Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

LN: České textilky mohou letos propustit až 5 000 lidí

Textilní firmy by letos mohly přijít o tři až pět tisíc zaměstnanců. Lidovým novinám to řekl prezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Josef Novák. Podniky, které odolaly asijské konkurenci, trápí nárůst cen energií a nedostatek lidí ochotných pracovat za nízké mzdy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lanta2004

Klausův novoroční projev

Klaus v novoročním projevu vyzdvyhl narůstající výrobu a export českých firem......by mě zajímalo,kde to vzal,když pomalu krachuje každá druhá česká firma,která něco vyrábí.Ted se píše o problému s textilkama,ke konci roku skončil jeden z největších českých drůbežářských podniků Libuš ,vyhlášený sklářství už má u nás tyky na kahánku atd. atd.

Že by měl pan Klaus na mysli ty nově otevíraný banky a obchodní centra?Jen mi nějak nejde do hlavy co taková banky vyrábí a exportuje?:-/

0/0
8.1.2008 10:35

Mirco1

Re: Klausův novoroční projev

Vážený pane, než začnete brblat, doporučuji si alespoň prohlédnout statistiky struktury a objemů exportů jednotlivých odvětví - a zjistíte, že textilní a sklářský průmysl opravdu tahouny exportu nebyly a tudíž "každá druhá firma" je už vůbec jen výkřik do tmy.

0/0
8.1.2008 10:48

?

njn

většina států si svůj průmysl chrání protože se jim to vyplatí, neboť potenciální úspory jsou mnohem nižší, než propuštěné pracovníky živit na podpoře. Svůj trh si chrání i Čína, jen my a pár dalších exotů si holt musí nabít h..u

0/0
8.1.2008 10:23

Mirco1

Re: njn

Říkáte merkantilistický nesmysl, který ovšem dobře zní uším "běžných lidí" a populističtí politikové jej dokáží prodat. "Chránění průmyslu" vede k poklesu výkonnosti, vyššímu sklonu k monopolizaci, zastarávání v inovacích. To je jen strana toho průmyslu. Strana poptávky po produktech pak v takovém případě většinou znamená nožší kvalitu, nepříliš velký výběr a značně vysoké ceny.

Neušetří se tím nic, v dnešní době, kdy nezaměstnanost prudce klesá, tak rozhodně nebude problém s tím, že by stát zatížily "stotisícové armády" nezaměstnaných. Z těchto odvětví se ti lidé prostě přesunou jinam.

Textilní průmysl navíc narozdíl od např. průmyslu paliv, energetiky nebo zemědělství a výroby základních potravin nepatří mezi strategická odvětví, na kterými by měl stát vůbec jen uvažovat o tom, že se do jejich vývoje bude nějak míchat.

0/0
8.1.2008 10:42

žaponec

Re: Re: njn

to sou poučky z učebnice ekonomiky pro 1. ročník obchodní akademie....kdyb se jich drželi Japonci v 60. - 70, letech tak by dnes pravdepodobne neexistovala žadná Toyota ani Honda o elektro průmyslu nemluvě a pár let pozdeji uspesnou ochranarskou praktokovalo jižnií korea, ale mumlej si svý rozumy  v klidu dál

0/0
8.1.2008 10:59

Petr

Re: Re: Re: njn

Jak si konkrétně představuješ státní ochranu krachujících textilek, které jsou v nákladech naprosto nesrovnatelné s konkurenty z Asie? Zavedeme clo? Co se vyřeší? O chvíli prodloužíme agónii oněch textilek. Opravdu si lidé budou kupovat česká trička za 350 Kč, když Vietnamci je prodávají za 30 Kč?

0/0
8.1.2008 11:22

?

Re: Re: njn

1. kvalitu můžeš ohlídat pomocí norem, když už jsme u nich, tak kdyby se vyžadovalo jejich dodržování, tak čínani se svým přístupem k výrobkům i k odpadům vznikajících při jejich výrobě nemají na trhu šanci.

2. Kdo zaměstná např. šičky a podobné profese ? Než aby je firma přeškolila, tak radši doveze UK se slovy, že u nás není zájem o práci

3. Ano, textilní průmysl není strategický, s tím souhlasím, ale na druhou stranu se lidi nějak živit musí. Každej nemůže sedět v ČEZu nebo v parlamentu. A spoléhat na turistický ruch je hloupé. Když by prřišla nějaká krize, katastrofa a pod, tak turistikcý ruch je první, kdo to odnese, nebot lidi přestanou cestovat.

0/0
8.1.2008 11:37

Petr

Re: njn

Propuštěné pracovníky živit na podpoře? Dneska, kdy polovina firem shání nové zaměstnance. Jen dneska ráno jsme na regionálním rádiu slyšel dva inzeráty za nové zaměstnance. To musí být docela krize shánět zaměstnance rádiem. Alespoň se tranformuje průmysl a zůstane ten konkurence schopný. Jaký smysl má válčit s Čínou na trhu s levným textilem (nízké ceny, malé marže, malá inovace, žádný výzkum).

0/0
8.1.2008 11:28

?

Re: Re: njn

už vidím, jak továrny dodávající automobilkám mají zájem o šičky :) Prober se

0/0
8.1.2008 11:33

Petr

Re: Re: Re: njn

Když je někdo šičkou tak bude šičkou do konce života? Když textilka zkrachuje, tak budou do důchodu na úřadu práce? Všechny firmy po přijetí zamestnanců mají zaškolovací program. Ty reklamy v rádiu výslovně zaškolovací program zmiňovaly.

0/0
8.1.2008 12:36Najdete na iDNES.cz