Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Rodiny čeká rozhodování o typu mateřské

Evu Fialkovou čeká v roce 2008 rozhodování, jaký typ mateřské si vybere. Je s tříměsíční Adélkou na mateřské, dvojčatům Lukášovi a Tomášovi budou v lednu tři. Manžel Petr řídí kamion a těsně před svátky se vracel z druhého konce Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lizí

Rodičovský příspěvek...

...není v žádném případě almužna, já jsem ho pobírala ještě před třemi lety a tehdy to bylo pouhých 2500, navíc s omezeným souběžným přivýdělkem max 40 ticíc ročně. Což bylo vzhledem k platům opravdu směšné a tehdy se opravdu dalo hovořit o almužně. Dnešních osm tisíc - v průměru to tak pořád vychází, pokud vezmu v úvahu tři roky - je běžný plat prodavačky v supermarketu, která chodí na směny. Ať mamky neříkají, že jim s dětmi klesne životní úroveň. Osm tisíc opravdu není málo, 11 na dva roky už vůbec. Mohou se rozhodnout a ještě na tom vydělat, my sjme se museli jen uskromnit a shánět obnošené oblečení. Je to jen tři roky a nikdo si to nepamatuje. Je vidět, že lidi nebudou mít nikdy dost.

0/0
2.1.2008 18:51

fd

Máme nejdelší placenou mateřskou dovolenou na světě!

Žádná další země kromě Česka nemá čtyřletou placenou mateřskou dovolenou! I dvouletá placená dovolená je zcela vyjímečná a v naprosté většině zemí (i těch nejrozvinutějších a nejvyšší životní úrovní na světě) neexistuje!

Tak nad čím tady brečíte, rozmazlenci?;-€

0/0
2.1.2008 14:57

Esme.Zlopocasna

Re: Máme nejdelší placenou mateřskou dovolenou na světě!

naprosto s tebou souhlasim....:-)

0/0
2.1.2008 15:00

Antonius

Re: Máme nejdelší placenou mateřskou dovolenou na světě!

Asi nad tím, jak jsi naivně naletěl na jednu z nejprůhlednějších lží současných politiků. Řazenou hned za tvrzení, že placení poplatků u lékaře a v lékárně je reforma zdravotnictví.

Takže asi tak, ano čtyři roky je dlouho, leč je to za almužnu, ze které se nedá ani přežít, pokud jsi osamělý rodič, například. Nehledě na to, že naši ideologové cudně zamlčeli další benefity pro rodiče, které jsou na Západě a u nás buděš vypadat jako blázen, když se jich budeš dožadovat. Například "automatické" a bezproblémové snížení úvazku v zaměstnání na polovinu nebo třetinu pro rodiče, pečujícího o dítě, firemní školka či babysitterka zdarma, dostupné a spolehlivé chůvy na hlídání a tak dál.

Naletěl jsi něčemu, co se podobá někdejšímu důkazu Telecom, že u nás jsou moc levné poplatky za telefon a tudíž musí zdražit. Hezky srovnal různé tarify z evropský zemí, jenže přepočtené na eura. Jen jaksi telekoumáci zapomněli dodat, že průměrný plat přepočtený na eura je u nás čtyřikrát nižší než na Západě...

0/0
2.1.2008 15:52

fd

Re: Re: Máme nejdelší placenou mateřskou dovolenou na světě!

Jistě soudruhu...nikdo tě nemá rád, každý tě chce jen okrást, všichni se proti tobě spikli..... všechno je na ho.no....tvá vlastní snaha je předem určena k nezdaru...pochopitelně vinou  všech ostatních, hlavně ošklivých a zlých politiků a taky kapitalistů....  žádná radost ze života ti ti vinou všech ostatních vlastně nezbývá....

Se ti čéče divím, že tě vůbec baví žít takový fekalizovaný pesimistický život.... brrr...ještě že já se na svět dívám jinak než ty a tobě podobní chroničtí naříkači a fekalisti.:-P

0/0
2.1.2008 16:05

Ach jo (bls1)

Re: Re: Re: Máme nejdelší placenou mateřskou dovolenou na světě!

No jó, těm co nedokážou ani rozlišit mateřskou dovolenou od rodičovského příspěvku se to žije optimisticky.

0/0
2.1.2008 17:50

fd

Re: Re: Re: Re: Máme nejdelší placenou mateřskou dovolenou na světě!

Ty máš asi hodně smutný život, co?

0/0
2.1.2008 21:32

fd

Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Takováto:

Délka placené mateřské dovolené - 26 týdnů (6 měsíců). Nástup je 4 týdny před předpokládaným porodem a trvá max. do 22 týdnů věku dítěte (v případě, že porod proběhl dříve než je naplánováno, je mateřská dovolená kratší - viz. max do 22týdnů věku dítěte)!

Po vyčerpání mateřské dovolené má pracovnice (dobový termín) nárok na !!neplacenou!! prodlouženou mateřskou dovolenou v trvání 1,5 roku! Tzn. mateřská dovolená trvá max. 2 roky - z toho prvního půl roku je placená a další rok a půl je už neplacená (po celou tuto dobu jí její organizace musí držet pracovní místo)!

Informace čerpány z "Haló Soboty" (sobotní přílohy "Rudého Práva") ze dne 4.8.1984, strana 12. O výši mateřských dávek pobíraných v prvním půlroce (nebo i méně) se dobový tisk nezmiňuje. Avšak, jistě se tento údaj dá zjistit na internetu.

Tak tohle byste raději? Vy všichni kdo tady tak legračně poplakáváte - Chtěli byste raději návrat poměrů z odbobí vlády všeholidu???

0/0
2.1.2008 14:52

black_jack

Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialis

jiz vzhuru psanci teto zeme, dejme se na pochod.....

0/0
2.1.2008 15:04

Daňovník

Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Dobře, že to přetiskujete. Tohle si hodně lidí neuvědomuje. A taky: V tomto ohledu se máme lépe než většina západních zemí, kde se jim o tříleté mateřské/rodičovské ani nezdá.

Další ekonomickou výhodou oproti socialsmu je, že živitelé rodin nemusejí začínat svou kariéru dvěmi roky v základní vojenské službě.

A nakonec - jak připomněl i profesor Klaus - díky celoživotnímu zadlužení formou hypotéky si většina dnešních mladých může pořídit ty stejné panelákové byty, jako před třicíti lety jejich rodiče.

0/0
2.1.2008 15:08

fd

Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Ad. ".....ty stejné panelákové byty...." je od vás docela demagogie. Ono totiž v dnešní době velmi záleží na lokalitě, kde se ty byty nacházejí dva dispozičně a svou zachovalostí a vybaveností identické byty postavené ve dvou různých lokalitách  dnes mohou mít klidně i řádově rozdílnou tržní cenu určenou hlavně rozdílností obou lokalit (např. kvalitné lokalita ve velkém městě versus vesnice či malé město, atd...)... Tohle za socialismu nebylo zdaleka tak markantní.

Dále existuje mohutná nová výstavba, kam se dnes řada mladých lidí stěhuje...atd....

Navíc dneska existují značné rozdíly mezi příjmy mladých lidí a tím i možnosti jaké se jim otevírají co se řešení bydlení týče.

0/0
2.1.2008 15:17

Daňovník

Re: Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Byla to nadsázka. Někteří se opravdu nestěhují do těch samých panelových bytů, ale do nových paneláků, kterou jsou sice nové (záruka) a mají pěknou fasádu (barvičky a serepetičky), ale jsou méně kvalitní (od projektu po provedení). Zvlášť výstavba z posledního roku. Ale samozřejmě máte pravdu, někteří jsou na tom lépe... byla to nadsázka v příspěvku, který s vámi jinak zcela souhlasil. :-)

0/0
2.1.2008 15:24

Hofos

Re: Re: Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Dnešní "rychlokvašky", že jsou prej méně kvalitní, než ty komunistické? ;-D;-D Člověče, hoďte nejřív řeč s nějakým stavařem a potom zveřejňujte takové bláboly. Není to dlouho, co jsem viděl v televizi, jak ty vaše kvalitní bytovky padají lidem samovolně na hlavu...;-D

0/0
2.1.2008 15:33

Hofos

Re: Re: Re: Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Podívejte se, jak vypadá dnešní výstavba:

http://www.central-group.cz/cg08-b-prubeh-vystavby.php?lokalita=77&etapa=27

0/0
2.1.2008 15:38

Daňovník

Re: Re: Re: Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Stačí hodit řeč s několika nadšenými klienty těch stavařů. :-)

0/0
2.1.2008 15:40

fd

Re: Re: Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

OK. Ad. bydlení za socialismu - já tu dobu zažil a vzpomínám si, že tenkrát byla prakticky permanentní bytová krize.....

Myslím, že by mohlo být docela zajímavé sesbírat dobové podklady a nezaujatě bez emocí napsat práci na téma "socialismus a bytová otázka" - rozebrat dostupnost bydlení, způsoby získávání bytu, kvalitu bydlení, atd.... na internetu jsem žádný skutečně fundovaný text na toto téma nenašel.

Myslím, že by se hodně lidí, kteři mají sklony tehdejší socialistickou dobu si idealizovat, opravdu hodně divilo.:-)

0/0
2.1.2008 15:35

fd

Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Ad. byty za socialismu..... ono by bylo docela zajímavé zjistit přímo z dobových pramenů jak to tenkrát s tím rozdáváním bytů od státu skutečně fungovalo..... mám takový dojem, že by se řada lidí divila dokonce i ušima:-P... kdyby se názorně ukázalo, co to tenkrát bylo za "idylku". Ona si totiž paměť často hodně věcí s odstupem idealizuje...to špatné se zapomíná... vzpomíná se jen na to dobré...... a pak konfrontace s realitou dopadne úplně stejně jako třeba v případě mateřské za socialismu.... což je téma, které si také mnoho lidí rádo idealizuje, ale skutečná realita byla úplně jiná....viz. můj příspěvek výše.;-) S těmi byty za socialismu to bylo nemlich to samé.;-)

0/0
2.1.2008 15:30

Daňovník

Re: Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Obecně máte pravdu, ale: Jedna věc je rozdávání státních bytů s dědičným právem na regulované nájemné, a jiná věc jsou bytová družstva, kde si člen byt splácel po dlouhá léta - socialistická obdoba stavebního spoření/hypotéky na bytovou jednotku ve společenství vlastníků (jenom to "společenství" nebyly dva vchody, ale půlka sídliště, a v čele byl zasloužilý člen strany, který taky dostal nejlepší byt).

0/0
2.1.2008 15:38

fd

Re: Re: Re: Re: Jaká byla mateřská před sametovou revolucí - za socialismu?

Jo. Souhlas. Vidím, že jste také už "pamětník" stejně jako já.:-P;-D

0/0
2.1.2008 15:43

Prasak1

pro Esme.Zlopocasna

;-D, kdepak milá ajťačko, mindrák budeš mít za pár let ty, až budeš sama a tvůj statný padesátník tě kopne do řiti a najde si nějakou mladší a pohlednější ajťačku ;-D, pak pochopíš, že děti jsou nejen velká starost, ale ještě větší radost a hlavně budoucnost, jinak přeju vše dobré a (snad) brzké prohlédnutí ...

0/0
2.1.2008 12:28

Esme.Zlopocasna

Re: pro Esme.Zlopocasna

aha,takze kdyz se neupnu na decka, musim byt nutne nesamostatna upnuta na chlapa... ;-D.. ty me opravdu bavis..samo jsem rad, ze svou drahou polovicku mam, ale nejsem naiva abych si myslelela, ze neco musi trvat vecne... proto se zarizuji tak baych byla schopna se o sebe postarat i bez  partnera...;-D

0/0
2.1.2008 12:32

Prasak1

Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

ty si vážně podivuhodná (ne obdivuhodná) bytost se zajímavě pojatým chápáním psaného textu. Trpíš jakousi posedlostí samostatností, což je samozřejmě v pořádku, ale jen do určité míry. U tebe se to zdá se rozvinulo v jakousi nutkavou myšlenku. Já sem o závislosti a upnutí nic nepsal, naopak, psal jsem cosi o samotě a postproduktivním věku ...

0/0
2.1.2008 12:37

Esme.Zlopocasna

Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

jenze jste ji zduvodnoval tim, ze me opusti manzel, coz muze, ale nemusi stat :-) a i kdyby samotu nepovazuji za zivotni prohru.. "osamocenych" lidi , co maji deti jsou plne duchodaky a pecovatelaky... takze to neni argument ;-)

0/0
2.1.2008 13:04

Prasak1

Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

svatá prostoto, tak nic, no ...8-o

0/0
2.1.2008 13:07

tralala

Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

nedejte se, mně jste se svými názory moc sympatická :-)

0/0
2.1.2008 13:44

black_jack

Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

mne taky, hnedle bych si s ni dal rande...

pro prasaka... ty ses asi nasranej na vsechno a na vsechny, ze....

0/0
2.1.2008 13:47

Esme.Zlopocasna

Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

dekuji :-)  i black_jackovi a doufam, ze se mu v novem roce povede lepe nezv tom lonskem ... fandim mu :-)

jsem zvykla, ze spise lide reaguji nacurene jako pan Prasak1;-D samostatne a hlavne samostatne myslici baby se v ceske, stale jeste patriarchalni spolecnosti moc nenosi ;-D

0/0
2.1.2008 13:52

black_jack

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

dik, zdravi ajtak a muzikant, tobe taky stesti....cest praci...

0/0
2.1.2008 13:56

tralala

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

Ono se to pořád ještě moc nenosí - aby byl člověk samostatný a teprve potom zakládal rodinu, všichni si většinou myslí, že se "stát" o ně musí "postarat" - do kytek s takovými zabedněnci. Proč by jeden měl makat a snažit se a druhý jen natahovat ruku a brečet??

0/0
2.1.2008 14:13

Daňovník

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

Nenosí? A proč podle vás tak drasticky klesla porodnost v devadesátých letech?

0/0
2.1.2008 14:38

black_jack

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

protoze mlady vycestovali ven

0/0
2.1.2008 14:42

Daňovník

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

Aby tam vydělali na bydlení a mohli si tak založit rodinu. Takže se fakt postarat se o sebe nenosí?

0/0
2.1.2008 14:56

Esme.Zlopocasna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

mezi takovymi jako pan Prasak1 a jemu podobni evidentne ne....a ti maji nejvic reci.. jak by zensky mely jen rodit a stat u plotny

0/0
2.1.2008 15:00

tralala

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

to by je nejdřív museli ti chlapi uživit :-)

0/0
2.1.2008 15:12

black_jack

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

places sice pekne, ale na spatnem hrobe, aneb ta otazka je sice pekne polozena, ale ja asi nejsem ten pravej na zodpovezeni....

nebo odpovim... melo by se to nosit, ja to nosim podle toho a podle pocasi...

0/0
2.1.2008 15:03

tralala

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

protože měli lidi najednou i jiné možnosti, jak naložit se životem, což je dobře

0/0
2.1.2008 15:08

Esme.Zlopocasna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Esme.Zlopocasna

myslim si tototez.. za sociku co... cestovat  neslo, studovat ci pracovat v zahranici nemozno... tak co.. tak se halt lidi brlai a porizovali si deti driv.. navic tusim od 25 jim jako svobodnym  napalili desny dane... jeste vetsi nez sice bezdetnym, ale sezdanym... navic antikoncepce veskera temer nulova... potratove komise  do osmdesatych let.... tak jaksi nic jineho nez milovat se a mnozit se nezbyvalo ;-D

a jsem stejne jako ty uprimne rada, ze tomu uz tak neni...;-)

0/0
2.1.2008 15:27

pepa

kdo le blbec

Obvinění někoho kdo je sebetředný blbec je typické pro arogantního impotetního člověka, který si myslí, že děti a rodina jsou jaký si životní nadstandart, který nemá ekonomický smysl a je jen výsadou lidí, kteří už neví, co si mají pořizovat. S takovou asi vyhyneme, že[>-]?     

0/0
2.1.2008 12:27

Ebo

no..

..vzhledem k tomu, že na hypotéku nedosáhnu, tak jsou mi přídavky u pr(Y)..když nemám kde tu rodinu založit, tak ať si stát "hukne"..

0/0
2.1.2008 12:22

performer

nejlepší propopulační opatření je:

žádné populační opatření. Stát nemá vůbec řešit podobné pikačoviny. Mateřskou ať klidně zruší. Stejně tak přídavky na děti a podobně. Beztak to využívají jenom primitivní socky. Normální člověk se bez těch pár korun v pohodě obejde, resp. bude rád, když mu sníží daně.

0/0
2.1.2008 11:34

Ach jo (bls1)

Re: nejlepší propopulační opatření je:

To je právě nesmysl, nejde o izolovanou záležitost. Děti stojí hodně peněz a v kapitalismu platí zákon nabídky a poptávky. Poptávka bezdětných zvyšuje cenu zboží, které si pak rodiny s dětmi nemohou dovolit.

0/0
2.1.2008 12:08

Prasak1

Re: Re: nejlepší propopulační opatření je:

těmto ingotům je zbytečné něco vysvětlovat, házet perly sviním jest práce zhola zbytečná ...

0/0
2.1.2008 12:10

black_jack

Re: Re: Re: nejlepší propopulační opatření je:

....;-)....vis co toje ingot?;-)

0/0
2.1.2008 14:23

Daňovník

Re: Re: Re: Re: nejlepší propopulační opatření je:

Náhodou, mně se to označení líbí, je to docela přiléhavé. Psychologové už třeba nepoužívají debil-imbecil-idiot, protože to získalo pejorativní nádech. Třeba časem budou i hutníci muset svým velkým, těžkým a nepříliš sofistikovaným meziproduktům říkat nějak politicky korektněji.:-)

0/0
2.1.2008 14:30

black_jack

Re: Re: Re: Re: Re: nejlepší propopulační opatření je:

me to rozesmalo, proto smajlici....

0/0
2.1.2008 14:43

Dr. Fe1

Re: nejlepší propopulační opatření je:

I když se to vezme čistě ekonomicky, čemuž by mohl rozumět i takový sociální mrzák jako vy, tak je pro stát výhodné, když vyrůstají noví daňoví poplatníci a je proto logické když zvýhdńuje rodiny s dětmi. O nějákém zachování rodu a podobně hovořit nebudu, protože to blb vašeho formátu nemá šanci pochopit.

0/0
2.1.2008 12:12

black_jack

Re: Re: nejlepší propopulační opatření je:

kdyz se to vezme ciste ekonomicky, tak pro stat je vyhodne, kdyz vyroste danovy poplatnik, ktery do systemu da vice, nez si vezme... o ostatnich vasich kydech se radsi nebudu vyjadrovat

0/0
2.1.2008 13:42

Prasak1

se bavím, jak tady zasvěceně blábolí ty, jež děti vůbec

nemají. Z jejich slov vyplývá, jaká frustrovaná a sebestředná individua z nich vyrůstají. Dle řečí jsou to studenti či lidé těsně po studiích. Jejich pohled na svět je v pravdě děsivý, naštěstí těchto egoistických produktů této doby není tolik, zaplať pánbůh ... :-©:-©:-©

0/0
2.1.2008 11:23

Esme.Zlopocasna

Re: se bavím, jak tady zasvěceně blábolí ty, jež děti vůbec

hehe , ty jsi fakt vtipnej... napr. ja pracuju pres deset let... odvadela jsem 32% prijmu na erar.. ze to ted bude jen 15%, byt ze superhrube mzdy jsem jen rada.. nevim co je sbestredneho na tom, kdyz nekdo nema deti, protoze mysli hlavou... napr vi, ze by je nezabezpecil tak , jak by si predstavoval... ;-) takze nechapu, co te tak na tom tak pohorsuje ;-)

0/0
2.1.2008 11:38

Prasak1

Re: Re: se bavím, jak tady zasvěceně blábolí ty, jež děti vůbec

fujtajxl, jestli si neděláš prdel, tak tě fakt lituju, možná nejseš socka materiální, ale zcela jistě jseš socka duševní ... :-©

0/0
2.1.2008 11:50Najdete na iDNES.cz