m

Re: Aspoń k něčemu ten Tvrdík byl

;-D;-DR^

0/0
26.6.2006 12:23

Dr. Fe1

To je skvělé .....

.... že máme přímo na kraji města letiště z nějž letadla startují a nějž přistávají přímo přes město a jejich počet roste geometrickou řadou. Ještě nám postavte tu paralelní dráhu a bude ještě šťastnější ;-€ Toho kdo vymyslel radikální rozšiřování letiště v Ruzyni by patřilo pověsit za koule do průvanu ! V 90-tých letech byla obrovská šance postatvit letiště nové, dál od města (Milovice apod), jak se to dělá v civilizovaných zemích, když už staré letiště nedostačuje a u nás se namísto toho rozšiřuje letiště, které přímo sousedí s městem. Rv A navíc si sem přivedeme ještě lidi kteří tady budou jenom přestupovat. ;-€ 

0/0
26.6.2006 10:18

Dr. Fe1

Re: To je skvělé .....

Je to asi tak stejná "čest" jako zřídit si v Praze centrální skládku do který se budou svážet odpadky z celý Evropy. Kromě několika subjektů který z toho budou finančně profitovat, to bude pro všechny ostatní jenom zátěž.

0/0
26.6.2006 10:18

krueger

Re: Re: To je skvělé .....

ty jsi uplne mimo, vcera jsi moc bumbal ...

0/0
26.6.2006 10:36

Meresjev Anton Ivanovic

Re: Re: To je skvělé .....

Pane doktore, tak cerne bych to nevidel. Je to spis na odbornou diskusi :)

0/0
26.6.2006 10:51

Vanguard

Re: To je skvělé .....

Smiř se s tím, že sis prostě dům/byt koupil špatně a udělal chybu...to je život.

0/0
26.6.2006 10:49

Dejf

Re: Re: To je skvělé .....

Pro nekoho je treba naopak blizskost letiste snem :) Zivot spotteru a lidi milujici letadla je holt trosku opacnej nez lidi, kterym vadi par letadel nad Prahou :))

0/0
26.6.2006 11:01

johny265

Re: To je skvělé .....

Jsi uplne mimo. A nejdal jsi byl asi opravdu jenom na ty Ruzini, vid? Co takovy Londyn, New York, Frankfurt...? Tam jsou letiste fakt mimo mesto v "tramtarii". A hlavne - pres Prahu jako pres mesto se lita pokud mozno co nejmin. Vetsinou se pristava od Suchdola a startuje na Jenec nebo naopak...

Chapu, ze bydlet u letiste je neprijemne, ale tak to bylo, je a bude. Vzdycky to nekomu bude vadit, nikdy nepostavis letiste mimo civilizaci.

0/0
26.6.2006 11:10Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.