Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Stravenky v hypermarketech skončily kvůli podnikavcům

Za koncem stravenek v hypermarketech není pouze "náhlé" prozření, že se v obchodech neprodává jen jídlo, ale dlouhá vyjednávání, aby se stravenky nezneužívaly. Obrázek podnikatelů využívajících dny, kdy je v daném obchodě akce na určité zboží, je poměrně častý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

daniel

nechci stravenky

Nosim si do prace jidlo z domova, stravenky nechci, presto je dostanu, aby firma byla z obliga. Co pak s nimi ? Samozrejme si za ne nakupim v hypermarketu. Co je komu do toho, co si za ne koupim ?

0/0
2.1.2007 9:19

Ing.Radovan Burkovič

Bránit takhle demagogicky svůj zisk je fakt nehoráznost - a ještě omezuje ekonomickou svobodu

"Vietnamci vybrali od lidí za nákupy stravenky a pak za ně v Tesku nakupovali v akci třeba kartony vody. A k tomu někteří restauratéři za stravenky nakupovali do svých podniků," vysvětluje Miroslav Sedlák. UŽ DLOUHO JSEM Z ÚST ŠÉFA KAPITALISTICKÉHO PODNIKU NESLYŠEL TAKOVÝ DEMAGIGICKÝ ÚTOK NA SVOBODNÉ PODNIKÁNÍ. CO JE MU DO TOHO, CO LIDÉ DĚLAJÍ S CENINAMI, MEZI NEŽ SE STRAVENKY ŘADÍ ? TI LIDÉ SE CHOVAJÍ NAPROSTO SVOBODNĚ A EKONOMICKY! JAKÝ ROZDÍL JE MEZI TÍM, ŽE STRAVENKAMI V OBCHODĚ ZAPLATÍ ZA NÁKUP 10 OBČANŮ JEDNOTLIVĚ NEBO 1 OBČAN ZA NĚ VŠECHNY VŠEMI NARÁZ ? JÁ VÍM, TADY JE PROBLÉM - ŽE NEVYDĚLÁ NA NEHORÁZNÝCH PROCENTECH OD MALÝCH, ALE JEN PROMILE OD VELKÝCH : Podnikatelé mohou za vybrané stravenky nakupovat v obchodě zcela legálně. Sami tím ušetří, ale stravenkové společnosti připravují o část jejich příjmů. Když jde obchodník stravenku proměnit na peníze, musí za to vydavateli příslušných lístečků zaplatit.

0/0
2.1.2007 0:29

nevericitoomas

Stravenky

je především byznys. A také relikt od dob hitlerových a komunistických potravinových lístků. Nikomu od Sodexu nebo od jiného nejde o zneužívání systému, ale jde jim o to, že hypermarkety stlačily jejich marše.

0/0
30.12.2006 17:19

horal3

Příspěvek na obědy

Stravenky řeší pouze to, že není možno zaměstnanci dát příspěvek na stravu přímo v Kč. Přitom by to bylo tak snadné, obdobně jako jsou stanoveny částky stravného při pracovní cestě, tak stanovit částky stravného při pracovní směně. Před rokem byl dokonce návrh zákona, že by se mohlo zaměstnancům přispívat přímo v penězích, ale to bylo smeteno ze stolu - lobby firem vydávajících stravenky je pravděpodobně dosti silná. A těmto firmám jde ze stravenek více než oněch 5 procent od obchodníků, protože když jako firma objednám stravenky, tak zaplatím 2 procenta z ceny stravenek (plus poštovné, které činí cca 160 Kč). Takže mě stravenky za 10000 Kč stojí cca 10360 Kč a obchodníci, kteří stravenky berou zaplatí další procenta... Shrnul bych to, že by to šlo dělat velice jednoduše, ale dělá se to co nejsložitěji, aby se na tom mohlo živit x firem a nebylo to na první pohled vidět.

0/0
29.12.2006 7:57

vymrzovac

Re: Příspěvek na obědy

stravenky řeší situaci malých a slabých firem,které nemohou zajistit zaměstnancům stravování ve firmě.firma,které se nevyplatí držet ve své režii kuchyň a jídelnu,poskytuje příspěvky na stravování formou stravenek. je to pro firmu bez problémů.a vyúčtování stravenek je jednodušší než příspěvky ke mzdě(ty bys musel zdanit).Celý problém nezvládly organizačně hypermarkety,protože to braly ve velkém,klidně 100 stravenek na jeden nákup. Systém stravenek je pro firmu nejjednodušší, pokud si za to zaměstnanec nekoupí stravu,je to jeho věc.

0/0
29.12.2006 9:56

Jerry Seinfeld

Nepochopeni

Michate dohromady dve zcela odlisne veci: 1) umozneni stravovat se (zakonna povinnost) a 2) dobrovolny danove zvyhodneny prispevek na stravu.

Zakonik prace pouze zamestnavateli prikazuje (§140 odst. 1): "Zamestnavatele jsou povinni umoznit zamestnancum ve vsech smenach stravovani" To ustanoveni je podstatne jen pro provozy na odlehlych mistech, u nichz neni nedaleko alespon jedna hospoda nebo bufet - tam se pak musi vozit obed napriklad ve varnicich. Stravenky s tim ale absolutne nesouvisi.

Stravenky jsou jen nastrojem nepovinne, dobrovolne pece o zamestnance, a zaroven nastrojem danove optimalizace (byt pochybne). Stravenky nejsou nastrojem pro "male a slabe firmy", maji stejny smysl pro vsechny firmy bez rozdilu na velikost.

0/0
29.12.2006 10:08

tafy

paraziti

asi pánům parazitům nedošlo že když si budou diktovat kde a za co se daj ty jejich papírky směnit a budou vykřikovat že nákupy v hypermarketech za stravenky skončí, skončí oni sami.Je to zbytečný parazitující článek, kdyby zaměstnancům byl vyplácen nedaněný příspěvěk bylo by po problémech. Kdo si myslí, že to nevynáší, je naivní - stačí se podívat na sketečnost, že obchodní zástupci nejezdí hromadnou dopravou - to všechno + mzdy, nájmy kanceláří atd. se musí zaplatit

0/0
29.12.2006 7:48

geheimkontrolle@web.de

tajnakontrola

0/0
28.12.2006 21:11

Mladá Fronta na banány

Jak u soudruhů v KLDR

Poukázka na jídlo, poukázka na kulturu a sport, poukázka na dovolenou, poukázka na vitamíny preventnivní a nadstandardní péči, poukázka na jazykové a PC kurzy.

Tak ještě poukázky na šaty a boty a poukázku na ubytování a peníze se stanou přežitkem.

Co mi to jen připomíná, že by tu nejsvobodnější společnost na světě, kde lidé neotročí pro peníze?;-)

0/0
28.12.2006 18:58

XXL

Re: Jak u soudruhů v KLDR

Poukázky na jídlo mají i v záp. Evropě, nicméně jejich užívání je volnější. A lidi v Delvitě opravdu dávno platili stravenkami, kdy to u nás ještě nešlo.

Je zajímavé, že firmy jako Sodexho mají starost, aby lidi nekupovali alkohol místo oběda. Byznys a nic jiného, nicméně vztah ke svobodě člověka podobný jak ta Sev. Korea.

0/0
28.12.2006 19:02

Mladá Fronta na banány

Re: Re: Jak u soudruhů v KLDR

Delvita v Západní Evropě? Princezna Delvita je čistě český název, v Rumunsku se to jmenuje Mega Imagehttp://www.delhaizegroup.com/en/co_europe.asp

Docela by mě zajímalo, jak lidi na Západě platili stravenkama v Delvitě, která tam nebyla:-P

Jinak mne překvapuješ, že na jedné straně projevuješ extrémní péči o životosprávu pracujících a na druhé straně tě trápí, že na žebračenky nedávají spiritus.

0/0
28.12.2006 19:19

XXL

Re: Re: Re: Jak u soudruhů v KLDR

Neměj starost, v Belgii jsem pár měsíců pracoval, takže Delhaize znám, jen to pro mě byla Delvita. A tehdy tam brali stravenky, když to v Česku nešlo - v české Delvitě.

Péči o to co lidi jedí nechávám na nich, přečti si znova mý příspěvky, asi sis mě s někým spletl. Proto mi nevadí, že by si někdo za část stravenek koupil třeba alkohol. Sám jsem měl před lety se stravenkami problém. Firma je dala až po zkušební době, jinak je dával kvartál dopředu. Takže jsem najednou nafasoval za dva kvartály. Ke konci roku jsem měl problém je udat, předtím jsem obědy platil hotově. Takže jsem kupoval i nepotravinové zboží jako krém na boty apod. Půl peněz ve stravenkách byla stejně ode mě a na té dotované půlce jsem zas tolik nevydělal. Meinl byl dost drahý, kupovat narychlo. Prostě buzerace. Proto jsem psal, že bych systém stravenek zrušil, i když dotaci na jídlo bych klidně nechal. Ta "dotace" je stejně jen část mzdy, mohla by být jednotná ve všech firmách. Na rozdíl od mzdy jako takové.

0/0
28.12.2006 20:39

XXL

Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

Nejsem proti dotacím zaměstnancům na jídlo - smysl má být umožnit za cenu suroviny koupit hotové jídlo. Důchodce si doma uvaří, hotové jídlo je daleko dražší. Další výhoda - nezdaněná část příjmu. Tu jde odstranit dvěma způsoby - snížit zdanění nebo zvýšit příjem popř kombinací obojího

Jsem pro dotování jídla, lidi nemají čas vařit a jíst denně studené a najídat se večer není zdravotně ono. Jenže - kombinují se 2 věci - přilepššení k platu a dotace jídla. Protože dotaci na jídlo si zaslouží všichni pracovníci stejně - ale velikost stravenek se liší (90 Kč nebo 50Kč je rozdíl, navíc lze dotovat víc než 55% - z určitých fondů, dělají tak banky.) Takhle se živí paraziti - vydavatelé stravenek, kteří inkasují 5% z hodnoty stravenky. Na stravenku neradi vrací - jakoby byla něco méněcenného vůči penězům. Přitom obědy mají různou cenu, někdy víc někdy mín jak stravenka. Takže to nutí dokoupit něco dalšího, aby ze stravenky nic nepropadlo.

0/0
28.12.2006 18:53

XXL

Re: Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

Stačilo by k platu přidávat částku na jídlo, nezdaněnou část. Ta částka by měla být stejná pro všechny firmy - má-li být dotace na jídlo a ne nezdaněná část platu (pak radši snížit daně). Takhle se "kontroluje", že si zaměstnanec koupil jídlo za stravenku - to je ten bolševický vopruz a buzerace. Jsme snad dospělí lidé, pokud někdo šetří na svém zdraví, jeho věc. Lze motivovat pozitivně, vlastní kantýny, ty lze dotovat. Proč živit Sodexho a Euresty, kteří mají předražené ceny. Co je špatného na vlastní kantýně, proč po pádu komunismu zmizely?

0/0
28.12.2006 18:55

XXL

Re: Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

Je starost, abych projedl všech 80Kč, proto mi nevrátí ani 5Kč, i když ceny jídel jsou různé. Chci stravenku využít, proto cenou překročím a doplácím svýma hotovýma. Navíc ve stravence je stejně 45% mých hotových peněz, proč mi někdo nařizuje, že je musím všechny projíst? Proč nikomu nevadí, že jiní dostanou stravenku za 50Kč - vláda se nestará, že tito budou trpět hladem? A část firem stravenky nedává vůbec, tady nikdo starost nemá. Za tou starostlivostí je jen hlad firem se stravenkami i prodávajícími jídlo, aby měly co největší tržby. Kontroluje mě snad někdo ráno a večer, jestli dost snídám a večeřím??

Shrnutí - dotace na jídlo ano, šly by přidat rovnou k platu a nedanit, měly by být všude stejné a povinné. Smysl - hotové jídlo je dražší. Na to není třeba platit parazity, kteří mě budou buzerovat. Kvalitní jídlo by mohly zajistit vlastní kantýny, proč na to má mít monopol pár firem a nemůže si to firma dělat sama? Chce-li se přilepšit k platu, proč ne.

0/0
28.12.2006 18:55

Mladá Fronta na banány

Re: Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

Sory, ale fakt nechápu, proč by měl stát zvýhodňovat "bůčkaře", proti "ředkvičkářům".

Jak se naobědváš je tvoje věc, důležité je, že ti zaměstnavatel nechá půlhodinu volna. V Německu funguje stejný systém jako u nás (a je také podporovaný žebračenkami), v Británii si obědvá každý podle svého (většina toustuje a salátuje). O škodlivém vlivu nedotačního systému na zdraví nikdo nepíše.

PS: Stravenka pro toho, kdo ji od tebe přijme méněcená je z několika důvodů: a) Nedostane za ni plnou cenu, b) Nedostane peníze okamžitě (takže tě úvěruje), c) má se zpracováním žebračenek velkou režii.

0/0
28.12.2006 19:06

XXL

Re: Re: Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

V kantýně bůčky nebývají, klidně tam mají i zeleninové saláty. Prostě lidem dát dotaci na jídlo k platu, jako nezdaněnou část mzdy, rovnou pro všechny zaměstnance.

Jak se kdo nají je jeho věc. Nebránil bych vzniku závodních kantýn - po revoluci se zlikvidovaly a šly pod pár řetězců jako Sodexho. V rámci kantýn by firmy mohly jídlo i dotovat a pozitivně tak přimět lidi k "zdravějšímu" stravování. Stravenkami a nevracením na ně to je jen buzerace a podpora šizunku, kteří žijí jen z monopolu a lobování v parlamentu.

S méněcenností stravenek nejde než souhlasit, proto jsem proti nim. Resp. viděl bych je jako jednu z více forem, nesměla by tam být ta buzerace. Režiji mají vysokou, závodní kantýna by měla režiji nižší a nezdaněná část mzdy v penězích jako dotace na stravu by nestála vůbec nic.

0/0
28.12.2006 20:44

Mladá Fronta na banány

Re: Re: Re: Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

A kdo lidem tu dotaci dá? Buď nějaký Franta Dobrota, nebo, což je pravděpodobnější, zaplatí si ji sami z daní.

Není lepší zrušit všechny daňové vyčůrávky, dotace na stavebkopenzijkoživotko a lidi starejte se?

Dotování jídla v kantýnách = platba v naturáliích. Pokud budeš chtít zrušit daňové vyčůrávky, musíš takovouhle výhodu zdanit.

Jinak Sodexho nemá monopol. Mají s Eurestem silné tržní postavení, ale pochybuju, že na žebračenkách mají až tak velký zisk. Aspoň soudím podle zbankrotované Maliny žoviální Haliny.

0/0
28.12.2006 20:56

XXL

Re: Re: Re: Re: Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

Tu dotaci dá lidem firma, není to dar od státu ani přerozdělování daní. Je to za práci, takže máš pravdu, je to určitá forma platby. Stejně jako jsem zažil ve firmě čaj, káva a balená voda zdarma. Tady byla zdarma klimatizace. To není krácení daní, to je komfort poskytovaný zaměstnancům. I teď má výše fin. dotace na oběd svůj limit, takže to je něco jako nezdaněná část mzdy (srov daně - nezdanitelná část mzdy, ročně to je min necelých 40 tis.). Naopak tvrdím, že ta část má být pro všechny stejná a nezáviset na blahovůli firmy.

Dotaci jídla v kantýně nad tento rámce by zdanit šlo, přes vlastní kantýnu by to vyšlo výhodněji, než platit řetězec.

Dotovat např. stavební aj. spoření je problematické, je to přerozdělování peněz z daní a z rozpočtu státu. Kdežto část daní nevybrat ale ty peníze lidem nechat, to je něco trochu jiného.

Jinak - lidi se starají, že chodí do práce a tam dávají výkon. Benefity za dobrou práci jsou v pořádku.

0/0
28.12.2006 21:09

XXL

Re: Re: Re: Re: Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

Sodexho a Eurest a další řetězec mají silné tržní postavení díky monopolu na stravenky. Oni žijí díky určitému zavedenému systému, ne jen díky volnému trhu.

Poukázy pro zaměstnance nejsou žebračenky, půl si platím penězma a část je prostě nezdaněnýma penězma - za práci. Pravda je, že v řetězcích s člověkem zacházejí, jak kdyby fasoval za žebračenky, v tom souhlasím.

0/0
28.12.2006 21:12

Mladá Fronta na banány

Re: Re: Re: Re: Re: Stravenky - socialistická buzerace, vopruz

Nemají monopol. A tržní postavení si získali vlastní pílí. Na rozdíl třeba od státem obdarovávaného ČEZu.

Že poslance k jejich verzi zákona o dani z příjmů pravděpodobně motivovali, je jiná. Ale využít toho mohla jakákoli jiná dostatečně kapitálově silná společnost.

Pořád lepší stabilní Sodexho, než Malina paní Haliny. Prodávat papírky zejména díky morálnímu vydírání (zisk půjde na dobročinnost), neschopnost maskovat díky časové prodlevě mezi příjmy a výdaji a ztrátu hrnout dopředu. Když to dál nejde zavřit dveře a říct: "Dělala jsem to pro dobročinnost" a nazdar, strčte si poukázky do záchodu, já jdu dělat bulvár do banánových rybiček. Fakt podnikatelský model hodný následování.

Poukázkám na jídlo se vždycky říkalo žebračenky. Mně se ten starý termín líbí.

0/0
29.12.2006 12:15

a

Jednoznacne ZRUSIT,

neexistuje zadny logicky duvod proc dostavat nelikvidni poukazky misto penez. Pamatuji se, jak kdyz byl cca pred rokem navrh zavest nezdanitelny prispevek na obed misto stravenek, tak v hlavnich zpravach vystoupil reditel sodexho a varoval pred tim, ze lidi by si misto jidla kupovali alkohol a cigarety Rv 

0/0
28.12.2006 18:41

XXL

Re: Jednoznacne ZRUSIT,

Moje řeč. Dávat všem stejnou dotaci na jídlo ve všech firmách. Zlepšování nezdaněného příjmu - snížit daně.

Co to je za blba, který se stará, že lidi budou kupovat cigarety místo jídla? Sodexho není Armáda spásy, bezdomovce neživí a dělají parazitní byznys. Lidi vědí tisíciletí, že je potřeba jíst. Navíc půl poukázek je stejně hotovost těch lidí. Jenže ta hotovost je vázaná - nemůžu za ni platit volně, musím vše utratit. Utrácel jsem jednu zbylou stravenku v Albertu, jejich ceny podstatně vyšší než hypermarkety. Půl dotace pryč, protože ceny vyšší o 20=30%.

0/0
28.12.2006 18:59

papas

Re: Re: Jednoznacne ZRUSIT,

co tady všichni blijete o dotacích? To je tady tolik komoušů? Co takhle nižší daně, to by vám na to žrádlo zbylo taky, vy blbečci.

0/0
28.12.2006 21:23

vymrzovač

Re: Jednoznacne ZRUSIT,

zjevně nevíš,vo co go.stravenky poskytují firmy,kterým se nevyplatí zajišťovat pro své zaměstnance obědy.je to příspěvek na stravování od zaměstnavatele,a je určen na to,aby si zaměstnanci zakoupili hlavní jídlo v restauraci nebo jídelně.u nás máme jídelnu,kde mám oběd za "dvacku".firma to samozřejmě dotuje.spousta firem není tak silných,aby si mohli ve své režii držet kuchyň a jídelnu.

0/0
29.12.2006 7:16

a

Re: Re: Jednoznacne ZRUSIT,

Asi nejsi svepravny, kdyz musis dostat poukazku s napisem Stravenka, aby sis mohl koupit obed a neumis k tomu pouzit penize ... 

0/0
29.12.2006 8:37

jajaja00

Nechápu:

Odběratel Sodexu zaplatí za stravenku (příklad) 100 Kč. Zaměstnanec nakoupí za (stravenku) 100 Kč u obchodníka. Ten od Sodexa za stravenku dostane (příklad) 95 Kč. Proč tedy Sodexo nechce stravenek prodat co nejvíc ? Vždyť takto si snižuje možný zisk, ne ? Sdělí mi někdo čemu tady nerozumím ?

0/0
28.12.2006 17:17

Mladá Fronta na banány

Re: Nechápu:

Jednak nemusí být nutně pravda, co píší: může to být o tom, že se Sodexho s Tesco a podobnými nedohodli na podmínkách, respektive Tesco nebylo ochotno přistoupit na standardní podmínky Sodexha.

Další možnost je, že si Sodexho uvědomuje, co by způsobilo, kdyby měl 60% obratu u řetězců. Fakticky by to likvidovalo jeho pidizákazníky - restaurace, které mají vzhledem k pozici na trhu a neschopnosti kartelového jednání minimální vyjednávací sílu. Lidé by mohli přejít na britské stravovací návyky a žebračenky používat skutečně jen k nákupu v HM.

A v neposlední řadě je Sodexho velkým provozovatelem závodních "restaurací". Poplatek od restaurace je pěkná věc, ale lepší je, pokud zákazník utratí žebračenku přímo v Sodexho závodce.

0/0
28.12.2006 18:29

XXL

Re: Re: Nechápu:

Moje zkušenost je že závodní jídelny řetězců jako Sodex jsou daleko dražší, než restaurace klasické (vč. čínských). Cena tak o 20 Kč vyšší, bez obsluhy. Jediná výhoda vyšší rychlost, na obsluhu nemusím čekat a zaručeně se nekouří.

0/0
28.12.2006 20:46

jajaja00

Re: Re: Nechápu:

Mám pocit, že článku se nejedná pouze o TESCO. A toto téma jsem zaregistroval již dříve. Souhlasím s poslední větou, mám ovšem pocit, že žebračenky, utracené v závodce zdaleka nevyváží ztrátu (?) nákupů v hypermarketech. My jsme např. stravenky přestali zaměstnancům dávat (hodnotu dostanou jinak), protože HP TESCO máme "za rohem" a stravenky pak museli opravdu využívat pouze v menších - dražších - prodejnách. Čili tvé vysvětlení se mi příliš nezdá.

0/0
29.12.2006 16:37

pczl

Re: Nechápu: - ja to chápu dobre

Problem je v tom, ze kdyz se stravenky utrati v Tescu tak ma z toho Sodexho mensi provizi nez v restauraci. Navic Tesco muze dat stravenky svym zamestnancum zase na obed a tim ztrati Sodexho provizi znovu. Maji totiz jednu provizi pri prodeji stravenek firmam (1-3%) a pak druhou od restauraci kde jim z hodnoty ztrhnou (2-5%) a VO TOM TO JE ! Proste stravenky se pak mohou točit a SODEXHO z toho nic nema.

0/0
1.1.2007 22:15

jajaja00

Re: Re: Nechápu: - ja to chápu dobre

Může být pravda to, že se stravenky "točí", ale to se přece dá vyřešit. Nechápu větu (ještě je hluboká noc :-)) "Maji totiz jednu provizi..." . Kdo má dvě provize ?

0/0
2.1.2007 5:13

pczl

Re: Re: Re: Nechápu: - ja to chápu dobre

vzdyt to v prispevku pisu, Sodexho a dalsi stravenkove firmy vydelavaji na strevenkach 2x.  Priklad stravenka za 100,-  pri prodeji firme ji prodaji za 100+provize 3,- . Zamestnanci ji zanesou do restaurace a ta ji posle do Sodexha k proplaceni. Ti vsak restauraci neuhradi 100,- ale jen  95. A tak Sodexho vydelalo 3,- + 5,-  jasne ?

0/0
1.2.2007 17:48

jajaja00

Re: Re: Re: Re: Nechápu: - ja to chápu dobre

Jasně, takto to chápu. Jen si stále myslím, že ze strany spol. SODEXHO tento "kolotoč" lze ošetřit a nemuseli by si snižovat zisk. Toto řešení je ovšem jednodušší, bez nároku na hlavičku. 

0/0
1.2.2007 17:55

Pavel

Stravenky bych zrušil

Stravenky bych zrušil, protože se nevyplatí a je to zbytečná administrativa.

Jednoduchý příklad:

Stravenky: Stravenka v hodnotě 100 Kč (na den) stojí zaměstnavatele 3-5% navíc, tj. cca 104 Kč. Zaměstnanec za ni zaplatí 45%, tj. 45 Kč. Zaměstnavatel si dá do nákladů 4 Kč + 55 Kč. Zaměstnanec si přilepšíl o 55 Kč.

Bězné peníze: Zaměstnavatel přidá zaměstnanci 75 Kč (na den) do mzdy. Odečte soc. a zdrav. pojištění 13.5% a zálohu na daň (pro zjednodušení 15%) a zaměstnanec má navíc 55,14 Kč. Zaměstnavatel zaplatí ještě 36% za soc. a zdrav. pojištění, tj. celkem 102 Kč, ale to celé si dá do nákladů. Tj. zaměstnanec má svých 55 Kč "čistého", zaměstnavatele to stojí 102 Kč, které má celé v nákladech. A ušetří na zbytečné administrativě navíc, stravenkové firmy ostrouhají a zaměstnanec má peníze, které může utratit kde chce!

Je to jednoznačně nevýhodné, ale marketing stravenkových firem dělá své

0/0
28.12.2006 13:47

AAA

Re: Stravenky bych zrušil

Aha ... takze "da si do nakladu" v zasade znamena "muze si to strcit do kapsy"? A na to co "si da do nakladu" nemusi predem vydelat?

0/0
28.12.2006 14:05

jouda

Re: Stravenky bych zrušil

to je pomerne dobra demagogie ;-)

0/0
28.12.2006 14:11

blabol

Re: Stravenky bych zrušil

Kdyby jsme zaměstnance nepoustěli na oběd,tak by jsme ušetřily úplně.Nemuseli jim davat stravenky ani přispěvek.Hlady ještě nikdo nepukl.Tak si to přece přestavujete ne!!Čau kecalové;-D;-D;-D;-D

0/0
28.12.2006 15:38

tztz

Re: Re: Stravenky bych zrušil

Máš pravdu blábole! Jsi blábol!:-)

0/0
28.12.2006 16:00

useknutahlava

Re: Re: Stravenky bych zrušil

Pokud bychom zamestnanci davali misto stravenek penize, tak by jidlo platili misto stravenek penezmi.

0/0
28.12.2006 16:35

Mladá Fronta na banány

Re: Stravenky bych zrušil

Pavle, co to plkáš? Zaměstnavatel si dá do nákladů jak těch 54 Kč v prvním případě tak těch 102 Kč v druhém případě.

Vtip je právě v tom, že v obou případech dostane zaměstnanec cca stejně 55 Kč. Jednou v pravých penězích, podruhé v žebračenkách. Ale díky tomu, že se dá žebračenkama platit v obchodech, jejich reálná hodnota pro většinu populace je > 90% nominálu. Znamenají sice komplikace, ale ne takové, aby vynahradili to faktické 50% zdanění.

0/0
28.12.2006 18:34

asdsd

A což takhle ten nesmysl zrušit zcela,

raději zaměstnancům přidat na platu a celkově o něco snížit daně? Dospělí zaměstnanci přece nejsou žádní nesvéprávní tupci, kteří by bez poukázek na výživu nevěděli, že si mají opatřit stravu a po pár dnech by pošli hladem.... nebo snad jsou??8-o

0/0
28.12.2006 12:08

useknutahlava

Stravenky zrušit

Proboha zrušte ty legrační papírky a dávejte zaměstnancům místo nich normální peníze.

0/0
28.12.2006 12:04

samout

Re: Stravenky zrušit

Až na to, že peníze se musej danit. To co dostanu ve stravenkách navíc danit nemusím. A dávat naší socialistické vlasti byť jen jeden halíř navíc se mi dost příčí.

0/0
28.12.2006 12:09

asdsd

Re: Re: Stravenky zrušit

A co tedy třeba prostě místo stravenek zavést nezdanitelný finanční příspěvek na jídlo? Administrativně by to bylo jednodušší než nějaké nablblé poukázky, pro zaměstnance by to bylo důstojnější a z celého řetězce by to vyhodilo stravenkové firmy - tedy jeden zbytečný parazitující článek. - jenže v tom je nejspíš právě ten problém, že?!

0/0
28.12.2006 12:15

AAA

Re: Re: Re: Stravenky zrušit

A jak budes kontrolovat ze ten prispevek byl skutecne pouzit na jidlo?

0/0
28.12.2006 17:24

Mladá Fronta na banány

Re: Re: Re: Re: Stravenky zrušit

Zaměstnanec, který chcípne na podvýživu, nebude mít nárok na další příspěvek, ani kdyby se za něj zaručila ZO ROH, že už to víckrát neudělá.

0/0
28.12.2006 18:37

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Re: Re: Stravenky zrušit

Tenhle "argument" doufám nemyslíš vážně, ale jen jako vtip. Každý svéprávný člověk snad přece ví, kdy má hlad a kdy se tedy má najíst. Nebo si vážně myslíš, že bez stravenek by  zaměstnanci  pošli  na podvýživu? 8-o

0/0
3.1.2007 11:03

useknutahlava

Re: Re: Stravenky zrušit

Pokud by se zrušil zákon, který umožňuje existenci stravenkových firem, umožnilo se odečíst si část nákladů na jídlo z daní, zaměstnanci stravenkových firem by dostali sociální dávku ve výši současných platů, a zákonodárcům se komplenzoval "ušlý zisk" z neprosazení stravenkových firem, tak by efekt na ekonomiku byl úplně stejný, akorát by firmám ubyla administrativa spojená se stravenkami a použítí likvidnější měný by vedlo k nepatrně efektivnějšímu uspořádání trhu.

I tak by ale šlo o nesmyslné přerozdělování. Ideální by bylo když by se ty daně, ze kterých dává příspěvek na jídlo vůbec nevybraly.

0/0
28.12.2006 12:27

Pavel

Re: Re: Stravenky zrušit

Tak si to zkus spočítat. Peníze po zdanění vyjdou tebe i zaměstnavatele skoro na stejno.

0/0
28.12.2006 13:35Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.