Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Říman: Doba podpory montoven skončila

Martin Říman není ve vládě nováčkem. Už řídil resort dopravy. Nyní má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu, úřad o kterém sám tvrdí, že je "socialistický přežitek". Proč se tedy rozhodl takovému resortu šéfovat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

antichipka

to je dobré, když to konečně neschvalují i politici

Od pana Římana jsem se konečně dověděla, na co jsou dobří politici. Montovny neschvaluji, zaprvé proto, že jsem v nich několikerokrát pracovala a je to dost hrozné a tím nemyslímpráci jako takvovou, ale snad vše ostaní okolo, ať se prostředí týká, cizích mravů majitelů, toho hemžení a těsnání tolika lidí na stále se zmenšujícím place, tlak na efektivitu, přehnaná unifikace...číslo na páse...Je správné to neschvalovat a hledat jiná řešení, kde by člověk byl něco jiného, než tedy jen to číslo putující po páse.

0/0
24.9.2006 22:34

Mangoo

Dobrý směr. Ale montovny jsou základna.. bez níž to nejde

Nepochybně nejlepší směr, jaký je možné zvolit, tedy přesunout pozornost a priority směrem k technologiím, souvisejícím s budováním synaptických komunikačních struktur. Myslím, že do budoucna získají zásadní význam. Je to vize. Musíme dohlédnout dále. Těžiště výroby zůstane do budoucna tak jako tak v Indii, Číně, Japonsku, zemích jako je Vietnam, Laos a další. Málokdo si umí představit, že jsou tam k dispozici volné plochy o rozměrech velikosti našich krajů, pracovní síla na zlomku ceny a neskutečná konkurence, počítající zisk v procentech, o jaké se tady nesní. Efektivita. Hrozivá, mravenčí. Jenže v tomhle prostředí (s výjimkou Japonska a Indie) se prostě nenarodí žádné zásadní iniciační metamorfy stávajících technologií. To je možné v prostředí, ve kterém je dostatečné podhoubí vzdělanosti, jisté odtažitosti od naprosté materializace lidské podstaty a dlouhá tradice pěstování kultury jako prostředku posilujícím touhu po neobjeveném.

0/0
24.9.2006 15:50

Mangoo

Re: Dobrý směr. Ale montovny jsou základna.. bez níž to nejde

Dokonč.: Tedy v Evropě. Nezhlouplé meziročními ratingy, se zkušeností s postupným vývojem, s vnímáním lidského rozměru. Viděl bych to na trojí oporu. Navrhoval bych soustředit se na stávající infrastrukturu - web, zdarma, automaticky, s pobídkami pro systémy, umožňující integrované sociální chování/ vzdělání, automaticky, zdarma, nebo levně, dostupné komukoliv a téměř povinné/ kooperativní programy s globálními producenty, kde výměnou získají trhy, pozemky a státní podporu , s tím, že jsou povinni zde řádně fungovat a navíc, podle příslušných kvót zaměstnávat naše lidi v jejich strukturách.

0/0
24.9.2006 15:55

Mangoo

Re: Re: Dobrý směr. Ale montovny jsou základna.. bez níž to nejde

Doplň2: Stávající montovny podle mě plní svou úlohu. Pro svět jsme něco jako lepší, industrionalizované Mongolsko. Pokud mají doteď dobrou zkušenost s montovnami, může to být dobré entréé. To není jen tak...

0/0
24.9.2006 15:56

Vendula

Říman má samozřejmě v základu pravdu

pokud se chceme přiblížit západu, tak tyhle "montovny" jsou cesta nikam, ale... Co potom chcete vlastně dělat? Žít v budoucnosti z výnosu nějakých výzkumých center? Se trochu probuďte - tohle nikdy nebyla a nebude žádná kolébka vývoje a pokroku - to, že ste chodili do průvodu se nepočítá. Prodávat svoje nápady? Jaké? Krást totiž umí každý... Montovny jsou zatím to JEDINÉ,  co máme - relativně vzdělaná a levná pracovní síla! Toť vše, ale ono to není zase tak málo, buďme s tím málem zatím spokojeni a nepospíchejme do situace, kdy se podobné montovny přesunou dál. Z čeho si myslíte, že tenhle stát žije? Z nějakých pseudovzdělaneckých keců východoevropských intlektuálů? Nikoliv, českou zem táhnou právě tyhle montovny - lidé, kteří makají v těžkých podmínkách za platy, jenž jsou na západě pod úrovní sociálních dávek. Samozřejmě jsou zde další věci (např. turistický ruch), ale jsou to HLAVNĚ ty montovny. Budoucnost v tom jistě není a to Říman ví, ale zatím...  

0/0
23.9.2006 10:41

geroc

Říman

Já bych dporučil panu ministru, kdyby se místo montovnám věnoval radši tzv. logistickým centrům lidově řečeno skladům kterých zejména kolem velkých měst už je jak na*ráno. Tam se opravdu nic nevytváří.  

0/0
23.9.2006 9:40

a7764715

hloupý výrok...

...pan "rychlokvašený" ministr ovšemže zapoměl na obrovskou infrastruktůru subdodavatelů automobilového průmyslu - počet těchto firem v ČR se přibližuje rychle číslu 500!!! ...přičemž často zanikají jejich "matky" v zahraničí, jde o vyspělé technologie a investice doslova i na zelených loukách vesnic...tedy nejen průmyslových zón,

0/0
23.9.2006 9:28

Vendula

Re: hloupý výrok...

u sockomoušů je "rychlokvašený", každý, kdo nebyl alespoň deset let u StB a nejezdil naškolení do Moskvy :-)

0/0
23.9.2006 11:25

GEORGE MICHAEL

Re: Re: hloupý výrok...

Tu Moskvu bych jim odpustil, ale né tu StB.... Vždyť v takové Moskvě studovala jedna z nejvlivnějších žen tuzemské ekonomiky - pí. Erbenová, která tam studovala přes deset let a dnes je pod guverném ČNB... Takže se chichochat, že Moskva, potažmo Rusko nebo SSSR byla taková a maková, je občas scestné....

0/0
25.9.2006 17:13

mpixel

Tak znovu, třeba někteří pochopí že to je správná strategie

Zjednodušeně, kdyby tu nebyla Škoda Auto. Tak není kurz koruny k euru 28:1 ale dejmetomu 30:1 Což by podpořilo tisíce exportních českých firem ve svém vývojí. A vzniklo by daleko více pracovních míst. Ale politicky je  lepší když sem přijde jedna mamutí firma, než když se podpoří tisíce malých firem. To prostě tak budovatelsky vidět neni. A nesouhlasím s názorel XXL. Škoda sice dá práci dalším dodavatelským firmám a spoustě lidí. Ale to samé platí i v tom druhém případě. Málým českým firmám se také musí dodávat polotovary, služby a pod. menší množství ale ve velkém (pro tisíce menších firem) A ty zaměstnanci musí někde své peníze také utratit.

0/0
22.9.2006 21:25

mpixel

Re: Tak znovu, třeba někteří pochopí že to je správná strategie

a už vůbec je zcestné srovnávat ekonomiku za Klause. za 3 roky po pádu komunismu s ekonomikou by nikdo nevykouzlil nic.

0/0
22.9.2006 21:29

mpixel

Re: Tak znovu, třeba někteří pochopí že to je správná strategie

a tak většina levičáku si představuje jako podnikatele nějakého prodavače obchůdku kam chodí nakupovat předražené věci. Zkuste si někdy vyjet třeba na strojírenský veletrh, nebo na invex co české firmy dokážou.

0/0
22.9.2006 21:31

Vis Motrix

Debil

Omlouvám se za výrazivo, ale Martin Říman je debil. Moje IP adresa k dispozici v redakci Idnes, pane Římane.

0/0
22.9.2006 13:14

k...

Re: Debil

Mel radsi zustat v JZD ve Frycovicich max. na te radnici ve Frydku. Nevim jestli ODS ma takovou personalni krizi, ze musi mit za ministra takoveho loosera. Doufam ze prestehuje to ministersvo do Ostravy. myslim ze je na prodej Elektra, se stehovanim a  rekonstrukci neni za 1,5 mld. co resit.

0/0
22.9.2006 14:47

Desperado

Re: Debil

V čom je debil? Co je debilního na jeho názoru, nebo jen výkřik do tmy debila?! Nejsem modropták (pro mě je ODS moc levicová), ale nějak jsem nenašel v jeho slovech nic debilního...

0/0
22.9.2006 17:20

jkzrt

nedej

Nedej Bůh,aby tento člověk zůstal ve vládě.Už řídil,lepší řečeno neřídil mimisterstvo dopravy a už chce zlikvidovat průmysl.Taky tady byl nějaký námořník Vodička z ODS,který "nastartoval" ministerstvo soc.věcí a do dnešního dne,ty jeho kraviny není nikdo schopen napravit!Čekají nás dost kruté chvíle!:-(

0/0
22.9.2006 11:46

HenryVIII

Re: nedej

čekají, máš pravdu, ten svinčík, který zanechávají socani se dlouho nepodaří dát do pořádku.

0/0
23.9.2006 13:17

ptáčník

Á pozor, zase experimenty z ODS!!!

Tak už jsou tady zase. To jsou ti zmmerdi z 90.-tých let, co nás dovedli na buben. My jsme z ODS a my to budeme dělat jinak, než celá Evropa a celej svět, my to umíme kuurvovit po svém!!!;-€;-€;-€ Bože, na levici komouši a Paroubek a pravice je zastoupena idioty, co dělají všecho jinak - lépe než celej svět!!

0/0
22.9.2006 10:46

BUFFALO_CZ

Re: Á pozor, zase experimenty z ODS!!!

jj hlavně plebs na 90 tý léta doplatil, nic neměli, nic nemaj a navíc jim ČSSD přihodila pěknej státní dluh, jako být plebs se fakt nevyplácí :))

0/0
22.9.2006 16:18

Pyjus

automobilové montovny

A zejména jejich zastánci by se měli zeptat malých a středních firem v okolí, jak se na to dívají. Tyhle montovny totiž nezaměstnají nezaměstanané dělníky z ÚP, ale levné dělnictvo z Polska (již bylo neoficiálně ze strany Polska naší vládě poděkováno polským hejtmanem) a ze Slovenska. Kvalifikovanější lidi si stáhnou z okolních firem, kde jich je nedostatek a tím poškodí malé a střední firmy, které nemají takovou sílu a schopnost si nové kvalitní lidi najít rychle a zaučit si je. Top management bude pochopitelně asijský.

Např. TPCA v Kolíně měla vliv poklesu nezaměstnaných na ÚP v kusech cca 200 lidí. Informace pocházejí z několika jednání Kulatého stolu středního podnikatelského stavu na severní Moravě, kde jsem byl osobně, takže žádné JPP. Námitky byly dány přímo přítomnými podnikateli (majitelé / manažeři firem s obratem 2 mil. - 1,5 mld. z různých oborů).

0/0
22.9.2006 9:38

ptáčník

Re: automobilové montovny

Ty nejsi Pyjus ale pyčus...:-D;-D;-D

0/0
22.9.2006 10:38

Pyjus

Re: Re: automobilové montovny

No, jestlis to myslel, tak, jak to je , tak to se píše s měkkým i (í), a to taky není špatný (rozdíl je v tom, že zatímco u muže je žádoucí tvrdost, tedy tvrdé y, u ženy naopak měkkost, tedy měkké i (to už si snad zapamatuješ). Rozhodně je to ale laciný a trapný vtip...  zkus něco, kde se prijeví více Tvé IQ, nemáš-li jen IP nebo dokonce IO, IN... pak se dopracuješ až k IA, a tak dělá osel (abys pochopil - písmeno P je před Q... sníži-li se IQ pod nulu, pak to není již IQ, ale IP... atd.) ;-P A zkus třeba něco jako argument (pokud nevíš, co to je, zkus se zeptat v knize, tam ti to pomůžou ve slovníku i najít).

0/0
22.9.2006 14:24

Hope

Re: Re: automobilové montovny

..to byl, ale argument.. nejseš příbuznej Paroubka?

0/0
26.9.2006 13:12

starej_vul

:-)

S tou Poldovkou si vzpomínám jak Stehlík vyvezl do BRD ocel za kalkulovanou cenu v ČR. A všich západáci se mohli zbláznit, že to jsou DUMPINGOVÉ ceny ... :-) A TAK M U TO ZATRHLI. To byl ten konec Poldovky. SVOBODNÝ TRH EU ...

0/0
22.9.2006 7:34

killy

Zapomněls´, že v té souvislosti páně Stehlík...

..současně zdražil všechnu ocel pro tehdejší československý odběratele o 50 až 100%.... a natlačil je k tomu, aby odebírali od zahraničí...  A jeho dumping, asi zamýšlený na vstup na další externí trhy, mu nikdo nesežral...  A tak se stalo, že původní dcerky Poldi od té doby berou materiály ze zahraničí....

0/0
23.9.2006 9:43

Vlada

Riman

Riman je jeden z nejvetsich lemplu, kterych se kdy ve vlade objevil. Z dob jeo puzobeni na ministerstvu si velice dobre vzpominam na svaku CD, kdyz jsem mrzla na autobusaku a prosil na kolenou ridice, aby me vzali domu. Jeho podpora investic byla na nule a investovalo se u nas jako v Malajsii. Stat se musi chovat tak, aby obstal vzhledem ke svemu okoli. Pokud Slovensko nebo Madarsko investicni pobidky maji, pak je musime mit my a nejake reci o montovnach nemaji pak smysl. Snad da rozum, ze si kazdy pujde za invsesticnima pobidkama, nez do zeme s udajne dobrym vzdelanim a polohou - to jsou bachorky pro deti.

0/0
22.9.2006 6:54

hnědka

Re: Riman

Stat lae nema co podporovat investice, protoze se vlastne o zadnou podporu nejedna. Stat pouze penize jednem sebere a druhym da.

0/0
22.9.2006 10:37

Desperado

Re: Riman

Žádný stát nemusí přerozdělovat ukradené vysoce zdaněné peníze od vlastních občanů nějakým cizím gigantům, aby pak využívali jen daňové prázdniny, zadarmo pozemky a lacinnou pracovní sílu jako cvičené opice. Proč se raději nepřestane házet klacky pod nohy středním a malým podnikatelům a nezvýší se podpora výzkumu, vzdělání a služeb. Opravdu sockomanči dělají ze země jen montovnu pro zahraniční giganty a rozdávají nepochopitelně erární peníze úplně cizím subjektům, místo, aby zůstaly vlastním občanům. A HLAVNĚ STÁT SE NEMÁ CHOVAT TAK, ABY OBSTÁL VZHLEDEM NĚJAKÉMU OKOLÍ, ALE HLAVNĚ TAK, ABY VLASTNÍ OBČANÉ BYLY CO NEJMÉNĚ OKRÁDÁNI VYSOKÝMI DANĚMI, BUZEROVÁNI A ŠIKANOVÁNI MRAKY OMEZENÍMI A ABY SE VYPLATILO VÍCE PRACOVAT, NEŽ POBÍRAT DÁVKY, DÍKY NIŽŠÍMU ZDANĚNÍ PRÁCE!!!

0/0
22.9.2006 17:16

Thyronx

Co ocekavate od vzdelani ktere je zdarma?

Radi byste vysokoskolske vzdelani zdarma? Pak nevim co byste od neho ocekavali. V USA kde je bezesporu vzdelani nejlepsi (spolu s Britanii) jsou Univerzity zaroven i vedecka pracoviste. Krom sponzorskych daru a patricneho skolneho studenti primo pracuji jako asistenti vedcu. Pr%el co? V Cechach je vzite ze vzdelani ma byt zdarma a veda peclive od VS oddelena. Inu....

;-)

Samozrejme ze nizka rovna dan je nejlepsi pobidka a rozhodne nerozdavat mnohalete danove prazdniny jako socani.

0/0
21.9.2006 23:49

Desperado

Re: Co ocekavate od vzdelani ktere je zdarma?

Co už zase opruzuješ s tím tvým JúEsEj ty "Američane z Vysočan"?! (Y) Tak co máš aspoň nějakou vysokou školu, když do toho tak vidíš co? Co já zase vím tak je v U.S.A. pár opravdu prestižních kvalitních škol a pak mraky takyuniverzit, jejichž absolventi mají skoro takový rozhled a pro praxi použitelnost jako český středoškolák. A nejlepší je, když současní titulovaní co studovali zadarmo v ČR teď tak horoucně orodují za placení školného. Doufám, že sami budou příkladem a dobrovolně vrátí diplomy, když studovali zadarmo v "nekvalitni české škole". Rv

0/0
22.9.2006 17:05

mpixel

Širší souvislosti.

Je vidět že pan říman byl programátor a dokáže chápat v širších souvislostech. Všichni zaslepenci totiž vidí když sem přijde jedna automobilka stovky pracovních míst a na druhé straně nic. Chyba! Podívejme se je tu třeba směnný kurz 28:1 v případě že by tyto montovny tu nebyly tak by byl kurz dejme tomu 30:1 Pokud tisíce menších českých exportních firem vyveze zboží za stovky miliard, pak ušetří několik miliard které mohli investovat do nových pracovních míst a do rozvoje svých firem. A po vytvoření stejného počtu nových pracovních míst by se kurz dostal k 28:1. Taková podpora nic nestojí.

0/0
21.9.2006 22:35

mpixel

Re: Širší souvislosti.

Ale politicky je lepší ty malé české firmy naopak okrást na daních a nakradené peníze státem pak nacpat jedné velké. Která je mediálně dobře vidět a vláda se může chlubit kolik míst vytvořila. (Y) A ono to funguje, aspoň je to vidět podle některých levicových omeznců co tu diskutují.

0/0
21.9.2006 22:39

frisik

Re: Re: Širší souvislosti.

Přesně. A navíc v nich stejně dělají akorát poláci a slováci.

0/0
25.9.2006 8:58

1

No konečně

Taky už se mi stýskalo po dobách vlády ODS, kdy tady high-tech výroby a služby rostly jako houby po dešti. V této souvislosti se mi vybavuje jeden článek (z Reflexu?), kde jeden podnikatel z Prahy, t. č. na Bahamách, vynalézal unikátní výrobu letadla. Když to klapne podle pana Římana, tak zřejmě dostane nějakou pobídku, aby to v Čechách mohl realizovat.

Ach jo (bez laskavého svolení 1) 

0/0
21.9.2006 21:54

starej_vul

Re: No konečně

A tu přípravu toho letadla financoval stát? Ne? A kdo? Nějací ..??? Tak ti do toho nic není, za co soukromá osoba utrácí svoje peníze. Pokud platí daně. Ale na to je zase berňák ... člověče máš smůlu. Zase žádná kontrolní činnost pro tebe...

0/0
22.9.2006 7:30

1

Re: Re: No konečně

Tak polopatě: ten podnikatel byl pan Kožený a není to žádná metafora, šlo o sny o skutečných letadlech. Jen jsem tím chtěl vyjádřit svůj názor, že ODS bude samozřejmě také přerozdělovat státní finance, ale zase podle svých kritérií.

Ach jo (bez laskavého svolení 1)

0/0
22.9.2006 8:10

jouda

hlavne me zajima

kdy pan riman prestehuje sve ministerstvo do ostravy :-D

0/0
21.9.2006 19:47

honzajaka

No

a co ti lidé budou dělat, Ten Říman asi spadnul z Marsu, proč by tady v zemi ekvivalentní tak Ugandě budoval vývojová centra high-tech technologií, kdo by tam tak pracoval, sehnali by tam tak nanejvýš sekretářky a uklízečky

0/0
21.9.2006 19:42

jbroz50

Re: No

jojo, kdyby se měly češi posuzovat podle úrovně tohoto příspěvku, tak máte pravdu.

0/0
21.9.2006 20:09

honzajaka

Re: Re: No

Kdo by tam tedy zkoumal? Leda tak chuť piva.

0/0
21.9.2006 20:17

xXx

Re: No

Clovece, vy jste tak blbej, ze jste snad z ODS!

IBM, Sun, SAP, RedHat, ... - vyvojova centra v CR.

Tesco, DHL, IBM, ... - centralni support pro celou Evropu v CR.

Staci?

Proberte se, uz se nepisi devadesata leta!

0/0
21.9.2006 23:12

Vlada

Re: Re: No

Prober se troubo! Tihle vsichni dostali investicni pobidky, jinak by davno byli v Polsku nebo na Slovensku.

0/0
22.9.2006 6:46

xXx

Re: Re: Re: No

Ja to vim.

Ale vi to "honzajaka", kdyz patrne ani nevi, ze tady vubec nejaka vyvojova centra renomovanych firem jsou?

Ale nevim, proc me tak hezky titulujete ...

0/0
22.9.2006 9:36

XXL

Tyhle montovny, tj. automobilky zajištují většinu vývou a ekonomický růst

I dokud byla jen samotná Škoda Auto, tak zajištovala obrovský podíl vývozu. Řada firem zlikvidována koženou privatizací, něco díky rozpadu RVHP, změnou trhu atd.

Je fakt, že je nejlepší dělat i vývoj a výzkum. Jenže ve vývoji je pár špiček, a většina lidí jsou stejně dělníci a běžní technici, ekonomové co zajištujou výrobu. To je lepší, aby ti méně kvalifikovaní až vysokoškoláci byli doma na podporách? Nebo byli provozovateli podniků typu nevěstince a masážní salony (montovny to nejsou, opravdu ne), autovrakoviště a nonstop bazary obchodující s kradeným zbožím či jiným "podnikateli"? Lidi, co budou pár let doma na sociál dávkách jsou odepsaní definitivně. Někteří nikdy nezačnou pořádně pracovat, jiní si práci najdou, ale u vš budou dělat jen podřadná místa, takže jim ujede vlak. Jde o dvě věci, sledovat nové technologie, ale i pracovní návyky, vstávat ráno do práce.

Právě ODS za své vlády škrtila vysoké školy i akademii věd - podle tí to byly paraziti, co ubírají z rozpočtu.

0/0
21.9.2006 19:04

XXL

Re: Tyhle montovny, tj. automobilky zajištují většinu vývou a ekonomický růst

ODS za své vlády výzkum spíš brzdila a firmy likvidovala divokou privatizací - viz Stehlíkova Poldi, za kterou nezaplatil, přesto ji stihl zlikvidovat.

Výzkum si vět

0/0
21.9.2006 19:06

XXL

Re: Tyhle montovny, tj. automobilky zajištují většinu vývou a ekonomický růst

Výzkum si větší firmy platí samy, ale nadnárodní korporace si samy určí, kde bude. A v malé zemi nebude výzkum všeho, to dá rozum. Ale právě automobilky skýtají šanci, že část vývoje při nich bude.

Tahle vláda, která skončí a nikdy nezíská mandát nemá co dělat zásadní rozhodnutí. Má jen dělat udržovací chod, nic víc. To, co chtěli po Paroubkovi po volbách. Paroubka rád nemám, ale tihle gauneři mu nesahají po kotníky. Jen banda mafiánů - Langer se svými aférami a spiknutími, který s Topolem pořádá tiskovky a pak se ohradí, že nic neřekl, že jen řekl, co řekli jiní. Říman gauner je už znám z dřívější vlády, Topol se vybarvuje - obešel by se klidně bez parlamentní většiny, hlavně vládnout.

0/0
21.9.2006 19:10

jbroz50

Re: Re: Tyhle montovny, tj. automobilky zajištují většinu vývou a ekonomický růst

Jo, jenže pokud sem automobilka přesune jenom montážní linku, pak nezaměstná nikoho. O vzdělané lidi jí nejde a lidi bez vzdělání jsou radší doma na podpoře, proč by měli chodit makat, když je lepší vyšukat jedno či dvě děcka a brát stejný prachy bez práce.

Zatím je zde vláda, která i když nedostala mandát sněmovny, má pověření vládnout. Je to stejné jako když Paroubkova vláda po volbách 3 měsíce vládla bez madátu až do jmenování vlády nové. A přesto dělala hodně zásadní - a v mnohých případech likvidační - rozhodnutí. Jsem rád, že tato vláda dělá jenom to nezbytné pro udržení státu a nezabíjí svými vyhláškami lidi (aby jim upírala léky apod.).

Naštěstí v této vládě bez ohledu na to co se o jejích členech píše za kravini o spiknutích,  nejsou prokázaní zloději, podvodníci a tuneláři, jako v té předchozí.

0/0
21.9.2006 20:16

XXL

Re: Re: Re: Tyhle montovny, tj. automobilky zajištují většinu vývou a ekonomický růst

Nebavme se co když, bavme se, co je realita. Škoda i Kolínská TCPA se podílí podstatnou měrou na tvorbě HDP i vývozu. Firmy zaměstnávají jak dělníky, tak techniky, ekonomy, IT pracovníky atd. Viz inzeráty, jaké profese tyto firmy shání

Píšete, že nechtějí vzdělané lidi - není to pravda, potřebují řadu vysokoškoláku, Škoda má dokonce svoji soukromou vš. Lidi bez vzdělání - nevyučené asi moc nechtějí. Ale vyučené zaměstnají, na podpoře dostanou minimum, ve fabrice si vydělají velmi slušné peníze.

Každopádně ty dvě automobilky zaměstnávají pěkných pár tisíc lidí - od vyučených, přes maturanty po vysokoškoláky. To jsou lidi, co podpory neberou, ale přispívají na ně.

Socani přilákáním cizího kapitálu za Zemana udělali dobrý krok, proto tu jsou výsledky. Dluh státních financí je chyba, jenže nynější vláda tento dluh leda zvyšuje.

0/0
21.9.2006 22:10

mpixel

Re: Re: Re: Re: Tyhle montovny, tj. automobilky zajištují většinu vývou a ekonomický růst

nevíte jak funguje ekonomika. A jak podporují podnikání a zaměstnávání směnné kurzy a pod.

0/0
21.9.2006 22:17

mpixel

Re: Re: Re: Re: Tyhle montovny, tj. automobilky zajištují většinu vývou a ekonomický růst

Zjednodušeně, kdyby tu nebyla Škoda Auto. Tak není kurz koruny k euru 28:1 ale dejmetomu 30:1 Což by podpořilo tisíce exportních českých firem ve svém vývojí. A vzniklo by daleko více pracovních míst.

0/0
21.9.2006 22:19Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.