Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Rusnok: Penzijní systém se nehroutí, řešit se ale musí

Politici se v poslední době věnují v podstatě jediné otázce - a tou je sestavování vlády a řešení toho, kdo vlastně po volbách usedne ve Strakově akademii. Ať to bude pravice, levice, úřednická nebo menšinová vláda i ona se bude muset zabývat otázkou důchodové reformy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

SocPredator

Jak na to?

Zavedení rovné sociální dávky + současným důchodcům doplácet jejich důchod ze státního fondu.

Ostatním to, co odvedli, převést na jejich účty a oznámit jim, že důchod se v jejich případě nekoná, ať se starají sami.

Zrušit MPSV, jeho rozpočet převést na státní fond pro stávající důchodce. Zrušit všechny možné sociální dávky, nahrazeny rovnou.

Pak na to bude věřte tomu nebo ne, jen bude problém, co s těmi byrokraty. Dokud tam ale bude Škromach a oni, tak na reformu rovnou zapomeňte. Je to černá díra na naše peníze!

0/0
3.8.2006 9:35

jkl

Re: Jak na to?

"doplácet ze státního fondu"  a kde by na to měl při rovné sociální dávce a snížení odvodů ten fond asi tak brát?

0/0
4.8.2006 8:00

jajaja00

NEVÍM.....

V r. ´89 jsem odcházel do plného ID a na papíře z té doby mám napsáno 60 % prům. výdělku. Nebyl jsem v žádných rizikových provozech a pod.

DOTAZ: Kolik % PMV je průměrný důchod nyní ? Ať se jdou bodnout s růstem důchodů na papíře. A to se radikálně zvýšily ceny v základním spotřebním koši.

0/0
2.8.2006 22:17

vyzirka

Re: NEVÍM.....

jo jo, socialisticky pracovat, kapitalisticky zit, to by bylo neco ... R^ vzhledem k tomu, v jakem bylo v roce 89 hospodarstvi stavu, muzete byt jeste rad za to, co dostavate ted. pokud by se to melo brat pouze podle toho, co jste behem sve pracovni kariery vytvoril, zcela jiste by se vyse vaseho duchodu nepocitala v desitkach procent soucasne prumerne mzdy R^

0/0
3.8.2006 8:05

jajaja00

Re: Re: NEVÍM.....

...pokud to víte ta "zcela jistě"....

0/0
3.8.2006 8:55

Rejpal

O co mu jde ?

Odcházející šéf nastínil situaci jasně. Sávající průběžný systém je systémem sociální a v podstatě by měl přerozdělit to co se vybere podle stanovených kritérií důchodcům. A to zejména podle toho kolik jich je celkem, kolik do systému každý vložil, za jakou dobu a kolik let bude čerpat do průměrné doby dožití. Tento důchod by při splnění doby a částek měl být vyšší než je minim. důchod. A pokud si někdo chce spořit více,mělo by mu to umožnit jako z mnoha i komerční penzijní připojištění, kde si každý může spořit i s případnou státní podporou. Pokud penzijní fondy i přes státní podporu nejsou dostatečně konkurenceschopné, ať jdou i s panem Rusnokem do (Y).

0/0
2.8.2006 20:18

Ivo Patta

Re: O co mu jde ?

Rejpale, všechno je jinak, pan Rusnok to dobře ví, ale vzhledem k zaměstnavateli (ředitel připojištění v ING) samozřejmě již nehlásá to, co po odchodu z MF ČR.  Vtip je v tom, že žádný z důchodců si svými příspěvky na důchodové pojištění neukládá na svůj důchod, ačkoliv většina, dokonce drtivá, je v této republice  přesvědčena o opaku a zejména ČSSD a její systémem virtuálních důchodových účtů toto jejich stanovisko  jakoby potvrzuje. Skutečnost je taková, že veškeré příspěvky Vámi placené, jsou průběž ně spotřebovávány a to na důchody pro Vaše rodiče.  Jedinou skutečnou investicí na Váš důchod jsou Vaše dobře vychované děti, budoucí plátci daní. Kdo děti nemá, utrhuje ještě podruhé rodičům od úst, protože dostává důchod, na který mu nemá kdo přispívat.  Jak je takové přímo generální ohlupování lidí možné? Již název zákona o důchodovém pojištění je nesprávný  a měl by znít "zákon o důchodové dani". Víte že platíte ze své mzdy o 35% více než si myslíte, t.j. celkem téměř polovinu mzdy?

0/0
2.8.2006 23:26

Buldog

A proč to neřek jako ministr financí?

To by mu bolševicí namalovaný na růžovo pěkně zakroutili krkem

0/0
2.8.2006 15:47

Fantomas

doba dožití

Háček spočívá v jedné věci: proti polovině minulého století se nám prodloužila střední délka života. Ale pozor: pokud prodloužíte dobu dožití ze 70 na 72 roků (o "pouhé" 2 roky), zvedne se doba vyplácení důchodu z 10 na 12 let, tedy o 20%! A tytéž peníze pak v systému chybí.

Cynicky řečeno, průběžný systém byl/je stavěn na "posledních deset let před smrtí". Pokud se dožijeme více, musíme odcházet do penze později. Nebo se spokojit s menšími důchody.

A ještě jedna věc: dnes mladí lidé studují podstatně déle (větší podíl VŠ, studují dva, tři obory atd.). Opět - je to něco pozitivního, ale zároveň tak začnou později přispívat.

0/0
2.8.2006 15:45

A

No to je teda bezva!

"Rozhodně se nedá mluvit o zhroucení systému. Dokud budou aktivní vydělávat, stát vždycky může přijít a přerozdělit peníze ve prospěch těch neaktivních,"

------------------------------------------------------

Nádherná, přímo krystalicky čistá, ukázka socanského způsobu myšlení!

0/0
2.8.2006 14:26

Smějící se bestie

Re: No to je teda bezva!

Ano, přesně o tom celý socialismus je... Rv

A proto proti němu musíme bojovat všemi prostředky!!

0/0
2.8.2006 15:40

1

Re: Re: No to je teda bezva!

Jenže ať děláš co děláš, důchodový systém je vždy o solidárnosti a pouze relativní.

Ach jo (bez laskavého svolení 1)

0/0
2.8.2006 18:22

vyzirka

Re: No to je teda bezva!

to mohou jenom do te doby, dokud budou ti aktivni danit v cr, pripadne budou danit vubec neco ... existuje spousta zemi, kde slova danova politika neznamenaji pouze to socanske ukradnout vsechno vsem R^

0/0
2.8.2006 15:45

yenny

Re: No to je teda bezva!

Přesně tak, a to je to co mě tak vytáčí - dokud tu bude aspoň pár těch,co se budou snažit a budou makat, budou se moct (mimo těch co skutečně nemohou - postižení apod.) všichni "alibisti" (nehledají cestu jak se stát aktivními, ale pouze důvody proč se aktivními stát nemohou) válet a v klidu se houpat v síti "sociální spravedlnosti". A k tomu přihodíme myšlenku, že ti co víc vydělávají (resp. ti co se víc snaží) by měli mít vyšší sazbu zdanění( tj. nestačí, že i při stejné sazbě tím, že víc vydělávají, logicky i víc odvádějí) aby odváděli ještě "víc než víc" na ty chudý, který se třeba ani nesnažej, abychom je za tu jejich snahu řádně potrestali a sebrali jim tak motivaci se snažit dál..... "musíme vyrovnat sociální rozdíly - resp. bohatým brát a chudým dávat"... už mám po krk těhle Jánošíků... Y

0/0
2.8.2006 16:13

jkl

Re: No to je teda bezva!

Důchodce je "neaktivní", jednou budeš taky neaktivní a pak změniš názor velmi rychle;-D Důchod není nic jiného než odložená mzda, snižování důchodů je v podstatě snižování mzdy!!

0/0
4.8.2006 8:02

M

Re: Re: No to je teda bezva!

Máte naprostou pravdu - každý jednou budeme neaktivní (dožijeme-li se toho věku). Důchod, to není žádná nenadálá nehoda! A proto se každý má na své stáří po dobu aktivního života připravovat, aby jej neakivní období života nezaskočilo aby nemusel vydírat své, právě aktivní, spoluobčany.;-)

0/0
4.8.2006 10:27

everlast1

dane

Naopak zrusit stani prispevek a jeste vice podporit odpocet z dani. Aby to pomahalo tem co plati slusne dane a ne ostatnim pracujicim na cerno a zivnostniky nepriznavajici dane.

0/0
2.8.2006 14:18

A

Poměr jedna ku jedné?

No nevím jak vám ostatním, ale mě to zní jako zhroucení systému. V takovém případě nechť si každý potomek živí své vlastní rodiče a prarodiče. - V globálu to vyjde nastejno. A ti, kteří si žádné děti nesplodili? Zatím mají stále ještě čas to dohnat a pokud jim to příroda neumožnila, tak mohou nějakého potomka třeba adoptovat, či si začít šetřit na stará kolena tak, aby byli po celý svůj život soběstační. - Peníze, které ušetřili díky tomu, že nemuseli nic investovat do svého potomstva, mohou použít až budou staří a nebudou schopni pracovat.....

0/0
2.8.2006 14:17

foxy2

Re: Poměr jedna ku jedné?

jo.

0/0
2.8.2006 14:24

vyzirka

Re: Poměr jedna ku jedné?

pomer jedna ku jedne znamena, ze kazdy ma sveho duchodce ? a ukaze mi stat toho meho duchodce ? napriklad ty zivis frantu vomackojc odvedle, a koukej se o nej poradne starat ... a jeste jedna vec: co se stane, pokud zrovna ten muj prijemce davek nejakou smutnou, trestne nepostizitelnou shodou udalosti, umre vcas, a tedy budu bez sveho duchodce ?  nebudu muset platit zadne socpoj ? opravdu ? v tom pripade do toho jdu po hlave R^

0/0
2.8.2006 15:51

yenny

Re: Poměr jedna ku jedné?

Myslím, že to záleží jednak na příjmech, ale taky na zodpovědnosti každého z nás.... např. pokud by moji rodiče spoléhali na to, že když oni živili mně budu živit na starý kolena já je, byli bysme v pytli. S manželem bysme teď museli defakto uživit ze dvou platů 8 lidí (nás dva, dvě děti, jeho rodiče v důchodu a moje rodiče v důchodu). Naštěstí byli i moji i manželovi rodiče zodpovědní a na důchod(který nemají ani jedni ani druzí příliš valný) si něco šetřili. Stejně tak to teď děláme my, abychom byli na stará kolena soběstační a nezatěžovali tak naše děti až se budou starat zas o ty svoje děti..... Y

0/0
2.8.2006 16:22

ouagadougou

Re: Re: Poměr jedna ku jedné?

co to je za blbinu? děti živily svoje staré rodiče odnepaměti a v nepoměrně chudších poměrech. i když pravda - rodiče se tím pádem přirozeně snažili mít víc dětí, když měli šest dětí a dvacet vnoučat, tak to by bylo, aby se rodina nepostarala. doba se změnila, ale moc se mi nelíbí, že z péče o seniory vypadla tak přirozená součást jakou je péče vlastní rodiny. vyživovací povinnost na děti existuje, povinnost postarat se o vlastní rodiče ne?

0/0
2.8.2006 16:54Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.