Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Poplatek za popelnice může podražit na 900 korun

Český byznys s odpadky a jejich likvidací čeká příští rok jedna z největších změn v historii. Ministerstvo životního prostředí chystá novelu zákona o odpadech. Ta vyššími poplatky přinutí celou společnost, aby více třídila odpadky. Za popelnice zaplatíme až 900 korun ročně na hlavu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Daniel Vondrouš

O platbě za odpad rozhodnují výhradně obce

Obávám se, že řada lidí v téhle diskusi se mylně domnívá, že platba za odpady je v kompetenci státu či dokonce jednoho ministerstva. O výši a způsobu platby ale rozhoduje ze zákona výhradně obecní zastupitelstvo. Rozhoduje o způsobu i výši platby. Jen jedna ze tří možností výběru je přitom omezena nějakým stropem. Někteří účastníci debaty požadují, aby zákon zrušil možnost paušální platby. Zbývající dvě možnosti totiž více stimulují k třídění. Druzí naopak požadují zrušení östatních dvou možností. Lidé se nebudou tolik  zbavovat odpadu v nejbližším lesíku. Část pravdy mají obě skupiny. Proto zákon ponechává rozhodnutí vždy na konkrétním obecním zastupitelstvu. Nezvýšení stropu u paušální možnosti platby či její úplný zákaz by ale na výši platby občanů neměl vliv. Stále totiž zůstávají zbývající dvě (neomezené) možnosti výběru platby.

0/0
15.1.2008 18:42

pzp

Poplatkem 900,- nebo odměnou za třídění?

„Ministerstvo životního prostředí chystá novelu zákona o odpadech. Ta vyššími poplatky přinutí celou společnost, aby více třídila odpadky“

Mně tedy asi nepřinutí. Třídím sklo, papír, plasty, kartony včetně bio do vlastního kompostu a přesto platím 500,- jako ti, co netřídí.

0/0
11.1.2008 19:41

miv

zdražování-tentokrát popelnic

Fantazie prumerneho ceskeho obcana sotva domysli, jakym novym zdrazenim ho soucasna realita zitra zas prekvapi, samozrejme na ukor jeho mene solventni kapsy. Dockame se take dane z moci (cti motchi), jako ve Vespasianove starovekem Rime??!

0/0
11.1.2008 15:14

bursik

třídění

za 900kč se na třídění můžu raz dva tři,naopak za ty prachy tam budu házet piksle s barvama,ředidla,oleje,cfhemikálie a podobně,do ted´ jsem recikloval pak nebudu.

0/0
9.1.2008 22:51

Johnny

Já bych i třídil...

Ale copak to má smysl, když bydlím v paneláku a zaplatím za kontejner 450,- Kč ročně i kdybych do něj nehodil za rok ani vajgl? A takových lidí je většina...;-€

0/0
9.1.2008 16:51

pantalone

Poplatek za popelnice může podražit na 900 korun

Co vymyslí zelení (Bursík), to stojí za ho....

Největší chyba byla, že se dostali do vlády.

Všichni zelení by měli jezdit na kole nebo na koni, aby neznečisťovali ovzduší splodinami z aut.;-€X

0/0
9.1.2008 16:50

Ja su Kača Praskačova

Re: Poplatek za popelnice může podražit na 900 korun

Oni je budou znečišťovat svými pr/dy;-D

0/0
11.1.2008 20:01

Jarda

Všem voličům zelených

zvýšit daně a poplatky za likvidaci odpadu, zdražit elektřinu, plyn, dopravu a zdravotnictví. Bursíkovi k tomu ještě navíc nakopat koule.

0/0
9.1.2008 15:19

Adam

Zvýší poplatky za odpady...

... a zruší uhlí. To jsem zvědav, co bude dělat důchodce v malém domku, kde má v kuchyni sporák na uhlí a v pokojoložnici magnusky na dřevo, kam dává na noc brikety, aby kamna moc rychle nevychladla. Zařídí si ústřední topení? A kam dá kotel? A kolik ho to bude stát? A biomasa stojí už dneska minimálně 400 korun za metrák, ale spíš víc. Navíc se všude koupit nedá, takže plus dovozné a to může být na 25 km vzdálenost i tisíc korun... Nebo si pořídí kotel na plyn? A k čemu mu bude, když v obci plyn zaveden není a dlouho nebude, protože teď se zadlužili kvůli čističce? Co, pane Bursík, co budou dělat tihle lidé, kterých je na vesnicích spousta? Všichni si budou zařizovat ústřední topení do tří místností ( i s koupelnou, ale na WC už bude zima, protože ten je na opačném konci domku až za komorou a vést trubky i tam, to by se už moc prodražilo) a bude je to i s kotlem stát třeba 60 tisíc? Každý důchodce na to nemá, i když jsou spořiví...

0/0
9.1.2008 15:00

Bursik

Re: Zvýší poplatky za odpady...

Asi si budou muset koupit elektricke primotopy. Jinymi slovy, mohou si vybrat co chteji, jen kdyz to bude elektrina. (Y)

0/0
9.1.2008 15:06

kuk

Já platím 2300

...pokud mi zařídíte zvýšení na 900, budu rád!

0/0
9.1.2008 14:25

Ing.Radovan Burkovič

Totální blbost Zelených a Duhy !!!

Vždyť tím už jsme si snad všichni prošli a zjistili že to nefunguje !Nepotřebujeme finanční buzeraci od úřadů abychom třídili. Kdysi v Ostravě přesně tenhle systém fungoval - chceš popelnici vysypat jednou za 14 dní platíš málo, chceš 1 týdně, platíš více, chceš 2 a více popelnic, zacvakáš je. Výsledek - černé skládky, vožení odpadů z rodinných domků do kontejnerů sídlišť atd.. Nyní to funguje jinak - poplatek je jednotný kolem 500 za hlavu, popelnici vyvážejí do 5 osob v domku 1 týdně, při vyšším počtu lidí v domku možno požádat o další zdarma (14-ti nebo 7 denní vývoz). A hlavně jsou všude zdarma kontejnery na sklo, umělou hmotu a nápojové kartony, papír. Dále zdarma fungují sběrné dvory na velké věci (nábytek, ledničky) i nebezpečné (baterie, zářivky). A ještě min.4 ročně stojí zdarma na ulici velkoobjemový kontejner. A  třídí se o 106. TAK SE TO DĚLÁ PANE BURSÍKU ! 

0/0
9.1.2008 12:30

mpes

Re: Totální blbost Zelených a Duhy !!!

souhlasím, je to jak píšeš. Akorát tahle věta je mi nejasná:

"popelnici vyvážejí do 5 osob v domku 1 týdně, při vyšším počtu lidí v

domku možno požádat o další zdarma (14-ti nebo 7 denní vývoz)."

Spíš se bojím toho, aby se v některých městech nechtěla radnice na poplatcích napakovat, takže ať třídíš nebo netřídíš, budeš platit devět kilo...

0/0
9.1.2008 13:14

Buss

Re: Totální blbost Zelených a Duhy !!!

Pardubice to samé.

Dokud se používaly kupony pro jednorázový výsyp, na ulicích byly věčně plné odpadkové koše napěchováné pytli s domovním odpadem a za městem plné příkopy odpadků vyhozených z auta. Teď je pro všechny paušál, černé skládky a přeplněné koše jsou pryč a pokud je problém, tak jedině v tom, že jsou často přeplněné kontejnery na papír a plasty.

Jenže to zřejmě vládní zelená hlava nepochopí... Rv

0/0
9.1.2008 15:27

ekoantiODS

Paušál je byznys=poplatek za pochybné služby

Další poplatek z kterého není úniku a při tom není záruka, že za to jsou poskytnuty ty správné služby. !Za vytříděný odpad plynou příjmy z výkupu surovin. Není většinou rozlišeno kdo třídí a kdo ne. Zkrátka zaplať a nestarejse. Jde o další podraz na lidi. Já budu třídit, když budu za to platit méně, než když bych netřídil.Dokud to takto nebude a občan nebude mít možnost volby, půjde o vydírání občanů a další podraz této vládyX[>-] maskovaný rádoby snahou o ekologii.!Další bomba je ekodaň.

0/0
9.1.2008 10:41

Chlupaty Knedlik

Ceske reseni

bude vypadat tak, ze domorodci budou hazet odpadky po skarpach aby usetrili na cigara a chlast.

0/0
9.1.2008 10:38

Janek

Zhovadilost

Bydlím v rodiném domku a oproti v ulici máme sběrné nádoby. Poctivě třídím skolo, odpad a papíry. Bioodpad z domácnosti končí na kompostě a tak moje popelnice by měla být vyváže klidně tak jednou za měsíc. Motivace od města žádná. Asi ve dvou městech zkusili a s úspěchem ve čtvrtích, kde třídí odpad jezdit jednou za 3 týdny a poplatky snížit. A hle funglujeto. Opačně se obávám, že ne.(Y)

0/0
9.1.2008 10:36

mpes

Re: Zhovadilost

tohle nefunguje z důvodu jak píše jeden diskutující výše - při české vychcanosti začala spousta lidí z domků nosit/vozit bordel do popelnic na sídlištích - takže navenek oni šetří jak skoro nikdo, zato na sídlišti najednou všichni měli výrazně vyšší spotřebu...

To že třídíš poctivě je chvályhodné, ale neexistuje jednoduché, ověřitelné a spravedlivé řešení. Musí to být kompromis.

0/0
9.1.2008 13:16

Janek

Re: Zhovadilost

Tak u nás magistrát s pomocí řidičů pop. přesně zjistili, kde nemá popelnici a kdo tudíž neplatí a vyzvali je k uzavření smlouvy takže není proč by domkaři jezdili s bordelem na sídliště. Řekl bych, že přilehlé vesnice toto zmapované nemají a tak občané hází odpad do lesů a podél silnic cestou do města a ani se neobtěžují toto dát na sídliště k popelnici a vzít roha.

0/0
9.1.2008 18:24

Mjr_Zeman

stejný efekt jako stočné

kdo platí stočné, zrušil žumpu a valí to rovnou do řádu. Já tam klidně liju od oleje po náplň z autobaterie, či ředidla a podobně a je mi to fuk. Platím, tak liju ...R^

0/0
9.1.2008 10:16

?

Re: stejný efekt jako stočné

no vidíš, já ředidlo spálím s pilinami, autobaterii nemusím vylévat, protože jí celou vrátím při nákupu nové, stejně tak jako olej

0/0
9.1.2008 10:17

mpixel

sdílení popelnic.

sdílím popelnici se 60ti domácnostmi. Mírním poplatky o 1/60tinu při 100% odtřídění, to je naprosto zanedbatelné.Akorát mě to naserre a třídit přestanu.

0/0
9.1.2008 10:12

mpixel

Re: sdílení popelnic.

naopak to bude mít efekt, že šetřílkové budou chtít mít vlastní popelnici, a popeláři budou muset extra 3x do 60 domácností. Při spotřebě popelářského auta mi to moc eko nepřipadá.

0/0
9.1.2008 10:14

?

Re: Re: sdílení popelnic.

když platíš paušál, tak je ti vlastní popelnice na nic. Aby ti byla k něčemu, tak by se musel vrátit systém, kdy se platilo za každou vyvezenou popelnici.......

0/0
9.1.2008 10:16

mpixel

Re: Re: Re: sdílení popelnic.

ano, takže to vůbec nic neřeší. Nikoho to motivovat nebude a stát vyber více peněz, myslím že to je cíl.

0/0
9.1.2008 10:19

?

Re: Re: Re: Re: sdílení popelnic.

takže jsme zpět u toho. Lidi přestanou třídit, náklady budou vyšší než 900 Kč/osobu/rok a obce to dotovat nebudou. Co se stane ? Strop se zvýší nebo odstraní. A takhle se může zvyšovat donekonečna. Věř mi obci bude jedno, jestli se platí např. 3000 Kč ročně, když jí to pokryje náklady na odpady

0/0
9.1.2008 10:21

mpixel

Re: Re: Re: Re: Re: sdílení popelnic.

nevím jestli jsi ekolog, ale sám musíš uznat že zdražení recyklaci 100% odpadů nezajistí.

0/0
9.1.2008 10:30

?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: sdílení popelnic.

nezajistí, mj. proto, že lidi si neuvědmují proč poplatek roste

0/0
9.1.2008 10:36

popelař

Re: Re: Re: sdílení popelnic.

Má to logiku a proto je to nevhodné pro "business"

0/0
9.1.2008 11:14

mpixel

Re: Re: sdílení popelnic.

Dělníkovi u pásu stačí 1000Kč na den. Za tu dobu dokáže vyřídit cca 10tisíc PET lahví. To je 0,1 Kč z každé lahve a je 100% recyklace. Je to fakt jednoduché. Navíc se ušetří za PHM.

0/0
9.1.2008 10:17

SocPredator

Re: Re: Re: sdílení popelnic.

A ty petky mu tam odneseme pěšky :-)

0/0
9.1.2008 11:06

SBU

Ještě jeden nesmysl současných zákonodárců.

Jsme tříšlenná rodina s trvalým bydlištěm ve městě a platíme za svoz odpadů 3 x 500,-Kč tedy 1.500,-Kč za rok a dále ti samí lidé přijedou na chatu nebo chalupu k rekreaci a platí znovu za svoz odpadů - 500,-Kč za rok za objekt. Vytváří však odpady jenom jednou. Jedná se o neoprávněný majetkový prospěch státu. Za komunistů se za to u jednotlivců zavíralo, dnes to je normální.

0/0
9.1.2008 10:10

?

Re: Ještě jeden nesmysl současných zákonodárců.

a to by jako ta obec, kde mají lidé chaty a chalupy měla oklízet odpad z nich jen tak z radosti a grátis ? Není reálný, že by 100 % lidí vozilo 100% odpadu do místa trvalýho bydliště, to snad uznáš ?

0/0
9.1.2008 10:15

ich

Re: Re: Ještě jeden nesmysl současných zákonodárců.

Jezdíme do Čenkovic na Orlickoústecku. Platíme tam i odpad. Ovšem kontejnery pro chataře jsou tak dobře utajeny, že jsem za 4 roky nepřišla na to, kde jsou. Takže v lednu zaplatím a odpad si v pytlích vozím domů a vyhazuju ho doma. Takhle se to dělá!!

0/0
9.1.2008 10:20

?

Re: Re: Re: Ještě jeden nesmysl současných zákonodárců.

tak se obrať na samosprávu v Čenkovicíh, když platíš, tak ti musí říct, jak a kam ukládat. Jestli neřeknou,tak si klidně stěžuj na kraji, pomáhá to.

0/0
9.1.2008 10:22

ekoantiODS

Re: Re: Ještě jeden nesmysl současných zákonodárců.

Občan obce má platit plný paušál a chatař jen malou částku. Pokud v tom nebude rozdíl a navíc nejsou kontejnery ap. pak je to neoprávněné obohacování. Toto je ale žádoucí, protože je natom založena celá politika (Y)zvláště ta ODS a naše ekonomika.  

0/0
9.1.2008 10:49

SBU

Re: Re: Re: Ještě jeden nesmysl současných zákonodárců.

Plně s tebou souhlasím.

0/0
9.1.2008 18:22

SBU

Re: Re: Ještě jeden nesmysl současných zákonodárců.

Asi se špatně chápeme. Jde o to, že člověk vytváří jen jedny odpadky a měl by za ně platit jen jednou a ne 2 x. V místě trvalého bydliště, kde přes víkend není nebo na chatě. Ale o odvoz vůbec nejde.

0/0
9.1.2008 18:19

Buran

Co je to za nesmysl

Vyšší poplatky mě mají přinutít více třídit odpad? Ten Bursík spadl na hlavu ne. Naopak - už teď při každoročním zvyšování poplatků si říkám proč bych měl doma schovávat např. plasty a čekat až mi je 1 x za 5 týdnů vyvezou. Takže šup s nimi do popelnice. A čím víc budu platit, tím méně budu třídit. Tenhle dobytek už fakt nevím, jak z lidí vytáhnout další daně. (Y)

0/0
9.1.2008 10:00

svarak z krabicoveho vina

Re: Co je to za nesmysl

Přesně tak, taky jsem to nepochopil. Až budu platit za jednotlivé vyvezení popelnice, tak bude mít třídění smysl, ale při paušálu se s tím vůbec nebudu zdržovat a vrznu všechno do popelnice.

0/0
9.1.2008 10:35

SocPredator

Re: Co je to za nesmysl

Stejný je to s uhlím. Uvalili na to daň, ale na plyn, elektřinu taky. Takže bursík má čárku, uhlí je dál nejlevnější a obce dál v oblakách prachu. A další nápad jak tomu zamezit je natvrdo spalování uhlí zakázat od roku 2014. Takovou ekologii umí každej, kdo má maturitu.

Teď alespoň vymysleli, že přidaj 50% na kotel na biomasu, ale věřim tomu, že to bude pro pár lidí (omezené dotace :-)

0/0
9.1.2008 12:42

pepa

Re: Co je to za nesmysl

Taky krome jedovatych veci cpu do popelnice vsechno. Proc ne. PETky skoro nekupuji, papir tridim a vse ostatni do popelnice. Specialne v Brne se hromada vytridenych kontejneru stejne vysype do spalovny.

0/0
9.1.2008 16:27

Deratizátor

Holt Brno je Brno.

Je tu velká spalovna, která se bude ještě modernizovat......PET flašky přece tak dobře hoří a nějakej ten papír či hadry se sfouknou jedním vrzem. To my v Brně aspoň  máme přehled, jak se s naším odpadem (který dle jiného článku po odhození do popelnice či kontejne se stává majetkem obce) nakládá.;-D

0/0
9.1.2008 10:00

mpes

Re: Holt Brno je Brno.

ještě se dá prej za odvoz sehnat větší skládka pneumatik ;-D

0/0
9.1.2008 13:21

ekolog

kontejnery na trideny odpad

To zdrazeni je jen zpusob jak vytahnout z lidi vic penez. Jeste bych to bral, kdyby ty penize byly urceny napr. jen na investice do recykl. technologii, ale v clanku je psano, ze to pujde do rozpoctu = tj. penize muzou zmizet aniz by se do neceho investovalo. Proto je to cele nesmysl.

  Jinak ja se snazim recyklovat co se da, ale kdyz pak prijdu v Brne k plnymu kontysu na plast, na papir je taky neustale plnej, snad jen na sklo to jeste jde, tak me to celkem dost popudi.;-€ Aspon jim tam hazu vsechen plast, nejen PET, protoze to mistni SAKO stejne vsechno spaluje, o recyklaci tu nemuze byt rec.:-/

0/0
9.1.2008 9:52

?

Všem

Všichni zde by si měli uvědomit, že vysoký poplatek za odvoz odpadu je důsledek netřídění. Pokud nebudete třídit, tak dál poroste, neboť někdo likvidaci odpadu zaplatit musí.

Kdo křičí, že po zdražení nebude třídit, si sám zadělává na další zvýšení....!

0/0
9.1.2008 9:46

Deratizátor

Re: Všem

A co naopak? Ti co budou třídit, budou platit míň? Opravdu tomu věříte??;-D

0/0
9.1.2008 9:48

?

Re: Re: Všem

nebudeš platit mín, jen nárůst poplatku bude nižší. Míň by si platil, pokud by třídili všichni.

0/0
9.1.2008 10:07

Deratizátor

Re: Re: Re: Všem

No vidíš a jsme u toho. Zvišování poplatků působí demotivujícím způsobem pro všechny. A slibům těch, kteří se o toto zdražení postarali by někdo věřil, že když bude občan poztivě třídit, tak bude možná někdy v budoucnu zvýhodněn? Připopmíná mi to politiku jednoho nejmenovaného vrcholného představitele Brněnských vodáren, který odůvodňoval zdražení poplatků vodného a stočného tím, že holt občané moc šetřili vodou a cena  prto nestačí  pokrýt dodatečné náklady.Tj. poruchy vodovodního řádu a časté úniky vody.;-D

0/0
9.1.2008 10:15

mpixel

Re: Všem

ale já třídím, proč bych měl teď platit vyšší poplatek, když popelnici sdílím i s lidmi co netřídí a jejich chování neovlivním? logicky asi třídit přestanu.

0/0
9.1.2008 9:48Najdete na iDNES.cz